>zc Regels kerk Veere soepeler >ZC Gunstig, maar ik ben dan ook gezond Lekker stoer dansen op stoere muziek I i ntra Maike Boerdam even thuis In het Zeeuwse 11 lichting wil iolen vaker iten draaien nartlappen wee mannen ngehouden na chtpartijen Nieuwe Muziek krijgt meer ruimte voor programmering Man laat auto in sloot achter Twee aanhoudingen bij vechtpartij Veroorzaker ongeval rijdt door Alleen Bob tijdens alcoholcontrole Winterkorrelhoed steekt kop op agenda www. au tost urm nl maandag 30 januari 2006 OS lEDEKENSKERKE - Een «stie van goede wil. Dat jnt de onderneming die de mo- van Hoedenkenskerke regel- lig aan het draaien krijgt. De |en, nu eens niet eentje die Ignodig gerestaureerd moet [den, staat al een poosje te op, Door de Duitse eigenaar hij prachtig opgeknapt, maar draait nog maar zelden. eigenaar, die hem voor zijn iby kocht, restaureerde en aide, gaat de afstand tussen itsland en Hoedekenskerke zien en de dorpsbewoners nmet lede ogen aan hoe vaak instrument stilstaat. Want weten: een molen die niet ait, verhabbezakt en na een sje kost het tonnen om hem rop te knappen, irom is het dorp in de weer een stichting in het leven te ien. Jos Roelse trekt de kar hard bezig om die goede te kweken bij iedereen die er- te maken kan hebben. „De hting in oprichting heeft bij irovincie een plan ingediend een Europese subsidie. We ben die nodig om de molen verwerven, maar het moet in een groter plan passen, is de eindpuntvoorziening de Stoomtrein Goes Borsele Treinreizigers zouden mooie wandeling kunnen ien naar de molen, die op sto- reindagen kan draaien en informatiecentrum kan die- De gemeente Borsele is blij de stichtingsplannen, om dat voor andere molens in emeente ook gewerkt heeft. JDELBURG - The Smarties, artlappenzangers met een ke knipoog', houden zater- 8 april een smartlappenfesti- zijn in het Spiegelthea- aan de J. van Sprengerlaan liddelburg. Deelnemen kan of in een groepje; er kun- covers gezongen worden of nieuw liedje. Alles mag. Ar en moeten wel zelf de bege- ing verzorgen. Opgeven kan mariannesinke@zee- lnet.nl. fJlNISSE - Twee mannen uit erdam en Vlissingen zijn in acht van vrijdag op zater- door de politie in de boeien Dnz|agen na vechtpartijen in nisse. worden van openlijke ge- pleging verdacht. De 43-ja- Rotterdammer en de 33-jari- lissinger werden rond half opgepakt in de Oudestraat, vege hun betrokkenheid bij vechtpartij in en om een ho- 'elegenheid in Bruinisse. eden van de vechtpartij is niet bekend. Vermoedelijk de mannen eerder die ld ook betrokken geweest en knokpartij in een andere cagelegenheid. ezorgklachten: 100-0231231 maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; terdagstot 12.00 uur iD ACTIE LCHEREN litenruststraat 18 istbus 8070 GO EB MIDDELBURG 0118-493000 0118-493009 nail: redwalch@pzc.nl lurits Sep (chef) dia Berkelder Ith Ramakers riam van den Broek Ima Osman indy van den Hurk in de Vries (sport) ntrale redactie tionspark 28 itbus 31 60 AA goes (0113)315500 (0113)315669 redactie@pzc.nl erimet W.pzc.nl nail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder VEERE - De gemeente Veere versoepelt de regels voor het overschrijden van de geluid snormen in de Grote Kerk in Veere. Daardoor krijgt Muziekpodium Zeeland (voorheen stichting Nieuwe Muziek) meer ruimte om concerten te programmeren in het gebouw. Volgens de huidi ge regels mogen de geluidsnor men maximaal twaalf keer per jaar worden overschreden. Straks kan dat 22 keer. „We hebben dat afgesproken omdat Nieuwe Muziek anders met de programmering niet uit komt", zegt J. Bostelaar, wet houder van milieu. Voorlopig' geldt de versoepeling van de re gels voor een jaar. Daarna wordt bekeken hoe dat is beval len. Bij Nieuwe Muziek, maar ook bij de omwonenden. Een aantal omwonenden van de Grote Kerk eiste vorig jaar dat de gemeente optrad tegen de overschrijding van de normen. De kerk is niet goed genoeg geï soleerd om het geluid tegen te houden. Inmiddels loopt er een onderzoek naar de mogelijk heid om de kerk zo te verbou wen dat het geluid binnen de muren blijft. Vijf jaar geleden is er ook al zo'n onderzoek gedaan. Toen bleek al dat het gebouw alleen door de bouw van een volledig losstaande concertzaal in de kerk goed geluiddicht te krij gen is. Destijds is daar vanaf gezien omdat cle Rijksgebouwendienst vond dat de monumentale sta tus van het gebouw daardoor zou worden aangetast. Boven dien was het te duur. Met Nieu we Muziek zijn toen afspraken gemaakt over beperking van de programmering. Eisen Een gemeente mag de geldende regels versoepelen als er sprake is van maatschappelijk belang. Dat is het geval bij de Grote Kerk, vindt het college van B en W. Weinig of niet programme ren zou het einde van Muziekpo dium Zeeland betekenen. „Het ministerie van OC en W en de provincie eisten dat er veel ge programmeerd wordt", zegt Bostelaar. „De subsidie van de stichting is daarvan afhanke lijk." Als Muziekpodium Zeeland ter ziele gaat, betekent dat boven dien een financiële strop voor de gemeente. Die heeft zich tien jaar garant gesteld voor de huur van de kerk. „Ik zou het betreuren als de Grote Kerk dicht moest vanwe ge dit soort wetgeving", zegt de wethouder. „Of dat het straks alleen maar mogelijk is om daar lezingen te geven." Het is niet zo dat de concerten van Mu ziekpodium Zeeland extreem luidruchtig zijn, vindt Bostel aar. „Het is een ingewikkeld verhaal, maar het gaat erom dat geluid gemeten wordt in re latie tot het geluid dat er al is. In Veere kom je daar al snel bo venuit. Je kunt daar normaal een blad horen vallen." Er is afgesproken dat omwonen den van de kerk 24 uur van tevo ren te horen krijgen wanneer er een evenement is waarbij de normen worden overschreden. Omwonenden kunnen nog be zwaar maken tegen het versoe pelen van de regels. Sjaak de Graaf wordt door Rinie de Jonge ondervraagd over het nieuwe zorgstelsel. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze zucht. „Ik heb me er nog helemaal niet in verdiept. Als je niets doet, blijf je gewoon bij je oude verzekering." Nee, mevrouw wil geen vragen beantwoorden over de nieuwe ziektekostenverzekering, ook al vraagt PvdA-gemeenteraadslid Ruud Belt het nog zo vriendelijk. De Vlissingse PvdA-ers zijn niet op cam pagne, zeggen ze. Ze ondervragen op verzoek van de landelijke partij de Vlis- singers over het nieuwe zorgstelsel. Een dikke stapel enquêteformulieren in de aanslag, plus pleisters om uit te delen, in een rood doosje natuurlijk. De beloof de extra hulp voor vanmiddag - het Tweede Kamerlid Luuk Blom - komt niet opdagen. Meneer en mevrouw De Rooij ('Wij ko men uit Brabant hoor') zijn niet tevre den. „We zijn echt duurder uit. En we hebben hetzelfde pakket gehouden", zegt mevrouw. Ze betalen elke maand zestig euro meer premie dan vorig jaar. Wordt dat misschien gecompenseerd door het salaris? „Dat weet ik niet. Ons loonstrookje hebben we nog niet gekre gen. Daar ben ik wel echt benieuwd naar. Daar kijken we echt naar uit." Nee, hij heeft geen vertrouwen in het nieuwe zorgstelsel, vertelt Sjaak de Graaf aan Rinie de Jonge. Of hij de bes te keuze heeft gemaakt? „Dat weet ik niet." Een ding weet hij wel: „Ik ben duurder uit." Ook hij heeft zijn loon strookje nog niet in de brievenbus gekre gen, dus echt goed beoordelen hoeveel hij er maandelijks bij inschiet kan hij het nog niet. Mien van den Berge en Mien Jacobse kunnen dat wel. De nichtjes, vandaar dezelfde naam, gaan er op achteruit, dat is zeker. „De AOW is hetzelfde ge bleven", stelt Van den Berge. „Nou moet je eens wachten", zegt Jacobse. „We krijgen wel meer, geloof ik." Maar lang niet genoeg, zegt haar nicht. „Het extra bedrag dekt niet de extra ziekte kosten die we moeten betalen." Het is echt helemaal niks, dat nieuwe zorgstelsel, vinden ze. En de no-claim, het geld dat je terugkrijgt als je weinig kosten maakt? Die is niet eerlijk, vindt Jacobse. „Er zijn mensen die ziek zijn en er zijn mensen die gezond zijn. Waar om zou de één meer moeten betalen dan de ander?" „Goed zo", zegt Ellen Lubig, kandidaat-raadslid, terwijl ze mee schrijft. „Dat vind ik ook." Vertrouwen „Mwa", zegt een meneer tegen Frans van Spaandonk. „Ik heb best vertrou wen het zorgstelsel." Hij betaalt hetzelf de bedrag aan premie als vorig jaar, denkt hij. „Ik vind alles best." Een vrouw twijfelt nog, zegt ze. Tussen CZ en IZA. Of ze meer of minder betaalt, weet ze niet. Ook zij heeft haar loon strookje nog niet gekregen. Leonore Verspui betaalt veel meer pre mie dan vorig jaar. „Ik vaar. Vorig jaar hoefde ik maar heel weinig te betalen omdat ik vaak in het buitenland ben." Ze is bij dezelfde maatschappij geble ven, omdat die het voordeligst was en omdat het pakket goed was. Ze is het foto Lex de Meester niet eens met het no-claim systeem. „Voor mij is het gunstig, want ik ben ge zond. Maar voor andere mensen?" Die worden de dupe, vindt ook een me neer uit Oost-Souburg. „Het gaat de mi nima heel veel geld kosten", zegt hij te gen Van Spaandonk. „Ik denk dat er ook heel veel mensen zijn die risico ne men." Zelf is hij er ietsje op achteruit gegaan. „Ik bekijk het over een heel jaar. Pas dan kun je zien of je andere meevallers hebt." Hij is het trouwens helemaal niet eens met het beleid dat gevoerd wordt. „Heeft u de krant gelezen? Er zijn men sen die zonder gas en licht zitten. Dat is toch verschrikkelijk." Als de PvdA-en quêteur weg is, wil hij nog wel iets kwijt, maar wel anoniem, anders komt hij in moeilijkheden op zijn werk, zegt hij samenzweerderig. „Mensen komen echt in de problemen. Bij ons in Sou burg moeten ze tegenwoordig al geld be talen om te mogen sjoelen. De PvdA, CDA en WD zijn in Vlissingen nu de grootste partijen, maar niet lang meer. Let maar op na de verkiezingen." De partij Souburg Ritthem gaat scoren, voorspelt hij. Maar die gaat dan weer niet over de zorgverzekering. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Speciale schoe nen en je haar uit je gezicht. Voor streetdance heb je weinig nodig. Maar leuk is het abso luut, vinden de meiden van het Zierikzeese team Red Devils. Zij leefden zich, met zo'n driehon derd andere streetdancers giste ren helemaal uit bij de wed strijd die gehouden werd bij Kramer Dance Masters in Zie- rikzee. „Het is stoer dansen op stoere muziek", vat Ilse Hei kamp (9) de kick samen. Streetdance is ontstaan in de Amerikaanse getto's en heeft zich door de populariteit van clips de laatste jaren razendsnel over Europa verspreid, weet dansschoolhouder Onno Kra mer. Zelf heeft hij sinds 1995 streetdance op het cursuspro gramma staan. Die vroege inzet werpt duidelijk vruchten af. Van de paar honderd deelne mers zijn er 120 afkomstig van de Zierikzeese dansschool Kra mer. De overige deelnemende scholen zijn Janvier Dance Mas ters uit Goes, Van Eijkeren Dan ce Masters uit Middelburg, Bra Dance Masters uit Roosendaal, Tiggelman Dance Masters uit Breda en Gladdines Dance Mas ters uit Steenbergen. De Zierikzeese school scoort goed. In de vier onderscheiden categorieën zijn het stuk voor stuk Kramerteams die - zo blijkt na afloop van de spannen de strijd - de eerste plaats bezet ten. Eerste bij de beginners onder de twaalf jaar was Ghost Dancers uit Zierikzee. Bij de gevorderden onder de twaalf jaar werd Miss Sixty's uit Zierikzee eerste. In de cate gorie beginners boven de twaalf ging het Zierikzeese Orange Jui- ze er met de eerste prijs van door. A-Track uit Zierikzee was eer ste in de categorie gevorderden boven de twaalf. BIGGEKERKE - Een 23-jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn auto in een sloot langs de Oost- weg in Biggekerke gereden. De auto werd gisterochtend rond half negen zwaar beschadigd en onbeheerd gevon den. De politie heeft de eigenaar opgespoord. Die verklaarde dat hij de situatie niet goed had ingeschat en de sloot inge reden was. De auto is weggesleept. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aangehouden in de Bonedij- kestraat in Vlissingen. De twee gingen elkaar te lijf met ij zeren voorwerpen. Eén van de twee, een 21-jarige Vlissin- ger, raakte gewond aan zijn hoofd. Hij is na behandeling in het ziekenhuis overgebracht naar Torentijd. De ander, een 25-jarige Vlissinger, is daar direct heengebracht. Vol gens de politie ligt de oorzaak van de vechtpartij in de re lationele sfeer. KAPELLE - Op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van Kapelle is zaterdagavond een automobilist doorgereden nadat hij met een andere weggebruiker in botsing was ge komen. Rond zeven uur reed een 25-jarige man uit Yerse- ke in zijn bestelauto net voor de Vlaketunnel. Terwijl hij aan het inhalen was, naderde achter hem een grijze Merce des Vito met hoge snelheid. Toen de 25-jarige automobi list terug naar de rechter rijstrook wilde, werd hij rechts al ingehaald door de Mercedes. Na deze inhaalactie ging de onbekende automobilist gelijk weer naar de linkerrij baan en raakte daarbij de rechter voorzijde van de auto van de 25-jarige automobilist. Deze kwam daardoor in de middenberm terecht en raakte de vangrail. De bestuurder van de grijze Vito, die aan de linkerzijde schade moet heb ben, is doorgereden. De 25-jarige automobilist kwam met de schrik vrij. GOES - De politie heeft zaterdag bij een alcoholcontrole tussen half twee 's middags en elf uur 's avonds op diver se plaatsen op Walcheren en Zuid-Beveland geen drank rijders betrapt. In totaal werden 317 blaastesten afgeno men. Wel werden tien boetes uitgeschreven voor andere overtredingen zoals het niet dragen van de autogordel. Er werd gecontroleerd in Middelburg, Vlissingen, Oost-Sou burg, Goes, 's Gravenpolder, Heinkenszand, Kapelle en Goes. HULST - In Hulst en in Breukelen is deze week een nieu we paddenstoel ontdekt. Het gaat om de winterkorrel hoed of de Cystoderma simulatam. De paddenstoelsoort is zeer zeldzaam en is tot nu toe alleen in Duitsland, Enge land en op het eiland Elba gevonden. De winterkorrel hoed groeit op hout en is oranje tot roodbruin gekleurd. De hoedi-and blijft lang ingerold en heeft okerkleurige vlokken. De paddenstoel is bestand tegen vorst. De pad denstoel werd ontdekt door Luciën Noens uit Hulst ach ter het zwembad de Driehoek in Hulst. door Paul Begijn OOSTBURG - Na een lange reeks van musicals in Duitsland was ze even terug op eigen bo dem. Thuis in het Zeeuwse en in het Zeeuws. Want als musicals ter Maike Boerdam iets graag doet, is het Zeeuws praten. „Ge weldig! Ik mag gewoon weer dia lect spreken", zei ze bij haar op komst voor een uitverkocht Le- deltheater in Oostburg. Maike Boerdam trad zaterdaga vond op als gastsoliste bij or kest The Young Ones uit Hulst. Met nummers uit de pop- en mu sicalwereld als Oh so Quiet, All by Myself en Big Spender ver maakte ze haar publiek. Voor Maike Boerdam als gebo ren en getogen Sluise was het een thuiswedstrijd. Dat ze popu lair is bij de Zeeuwen, bleek niet alleen uit de kaartverkoop, maar ook tijdens haar opkomst. Met gejubel en een staande ova tie werd ze welkom geheten. En dat allemaal onder toeziend oog van haar vader en moeder, die geen optreden van hun dochter aan zich voorbij laten gaan. „De musical Elisabeth heb ik in middels meer dan twintig keer gezien. Het verveelt geen mi nuut. Als ik mijn dochter zo zie, voel ik me een heel trotse moe der", aldus Alma Boerdam. Frank Neve, van de organisatie van The Young Ones, zag eerder een geslaagd optreden van Mai ke en het orkest in 2004 in Ter- neuzen en wilde de musicalster opnieuw uitnodigen. „Toen wij Maike belden, was ze meteen en thousiast." The Young Ones, be staande uit een zestigtal jonge muzikanten uit Zeeuws-Vlaan deren, verzorgden ook een eigen programma. Het hoofdmenu be stond uit een medley van Phil Collins. Against all odds, Easy lover, Another day in paradise, Groovy kind of lovealle beken de nummers kwamen aan bod. Voor orkestlid Timo Ruijsscher (14) een geweldige ervaring. „Ik ben nu een jaar in het koor en dan meteen zo'n groots optre den. Dat is top." Ook het pu bliek genoot met volle teugen. „Op een schoonheidsfoutje na was het allemaal perfect", merk te Jan Carpentier op. „In het be gin ontdekte ik een valse noot. Maar verder was het sensatie ten top. Zo'n groot jeugdig or kest, dat is echt fijn." Het feestje werd compleet toen op het einde van de avond een wave werd ingezet. Met meezin gers als Daar in dat kleine café aan de haven, Een beetje ver liefd en Hij was maar een clown gingen de voeten van de vloer. Een groot deel van het pubhek bleek plotseling over zangtalent te beschikken. Iedereen zong uit volle borst 'Van voor naar achter, van links naar rechts' en 'Die handjes de lucht in' mee. The Young Ones kunnen terugblikken op een ge slaagde avond. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis E 14.00-16.00 uun Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 9.15-10 15 en 10.15-11.15 uur: Be wegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yo- gazaal Open Hof, 19.00-20.00 uur: Djem- bélessen voor beginners en tussen 20.00-21.00 uur voor gevorderden; Yo- gazaal, 18.00-19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; VLISSINGEN - Walk-lnn, 20.00 uur: Bin goavond voor en door bewoners uit het Middengebied; (Advertentie) hier winkelt de winkelier kapelle 0113 344 151 www.intra-kapelle.nl sfeermakers voor etalages en winkels (Advertentie) Streetdancers tonen hun kunsten tijdens een wedstrijd bij Kramer Dance Masters in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema AL HET LAATSTE NIEUWS OVER NISSAN STAAT NATUURLIJK OP:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11