Hoofdpijn door verkiezingswinst Gekleurde onderklasse dient zich aan Sociale uitsluiting ij PZC PZC Overwinning Hamas Omvang van de groene zege brengt Hamas in moeilijkheden omumt-MitotttmkMtd' mmw! wummm,.ml f fUffOP' j 0P5TWAT./ 27 januari 1956 ffl vrijdag 27 januari 2006 door Ad Bloemendaal De 'groene zege' in de Pales tijnse parlementsverkie zing van woensdag was groter dan zelfs de meest optimisti sche Hamas-leiders hadden dur ven dromen. Afgevaardigden van de islamistisehe lijst 'Veran dering en Hervorming' bezetten nu een meerderheid van de ze tels in de nieuwe Wetgevende Raad. Is dat goed of slecht voor de islam? Als zij zijn uitgefeest, dan zul len Ismael Haniyeh, Mahmoud Zahar, Khaled Mishal en de an dere kopstukken zich achter de oren krabben. Kunnen zij de hooggespannen verwachtingen waarmaken waarmee een Pales tijnse meerderheid hun politie ke verrichtingen zal volgen? Het ziet er niet naar uit. Het is nooit Hamas' bedoeling geweest de regering over te ne men van Fatah. 'Verandering en Hervorming' wilde een sterk resultaat boeken bij de verkiezing en vervolgens een taakverdeling nastreven. Daarbij zou Fatah de contacten met Israël en de internationale gemeenschap onderhouden, ter wijl Hamas zich zou werpen op sociale en religieuze zaken en Mahmoud Zahar, een belangrij ke Hamas-leider, brengt zijn stem uit in Gaza-Stad. het terugdringen van corruptie. De leiders wilden zich nog bera den over de vraag of zo'n taak verdeling regeringsverantwoor delijkheid zou vereisen of niet. Hun voorkeur genoot het Liba nese model, waarin de sjiitische Hezbollah met een minder be langrijke ministerspost symbo lisch aan de |egering deelneemt. Het is de Hamas-leiding niet ontgaan dat de Verenigde Sta ten en Europa, die Hezbollah als een terroristische organisa tie beschouwen, normale contac ten onderhouden met de rege ring in Beiroet. Streep De absolute meerderheid die Lla mas nu in het Palestijnse parle ment bezet, haalt een streep door de rekening. Plotseling is 'Verandering en Hervorming' eenzaam en alleen verantwoor delijk voor het politieke reilen en zeilen in de Palestijnse Gebie den. Zelfs zonder de bloedige Alge rijnse burgeroorlog van de jaren negentig aan te roepen is een zwart scenario voor de Palestijn se gebieden snel bedacht. Binnenkort is het weer betaal dag voor de Palestijnse politie macht en de rest van het 160.000 man sterke Palestijnse overheidspersoneel. Geld is er niet. De donorlanden houden schenkingen achter om de rege ring in Ramallah te dwingen tot begrotingsdiscipline. Om in de aanloop naar de verkiezingen niet helemaal te kijk te worden gezet, heeft het Fatah-bestuur honderden miljoenen geleend op de vrije markt, zodat het toch salarissen kon uitbetalen. Fatah heeft een failliete boedel achtergelaten. Het lijkt onwaar schijnlijk dat het Westen Hamas op alle financiële wenken zal be dienen. Om maar te zwijgen over de Israëlische overheid, die volgens de Oslo-akkoorden mil joenen aan ingehouden belastin gen aan het Palestijnse Bestuur moet over maken. Jammer dat Hamas weigert 'Oslo' te erken nen. De frustratie in Fatah is groot. En wat doen Palestijnse politie mensen die niet worden be taald? Hoe lang houden ambtenareng'c- zinnen het vol zonder een maan delijkse financiële bijdrage? Hoe zal het door Fatah aange stelde overheidspersoneel reage ren als Hamas straks de bezem door de stal haalt? En is het echt zo dat Hamas-acti- visten geen tegenprestaties, in de vorm van overheidsbanen, verlangen voor hun ijveren voor de islamistisehe beweging? „Geen nood, Allah in de hemel zal ons helpen", is het stan daard antwoord van Hamas- aanhangers op vragen over fi nanciën. Maar daar kunnen Pa lestijnse gezinnen de huur niet van betalen. Matigen Het Iiamas-leiderschap zal zich moeten matigen. Het heeft zijn stemmen niet in de eerste plaats te danken aan fundamentalisten - die vormen in de Palestijnse ge bieden een betrekkelijk kleine minderheid - maar aan door snee kiezers die het corrupte Pa lestijnse bestuur een hak wilden zetten. Als Hamas fanatiek isla mistisehe wetgeving doorvoert zal het die gelegenheidsaanhang snel kwijtraken. Aan de andere kant: wie meent dat Hamas zich in de kortste keren zal omvor men tot een beweging die Israël erkent, de gewapende strijd af zweert en vredesonderhandelin gen nastreeft, moet zich opma ken voor een teleurstelling. De Palestijnse organisatie met dat programma heeft zojuist de de mocratische verkiezing verlo ren. President Abbas begint nu aan de moeilijke en ondankbare taak een uitweg te vinden uit het door de kiezers geschapen doolhof. Om banen voor de aan hang te redden is Fatah mis schien bereid met Hamas een soort regering van nationale een heid te vormen Het lijkt de eni ge uitweg, al zien velen in Fatah de islamisten liever in hun eigen sop gaar koken. Een Hamas-Fa- tah coalitie zou kunnen worden geleid door een onafhankelijke politicus. De naam van de door het Wes ten vertrouwde ex-minister van Financien Salam Favad is al ge vallen, maar of die bereid is zijn hoofd in een wespennest te ste ken moet worden afgewacht. GPD De werkloosheid onder allochto nen is meer dan twee keer zo hoog als onder autochtonen. Vooral onder jonge allochtonen is het slecht. „We moeten uitkij- ken dat er geen permanente, ge kleurde onderklasse ontstaat in Nederland", aldus RWI-voorzit- ter Jan van Zijl. door Hans van Soest Over twee jaar heeft nie mand het meer over de jeugdwerkloosheid, voorspelt Jan van Zijl. De voorzitter van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI), een van de belangrijkste adviesorganen van het kabinet, is stellig. „Als de economie weer aantrekt, zijn die schrikbarend hoge cijfers snel gedaald. Maar daarmee is het probleem voor de werkloze jeugd en vooral al lochtone jongeren nog niet opge lost." Vijf jaar geleden waarschuwde Van Zijl al voor de oplopende werkloosheid onder jongeren. „Dat was ook niet moeilijk te voorspellen", zegt hij. „Zodra het slecht gaat met de economie, zijn jongeren het eerst de dupe. Schoolverlaters vinden dan niet meteen een baan. Als de jeugd werkloosheid straks weer af neemt, blijft er een groep ach ter. Werkgevers nemen de verse schoolverlaters in dienst en de huidige werklozen krijgen het dan moeilijk. Vooral allochto nen." En die groep, aldus van Zijl, vormt een zeer hardnekkig probleem. „We moeten uitkij ken dat er geen permanente, gekleurde onderklasse ontstaat in Nederland. Ik geloof niet dat we hier afstevenen op Franse toestanden. Onze oude wijken zijn minder verwaarloosd dan daar, onze sociale zekerheid is beter en de zwakke wijken zijn van een kleinere schaal. Maar als de hoge werkloosheid onder allochtonen te lang aanhoudt, riskeren we wel veel maatschap pelijke onrust. Allochtonen voelen zich achtergesteld." Dat de werkloosheid onder alloch tonen zo hoog is, is volgens Van Zijl verklaarbaar. „Zij hebben over het algemeen een lagere opleiding, zeker de ouderen. Als het slecht gaat met de economie, is het dus niet raar dat zij de meeste klappen krijgen. Geluk kig is de opleiding van de derde generatie gemiddeld hoger dan die van hun ouders, maar er is nog een flinke inhaalslag te maken. Gemeenten lopen keer op keer tegen die opleiding- en taalproblemen op wanneer ze hen aan het werk willen hel pen." Voordelen Allochtonen hebben het hoe dan ook al moeilijker bij het vinden van werk dan autochtonen. „Ik vind niet dat je in het algemeen er leven wel vooroordelen. Als sprak, dan neem je de derde kunt zeggen dat bedrijven discri- je twee keer een stagiair hebt ge- keer een autochtoon. Veel werk- mineren", zegt Van Zijl. „Maar had die slecht Nederlands gevers zijn huiverig allochtonen Onderwijs De werkloosheid onder allochtonen is meer dan twee keer zo hoog als onder autochtonen. RWI-voor- man Jan van Zijl wil dat gemeenten en kabinet het probleem nu eindelijk eens goed ter hand nemen. foto Phil Nijhuis/GPD Stel, je bent een jaar of 18 en neemt deel aan een psychologische test, waarvan je gezegd is dat die persoon lijkheidskenmerken meet. Na afloop krijg je de volgende uitslag: 'Jij bent het type dat later in het leven alleen zal blijven. Het kan zijn dat je nu vrienden en relaties hebt, maar over een aantal jaren zullen de meesten daarvan afge haakt hebben. Het kan ook zijn dat je een of meerdere partnerrelaties zult hebben of zelfs zult trouwen, maar die relaties zullen van korte duur en tussen je 30ste en 35ste voorbij zijn. Relaties bij jou zijn niet duurzaam, en wanneer je eenmaal voorbij de leeftijdsfase bent, waarop de meeste mensen nieuwe relaties aangaan, is het hoogst waar schijnlijk dat je meer en meer alleen komt te staan.' Wat zal het effect zijn van zo'n toekomstperspectief van socia le uitsluiting, van het niet hebben van 'close', betekenisvolle relaties zijn? Een groep psychologen heeft dat onlangs on derzocht door een groep jong volwasse nen die op basis van een test - de uit slag was overigens 'verzonnen' - een toekomstdiagnose van sociale uitslui ting kregen, te vergelijken met een groep die een toekomstdiagnose van so ciale verbondheid te horen kreeg. Te gen die laatste groep werd. dit gezegd: 'Jij bent het type, dat levenslang goede, hechte relaties met anderen zal heb ben, zoals een lange en stabiele partner relatie en vriendschappen die tot op ho ge leeftijd blijven bestaan. Het is hoogstwaarschijnlijk dat je altijd vrien den zult hebben en mensen om je heen die om je geven.' Wat de onderzoekers in feite deden was verwachtingen van jong volwassenen met betrekking tot sociale uitsluiting dan wei sociale ver bondenheid manipuleren. De invloed van zulke verwachtingen blijkt veront rustend groot. De verwachting van so ciale uitsluiting blijkt jongeren ertoe te brengen veel vaker zelfsaboterend ge drag te vertonen. Ze schuiven veel va ker dingen op de lange baan, waardoor bepaalde problemen groter worden of lastiger op te lossen. Ze vertonen risico voller en roekelozer gedrag. En ze le ven veel ongezonder. Met andere woor den: jonge mensen die zich sociaal uit gesloten voelen of verwachten dat in de toekomst te zullen zijn, creëren als ge volg daarvan zowel voor zichzelf als voor anderen veel problemen. We wisten overigens al langer dat al leenstaande mensen vaker risicovol en roekeloos gedrag vertonen, bijvoor beeld in het verkeer, en daardoor vaker bij ongelukken betrokken zijn, dat ze vaker alcohol en andere drugs misbrui ken en suïcidale gedachten en gedrag vertonen. Maar wat we nog niet zo dui delijk wisten, is dat alleen al de ver wachting van sociale uitsluiting in de toekomst dat soort gedragingen in het heden kan oproepen. Als we door die bril naar de jonge mensen van deze tijd kijken, dan hebben we de nodige rede nen voor bezorgdheid. Zo is de werk loosheid onder jongeren hoog, en onder allochtone jongeren zelf zeer hoog. Ruim 40 procent van hen is werkloos. Een jongere die werkloos is, heeft min- De enorme overwinning van de islamite Hamas in de Palestijnse parlementsveitj f zingen is een ongekende verrassing. DmP/' litieke aardverschuiving in de Palestijnse geü den lijkt op het eerste gezicht zeer ongelii voor Israël. Hamas streeft naar de vernief| van de staat Israël en heeft ook na de verkie; zege aangegeven deze ambitie niet te zullen gen. Israël heeft onderhandelingen met HamJ categorisch afgewezen zolang de partij de wap- niet neerlegt en haar doelstelling (eliminatie; p de staat Israël) niet herziet. Daarmee lijken alle; fltv grediënten voor verdere escalatie van het conö io° in het Midden-Oosten aanwezig. a. De overwinning van Hamas is allereerst toeca'' schrijven aan het falen van Fatah de corruptie!l111 vriendjespolitiek aan te pakken binnen de in geïnstalleerde Palestijnse Autoriteit. Waar tah-voormannen als president Abbas en prem Qurei niet sterk genoeg bleken dit soort watt! at1 standen de kop in te drukken, toonde Hamasz wel een daadkrachtige organisatie die op efficii3uil te wijze de noodlijdende Palestijnse bevolking! stond. Maar ook het Westen kan zich de vieti Ij van Hamas aantrekken: de Verenigde Staten® Europese Unie hebben te weinig gedaan om dei ec desbesprekingen tussen Israël en de Palesiii we vlot te trekken. Of zich na de zege van Hamasi j" vruchtbare dialoog zal ontwikkelen, is maan de vraag. De voortekenen stemmen niet optio tisch. In het ergste geval zal zowel Hamas als raël vasthouden aan zijn standpunt en raakt oplossing verder uit zicht dan ooit. Niettemin biedt deze compleet nieuwe situatiei hoop. Het feit dat de verkiezingen uiterst ge plineerd zijn verlopen en dat de opkomst oïm Palestijnen ongekend hoog was, geeft aan da: democratisering van de Palestijnse gebieden gang is gekomen. En dat is een realiteit waan ra ook Hamas, wil de organisatie op langere tere w voor alle partijen een geloofwaardige gespn partner blijven, zich zal moeten voegen. 131 Hoopgevend wat dat betreft is dat de islam: i! zich nu al een jaar lang houden aan een best met Israël. En dat Hamas-topman Mahmoud har vlak voor de verkiezingen liet doorscheméetc wel via een derde partij met Israël te willen; ten. Voorwaarde voor een vredesregeling blijft! ter dat Hamas de wapens neerlegt. Op hun! zullen Israël, de EU en de VS moeten erkennen Hamas nu ook de politieke arena van het' den-Oosten heeft betreden. in dienst te nemen. Maar ik ge loof niet dat het discriminatie in zijn pure vorm is, zo van: 'we motten ze niet'." Gemeenten moeten nu keihard voor allochtonen aan de slag, vindt hij. „Nu de economie weer aantrekt, kunnen ze al hun middelen inzetten. Ga naar de bakker, zeg dat de gemeente het loon de eerste tijd betaalt als hij iemand aanneemt en zeg dat ze niet vast hoeven te worden aangenomen als het niet be valt." SCHELDETUNNEL - Direc teur-generaal van Rijkswater staat Maris heeft gisteren het idee van een Scheldetunnel af gedaan als te 'enorm, kostbaar en moeilijk' om uit te voeren, zeker 'nu wij aan de voor avond staan van de Deltawer ken'. Burgemeesters Van Rose- velt van Schoondijke en Teile gen van Terneuzen zijn wel voor zo'n tunnel, omdat de Del tawerken volgens hen het isole ment van Zeeuws-Vlaanderen versterken. GEBED - Rusland heeft een voorstel van Amerika om 'God openlijk en hoorbaar aan te roepen' bij zittingen van i Verenigde Naties, afgew Veel andere landen hats geen bezwaar of geen men II Nu wordt er voor en na dei tingen een minuut stilte ge den voor gebed of meditatie FAKKEL - Guido Caroli.Iü am aans kampioen hardrijden mi de schaats, heeft de vlam de Olympische Winters;* eef in Italië ontstoken. De fafcs irij drager liet het publiek even schrikken toen de eretribune struikelde een microfoondraad, m; wist de fakkel brandena houden. Ook het kabinet zou meer moe ten doen, vindt Van Zijl. „Er is al veel goeds gebeurd. De socia le zekerheid is nu meer gericht op het vinden van werk. Tegelij kertijd kan er aan het onderwijs nog veel gebeuren; Het vmbo en het mbo sluiten te weinig aan bij wat de arbeidsmarkt wil en wat de jongeren interesseert. Waarom moet je twee vreemde talen spreken om loodgieter te worden? Leer ze wat ze nodig hebben: werkhouding en prakti sche dingen." Ook zou de politiek zich meer moeten aantrekken van het pro bleem dat allochtonen geen sta geplek kunnen vinden. „Als het bedrijfsleven het niet doet, moet de overheid ze creëren. Vroeger hadden we een centrum vakop leiding. Zoiets zou terug moeten komen." GPD der kans op een goed, stabiel sociaal netwerk en op een vaste partnerrelatie. Als gevolg daarvan is ook het risico op een toekomstbeeld van sociale uitslui ting groter. Als dat weer leidt, zoals we gezien hebben, tot meer zelfsaboterend en maatschappelijk problematisch ge drag, dan is de vicieuze cirkel rond. Want door dat gedrag komen jonge mensen vaker in aanraking met politie en justitie en dus in het strafrechterlij ke circuit terecht. Dat vergroot hun so ciale uitsluiting verder. Wie gevangen zit, is sowieso sociaal uitgesloten. En wie eenmaal veroordeeld is heeft min der kans op een baan en partnerrela ties. Ik fantaseer daarom over een toe komst waarin iedere sociaal goed ver bonden volwassene het tot zijn of haar plicht rekent om één enkele uitgeslote- ne, één is genoeg, te helpen de aanslui ting te maken. Rene F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111J454657 E-mall: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35,93.00 ivo'? t it EB lal Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgM lie overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV de Regelen voor het Advertentit Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend^ Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v v pzc.nl/adverteren •n onderdeel van het Wegener-concem Dr® is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vW' (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten* 0| ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9^^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b¥™ *4 zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot 'lit WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4