De Bruijn bevestigt zijn status Gulsen wil niet alleen mooi zijn Turks fruit in kapsalon Sambadansen in de biljartarena Wereldbond geeft organisatie pluim en stof tot nadenken RUGNUMMER Driebander uit Hulst haalt in Sluiskil wederom kwartfinale Forthomme stijgt door plek in halve finale Bobber Glas 21e in wereldbeker ft Verhuizing Sayginer onheus bejegend Snelwandelaar Harold van Beek (43) heeft in Gent voor de achttiende keer de na tionale indoortitel op de 5000 meter snelwandelen vero verd. Van Beek behaalde zijn eerste titel in 1987. maandag 30 januari 2006 22 door Jan Dagevos SLUISKIL - Evenals vorig jaar waren voor Jean Paul de Bruijn de kwartfinales van de wereld beker driebanden in Sluiskil het eindstation. En net als een jaar eerder overheerste de tevreden heid bij de biljarter uit Hulst. „Ik handhaaf me weer tussen de wereldtoppers", concludeerde De Bruijn niet zonder trots. „Ik word vijfde en dat kan ik toch niet slecht noemen." Na zijn overwinning (3-2) van vrijdagavond op de Spanjaard Ruben Legazpi volgde zaterdag middag een zege op de Deen Tonny Carlsen. Het werd een partij die ruim tweeënhalf uur in beslag nam en uiteindelijk met 3-1 (15-12 15-14 9-15 15-12, moyenne 1,173) werd ge wonnen. De Bruijn haalde niet zijn topniveau, maar won op ka rakter. „En dat is ook een kwali teit", stelde hij later vast. Twee uur later moest hij in de kwartfinales opboksen tegen we reldkampioen Daniel Sanchez. Het werd opnieuw een meesle pend gevecht, waarbij De Bruijn zich knap verweerde. Even hing er zelfs een sensatie in de lucht, toen de Zeeuws-Vla ming brutaal een 2-1-voor- sprong (15-9, 6-15 en 15-4) nam. De Spaanse opponent kwam ech ter sterk terug, won de vierde set (15-5) en sloeg in de beslis sende set toe: 15-8. Het partijge- middelde was 1,657 voor San chez tegen 1,400 voor De Bruijn. „Ik heb in de vierde set wat kan sen laten liggen", analyseerde De Bruijn naderhand. „In de laatste set kwam ik nog sterk te rug (De Bruijn maakte een serie van 7 in de vierde beurt), maar ik kon het niet afmaken." De veertigjarige biljarter had het in eerste instantie over een gebrek aan net dat kleine beetje geluk, zonder zijn tegenstander •overigens tekort te doen. Daar na had hij het over details, die beslissend zijn op dit topniveau. „Ik wist van tevoren dat ik een kans had tegen Sanchez", zei hij, „maar dan had ik super moe ten zijn en dat yvas ik niet. Ik heb gevochten als een leeuw, al leen was dat niet genoeg." Opgeheven hoofd De Bruijn verliet met opgeheven hoofd de biljartarena in Sluis kil. Vorig jaar bereikte hij op ba sis van een wildcard en dus als underdog de kwartfinales, nu rustte er gezien zijn prestaties in het voorbije seizoen meer druk op zijn schouders. Daar bleek de nummer zeven van de wereld tegen bestand, al moest hij wel diep gaan. Al zijn drie partijen namen steeds ruim twee uur in beslag. Uiteindelijk werd hij net als vorig jaar vijfde (op basis van setgemiddelde) en mocht hij 1100 euro op zijn reke ning bijschrijven. Meteen na zijn uitschakeling sloeg de bil jarter van Delta/Ockenburgh aan het rekenen en droomde hij hardop van een lichte stijging op de wereldranglijst. „Mis schien sta ik na dit toernooi wel zesde", zei hij. De officiële ran king wordt later deze week be kend, maar nu al is duidelijk dat de rekensom in het geval van De Bruijn klopt. Het gaf hem een gevoel van trots. Bovendien rechtvaardigt het de koers die hij twee jaar ge leden insloeg. De Zeeuws-Vla ming besloot zich nadrukkelij ker dan voorheen op een loop baan als topbiljarter te richten. Hij besloot het wereldbekercir- cuit in te gaan en aan zoveel mo gelijk toernooien mee te doen. „Ik moest meer regelmaat krij gen, ik moest standvastiger wor den en ervaring opdoen. Nu blijkt dat het zich terugbetaalt. En dan ben ik nog iemand die als één van de weinigen een baan erbij heeft." Dat laatste is een bewuste keuze geweest. De Bruijn, die op de af deling communicatie van Delta werkzaam is, wilde niet alleen maar biljarten. „Als ik dat had gedaan, was het droog brood eten geweest", stelde hij zater dag. „Verder vind ik het belang rijk om me ook maatschappelijk te ontwikkelen. Ik ben ook geen type dat alleen maar met biljar ten bezig kan zijn. Daar is het wereldje me te klein voor, ik ben ook graag onder de men sen." Meer rust Het zou kunnen betekenen dat De Bruijn misschien wel nooit zal kunnen doordringen tot de absolute top van het biljarten, en dus het niveau van spelers als Dick Jaspers en Daniel San chez nimmer zal kunnen berei ken. „De verschillen zijn klein. Wellicht moet ik nog iets meer trainen, misschien moet ik nog wat meer aan mijn conditie gaan werken en moet ik op zijn tijd nog wat meer rust nemen", dagdroomde de Zeeuws-Vla ming. „Het gaat tenslotte om de tails in het topbiljarten." door Jan Dagevos SLUISKIL - De president van de wereldbond UMB zwaaide de organisatie van de Outokumpu wereldbeker driebanden gister middag alle lof toe. „Het is we derom een zeer geslaagd toer nooi geweest", stelde Jean Clau de Dupont vast. De president was opnieuw ver rast doQr de belangstelling voor het topbiljarten in Sluiskil. Ze ven dagen lang was het Meulen- gat in Sluiskil prima bezet. ,,Het groeit zelfs een beetje uit zijn voegen", vond Dupont, ,,al kun je dat natuurlijk geen nega tief punt noemen. Ik denk alleen dat de organisatie in de toe komst toch rekening moet hou den met die drukte. Deze locatie is prachtig en intiem, maar mis schien valt het toch eens te over wegen om naar een grotere zaal uit te wijken. Je kunt ook slacht offer van je eigen succes wor den. Wij als UMB hebben er na tuurlijk niets over te zeggen, maar in de evaluatie met de or ganisatie zal dit punt zeker aan geroerd worden." Voorzitter Meerten Dallinga van de organisatie deelt de zorg van de president niet. Volgens hem is het Meulengat de ideale locatie voor het houden van een wereldbeker. „Het is nergens zo gezellig als hier", stelde de pre ses gistermiddag. „Alle spelers zeggen dat ook. Die zitten liever hier op een krukje dan in een grote sporthal." Voor Dallinga en zijn medewer kers staat het daarom vast dat de worldcup van volgend jaar ook in het Meulengat wordt ge houden. Wel zal gekeken wor den of de capaciteit nog uitge breid kan worden. „Het is niet zo dat we er honderd plaatsen bij kunnen krijgen, maar er zijn nog wel mogelijkheden." Zo wordt onder meer gedacht aan een tweede ring. Mocht de stichting Biljart Eve nementen Sluiskil Terneuzen (Best) de organisatie van het WK krijgen toebedeeld, zal er waarschijnlijk wel uitgeweken worden naar een andere locatie. „Dan praat je over veel meer mensen", meent Dallinga, „enis er dus sprake van een ander ver haal." Dallinga en zijn ploeg' richten zich op de mondiale titel strijd van 2008. Ook Japan heeft zich inmiddels opgeworpen als organisator. Over drie maanden neemt de wereldbond hierover een beslissing. „Wij dragen deze organisatie een warm hart toe" aldus Dupont SLUISKIL - Jean Paul de Bruijn staat na het toernooi i voor de wereldbeker in Sluiskil zesde op de ranglijst. Roland Forthomme is door zijn halve fi- naleplaats gestegen naar de ze ventiende plaats. li De wereldranglijst wordt met f 516 punten aangevoerd door Daniel Sanchez, voor Frédéric Caudron (418), Torbjörn Blom- - dahl (376), Dick Jaspers (294) en Marco Zanetti (233). Jean Paul S de Bruijn is de Italiaan gena- derd tot op vijf punten. De stand in de toptien: 1, Sancheze 2. Caudron, 3. Blomdahl, 4. Jas- a pers, 5. Zanetti, 6. De Bruijn, 7 Sayginer, S. Kasidokostas, 9. Avei ga, 10. De Backer. ALTENBERG - Arend Glas heeft het wereldbekerseizoen in de tweemansbob afgesloten mei de vijftiende plaats in Alten- p berg. 1 De Groninger bleef in het Duit- se ijskanaal met remmer Sybren fl Jansma over twee runs bijna twee seconden (1,82) achter op de winnende Russische combina- tie Aleksandr Zoebkov/ Aleksei Voevoda. Glas eindigde in het wereldbekerklassement als 21e il' ANP ia door Frits Bakker Wat deed die vrolijke kapster toch al die dagen in de biljart zaal? En wat had ze toch met die twee, toch al wat kalende Turkse bil jarters? Lissy had nog nooit een bil jartzaal van binnen gezien, maar in Sluiskil miste ze bijna geen caram bole. Zeker niet toen Koray Kirman en Hasan Pamuk nog in het toernooi voor de worldcup zaten. „Het is heel toevallig dat ik nu in eens bij het biljarten ben, omdat die twee jongens boven mijn salon sla pen", vertelde Lissy op de slotdag. „Ze wilden zo dicht mogelijk bij de zaal logeren, maar de hotels waren vol. Via Johan de Witte van de orga nisatie zijn ze bij mij gekomen." Lissy vond het een geweldige erva ring. „Die jongens kwamen meestal heel laat thuis, dan was ik al lang naar bed. Maar 's morgens zaten we uren aan de ontbijttafel. Ik kom zelf ook graag in Turkije en spreek zelfs een beetje Turks, maar van biljarten wist ik helemaal niets. Voor de da mes in de salon was het soms ook wel lachen. Koray kwam wel eens in zijn boxershort de kapsalon binnen als de dames onder de kap zaten." Koray Kirman werd pas geknipt en geschoren na twee dagen kwalifica tie. Hasan Pamuk haalde zelfs het hoofdtoernooi. Hoe kon het ook an ders, met zo'n hondstrouwe fan. door Frits Bakker Voor Dick. Jaspers en Daniel San chez bestaat het leven bijna al leen uit biljarten. Ramon Rodriguez uit Peru doet biljarten erbij. Hij is in de eerste plaats een entertainer en in zijn land razend populair. Met zijn vader, moeder, vier broers en vijf zussen vormde de 37-jarig biljar ter jarenlang een muzikale familie en hij kreeg een opleiding aan het conservatorium in Lima. De finaledagen van de worldcup in Sluiskil werden op vrijdagmorgen geopend door Marie-Cécile Moer dijk, die de biljarters van het hoofd toernooi toezong met korte liedjes in vijftien talen. Zaterdagavond, voor1 een volle zaal, voerde Ramon Rodri guez het biljartpubliek mee in een zinderende show, goochelde de Mexi caanse kunststoter Roberto Rojas met de ballen en brachten schaars ge klede sambadanseressen de arena in Zuid-Amerikaanse sferen. Biljarten was in het Meulengat in Sluiskil niet alleen kijken naar sport op het hoogste niveau. Met een com binatie van topbiljarten, entertain ment en overvolle vipboxen maakte het toernooi de reputatie van vorig jaar meer dan waar. wen worden. Raymond Ceulemans zegt: alle sporten moeten ook toegan kelijk zijn voor vrouwen. Daniel San chez zou het mooi vinden als er ook een vrouw in de top zou verschij nen." Alleen de Turkse spelers hebben een zekere argwaan. Toen Gulsen zater dag vroeg om met Sayginer, Tasde- mir en andere topspelers te poseren voor een foto om het vrouwenbiljar ten te promoten, kwam er een afkeu rend gebaar. „Ze willen niet", moest ze bekennen. Maar Gulsen weet van geen wijken. „Ik heb met meneer van Dupont van de wereldbond een afspraak. We willen iets gaan doen aan de kleding van de vrouwen. Waarom mogen de tennissterren, zo als Sjarapova en de Williams-zussen in minirok spelen en moeten wij net als mannen in zwarte pakken biljar ten? Dat gaat veranderen, is me be loofd. Niet dat ik nu ook in een mini rokje ga biljarten, maar het kan wel iets eleganter dan nu." De liefde van ouders kent vaak geen grenzen. Niets is him te dol om het leven van hun kroost zo aangenaam mogelijk te maken. Maar wat vader en moeder Watson voor hun zoon Ben over hebben, gaat wel heel erg ver. Ben Watson is een knul van acht jaar uit het Engel se Nottingham. Talentvol crossertje, naar het schijnt. Die zich vanwege het gebrek aan wedstrijden in zijn leeftijdscategorie binnen de eigen landsgrenzen niet kan ontplooien. Dus wat besloten vader en moeder Watson een tijd terug? Ma verhuisde met zoonlief naar Nederland, pa blijft gewoon achter in de stad van Robin Hood. Het valt voor het gezin te hopen dat die investering (of is het waanzin?) ooit de moeite waard blijkt. Kleine Ben doet er in elk ge val alles aan en gaf zaterdag tijdens de Indoorcross in Goes blijk van top- potentie. De achtjarige Brit won de 50cc KTM, spoot op het podium de Franse nummer twee David Herbre- teau op geroutineerde wijze onder de champagne en liet het laatste rest je uit de fles vervolgens soepeitjes zijn mond binnenglijden. Zoals de echte toppers plegen te doen. De Turkse biljarters Hasan Pamuk (links) en Koray Kiran waren een week ondergebracht bij kapster Lissy. foto Camile Schelstraete door Frits Bakker Semih Sayginer heeft een slecht jaar achter de rug. Ruzie met de bond, geweigerd in toernooien en ge zakt op de wereldranglijst. „Ik ben professioneel biljarter, zo wil ik ook dat ze me behandelen", vindt de Turkse driebander en entertainer. Op het toernooi in Sluiskil, waar hij zaterdag werd door Roland For thomme werd uitgeschakeld (3-0), liep hij een dag later ook al niet met een vrolijk gezicht rond. „Ik ben woest op een bewaker, die me de toe gang tot de kleedkamer heeft gewei gerd." Sayginer had zijn partij ge speeld en wilde zich verkleden. „Voor de deur van mijn kleedkamer stond een kleerkast", zei hij nors. „Die maakte een gebaar van: ik ken u niet, wegwezen jij. Ik heb hem vriendelijk gezegd dat ik een biljar ter was, dat ik net had gespeeld en me wilde verkleden. Maar hij bleef volhouden en stuurde me weg als een kleine jongen." De Turk, die in eigen land overal wordt herkend, kon het maar niet bevatten. „Dit is mijn wereld, ik ben biljarter, nie mand kan mij weigeren", zei Semih Sayginer, die een dag later dus nog niet echt afgekoeld was. door Frits Bakker Waar Gulsen Degener aan het biljart verschijnt, is een volle zaal altijd gegarandeerd. De 37-jari- ge Turkse speelster, die moeder is van een dochter van negen en al tien jaar in Berlijn woont, is niet alleen een buitengewoon elegante verschij ning, ze kan ook winnen van heel veel mannelijke biljarters uit het cir cuit van de wereldbeker. Gulsen Degener: „Waarom mogen de tennissterren, zoals Sjarapova en de Williams-zussen in minirok spelen en moeten wij net als mannen in zwarte pakken biljarten? Dat gaat veranderen, is me beloofd." foto Camile Schelstraete Dat bleek maar weer eens in Sluis kil, waar ze drie van haar vier par tijen in winst omzette en pas na twee dagen uit het toernooi ver dween. Gulsen is zich meer dan be wust van de aantrekkingskracht die ze op haar sport heeft. „Ik hoop dat mensen ook voor mijn biljarten ko men kijken, maar net als alle vrou wen wil ik er ook zo mooi mogelijk uitzien." Driebanden is vooral een mannenwereld, beseft ook Gulsen Degener. „De meeste vrouwen die biljarten, spelen snooker of poolbil jart. Ik ben vanaf mijn twintigste jaar verliefd op driebanden. Dat speelde ik voor het eerst in Istanbul, waar ik vandaan kom. Ik doe bijna aan alle toernooien voor de wereld beker mee, maar echt populair wil onze sport onder vrouwen niet wor den." In Sluiskil heeft ze promotie gemaakt voor haar sport. „Ik ben bij alle topspelers langsgegaan en ieder een is het met me eens: het drieban den moet ook een sport voor vrou- foto's Camile Schelstraete Jean Paul de Bruijn verweerde zich in zijn partij tegen Daniel Sanchez kranig, maar moest zich uiteindelijk toch gewonnen geven. -AP-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22