Voor wie anders wil badderen In grind groeit het soms uitbundig W 3 Colombo Waterbed Kraan Kraftpapier zaterdag 28 januari 2006 Met Fabroc zal het Flollandse huis snel op temperatuur zijn Een verwarmde hoes voor de iPod is al verkrijgbaar. Evenals een comfortabele bo dywarmer. Maar volgens Wil lem Neeleman is met de nieuwe kunststof Fabroc nog veel meer te verwarmen. Zelfs een huis. Hij verwacht dat vloer- en muur verwarming van het materiaal binnen twee maanden verkrijg baar is. Willem Neeleman vertelt niet zonder trots over Fabroc. Met een elektrisch verwarmbare vest, gemaakt van de nieuwe kunststof, blijf je zelfs onder de meest barre omstandigheden op temperatuur. Het klinkt vreemd, maar het is volgens Neeleman op korte ter mijn ook mogelijk om met dit materiaal de woning te verwar men. Op bescheiden schaal is het zelfs al realiteit, want de En gelse bedenker van Fabroc heeft het in zijn eigen woning al toege past als vloerverwarming. Daar brengt het bedrijf EXO2 de pro ducten, die zijn gemaakt van de kunststof, inmiddels op de markt. In Nederland worden ze geïmporteerd door Inca Heating Products, het bedrijf van Neele man. Fabroc is een zogenaamd poly meer dat is opgebouwd uit kool stofmoleculen. Deze geleiden de warmte goed. Is Fabroc met elektroden verbonden aan een stroombron, dan komen de kool stofmoleculen in beweging. Daardoor ontstaat warmte en zet het materiaal uit. De molecu len komen vervolgens los van el kaar zodat ze minder goed gelei den. Dat proces van afstoten en weer toenaderen (als de warmte afgegeven wordt) gaat door zo lang de stroom aangesloten is. Het materiaal blijft daardoor op een constante temperatuur. Hoe warm Fabroc wordt, is af hankelijk van de dikte (maxi maal 0,6 millimeter) en van het aantal elektroden waarmee kunststof en stroombron verbon den zijn. Dat is volgens Neele man één van de belangrijkste voordelen van het materiaal. „Omdat je op die manier de maximum temperatuur vooraf kunt bepalen, is Fabroc abso luut veilig. De gebruiker kan er zich nooit aan branden. Omdat het materiaal wordt gevoed door laagspanning, is kans op een schok niet aanwezig." Rendement De toepassing van Fabroc als muur- of vloerwarming is verge lijkbaar met die van gangbare systemen. Voordeel is dat de kunststof door de geringe dikte vrijwel direct onder de dekvloer geplaatst kan worden. „Het ma teriaal is bovendien in twee mi nuten op temperatuur", aldus Neeleman. „Daardoor is het ren dement hoog. Zo'n 98 procent van de energie wordt omgezet in warmte." Ook is het voordeel dat het materiaal ongevoelig is voor beschadigingen omdat er geen verwarmings-: of elektrici teitsdraden in verwerkt zijn. En het is bestand tegen vocht. Bodywarmers voor motorrij ders, jassen, een verwarmde hoes voor de iPod, slaapzakken, inlegzolen, beenwarmers, dui- kerspakken. Het is maar een greep uit de producten waarin Fabroc verwerkt wordt. Paul Geerts Informatie: www.exo2.nl De makers en hun pronkstuk. foto's GPD Een tweepersoons bad als een Bugatti met een prijskaartje van een vette Volkswagen Golf. Helaas te laat klaar voor de Miljonair Fair, maar op tijd voor de VSK en Baden in Holland Beurs. E en kunstwerk moest het worden, het houten bad dat Willem Schulpen voor ogen had. Een warme creatie van berken multiplex, afgezet met een flon kerend randje mozaïeksteentjes. „Het resultaat overtreft mijn stoutste dromen", zegt hij trots. Hoe komt een mens erbij? „Toen ik ons laatste huis bouwde, moest er ook een bad in komen. Dat werd een gietijzeren met emaillen bad, niet geïsoleerd. Dus dat koelt snel af, al heb ik iets gemaakt om dat te verhel pen. Maar dat gebeurt me niet nog een keer, dacht ik." Hij ver volgt: „Het past helemaal in de 'wellness-trend' van nu. Niks plaatstaal of acryl, maar ge maakt van hout, want daar zit leven in." Japan Helemaal uniek zijn houten ba den overigens niet. In Japan ken nen ze die ook, gemaakt van vijf platen. „Dan krijgt je een moder ne, strakke bak. Da's wel heel erg minimalistisch. Het moest een ronde en gebogen vorm zijn. Daar is mijn baas ook helemaal dol op." In zulke vormen is die baas, Rit meester in Alblasserdam, im Het houten bad is afgebiesd met mers gespecialiseerd. Bij Rit meester vervaardigen ze onder meer scheepsinterieuren. Het maken van een bad is een tikkeltje gecompliceerder dan een teakhouten boomstam uit hollen. Dat kan niet vanwege de materiaalspanning die ontstaat. „Door kou en warmte gaat-ie barsten." Het droombad moest in laagjes ndje Italiaanse glasmozaïeksteentjes. worden opgebouwd en vormge geven door een computerge stuurde freesrobot. Het hout re gelde Schulpen bij Finnforest, de grootste bosbouwer van Euro pa. Het zijn berken multiplex platen van 29 millimeter. In to taal zijn er 350 laagjes ver werkt. Dus ging er ook heel wat lijm (met dank aan Bison) in zit ten. Na het frezen en lijmen kwam het schuren, spuiten en lakken. Om het af te maken, wilde Schulpen de rand versieren. „De kraag moest een juwelenket- ting van Italiaanse glasmozaïek worden", zegt de organisatie-ad viseur. De mozaïeksteentjes van Bisazza zijn er thematisch opge plakt. Vivaldi's Vier Jaargetij den zijn erin terug te vinden. Van het prille groen van de len te tot de grijze kilte van de win ter. Met zijn team spendeerde Schul pen duizend uur aan de bad- klus. „Zonder het team had ik het niet gekund. We hebben er heel wat avonden en zaterdagen aan besteed. Het bad overtreft de stoutste verwachtingen. Bo vendien ligt hij perfect", consta teert Schulpen. Paar duiten Zo'n bad moet een paar duiten kosten. Schulpen denkt ter ver gelijking aan een flinke midden klasse auto, een Volkswagen Golf R32 bijvoorbeeld. „Pakweg 50.000 euro. Het is voor mensen die op een andere manier van hun bad willen genieten. Eigen lijk is dit ook geen badkuip meer maar een kunstwerk. En de badkamer is zo'n beetje de enige kamer in huis waar je geen kunst vindt. Helemaal ide aal is zo'n bad met een verrijd baar onderstel, zodat je het naar buiten rijdt onder de platanen. Het is ook iets voor mensen met een megajachtwerf, die zich echt willen onderscheiden." Oliesjeiks uit Dubai en filmster ren uit Hollywood hoopt Schul pen tot zijn klantenkring mogen rekenen. Maarten van de Rakt Het houten bad is te zien in de Jaarbeurs in Utrecht op de ge combineerde beurs VSK en Ba den in Holland. Van 30 januari tot en met 5 februari, open van 9.30 tot 18.00 (zondag tot 17.00 uur). Voor mijn huis staan twee oude holle lindebomen. In die bomen is het altijd een druk te van belang; spechten en boom- kruipers zoeken insekten in sple ten en kieren in de boomschors en allerlei zangvogels zoeken een goed heenkomen tussen de takken als er een sperwer in de buurt is. Hoornaars - een soort reusachtige wespen - bouwen hun nest in het vermolmde hout en relmuizen - een boombewo- nende muizensoort - maken hun nesten in de holle stammen, ken nelijk niet gehinderd door de bosuil die ook tot de stamgasten van de lindebomen behoort. Lindenblad verteert snel; aan het einde van de winter is een groot deel van het afgevallen blad al in bladaarde veranderd en de grond onder de bomen is dan ook vruchtbaar. Er groeien allerlei bolgewassen, zoals hol- wortel, vogelmelk, cyclamen, sneeuwklokjes en narcissen, naast vaste planten als sleutel bloemen en kerstrozen. Het voor jaar begint vroeg, onder de bo men; tegen het einde van janua ri staat er vaak al van alles in bloei. Tegen het einde van mei is dat anders; dan heeft het bladerdak boven de planten zich gesloten en het moet lang en gestadig re genen voordat de grond onder de bomen nat wordt; een buitje heeft geen effect. Een tuin on der bomen is per definitie een voorjaarstuin en veel winter- of voorjaarsbloeiers kennen dan ook een zomerslaap. Cyclamen coum, een winterharde tuincy- clamen bloeit hier in januari en februari, hoewel de plant dich ter bij de kust soms al in decem ber in bloei staat. Aan het einde van het voorjaar sterft het blad af, om pas in oktober weer te voorschijn te komen. In novem ber verschijnen ook de zaailin gen van Cyclamen coum, met één piepklein blaadje. Tot mijn chagrijn ontkiemen die zaailingen nooit in de mooie bladaarde onder de bomen, waar dat zou moeten, maar een eind verderop in het grind. Hoe het zaad daar komt begrijp ik wel; de mieren slepen het daar naartoe. Maar ze zouden het toch ook in de richting van de bomen kunnen verplaatsen? En het zijn niet alleen de cyclamen die grind boven grond verkie zen; ook zaden van de paarse morgenster, van de rietorchis, van wilde rozen, van meidoorn en van taxus ontkiemen bij voor keur daar waar ik ze nu juist niet hebben wil, in het grind dat bedoeld is als pad en niet als kweekbed. Het valt mij nu al jarenlang op dat sommige planten beter in grind gedijen dan in grond, mis schien omdat grind de zonne warmte beter vasthoudt en 's nachts weer uitstraalt en zo als een verwarmingselement fun geert. Ik opper maar wat, en als u een betere theorie heeft dan hoor ik dat graag. In ieder geval heb ik tenslotte besloten om maar van het grind gebruik te maken door er planten in te huis vesten die het op andere plaat sen in de tuin minder goed doen. Zo'n plant is bijvoorbeeld de winterbloeiende lis, Iris ungui- cularis, een soort uit Noord-Afri- ka die in ons klimaat wel veel blad maakt, maar zelden bloe men. Behalve dan in het grind, pal tegen de muur van het huis, waar deze iris de hele winter af en aan bloeit met grote lila bloe men. Natuurlijk bevat grind geen meststoffen, maar een handje beendermeel of een scheutje pokon blijkt voor dë meeste planten voldoende te zijn. Een tweede exoot die zich in het grind thuisvoelt is het Mexicaan se madeliefje, Erigeron karvin- skianus, dat bij meer dan tien graden vorst in de tuin dood- vriest, maar in het grind in le ven blijft. Een derde grindbewo- ner is Tulipa whittallii, een ka- neeloranje tulpje dat in het wild groeit in West-Turkije, in de om geving van Izmir, maar dat bij mij in het grind volkomen is in geburgerd en ieder jaar in april uitbundig bloeit. Romke van de Kaa Tulipa whittallii in grind. foto GPD Het uitvinden van de toekomst. Dat is de ondertitel van een ex positie in het Vitra Design Mu seum in het Duitse Weil am Rhein rond het werk van de be kende Italiaanse ontwerper Joe Colombo. Met die ondertitel is veel gezegd, want de in 1971 overleden Colombo heeft zich vooral toegelegd op vooruitstre vende ontwerpen. De fauteuil Elda, stoel Universale en lamp Elogena zijn uitgegroeid tot de- signklassiekers. Naast ontwer pen zijn onder meer prototypes, schetsen en foto's van zijn eigen interieur te zien. Het is voor het eerst dat Colombo's werk bijeen gebracht is in een overzichtsex positie. De tentoonstelling duurt tot 10 september. Informa tie: www.design-museum.de Wie graag slaapt op een water bed moet het soms matige de sign van de slaapplek op de koop toenemen. Maar dat er de laatste jaren wel wat veranderd is op het gebied van design blijkt onder meer uit de bedden van Profine, een bedrijf dat wa terbedsystemen op maat maakt. Profine komt met twee nieuwe modellen: Milano en Torino. Op vallend aan Milano (vanaf 1899 euro) is het houten hoofdbord. Kenmerkend voor Torino ("Van af 2099 euro) zijn de gebogen lij nen, waardoor het ontwerp een speelse uitstraling krijgt. Informatie: www.profine.nl In 1969 lanceerde sanitairprodu- cent Ideal Standard CeraMix. Van deze kraan zijn volgens het bedrijf inmiddels vijftig miljoen exemplaren verkocht. Onder de zelfde naam lanceert het Ideal Standard daarom drie nieuwe kranen. De vier modellen slui ten aan bij verschillende interi eurstijlen. Zoals CeraMix Life een grappige kraan die past in een modern interieur. CeraMix Style sluit dan weer aan bij een minimalistisch interieur. De nieuwe kranen zijn verkrijgbaar vanaf ongeveer 190 euro. Infor matie: www.idealstandard.com Butterfly is de naam van een nieuwe collectie zitmeubilair van Vincent Sheppard. De stoe len, gemaakt van geweven kraftpapier (Lloyd Loom), zijn verkrijgbaar in dertig kleuren. Verkiijgbaar zijn een eetkamer- stoel (321 euro), een armstoel (386 euro) en een lounge chair met kussen (681 euro). Informa tie: www.vincentshappard.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29