Terneuzen legt seks aan banden PZC Huiselijk geweld is heimelijk geweld Esmoreit speelt blijspel met een boodschap D&T Sluis pleit voor aanstellen stadswachten Gemeentefinanciën centraal bij ABH SGP wil meer steun voor dorpsraden Raad vindt maximaal drie zaken voldoende Geld voor hulp aan Cambodja Jongen gewond bij aanrijding Speel-o-theek verkoopt kledin; weekenddiensten Leutvierders bezoeken bouwplaatsen vrijdag 27 januari 2006 door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst moet er in de komende vier jaar allereerst voor zorgen dat de fi nanciële positie verbetert. Dat uitgangspunt staat volgens lijst trekker F. Dobbelaer en lijstdu wer F. Roctus van Algemeen Be lang Hulst centraal in de cam pagne van deze groepering in de aanloop naar de gemeenteraads verkiezingen. „Als je met je handen over de bo dem van de schatkist wrijft, zo- als in Hulst het geval is, komen daar splinters in", drukt Roctus beeldend de noodlijdende finan ciële toestand van de gemeente uit. Volgens ABH is er dan ook maar één weg om ervoor te zor gen dat de gemeente financieel gezien weer ruimer in de jas komt te zitten: 'minder regels en minder voorschriften, zodat je het werk met minder personeel kunt doen en ook minder exter ne bureaus hoeft in te huren'. Op die manier moet het volgens de partij van Dobbelaer en Roc tus mogelijk zijn enkele hon derdduizenden euro's op jaarba sis te bezuinigen. Een voorbeeld van verkeerd bestuur is volgens ABH de marktverordening, die naar mening van de partij meer geld kost dan het oplevert. De twee kandidaten van ABH kij ken dan ook met gemengde ge voelens naar grote projecten als Plan Perkpolder en de Nieuwe Bierkaai. „Wanneer de gemeen te geen financiële ruimte heeft, kun je die grote plannen wel ver geten", meent Roctus. Hoewel de 69-jarige inwoner van Kloos- terzande al 35 jaar gemeente raadslid is en op een niet direct verkiesbare plaats op de lijst staat, wil Roctus er naar eigen zeggen toch nog een keer vier jaar voor gaan. „Ik hoef niet zo nodig meer gekozen te worden, daarom sta ik op de dertigste plaats van de lijst. Maar als ik voldoende stemmen haal, zal ik bij goede gezondheid mijn vier jaar uitdienen", zegt hij. Die uit spraak staat in tegenstelling tot het eerdere bericht dat hij het gemeenteraadswerk voor gezien wilde houden. Volgens Dobbe laer berustte die mededeling tij dens de bekendmaking van de eerste tien kandidaten op de lijst op een misverstand. Ingrijpen om de gemeentefinan ciën terug op peil te krijgen is volgens Roctus en Dobbelaer hard nodig om te voorkomen 'dat Hulst net zoals Axel een do- dë kern wordt'. „Stel maar eens een ambtenaar aan die alle regel tjes eens tegen het licht houdt. Die zal zijn geld - wel opbren gen", beweert Roctus. ABH gaat in de campagneperio de een lijstcombinatie 'aan met de WD. door René van Stee TERNEUZEN - In de gemeente Terneuzen zijn voortaan maxi maal drie seksinrichtingen toe gestaan. Met uitzondering van de WD, D66 en TOP-Gemeente- belangen nam de gemeenteraad hiertoe gisteravond een amende ment van de Christen Unie en de SGP aan. Het collegevoorstel ging uit van het toestaan van maximaal vijf sekszaken. Dit vloeide voort uit het beleid dat in de drie voorma lige gemeenten Temeuzen, Axel en Sas van Gent werd gevoerd. Een overweging bij dit maxi mum was dat de huidige drie in- richtingen geen overlast veroor zaken. Aangezien er al jaren lang geen nieuw verzoek voor een seksinrichting is binnenge komen, vonden de voorstem mers dat ook in toekomst met dit aantal kan worden volstaan. Een overweging hierbij was ook dat de regionale richtlijn uit gaat van één seksinrichting per 20.000 inwoners. C. van Burg (SGP) had graag een uitsterfcon structie van de bestaande inrich tingen gezien, maar besefte dat dit geen haalbare kaart was. Van de tegenstemmers vond P. van Veen-de Rechter (D66) het dichttimmeren van het beleid niet verstandig. „Want handha ving van een maximum van vijf biedt mogelijkheden om onge wenste praktijken en illegaliteit te voorkomen", aldus Van Veen. De raad ging unaniem akkoord OVEZANDE - Voorzitter H. Loontjens van de Stichting Sawasdee heeft gisteren in Ove- zande 700 euro en 102 gevulde schoenendozen met speelgoed en knuffels in ontvangst geno men van basisschool De Zand plaat. Het geld gaat naar de schoolkinderen in Cambodja. De stichting zet zich al jaren in voor het Aziatische land, onder meer met onderwijsprojecten. Directeur A. J. Huijbrechts: „Met het project van de Stich ting Sawasdee kun je als school heel veel." De stichting steunde het project onder meer met films en fotomateriaal. „Het edu catieve aspect is voor ons ook heel belangrijk", vertelde Loont jens. „Kinderen hebben een film gezien en daarvan waren ze heel erg onder de indruk. Op middel bare scholen zijn we ook wel ac tief, maar daar is de betrokken heid toch wat minder. Kleine kinderen hebben die betrokken heid wel. Ze zien dat de wel vaart in Nederland, niet zo van zelfsprekend is. Dat is voor ons als stichting een heel belangrijk onderwerp." Schoolspullen Alle 102 kinderen van de school vulden tijdens de projectweek een schoenendoos met cadeau tjes voor de kinderen in Cam bodja. Elke dag opnieuw werd iets toegevoegd aan de doos, va riërend van klein speelgoed, toi letartikelen tot schoolspullen. De leerkrachten besteedden ook aandacht aan de levensomstan digheden in Cambodja. met een tweede amendement van Christen Unie en SGP met hierin de opdracht aan het colle ge van B en W om zich in te spannen voor adequate hulpver lening aan prostituees die in moeilijkheden verkeren. Hierbij wordt gedacht aan het realise ren van een regionaal steunpunt en intensivering van preventie en voorlichting. M. Calon (CDA) had twijfels over de rol die de ge meente hierin behoort te spelen. Burgemeester J. Lonink ant woordde hierop dat zo veel mo gelijk aansluiting zal worden ge zocht bij bestaande hulpverle ningsinstanties. Ook een motie van de PvdA werd raadsbreed aangenomen. In navolging van de burgemees ters van Amsterdam, Eindhoven en Den Haag pleitten de so ciaal-democraten voor een nieu we prostitutiewet, waarin ver gunningen niet aan seksinrich tingen worden verleend, maar aan geregistreerde - bij gezond heidsinstellingen bekende prostituees. Daardoor zou niet alleen het werk van de dames van lichte zeden uit de crimine le sfeer worden gehaald, ook zouden zij gemakkelijker hun bordeel of pooier kunnen verla ten als zij slecht worden behan deld. „Nu is alleen de buitenkant goed geregeld. Maar het beper ken van seksimichtingen biedt prostituees nauwelijks of geen bescherming", aldus PvdA-frac- tievoorzitter M. van Oyen. Hij was het met F. van Hulle (TOP-Gemeentebelangen) eens dat er niet meer dan een sig naalfunctie van de motie uit gaat, maar dat dit signaal be langrijk genoeg is om af te ge ven aan de landelijke politiek. Toneelgroep Esmoreit tijdens de repetities voor Moeders hasjies is de beste. door Marion Sarneel PHILIPPINE - Esmoreit brengt dit sei zoen Moeders hasjies is de beste, een blijspel van Dario Fo. Het stuk speelt vijf keer in zaal De Kaaie en regisseur Fred de Winne heeft er hoge verwachtin gen van. „Sinds de festiviteiten voor vijfhonderd jaar Philippine lééft alles hier weer! Tij dens die voorbereidingen zijn er zo veel contacten gelegd, daarmee kan de to neelvereniging ook weer verder. Zo is de productie dit jaar bijna een verleng stuk van de festiviteiten vorig jaar. We hebben nu zelfs ook een productie team", vertelt De Winne. In de klucht van Dario Fo draait alles om hasjiesj. Als zoon Mark zijn moeder Rosette een onverwacht bezoekje brengt, stuit hij op een heuse wietplan- tage. Niks veldsla, zoals zijn opa be weert. Het ergste is nog wel dat zijn moeder de hasjiesj rijkelijk gebruikt in de keuken. Hoewel het stuk in 1976 is geschreven, zijn hennepkwekerijen nog steeds actueel. Nobelprijswinnaar Dario Fo staat be kend als een satiricus die zijn bood- foto Wim Kooyman schap verpakt in een lach, maar daarom is die boodschap zeker niet minder se rieus. Moeders hasjies is de beste is te zien op vrijdag 3, zaterdag 4, zondag 5, vrijdag 10 en zaterdag 11 februari. Met uitzondering van zondag (15.00 uur) be ginnen de voorstellingen om 20.00 uur. Kaarten aan de zaal. pagina 14 Beter worst van Boma dan drugs door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeland is als koploper in de aanpak van hui selijk geweld bij uitstek ge schikt om een interventieteam te vormen dat ingrijpt bij ver moedens van huiselijk geweld. Liefst nog vóór het aanstaande parlementaire fiat om de dader van huiselijk geweld (tijdelijk) het huis uit te zetten. Gemeen ten en burgemeesters kunnen zich daar maar beter op voorbe reiden. Die voorzet gaf H. Jansen, tot voor kort projectleider huiselijk geweld van het ministerie van Justitie, gisteren bij het debat over huiselijk geweld bij Scoop in Middelburg. Die wet om mis handelaars in een gezin een huis- verbod te geven, komt er, voor spelde hij. Huiselijk geweld schuilt achter één op de vijf voordeuren. Heimelijk geweld is een betere term, vond gedepu teerde zorg G. van Heukelom, „want er is niks huiselijks aan." Maar zo heimelijk blijft het niet, zeiden hulpverleners. Veel al merken de buren het wel. De enige burgemeester in het ge zelschap, S. Kramer van Kapel- Ie, vergeleek de wet die op sta pel staat met de In Bewaring Stelling, die burgemeesters kun nen opleggen als mensen een di rect gevaar voor zichzelf of hun omgeving zijn. Hij maakte dui delijk er niets voor te voelen. „Het is een verregaande ingreep in iemands leven, je moet direct rechtsbijstand regelen en je ziet de persoon vaak na twee dagen alweer rondwandelen." Hij mis te de rechtvaardiging van een huisverbod in zaken waarin wei nig hard te maken lijkt. „Wij doen liever te veel dan dat achteraf blijkt dat we te weinig deden, met dramatische gevol gen", bracht portefeuillehouder huiselijk geweld van de Politie Zeeland J. Dalenbout in. De po litie is blij met een nieuw mid del om in te grijpen, stelde hij. Politie en hulpverlening zijn zeer goed in staat om criteria voor een huisverbod op te stel- door Frank van Cooten SLUIS - Om het veiligheidsge voel te vergroten moet in de ge meente Sluis meer projectsur veillance komen. Een voorbeeld is de aanstelling van stadswach ten of surveillanten in de toeris tische centra tijdens het drukke hoogseizoen. Deze suggestie staat in het ver kiezingsprogramma van de poli tieke partij Dorpsbelangen en Toerisme (D&T). „Stadswachten of surveillanten kunnen zorgen voor een subjec tief veiligheidsgevoel. Bij cala miteiten moeten de stadswach ten via het portofoonverkeer de hulp kunnen inroepen van de po- litie. Hierdoor kunnen wijkagen ten vaker een aanspreekpunt vormen in de wijk waar ze ver antwoordelijk voor zijn." D&T blijft tegen iedere vorm van gedogen van drugs en wil daarom geen gedoogde koffie shop in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Dorpsbelangen en Toerisme wil wel het parkeerprobleem aan pakken. De partij ziet de inrich ting van blauwe zones als een prima manier om langparkeer- ders aan te pakken. Verder zou voor de eigen inwoners een pas se-partout uitgegeven kunnen worden. „Voor een redelijke prijs, bij voorbeeld vijftig euro, kun je dan het hele jaar in je eigen ge meente overal parkeren." D&T wil geen betaald parkeren van oktober tot en met maart aan de kust en in Oostburg. Ver der moeten er voor vaste strand- gangers en werknemers van strandpaviljoens en strandbewa- king zomerpassen zijn, waar door het parkeren in bungalow parken en voor zomerhuisjes tot het verleden behoort. Scholen Dorpsbelangen en Toerisme wil in het verkiezingsprogramma ook de discussie beginnen over de nut en noodzaak van de aan wezigheid van zowel openbare- als bijzondere basisscholen in dorpen. D&T pleit voor een ver gaande samenwerking tussen de openbare en bijzondere basis scholen. Een stap verder is slechts één school per dorp. „De kinderen met verschillende iden titeiten zitten wel samen op een peuterspeelzaal, sportvereni ging of spelen samen in de wijk. Ze zitten gemiddeld 29 uur per week op de basisschool en in het voorgezet onderwijs zitten zij ook samen. Daarbij komt nog dat het leerlin genaantal in onze streek af neemt. Dus het streven naar één schoof per dorp bespaart kosten en levert een goede bijdrage aan de leefbaarheid van de kleine dorpen." len, wist coördinator R. Teeuw- sen al één maand na oprichting van het nieuwe Zeeuwse Ad vies- en Meldpunt Huiselijk Ge weld. Kramers bezwaren stuitten ook Jeugdzorgers tegen de borst. „Ga nou eens niet uit van de rechten van de dader, maar van de betrokken kinderen", maan de L. Smit van Bureau Jeugd zorg Zeeland. Jeugdreclassering weet dat zeventig procent van de jonge daders van ernstige misdaden een achtergrond van geweld in het gezin heeft. Het huisverbod is het eerste juridi sche middel om slachtoffers in bescherming te nemen, beaam de officier van justitie J. Zonder van. Een gecombineerde aanpak van hulpverlening voor zowel kinderen, partner als dader moet gekoppeld zijn aan een huisverbod. En er moet werk worden gemaakt van preventie van huiselijk geweld. Geweld melden moet gewoon worden, huisartsen moeten ernaar dur ven vragen, scholen kunnen kin deren sociale vaardigheden aan leren. De cursussen Let op de Kleintjes, waarbij kinderen die getuige of slachtoffer waren van geweld leren dat het ook anders kan, krijgen in elk geval geld van de gemeenten, wist Van Heukelom te melden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de dorps- en wijkraden meer ondersteunen en geld toestoppen. Dat schrijft de SGP in het programma voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Het wijkbeheer moet verder wor den geoptimaliseerd en uitge breid en het systeem met wijk wethouders en ambtenaren als vaste ambtenaren voor onderde len van het beleid moet worden voortgezet. De SGP pleit voor het reserveren van een budget per wijk en kern voor direct uit te voeren, kleine werkzaamhe den en lokale wensen. Een goede communicatie tussen burgers en gemeente is belang rijk. Wat dat betreft is persoon lijk contact het beste communi catiemiddel, vindt de SGP. De partij doet het voorstel voor een wekelijks spreekuur voor de bur ger met het college van B en W. De SGP wil ook de politie dicht bij de burgers, dus een eigen wijk- of buurtagent in de wijk. Voor de handhaving van de vei ligheid moeten volgens de SGP de bevoegdheden en het werkter rein van de wijkagent, buurt agent en stadswacht uitgebreid wox-den. Verder moet er één aan spreekpunt voor criminaliteit en verpaupering in een wijk ko men. De SGP wil ook dependan ces van het politiebureau in Axel en Sas van Gent met 24-uurs service en de mogelijk heid om aangifte te doen. Drugstoerisme De SGP is tegen een gedoogbe leid voor drugs en wil door sa menwerking met de Belgische en Franse justitie een grotere rem op het drugstoerisme zet ten. „En de overlast zonder par don aanpakken." Voor een gemeente als Terneu zen met veel bedrijvigheid en de Westerscheldetunnel moeten brandweer en aanvex-wante hulpverlening de hoogste priori teit krijgen, vindt de SGP. Op verkeersgebied zijn er knel punten die dringend aandacht vragen, zoals het sluizencom- plex, de situatie in Sas van Gent en de doorstroming van het^ f keer door Terneuzen. De SGP vindt dat plannenvj E de ontwikkeling van induts p op de westelijke kanaaloevers li rieus moeten wox-den bekefe s als zich daarvoor mogelijk f 'den aandienen. Vooral ook® i het oog op de nieuwe zeeslj Ook wil de partij dat het pfe taal Sas prioriteit krijgt ené daar het benodigde geld voorh tf schikbaar wordt gesteld. De SGP stemt pas in nxetg trendmatige verhoging van t belastingen en heffingen alsj 3 noodzaak daarvan duidelijk^ getoond wordt. OVEZANDE - Een jongetjer( zeven jaar is gisteren omstred 5 half zes aangereden in de Hodj straat in Ovezande. Hij raalj i daarbij gewond aan zijn b Een 38-jarige automobiliste!: Box-sele reed over de Hora straat in de richting van Dries s gen een geparkeerde vracht* r gen voorbij, toen het jongetje® s eens de straat op rende, D vrouw kon een aanrijding e meer voox'komen. De jom klapte tegen de motorkap, ri bij hij waarschijnlijk zijn tg brak. Hij werd naar het zieks i huis in Goes gebx-acht. De as 3 raakte beschadigd. HULST - Speel-o-theek A:> Noot-Mies uit Hulst verkoq i weer tweedehands kinder!!* 3 ding. Er is kleding te koop in alle kis k dermaten. De verkoop is s Ji extra service voor de klant-: Aap-Noot-Mies heeft voor is i ook een strippenkaart bedaé om cadeau te doen. Met de kas i kan vijf keer een stuk speelgcd E worden geleend, speel-o-theek in Den Dullaerti maandagavond, woensdagmii dag en vrijdagochtend open, zaterdag 27 en zondag 28 januari 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen Geheel Zeeuws-Vlaanderen: ABC Praktijk, A. Bijnsstraat 25, Ter neuzen, tel. (0115) 612320 Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voorspoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voorspoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, fë- t pellebrug, tel. 0114-312701. Spreeta 11.00-12.00 uur, Dierenambulance Zeeuws-Vlaandeiai alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaa- deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefo» nummer 0117-456500, Kanaalzone: TelefoonnummerOIIS 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: 1 nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vte |e deren, dag en nacht bereikbaar via ld. 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12' ma. 24 uur. Bereikbaar via mobiel» mer 0622398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. B baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: B baar via mobiel nummer 06 53997 SAS VAN GENT - Verschillen- S de carnavalsstichtingen bren gen traditioneel voor het zotten- feest een bezoekje aan de bouw plaatsen van de plaatselijke leut- verenigingen. De Betekoppen uit Sas va Gent en De Kloorianen uit Kloosterzande gaan zaterdag 11 februari wagentje kijken. P® Tinus en zijn gevolg van J Kloorianen gaan vanaf 14# 1 uur op pad. In Sas van Gent ver zamelen Prins Michelangelo e: zijn aanhang zich 's morgensce 9.30 uur al in café De Water- geus. De Betekoppen gaan niet alleen bij de wagenbouwers ia Sas van Gent langs. Ook in Phi lippine bouwen vereniging® die aansluiten in de stoet op car navalszondag in Sas van Ger'- Tussen de middag komen de kij kers even tei-ug naar De Wate geus voor een kom soep me! brood. Na deze pauze wordt 03 13.30 uur het wagentje kijk® vervolgd. De Djerken uit Graauw bekijken vrijdag 11 bruari het werk van de bouwver enigingen. De belangstellend® verzamelen zich om 19.00 uurk café Modern. Na afloop staat a café In het Zicht der Scheldek Paal de erwtensoep klaar. E® dag later (zaterdag 18 februari! geven de Djerken' acte de presen ce op het songfestival in b"1 dorpshuis. Vanaf 19.00 uur a er hier optredens van voois- jeugdige carnavalsneuzen. Oor de prins en zijn gevolg betredes het podium voor een act.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38