Ontpoldering gaat door Geschil over natuurherstel afgewend ZC Vertrouwde naam voor zeevaartschool Eis drie jaar en tbs voor poging tot doodslag op baby lieugevolgen igevingsplan onduidelijk 13 teland krijgt lad voor de inniseconomie Kamerfracties VVD en CDA laten bezwaren varen Redders rukten 260 keer uit Gouden Leeuw hotelkampioen Zeeuwen kampioen broodbakken Website als vergaarbak problemen t>as Rinus Antonisse vrijdag Tl januari 2006 [S Grote projecten in het ij me omgevingsplan van de jncie zijn onvoldoende ge il op de milieugevolgen die nveegbrengen. Het is daar- [onduidelijk of deze projec- irel aanvaardbaar zijn. jtelt de Zeeuwse Milieu Fe- ilie (ZMF) in een commen- op het ontwerp-omgevings- L Er is weliswaar op het ieen zogeheten milieubeoor- losgelaten, maar die Êt ernstig tekort, meent de voorbeeld wordt genoemd t anleg van een zeehaventer- op de westelijke kanaal- r bij Terneuzen. Dat leidt ;eer geluidhinder en lucht- niiling. Niet duidelijk is of n milieuregels overschreden kj >nworden. De milieufedera- oU fonstateert dat met name de ab ime van transport niet is gewogen. Juist transportbe- iigen zorgen voor meer ge- tj en uitstoot. g rovincie wil de waterrecrea- evorderen en maakt daar- ruim baan in het omge spten. De gevolgen die dat thet milieu heeft, zijn slecht ichat, geeft de ZMF als an- is voorbeeld. s informatie over de natuur- jg rden klopt niet: er ontbre- belangrijke natuurwaarden worden aan gebieden ver- nle waarden toegekend. Zo it de zee voor Schou- •Duiveland aangemerkt als bied voor ganzen. Die :en daar niet. o iet: omgevingsplan wordt er- uitgegaan dat een jachtha- Ineen zone van 2500 meter verstoring zorgt. De ZMF igt zich af op welke gronden afstand is gekozen. In de ft itijk verspreiden veel (wa ai (recreanten zich over een groter gebied. Ook is uit- k Üingvan het aantal ligplaat- 3tj In jachthavens niet meegeno- ar unde beoordelingen. jK milieufederatie keurt het om- 5 ngsplan als zodanig niet af: biedt ook veel kansen. Maar i toetsing van grote projecten ilannen op de milieugevol- moet beter. itRené Schrier door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) weet zich door een meerderheid van de Tweede Kamer gesteund als hij maandag in Zeeland een conve nant over de Westerschelde komt ondertekenen. CDA en WD lieten gisteren hun verzet tegen ontpoldering van de Hedwigepolder varen. Het duurde even voor de minis ter de regeringspartijen aan zijn zijde had. In december spraken CDA, WD, ChristenUnie en SGP zich uit tegen de ontpolde ring die deel uitmaakt van de Ontwikkelingsschets 2010 voor het Schelde-estuarium, waarin ook de derde verdieping van de Westerschelde is opgenomen. Ze wilden van Veerman weten waarom natuurmaatregelen in met name de Hedwigepolder noodzakelijk zijn. De brief die de minister daar over vorige week stuurde, kon de fracties niet overtuigen. Daar om kwam Veerman gisteren voor uitleg naar de Kamer. Be halve de vier genoemde partijen (een Kamermeerderheid) vond hij ook de LPF tegenover zich. Fraai landschap CU en SGP wilden niets van ont poldering weten. „Er zijn geen argumenten om het fraaie land schap van de Hedwigepolder on der troebel Westerschelde water te zetten", betoogde SGP-Ka- merlid Van der Staaij. WD en CDA vreesden dat van Veermans verwijzing naar de Europese Vogel- en Habitat richtlijnen precedentwerking zou uitgaan. Als de natuurmaatregelen niet nodig zijn als compensatie voor de verdieping, kan de milieube weging straks bij elk project wel eisen dat nieuwe natuur moet worden gecreëerd, betoog den zij. CDA-Kamerlid Buijs eiste daar garanties tegen. Verder wilde hij dat de ontpoldering alleen op vrijwillige basis plaatsvindt. Hij vond LPF-Kamerlid Van den Brink aan zijn zijde. PvdA-er Boelhouwer, die het ka binetsvoorstel voor aanpak van de Westerschelde van begin af aan heeft gesteund, hekelde de ze opstelling. „We kunnen ons toch niet laten gijzelen door de allerlaatste boer die niet mee wil gaan. Die zou dus deze hele overeenkomst onderuit kunnen halen?" Veerman gaf vervolgens 'colle ge' over de noodzaak tot ontpol- deren. Dat is volgens hem nodig om van de Westerschelde een duurzaam estuarien getij denge- bied te maken. Bij de tweede ver dieping heeft de Europese Com missie Nederland in gebreke ge steld, omdat onvoldoende na tuur was gecompenseerd. Niet alleen wordt dat met de ontpol dering ongedaan gemaakt, 'voor eens en voor al' zou de Wester schelde nu op orde kunnen wor den gebracht. Pijnlijk proces Het afstaan van grond door boe ren noemde Veerman een 'pijn lijk proces'. Hij zegde toe niet tot onteigening over te gaan vóór de Kamer opnieuw te heb ben gehoord. Voor Buijs en WD-Kamerlid Snijder-Hazel- hoff was dat voldoende om hun verzet op te geven. Boelhouwer wreef nog wat zout in de wonde. „Ik zie dat de mi nister glimlacht en Buijs tanden knarst. Maar hij zegt het zelf treffend: we zijn een end opge schoven." IDELBURG - Zeeland een Zeeuwse Raad voor Kenniseconomie. Dat is een olg van de vaststelling van Zeeuwse Kennisakkoord rde Zeeuwse overheden, het lerwijs en de ondernemers in (provincie. ipartijen hebben zich gebo- over de samenstelling van organisatie die er voor moet jen dat de doelstellingen uit akkoord gehaald worden. komt er een zogenoemde pro- smacommissie Zeeuwse ken- conomie, die volgens gede erde G. van Heukelom te bestaan uit 'zware j on sen meisjes, een soort Delta- Daaronder komt een kem- dat moet zorgen voor sa- iiang tussen de clusters (die met de drie hoofddoelstel- ED- ai van het akkoord moeten te- jnouden) en de programma- issie. De Zeeuwse Raad nr. de Kenniseconomie staat ■ui. deze organisatie. Deze imoet ideeën en initiatieven ïamelen en zorgen voor on- Inge samenhang en betrok- ui! seid. voorzitter van de Raad van iri tuur van het ROC Zeeland, de -ilipaly, M. van 't Westeinde »ns de Zeeuwse ondeme- 3 en gedeputeerde Van Heu- e£ a gaan zich de komende we- os bezighouden met de invul len inkleuring van al deze or- J;n die qua naam komen te is ffl onder de term Centrum ft de Zeeuwse Kennisecono- ebsite komt ook een website waar- net publiek kennis kan ne- van de voortgang van de on nnen die in het akkoord wor- genoemd. Van Heukelom nan dat het naar buiten toe fe- n dat het stil is rond het ak er- 3d Zeeuwse kenniseconomie, ie!;ir achter de schermen leeft is tv/el, gaf hij aan. beeft hij van verschillende in tten (vaak van buiten de pro- en ®e) positieve reacties gekre nt! !en wordt het akkoord links en- 'echts in den lande als voor- hei ddgebruikt. Hij bestreed ver ijl 'de kritiek vanuit vooral het ral denvijs dat de twee andere lot turen (overheid en onderne- R) zich zo stil houden. Ieder- 1 trekt er even hard aan, al- Wan Heukelom. Directeur G. Hollaar van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders onthult het nieuwe logo van het Maritiem Instituut De Ruyter, waarin Hogeschool en ROC Zeeland hun krachten bundelen. foto Ruben Oreel door René Schrier VLISSINGEN - Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland hebben hun krachten gebundeld in het centrum voor maritie me en logistieke kennis Maritiem Insti tuut De Ruyter. Beide scholen waren al letterlijk en fi guurlijk naast elkaar bezig aan de Vlis- singse boulevard, maar de verdergaan de samenwerking biedt vooral voorde len voor de leerlingen. Zo kan door bete re aansluiting van het mbo en het hbo de studieduur worden verkort. Verder vinden beide onderwijsinstellingen het van belang dat het Zeeuwse maritieme onderwijs met één gezicht naar buiten treedt. De samenwerking was ook aan leiding om iets te doen aan cle eigen domsverhoudingen van HZsafety, een bedrijf dat zich richt op training en con sultancy voor de offshore, brandweer en bedrijfshulpverlening/EHBO. ROC, HZ en het bedrijf krijgen ieder 30 pro cent van de aandelen van dat bedrijf, het personeel 10 procent. Het bedrijf heeft meteen een nieuwe naam gekre gen, namelijk De Ruyter training en con sultancy. G. Hollaar, directeur van de Koninklijke Vereniging van Nederland se Reders verrichtte de onthulling van het nieuwe logo van het Maritiem Insti tuut De Ruyter. In een toespraak wees hij er op dat er op de Nederlandse sche pen volop werk is voor goed opgeleide officieren en kapiteins. Maar de jon gens en meisjes die van de scholen afko men en zo'n positie willen moeten wel concurreren op een internationale markt. Daar kunnen ze zich een plaats op verwerven als ze naast hun diplo ma's ook toegevoegde waarde meebren gen, zoals extra specialistische kennis. Europese Commissie gaat alsnog akkoord met natuurcompensatie door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Europese Commissie stelt Nederland niet langer in gebreke voor onvol doende natuurcompensatie in de Westerschelde. Daarmee is een gang naar het Europese Hof in Straatsburg van de baan. Half 2003 werd Nederland dooi de commissie stevig op de vin gers getikt. De uitvoering van de compensatie wegens natuur- schade die de tweede verdieping van de Westerschelde veroor zaakt, schoot ernstig tekort. Met name het ontbreken van buiten dijkse herstelmaatregelen was de commissie een doorn in het oog. De Nederlandse regering be streed de opvatting van de Euro pese Commissie. Hoewel er in derdaad nauwelijks getijdenna- tuur wordt aangelegd, komen wel binnendijks langs de Wester schelde nieuwe natuurgebieden, luidde het verweer. Onder meer in de Margaretapolder bij Ter- neuzen, Rammekenshoek bij Rit- them, Galghoek bij Borssele, het Bathse schor en bij verschillen de bestaande kreken. De commissie leek aanvankelijk niet overtuigd door het verweer van Nederland. Onderstreept werd dat schade aan buitendijk se natuur goedgemaakt moet worden met gelijkwaardige na tuur. Dus getijdennatuur, alleen te verwezenlijken door ontpolde- ren. Plannen Waarom de Europese Commis sie de ingebrekestelling heeft in getrokken, is niet bekendge maakt. Gedeputeerde M. Kra mer (PvdA, natuur en water) acht het goed mogelijk dat de plannen voor zeshonderd hecta re natuurontwikkeling langs de Westerschelde ermee te maken hebben. Die staan weliswaar los van de natuurcompensatie we gens verdiepingsschade, maar dragen wel bij aan verbetering van het door menselijke activi teiten aangetaste natuurlijke systeem van de rivier. Voor de zeshonderd hectare ge- tijdennatuur worden in diverse polders eb en vloed toegelaten. Onderdeel is uitbreiding van het Zwin in de Willem Leopoldpol- der en ontpoldering van de Hedwigepolder bij Saeftinge. GOES - De Zeeuwse reddingsboten van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) zijn in 2005 ongeveer net zo vaak uitgevaren als het jaar ervoor. De vijf Zeeuwse stations kregen vorig jaar 260 meldingen. Dat waren er drie meer dan in 2004. Het drukste station was Noordland. Daar voer de boot 88 keer uit, tegenover 98 keer in 2004. In Breskens kwamen 75 meldingen binnen, 7 meer dan een jaar eerder. Veere kende een zelfde stijging met 50 reddingsacties. In Westkapelle ging de boot 24 keer het water op (een daling van 5) en in Cadzand 23 keer (een stijging van 4). Landelijk gezien moest er 1589 keer een reddingsboot uit varen. Dat was 22 keer minder dan in 2004. Jachten zijn het vaakst in de problemen: 591 jachten kregen hulp van de KNRM. Motorproblemen zijn het grootste probleem: zeker 334 keer. De drukste dag was 28 mei. Toen kregen de 38 stations in totaal 30 meldingen. SCHERPENISSE - Hotel restaurant De Gouden Leeuw aan de Hoge Markt in Scherpenisse is door de ANWB ge kozen tot hotelkampioen 2006. Ieder jaar kiezen de leden van de ANWB hun favoriete ho tel. Een jury overnacht vervolgens in een aantal hotels die kans maken op de titel en bepaalt de winnaar. Een verte genwoordiger van de ANWB-directie reikt de trofee op 9 maart uit aan hoteleigenaar M. de Coninck. MIDDELBURG - Vijf leerlingen van het Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland in Middelburg hebben gisteren in verschillende categorieën eerste prijzen behaald bij de regionale vak wedstrijden voor de bakkerij. Rander van Bloois, Jan Piet Nieuwenhuize, Veronique Tange, Jan Munnink en Vincent Vermeulen plaatsten zich gisteren op het Baronie College in Breda voor de Neder landse kampioenschappen. Die worden op 19 april gehou den. Aan de wedstrijd gistex-en deden zo'n 80 studenten MIDDELBURG - De nieuwe website van patiënten- en consumentenplatform Het Klaverblad moet een voor-na me bi'on worden van informatie; voor zorggebruikers, maar ook voor Het Klaverblad. De organisatie hoopt dat veel mensen de site gaan gebrui ken om hun persoonlijke ei'varingen en problemen te de len. Die informatie is cruciaal om belangen te kunnen beharti gen, benadrukt M. Venneer van Het Klaverblad. „Uit persoonlijke klachten komt het gemeenschappelijke probleem naar voren," zei zij donderdag bij de voorstel ling van de vernieuwde presentatie van Het Klaverblad op internet. Gedeputeerde zorg G. van Heukelom opende de website het eerst. Hij zei blij te zijn dat de website zich richt op alle groepen zorggebruikers die bij Het Klaverblad een po dium vinden, en niet te direct op cïe verschillende Zeeuw se patiënt- en belangenvei-enigingen waarvoor Het Kla verblad de gemeenschappelijke voorpost is. Die zijn overi gens wel allemaal op de site te vinden. Gedeputeerde M. Kramer. Naar de andere gebieden wordt nog gezocht in de zone tussen Vlissingen en Hansweert. Kans hebbers zijn de Van Hattum-, Zuid- en Everingepolders bij El- lewoutsdijk en de Margai-eta- en Hellegatpolders oostelijk van Terneuzen. Signaal Volgende maand komt daarover meer duidelijkheid. „Het feit dat er zicht is op echt estuariene natuurprojecten is kennelijk een belangrijk signaal voor Brus sel", zegt Kramer. „Die zeshon derd hectare geeft zoveel ver trouwen dat ze de procedure hebben ingetrokken." De gede puteerde wijst erop dat in het kader van de natuurcompensa tie tweede verdieping trouwens wel buitendijkse natuur tot stand komt: in de oude veerha vens van Kruiningen en Perkpol- der (met de naastgelegen polder Perkpoldei-), texwijl de Verdron ken Zwarte Polder bij Nieuw- vliet-Bad wordt opgeknapt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Baarland heeft volgens officier van justitie G. Ooster- veld willens en wetens zulk ex treem geweld op zijn drie maan den oude baby uitgeoefend dat de kans op overlijden van zijn zoontje niet uit te sluiten was. De officier achtte gistei-en bij de rechtbank in Middelburg po ging tot doodslag dan ook bewe zen en eiste tegen de verdachte drie jaar gevangenisstraf plus tbs met vooi*waarden. De offi cier verwees naar de schedel breuk en de hersenbloeding bij de baby die artsen hadden waar genomen. „Het leven van uw zoontje is verwoest. Het kind is voor de rest van zijn leven gees telijk en lichamelijk bescha digd. Er bestaat een kleine kans dat hij ooit nog zal kunnen lo pen", sprak de officier. Het drama speelde zich op 29 september 2004 in de woning in Baarland af. De man was die avond de oppas; zijn vi'iendin was gaan werken. Wat zich pre cies heeft afgespeeld, kon de of- ficier niet achterhalen, maar ze meende aan de hand van zijn (verschillende) verklaringen dat de geëmotioneerde vader zijn ba by door elkaar heeft geschud en in de keuken na een val op het aanrecht heeft weggegooid, waarbij het kind mogelijk tegen de koelkast terecht is gekomen. Videobeelden De verdachte kwam teiug op zijn verklaring dat hij het kind zou hebben weggegooid. Hij zei onder druk te zijn gezet door de verbalisanten. Op verzoek van de officier werden gisteren de vi deobeelden van de verhoi*en ge toond om het tegendeel te bewij zen. Tijdens zijn laatste vei'hoor zei hij in paniek zijn zelfbeheer sing te hebben verloren en zijn zoontje te hebben weggegooid te gen de koelkast. Op de beelden was te zien dat hij herhaaldelijk een wegwei*pgebaar maakte. „Ik heb dit verzonnen. Ik blijf ei'bij dat mijn zoontje uit mijn han den is gegeleden", was de reac tie van de verdachte op de beel den. „Dan speelt u erg goed to neel", merkte rechtbankpi-esi- dent R. Reinarz op. Uit een wetenschappelijk onder zoek bij 1300 kinderen is geble ken dat een hersenbloeding niet kan ontstaan door een val. Daar voor moeten er ernstiger dingen zijn gebeurd, maar de verdachte ging daar niet op in. Na het incident, zestien maan den geleden, brachten de ouders het kind eerst naar het zieken huis in Goes. Daar werden ze doorverwezen naar Antwerpen. Daar vermoedde de behandelen de arts kindermishandeling en schakelde de politie in. De ouders wei-den vastgezet. Na een week kwam de vrouw vrij. De verdachte kan voor de tbs-behandeling terecht in de Forensische Psychiatrische Kli niek (FPK) in Assen. Raadsman A. Bals vroeg viijspraak voor de poging tot doodslag. „Omdat mijn cliënt zichzelf niet onder controle had is hij zich niet be wust geweest van zijn hande len." De advocaat bepleitte een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest van veertien maan den. Hij kon zich vinden in de tbs met voorwaarden. De Baar- lander onderging al een proefbe- handeling in FPK. „Ik ga nu pas inzien wat ik mijn zoontje heb aangedaan", waren zijn laatste woorden. Uitspraak op 8 februari. (Advertentie) a9eT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39