Invulling Schuttershof uitgesteld PZC Luxe hotels geven Cadzand uitstraling Axels cultuurgoed moet behouden blijven Rode Draad ziet niets in oproep nieuwe prostitutiewetgeving Jitbreiding ClOOO en komst grotere winkels in Terneuzen gaan wel door Parkeerbeleid binnenstad Terneuzen niet aangepast Inbraken Geen straf voor ondervoeden pups Hoefijzerfabriek gaat verbouwen Zeeuws arrestatieteam niet nodig Telecombedrijven moeten afspraken beter nakomen zaterdag 28 januari 2006 tor René van Stee [ERNEUZEN - Een halvering het tarief van de parkeerver- „maing voor werknemers en on- iememers in het centrum van ferueuzen zit er niet in. De ge meenteraad vond het niet ge- Del past om ruim drie weken na in hering van het nieuwe parkeer beleid al een bijstelling te doen. toorRené Hoonhorst ■ink Wel vond een meerderheid het tarief (maximaal 250 euro per jaar) erg hoog. WD-fractievoorzitter W. Broek- huysen wil een aanpassing van het betreffende tarief. Al gauw werd duidelijk dat zijn motie het niet zou halen. Daarom trok Broekhuysen de motie terug, maar hij is zeker van plan om er in een later stadium op terug te komen. Het gaat Broekhuysen niet alleen om het hoge tarief, maar ook om een toename van langparkeren in de Axelsestraat en andere straten aan de rand van de vergunningzones. Wet houder J. van Schaik zegde toe iets aan deze problematiek te doen. Gedacht wordt aan de in voering van een parkeerschijf. De wethouder wilde niets weten van een lager tarief voor een be- drijfsvergunning, omdat die ge bruikers tot een aparte catego rie behoren die binnen de vèr- gimningzone van bewoners mo gen parkeren. Ook zou tariefs verlaging een gat van zo'n 30.000 euro in de begroting slaan, terwijl kostendekkend heid een belangrijk uitgangs punt van het nieuwe parkeerbe leid is. Ook had hij bezwaren te gen het teruggeven van geld, om dat dit veel bureaucratisch rompslomp zou opleveren. Broekhuysen was niet onder de indruk van die argumentatie. Volgens hem laat de gemeente nu al veel geld liggen, doordat parkeren aan de Binnenvaart- weg nog steeds gratis kan. TERNEUZEN - Het duurt nog een jaar langer voor de project ontwikkelaar Gebroeders van jer Poel begint met de groot schalige renovatie van het Schuttershofgebied in Terneu- xen. Begin 2007 moeten de eer- bt ste palen de grond in voor de uit breiding van supermarkt ClOOO, vijf of zes andere winkels, een parkeerdek en 75 woningen. l09? Jirecteur M. van der Staal van je Terneuzense projectontwik- keiaar en bouwbedrijf is niet ilij met het uitstel van de bouw- ilannen, maar verzekert dat er bsoluut geen afstel van komt. lom De uitwerking van de metamor- van Schuttershof kostte meer tijd dan gedacht, om- jat de onderhandelingen met de van een motorzaak liet erg vlotten. Van der Poel 0, ras vorig jaar bezig aan een al- ematief, waarbij het nieuwe rinkelgebied rondom Harry's Motorshop zou komen. Nieuwe zaak fan der Staal: „Het lijkt er nu ip dat we toch overeenstem ming kunnen bereiken met de ei- jenaar van de motorshop, door lat er een goede locatie voor een i a lieuwe zaak in beeld is. En we rillen het liefst de oorspronke- ijke plannen uitvoeren." De di- ecteur voegt er half schertsend toe dat hij als projectont wikkelaar 'een beetje gewend aakt' aan een langdurige ont wikkelingslij d van bouwplan nen. )e ClOOO krijgt een oppervlak 'an zo'n tweeduizend vierkante neter. De huidige vestiging is IVESTDORPE - Afgelopen da- waren verschillende wonin- in Westdorpe het doelwit wan inbrekers. bnderdag tussen 8.00 en 17.45 iur werd ingebroken in een wo- ling aan de Graaf Jansdijk in Vestdorpe. Bij deze inbraak /erden sieraden met onbekende iwaarde weggenomen. 'andaag betrapte een bewoner 'an een woning aan de Singel in Vestdorpe twee vrouwen die robeerden in te breken in de 'oning. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 1600 kwadraatmeter. Naast de supermarkt blijft drieduizend vierkante meter winkelopper vlak over.Van der Staal ver wacht dat in die ruimte vijf of zes ondernemers hun intrek kun nen nemen. Kandidaten zijn er volgens de di recteur genoeg. Namen wil hij nog niet noemen. Het oorspron kelijke idee van eind jaren ne gentig, waarbij alleen woonwin kels in Schuttershof waren voor zien, is echter van de baan. „De winkels die in aanmerking ko men, zijn middelgroot. Het moe ten zaken zijn, die een natuurlij ke verbinding vormen tussen de kleinschalige winkels van de Noordstraat en de grootschali ger woonwinkels en bouwmarkt aan de Kennedylaan", legt Van der Staal uit. Op de daken van de ClOOO en de vijf of zes nieu we winkels komen 75 apparte menten en een parkeerdek. Van der Poel hoopt nog dit voor jaar het startsein te geven voor de bouw van zo'n zeventig hui zen elders in en aan de rand van de binnenstad. Direct na de start van de bouw van de bio scoop op en om de huidige Veemarkt moeten spades de grond in voor 25 woningen en appartementen in de binnen stad: in de Arsenaalstraat, de Walstraat en aan de Smids- wal.Met een beetje geluk krijgt Van der Poel dit voorjaar ook de bouwvergunning voor 45 appar tementen op de plaats van het voormalige medisch centrum aan het Oostelijk Bolwerk, di rect naast Waterfront. Op de lan gere termijn hoopt het aanne mersbedrijf negentig apparte menten aan de Alvarezlaan te bouwen. De ontwikkelaar die het postkantoor en de voormali ge sporthal 't Zwaantje heeft ge kocht, hoopt binnen twee jaar de plannen voor de bouw van ne gentig woningen rond te heb ben. Advertentie Den Dekker Muziek .(APELLE 0113-330330 anriwww.dendekkermuziek.com Hotel De Wielingen (rechts) en hotel Noordzee in Cadzand-Bad breiden uit. door Jan Jansen CADZAND-BAD - Dat is even geleden: bouwkranen die zich als nijvere steltlo pers buigen over het winterse silhouet van Cadzand-Bad. En het is niet de langverwachte renovatie van het win kelcentrum waarvoor ze de bouwstenen aanreiken. Het zijn de hotels op het duin - pal wes telijk van Cadzands haventje, zich aan schurkend tegen de grens met Knokke - die met een fikse uitbreiding en opwaar dering het voortouw nemen om de bad plaats meer cachet te geven. De familie bedrijven Noordzee en De Wielingen hoeven niet, zoals neringdoenden rond het winkelcentrum, te wachten op over eenstemming tussen een hele groep van ondernemers met elk hun eigen ambi ties en financiële polsstokken. Ze wa gen het er gewoon op. Hoewel, gewoon... Eigenaar Peter Faas van Noordzee (in 1933 door opa opge richt) heeft een procedurele worsteling van acht jaar achter de rug. Faas was ook nogal verbouwereerd toen de bu ren, die De Wielingen pas vorig jaar overnamen, hun bouwplan binnen een half jaar rond hadden. „Petje af, knap gedaan. Het komt mooi uit dat de bouw werkzaamheden gelijktijdig plaatsvin den. Zo storen we elkaar het minst." De buurman, dat is het familiebedrijf Gabrasis; zo genoemd naar moeder Ga- brielle Scheunis, echtgenoot Bram van den Berge en dochter Siska De Belie. Het trio bracht eerder de exploitatie van hotel De Dikke van Dale in Sluis op gang. „Maar dat was eigendom van in vesteerders. Wij wilden iets voor ons zelf", zegt Bram van den Berge. Hij doet niet geheimzinnig over het suc ces van de voortvarende aanpak. „Ik zit al jaren in de projectontwikkeling. Dan weet je de weg. Je moet met haalbare plannen komen en eventuele bezwaren voor zijn door op tijd met betrokkenen te overleggen. Ik had-er liever twee ver diepingen bijgehad, maar als duidelijk is dat dat niet lukt, moet je het loslaten. Zo simpel is dat." Welwillend Beide hotels zijn tevreden over de mede werking van de gemeente, ook Faas. „Veel dingen liggen nu eenmaal vast in wetten en bestemmingsplannen. Dat kunnen bestuurders niet zomaar veran deren. Vooral de laatste jaren zijn ze op het gemeentehuis erg welwillend." De duinen naast het haventje bieden nu nog de gebruikelijke, rommelige aan blik van een bouwplaats. De kranen to renen uit boven keten, bouwmaterialen en containers. De al overeind staande staketsels onthullen de toekomstige vorm nog niet. Dat doen de artist im pressions wél. Rood lijkt voor beide ge bouwen een dominante kleur te wor den. Noordzee bouwt in het verlengde van het oude gebouw en bekroont de uit breiding aan de achterkant met een rond torentje. Afgekeken van architecto nische grapjes in Knokke, verklapt Faas. „Voor mijn gevoel hoort het bij bouwen aan zee." Om die reden hand haaft hij ook de aanwezigheid van veel hout. De Wielingen vervangt oude bouwmate rialen juist door rood metselwerk. Meest kenmerkende verandering is hier verder de halfronde aanbouw, waar voor nog ruimte was aan de zeezijde. Zo wel De Wielingen als Noordzee zet een etage op het huidige gebouw. Over enke le maanden hebben beide hotels hun ca paciteit bijna verdubbeld. Faas groeit foto Peter Nicolai van 34 naar 62 eenheden, de buurman van 31 naar 55. Het zit er dik in dat ze zich dan allebei mogen tooien met vier sterren, maar daar houden de overeenkomsten wel zo'n beetje op. Waar Faas voor eigen re kening bouwt en straks gewoon door gaat met de verhuur van kamers en sui tes, heeft Gabrasis een list bedacht voor financiering en exploitatie. De nieuw bouw bestaat uit zestien appartemen ten en daarvoor wil de familie particu liere beleggers strikken. Dat lukt aar dig, er is al een dozijn appartementen verkocht. Een koper kan zijn vakantie-optrekje voor zichzelf houden, maar het gros doet het anders. Gabrasis verhuurt hun eigendom en de winst wordt gedeeld. De revenueren kunnen aardig oplopen, omdat de meeste appartementen zijn op te splitsen in twee verhuurbare eenhe den, een suite en een gewone hotelka mer. De voorzieningen - sanitair bij voorbeeld - zijn ernaar, daar is bij de plannen over nagedacht. In de markt voor luxe hotels zit volgens de 45-jarige Peter Faas nog steeds groei door seizoensverlenging. De zomerzon is niet allesbepalend meer. „Mensen ko men hier niet voor het mooie weer. Zij zoeken een vertrouwde plek, niet te ver van huis, maar toch heel anders." door Gino van den Broecke AXEL - Terugblikken en voor uitkijken, allebei de zaken kwa men gisteravond tijdens de fees telijke viering van het 25-jarig bestaan van streekmuseum Het Land van Axel aan de orde. Ze ven verschillende sprekers be lichtten in cultureel centrum De Halle het verleden, heden en de toekomst van het jarige mu- Het Axels cultuurgoed moet in de toekomst zeker behouden blij ven. Daar waren de sprekers het in elk geval roerend over eens. De oprichtingsdoelstelling om 'de cultuurhistorische erfenis van het verleden van Axel in stand te houden en tot leven te wekken in het heden' is volgens Piet Apers en wethouder Co van Schaik zeker bereikt. „En ik zal de opdracht geven om die doel stelling ook in de toekomst over eind te houden", aldus Van Schaik. Gedeputeerde Harry van Wave- ren belichtte de toekomstvisie van de provincie aangaande het cultuurbeleid. „Plet is steeds in gewikkelder geworden als het gaat om musea, de eisen en aller lei andere zaken. Daarbij spelen keuzes voor de toekomst ook een grote rol." De Stichting Het Land van Axel heeft daarover een eenduidige visie en wens. De kwaliteit van de collectie vol topstukken moet volgens voorzitter Piet de Blaeij hoe dan ook behouden blijven. „We moeten daarbij kijken naar eventuele uitbreiding van de hui dige locatie of wellicht het be trekken van een ander pand, zo als dat van Antheunis aan de Markt. Er zal wat aan de kli maatbeheersing moeten worden gedaan om nog beter aan de ei sen van de tijd te blijven vol doen." De wensen voor de toe komst zijn ook aangegeven bij de gemeente en meegenomen in de nieuwe concept-cultuurnota 2006-2009. Wethouder Sien de Mol-Marcusse kondigde de twee honderd toehoorders aan, dat de wensen in de nota zijn opgeno men en worden behandeld in de raadscommissie op 7 februari. De beheerders van het streekmu seum gingen in klederdracht naar het jubileumfeest. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Philippine, die zijn vier puppy's slecht verzorgd zou hebben, is door de Middelburgse politierechter vrijgesproken. Justitie vond dat de man tekort was geschoten door zijn dieren te voeden met onvolwaardig, vegetarisch eten. Maar de politierechter kon de slechte conditie van de jon ge honden niet direct in verband brengen met opzettelijke ondervoeding. De in beslag genomen honden moeten te rug naar de eigenaar. De Philippinenaar ontliep zijn straf niet voor het bezit van een hennepplantage. Daarvoor werd de man veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Na een tip deed de politie op 20 juni vorig jaar een inval in de wo ning. Daar werd een professionele wietplantage met 85 hennepplanten aangetroffen. Officier van justitie H. Be- naissa eiste voor de verwaarlozing en de wietteelt 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis staf. Ze meende ze dat de honden niet terug naar de eige naar konden. VOGELWAARDE - De firma Kerckhaert begint volgende week met de verbouwing en de gedeeltelijke nieuwbouw van de hoefijzerfabriek in Vogelwaarde. Plet heeft jaren geduurd voordat de benodigde vergunningen binnen wa ren. Eerst wordt begonnen met renovatie. De daken van enkele hallen die nog niet geïsoleerd waren, worden nu van geluidswerende panelen voorzien. Vloeren worden voorzien van een nieuwe toplaag en machines die veel la waai maken, komen in een afgesloten ruimte. Na de renovatie worden verouderde hallen gesloopt. Daar na volgt er een bodemsanering, omdat in het verleden een olietank de grond heeft vervuild. Hoefijzerfabriek Kerckhaert is de grootste hoefijzerpro ducent ter wereld en is sinds 1916 gevestigd aan Rapen burg in Vogelwaarde. Per jaar worden tussen de vijftien en de zeventien miljoen hoefijzers vervaardigd. MIDDELBURG - Zeeland heeft geen eigen arrestatie team nodig, zegt K. Schouwenaar, korpsbeheerder van de politie Zeeland. In noodgevallen kan het personeel van de Zeeuwse politie zelf optreden. Bij de overval op de super markt in Vrouwenpolder afgelopen donderdag kwam het arrestatieteam tweeënhalf uur na de melding in actie. De leden van het team wonen verspreid in Zeeland, Brabant en Limburg en moesten eerst naar Vrouwenpolder rijden. Het dorp was drie uur afgesloten. Uiteindelijk bleek de dader niet meer in de supermarkt te zijn. „Niet ieder korps moet een arrestatieteam in stand houden", vindt Schouwenaar, ondanks het tijdverlies. „Natuurlijk is het team niet met een druk op de knop beschikbaar, maar dat geldt evenmin voor de ME. We hebben wel mobiele een heid in Zeeland, maar als we meer ME'ers nodig hebben, duurt het even." Leden van een arrestatieteam krijgen een speciale, intensieve, opleiding. Wie op een bepaald moment inzetbaar is, is afhankelijk van het dienstrooster. Vaak wordt een arrestatieteam gebruikt bij invallen die van tevoren gepland zijn, vertelt politiewoordvoerder J. van Mourick. „Bijvoorbeeld als we iemand moeten aan houden die vuurwapengevaarlijk is. Dan staan ze naast ie mand zijn bed voordat hij er erg in heeft. Dit was een acu te situatie. Dan moeten we kijken wie er beschikbaar zijn." door René van Stee TERNEUZEN - Prostitutievak- bond De Rode Draad ziet niets in de oproep van de Terneuzen se gemeenteraad aan de landelij ke politiek om een nieuw prosti- tiebeleid in te voeren waarin ver gunningen aan sekswerkers wor den verstrekt. Donderdag werd hiertoe een motie van de PvdA aangenomen. Een woordvoerster van De Rode Draad zei gisteren dat het ver strekken van die vergunningen de anonimiteit van de prosti tuees aantast. Daardoor zou het uitoefenen van hun beroep moei lijker worden. De vakbond vindt dat vooral exploitanten een vergunning moeten krijgen. Voorwaarden zouden moeten zijn dat die inzicht geven in hun bedrijfsvoering en afspraken maken met prostituees over wan neer zij uit het vak willen stap pen. PvdA-fractievoorzitter M. Van Oyen is verrast over de opstel ling van De Rode Draad. Hij be grijpt dat een deel van de prosti tuees anoniem wil blijven, maar denkt tegelijkertijd dat een ech te werkgevers-werknemersrela tie alieen mogelijk is bij registra tie. Hij verwacht dat de positie van sekswerkers ten opzichte van de pooiers of bordelen wordt versterkt als zij zelf een vergunning krijgen. Andere signalen dan die van De Rode Draad duiden daar vol gens Van Oyen ook op. Hij ba seert zich onder meer op de be vindingen van het Amsterdamse PvdA-raadslid Karina Schaap man, zelf ooit prostituee en ook voorstander van het uit de ano nimiteit halen van sekswerkers. Van Oyen: „Feit is dat de proble matiek nu niet beheersbaar is er veel uitbuiting plaatsvindt." Het afwijkende standpunt dat De Rode Draad ten opzichte van de raad in Terneuzen inneemt, vindt Van Oyen niet het allerbe langrijkste. Hij hecht er meer waarde aan dat er een discussie over een prostitutiewet op gang komt, waarin de bescherming van de sekswerkers voorop staat. „Daarbij heb ik overigens niet de illusie dat alle proble men dan worden opgelost. Plet is echter wel een streven." neuzense wijk Oudelandse Hoe ve worden voorkomen. Ondanks felle protesten van buurtbewo ners, die gezondheidsrisico's vre zen, plaatste provider Vodafone dinsdag toch een nieuwe UMTS-antenne op een flat aan de Edvard Grieghof. Wethouder C. Liefting (volksgezondheid) verklaarde dat het college al vol gens de richtlijnen in het conve nant handelt, maar dat de motie waardevol genoeg was om dit nog eens extra te benadrukken. Papieren tijger Desondanks blijkt dat de ge meenteraad zich heeft geconfor meerd aan een papieren tijger, omdat de gemeente nauwelijks mogelijkheden heeft om de plaatsing van vergunningvrije UMTS-masten (lager dan vijf meter) tegen te houden. Dat zou anders worden als uit Zwitsers onderzoek blijkt dat er toch ge zondheidsrisico's zijn. door René van Stee TERNEUZEN - Telecombedrij ven moeten hun afspraken over de plaatsing van UMTS-masten nakomen. Dat vindt de Terneu zense gemeenteraad. Die afspra ken zijn vastgelegd in een conve nant, waarin onder andere is be paald dat de plaatsing van nieu we vergunningvrije masten op gebouwen voor meer dan de helft van de bewoners geen pro bleem mag zijn. De gemeenteraad nam een door het CDA ingediende motie van die strekking aan. Het college van burgemeester en wethou ders moet providers voortaan niet alleen nadrukkelijk wijzen op strikte naleving van het con venant, ook moeten burgemees ter en wethouders zorgdragen voor goede voorlichting. De hoop is dat daarmee onge wenste situaties zoals in de Ter-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71