Duitsland moet atoommacht zijn Onrust na dioxine in Vlaams mengvoer opruiming terco Britten sturen extra militairen naar Afghanistan Bosbranden teisteren zuiden van Australië Politie België treedt op tegen extremisten Onderzoek naar brute ontgroening in Russische leger U-minister Scholz van Defensie breekt met voorstel taboe over bewapening Staking legt Nepal lam lommandant n Irak erkent iverbelasting Spontaan stoppen net roken werkt Spoor Montenegro onder vuur Thatcher terug zonder handtas Stille Dame doodt oude vrouwen Chinezen sturen massaal sms'jes Vaker longkanker bij zwarte roker Eerste gevallen van vogelgriep op Cyprus Bush steunt voorstel Russen in kwestie-Iran vrijdag 27 januari 2006 wPatrick Selbach jOSKOU - Het Russische minis- .0 van Defensie is gisteren m onderzoek begonnen naar sn uiterst brute ontgroening an een rekruut. Die moest hicr- joor zijn benen en genitaliën la- ,n amputeren. Defensie hield izaak lange tijd geheim De zaak draait om een 19-jarige jongen die rond nieuwjaar op een basis in de Oeral onder han den werd genomen door oudere militairen. Zij dwongen hem urenlang in hurkzit te blijven, waarbij hij herhaaldelijk werd geschopt. De aanpak leidde tot ontstekingen en zelfs koudvuur in zijn benen en geslachtsorga nen. Zeven betrokkenen zijn aange houden en het ministerie van De fensie in Moskou heeft de slui ting van de basis aangekondigd. De militaire aanklager in Rus land heeft op zijn beurt kritiek geuit op de zwijgzaamheid over het incident bij de hogere mili tairen op de basis en de late reactie van het ministerie. De commandant van de betrok ken basis heeft gezegd dat er massaal leugens worden ver spreid. De betrokken jonge mili tair zou zijn nagekeken door een arts die zelfs geen blauwe plekken zou hebben ontdekt. Bo vendien zou het slachtoffer al problemen met zijn benen heb ben gehad. Incidenten tijdens ontgroenings rituelen binnen het leger komen in Rusland geregeld aan het licht. Volgens de Russische krant Izvestia vielen er in 2005 zelfs vijftien doden door deze praktijken. ANP/AFP/EFE torWierd Puk SERLIJN - Duitsland moet de üitwikkeling van een eigen ipnwapen niet langer uitslui- Ki. Dit voorstel heeft de voor- jalige minister van Defensie, jjpert Scholz (CDU), gelan gd. Hij doorbreekt daarmee i taboe in Duitsland. olgens Scholz (68) is de kans H terroristen een atoomwapen i handen krijgen reëel. Indien luitsland van zijn Navo-part- «•s - met name de Verenigde - niet de garantie krijgt jat zij het land zullen bescher- jen als een terreurgroep dreigt kernbom te gebruiken, dan Boet Duitsland zelf een nucle- iirwapen ontwikkelen, icholz: „Dan is een serieuze dis- jissie nodig over de vraag hoe iij op een nucleaire dreiging ioor een terreurstaat afdoende kunnen reageren, desnoods met eigen atoomwapens." Eerder waarschuwde de Franse presi dent Chirac terreurstaten, die dreigen met de inzet van een atoomwapen,"voor nucleaire ver- gelding. De Duitse bondskanselier Mer kel (CDU) sloot zich bij Chirac aan. Ook volgens haar moet het beleid van nucleaire afschrik king worden aangepast aan de veranderde omstandigheden. Merkel meent dat het Westen zich niet moeten laten 'chante ren' door bijvoorbeeld Iran, dat terroristen steunt en een atoom macht wil worden. Rupert Scholz was in 1988-1989 minister van Defensie. Sinds de Tweede Wereldoorlog waken Duitse politici en militairen voor oorlogszuchtige taal. „Het is mij volstrekt duidelijk dat ik met deze vraag een taboe breek. Maar gezien het gevaar dat kern- (ATHMANDU - De opstand te rm koning Gyanendra van de ünialayastaat Nepal houdt on- Krminderd aan. De verenigde (ipositiepartijen hebben het md gisteren goeddeels weten pi te leggen door een algeme- staking. verscheidene plaatsen kwam el, tot ongeregeldheden tussen tetogers van de oppositie en de iproerpolitie. Alle bedrijven en tholen zijn gesloten. De oproer- Bölitie is massaal aanwezig. Een eek geleden verbood de ko- ing nog demonstraties en liet ij talrijke opposanten oppak- si.Er gold ook tijdelijk een uit- gpverbod. 1WANIYAH - De comman- mt van de multinationale troe- inmacht in Irak, de Ameri- sanse generaal George Casey, (eft gisteren toegegeven dat de rijd in het land het Amerikaan- leger erg zwaar belast. Hij be drukte wel dat de militairen ilstekend werk doen en hun ak volbrengen. en rapport in opdracht van het sntagon, dat woensdag open- ear werd, stelt dat er sprake is en 'gevaarlijke overbelasting' in het Amerikaanse leger door zich voortslepende campag- ts in Irak en Afghanistan. De ihrijvers waarschuwen dat dit ik op de lange termijn schade- ke gevolgen kan hebben, tok een groep oudgedienden in oud-president Clinton, on- (r wie de ex-ministers Al right van Buitenlandse Zaken Perry van Defensie, pleit er- oor de druk op de krijgsmacht (verlichten. Anders kan die ijvend aan kracht inboeten, Mvschuwen zij. filister Rumsfeld van Defensie tees de conclusies van beide ipporten met klem van de 3nd. Onlangs zei ook het civie- hoofd van de landmacht dat t Amerikanen uitstekend in aat zijn op twee fronten oor- te voeren en toch voldoende ■igkracht over te houden voor ((voorziene situaties, fe uitlatingen waren echter al i tegenspraak met een rapport "t Myers, de hoogste militaire O'.rindvoerder in de Verenigde 'aten, vorig jaar overlegde aan ri Congres. Ook Myers zei dat ak en Afghanistan wel erg Sfaar drukken op de slagvaar digheid van de Amerikaanse Irijdkrachten. ANP/RTR ■ONDEN - Wie spontaan be- >vit te stoppen met roken, heeft Kr kans van slagen dan ie- and die zijn poging lang van 'voren heeft gepland. kt is gebleken uit Londens on- föoek. Van de ondervraagden t* in een opwelling besloten te pppen, hield 65 procent het ®iger dan een halfjaar vol. Van 'genen die al van tevoren hun °ppoging hadden gepland, luk- het 42 procent. ANP/DPA Gyanendra greep vorig jaar de macht. Hij zei daartoe gedwon gen te zijn om een al jaren du rende rebellie van maoïsten de kop in te drukken. De opstandelingen, die hun drijf veren vinden in de leer van de Chinese ex-dictator Mao, willen in de Himalayastaat een commu nistisch bewind stichten waar bij het koningshuis moet ver dwijnen. De politieke oppositie en de op standelingen hebben intussen, een alliantie gesloten om de ko ning van zijn troon te stoten. De oppositie voert ook fel cam pagne tegen aangekondigde lo kale verkiezingen volgende maand. ANP wapens ook in handen van terro risten kunnen vallen, moeten we de optie serieus bespreken", al dus Scholz Volgens de oud-minister heeft Duitsland na 1945 afgezien van atoomwapens 'omdat wij ons schuil konden houden onder de nucleaire paraplu van de Ameri kanen en de Navo'. Dat functio neerde prima ten tijde van de Koude Oorlog. Chantage Maar het is de vraag wat de bondgenoten doen indien de Bondsrepubliek wordt gecon fronteerd met nucleaire chanta ge door een islamitische terreur groep. Scholz: „Werkt die strategie dan ook nog?" Verwijzend naar Iran zei Scholz het niet ondenkbaar te achten dat over enige tijd 'Iraanse mid dellange afstandsraketten, uitge rust met atoomkoppen, Berlijn, Dresden, München, Keulen en Hamburg kunnen bereiken. Wie helpt ons dan?" Scholz krijgt weinig bijval. CDU en CSU benadrukken dat het hier om de mening van een eenling gaat. SPD, FDP, Links partei en Groenen reageerden af wijzend. „Ik zie geen enkele par tij in Duitsland die serieus zin speelt op nucleaire bewape ning", stelde R. Arnold (SPD). Volgens defensie-expert R. Stin- ner (FDP) gooit Scholz 'tegen over Iran olie op het vuur'. Duitsland mag internationale verdragen inzake het tegengaan - -van de verspreiding van kernwa pens niet ter discussie stellen, vindt Stinner. Volgens de Linkspartei heeft Scholz last van 'Duits-nationa listische grote mogendheidsaan- - spraken'. GPD Afghaanse kinderen lopen in Kaboel achter een Landrover met Britse militairen aan. foto Ahmad Massood/RTR door Patrick Selbach LONDEN - Het Britse kabinet heeft gisteren ingestemd met een voorgenomen missie naar het zuiden van Afghanistan. Vol gens minister Reid van Defensie reizen er 3300 extra militairen af. Londen neemt in mei het commando over van de Na- vo-missie in Afghanistan tot fe bruari 2007. De 3300 militairen komen bo venop de ongeveer duizend extra manschappen die al wa ren toegezegd voor het hoofd kwartier van de Navo-operatie in de hoofdstad Kaboel. Boven dien heeft Groot-Brittannië al duizend militairen in het noor den van het land. De versterkin gen gaan naar de zuidelijke pro vincie Helmand. Die grenst aan Uruzgan, de provincie waarvoor Nederlandse militairen zijn voorzien. Volgens Reid bereikt de Britse aanwezigheid in Afghanistan de ze zomer een 'top' met zo'n 5700 militairen en stabiliseert daarna tot circa 4700. De afgelopen weken werd gespe culeerd dat Londen zou willen wachten op een Nederlands be sluit over deelname aan de mis sie in het zuiden van Afghanis tan, maar de regering-Blair be nadrukte steeds dat het een ei gen afweging wilde maken. Reid zei wel eerder gisteren contact te hebben gehad met zijn Neder landse collega Kamp. De Britse minister maakte in het parlement duidelijk dat Lon den niet van zins is om in Afgha nistan gaten te vullen die kun nen ontstaan als de Nederlan ders niet naar Afghanistan ko men. De minister,zei dat de Na vo dan maar aanvullende man schappen elders moet regelen. De Britse bewindsman gaf in het parlement ruiterlijk toe dat de inzet in Helmand behoorlijke gevaren met zich meebrengt, ge zien de aanwezigheid van Tali- banstrijders. De Taliban waren de fundamentalistische islamiti sche machthebbers van het land, „De risico's zijn evenwel niets vergeleken met het gevaar dat ons land en ons volk lopen als Afghanistan weer in de klau wen valt van de Taliban en de terroristen", zei Reid. De woordvoerder van Blair be nadrukte dat het zowel een mili taire operatie betreft als een ope ratie voor de wederopbouw. On derdeel van de missie is onder meer ook de bestrijding van de drugshandel. Afghanistan geldt als de grootste leverancier van heroïne in de wereld. ANP door Patrick Selbach MELBOURNE - In het zuiden van Australië woeden grote bos branden. Volgens Australische media gisteren heeft het vuur al zeker 150.000 hectare in de as gelegd. Er vielen al drie doden en de branden bedreigen dorpen en boerderijen. De brandweer boekte gisteren een succes in de deelstaat Victo- Een man in Victoria houdt de voorkant van zijn winkel nat met het oog op een bosbrand die achter hem woedt. foto Simon O'Dwywer/RTR ria. Daar kon een grote brand voorlopig onder controle wor den gebracht. Voor zeker zestigduizend scha pen kwam de hulp te laat. Zij kwamen om het leven in de vlammenzee. Ook tientallen hui zen vielen ten prooi aan de vlam men. Ook op het eiland Tasmanië zijn er verscheidene brandhaarden. De branden zijn waarschijnlijk vooral ontstaan door menselijk handelen, al dan niet opzette lijk. Door het warme weer, met tem peraturen die oplopen tot onge veer 40 graden Celsius, en een harde wind, zijn de branden moeilijk te bedwingen. ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Verbijstering in België. In een Noord-Brabants mengvoederbedrijf is een verhoogd dioxinegehalte vastge steld in varkensvet. Het vet zou afkom stig zijn van het Belgische bedrijf Profat, de vroegere firma Verkest, die in 1999 aan de basis lag van de dioxinecrisis. „Er is geen reden voor paniek", verze kert P. Houbaert van het Federaal Agent schap voor de veiligheid van de Voedsel keten (Faw), dat werd opgericht na de di oxinecrisis. „In 1999 kwamen wij de be smetting pas op het spoor toen de dieren ziek werden en kippen dood neervielen. Dit keer zijn we er veel sneller bij." Profat in Deinze is inmiddels verzegeld en België is een onderzoek begonnen. Gis teren werden er stalen genomen van het varkensvet, dat door de firma wordt ge produceerd. Ook de Belgische afnemers van Profat en de toeleveranciers van het bedrijf kregen inspecteurs het Faw over de vloer. De resultaten worden vandaag bekend. Crisis Zeven jaar geleden lag de firma Verkest mede aan de basis van de dioxinecrisis. Twee maanden voor de Belgische verkie zingen bleken kippen, varkens en runde ren besmet met kankerverwekkende di oxines en pcb's. De oorzaak was de vervuiling van het veevoeder met hergebruikte vetten, waar in behalve frituurvet ook transformator olie was verwerkt. De gevolgen waren de sastreus: zes miljoen kippen, zesduizend varkens en duizenden tonnen levensmid delen werden vernietigd. De schade voor de economie werd op 1,5 miljard euro ge raamd. De Belgische regering onder leiding van Jean-Luc Dehaene betaalde het gelag. Twee ministers moesten opstappen en bij de verkiezingen dat jaar werd de rooms-rode coalitie afgestraft: voor het eerst sinds elf jaar werd er een regering gevormd zonder de christen-democraten. Anno 2006 wachten vader en zoon Ver kest nog steeds op hun proces. Het Gent se parket wil hen samen met de bedrijfs leiders van het Waalse vetbedrijf Fogra terecht laten staan. Fogra in Bertrix zou het besmette vet doorgeleverd hebben. De bedrijfsleiders van Fogra zamelden vetten in, in milieuparken waarvan zij wisten dat ze wellicht verontreinigd wa ren met motorolie of andere industriële vetten, maar zij verwerkten het spul toch. BELGRADO - De machinisten van de Montenegrijnse spoorwegen houden de leiding van het bedrijf verantwoor delijk voor het treinongeluk, dat maandag aan 44 passa giers het leven kostte. Zij zeggen dat zij al jaren in tweedehandse, kapotte trei nen moeten rijden en daarmee hun eigen leven en dat van reizigers op het spel zetten. Volgens dagblad Glas Javnosti is ongeveer vierduizend ki lometer spoor in Servië-Montenegro buiten gebruik om dat het al meer dan dertig jaar niet is onderhouden. GPD LONDEN - Het vervangende standbeeld van Margaret Thatcher dat binnenkort in het Britse Lagerhuis wordt ge plaatst, zal de oud-premier uitbeelden zonder handtas. Dit vooralsnog geheime plan is uitgelekt aan de Britse krant The Independent, die er gisteren over publiceerde. Het oorspronkelijke marmeren Thatcher-beeld met hand tas werd in 2002 onthoofd door een vandaal met cricket bat en ijzeren staaf. De IJzeren Dame wordt weliswaar uitgebeeld zonder handtas, maar wel met het karakteris tieke morele wijsvingertje waarmee zij de oppositie toe spreekt. ANP MEXICO-STAD - Een 48-jarige vrouwelijke worstelaar heeft tegenover de Mexicaanse politie toegegeven dat zij tien oude vrouwen heeft vermoord. Politiefunctionarissen houden er rekening mee dat Juana Barraza verantwoorde lijk is voor in totaal 48 moorden op alleenstaande vrou wen van hoge leeftijd. Tot de arrestatie hield de politie er rekening mee dat een man achter de moorden zat, omdat veel kracht werd ge bruikt. Barraza voorzag in haar levensonderhoud met de verkoop van popcorn en de deelname aan worstelwedstrij den. In haar sport stond zij bekend als de 'Stille Dame'. ANP PEKING - Chinezen hebben vorig jaar 304,6 miljard sms' jes verstuurd met hun mobiele telefoons. Dat was een ver- driehonderdvoudiging ten opzichte van 2000, zo berichtte het Chinese staatspersbureau Xinhua gisteren. In 2004 ging het om 217 miljard korte telefoonberichtjes. Steeds meer Chinezen in het grote en economische opsto- mende land kunnen zich een mobieltje veroorloven. Het sms'je is enorm populair, vooral rond feestdagen zoals de ze week de viering van Chinees nieuwjaar. ANP NEW YORK - Zwarte Amerikanen en etnische Hawaiia- nen die roken, hebben meer kans om longkanker te krij gen dan rokende blanken. Die lopen echter weer meer risi co dan Amerikanen van Japanse of Latijns-Amerikaanse komaf. Dat is gebleken uit onderzoek waarvan de resultaten gis teren zijn gepubliceerd in het vakblad New England Jour nal of Medicine. Blanken bleken in de groep die tot tien sigaretten per dag rookt 55 procent minder risico te lopen dan zwarten en Hawaiianen, Japanners en latino's zelfs 79 px-ocent. ANP/RTR Zij riskeren, net als de Verkests, forse boetes. Sindsdien is er veel veranderd, zegt Hou baert. Het Faw neemt jaarlijks meer dan vijfduizend monsters in de diervoedersec tor, die worden getest op de aanwezig heid van pcb's alsook dioxines. Ook de firma Verkest, die na de dioxinecrisis van naam veranderde, kreeg geregeld controleurs van het voedselagentschap over de vloer. Vader Lucien en zoon Jan Verkest willen officieel niet reageren. In een telefoonge sprek met de commerciële zender VTM zouden zij echter stellig ontkend hebben dat zij schuldig zijn aan de nieuwe dioxi nevervuiling. Volgens hen was het vet 'schoon' toen het de fabriek in Deinze verliet. De besmet ting heeft, beweren zij, ergens anders plaatsgevonden. door Pascale Thewissen BRUSSEL - Bij een grootscheep se actie tegen moslimextremis me in Brussel zijn gisteren twee illegale moslims aangehouden op verdenking van het versprei den van extremistische lectuur en het aanzetten tot haat. Op en kele websites zouden zij onder meer opgeroepen hebben tot de heilige oorlog en antisemitisme. De politie deed gisterochtend in alle vroegte invallen op zeven tien adressen in Brussel, waaron der het Centre Islamique Beige in de migrantenwijk Sint-Jans-Molenbeek. Daar wer den de twee illegalen aangetrof fen. Aan het hoofd van dat centrum staat de radicale Syrische sjeik Ayachi Bassam, die eerder in het nieuws kwam omdat hij doodsbedreigingen had geuit aan het adres van de Franse mi nister van Binnenlandse Zaken, Sarkozy. Hij zou bovendien con tacten hebben onderhouden met Tunesiër Abdessatar Dahama- ne, één van de twee zelfmoorde naars die op 9 september 2001 de Afghaanse strijdheer Mas- soud om het leven brachten. Bei den hadden een (gestolen) Bel gisch paspoort op zak. NICOSIA - Op Cyprus is voor het eerst vogelgriep vastgesteld bij dieren: een kip en een kal koen. Dat heeft premier Soyer van de zell'geproclameerde Turks-Cypriotische republiek gisteren laten weten. Het is nog niet duidelijk of het ook om de voor de mens gevaar lijke variant van het virus gaat. Vijftienhonderd stalgenoten van de twee zieke vogels zijn afge maakt. ANP/EFE Bij het Islamitisch Centrum wer den computers en bijna een vrachtwagen vol propagandama teriaal in beslag genomen. Op die computers zouden enkele websites zijn vervaardigd waar in wordt opgeroepen tot de ji had. Bassam zelf werd gisteren niet opgepakt. Met de actie wil België aantonen dat het niet al leen de jacht heeft geopend op terroristen maar ook op extre misten, die aanzetten tot joden haat en haat jegens het Westen. Volgens minister Onkelinx van Justitie richt het onderzoek zich tevens op mensenhandel, exor cisme, oplichting en het afslui ten van illegale huwelijken. WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush steunt een Russisch plan om een eind te maken aan het nucleaire dis puut met Iran. Hij zei gisteren een nucleair energieprogramma voor civiel gebruik in Iran te steunen als de nucleaire brandstof door Rus land wordt geproduceerd en Moskou het afval terugneemt dat gebruikt zou kunnen wor den voor de productie van kern wapens. Washington verdenkt Teheran ervan in het geheim te werken aan een kernwapen en wil dat de Veiligheidsraad zich over de zaak gaat buigen. Het plan kreeg ook steun van El Baradei, het hoofd van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap, de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties. Hij noemde het Russische plan om de crisis te beëindigen aantrek kelijk. Hij deed zijn uitspraak op het World Economie Forum in Davos. „Ik ben hoopvol dat het Russische voorstel het begin van een oplossing kan vormen", zei hij. ANP/AFP/RTR (Advertentie) met nog heel veel keus lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5