Leven van drie tientjes per week PZC Politiek haalt vechten en helpen door elkaar in kwestie Uruzgan PZC m i Duitse president Rau was mild prediker van verzoening en respect Inspraak Duizenden arme Nederlandse huishoudens verstoken van gas en licht Spelregels n 28 januari 1956 zaterdag 28 januari 2006 Ze houden in huis hun jas aan, kruipen in bed en leven bij kaars licht. Het huis is vóchtig en beschimmeld en eten kan niet worden bewaard. Voor duizenden Nederlanders is dit het leven van alledag. „Dit hooit meer, alsjeblieft. door Jacqueline Steenwijk Piet van der Werf uit het Frie se Lemmer staat in zijn keu ken. De enige ruimte die hij nog een beetje warm kan houden. Daar wast hij zijn ondergoed in een pannetje op een gaspitje. Hij is 57 jaar en ziek. „Ik heb een hartkwaal en moet om de zo veel tijd terug het ziekenhuis in. Ik had schulden, maar ik zit nu in een schuldhulpverlenings- traject. Die schulden betaal ik af. En toch moet ik nu zo leven, zonder elektriciteit. Ik begrijp het niet. Ik begrijp het echt niet." Het vocht stroomt van de ra men. De lucht is bedompt, de De grootste drie energie leveranciers Eneco, Es- sent en Nuon hanteren na genoeg dezelfde spelregels bij wanbetalingen. Wié zijn rekening niet betaalt, krijgt na twee weken een herinnering. Wie daar niet op reageert krijgt een aan maning. Wordt er dan nog niet betaald, dan schakelen de bedrijven een incassobu reau in. Na circa twee maanden ontbinden de le veranciers het leveringscon tract. Wie tijdens een afsluiting weer aangesloten wil wor den zal de schulden, de in cassokosten, de deurwaar der, de kosten voor het aan- en afsluiten en vaak een borg van drie tot zes maanden moeten betalen. Energieleveranciers weige ren hiervoor een betalings regeling te treffen. Deze extra kosten belopen vaak honderden tot ruim duizend euro. GPD kou intens. „Slapen doe ik bijna niet meer. Het is te koud, te nat", vertelt hij bedrukt. Van der Werf leeft van 35 euro in de week. De rest van zijn schamele inkomen, ruim zevenhonderd eu ro, gaat naar vaste lasten en schulden. Pas over twee jaar en negen maanden als zijn schuld is afgelost kan hij geld gaan spa ren om weer aangesloten te kun nen worden. Met een beetje maz zel heeft hij dan over vier jaar weer energie. „Als ik het zo lang volhoud." De Fries raakte in de problemen toen hij zijn baan verloor. Hij moest wachten op een uitkering. „Je krijgt voor schot na voorschot, maar onder tussen stapelen die rekeningen zich op." Dat was in 2002. Sindsdien heeft hij constant problemen met zijn uitkering. „Op een ge geven moment word je het moe. Ik werd ziek, belandde met een hartkwaal in het ziekenhuis en die rekeningen interesseerden mij niets meer." Twee maanden later, augustus 2005, werd hij afgesloten. Alleen zijn gasfor nuis doet het nog. Dat fungeert als kachel. „Weet je wat triest is: je staat altijd voor anderen klaar. Maar als je zelf in zo'n si tuatie zit, dan blijf je alleen ach ter. Ik heb de buren gevraagd om wat gas van hen te mogen ge bruiken. Al is het maar een uur per dag. Dat is voldoende om het vocht uit huis te houden. Maar ze durven niet. Ondertus sen rot het huis weg. Alles is nat." Van der Werf is een van de in middels duizenden mensen die structureel verstoken zijn van energie en vaak ook gas. Hun in komen is zo laag dat ze schul den moeten maken om te overle ven. Eenmaal afgesloten van het energienet, kunnen ze het geld niet meer bij elkaar sparen om weer aangesloten te worden. Nog los van de schulden, gaat het vaak om enkele honderden euro's heraansluitkosten. Wie geen familie of vrienden heeft die die kosten op zich willen ne men, blijft zonder zitten. Hel Petra Vriedhof leefde met haar man en vier kinderen zeventien weken 'in de hel'. „Ik heb elke week geteld. Dit nooit meer, als jeblieft." Het gezin moet rondko men van ruim 1200 euro in de maand. Dehuur alleen al is ruim 500 euro. Ze kwamen in de schulden en werden afgesloten. Aanvankelijk probeerde het ge zin de problemen te verdoezelen door veel kaarsen in de woonka mer neer te zetten. De kinderen gingen gewoon naar school. Va der Frans naar het werk. Koffie en thee was er 's morgens niet meer bij. Iedereen kreeg brood mee om zo snel mogelijk het kou de huis te verlaten. Moeder Pe tra dook daarna meteen weer haar bed in - de enige plek in huis waar ze nog warmte vond. 's Winters werd de woonkamer door het vele vocht onbruik baar. Schimmel groeide op de ra men, de kozijnen en de deuren, Doordrenkt Het weer tastte de gordijnen aan; het behang kwam van de muur en de zitbanken waren doordrenkt. Zitten op de bank kon alleen nog maar wanneer ze er eerst lakens en dekens op had den gelegd. Het gezin begon zich terug te trekken in de slaapkamers. Wie thuis kwam vertrok meteen naar boven, onder de dekens. „Als je in deze situatie zit, kost alles grote moeite. Schoonma ken, kleding wassen; alles moest met koud water. We hadden een klein campinggasstelletje. Wa ter warm maken kostte gewoon te veel gas. Op eén gegeven mo ment kon ik het niet meer. Ik had geen gevoel meer in mijn handen van de kou", zegt Petra die erkent ontelbare dagen lang gehuild te hebben. Gehuild van bittere ellende. Er kwam pas een oplossing toen het met dochter Joyce (13) fout ging. Die kreeg steeds meer door Wierd Puk Hij kon een week geleden niet deelnemen aan de fees telijkheden in het presidentiële Slot Bellevue rond zijn vijfenze ventigste verjaardag. Toen drong de ernst van de ziekte van Johannes Rau, de voormali ge Duitse president, door tot het publiek. Op een zonovergo ten winterse morgen, om half negen, stierf Rau gisteren, te midden van zijn familie, in zijn woning in Berlijn. Rau laat zijn veel jongere echtgenote Chris tina (49) en drie kinderen na. Rau's dood mocht dan niet on verwacht zijn gekomen, de be droefdheid was algemeen. De ge liefde sociaal-democraat, die maar liefst vijftig jaar politiek actief was, behoorde - om het on eerbiedig uit te drukken - tot het meubilair van de Bondsrepu bliek. Al enige tijd was de ket- tingrokende SPD'er, zoon van een dominee en kerkelijk zeer actief, uit het openbare leven verdwenen. Rau onderging in 2004 twee zware operaties aan hart en maag, nadat in 2002 al een niertumor was verwijderd. Johannes Rau was jarenlang pro minent aanwezig in de top van de Duitse sociaal-democratie. Twee decennia, tussen 1978 en 1998, leidde hij als minister-pre sident de regering van Duits- lands dichtst bevolkte deelstaat Noordri j n-Westf alen. Maar het was vooral tijdens zijn ambtsperiode als achtste Bondspresident, een voorname lijk ceremoniële functie, dat Rau zich tussen 1999 en 2004 deed gelden als zachtmoedige prediker van verzoening, mense lijke waarden en onderling res pect. 'Verzoenen in plaats van splijten' was Rau's levensmotto. 'Broeder Johannes' werd hij we gens zijn zachtzinnigheid ge noemd. Rau werd op 16 januari 1931 in Wuppertal geboren. Hij volgde een opleiding als uitgever en journalist. Als 21-jarige trad Rau toe tot de Gesamtdeutsche Volkspartei van zijn politieke mentor Gustav Heinemann, de Johannes Rau. grootvader van zijn latere echt genote Christina. Later volgde hij Heinemann - bondspresident tussen 1969 en 1974 - naar de SPD. Op 27-jarige leeftijd werd Rau in 1958 als jongste afgevaar digde gekozen in het parlement van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen. Twintig jaar la ter, in 1978, werd hij deelstaat premier. Nog in 1985 verdedig de Johannes Rau de absolute meerderheid voor de sociaal-de mocraten in de deelstaat. Maar dan volgen politieke tegensla gen. In 1987 is Rau, inmiddels landelijk vice-voorzitter van de SPD, kanselierskandidaat van de sociaal-democraten bij de Bondsdagverkiezingen. Hij ver liest van Helmut Kohl. In 1994 slaagt hij er tegen de chris ten-democraat Roman Herzog niet in door de Bundesversamm- lung - de twee kamers van het parlement aangevuld met promi nente en minder prominente bur gers - tot Bondspresident te wor den gekozen. Bindende figuur In 1998 treedt Rau als premier van Noordrijn-Westfalen terug. Een jaar later, in mei 1999, wordt hij dan wel, in tweede stemming, president van de Bondsrepubliek. Rau wil in die functie optreden als bindende fi guur, een man zijn 'van waar den en woorden', een 'president van alle burgers'. Alom wordt de betekenis van Johannes Rau voor het naoorlogse Duitsland geroemd. Als een 'groot huma nist en christen' wordt hij her dacht. GPD Het trauma Srebrenica is terug nu politici voor de lastige beslissing staan om 1200 mili tairen naar Afghanistan te sturen. Neder land heeft te weinig van Srebrenica geleerd, meent dr. Eelco Runia (1955), als historicus verbonden aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Ondanks het lijvige rapport van het Ne derlands Instituut voor Oorlogsdocumenta tie (Niod) over Srebrenica. door Hilbrand Polman Het was achteraf bezien het begin van een uiterst hectische periode. In april 2002 presenteerde een team onderzoekers onder leiding van Niod-directeur Hans Blom een lijvig rapport over de gebeurtenis sen in de Bosnische enclave Srebrenica. Daar vonden in 1995 duizenden bescherme lingen van de Nederlandse vredesmacht Dutchbat de dood. Naar aanleiding van het Niod-rapport bood het kabinet Kok zijn ontslag aan. Daarna volgde de moord op Pim Fortuyn en een on gekend turbulente zomer in de Nederlandse politiek. Bijna vier jaar later staat Neder land opnieuw voor een lastige keuze. Moe ten we 1200 militairen naar de Afghaanse provincie Uruzgan sturen, een missie die door velen als uiterst riskant wordt be schouwd? Historicus dr. Eelco Runia stelt vast dat Nederland weinig lessen heeft ge trokken uit Srebrenica. Ondanks de parle mentaire enquête, ondanks de duizenden pa gina's die het Niod over de gebeurtenissen heeft geschreven. „Het onderzoek van het Niod had ons meer inzicht moeten geven in ons eigen handelen. Wat zegt Srebrenica over onszelf, over onze besluitvorming? He laas is dat onvoldoende uit de verf geko men." Verachting Runia vreest daarom het ergste voor de mis sie naar Uruzgan. Niet gaan, vindt hij. „Nog steeds halen we hulpverlening en militair optreden door elkaar. In Srebrenica probeer den de Nederlanders iets voor de plaatselij ke bevolking te betekenen door hulp te ver lenen. Ze begrepen niet dat de moslims in de enclave hen daarom verachtten. Die wil den in de allereerste plaats bescherming te gen de Serviërs. Ik vrees dat we in Uruzgan ook weer op de hulpverleningstoer gaan. Dat heeft helemaal geen zin. De scholen die we overdag helpen opbouwen, zullen 's nachts door Talibanstrijders in brand wor den gestoken." Runia is behalve historicus psycholoog. Bij zijn analyse van het Niod-onderzoek combineerde hij beide vak gebieden. Een onorthodoxe aanpak, die evenwel een onthutsend beeld opleverde van wat er, in zijn ogen, misging bij het Niod-onderzoek. „De vooronderstellingen van het onderzoek klopten niet. De onder zoekers hadden te weinig gelegenheid om die ter discussie te stellen. Er was een soort groepsdwang ontstaan. Terwijl het bij dit soort onderzoek nu juist van wezenlijk be lang" is om wel veel te debatteren en je gere geld af te vragen waar je nu eigenlijk mee bezig bent." Runia: „De onderzoekers heb ben op een gegeven moment hun focus ge legd op de Balkan en de gebeurtenissen daar. Het rapport had ons meer inzicht moe ten geven over Nederland. Wat zegt Srebr enica over ons Nederlanders? Pas dan had er een wezenlijk debat kunnen ontstaan." Niemand Dat dit goeddeels is uitgebleven, komt vol gens Runia niet alleen door de turbulente zo mer van 2002. „Het Niod wilde op papier wel discussie, maar heeft die in de praktijk altijd afgehouden. Ze wilden alleen in debat met professionele historici die dat hele rap port van duizenden pagina's hadden gele- Piet van der Werf uit Lemmer is een van de inmiddels duizenden Nederlanders die structureel verstoken zijn van energie en vaak ook gas. „Weet je wat triest is: je staat altijd voor anderen klaar. Maar als je zelf in zo'n situatie zit blijf je alleen achter." foto Catrinus van der Veen/GPD buikpijn en concentratiestoor nissen. De school greep in. Kin deren konden voortaan op school douchen en leren. Het ge zin werd aangemeld bij de voed- selbank. De schaamte voorbij, trok Petra bij de werkgever van haar man aan de bel. „Frans durfde er-zelf niet om te vragen, maar we moesten wel." Die was bereid de schuld en aansluitkosten op zich te nemen. De komende tien maanden moet het gezin 200 eu ro per maand terugbetalen. „We houden vijftig euro per week over om van te leven. Niet veel. Maar we hebben weer energie. Ik kan het nog steeds niet gelo ven." GPD Politici zijn over het algemeen geen groot lie) hebber van burgerinspraak. Er wordt lang gedebatteerd over referenda, gi burgemeesters en premiers en correctieve volle raadplegingen. Maar tot dusver kwam het fn]| in* derland slechts één keer tot een landelijk refers dum: toen ging het om de Europese Grondwet; daaraan bewaart de politiek geen goede heriiuj 'j ringen. Tijdens de discussies over het zogeheten burgeriii tiatief bleek deze week een exacte scheidslijn Ooi s de Tweede Kamer te lopen: de helft is voor enl P! andere helft is tegen. Kamervoorzitter Weisglas o; perde dat burgers die een bepaald onderwerp' de agenda van de Tweede Kamer willen krijgt J voldoende hebben aan een petitie die door ten mi ste vijftienduizend mensen is ondertekend. De Nj ?e: derlandse politiek is een zaak van compromise ent sluiten, zodat een Kamermeerderheid zich uitei n' delijk zal kunnen vinden in een afgezwakte vers f van het oorspronkelijke plan. In principiële zin hebben de tegenstanders Kamerleden zijn volksvertegenwoordigers die£ horen te weten wat er onder het volk leeft en ma ten prangende kwesties - al dan niet op verza B van burgers - in de Kamer aan de orde stellen. Bir( burgerinitiatief hebben we dan niet nodig; Kam; leden die doof zijn voor geluiden uit de samen! ving, zijn domweg niet geschikt voor hun taak. Als we die lijn doortrekken, dan is de burgerraa pleging in Middelburg over de locatie van li pe A-theater ook ten principale onjuist. De gemeenl &u raad maakte een keuze voor een plek, wijzigde koers toen daar technische problemen ontstond en heft nu in wanhoop de handen ten hemel: u het maar, burgers'. Gekozen volksvertegenwoordigers moeten soort afwegingen zelf maken, want bij de k voor een locatie draait het om budgetten, parks mogelijkheden, gebruiksmogelijkheden, bouwti mijnen. Bij een volksraadpleging spelen al dief M toren geen rol, ook al kan de benodigde informs ss beschikbaar worden gesteld. Sterker: velen zul een voorkeur uitspreken voor nieuwbouw op e et plek die zo ver mogelijk van hun woning of pi n keerplaats verwijderd is. Maar ook hier laat dep litiek zien niet al te veel vertrouwen te hebben: inspraak. Pas bij een opkomst van vijftig proce g en als de favoriete locatie ten minste veertig pi .'j, cent van de stemmen haalt, wordt de uitslag rieus genomen. Dat is zelfs te schamel om vanafes 'burgeradvies' te kunnen spreken. ELEKTRICITEIT - Na de her verkaveling op Schouwen-Dui- veland zijn daar nu de eerste bedrijven aangesloten op het elektriciteitsnet. Deze bevin den zich in de gemeenten Ou- werkerk' en Nieuwerkerk, waar de gemeenten gemiddeld duizend gulden per aanslui ting bijdragen. Binnenkort zal een begin gemaakt worden met het aansluiten van bedrij ven in Dreischor. REMBRANDT - Het Metropoli tan Museum of Art in New York zal twee doeken en drie tekeningen van Rembrandt over de Oceaan vliegen ten be hoeve van een grote tentoo p stelling in Nederland ter van de 350e geboortedag v de schilder. Of er nog nis werken van de schilder uitb buitenland komen, is niet h kend. AFGETREDEN - De Fir» premier Kekkonen heeft i R ontslag van zijn kabinet gediend nadat zes socii listische ministers waren a treden uit protest tegen verhoging van de prijzen levensmiddelen. De regering coalitie van Kekkonen steuni op dê socialistische en de B renpartij, Historicus Eelco Runia: „De scholen die we in Uruzgan overdag helpen opbouwen, zullen 's nachts door Talibanstrijders in brand worden gestoken." foto Corné Sparidaens zen. Dat heeft dus niemand." Directeur Hans Blom van het Niod reageert verbaasd en verontwaardigd op de kritiek van Eelco Runia. „Hij is negatief, maar hij onder bouwt niets. Ik zou wel eens willen weten wat er nu precies mis is met ons onder zoek." Volgens Blom verzint Runia allerlei parallellen waar hij weinig mee kan. „De ene keer zouden we ons als onderzoekers te veel hebben geïdentificeerd met Dutchbat, de andere keer met de Nederlandse rege ring. Ik zie Runia eigenlijk niet als een se rieuze gesprekspartner." Blom ziet dan ook geen overeenkomst tus sen Srebrenica toen en Uruzgan nu. „Des tijds vonden bijna alle politici dat Neder land iets moest doen. Niet gaan was geen op tie. Ik moet afgaan op wat ik in de krant lees, maar ik krijg de indruk dat de besluit vorming nu zorgvuldig is." GPD Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc,nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal; 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor h einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevos! overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgen )r het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend got. Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegoner-concern. De d&-vl aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vot (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten i. ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleö^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4