>zc WSW en Veere maken afspraken PZC Dankbaar voor zestig mooie jaren Groen licht voor geluidswal Souburg Eigen arrestatieteam Zeeland overbodig honingvoorraad in Veerse kernen blijft komende jaren op peil .13 rolitie toont ajevonden fietsen )ptreden van ccordeonisten Zorgen over toekomst van Palazolli Klappen op parkeerterrein Vermeende vandaal geslagen Werkstraf voor wapenbezit Geen vervolging wegens pitbull Rat gered bij woningbrand zaterdag 28 januari 2006 rSelma Osman OMBURG - De Woningstich- ig Walcheren (WSW) en de ge ënte Veere hebben afspraken maakt die ertoe moeten leiden ma: er de komende jaren vol- na lende huizen voor de lagere in- mens en ouderen en jongeren n. Ook werken ze samen aan i veilige en prettige woonom- ving- Heren werden op het gemeen- in Domburg de prestatie- ipraken met een handteke- jig bekrachtigd. Volgens wet- mder J. Bostelaar (volkshuis- profiteert vooral de urder straks van de samen- irking. gemeente en de woningcorpo- tie hebben hun beleid tot en 1 2008 op elkaar afgestemd, armee zijn ze al een tijd gele- begonnen. Het eerste ion-zorgcomplex dat op deze mier tot stand kwam, is on- ïgs in Domburg geopend. Ook Westkapelle en Koudekerke aan soortgelijke ontwikkelin- n op stapel. De gemeente >et zorgen dat de woningstich- ig huizen kan (blijven) bou rn en levert daarvoor de grond a. De WSW biedt in ruil daar- or woningen die ook betaal- ar zijn voor mensen met een t: jg inkomen. Verder richt het leid zich op specifieke doel- oepen zoals ouderen, jongeren starters op de woningmarkt, een marktonderzoek moet jken aan welke woningen be- efte is. Harde cijfers ontbre- nog, maar volgens inte- n-bestuurder L. van der (Advertentie) Den Dekker Muziek =1-:;LlE 0113-330330 iw.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Hoest van de WSW is al duide lijk dat Koudekerke eenper soonshuizen voor jongeren kan gebruiken. Daarom wil de stich ting gedateerde bejaardenwonin gen opknappen voor jongeren. De WSW is ook van plan om een aantal eengezinswoningen aan te passen voor ouderen. Ook over nieuwbouw zijn afspraken gemaakt. De komende jaren ver wacht de stichting ongeveer 250 zorgwoningen en vijftig andere woningen te bouwen. Niet de enige Bostelaar wijst er op dat de Wo ningstichting Walcheren welis waar de voornaamste, maar niet de enige partner van de gemeen te wordt op het gebied van socia le woningbouw. „Incidenteel kunnen we ook met andere wo ningbouwverenigingen iets ont wikkelen." Als voorbeeld noemt hij de bouw van 34 woningen bij zorg- en verpleegcentrum Nieuw-Sandenburgh in Veere door Woongoed Middelburg. Onderdeel van de prestatieaf spraken is ook de leefomgeving. De Woningstichting Walcheren stelt geld beschikbaar waarmee de bewoners (via een wijkcomi- té of huurdersvereniging) de wijk naar eigen inzicht kunnen verbeteren. Van der Hoest: „Dat kunnen bloembakken zijn, maar ook verlichting in een donkere brandgang." De gemeente trekt op dat gebied samen op met de WSW door de openbare ruimte in de wijken schoon te houden of op te knappen. Aan het eind van dit jaar wor den de prestatieafspraken geëva lueerd. De gemeenteraad wil ie dere vier jaar via een onderzoek de doelgroepen actualiseren om zo nodig het beleid bij te stellen. JSSINGEN - Het politiebu- aan de Molenstraat in Vlis- igen houdt maandag een fiet- oo nkijkavond. idT ronden fietsen van heel Wal- (,a leren zijn daar dan uitgestald, jken kan tussen 19.00 '.00 uur. OUDEKERKE - De Vlissingse cordeonvereniging Accordeo- geeft morgen een optreden in audekerke. twee orkesten van de vereni- laten vanaf 14.30 uur in oerdershoek allerlei soorten uziek horen. Het vakantieoord aan de Koksweg 1 in Koude- rke. Voor donateurs is de mid- gratis, anderen betalen 2,50 ito. Mehdi Hooshyar is tijdens zijn hongerstaking goed gesteund. „Maar Jezus heeft mij gered." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - En ineens blijkt Mehdi Hoosyhar een volle tandenrij te hebben. Grijze haren, donkere ogen. Hij praat op zachte toon; zijn Nederlands is goed. Mehdi is gek op boerenkool met worst, maar houdt het voorlopig even bij soep, yoghurt, koffie en vitaminesapjes. Hij kan zelfs alweer lachen. Een week geleden begon de Iraanse asielzoeker weer met eten, na 56 dagen zijn lippen op elkaar te hebben gehad. Letterlijk. In het penitentiaire ziekenhuis van Scheveningen zijn de draadjes losge knipt. Dat deed geen pijn, zegt Mehdi. „Die van mijn rechteroor waren al van zelf losgesprongen. De rest deed maar een klein beetje pijn. Ik kan alleen nog niet op mijn linkeroor slapen." Meer pijn deed het in zijn hart, zegt hij. „Toen ik in de cel lag, kwamen twee agenten binnen om een foto te maken. Ze wilden ook vingerafdrukken en ze hadden een schaar bij om de draadjes door te knippen. Ze zeiden dat ik an ders in mijn braaksel zou stikken. Op een blaadje heb ik geschreven dat ik dat niet wilde. Want waarom zou ik moeten overgeven? Ik had al weken niets gegeten. Mijn maag was leeg." Moeite met de hongerstaking heeft Meh di 'absoluut niet' gehad. Doorgaan wil de hij. Mehdi begint te vertellen over een touw, waar hij steeds weer af zakte en volle handen die hij wilde, gevuld met vrijheid. Een verhaal vol onbegrij pelijke symboliek. Kees Domisse, zijn 'tweede vader', weet wat Mehdi probeert te zeggen. „Hij be doelt dat hij zich machteloos voelde. Hij was nul. Hij wilde dat iemand hem de vrijheid gaf, dat hij vrij mag bewe gen, hier mag blijven." In de war Kees vertaalt wel meer. „Mehdi is nog een beetje in de war, zoals je merkt. Soms denkt hij dat hij in de gevangenis is, of dat de politie hem komt halen." Maar spijt dat hij zich naar Den Haag liet brengen, waar hij werd opgepakt, dat heeft Mehdi niet. „Nee, waarom? Dat moest ik doen. Er gebeurde niks. Het gaf me juist aandacht. Ik heb ner gens spijt van. Ik ben ook niet bang ge weest om te sterven. Pas toen ik bij de IND zat, toen ik hoop kreeg, toen dacht ik: ik kan wel weer gaan eten." Advocaat Hans van Zundert heeft voor Mehdi een derde asielaanvraag gedaan. Nu op basis van zijn bekering tot het christendom, iets wat eerder nooit bij de procedure werd betrokken. Het ant woord laat nog wel even op zich wach ten. Dat wachten doet Mehdi in Vlissingen, in huis bij Kees Domisse. „Ik heb hem woensdag maar in huis ge haald. Hij werd 's morgens ontslagen uit het ziekenhuis en hij zou naar het asielzoekerscentrum van Burgh-Haam- stede mogen. Maar die belden dat het niet kon doorgaan. Dat had te maken met het meisje, dat daar een dag tevo ren een ongeluk had gekregen. Ze kon den er niet nog een probleemgeval bij hebben. Want ja, Mehdi draagt een heel dossier mee. De hele dag heb ik met hem in de auto gezeten, van instantie naar instantie gereden. Hij kon naar het asielzoekerscentrum van Middelburg, in een kamer met acht mensen. Maar dat vonden ze ook geen vertoning. Zijn kamertje aan de Nieuwendijk is ook geen optie. Dat is drie trappen hoog en Inlia wil het niet hebben. Ze helpen al leen nog mensen intern, niet in eigen ka mertjes. Wat nu, heb ik gevraagd. Nie mand wist het. Even dacht ik nog: ik pak een rolstoel, zet Mehdi midden in foto Lex de Meester de hal van het ziekenhuis en ze zoeken het maar uit. Maar dat lukte me ook niet. Toen heb ik hem maar mee naar huis genomen, eten gegeven en een bed." De hele tijd dat Kees aan het woord is, kijkt Mehdi hem aan. Zijn handen leu nen op een wandelstok, waarop hij soms ook even zijn hoofd te rusten legt. Hij zegt dat hij pijn heeft aan zijn ach terhoofd. „Als ik recht zit, begint het te tintelen. Maar als ik loop, moet ik na een minuut ook weer gaan zitten. Ik ben duizelig en zwak, heel zwak." Ijskoud Mehdi trekt continu aan zijn sokken. Die moeten omhoog. „Ik heb het koud. Tot aan mijn knieën is het ijskoud." Dan weer een diepe zucht, een greep naar zijn achterhoofd zoals hij dat tij dens de hongerstaking ook steeds deed. Kees: „Ik heb hem al gezegd, als jij vijf tig dagen gaat hongerstaken, duurt het ook vijftig dagen voor je beter bent." Kees lijkt soms streng, maar zorgt heel goed voor Mehdi. Hij had ook al boeren kool met worst gemaakt, wat Mehdi heel erg lekker vindt. Maar yoghurt glijdt er makkelijker in, zegt Mehdi. „En soep. Toen ik net uit het ziekenhuis kwam, woog ik 61 kilo. Gisteren 63." Nog vijftien kilo in 50 dagen en Mehdi is helemaal de oude. Fysiek althans. GOES - De stichting Palazzoli in Zeeland is bezorgd over haar financiële toekomst. Voorzitter L. van der Hoest zei dat gisteren tijdens de officiële opening van het nieuwe onderkomen van het Palazzolihuis in Goes. Hij voorziet dat de stichting af hankelijker wordt van sponso ren. De stichting Palazzoli biedt steun aan kankerpatiënten en fa milieleden. Ze heeft in Zeeland vier vestigingen en draait gro tendeels op vrijwilligers. De jaarlijkse begroting bedraagt rond de 100.000 euro. De provin cie gaf de afgelopen paar jaar een subsidie van 32.500 euro, via de AWBZ kwam 20.000 euro binnen en de overige 50.000 eu ro werd door sponsors bijeenge bracht. Voorzitter Van der Hoest meldde vrijdag, dat de provinciale subsidie met ingang van 2006 ëindigt. Door de nieu we Wet Maatschappelijke On dersteuning wordt ook een in stelling als Palazolli straks voor een belangrijk deel afhankelijk van de gemeenten, die zelf ook vaak in geldnood zitten. door Selma Osman VROUWENPOLDER - Na zes tig jaar huwelijk is één ding dui delijk: ze kunnen elkaar niet missen. Daarom zijn Jacques (88) en Mina Geertse (84) uit Vrouwenpolder dankbaar dat ze nog steeds samen zijn. Ze trouw den op 23 januari 1946. Giste ren werd de diamanten bruiloft met familie en vrienden gevierd. Bij twaalf graden vorst en niet eens in de eigen kerk traden ze zestig jaar geleden in Aagteker- ke in het huwelijk. „Je had niks, maar het was toch een prachtige dag", herinnert de bruid zich. Zij trouwde in haar eigen beuk met een geleend schort van moe der. Jacques Geertse had zijn 'gewone pakje' aan. „Maar daar letten de mensen toen niet op." De in België geboren Jacques kwam op zijn tweede naar Vrou wenpolder. Zijn vader had bij Oranjezon een tuinderij ge kocht. In zijn diensttijd raakte hij bevriend met de broer van Mina Jobse uit Aagtekerke. Hij vond haar een knappe boeren meid. In de verkeringsjaren wist zijn paard op de route naar de Jacques (88) en Mina Geertse (84) uit Vrouwenpolder trouwden op 23 januari 1946 en vierden gisteren hun diamanten bruiloft. foto Ruben Oreel veiling in Middelburg precies waar het halt moest houden: bij Mina die op de Dam ramen aan het zemen was. Na het huwelijk gingen ze sa men op de tuinderij wonen en werden er vijf dochters geboren, waarvan de laatste twee een tweeling. Jacques Geertse heeft het altijd jammer gevonden dat zijn vrouw haar dracht verruil de voor modernere kleding. Hij bood haar zelfs aan een eenvou dig autootje te kopen als zij 'op haar boers' zou blijven. De Eend kwam er, maar de dracht ging toch uit. „Ik had zo'n hekel aan hét prutsen aan die mut sen", verklaart zijn echtgenote. Jacques beperkte zijn arbeidza me leven niet tot de boerderij. Na de geboorte van de tweeling koos hij voor behoorlijk loon en ging in de bouw werken. De tuinderij deed hij er 's avonds bij. Zijn laatste baan was conciërge op de Van Dalenschool in Sou burg. In 1972 verhuisde het echt paar van de boerderij naar het dorp. Een paar maanden gele den hebben ze hun derde huis in Vrouwenpolder betrokken: een nieuwbouwwoning waar alles gelijkvloers is. Schrik Vorige week was er grote schrik toen meneer Geertse na het pos ten van een brief met een be bloed gezicht thuiskwam. Hij had vanwege een evenwichts stoornis een lelijke val gemaakt, maar kwam er met een blauw ge zicht van af. Daar is zijn echtge note opgelucht over. „Na zestig jaar zit je niet meer elke dag bij elkaar op schoot, maar je kan mekaar toch niet missen." VLISSINGEN - Op het parkeerterrein van het winkelcen trum in Papegaaienburg in Vlissingen is vrijdag om streeks half drie een 59-jarige Vlissinger door een onbe kende in het gezicht geslagen. Hij moest even daarvoor bij een oversteekplaats afremmen voor de man, die lang zaam overstak. Op het moment dat hij door kon rijden passeerde hij hem. Toen de Vlissinger even later zijn auto op het parkeerterrein zette, kwam de ander op hem af, schold hem uit en sloeg hem enkele malen in het gezicht. MIDDELBURG - Een vijftienjarige bewoner van Buiten- hove in Middelburg is vrijdagmiddag door een 44-jarige man uit dezelfde straat enkele keren in het gezicht gesla gen. Volgens deze man had hij vernielingen aangericht aan zijn schutting. De vijtienjarige zegt van niets te we ten en heeft aangifte gedaan van mishandeling. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintigjarige Vlissinger voor wa penbezit 120 uur werkstraf opgelegd. Zijn achttienjarige vriendin uit Nieuw- en Sint Joosland kreeg zestig uur werkstraf. Zij had haar vriend in contact gebracht met de verkoper van het wapen. De Vlissinger zei het pistool met kogels te hebben aangeschaft, omdat hij bedreigd wordt. „Het wapen biedt alleen maar schijnveiligheid", merkte officier van justitie H. Benaissa op. Zij eiste hogere werk straffen, respectievelijk 180 en 100 uur. Het wapen werd 25 juli vorig jaar in het huis van de Vlissinger gevonden. MIDDELBURG - De hond is al afgemaakt, maar volgens een deskundige had dat nooit mogen gebeuren. De voor malige medewerker van de AID (Algemene Inspectie Dienst) was gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter als getuige-deskundige opgeroepen in de strafzaak tegen een Vlissings paar. De 24-jarige man en de 23-jarige vrouw werd verweten een verboden pit bull-terriërtype in het bezit te hebben gehad. Het stand punt van de getuige was duidelijk: „Dit is een Amerikaan se bulldog. Deze hond staat niet op de foto's van het type pitbull dat valt onder de wettelijke regeling agressieve dieren." Hij onderstreepte zijn mening door een aantal fo to's van de Amerikaanse bulldog te overleggen. Politie rechter I. Woltring kwam niet tot vrijspraak, maar ont sloeg de verdachten wel van rechtsvervolging. De politie rechter kon zich voorstellen dat het stel er niet van be wust was dat ze een gevaarlijke hond hadden gekocht. MIDDELBURG - Bij een brand in de Schuttershofstraat in Middelburg, gisteravond omstreeks half elf, is de gedo mesticeerde rat van de bewoner gered. De bewoner zelf was niet thuis. Het vuur ontstond in de open haard, waar schijnlijk omdat daar nog iets in nasmeulde. De buren alarmeerden de brandweer toen vanuit het belendende huis rook hun woning binnendrong. De schade in het huis valt mee omdat de brandweer het vuur snel kon doven. Er was vooral een flinke rookontwikkeling. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Oost-Sou burg krijgt na jaren geduld oefe nen een geluidsscherm. De ge meente Vlissingen zegt toe dat de schermen vanaf de waterto ren tot aan de begraafplaats en op het viaduct langs de A58 voor 31 mei geplaatst zijn. „Op zaterdag 18 februari slaan we de eerste paal. Alle inwoners zijn ervoor uitgenodigd, want het is voor iedereen een erg lan ge weg geweest", zei wethouder P. van der Maden gisteren. In 1996 beklaagden omwonen den zich al over het lawaai. Eind 1998 leek een oplossing na bij. Een wal werd aangelegd. Maar de aarden wal van ruim vier meter hoog, nam te veel ruimte in beslag en het werk werd stilgelegd. Er moest een smaller geluidsscherm komen. „Bovendien wilde Rijkswater staat - als eigenaar van de grond - een glazen scherm en de bewoners een groen scherm dat op zou gaan in de omgeving." Daardoor volgden onderhande lingen met Rijkswaterstaat. „We zijn er met Rijkswaterstaat uitgekomen. Het wordt een groen scherm, dat bovenop het viaduct overgaat in een glazen scherm." Ongeveer 95 woningen zullen direct merken dat het ge luidsscherm verkeersherrie weg neemt. De gemeente is verplicht om de geluidsoverlast terug te dringen, maar moet dat doen met geld van het ministerie van VROM. „Daardoor heeft het pro ces ook zo lang geduurd. Het mi nisterie moest prioriteiten stel len en honoreerde ons verzoek pas vorig jaar." Verkeer Gedurende de werkzaamheden zullen de op- en afritten van de A58 aan de kant van het dorp af gesloten worden. Het verkeer wordt omgeleid via de A58. De Kromwegesingel wordt afgeslo ten voor zwaar verkeer. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeland heeft geen eigen arrestatieteam no dig, zegt K. Schouwenaar, korps beheerder van de politie Zee land. In noodgevallen kan het personeel van de Zeeuwse poli tie zelf optreden. Bij de overval op de supermarkt in Vrouwenpolder afgelopen donderdag kwam het arrestatie team twee en half uur na de mel ding in actie. De leden van het team wonen verspreid in Zee land, Brabant en Limburg en moesten eerst naar Vrouwenpol der rijden. Hèt dorp was drie uur afgesloten. Uiteindelijk bleek de dader niet meer in de supermarkt te zijn. „Niet ieder korps moet een arrestatieteam in stand houden", vindt Schou wenaar. „Natuurlijk is het team niet met een druk op de knop be schikbaar, maar dat geldt even min voor de ME. We hebben wel mobiele eenheid in Zeeland, maar als we meer ME'ers nodig hebben, duurt het even." Leden van een arrestatieteam krijgen een speciale, intensieve, oplei ding. Wie op een bepaald mo ment inzetbaar is, is afhankelijk van het dienstrooster. Vaak wordt een arrestatieteam gebruikt bij invallen die van te voren gepland zijn, vertelt poli tiewoordvoerder J. van Mou- rick. „Bijvoorbeeld als we ie mand moeten aanhouden die vuurwapengevaarlijk is.Dit was een acute situatie. Dan moeten we kijken wie er beschikbaar zijn." De Zeeuwse politie be schikt wel over een Regionale Ondersteuning Groep (ROG). „Die waren wel snel ter plaat se", zegt Van Mourick. „Volgens mij al na een paar minuten. Zij kunnen net iets meer dan norma le politieagenten. Ze pakken de beveiliging op in afwachting van de komst van het arrestatie team." Arrestaties van gewapen de personen worden uit veilig heidsoverwegingen aan het ar restatieteam overgelaten. Van Mourick: „Maar stel dat er ie mand schietend het pand uit was gekomen, dan hadden de agenten ter plaatse natuurlijk te ruggeschoten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13