>zc usie scholen kost Borsele geld PZC Flutdingen dreven ons uit elkaar Benefiet Pakistan op Neeltje Jans is leuk feest Eigen arrestatieteam Zeeland is overbodig VVD is gezeur over Dokkershaven beu )e Octopus in Nieuwdorp gaat samen met De Reiger in Heinkenszand liddelburger ïishandeld "Voorleesontbijt ibliotheek Goes Aanhouding na fietsendiefstal Vlissinger mishandeld Man rijdt auto van baas in de prak Brandje in Zierikzee Werkstraf voor valse handtekening zaterdag 28 januari 2006 bl3 hrifi irMieke van der Jaqt (NKENSZAND - De openba- basisscholen De Octopus in luwdorp en De Reiger in jpkenszand gaan fuseren. De ■selse Gemeenschappelijke dezeggenschapsraad is daar- e akkoord gegaan. Een fusie oedf le enige manier om De Octo- i in stand te houden. Het gaat gemeente wel geld kosten, nt de raad wil niet dat er per- jeel en materiaal wordt inge- erd. or de openbare school in mwdorp zijn al meerdere op- singen tegen het licht gehou- i. De ouders van de leerlin- i van de chi'istelijke en open de school in het dorp ijverden voor een samenwerkings- lool, maar dat plan sneuvelde bestuurlijke weerstand. Ook fusie tussen de openbare tool in Borssele en die in mwdorp behoorde niet tot de gelijkheden. [gens wethouder F. Tollenaar ;ft Borsele met zijn vele klei- plattelandskernen te maken t rigide regels uit Den Haag, gemaakt zijn voor de Rand- d. „Kijk alleen maar naar de tanden die tussen scholen leten bestaan om zelfstandig kunnen blijven. Het leerlin- Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl genvervoer stelt een limiet van zes kilometer over de weg en het afstandscriterium voor scholen onderling is vijf kilometer hemelsbreed. Ook het getals criterium wordt heel strikt vast gehouden. Met 630 leerlingen mag je zeven scholen hebben met eventuele nevenvestigingen. Wij zitten er net een paar onder en dan mogen er nog maar zes. Van een zelfstandige school wordt De Octopus dus een ne venvestiging, maar het Rijk zegt dat nevenvestigingen minder geld krijgen. Dat betekent dat het Rijk minder personeel en minder materiaal bekostigt." Hoewel Borsele met andere plat telandsgemeenten probeert de volksvertegenwoordigers in Den Haag óp genuanceerdere gedach ten te brengen, heeft de raad al vorig jaar geld klaargelegd voor wanneer de verwachte ramp spoed werkelijkheid wordt. De gemeenteraad heeft het doel om in elke kern een basisschool in stand te houden, heilig ver klaard en daarbij ook een be drag van 40.000 euro gereser veerd. „Dat geld is voor de compensa tie van het tekort aan Rijksmid delen", legt Tollenaar uit. „De Reiger, noch De Octopus mogen ook maar het geringste tekort komen door de fusie." Wat betreft de fusie mag dan de pap zijn gestort, voor Tollenaar komt er een tijd van hard en zorgvuldig werken aan. De be kostiging moet goed worden uit gekiend omdat altijd het gevaar van overschrijding bestaat. In dat geval moet de gemeente ook aan het bijzonder onderwijs ge lijke bedragen betalen. Aan het bijzonder onderwijs vraagt de gemeente om loyale medewer king. De raad heeft beloofd dat er ook gemeentegeld beschik baar zal komen als een bijzonde re school als laatste uit een kern dreigt te verdwijnen. DDELBURG - Een vijftienja- |e bewoner van de straat Bui- ahove in Middelburg is gister- tussen tien over half ir en vier uur uur door een ■jarige man uit dezelfde iat enkele keren in het ge- ht geslagen. Igens de dader had de vijftien- ige jongen vernielingen aan richt aan zijn schutting. Hij is ar buiten gelopen en heeft en- tra le tikken uitgedeeld. Het m c chtoffer beweerde niets met ze vernieling te maken te heb- n en heeft aangifte gedaan n mishandeling. )ES - De nationale voorlees- gen worden dinsdagmorgen de bibliotheek van Goes ge- end met een voorleesontbijt. ken peuters zijn vanaf 9.00 uur elkom. Ouders, grootouders en oppas mogen meekomen om n broodje mee te eten en te isteren naar een brandweer- ouw. Zij zal met vrijwilligers n het voorleesproject 50-plus mooiste verhalen voorlezen, teefet voorleesontbijt is tot 10.30 ir. De nationale voorleesdagen n van 31 januari tot en met 11 )ruari. Kinderen van nul tot s jaar die dan lid worden van bibliotheek, krijgen een leu- attentie. Peuters en kleuters mnen ook meedoen aan een iiz die bij de bibliotheek ver- An Schipper, Annemarie Rentmeester-van der Maas en Eric van Oorschot (vlnr) van de protestants/rooms-katholieke werkgroep in Lewedorp. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf LEWEDORP - Hij heeft nog net een vleugje meegemaakt van het Rijke Roomsche leven, Lewedorper Eric van Oorschot. De tijd dat de rooms-katholie- ke kerk op het toppunt van haar kun nen was. En dat rooms-katholieken niet met andersgezinden mochten omgaan. Al jaren is hij inmiddels lid van de geza menlijke werkgroep van de rooms-ka- tholieke parochie en de protestantse kerk in Lewedorp. Hij constateert: „Wij zijn ooit door flutdingen uit elkaar ge dreven." De verschillen tussen de traditionele kerken doen er steeds minder toe. Het gezegde 'twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen' is zo goed als vergeten. En toch komen kerken niet gemakkelijk tot elkaar. Lewedorp springt er wat dat betreft uit, merkte An Schipper bij haar verhuizing alweer drieëndertig jaar geleden van Yerseke naar Lewedorp. „De verschillen tussen de kerken waren in Yerseke zo groot. Lewedorp was in de tijd dat ik verhuis de al een verademing." An zit ook in de gezamenlijke werkgroep, namens de protestantse kerk. Dat juist Lewedorp eruit springt, is niet zo vreemd. Het is een jong dorp. Vorig jaar bestond het als Lewedorp nog maar vijfenzeventig jaar. Het draagt niet zo'n lange en belastende geschiede nis met zich mee. En zeker zo belang rijk is, volgens An en Eric, dat al in 1978-'79 pastoor Tom Brooymans en predikant Hans van der Linden elkaar vonden. Zij hielden samen diensten in verzorgingscentrum De Kraayert in Le wedorp. „Dat het bejaardentehuis ons het voorbeeld moest geven", stellen Eric en An nog met enige verbazing in hun stemmen vast. Aanjager Brooymans was de aanjager, in de ogen van beide werkgroepleden. „Hij wilde een doorbraak", volgens Eric. „Hij stond ervoor open", vult An aan, „om dat hij les gaf op het Sint-Willibrord- college in Goes. Hij kwam daar veel an dersgezinden tegen." Een derde lid van de werkgroep, Annemarie Rentmees ter-van der Maas, is ondertussen aange schoven aan tafel in een zaaltje achter de rooms-katholieke kerk van Lewe dorp. „Maar het lag nog wel moeilijk in de parochie", herinnert zij zich. „De opa's en oma's moesten eerst mee. Om draagvlak te krijgen voor de oecumene, om de samenwerking te kunnen verko pen. De kinderen zouden dan vanzelf volgen." Zo is het gegaan, waarbij de nu vijf le den tellende werkgroep als motor ging functioneren en nog functioneert. Het grootst waren allereerst de uiterlijke verschillen. De rooms-katholieke kerk heeft eenmaal meer rituelen dan protes tantse kerken. An: „Wij hebben daar vaak genoeg onder elkaar om moeten lachen. Inmiddels hebben we over en weer dingen overgenomen. Zo werken wij in de kerk meer met kaarsen, heb ben we een groot doopkleed en gaan we in de stille week voor kerstmis ook op donderdag, vrijdag en zaterdag naar de kerk." Binnen de rooms-katholieke kerk heeft de Bijbel een belangrijkere plaats gekregen. Eric herinnert zich: „Vroeger had alleen de pastoor een Bij bel, dat was voldoende." „En", voegt Annemarie toe, „de rooms-katholieke kerk is in de tussentijd enorm veran derd. Was de pastoor vroeger de herder van de kudde, bij gebrek aan die her ders moesten parochianen zelf de paro chie gaan dragen. Dat is een grote om schakeling geweest." Hoe goed de samenwerking in Lewe dorp ook is (wat zich onder meer in ge zamenlijke diensten vertaalt, bijvoor beeld met vredeszondag) de verschillen zijn niet helemaal weggepoetst. Zo heeft de rooms-katholieke eucharistie viering een andere betekenis dan het protestantse avondmaal. Geen hutspot De werkgroep heeft niet de behoefte dat te veranderen. „We proberen in elke gemeenschappelijke dienst een stapje verder te gaan", geeft Eric aan, „maai er zijn grenzen." Het is in zijn ogen al een grote verdienste dat de twee kerken niet meer tegenover elkaar staan. „Maar het moeten wel aardappelen en uien blijven, geen hutspot." Komt het ooit tot één kerk? Annemarie verwacht van niet. Ze stelt nuchter vast: „Of het zou over jaren en jaren fi nancieel niet meer anders kunnen." Ze zou er geen moeite mee hebben. Ze is oe cumenisch getrouwd en laat met haai man de kinderen oecumenisch dopen, zoals afgelopen zondag hun tweede kind. „Het geloof zit 'm niet in die vier muren van een gebouw." Van An mag het, één kerk. „De mensen zijn op zoek naar oecumene. Het zou prachtig zijn als dat kon worden be reikt voor het hele dorp, zeker in deze tijd van ontkerkelijking." door Esme Soesman NEELTJE JANS - Gezellig sfeertje, prima plek, mooie mu ziek, leuk feest. De aanleiding voor de benefiet die gisteravond werd gehouden in Delta Plaza op Waterland Neeltje Jans is heel wat minder aangenaam. De aardbeving die Pakistan in oktober trof, maakt tot op de dag van vandaag slachtoffers. Maar dat aspect werd tijdens de benefietavond allerminst genegeerd. Gedepu teerde A. Poppelaars komt met een onverwacht cadeau. De pro vincie is bereid te bemiddelen om de tenten die van het ingeza melde geld worden aangeschaft, richting rampgebied vervoerd te krijgen. De eerste lichting kon gratis met een VN-vliegtuig mee. Aan het overvliegen van op nieuw een vrachtje noodgoede- ren hangt echter een flink prijs kaartje. Voor het transport van 150 tenten - die per stuk al 1475 euro kosten - moet nog eens een bedrag van 52.000 euro worden neergeteld, rekent Louis Klein geld van de Zierikzeese Stich ting Help Pakistan voor. Grond leggers van die stichting zijn de kinderen Adila, Farid en Rehan Saif. Getroffen door het leed dat zij zagen in het geboorte land van hun vader zetten zij in oktober spontaan een collecte op touw. Poppelaars maakt hun inspanning compleet door het trio 1500 euro namens de provin cie te schenken. Dat geld is nog altijd broodno dig, zegt de ambassadeur van Pakistan Malik Azhar Ellahi. Ook brandweerman Cor Heili gers en tentenfabrikant Ben Ei- lers zijn naar Neeltje Jans afge reisd om hun bevindingen met het publiek te delen. Entertai ner Ronnie Snipperdag en dich ter Thom Schrijer doen een duit in het zakje op hun eigen ken merkende manier; respectieve lijk met het liedje Hulp aan Pa kistan en het - eveneens voor de gelegenheid gemaakte - gedicht Ontbreken. Prachtige muziek van Tak 'n Djola en Grup Yaka- moz. Kunst in beeldende, muzi kale en dichterlijke vorm - door gastheer Frans Meulenberg tot samenhangend geheel gesmeed. Met rond de 250 bezoekers geen druk bezocht evenement, beves tigt mede-organisator Marijke Folkertsma van de stichting. „De kaartverkoop valt tegen, maar de rest is perfect. Die me dewerking van iedereen is gewel dig. Dit is zeker de moeite waard. Jammer dat mensen het GOES - In het politiebureau in Goes werd gisterochtend even na half acht een 34-jarige man uit Oud Gastel aange houden wegens diefstal van een fiets op de parkeerplaats Luchtenburg bij Krabbendijke op 1 december vorig jaar. Een getuige had gezien dat hij de fiets in een vrachtwa gen laadde en noteerde de gegevens van de auto. De poli tie Midden- en West-Brabant nam contact op met de 34-jarige en deze meldde zich vervolgens vrijwillig bij het bureau in Goes. Hij bekende de diefstal en deed afstand van de fiets die in zijn woonplaats in een schuur stond. Nadat de man een bekeuring van 300 euro had gekregen werd hij aan het eind van de ochtend weer in vrijheid ge steld. De politie heeft de fiets in Oud Gastel opgehaald. VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissinger is vrijdagmid dag rond half drie op het parkeerterrein van het winkel centrum in Papegaaienburg in zijn woonplaats door een onbekende man in het gezicht geslagen. De Vlissinger moest even daarvoor bij een oversteekplaats afremmen voor de man, die langzaam overstak. Op het moment dat hij door kon rijden passeerde hij de man. Toen de Vlissin ger even later zijn auto op het parkeerterrein zette kwam de onbekende op hem af, schold hem uit en sloeg hem en kele malen in het gezicht. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Eeklo (B) moet een werkstraf van 68 uur uitvoeren voor enkele ver keersdelicten. Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren bepaald. De man leende vorig jaar juni de auto van zijn werkgever. Bij een autoschadebedrijf in Terneuzen wilde hij een klei ne schade aan de wagen laten repareren. Maar hij raakte van de regen in de drup, want in het Temeuzense Handel spoort veroorzaakte hij vervolgens een aanrijding toen hij geen voorrang gaf. Beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op. De situatie werd er niet beter op toen bleek dat de verdachte geen rijbewijs had. Ook bleken de num merplaten te zijn verwisseld. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag heeft een klein brandje gewoed in De Driehoek aan het Kerk hof in Zierikzee. De brand is begonnen in een bankstel wat buiten op de stoep stond. Door de hitte knapte er een ruitje waardoor het vuur naar binnen is geslagen. Omdat de brandweergarage vlak bij het pand ligt, kon het brand je snel geblust worden. Het pand heeft brand- en rook schade opgelopen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Mid delburg voor valsheid in geschrifte tot twintig uur werk straf, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De man erkende op 11 maart vorig jaar in Middelburg een handte kening van een potiëntele klant te hebben vervalst voor het afsluiten van een contract voor een telefoon-abonne ment. voren gepland zijn, vertelt poli tiewoordvoerder J. van Mou- rick. „Bijvoorbeeld als we ie mand moeten aanhouden die vuurwapengevaarlijk is. Dan staan ze naast iemand zijn bed voordat hij er erg in heeft. Dit was een acute situatie. Dan moe ten we kijken wie er beschik baar zijn." De Zeeuwse politie beschikt wel over een Regionale Ondersteu ning Groep (ROG). „Die waren wel snel ter plaatse", zegt Van Mourick. „Volgens mij al na een paar minuten. Zij kunnen net iets meer dan normale politie agenten. Ze pakken de beveili ging op in afwachting van de komst van het arrestatieteam." Arrestaties van gewapende per sonen worden uit veiligheids overwegingen aan het arrestatie team overgelaten. Van Mourick: „Maar stel dat er iemand schie tend het pand uit was gekomen, dan hadden de agenten ter plaat se natuurlijk teruggeschoten. In Vrouwenpolder werd de situatie geconsolideerd. We wilden geen enkel risico lopen. In dit geval was het ook mogelijk om te wachten." Het arrestatieteam is er voor de veiligheid, zegt Schouwenaar. „Van de politiemensen, van der den, maar ook van de verdachte. Zij zijn ervoor getraind om dit soort situaties veilig op te los sen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeland heeft geen eigen arrestatieteam no dig, zegt K. Schouwenaar, korps beheerder van de politie Zee land. In noodgevallen kan het personeel van de Zeeuwse poli tie zelf optreden. Bij de overval op de supermarkt in Vrouwenpolder afgelopen donderdag kwam het arrestatie team twee en half uur na de mel ding in actie. De leden van het team wonen verspreid in Zee land, Brabant en Limburg en moesten eerst naar Vrouwenpol der rijden. Het dorp was drie uur afgesloten. Uiteindelijk bleek de dader niet meer in de supermarkt te zijn. „Niet ieder korps moet een ar restatieteam in stand houden", vindt Schouwenaar, ondanks het tijdverlies. „Natuurlijk is het team niet met een druk op de knop beschikbaar, maar dat geldt evenmin voor de ME. We hebben wel mobiele eenheid in Zeeland, maar als we meer ME-ers nodig hebben, duurt het even." Leden van een arrestatie team krijgen een speciale, inten sieve, opleiding. Wie er op een bepaald moment inzetbaar is, is afhankelijk van het dienstroos ter. Vaak wordt een arrestatieteam gebruikt bij invallen die van te- Het entertainersduo De Jochies daagde bezoekers uit een bod uit te brengen op een kunstwerk van Hei- ma Kotoun; ook hiervan was de opbrengst bedoeld voor hulp aan Pakistan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Alle Vlissingers met een mening over de naam Dokkershaven hebben die al eens geuit. De WD vindt het welletjes met dat 'eindeloze ge praat'. De schouders eronder. Het was altijd het KSG-terrein. Scheldeterrein, en Scheldekwar- tier, toen ineens Spieghelkar- tier. Maar nooit Dokkershaven. Dus toen de gemeente daarmee kwam als naam voor de nieuwe wijk, brandde in Vlissingen de discussie los. De Vlissingse WD heeft er nu genoeg van. Een referendum is veel te duur, zegt lijsttrekker M. Reinders-Stijnman. „En dan? Dan zullen toch weer tegengelui den te horen zijn. We zijn nooit allemaal tevreden." Liever ziet de WD de herinne ring aan het industrieel erfgoed terug in de straatnamen. „Geef de woongebieden namen van de oude scheepsambachten. Of ver noem straten naar de roemruch te schepen. Blijf niet steken in de discussie. Kortom: geen woor den, maar daden." (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57