Toeren door het labyrint van Devon Wi RetsJDoeken Reisgidsen op dvd Antwerpse toeren zaterdag 28 januari 2006 Al enige tijd produceert Free 1 Bird Focus uit Gemert reisvi- to's. Gefilmde reisgidsen, als het ware. Het bedrijf, gerund hoor Laura Habraken, gaat ■net de tijd mee, want een de zer dagen belandde een stapel de dvd's op ons bureau: over Denemarken, Marokko en Aus tralië. Zilveren schijfjes in Plaats van bruine tape. Gebleven is het rode rugtasje ran Laura zelf dat we al ken- hen van de video's. Zij komt raak in beeld wat ons soms het ?evoel geeft dat we naar een fa- "ulievideo kijken. De gespro ken tekst is niet 'live', maar wordt naderhand ingespro ken, waardoor de originele en authentieke achtergrondgelui den helaas grotendeels verlo ren gaan. Wij bekeken de dvd's over Aus tralië (de staat Victoria) en Ma rokko en noteerden direct een opmerkelijk verschil. Daar waar de eerste film vooral over de toeristische highlights gaat, toont Marokko ons ook het da gelijks leven van de bevolking. Wel zo interessant. Buiten kijf is dat Free Bird Focus aantrek kelijke filmbeelden maakt die een goede indruk geven van het land en genoeg informa tief zijn voor iemand die in gro te fijnen wil weten wat er te verwachten is. Aan de hand van een duidelijk routekaartje kunnen we de gemaakte rond reis makkelijk volgen. Praktische tips, adressen e.d. worden niet vermeld en kri tisch zijn de 'vrije vogels' ook niet echt. En dat ze gespon sord worden zou wat minder prominent in beeld kunnen worden gebracht. 'Australië', 'Marokko' en 'Dene marken', toeristische dvd's van Free Bird Focus. Duur 45-60 minu ten, prijs: 19,20 euro per stuk Te bestellen via info@freebirdfocus.nl of tel. 0492-364 537. IFrêë "bariül i De Antwerpse Vereniging 'Ave rechts' organiseert al. 20 jaar stads wandelingen en dergelijke in Ant werpen waarbij, de naam voorspelt het al, deze Belgische bierstad op een ietwat andere manier belicht wordt. Dat blijkt, want de samenstellers voeren ons op een lekkere kritische, eigenzinnige, verrassende en humo ristische manier door de Schelde- stad. Lees bijvoorbeeld het hoofd stuk over 'Eilanden in de stad'. Eilan den? Nou ja, het stuk tussen Cons- cienceplein en het Begijnhof. 'In hammen van rust, waar de stad is in gedommeld of waar ze bewust even de adem inhoudt'. Da's andere taal dan: sla op de Grote Markt rechtsaf. Vraagt iemand op blz. 201 aan Van Gogh: Ge vindt hier geen zonnebloe men zeker? Zegt de schilder: En wat ze voor irissen durven vragen! Ter geruststelling: het boekje barst ook van 'normale' praktische informa tie. Iedere eigenwijze Hollander die denkt Antwerpen te kennen, moet toch maar eens op deze averechtse toeren. Geheid dat 'ie op nog niet eerder ontdekte plekken komt. Leu ke gids. 'Antwerpse Toeren, 8 wandelingen en één fietstoer'. Uitgeverij Lannoo, 216 blz., 12,95 euro, ISBN 90-209-5970-0, www.terralannoo.nl GERARD CHEL SO» Cornwall Devon (Engeland) W Tel.: 0044/1872/322 892 www.cornwall-de- ladH von.com House of Britain (Nederland) Tel.: 0118/440444 www.houseofbritain.nl SeaFrance (Nederland)Tel: 010/433 33 12 www.seafrance.com VisitBritain (Nederland) www.visitbritain.com/nl Uitrusten in Drenthe Even uitrusten, even op verhaal komen. In Drenthe organiseren ze het voor je. Onidat de organisatoren het eigenlijk maar belachelijk vinden dat mensen zich zo laten stressen, hou den ze op vrijdag 17 en zaterdag 18 februari een 'Belachelijk Weekend' in het Drentse Bor ger. Oftewel: een weekendje plezier maken, la chen om een theatervoorstelling, deelnemen aan een clinic Nordic Stone Walking, genieten van de schitterende omgeving en van lekker eten en drinken. Ontspannen wandelen of een bezoekje brengen aan het Hunebedcentrum, kan natuurlijk ook. Want niks is natuurlijk te belachelijk. www.eenweekenddrenthe.nl Kerkboeken van koninginnen Eeuwenoude kerkboeken behoren tot de in drukwekkendste cultuurschatten, die ons land bezit. Niet minder dan 180 kerkboeken, bijbel tjes en gebedenboeken uit de protestantse, ka tholieke en joodse traditie worden van 17 fe bruari tot en met 4 juni tentoongesteld in het Bijbels Museum aan de Herengracht in Amster dam. Ze zijn voornamelijk afkomstig uit de particu liere collectie Van Noordwijk. Daartoe beho ren ook de kerkboeken van koningin Emma en koningin Wilhelmina. www.bijbelsmuseum.nl Nieuwe gids voor fietsvakanties Op fietsvakantie in Nederland? Een stand plaatsarrangement (vanuit één hotel leuke tochten maken) of een rondtrekarrangement (van hotel naar hotel mét de service van een nagebrachte koffer)? Je vindt het allemaal in de nieuwe bro chure 'Wegwe zen in Neder land' van van VW Vakanties. Met ook informa tie over hotelva kanties en wan del- en stadsar- rangementen. Verder in de gids: een groot aanbod aan bungalowva kanties. De totaal vernieuwde bro chure is op te ha len bij het reisbu reau of VW-kan- toor, of op te vra gen via de websi te. Daar kun je trouwens sinds kort ook de va kantie in eigen land direct on-line boeken. www.vw-vakanties.nl ExcraCard van Libéma Wie de komende tijd vakantie gaat doorbren gen in een van de drie Brabantse vakantiepar ken van Libéma krijgt een ExtraCard cadeau waarmee je gratis en onbeperkt entree hebt tot een van de acht Libéma-attractieparken, waaronder Safaripark Beekse Bergen, Cape Hol land in Den Helder, het Stripmuseum in Gro ningen en het Ecodrome in Zwolle. Libéma houdt dit jaar, begin april, verder een gratis proefweekend voor kampeerders (tent of cara van) op haar vakantieparken. Verder biedt het een 'mooi weer-garantie' aan, aan kampeer ders van wie de hoogseizoenvakantie in het wa ter valt. Die mensen mogen in het laagseizoen gratis terugkomen. www.libema.nl De ExtraCard geeft onder andere gratis toegang tot Safaripark Beekse Bergen. Speciale Canada-beurs Wie de Vakantiebeurs in Utrecht gemist heeft of alleen maar geïnteresseerd is in een reis naar Canada, kan z'n hart volgende week opha len in de Arnhemse Eusebiuskerlc. Daar wordt van woensdag 1 tot en met zondag 5 februari een speciale Canada-beurs gehouden met veel informatie over reizen naar dit gigantische Noord-Amerikaanse land. Er wordt ook aan dacht besteed aan cultuur en educatie. www.canadianconnections.nl Met zevenmijlslaarzen linksrijdend langs lieflijke landschappen, legendes en lekkernijen. Devon en Cornwall hebben pastorale landschappen en grillige rotskusten. door KEES VAN DEN BERG I In de haven van Calais liggen de blinkend witte veerboten van P&O en SeaFrance broederlijk naast elkaar. Nou ja, broederlijk, het zijn natuurlijk regelrechte con currenten. Ze zullen zo dadelijk, ach ter elkaar aan, de oversteek naar Dover maken. Muriel Mirronneau, onze gastvrouw aan boord, vertelt in bloemrijk En gels met een Frans kartelrandje: 'Wij hebben begin dit jaar onze Berlioz in de vaart genomen, het splinternieu we zusterschip van de Rodin. Met de ze moderne tweeling varen we de he le dag op en neer over het Kanaal, dus je kunt bijna altijd zonder reserveren inschepen.' Is de Kanaal-tunnel geen concurrent? 'Nee, het zijn voornamelijk zaken mensen die de trein nemen, toeristen kiezen de boot.' We zijn te gast bij SeaFrance, inder daad, maar dat zal niet erg lang du ren. We kunnen maar kort genieten van de frisse zeelucht, want na een uur komen de White Cliffs van Dover al in zicht. Een kwartier later rijden we - 'Keep left!' - de Britse wal op. Het eerste uur in het drukke Engelse verkeer wens ik hartgrondig dat het erg handig zou zijn als thuis wat geoe fend kon worden in het linksrijden. Vooral bij de talloze rotondes (finks- om!), met auto's die onverwachts van rechts voor je langs schieten, wordt er af en toe stevig in het stuur gekne pen. Maar county (provincie) Kent is lief lijk; links en rechts lacht zij ons vrien delijk toe. Het pastorale landschap ligt er met de groene mozaieken over de heuvels verleidelijk bij. Nee, nu niet, volgende keer misschien, we moeten nu verder, veel verder. Bed Ons eerste bed staat in Maidstone. Het Village Hotel is onvindbaar. We doorkruisen verscheidene malen het stadje, wat achteraf overbodig was, want het hotel ligt buiten de stad dicht bij de snelweg. Het hotel blijkt een populaire uitgaansplek voor de plaatselijke bevolking te zijn. Zwem bad, fitnessruimte en karaokebar: de Maidstonians weten het graag te vin den. We beginnen ons al een beetje thuis te voelen. De eerste volle dag op En gelse bodem, honderden kilometers naar het westen in Devon. We rijden, weg van de snelweg, het leefgebied van de fazant binnen. Dat wordt ons om de honderd meter ingeprent door de bordjes Pheasants Country, drive carefully! Jawel, we kunnen niet an ders; fazantenland bestaat voorname lijk uit bochten met manshoge heg gen aan beide kanten. Bovendien wordt het pad zo smal dat we niet eens de kans hebben links te rijden. We krijgen de indruk dat we in een pretparklabyrint voor automo bielen verzeild zijn geraakt. Fazanten die op de weg zitten, kunnen geen kant op, ze fladderen voor ons uit en verdwijnen over de heg. Ontvangst Overigens waren we al die tijd bezig het dorp West Buckland (staat niet op de kaart) te vinden. Het blijkt ten slot te toch te bestaan. Via een angstig smalle private road rijden we einde lijk de oase van de Huxtable Farm bin nen. Vriendelijke ontvangst, eigenares Jackie Payne begroet ons al voordat we uitgestapt zijn. Ze bestiert, samen met echtgenoot Antony (achter het fornuis en op de trekker) het hele uit de middeleeuwen stammende Long- house complex in een ontspannen huiskamersfeer.Op het terrein van de farm bevindt zich een eenvoudige camping, waar veel langeafstands- wandelaars met hun tentjes staan. Vanaf de hoogste heuvel kunnen we de volgende ochtend Exmoor zien lig gen. Daar willen we naar toe. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. We komen weer tussen de heg gen in zo'n labyrint terecht, maar na een paar hulpvaardige inwoners en een alleswetende postbode ligt Ex- moor letterlijk voor ons open in weid se panorama's met bloeiende heide velden over zachtgroene heuvelrug gen. Waterlift We begroeten de witte Exmoorscha- pen die tevreden knabbelen aan de heideplanten, maar angstig weghol len als we uit de auto stappen. Een van de vele riviertjes die het grondwa ter van Exmoor afvoeren, is de Lyn, die een wolf in schaapskleren blijkt te kunnen zijn. In 1952 groeide het onschuldig voortkabbelende stroom pje, samengeperst door nauwe lcloof- beddingen, aan tot een woest bulde rende cataract die de tweelingplaat- sen Lynton en Lynmouth aan de kust grondig onder water zette. Het was een ramp die enkele mensen het le ven kostte. Tussen de twee plaatsen pendelt de Witte Exmoorschapen. Ook aan de dagjesmens wordt gedacht. Sint Michael's Mount lijkt op de Mont-Saint-M ichel. foto's Kees van den Berg beroemde Cliff Railway op en neer, een ingenieuze waterlift uit 1890 die sindsdien onverminderd en onveran derd dienst heeft gedaan. In Lynton doen we wat we allang hadden moe ten doen: we schaffen een gedetail leerde kaart van Devon en Cornwall aan. Daarop vinden we makkelijk de At lantic Highway die richting Corn wall voert naar het domein van Lancj- de legenden van koning Arthur, de Ridders van de Ronde Tafel, Mer- lijn de magiër, het mysterie van de Heilige Graal en de verhalen over smokkelaars en spoken. Het dorpje Tintagel aan de noordkust mag zich de geboorteplaats noemen van koning Arthur. Aan zee zijn de overblijfselen van zijn kasteel te zien. De ruïnes laten vaag de oorspronkelij ke contouren van het complex ver moeden. Ernaast staan de resten van wat mogelijk een klooster was. Legen darisch is nu al het indrukwekkende Eden Project aan de zuidkust. Ver scholen in een wijde dalkom liggen, als gigantische zeepbellen, een aantal doorzichtige halve bollen. Het zijn Bi- omes, waarbinnen tropische en sub tropische plantenwerelden in hun na tuurlijke kringloop kunnen existe ren. Het terrein buiten is gewijd aan de plantenwereld van het gematigde kli maat. Voor de talloze tuinhobbyisten LONDON Cardiff 3 Lynmouth Sóuthamton Dorchester Lynton West Buckland® Tintagel© Tden Project St' Michael's Mount moet dit het ultieme smullen zijn in dit luilekkerland. St. Michael's Mount Tastend in het duister vinden we later Enny's Farmhouse, ons verblijfplaats voor de nacht. Rust is even nodig, want we moeten deze reis nog verder tot aan het uiterste puntje bij Land's End en vervolgens weer een heel eind terug oostwaarts. Maar vooruit, eerst nog even naar St. Michael's Mount, een fenomeen aan de zuidkust dat ons geestdriftig werd aangeraden. De naam lijkt verdacht veel op het Fran se Mont-Saint-Michel in Bretagne en verdraaid, het ziet er precies zo uit. Wat de reden is van de gelijkenis, we komen er niet achter. We hebben ge luk dat toevallig de zon door de bewol king breekt en het eb wordt. De eer ste mensen komen er al aan en lopen SfentorlG^ - in ganzenpas over het drooggevallen pad naar de Berg van Michael. Als we uren later Land's End naderen, passeren we het laatste dorpje, dat er uitziet als zovele dorpjes in Cornwall: gezellige kleurige huisjes, veel bloe men, hanging baskets, schilderachti ge uithangborden. Het landschap wordt daarna vlakker, boomloos, weerbarstige heidegrond met pollen gele bloemen. Land's End moet vroe ger een verlaten rotskust zijn geweest waar je over de oceaan kon staren en spelen met de gedachte dat achter de verre horizon het water nooit op hield. Dat kan nog steeds, maar de commercie wilde de moderne mens ook op deze Ultimate Destination niet in de steek laten. Er is een toe gangspoort tot een groot parkeerter rein en daarachter een toeristische ne derzetting met alle nering die nodig is om het bezoek bezig te houden. De dagjesmens komt hier niks te kort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43