Veg naar IK via iet oosten Van Basten is dik tevreden De geest van Richard Fitch waart rond ZC ederlanders gaan Niemand durft Federer pijn te doen ibevangen van start WK veldrijden Chinese tennisprimeur AZ scoort erop los Verlies Van Wely unstige loting Oranje 19 iberia wint ook Zimbabwe SÜR02008 sa Zweden [3 Spanje ra Denemarken n Letland 03 IJsland Amerikaan naar Heerenveen Galasek verlaat Ajax in de zomer Vrede en Gillissen sluiten vrede Van Wees mist kwalificatie Turijn Uytdehaage niet in titelstrijd Bayern overwint goed ad i, HAAG/MONTREUX - De die Oranje naar het EK in moet brengen, leidt voor groot deel door het oosten Europa. Nederlands elftal werd gis- nbij de loting in het Zwitser- ontreux ingedeeld in kwali- egroep G en die poule vai ,gteen opvallend Oost-Euro karakter. ÜD' nenië, Bulgarije, Slovenië, lusland, Albanië en imburg zijn de obstakels vai Nederland, dat op papier ali favoriet aan de klus begint, hï egenstelling tot de vorige bi lificaties voor het EK en het zijn er aan het eind van de een play-offs meer. De bes vee landen uit de groep sen zich direct voor het at over twee jaar in Zwit- ïd en Oostenrijk wordt ge- zaterdag 28 januari 2006 Leon ten Voorde rSAID - Nigeria heeft ook eK iweede wedstrijd gewonnen (1 et toernooi om de Afrika Het stugge Zimbabwe was (Egyptische havenstad Port het slachtoffer: 2-0. sObodo en John Obi Mikel dsten het duel. De Nigeria- 1 zijn met zes punten nog niet van een plek bij de laatste hew Amoah gaf Ghana na- hoop op de kwartfinale, ec: door Vitesse aan Borussia verkochte aanvaller ite de enige treffer in de ontatie met Senegal. ANP houden. Van de zes ploegen die Oranje treft, wist geen enkel land zich te plaatsen voor het wereldkampioenschap in Duits land. In tegenstelling tot de pa ring voor dat WK, lijkt het lot Oranje nu wat beter gezind te zijn. Zeker als je de groep van Nederland afzet tegen bijvoor beeld poule B, waarin Frank rijk, Italië en Oekraïne gaan duelleren om twee plekken. Ook interessant, maar loodzwaar is groep E met Engeland, Kroatië en Rusland. Ten opzichte van die groepen had bondscoach Marco van Bas ten gisteren in Montreux niet zo veel te klagen. Met Roemenië komt hij een oude bekende te gen, want dat land zat op weg naar het WK in dezelfde poule als Oranje. Het Nederlands elf tal won beide duels met 2-0. De Roemenen lijken op voorhand de voornaamste uitdager van Ne derland te zijn, met als goede tweede Bulgarije. Dat land pro beert aan de hand van de sluwe oude vos van weleer Hristo Stoitsjkov terug te komen aan de Europese top. Nederland ontmoette in het ver leden nog nooit Albanië en Slo venië. Met Wit-Rusland deelde het al wel eens ervaringen uit. In de kwalificatie voor het EK van 1996 werd de uitwedstrijd zelfs met 1-0 verloren. Thuis won Oranje met 1-0. Nederland en Luxemburg delen een rijk verleden. In de kwalifi catiereeks voor het EK van 1996 won Nederland twee keer een voudig van de voetbaldwerg; één keer met 4-0 en één keer met 5-0. Over de speeldata is nog niets bekend. Daarover moeten de bondscoaches binnenkort nog met elkaar om de tafel. GPD Kwalificatiegroepen EK voetbal 2008 Austria-Switzerland H Tsjechië 15 Duitsland B Slowakije 11 Ierland 5ül Wales [T] Cyprus Q San Marino [91 Portugal Q Polen Q Servië-Montenegro 11 België ff—I Finland Hl Armenië j£5j Azerbeidzjan Kazachstan 11 Frankrijk O lta'ië E3 Oekraïne 83 Schotland Ëïil Litouwen B Georgië EB Faröer Eilanden Hl Griekenland Q| Turkije 33 Noorwegen a Bosnië-Herzegovina E3 Hongarije 1*1 Moldavië Malta -H Engeland CE Kroatië Q Rusland H Israël H Estland S3 Macedonië El Andorra Noord-lerland Liechtenstein O NEDERLAND II Roemenië Bulgarije Slovenië Albanië Wit-Rusland n Luxemburg Groepswinnaars en nummers twee plaatsen zich voor EK voetbal van 7 t/m 29 juni 2008. Organiserende landen Oostenrijk en Zwitserland zijn automatisch geplaatst. Speelperiode van september 2006 tot november 2007. anp bron: afp uefa door Dick Sintenie DEN HAAG/MONTREUX - Tevredenheid alom in het Nederlandse kamp over de lo ting voor de kwalificatiereeks op weg naar het EK voetbal van 2008. „We mogen niet klagen", reageerde bondscoach Marco van Basten in Montreux. Nederland is in groep G gekoppeld aan Roe menië, Bulgarije, Slovenië, Wit-Rusland, Al banië en Luxemburg. „Afgaande op de Fi- fa-ranglijst is Roemenië onze zwaarste te genstander", aldus Van Basten. „Een tegen stander die we nog kennen van de kwalifica tiereeks voor het WK in Duitsland." Nederland won beide duels van Roemenië met 2-0. Het laat zich raden dat de Roeme nen niet blij zijn met een nieuwe confronta tie met Oranje. Oud-Ajacied Cristian Chivu: „We zijn niet op zoek naar revanche tegen Nederland, maar we hebben wat goed te ma ken voor onze fans. Ik weet zeker dat Neder land niet weer zes punten van ons wint." De Roemeense bondscoach Victor Piturca was eerlijk in zijn commentaar: „Holland is favoriet in de groep. Ik had ze liever niet ge loot, maar wat kan ik eraan doen? We zul len vechten voor de tweede plaats met Bul garije. Ik zeg niet dat ik geen eerste wil wor den, maar ik zal net zo blij zijn met de twee de plaats." Dat betekent immers dat Roemenië zich plaatst voor het EK in Oostenrijk en Zwit serland. Net als Piturca venvacht ook Van Basten meer dan behoorlijke tegenstand van Bulgarije. „Een ploeg die kan voetbal len. Verder denk ik dat we van de andere te genstanders in groep G normaal gesproken wel kunnen winnen." Van de Nederlandse internationals houdt Ajacied Hedwiges Ma duro nog een slag om de arm. „Als je kijkt naar de andere groepen is de loting wel gun stig. Maar we hebben het vaak moeilijk te gen landen die zelf niet willen voetballen en het op strijd laten aankomen. Daar zitten er wel een paar van bij." Jan Kromkamp (Liverpool) herinnert zich twee zware confrontaties met Wit-Rusland. In 1995 won die ploeg in de kwalificatie voor het EK 1996 de thuiswedstrijd met 1-0. Oranje won de return met 1-0. Kromkamp: „Maar in vergelijking met andere poules is dit een redelijk gunstige loting. Ajacied Wesley Sneijder treurt niet om het ontbreken van een gerenommeerde tegen stander. „Zo'n kwalificatie hoeft niet aan trekkelijk te zijn. Het gaat erom dat je het EK haalt. Ik ben blij dat we niet wéér tegen Tsjechië spelen. Van Roemenië hebben we net twee keer gewonnen. Ik vind het prima zo." Voor de Ajax-spelers is het aardig dat ze het moeten opnemen tegen ploeggenoot Ni- colae Mitea en de juist naar Fiorentina ge transfereerde doelman Bogdan Lobont. Mi tea: „Bij Ajax zeiden de jongens tegen me: Holland 1, Roemenië 2. Ik maak me op voor het EK. Ik weet zeker dat we ons plaatsen." Maduro en Sneijder kennen flink wat na men van de Roemeense nationale ploeg. Van de andere tegenstanders kennen ze er niet één. Al doet Maduro nog wel een poging: „Bij Bulgarije speelt die ene spits. Ploe heet hij nou... Iets met 'ov' aan het einde." GPD ds Edward Swier )AM - Ze delen een kamer itel Ruimzicht, 's Nachts is -01 weer rustig in Zeddam. gehoest, geproest en ge- meer. Gerben de Knegt en rd Groenendaal zijn juist d weer aan de beterende Al heeft hun voorberei- op de wereldtitelstrijd ijden van morgen vanzelf- lend wel te lijden gehad de fysieke malheur. Maar odiumplaats hebben ze bei- C iog altijd voor ogen. lendaal begon het seizoen ilechts één doel: nog eens, 00 thuis in Sint-Michielsge- iné wereldkampioen worden, rdie focus is wel een beet- dwenen." Verstopte neus- en fikse hoofdpijn heb- em de laatste weken gehin- „Ik heb veel energie moe eken in het beter worden, ^akte de focus op het WK 4; wijt. Ik durf wel te zeggen k me goed voel, maar een 4|e voorbereiding was dit na- fi ijk niet. Maar goed, ik kan H nbevangen starten." g negt en Groenendaal, sinds iiiuari weer ploegmaats bij ibobank, spraken tussen de 3 is al menig scenario door. 2 zijn zoveel mogelijkheden l ag, het laat zich haast niet weet De Knegt. 3: Rabo-ploegmaat Sven Nys niet zozeer vanwege zijn ;maar vooral vanwege zijn me techniek - de grote fa voriet in Zeddam. Erwin Ver- vecken (met Bart Wellens in zijn kielzog) is volgens de renners zelf minstens zo'n grote kans hebber. „Nys kan wel heel re laxed doen, hij moet wereldkam pioen worden. De rest wil het, hoopt het", zegt De Knegt. De 30-jarige coureur uit Goirle, die dit jaar verlost is van rug klachten en prompt met de aller- besten meedoet, gaat met Groe nendaal voor een podiumplaats. Hij wil het thuispubliek graag verwennen. De Knegt: „Ik hoop eigenlijk dat Richard en ik wat voor elkaar kunnen betekenen. Het is er de laatste tijd zelden van gekomen." De laatste keer dat ze elkaar een handje toe dachten te kunnen steken, op het WK van 2004 in Pontchateau, ging het mis. De Knegt: „Richard viel en ik vloog er overheen. Daar lagen ze hoor, Onkie en Wonkie." Okselfris De Knegt is inmiddels zelf ook weer okselfris. „Misschien dat straks blijkt dat wat noodge dwongen rust niet slecht is ge weest." Hij is vereerd met de be richten uit het Belgische kamp, waar hij met de Fransman John Gadret en de Italiaan Enrico Franzoi tot de belangrijkste te genstrevers wordt gerekend. „Mijn motor is groot genoeg, dat heb ik wel gemerkt tijdens dit jaar. Ik ben niet bang voor het laatste kwartier. In ieder ge val heb ik geen stress voor dit WK." GPD door Gertjan van Geen MELBOURNE - De cijfers in de laatste twee sets waren indruk wekkend, het vertoonde spel over het geheel genomen was dat allerminst. Roger Federer klopte in de halve finale van de Australian Open Nicolas Kiefer in vier sets (6-4, 5-7, 6-0, 6-2) en kan zich opmaken voor een heet Grieks-Cypriotisch avondje in de Rod Laver Arena. Voor de ogen van de legende - Rod Laver zelf - sloeg Federer 33 onnodige fouten. Niettemin voelt de beste tennisser van de wereld zich op zijn gemak. Zegt hij. „Zoals ik nu speel is mijn ni veau hoog genoeg. Ik hoop in ie der geval dat het goed genoeg is", zei Federer. Maar de vloeien de stijl, de vrijwel achteloze ma nier van bewegen, de fenomena le oplossingen en de soms tot in de perfectie uitgevoerde execu ties van tegenstanders blijven de laatste week achterwege. Fe derer is kwetsbaar, het lijkt er alleen op dat niemand hem durft te kwetsen. Mats Wilander, voormalig num- MELBOURNE - Voor het eerst in de geschiede nis van het tennis heeft China een grandslam- toernooi gewonnen. Yan Zi (rechts) en Zheng Jie wonnen het vrouwendubbelspel. Het als twaalfde geplaatste koppel versloeg in de finale de Amerikaanse Lisa Raymond en de Australi sche Samantha Stosur. Het werd 2-6 7-6 (7) 6-3 voor Yan en Zheng. foto David Gray/Reuters )t( Is Jurgen Wybo vanavond weer het podium haalt van de Indoor- in Goes, weet hij in elk geval ze- J t er in vergelijking met vorig jaar kli andere namen bij hem staan. G was op 29 januari 2005 onder in het gezelschap van de Engelse aar Lewis Gregory, maar die is mo- eel geblesseerd en kan zijn titel y; 'erdedigen in de Zeelandhallen, v. er natuurlijk, voor rijder én pu- Maar tegelijkertijd volstrekt befe ll 'loos in vergelijking met de oor- 2 van de afwezigheid van zijn land- ot Richard Fitch. Zondag 26 juni 2005 was voor de 21-ja- rige nummer drie van de Indoorcross 2005 aanvankelijk een crossdag zoals hij er in zijn nog jonge leven al zo veel meemaakte. In de vroege ochtend toog hij van z'n woonplaats Fordham, nabij Colchester, naar Hawkstone Park. Fitch schreef zich in voor de wedstrijd, prepareerde zijn KTM-motor en zich zelf optimaal en stond in de middag fit. scherp en gretig aan de start. Wat heet! Richard Fitch was al vanaf de eerste ronde in een hevig gevecht verwikkeld met leider James Davies. Hij plaatste de ene na de andere aanval op zijn landgenoot, tót hij bij een me tershoge sprong plotseling zwaar ten val kwam. Met meerdere ernstige hoofdverwondingen werd de 21-jarige motorcrosser in allerijl naar het North Staffordshire University Hospital ge bracht, maar de dienstdoende artsen konden al snel niet meer doen dan de dood constateren. „Hij reed ook nu weer in typische Ri- chard-stijl", zei zijn vader naderhand diep bedroefd, maar tegelijkertijd be rustend. „Hij hield nu eenmaal van spectaculair racen, zo simpel is dat." Tony Adams, een functionaris van de club waarvoor Fitch uitkwam, voegde eraan toe: „Richard was een ontzettend populaire crosser." Die laatste stelling is de organisatoren van de Indoorcross in Goes uit het hart gegrepen. Het be richt van Richard Fitch' noodlottige crash kwam dan ook als een klap voor al die mensen die het jaarlijkse motor sportevenement in de Zeelandhallen mogelijk maken. „Richard Fitch was behalve een goede coureur ook een ontzettend aardige jon gen", weet een van hen zich nog maar al te goed voor de geest te halen. „Net als de meeste andere Engelse deelne mers was hij ook altijd ontzettend dankbaar voor alles wat je voor hem deed. Al gaf je hem maar een glas wa ter, dan nog putte hij zich in ontelbare dankwoorden uit." Voor menigeen die de Engelsman heeft gekend, zal het vanavond dan ook een vreemde gewaarwording zijn. Geen fa natieke Richard Fitch meer op de mo tor. En ook geen lachende, beminnelij ke Richard Fitch in het krappe kantoor tje van waaruit de Indoorcross in goede banen wordt geleid. Al waart zijn geest er nog wel degelijk rond. Zo prijkt er aan de muur een foto van Richard Fitch. Op de motor uiteraard, zijn pas sie. Die hem op 26 juni fataal werd. Bauke Boersma HEERENVEEN - Heerenveen heeft de Amerikaanse voet baller Michael Bradley aangetrokken. De pas 18-jarige middenvelder heeft in Friesland een contract voor 3,5 jaar getekend. Bradley speelde in de VS bij de New York Metrostars. Vorig jaar was hij al eens op proef bij Heeren veen, maar toen kwam het niet tot een verbintenis. Heerenveen versterkte zich gisteren ook met de Deense jeugdinternational Jakob Poulsen. De 22-jarige midden velder is afkomstig van Esbjerg fb en speelt vast in het na tionale Deense elftal voor spelers onder 21 jaar. ANP AMSTERDAM - De leegloop bij Ajax lijkt niet te stop pen. Gisteren maakte ook routinier Tomas Galasek be kend dat hij de club aan het einde van dit seizoen verlaat. De 33-jarige middenvelder kon met Ajax geen overeen stemming bereiken over een contractverlenging van één seizoen. De Tsjech, die sinds het seizoen 2000/2001 in Amsterdam voetbalt, is de negende speler die bij Ajax vertrekt. Bouk- hari, Maxwell, Escudé, Trabelsi, Pienaar, Vonk, De Jong en Anastasiou keren komend seizoen evenmin terug in de A-selectie van Ajax. ANP ROERMOND - Profvoetballer Regillio Vrede en mental coach Bill Gillissen hebben voor de rechtbank in Roer mond hun geschil geschikt met een rectificatie die op 6 of 13 februari zal woi'den gepubliceerd in De Telegraaf en het Brabants Dagblad. In de rectificatie zal Gillissen spijt betuigen over de uit spraken die hij heeft gedaan over het vermeende cocaïne gebruik van Vrede en het wapenbezit van doelman Zeljko Kalac. Het ging over de periode waarin Vrede en Kalac bij Roda JC speelden. Hij biedt ook zijn excuses aan Vre de en Kalac aan. ANP ALTENBERG - De olympische droom van skeletonner Peter van Wees is uit elkaar gespat. De Groninger slaagde er gisteren in het Duitse Altenberg niet in zich te plaatsen voor de tweede manche van de voor hem beslissende we reldbekerwedstrijd. Van Wees eindigde als 25e en mocht daardoor niet aantreden in de tweede run. ANP UTRECHT - Schaatser Jochem Uytdehaage start van daag niet op de nationale titelstrijd allround in Utrecht. De tweevoudig olympisch kampioen is onvoldoende her steld van zijn in Hamar opgelopen blessures. ANP MöNCHENGLADBACH - Bayern München heeft goed overwinterd in Duitsland en Roy Makaay ook. De Neder landse aanvalsleider van de kampioenskandidaat trof gis teravond bij de hervatting van de Bundesliga uit tegen Bo russia Mönchengladbach tweemaal doel. De koploper won met 3-1. ANP mer 1 van de wereld en drievou dig winnaar in Melbourne, leg de het gisteren in de Australi sche krant 'The Age' fijntjes uit. „Iedereen vindt Roger aardig. Het lijkt wel of het niemand iets uitmaakt als ze van hem verlie zen, terwijl je alles wat binnen de regels mogelijk is moet ge bruiken om hem te ontregelen. Denk je dat McEnroe of Con nors of Becker er niet alles zou den doen om zijn hoofd op hol te brengen?" Tommy Haas (vierde ronde) dwong hem tot vijf sets en Niko lai Davidenko (kwartfinale) had het aan zichzelf te danken dat hij niet 2-1 voor kwam in sets. Zij leken er klaar voor om Fede rer vroegtijdig naar huis te stu ren. Ze misten alleen dat laat ste, ineens o zo grote, zetje. Nicolas Kiefer kwam gisteren nooit in de buurt. Het kamikaze- tennis van de 28-jarige Duitser was bij lange na niet genoeg. Kiefer, voor het eerst in de hal ve finale van een Grandslam- toernooi, won er de tweede set mee en daarna was de pijp leeg. Voor Federer een opluchting. De 24-jarige Zwitser kan mor gen zijn zevende Grandslamtitel veroveren en is dan halverwege het record van Pete Sampras. Te gen de ongeplaatste nummer 54 van de wereld Marcos Baghda- tis heeft hij weer een groot men taal voordeel.Het verschil is al leen dat de 20-jarige Cyprioot voor niemand bang lijkt, op Mel bourne Park nog geen tekenen van enige nervositeit heeft ver toond, heeft laten zien dat ge brek aan ervaring voor hem geen factor is. En - niet onbelangrijk - een luid ruchtig Grieks leger supporters achter zich weet. GPD van onze sportredactie KERKRADE - AZ heeft een rui me zege geboekt op Roda JC. Het werd 1-4 in Kerkrade waar spits Arveladze een hoofdrol ver tolkte. Hij scoorde driemaal. Na zijn eerste treffer had Voigt de thuisploeg nog naast AZ ge bracht. Tussen de andere doel punten van Arveladze door scoorde Huysegems ook nog voor AZ dat nu evenveel punten heeft als PSV, dat morgen op be zoek moet bij ADO Den Haag. VW-Venlo verzuimde gisteren de koppositie in de eerste divi sie over te nemen van Excelsior. Terwijl de Rotterdammers thuis konden blijven vanwege een af gelasting, verloor VVV bij TOP Oss met 1-0. Behalve MVV-Ex- eelsior werden ook de duels Em- men-AGOW en De Graaf- schap-FC Den Bosch geschrapt vanwege de winterse weersom standigheden. ANP van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Loek van We ly verspeelde gisteren in de elf de ronde van het Corus-schaak- toernooi zijn goede positie. De Nederlands kampioen verloor met de zwarte stukken van de zwalkende Gata Kamsky. De Amerikaan lijdt veel nederla gen, bungelt onderaan, maar laat zo nu en dan de spierballen zien. Van Wely gaf in een Siciliaanse verdediging zijn dame voor een loper en sterk paard van Kams ky. Het materiaalnadeel werd hem allengs fataal. De actieve witte dame en loper sloten de ko ning van de Tilburgse groot meester in. Door dit resultaat blijft Van Wely op vijf punten staan. Sergei Tiviakov achterhaalde hem. De Groninger produceerde zijn tiende puntdeling in Wijk aan Zee. Geen onaanzienlijke prestatie dit keer, want de tegen stander van de dag was Viswa- nathan Anand. In een Scandina vische verdediging hield Tivia kov stand tegen de nummer twee van de ranglijst. Ivan Sokolov sleept zich met ge bogen hoofd naar het einde van het toernooi. Hij leed zijn vierde nederlaag en staat met 3,5 punt inmiddels gedeeld onderaan de rangslijst. Hij verloor in vijftig zetten van de Oekraïner Sergei Karjakin. ANP Misstap Anderlecht ANTWERPEN - In de strijd om de Belgische voetbaltitel heeft Anderlecht een forse misstap be gaan. De ploeg uit Brussel ging onder uit bij Germinal Beerschot en verzuimde daarmee het weekein de als koploper in te gaan. An derlecht heeft nu een punt ach terstand op Standard Luik en Club Brugge, die vandaag en morgen in actie komen. ANP Duel tussen Kew Jaliens van AZ (r) en Boldiszar Bodor. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19