lamenwerking stadsgewest zoek Baijens wil Zeeland veiliger maken Het leek net een film D66 ziet parkeerdruk in Vlissingen groeien P - issingen: Omgevingsplan biedt Middelburg te veel ruimte icht tegen Ireden van Btie op Markt Thuis in. Geld voor hulp aan Cambodja Kwikstaart beste koersballers Woninginbraak: auto gestolen Winkelinbraak in Middelburg zeeuwse almanak Gewoon •je: 0113-315649 •redactie@pzc.nl 314460 AA Goes lentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; *;-Vlaanderen: 0114-372770; jal: 020-4562500. 3 27 januari 2006 editie Walcheren tenranden van gemeenten. „Te grote groei in de Mortiere vormt een bedreiging voor de detail handel in de binnenstad", be klemtoonde de Vlissingse raad. Fractievoorzitter C. Seijbel van het CDA vindt dat in het IOP de maximum oppervlaktemaat van dagattracties in de Mortiere ver meld moet worden. „En we moe ten niet toestaan dat er souven- ierswinkels naar de Mortiere verhuizen." Middelburg heeft al enige tijd contacten met het Zeeuws Eve nementen Podium (ZEP) voor vestiging op de Mortiere. ZEP is een combinatie van winkelen, uitgaan en ontspanning. Met Mi niatuur Walcheren zal de zuig kracht naar de periferie nog gro ter worden, verwacht Vlissin- gen. De gemeente vindt dat er aan de stadsranden winkels met grote bouwvolumes, zoals bouw markten en tuincentra thuisho ren. Beleidsvrijheid Vlissingen wil ook meer beleids vrijheid hebben over de hoogte bepaling voor nieuwbouw. De Vlissingse gemeenteraad wil dat in gebieden, zoals de Spuikom, de Dokkershaven, de boule vards en de Kenniswerf, niet de hoogte maatgevend is, maar de kwaliteit van de architectuur daarvan. GroenLinks, D66 en de SP stemden tegen dit wijzi gingsvoorstel. De Vlissingse raad verwees nog naar een onderzoek van ZEP waarin de gevolgen van ZEP op de binnensteden van Middel burg of Vlissingen onder de loep genomen zouden worden. ZEP verbond aan het on derzoeksresultaat de conclusie dat het project zou worden afgeblazen als zou blijken dat de detailhandel last heeft van het initiatief. De raad wil de uitkomst van het onderzoek we ten. Een gemaskerde jongeman heeft gisterochtend een overval gepleegd op supermarkt Pryma Melse aan de Dorpsdijk in Vrouwenpolder. foto Ruben Oreel door Selma Osman VROUWENPOLDER - Op de deur van supermarkt Melse in Vrouwenpolder hangt donderdag rond het middaguur een handgeschreven briefje: 'Wegens om standigheden vandaag gesloten'. In het café aan de overkant van de straat ko men de tongen los. „De straten afgegren deld, mannen die op het dak lagen. Zo iets maak je in een klein dorp als Vrou wenpolder niet elke dag mee." De bewoners komen even na half twaalf voorzichtig weer uit hun huizen. „Heb ben jullie hem?", roept een vrouw naar een groepje vertrekkende agenten. Het antwoord stelt haar niet gerust. „Nee? Dat is eigenlijk erger. Nu loopt hij dus nog rond." De deur van haar woning slaat weer dicht. Op straat wordt intus sen druk gespeculeerd. „De supermarkt eigenaar is op vakantie. Dat uitgerekend nu iemand zijn zaak overvalt, kan geen toeval zijn", zegt een man die zich rich ting de winkel spoedt. Al snel wordt duidelijk dat Vrouwenpol der zich niet zo maar laat overvallen. Een groep van ongeveer zeven mannen en vrouwen heeft voordat de politie arri veerde rond het pand van de supermarkt gestaan om de in- en uitgangen in de ga ten te houden. „Een pluim voor de politie want die waren er binnen vijf minuten", zegt Herman Nuijten die 112 belde. Hij woont bij zijn café tegenover de super markt en werd rond kwart over acht ge wekt door keihard gegil. Hij aarzelde geen moment, schoot in zijn spijkerbroek en ging kijken wat er aan de hand was. „Ik zag op straat het supermarktperso- neel, dat overstuur was. Ze gilden dat ze een overval hadden en dat ik 112 moest bellen. Pas later hoorde ik dat de man ge wapend was en dat hij mogelijk nog bin nen was." Samen met zijn moeder stond hij in de groep die de supermarkt in het oog hield tot de politie er was. Op veilige afstand volgt Nuijten later vanuit het café de verdere ontwikkelin gen. „Het leek net een film vertelt hij. „De politie riep om dat de man zich maar beter kon overgeven." Volgens Nuijten is één van de bedreigde supermarktmedewerksters net die nacht oma geworden. „Wat een dag voor haar." De pers wordt aan het begin van de Dorpsdijk op een afstand gehouden. Van af kwart over tien komen één voor één de auto's van het arrestatieteam aanscheu- ren. De kofferbakken gaan open en de ko gelvrije vesten en helmen komen tevoor schijn. De mannen kleden zich om in een schuur. Ze bespreken hun tactiek en ruk ken veertig minuten later op naar de su permarkt. Na 24 minuten kraakt een mo bilofoon en volgt het verlossende bericht. „Er is hier niemand aangetroffen." l/endy van den Hurk [JELBURG - Twee jongens lliddelburg dienen een 3t in tegen de politie van pd. Ze vinden dat ze onno- achtoffer zijn geworden Jweld met wapenstokken, I de politie daarmee de li sehoonveegde. iding voor de schoonveeg ras de arrestatie van een mjange Arnemuidenaar. ld zich volgens de politie gedragen in een kroeg, pet het niet zitten bij zijn Hij mishandelde |agenten. Daardoor ont- jop de Markt een 'grimmi- ir', zoals de politie het om- ft. Zij zou met bierflessen ':ogeld en paste daarom itokken toe, om het plein te vegen, lo is dat helemaal niet ge zeggen twee jongens uit Iburg. Jeroen Vos en San- Wouwe waren erbij. Ze jen net uit een café gelo- Ben ze zagen dat er 'iets |hand' was. Vos: „Op de een agent, die door de 'an een andere agent zou beten. We stonden ernaar len. Toen hij met een am- :e werd afgevoerd, was ïdje verderop glasgerin- horen. Een bierflesje viel Dat werd niet naar de po- [ooid; het viel gewoon." Ie politie zag dat kenne- ïders. „Ze schreeuwden Je moesten wegwezen en (i gelijk hun wapenstok- rbij. Wij wilden weglopen, werden gelijk geslagen. Ik leen stok op mijn arm en ïr heeft de striemen nog in ig staan." ngens gingen naar het poli- "eau om een klacht in te maar daar was volgens litie geen tijd voor. Daar in ze dat nu. loren vaker dergelijke ver over het Middelburgse Dat moet maar eens aan worden. We vin- it de politie zich evengoed |e regels moet houden als Is." litie wil geen commentaar leven. Volgens woordvoer- 3 m van Mourick wordt de direct doorgespeeld naar fhankelijke klachten- ie. geeft vervolgens advies korpsbeheerder, de bur- ter dus." Nieuwe brandweercommandant Veere wordt vandaag geïnstalleerd Edith Ramakers Ü5 SINGEN - De gemeente ■lburg pest de gemeente ngen door publiekelijk on sjes uit te vechten met de ncie over het ontwerp Inte- Omgevmgsplan (IOP). Ver- Ds loopt Middelburg ermee op dat ze overwinningen bij de provincie. Die erger- bracht de Vlissingse Ifractie gisteravond in de nteraadsvergadering naar door Elian van 't Westeinde DOMBURG - 'Oefenen. Samen werking is noodzaak.' Deze titel op een map in zijn boekenkast zou een lijfspreuk kunnen zijn van Ron Baijens. De nieuwe brandweercommandant hecht aan contact met mensen op de werkvloer en ziet het als een uit daging om Zeeland veiliger te maken. Vanavond krijgt Baijens officieel het commando over de brandweer Veere overgedragen. Baijens (39) pendelt dagelijks tussen Domburg en zijn woon plaats Woudrichem. Daar was hij brandweercommandant. „Met veel plezier. Maar Zeeland bleef trekken. Eigenlijk wilde ik al een tijdje terug. Na zes jaar deed de gelegenheid zich voor." De geboren Oost-Souburger is met zijn vrouw en drie kinderen op zoek naar een huis binnen de gemeente Veere. „Ons huis in Woudrichem staat te koop. We kijken rustig rond. Het is voor de kinderen beter om nog even te wachten tot het eind van het schooljaar." Wat de twee jongens (7 en 11) en het meisje (13) betreft, komt de verhuizing op een goed moment. Ron Baijens, de nieuwe commandant van de brandweer in de ge meente Veere. foto Ruben Oreel „Ze zijn net in de leeftijd dat je nog een keer zoiets kan onderne men. Als ze ouder zijn, dan wil len ze misschien niet meer mee." Het gezin kent de provin cie goed. „We hebben hier altijd een strandhuisje gehad." De nieuwe brandweercomman dant is in april twintig jaar bij de brandweer. Eerst als vrijwilli ger. In vijf jaar tijd klom hij op tot postcommandant Nieuw- dorp. Later werd hij officier van dienst in Borsele. In 1999 gaf hij zijn baan als procesoperator op voor een beroepsfunctie en werd brandweercommandant in Woudrichem. Baijens noemt zijn nieuwe baan in Veere 'een stap waar je scherp van blijft'. Hij is toe aan een nieuwe uitdaging. Die denkt de commandant vooral te vin den in de verdere vorming van de Veiligheidsregio Zeeland. Hij wil een extra impuls aan het groeiproces binnen de regio ge ven en zijn in Brabant opgedane ervaringen komen hem daarbij goed van pas. Baijens: „Als je je krachten bun delt in zo'n organisatie met één bestuur, ben je minder overgele verd aan de grillen van een ge meente. En door procedures af te stemmen en overal dezelfde regels in te voeren, weet ieder een waar hij aan toe is. Zeeland moet uiteindelijk veiliger wor den. Neem nou die Westerschel- de, het lijkt een hele plas water, maar die vaargeul is een heel smal trechtertje. Een aanvaring tussen twee schepen kan een groot deel van de bevolking van het eiland in gevaar brengen." Baijens is zich ervan bewust dat veranderingen lang kunnen du ren. „Nu ik terug ben in Zee land valt het me des te meer op dat hier een enorme eilanden structuur heerst. In Brabant heb ik veel meegemaakt op weg naar de veiligheidsregio. Ik her- ken de problemen." Ook binnen zijn korps wil hij verbeteringen doorvoeren. Vol gens de nieuwe commandant oe fent de brandwacht Veere te wei nig. „Het protocol schrijft zeven tig uur per jaar oefenen voor, nu zitten we op ongeveer 52 uur. Het is aan mij om ook daar een impuls aan te geven." Baijens is van plan de verander- processen rustig aan en met di plomatie in gang te zetten. „Met een rijdende trein kan je geen haakse bochten maken, soms moet je even rangeren." Op zijn kamer in het gemeente huis in Domburg neemt de op volger van André Willemstein de komende maanden rustig de tijd om zich in te lezen. Hij zal vaak op stap gaan om kennis te maken met collega's en brand weermannen. Het liefst zou hij zijn kantoor in de brandweerkazerne hebben. Zoals in Woudrichem. Baijens wijst op een ingekleurde pente kening. Een cadeautje bij zijn af scheid in Brabant. „Daar had ik een mooie werkruimte in de ka zerne. Vind ik beter. Zo'n plek is laagdrempeliger voor de vrij willigers, die komen dan eerder een bakje koffie drinken. Ik hou graag contact met ze." ractie somde op: Eerst te Middelburg bekend dat eer huizen mag bouwen n het IOP beschreven staat llangs kwam daar de ver- jfcip van Miniatuur Walche- |m het Molenwater naar de fee (het grensgebied tus- ■lissingen en Middelburg) igen vindt dat er zolang )P 'in ontwerp is' geen pu- lijke toezeggingen gedaan n worden. „Die verstoren oces", vindt wethouder L. -de Looff. „Ik heb gepro- om met Middelburg te iggen en plannen op elkaar stemmen. Maar Middel- vil daar niet op ingaan." )P is een ontwerp-streek- roor de provincie waarin [kelingen voor het buiten- ten stedelijke gebied wor- ischreven. Het plan heeft Toptijd tot 2012. Ook wordt reK|n aangegeven welke koers i«ïeuwse gemeenten de ko- je jaren varen. Bngen vindt dat de provin- renger moet optreden te- itwikkelingen aan de bui- Hypotheken Verzekeringen Pensioenen RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 OVEZANDE - Voorzitter H. Loontjens van de Stichting Sawasdee heeft gisteren in Ovezande 700 euro en 102 ge vulde schoenendozen met speelgoed en knuffels in ont vangst genomen van basisschool De Zandplaat. Het geld gaat naar de schoolkinderen in Cambodja. De stichting zet zich al jaren in voor het Aziatische land, onder meer met onderwijsprojecten. De Zandplaat hield dit jaar voor de twaalfde maal een projectweek met daaraan verbonden een actie voor een goed doel. Dit jaar viel de keuze op de Stichting Sawas dee. „We doen elk jaar iets voor een goed doel, maar dan trekken we ook alles uit de kast", aldus directeur A. J. Huijbrechts. „Met het project van de Stichting Sawasdee kun je als school heel veel." De stichting steunde het project onder meer met films en fotomateriaal. „Het educatieve aspect is voor ons ook heel belangrijk", vertelde Loontjens. „Kin deren hebben een film gezien en daarvan waren ze heel erg onder de indruk. Op middelbare scholen zijn we ook wel actief, maar daar is de betrokkenheid toch wat min der. Kleine kinderen hebben die betrokkenheid wel. Ze zien dat de welvaart in Nederland, niet zo vanzelfspre kend is. Dat is voor ons als stichting een heel belangrijk onderwerp." Alle 102 kinderen van de school vulden tijdens de project- week een schoenendoos met cadeautjes voor de kinderen in Cambodja. Elke dag opnieuw werd iets toegevoegd aan de doos, variëi'end van klein speelgoed, toiletartikelen tot schoolspullen. VLISSINGEN - Het koersbalteam van De Kwikstaart uit Oost-Souburg is gisteren winnaar geworden van het koersbaltoemooi van Palladium. Het wijkcentrum Het Pa let uit Vlissingen werd tweede. Palladium denkt aan een vervolg in de vorm van een recreatieve competitie, omdat er veel belangstelling voor koersballen is. MIDDELBURG - In een woning aan de Granaat in Mid delburg is in de nacht van woensdag op donderdag inge broken. Uit het huis zijn een ring, een mobiele telefoon, een bankpas en autosleutels meegenomen. Later is ook de auto weggehaald. Het gaat om een witte Renault Clio. MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een winkelpand aan de Markt in Mid delburg. De toegang werd geforceerd en er zijn rookwa ren ter waarde van enkele duizenden euro's weggenomen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De duur van het vergunningparkeren in het gebied bij de Conunandoweg en de Gravestraat in Vlissingen moet verlengd worden tot 24 uur per dag, 7 dagen per week. Dat stelt de fractie van D66 Vlis singen voor. Volgens D66 is het nu vooral na zes uur 's avonds - als iedereen er mag parkeren - moeilijk voor de Oude Stad-bewoners om een parkeerplaats in hun buurt te vinden. D66 wijt dat aan de ope ning van de Koningsweg, waar door meer automobilisten dan voorheen in die buurt op zoek zijn naar een parkeerplaats. De gemeente heeft het vorige voorjaar en zomer tellingen bij gehouden voor de verkeers- en parkeerdrukte. „Als we daaruit kunnen concluderen dat het er drukker is geworden en dat er te veel auto's rondrijden op zoek naar een vrije parkeerplaats, dan zal een aanpassing van de regels tot de mogelijkheden be horen", zegt H. Willemsen van de gemeente Vlissingen. De re sultaten van de tellingen komen binnenkort naar buiten. De gemeente geeft elk jaar meer vergunningen uit voor automobi listen in de Oude Stad. De reden daarvoor is dat er meer huishou dens dan vroeger beschikken oVer twee auto's. „De bewoners zelf hebben meer parkeerplaat sen nodig. Het is in die buurt woekeren met de parkeerruim te", zegt Willemsen. Op het par keerterrein aan de Onderstraat kan nu gratis geparkeerd wor den. Zodra de apparatuur ge reed is, wordt daar betaald par keren ingevoerd. D66 voorziet een dan groter parkeerprobleem voor de binnenstadbewoners. (Advertentie) Geniet van onze uitverkoop LEOLUXBANG&OLliFSEN CASAMILANOBAXSTERSAHCO ROYALBO ANIA JX TRIBU LUXAFORM INTERSTARLOEWEJORI ROLFBENZDUTCHORIGINALS PAR/.ETPi LATPILAT GRANDEARREDOVANROSSUM DEDONCOROGLOSTER SUNFURNIT TO FORM bin 10% t/m 40% korting ri-clrl Binnenuit JJ-JJJ Schouwersweg 7 Morgen laatste kans! r Heinkenszand -JJ~ 0113 561482 De buurvrouw deed onlangs verslag van een feestje bij een van haar kennissen die aan het Goese Meer woont. Ja, het was erg gezellig en druk. Er waren wel twintig mensen, allemaal woonachtig aan het Goese Meer en - voeg de ze er aan toe - 'vier gewone mensen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9