IC IN verkwisten geld oor vredesmissies Rusland wil koepel voor mensenrechten liquideren pruiming terco pot Zware sneeuwval legt noorden van Italië lam abaksoorlog schaadt atirookbeleid Spanje Nederland ontsnapt aan dioxineblokkade nerikaanse ambassadeur uit felle kritiek Amerika opent jacht op massavernietigingswapens affen na iigroening Busongeluk Zweden eist acht levens Californië noemt tabaksrook gif Colombia doekt bende Al Qaeda op President Bolivia kort eigen salaris Sloop Boudewijnstadion Brussel Minister stapt op na vliegramp Bill Gates geeft aan tbc-bestrijding iK «ze at et '9 11 zaterdag 28 januari 2006 redactie buitenland YORK-Van de 1 miljard die de Verenigde Naties jaar tijd hebben uitgege- n verband met vredesope- is mogelijk 300 miljoen verkwist. Dit komt neer Tijwél de gehele Ameri- se bijdrage aan het VN-vre- idget. Dat zegt de Ameri- se VN-ambassadeur John 4 mi eK herenigde Staten dragen 27 iss ntbij aan de VN-operaties vredeshandhaving. Als het intantsonderzoek juist is is inderdaad bijna 30 pro- over de balk gegooid, dan ent dat dat de gehele Ame- eb nse bijdrage is verspild", Bolton. Het onderzoek Bolton aan refereert is uit- j rd door een interne ac- antsdienst van de VN, is nog niet openbaar ge- diplomaten worden YN-advocaten eerst namen l Ij personen en bedrijven die ien uldigd zijn van malversa- schrapt uit het document. e manier wil men voorko- dat er later een juridisch 21 spel ontstaat met betrokke nen als zij worden aangeklaagd voor hun misstappen. Op basis van de eerste resultaten van het onderzoek zijn vorig week acht VN-functionarissen belast met contracten voor vredesoperaties op non actief gesteld. Misbruik Uit Boltons opmerkingen valt op te maken dat er bij de VN op veel grotere schaal sprake is van fraude en misbruik bij het slui ten van contracten met bedrij ven en individuen dan tot nu toe aangenomen. Eerder deze week zeiden VN-functionarissen nog dat 'enkele tientallen miljoenen' voor contracten niet juist be steed zijn. De afdeling vredesoperaties van de VN is verantwoordelijk voor de activiteiten van 85.000 mili tairen, politieagenten en bur gers in landen over de hele we reld. Ongeveer 85 procent van wat de VN uitgeven aan specia le contracten gaat naar deze dienst. Eerder bracht onderzoek naar het olie-voor-voedsel-program- ma in Irak (waarmee 64 miljard dollar gemoeid was) grootschali ge corruptie en mismanagement aan het licht binnen de Verenig de Naties. GPD/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie wil een militaire eenheid opzet ten die moet voorkomen dat lan den als Noord-Korea en Iran massavernietigingswapens leve ren aan terroristen. De eenheid moet bestaan uit en kele honderden militairen, on der wie speciale gevechtstro epen en geheim agenten. Het plan is onderdeel van de defen sienota van het Pentagon waar in het beleid voor de strijdkrach ten van de VS voor de komende vier jaar uiteengezet wordt. Minister Rumsfeld van Defensie stuurt de nota op 6 februari naar het Witte Huis en Ameri kaanse Congres. Uit de docu menten die de krant The Was hington Times heeft mogen in zien blijkt dat de te vormen een heid 'massavernietigingswapens moet onderscheppen en onklaar maken, voordat terroristen ze kunnen gebruiken'. Deze een heid krijgt verregaande midde len en mogelijkheden om wereld wijd gevaarlijke individuen en andere doelen te lokaliseren en te volgen. Pentagon-woordvoerder L. DiRi- ta wilde niet nader ingaan op de inhoud van de defensienota, maar benadrukte wel dat de re gering de afgelopen jaren veel tijd heeft gestoken in het opzet ten van 'een parate eenheid die snel ingezet kan worden voor moeilijke klussen'. GPD/RTR lagiers cruise ,.i| gen geld terug 8' IE JANEIRO- Duizend bo- ms ssagiers van de Queen Ma- :uli rijgen hun geld terug, om- p t rt cmiseschip door een inci- drie havens niet kon aan- ip. o.Dat heeft de rederij Cu- beloofd. ïanager sprak gisteren met 0K dupeerde vakantiegangers P' haven van Rio de Janeiro, igijueen Mary 2, het grootste ne schip ter wereld, had pro- en met een van de vier mo- ANP itl >1 tf KOU - De Russische leger- ig heeft maatregelen geno egen militairen die een re- mishandelden, dat hij t j. vare verminkingen aan u pvergehouden. i0Ci, immandant van de basis is af« agen en aangeklaagd. D PA MILAAN - Een vliegtuig kan geen kant meer op op de luchthaven Linate bij Mil aan. Een etmaal van sneeuwval legde gisteren het openbare leven in het noorden van Italië grotendeels lam. Milaan, de economische hoofdstad van Italië, ligt onder een pak van veertig centimeter sneeuw. De scholen en onderwijsinstellingen zijn er gesloten. De hevigste sneeuwval in bijna twintig jaar tijd legt een groot deel van de spoorwegen en het luchtverkeer lam. De aanhoudende kou in Europa heeft ook het afgelopen etmaal opnieuw tientallen mensenlevens geëist. Weer daalde het kwik op sommige plaatsen tot min 30 graden. In Rusland zijn zeven mensen gestorven door koolmonoxidevergiftiging. In Polen zijn sinds de inval van de winter 191 men sen overleden, van wie zes in het afgelopen etmaal. In Oekraïne bezweken de afge lopen 24 uur 39 mensen aan de kou. Dat betekent dat in het land in nog geen week 220 mensen omkwamen. foto Daniel dal Zennaro/EPA (Advertentie) nog heel veel keus Henk van den Boom 'ELONA - Een felle ta- lorlog in Spanje, waardoor ijzen van sigaretten dras zijn gedaald, doorkruist intirookbeleid van de rege- lapatero. De prijzenslag i de belangrijkste merken directe reactie op het ver- i begin deze week van de «accijnzen. iats van dat een pakje siga- iduurder werd, zoals de be- ,igJag was, betaalden de rokers een dag na de regel 40 cent minder voor akje Marlboro (2,35 euro), adere merken van de Ame- nse tabaksgigant Philip is werden goedkoper. re ruimtes en in grote horecage legenheden niet meer worden ge rookt. Ook is de verkoop van ta baksartikelen aan strenge nor men gebonden. Dat heeft met name in het grens gebied met Frankrijk op hevig verzet gestuit bij tabakshandela ren. Sigaretten zijn in Frankrijk twee tot drie keer zo duur als in Spanje. Supermarkten Honderden Fransen komen da gelijks de grens over voor goed kope rookartikelen. De nieuwe wet beperkt het aantal verkoop punten. Zo mogen in supermark ten helemaal geen sigaretten meer worden verkocht. Veel bedrijven en instellingen hebben nog geen rookhokjes, zo dat de rokers naar buiten moe ten als zij een sigaret willen op steken. Dat leidt tot meer sigarettenpeu ken op straat, zo heeft het be stuur van de Baskische stad Bil bao geconstateerd. Om dat pro bleem weer op te lossen heeft de stad twintigduizend draagbare asbakjes laten maken en uitge deeld aan rokers. De mensen kunnen de kleine ronde brand vrije en afsluitbare doosjes bij zich dragen, zodat ze hun peu ken niet op straat hoeven te gooien. De asbakjes worden gratis ver strekt. Dat mag ook wel, vindt het gemeentebestuur, want de Spaanse rokers spekken de staatskas jaarlijks met ruim 7 miljard euro. GPD door Remco Reiding MOSKOU - De Russische over heid wil het Onderzoekscen trum voor mensenrechten, een koepel van twaalf organisaties die strijden voor de mensenrech ten, verbieden. De registratie dienst van het ministerie van Justitie heeft een rechtbank ver zocht het centrum te liquideren. Het zou al vijf jaar geen jaarver slag hebben ingeleverd. Directri ce L. Vinogradova ontkent dat. Onder het centrum vallen onder meer de Moskou Helsinki Groep en het Comité van soldatenmoe ders. Volgens Vinogradova zijn administratieve foutjes altijd hersteld. „Dit is een onderdeel van de massale aanval op non-gouvemementele organisa ties (ngo's)." De ngo's liggen in Rusland onder vuur sinds revo luties in voormalige Sovjetsta ten pro-westerse regimes aan de macht brachten. De Russische regering verdenkt het Westen er van de ngo's te financieren uit politieke overwegingen. Sommi ge zouden een 'dekmantel voor spionnen' zijn. De geheime dienst FSB betrapte deze week vier Britse diplomaten 'op spio nage'. Zij zouden ngo's ook stie kem geld hebben gegeven. „Belachelijk", noemt V. Mel- nikova, voorzitter van het Comi té van soldatenmoeders, die aan tijging. „In de Sovjettijd werden we er al van beschuldigd spion nen voor het Westen te zijn. Nu is het niet anders." Deze maand trad een wet in werking die de staatscontrole op de activiteiten en de financiën van ngo's ver groot. Critici zien de wet als on derdeel van een 'heksenjacht in Sovjetstijl' op kritische ngo's. Dat het Onderzoekscentrum voor mensenrechten als eerste wordt getroffen, verbaast Vino gradova niet. „Sommige organi saties die worden beschuldigd van illegale steun uit het Wes ten maken deel uit van ons cen trum." De ware reden is volgens Vinogradova echter een andere: „Wij herbergen alle grote organi saties die de overheid bekritise ren en niet loyaal zijn aan de re gering." Melnikova vindt het te vroeg een verband te leggen tus sen de nieuwe wet, de spionage- zaak en het dreigende verbod. „Ik maak me nu alleen zorgen over het voortbestaan van ons centrum. Maar het is duidelijk dat we een luis in de pels van de autoriteiten vormen." „Natuurlijk houdt alles verband met elkaar", stelt V. Sokirko, di recteur van een andere organisa tie die onder het centrum valt. „Het Kremlin wil een van boven af geleide democratie. Daarbij hebben zij kritische organisa ties als de onze niet nodig." In het Westen neemt de kritiek op Rusland dagelijks toe. Presi dent Poet in wordt verweten de mocratische instellingen te ont mantelen. GPD ARBOGA - Een busongeluk bij de stad Arboga in het midden van Zweden heeft gistermiddag zeker acht van de ruim vijftig inzittenden het le ven gekost. Er zijn minstens veertig gewonden, onder wie zwaargewonden. De inzittenden wa ren allen Zweden, die op weg waren naar een voorstelling van de musical Mamma Mia in de hoofdstad Stockholm. Het ongeluk gebeurde op een snelweg bij Arboga, ruim 130 kilometer ten westen van Stockholm. Vier uur nadat de tou ringcar vermoedelijk door gladheid op zijn kop in een greppel naast de weg was terechtgeko men, hadden reddingswerkers alle inzittenden uit het wrak bevrijd. foto Dan Lindberg/RTR SAN FRANCISCO - Tabaksrook is in de Amerikaanse staat Californië officieel tot giftige substantie bestem peld. Een overheidscommissie heeft de rook - die bij pas sief meeroken kan worden ingeademd - op één lijn ge steld met onder meer uitlaatgassen van diesel, asenicum en benzeen. De commissie baseerde haar beslissing onder meer op een studie uit 2005 die stelt dat vooral jonge vrouwen die bloot worden gesteld aan sigarettenrook 60 procent meer kans lopen op borstkanker. ANP BOGOTA - De Colombiaanse autoriteiten hebben een ben de opgepakt die paspoorten vervalste. De groep zou ban den hebben met Al Qaeda en de radicale Palestijnse bewe ging Harnas. De politie arresteerde negentien verdachten. De bende maakte valse paspoorten voor onder anderen Pakistanen, Jordaniërs, Irakezen en Egyptenaren die op deze manier als Colombianen door Europa en de Verenig de Staten konden reizen. ANP/RTR LA PAZ - De nieuwe president van Bolivia, Evo Morales, heeft zijn eigen salaris met ruim de helft gekort. Daar door zullen ook de salarissen van alle andere regerings functionarissen worden herzien, omdat volgens de Boli- vaanse wet niemand meer mag verdienen dan de presi dent. De voormalige lamaherder zei gisteren het Vrijgekomen geld te willen gebruiken om meer artsen en onderwijzers aan te stellen. ANP BRUSSEL - De stad Brussel overweegt het Koning Boude wijnstadion af te breken en te vervangen door een com pleet nieuw voetbalstadion. Het voormalige Heizelsta- dion voldoet sinds kort niet meer aan de normen van de Europese voetbalbond Uefa. Brussels minister van Financiën, Van Hengel, wil een sta dion bouwen 'dat kan rivaliseren met Stade de France of Ahoy'. ANP BRATISLAVA - De Slowaakse minister van Defensie, Ju- raj Liska, is afgetreden. De aanleiding vormt het neerstor ten van een Slowaaks legervliegtuig eind vorige week in Hongarije. Daarbij kwamen 42 militairen om. „Als mens ben ik niet verantwoordelijk, maar als minister heb ik er kennelijk niet alles aan gedaan om het leger beter te laten functioneren", aldus Liska. GPD DAVOS - Microsoft-baas Bill Gates heeft negenhonderd miljoen dollar toegezegd voor de strijd tegen tuberculose. Gisteren gaf de miljardair het startsein voor een campag ne. De ziekte neemt schrikbarende vormen aan in Afrika. Vooral in combinatie met aids kan tbc dodelijk zijn. Elke vijftien seconden sterft er iemand aan. ANP/RTR door Saskia Wijdogen BRUSSEL - In België zijn 64 varkensbedrijven en 32 pluim- veebedrijven geblokkeerd we gens mogelijke vervuiling van veevoer met dioxine. In Neder land, waar de vervuiling werd ontdekt, is er vooralsnog geen aanleiding voor dergelijke maat regelen. Het Belgische bedrijf Profat uit België leverde het vervuilde var kensvet in november vorig jaar aan het Nederlandse veevoeder bedrijf Bouman in het Brabant se Andel. Volgens de Belgische voedsel- en warenautoriteit Fa- w kreeg Profat het vet geleverd van PB Gelatines uit Vilvoorde. Het vervuilde varkensvet kwam in veevoer terecht. Het is nog on bekend aan hoeveel Nederland se bedrijven dat voer is gele verd. De Nederlandse voedsel- en warenautoriteit (VWA) ziet nog geen aanleiding om bedrij ven te blokkeren. De VWA brengt in kaart bij welke bedrij ven het vet terecht is gekomen. Het gaat waarschijnlijk om en kele tientallen bedrijven in Ne derland. Het bedrijf uit Andel heeft zijn afnemers geïnformeerd. Binnen de sector zijn afspraken ge maakt. Producten en dieren van bedrijven die te maken hebben gehad met Bouman komen niet op de markt zolang het onder zoek van de VWA nog loopt. Consumptie van vlees van var kens die met dioxine vervuild veevoer hebben gegeten, levert geen risico op voor de gezond heid. Dat blijkt uit een analyse van de VWA. GPD (Advertentie) VAN 20% TOT 50% KORTING Ruime keus uit onze toonaan- Duizenden euro's korting, gevende meubelcollectie tijdens uitsluitend bij Pot Interieur de opruiming. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Pot Interieur Axel. Nieuwendijk 89. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl Interieur 1 AXEL Leolux Hülsta Machalke Linteloo Auping Label Quattro Hoekcombinatie Portobello van Machalke, leder Lamp Pipistrello design Gae Aulenti. wit of zwart Kast Kronos van Verardo hoogglans (div. kleuren) vatliSÏ5^ nu 1.450,- mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5