Milieu beperkt groei havens Antwerpen wacht ramp bij stormvloed Ondernemers gaan lokale politiek aan de tand voelen •ovincie doet weinig ior natuur Zeeland Seaports: omgevingsplan maakt ontwikkelingen onhaalbaar Little Art Factory naar rechter idernemers rlost van ire advertentie Oudelande vreest voor houtje-touwtje dorpshuis Veerboten opnieuw te koop 60.000ste ondernemer ingeschreven Infrastructuur moet beter Studieochtend (Advertentie) Zorg met hart en ziel Curodomi g|£.Xx.-jP&ri: organisatie voor thuiszorg Gevraagd: verzorgenden C/D, huishoudelijk verzorgenden en vakantiekrachten voor de regio Walcheren 0113 - 33 30 30 www.curadomi.nl zaterdag 28 januari 2006 15 lES - De Zeeuwse Mi- ju Federatie (ZMF) be- ijfelt of natuur, milieu landschap écht beter af in het nieuwe omge- lan van de provincie, staat vol goede bedoe- jen, maar garanties ont- jken, stelt de ZMF. [arborgen om de kwali- t van de leefomgeving te foeteren, zijn afwezig, (provincie stelt zich te- fooudend op en stuurt te inig. Dat geldt ook voor regels waaraan gemeen- i zich te houden hebben, de havengebieden Sloe Kanaalzone hoeft het mi- niet te verbeteren, eent de ZMF. Maatrege- om het water in de pol is schoon te maken ont ken. provincie wil alle ruim- geven aan economische ikkelingen, aldus de leratie. Ze gedraagt zich ;t als hoeder van Zeeuw kwaliteiten als rust, imte en natuur, aldus de [F. In elk geval moet een 'enoemd kwaliteitsteam, t nieuwe plannen gaat oordelen, zwaar gewicht de schaal leggen, it uitgangspunt om bij euwe ontwikkelingen arvoor ruimte nodig is, ik geld te stoppen in ver tering van de omgeving ■revening), is volgens de HF helemaal uitgekleed, br wat hoort wat dient worden toegepast bij uit- eiding en nieuwbouw n woningen en bedrijf- jrreinen. Geld dat be- hikbaar komt, moet ge- opt worden in verster- ng van natuur en land- aap. i ZMF merkt op dat de Iterkwaliteit in Zeeland Tcht is. De provincie is ntwoordelijk voor het Iterbeheer en moet met In plan van aanpak ko len, bepleit de ZMF. Daar- lee wordt getalmd, terwijl ernst van de situatie om alle maatregelen vraagt. ir een wijziging in de Han- registerwet krijgen onderne- s vanaf begin dit jaar een tis publicatie op de website de Kamer van Koophandel, de afschaffing van de ver- (ite advertentie in de Staats- rant is het bedrijfsleven af de kosten die dat met zich (brengt. Afhankelijk van het t advertentie scheelt dat tus- de30en 100 euro. lememers kregen tot eind vo- jaar hiervoor automatisch rekening van de Staatscou- toegestuurd, wat volgens Kamer van Koophandel tot I irritaties leidde, handelskamer pleitte daar- al langer voor een gratis ad- lentie. Met de afschaffing de advertentie besparen on- iemers landelijk zo'n tien oen euro. maast zouden bv's vanaf dit een advertentie in de Staats- 'ant moeten plaatsen voor al- 'ijzigingen die ze laten door ren in het handelsregister, urbeelden zijn onder meer in lijving van nieuwe bv's of Mjziging van bestuurders. Jrheen gold deze verplichting en voor nv's en buitenlandse nootschappen. ar ook dat hoeft door de wets- j niet. De Kamers van ophandel hebben zich daar af sterk gemaakt. door Rinus Antonisse TERNEUZEN - Te strenge re gels in het nieuwe omgevings plan Zeeland beperken uitbrei dingsmogelijkheden en nieuwe vestigingen van bedrijven. Er is méér milieuruimte nodig. Dat geeft havenschap Zeeland Seaports (ZSP) aan in een reac tie op het ontwerp-omgevings- plan. ZSP vindt het uitgangs punt dat economische groei ge koppeld moet zijn aan gelijktij dige vermindering van de milieu belasting, te vergaand. In de praktijk betekent de ziens wijze van de provincie dat voor elke uitbreiding van activitei ten, waarbij sprake is van een aantoonbare toename van de mi lieubelasting (ten opzichte van 2006), door bestaande bedrijven eerst 'milieuruimte' moet wor den ingeleverd. Bijvoorbeeld door aanpassing en/of herinrich ting van bedrijven. Volgens ZSP is dat een onmoge lijke opgave voor grote (produc- tie-)uitbreidingen binnen het huidige Sloegebied en de Ka naalzone. Dat geldt ook voor toe komstige uitbreiding van de be drijfsterreinen. Daarbij gaat het met name om de westelijke ka naaloever bij Terneuzen (hoofd zakelijk in de Goessche Polder) en de Ghellinckpolder bij Sas van Gent. Ook al kunnen nieuwe economi sche activiteiten op zichzelf bin nen de wettelijke milieu-eisen worden uitgevoerd, dan nog acht ZSP de strikte koppeling van economische groei aan min dere milieubelasting ongewenst. De havens én bedrijven die daar in actief zijn, kunnen hierdoor onvoldoende bijdragen aan de gewenste economische ontwik keling van de provincie. Ontkoppelen Het havenschap pleit voor ont koppeling van economie en mi lieu. Wel zodanig dat de milieu belasting naar de omgeving min der snel toeneemt dan de econo mische groei. Daarbij is het zaak dat provincie en gemeen ten met het bedrijfsleven afspra ken maken over terugdringen van de milieubelasting (inzetten op duurzaamheid). Zonodig kun nen aanvullende maatregelen worden genomen, aldus ZSP. In beperkte mate, te beoordelen per project, kan op verwachte toename van milieudruk zoge noemde verevening worden toe gepast, stelt het havenschap. Dat wil zeggen: naast geld voor economische activiteiten ook geld stoppen in verbetering van de milieukwaliteit. ZSP merkt op dat er in elk geval helderheid verschaft moet wor den over wat de provincie nu precies onder 'milieudruk' ver staat. Dat is nu erg vaag. Die duidelijkheid is nodig om de ver mindering of toename van mi lieubelasting te kunnen meten. Bovendien weten bestaande en toekomstige havenbedrijven dan ook waarmee ze rekening te houden hebben. De provincie wil een kwaliteits team in het leven roepen, dat grote projecten moet beoordelen op de gevolgen voor de omge ving (inpassing in landschap, ar chitectuur). Prima, meent het ha venschap, maar zo'n kwaliteits team mag geen bureaucratisch obstakel worden, dat uitvoering van plannen belemmert. Het inmiddels omstreden nieu we bedrijventerrein Sloepoort bij Nieuwdorp (omvang dertig hectare) staat niet goed opgeno men in het omgevingsplan, con stateert ZSP. Gevraagd wordt dit te herstellen. 1DELBURG - Ondernemers hun jaarrekening deponeren de Kamer van Koophandel, niet meer verplicht een be de advertentie in de Staats- lant te plaatsen. Dit scheelt Zeeuwse bedrijfsleven jaar- sbijna een half miljoen euro. In sommige hoeken moeten de biljarters in het Oudelandse dorpshuis d'n Ostpit de korte keu gebruiken, zo beperkt is de ruimte. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf OUDELANDE - De biljarters in dorps huis d'n Ostpit in Oudelande zitten om hoog. De peuterspeelzaal heeft er een veel te kleine bergruimte. Scholieren moeten zich in de hal en foyer verkleden om in het dorpshuis te kunnen gymmen. Kortom, d'n Ostpit is aan vernieuwing toe, maar wat de gemeente Borsele daar voor over heeft, 250.000 euro, is volgens de stichting dorpshuis Oudelande vol strekt onvoldoende. Weer een hokje eraan bouwen, daar zal het wel op neerkomen, vreest het dorps huisbestuur. De gemeente Borsele kan dat dan net zo goed laten. Wacht liever één of anderhalf jaar en doe het vervol gens goed, want je zult zien dat er na ver loop van tijd opnieuw een verbouwing nodig is. Slopen en nieuwbouw plegen is het beste, aldus de stichting dorpshuis Oudelande. Je bent dan mooi voor veer tig jaar klaar. Bovendien, waarom zou zo'n investering in Oudelande niet kun nen, terwijl in andere Borselse dorpen nieuwe scholen verrijzen of zijn gepland? Dat zit het dorpshuisbestuur niet lekker. Knijp J. Kloosterman, voorman van de biljar ters in d'n Ostpit, wil niet zover gaan. Zijn biljartclub zit knijp. Met het aantal ouderen in Oudelande is het aantal biljar ters toegenomen. En die moeten het met één tafel doen die ook nog in een krappe ruimte staat. De biljarters moeten lang wachten voor dat ze kunnen spelen én ze moeten gere geld naar een korte keu grijpen. De vouw wand of verwarmingsradiator zit anders in de weg. Meer ruimte voor een tweede of derde biljarttafel wil Kloosterman, zo als bij andere Borselse clubs. Volgens de Oudelander valt met een kleine verbou wing a 250.000 euro al veel te doen. De twee leidsters van de peuterspeelzaal in Oudelande, F. de Voogd en C. Scheide- ma, zijn minder hoopvol. Ze laten zien waar ze elke dinsdag- en donderdagoch tend de hele inventaris van de speelzaal in moeten stoppen. Het is bijna niet te doen. 't Liefst zouden de leidsters een eigen zaal hebben, zoals in Kwadendamme en Hoedekenskerke, maar een groter berghok zou al mooi zijn. Veel geloof hechten ze er niet aan dat dit snel geregeld zal zijn. „Eerst zien, dan geloven." Kritiek te vroeg Wethouder F. Tollenaar (SGP) zegt de wensen uit Oudelande 'te begrijpen', maar vindt de kritiek te vroeg. Een eer ste schetsje is gemaakt voor wat er kan met 250.000 euro. Dat is meer berg- en kleedruimte. Een oplossing voor de biljar ters is 'financieel niet meegenomen', zegt Tollenaar. „We gaan nog praten." Aan nieuwbouw denkt hij niet. „We kunnen niet overal nieuw bouwen." Ingenieur ziet grote risico's voor havenstad door Wout Bareman ANTWERPEN - Het risico dat de stad Antwerpen bij een hevi ge storm in combinatie met springtij onder water loopt, wordt steeds groter. De Vlaamse waterbouwkundig ingenieur Lu- do Dirks luidt daarover de nood klok. Hij voorspelt een grotere catastrofe dan bij de waters noodramp in 1953. De Vlaamse overheid heeft dat aan zichzelf te wijten. Dirks waarschuwt al jaren voor de ramp die Antwerpen be dreigt en die mede door de ver dere verdieping van de Wester- schelde steeds concreter wordt. Eerder deed hij dat in 2000 en zondag herhaalt de 'water- bouw-consultant' die waarschu wing in de tv-reportage Over le ven: De grote storm op de Vlaamse zender Canvas. Daarin wordt ervan uitgegaan dat Ant werpen net als New Orleans door een hevige storm en spring vloed kan worden getroffen. Volgens Dirks is Antwerpen in '53 aan een heuse ramp ont snapt omdat de dijken in Zuid- West-Nederland het als eerste begaven, waardoor het water binnendijks een uitweg vond. Maar Dirks stelt vast dat de si tuatie inmiddels ingrijpend is veranderd. Door de jaren heen zijn maatregelen getroffen waar door alle zeegaten tussen het Nauw van Calais en Noord- Duitsland, op de Westerschelde na, bij stórm en springtij kun nen worden afgesloten. Daar door wordt nu nog veel meer wa ter dan destijds opgestuwd rich ting Antwerpen. Bovendien is de zeespiegel met ongeveer 25 centimeter gestegen. Sigmaplan Het kwetsbaarst is de situatie rond Oosterweel, in het havenge bied pal ten noorden van Ant werpen. Daar bedraagt de dijk- hoogte niet zoals elders langs de rivier elf meter, maar iets meer dan acht meter. In het kader van het Sigmaplan, de Belgische tegenhanger van het Deltaplan, zou daar een stormvloedkering worden gebouwd. Maar de ach tereenvolgende regeringen blie zen dat project af; het was veel te duur. Een half jaar geleden besloot de huidige Vlaamse rege ring voornamelijk te investeren in dijkverhogingen en de aanleg van overstromingsgebieden, de zogenoemde potpolders. Volgens Dirks bieden die gebie den te weinig ruimte om de ge volgen van een hevige storm in combinatie met springtij, zoals in 1953, te doorstaan. Hij voor spelt dat het water ter hoogte van Oosterweel tot minstens een meter boven de (te lage) dijk zal stijgen en vervolgens een groot deel van Antwerpen onder wa ter zal zetten. In 1953 dienden de polders van Kallo, Zwijn- drecht en Berendrecht nog als noodbekkens, maar die zijn in middels in het kader van de ha venuitbreiding opgespoten. De waterbouwkundige wijst een verdere verdieping van de Wes terschelde tot iets meer dan der tien meter resoluut af. Dirks vindt dat de havenbelangen goed moeten worden afgewogen tegenover de veiligheid van de inwoners van Antwerpen. W HBceeLMos m$ua-iT ie sï&wa op stRm-t; W&ZVT 05 Ft>l 17/£K VAST NlöT COR DE JONGE EN 2b \JLAK \JOOP- ve"zAAWsveeweziüóeii is Her ook NtersuM PountK MS VieScn vmv(?"V.Jertoerrt&m JUIST eKPioaSiMT MAKEN CTA a/A^V2. eer STOMBOS IB ZIERIKZEE - Little Art Factory uit Zierikzee daagt als nog groothandel Sligro voor de rechter. Het bedrijf in on der meer creatieve serviezen heeft sinds augustus 2005 een slepend conflict met de groothandel. De Sligro kopi eerde zonder toestemming borden en kommetjes met een exclusief mosselontwerp van Little Art Factory en bood deze voor veel lagere prijzen te koop aan. Na dreiging met een rechtszaak heeft de groothandel eind vorig jaar de producten uit de schappen gehaald. De door Little Aid Factory geëiste schadevergoeding voor het pla giaat en de gederfde inkomsten wil Sligro echter niet beta len. Volgens T. Bolster, eigenaresse van Little Aid Factory, is de stap naar de rechter nog de enige manier om passend gecompenseerd te worden voor de geleden schade. TERNEUZEN - Scheepsmakelaar Dick van der Kamp is somber gestemd over de toekomst van twee van de drie aan Italië verkochte Westerscheldeponten. De huidige Ita liaanse eigenaar heeft Van der Kamp gevraagd om de drie schepen te verkopen. De scheepsmakelaar zelf heeft er een hard hoofd in of het hem lukt de twee oudere veerbo ten, de voormalige Prinses Christina en de Prins Wil- lem-Alexander aan de man te brengen. „Ze zijn eigenlijk te oud. Ik vrees met grote vreze dat er geen belangstelling meer voor is en dan zit er uiteindelijk niks anders op dan ze als oud ijzer te verkopen", aldus Van der Kamp. Voor de jongere Prinses Juliana verwacht de scheepsmakelaar nog wel een koper te kunnen vinden. De vraagprijs voor de drie boten samen is vier miljoen. Dat is precies het be drag dat de huidige eigenaar geïnvesteerd heeft om de drie voormalige Westerscheldeponten naar Zuid-Italië te laten halen. DRIEWEGEN - Voor Edith Janse Greven uit Driewegen kwam het gistermiddag als een volslagen verrassing. De Kamer van Koophandel ontving haar met bloemen toen ze haar eenmanszaak inschreef. De jonge Zeeuwse onder neemster was de 60.000ste die zich liet inschrijven in het handelsregister. Edith Janse Greven gaat per 1 februari officieel aan de slag als ontwerper van internetsites. Als cadeau kreeg ze van de Kamer een Zeeuwse Starters- voucher. Dat is een couponboekje met kortingen op bij voorbeeld seminars. GOES - De (spoor)wegen in het Sloegebied en de Kanaal zone moeten verder worden verbeterd. Dat geldt ook voor de aansluitingen op Rijksweg 58 en de wegen van en naar de Westerscheldetunnel. Dat schrijft de Brabants Zeeuw se Werkgeversvereniging (BZW) in een reactie op het ont- werp-omgevingsplan van de provincie. De BZW vindt het goed dat de provincie het omgevingsbeleid plaatst in het kader van de economische ontwikkeling. Maar ze plaatst een aantal kritische kanttekeningen. De grenzen van het Nationaal Landschap komen te dicht in de buurt van het Sloegebied, vindt de BZW. Daardoor dreigt de toekomsti ge ruimte ervan beperkt te worden. Verdere vermenging van wonen, werken en voorzieningen leidt volgens de BZW alleen maar tot problemen. door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwse ondernemers gaan massaal op de zeepkist staan. In debatten met lijsttrek kers van de lokale politieke par tijen maken ze hun wensen dui delijk. Uiteraard in de hoop dat politici er ook naar luisteren. De invloed van de gemeente raad op lokale onderwerpen en thema's wordt steeds groter, stelt de Kamer van Koophandel vast. Vooral omdat het Rijk en de provincie steeds meer beleid en taken overlaten aan gemeen ten. „De mogelijkheid voor een gemeente om invloed uit te oefe nen op het ondernemingskli maat wordt daardoor groter", zegt woordvoerder M. Volleman van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. Een voorbeeld is het gemeente lijk inkoop- en aanbestedingsbe leid. Er is geen wetgeving die precies voorschrijft hoe gemeen ten hiermee moeten omgaan. Het gevolg is dat dit beleid per gemeente zeer verschillend kan zijn. Programma Daarom heeft de Kamer van Koophandel samen met onderne mersverenigingen per gemeente een verkiezingsprogramma ge schreven. Ondanks licht herstel van de economie gaat het het Zeeuwse bedrijfsleven nog niet voor de wind. Volgens de Kamer van Koophandel is het hard no dig dat initiatieven van onderne mers worden gesteund. Of dat is gebeurd, is niet duide lijk. De Kamer onderzoekt of de politieke partijen de verkiezings programma's van de onderne mers goed hebben gelezen en de suggesties hebben overgeno- De ondernemers willen voorko men dat het slechts bij wensen- lijstjes blijft. Ze dringen er op aan dat lokale politici er ook iets mee gaan doen. Daarom gaan ze aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart de discussie aan met de lokale politiek. Dit gebeurt tijdens politieke cafés en debat ten in verschillende Zeeuwse ge meenten. De bijeenkomsten, ge organiseerd door de Kamer en ondernemersverenigingen, vin den plaats van 7 tot en met 23 fe bruari. Tijdens de avonden zul len de lijsttrekkers van de poli tieke partijen aan de tand wor den gevoeld over lokale economi sche problemen en de economi sche punten uit de verkiezings programma's. Een greep uit onderwerpen die aan bod komen zijn: de parkeer problemen in Goes, uitbreiding van bedrijventerrein Stampers- hoek in Oostburg en de plannen voor het toerisme in Veere. De verschillende ondernemers verenigingen in Zeeland hebben inmiddels een uitnodiging in de bus gekregen voor de debatten. Volleman: „Met deze economi sche debatten krijgen de onder nemers een goed beeld van de politieke ideeën om uiteindelijk hun stemkeuze op 7 maart te ma ken." MIDDELBURG - De Gerefor meerde Vrouwenbond houdt donderdag 23 februari vanaf 10 uur zijn jaarlijkse studieoch tend in kerkcentrum De Hoek steen aan de Vrijlandstraat/ Roozenburglaan in Middelburg. Spreekster is ds. J.H. de Koe uit Vlissingen over het onderwerp "Op Mij (mij) kun je rekenen". F Vl/ELKE: $LO6WZALIK&hs ée&euiKeAi IH tAlJN6AM?A6H€?.."K&HTOoceZGe"?.. "PyNAAi/SO/"?... Hóe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15