Vragen over eerlijkheid verkoop PZC Het leek net een film 'Lang en gezond dat wil iedereen" Kanker betekent lang niet altijd het einde Pleidooi speciaal tean voor huiselijk geweld Alert! denkt dat Zeeuwland over voorkennis over dorpshuizen beschikt Symbool Beatrixschool in Goes gestolen weekenddiensten Mededelingen van het waterschap Diabetes Fonds vrijdag 27 januari 2006 door Melita Lanting ZIERIKZEE - De fractie van Alert! betwijfelt of de Europese aanbesteding van de dorpshui zen wel eerlijk verloopt. De fractie vermoedt dat Zeeuwland beschikt over voorkennis die andere partijen niet hebben. Alert! heeft hierover schriftelij ke vragen aan het college ge steld. „Er worden mededelingen ge daan die niet overeenkomen met de werkelijkheid", zegt J. Scho- neman van Alert!. „In eerste in stantie is gevraagd of Zeeuw land kennis heeft van cijfers en toen is nee gezegd. Naderhand blijkt dat Zeeuwland wel meer weet." Alert! baseert die consta tering op het feit dat het college weigert de besprekingsversla gen openbaar te maken van on derhandelingen tussen Zeeuw land en het gemeentebestuur. Zeeuwland en de gemeente heb ben vorig jaar onderhandeld over de verkoop van de dorps huizen, maar die besprekingen hebben tot niets geleid omdat beide partijen het niet eens kon den worden over het geld. Kandidaat-raadslid J. Hoeijma- kers heeft in november vorig jaar aan het college gevraagd om inzage in deze verslagen. Nu het college weigert om de versla gen openbaar te maken omdat ze 'vertrouwelijke cijfers en be dragen bevatten en daarom de onderhandelingen kunnen scha den', trekt de fractie van Alert! de conclusie dat Zeeuwland op de hoogte is van meer cijfers dan de andere belangstellenden. Alert! wil nu van het college we ten of deze conclusie wordt ge deeld. Cijfers „Nee", zegt wethouder R. van der Wekken in een eerste reac tie. „Natuurlijk, wij hebben in onderhandeling gezeten met el kaar. Maar de cijfers die daar over tafel zijn gegaan zoals over huur en staat van onderhoud hebben de andere gegadigden ook gekregen. Zij hebben ze al leen eerder gekregen, maar dat is logisch omdat we eerder met elkaar onderhandeld hebben."^ Van der Wekken weet nog niet of hij de verslagen van de onder handelingen alsnog openbaar zal maken, zoals Alert! vraagt. „Het gaat om besprekingen tus sen twee partijen, dat zal ik ze ker eerst met Zeeuwland moe ten overleggen." GOES - Nee, aangifte van dief stal gaat hij niet doen, maar fat soenlijk is anders. Waarschijn lijk afgelopen weekeinde heb ben onbekenden het symbool van de voormalige Goese Bea trixschool - een verweven alp- ha, omega en een vis - van de muur gehaald en meegenomen. Nu wordt het schoolgebouw de ze week wel gesloopt, mede-eige naar A. Verheijke van sloopbe drijf Sturm en Dekker BV vindt het toch een brutale streek. „Ze moeten met z'n tweeën zijn geweest en ladders hebben ge bruikt, want het symbool hing drie, vier meter hoog, weegt wel wat en is een meter in door snee", zegt Verheijke. Zolang bij voorgenomen sloop van een gebouw niemand zich meldt als gegadigde voor karakteristieke elementen, vallen die automa tisch toe aan het sloopbedrijf. Nu wordt Sturm en Dekker 'een leuk diengetje' door de neus ge boord, een gevelornament dat het christelijk geloof symboli seert. „Ze hadden het op zijn minst kunnen vragen of ze het symbool mochten hebben", mop pert Verheijke. Aangifte gaat hij niet doen, hij heeft de diefstal wel gemeld bij de gemeente. Hij hoopt stiekem dat de daders hun buit netjes terugbrengen. Belangstellenden verzamelden zich gisteren voor de Vrouwenpolderse supermarkt waar een overval was gepleegd. foto Ruben Oreel door Selma Osman VROUWENPOLDER - Op de deur van su permarkt Melse in Vrouwenpolder hangt donderdag rond het middaguur een handge schreven briefje: 'Wegens omstandigheden vandaag gesloten'. In het café aan de over kant van de straat komen de tongen los. „De straten afgegrendeld, mannen die op het dak lagen. Zoiets maak je in een klein dorp als Vrouwenpolder niet elke dag mee." De bewoners komen even na half twaalf voorzichtig weer uit hun huizen. „Hebben jullie hem?", roept een vrouw naar een groepje vertrekkende agenten. Het ant woord stelt haar niet gerust. „Nee? Dat is ei genlijk erger. Nu loopt hij dus nog rond." De deur van haar woning slaat weer dicht. Op straat wordt intussen druk gespecu leerd. „De supermarkteigenaar is op vakan tie. Dat uitgerekend nu iemand zijn zaak overvalt, kan geen toeval zijn", zegt een man die zich richting de winkel spoedt. Al snel wordt duidelijk dat Vrouwenpolder zich niet zo maar laat overvallen. Een groep van ongeveer zeven mannen en vrouwen heeft voordat de politie arriveerde rond het pand van de supermarkt gestaan om de in- en uitgangen in de gaten te houden. „Een pluim voor de politie want die waren er bin nen vijf minuten", zegt Herman Nuijten die 112 belde. Hij woont bij zijn café tegenover de supermarkt en werd rond kwart over acht gewekt door keihard gegil. Hij aarzel de geen moment, schoot in zijn spijkerbroek en ging kijken wat er aan de hand was. „Ik zag op straat het supermaiktpersoneel, dat overstuur was. Ze gilden dat ze een overval hadden en dat ik 112 moest bellen. Pas later hoorde ik dat de man gewapend was en dat hij mogelijk nog binnen was." Samen met zijn moeder stond hij in de groep die de su permarkt in het oog hield tot de politie er door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeland is als koploper in de aanpak van hui selijk geweld bij uitstek ge schikt om een interventieteam te vormen dat ingrijpt bij ver moedens van huiselijk geweld. Liefst nog voor het aanstaande parlementaire fiat om de dader van huiselijk geweld (tijdelijk) het huis uit te zetten. Gemeen ten en de verantwoordelijken voor openbare orde, de burge meesters, kunnen zich daar maar beter op voorbereiden, want die taak hoort bij hen. Die voorzet gaf H. Jansen, tot voor kort projectleider huiselijk geweld van het ministerie van Justitie, gisteravond bij het de bat over huiselijk geweld bij Scoop in Middelburg. De wet om mishandelaars in een gezin een huisverbod te geven, komt er, voorspelde hij. Heimelijk Huiselijk geweld schuilt achter één op de vijf voordeuren. Hei melijk geweld is een betere term, vond gedeputeerde zorg G. van Heukelom, „want er is niks huiselijks aan. Geen ge weldsvorm maakt zoveel slacht offers." Maar zo heimelijk blijft het niet, beaamden hulpverle ners. Veelal merken de buren het wel. De enige burgemeester in het ge zelschap, S. Kramer van Raj le had grote tegenzin jegens; bevoegdheid een gewelpL een huisverbod op te le^ „Het is een verregaande ingC in iemands leven, je moet dij rechtsbijstand regelen en je a de persoon vaak na twee dsp alweer rondwandelen. Achtergrond Kramers bezwaren stmt* jeugdzorgers tegen de „Ga nou 'ns niet uit van deraj ten van de dader, maar van; betrokken kinderen," ma=:j L. Smit van Bureau Je Zeeland. Jeugdreclassgj weet dat zeventig procent t de jonge daders van ernst misdaden een achtergrond si geweld in het gezin heeft. Het huisverbod is het eerstejsj dische middel om slachtoffer bescherming te nemen, beaas de officier van justitie J. Zoeê van. Een gecombineerde aanpj van hulpverlening voor kince ren, partner en dader moet>{ koppeld zijn aan een huisr bod. En er moet werk wordeng maakt van preventie van hi lijk geweld. Geweld melden moet ge\ worden. De cursussen Let opó Kleintjes, waarbij kindereni getuige of slachtoffer waren n geweld leren dat het ook anfe kan, krijgen in elk geval n: financiering van de Zeeuwse» meenten, wist Van Heukelomi melden. was. Op veilige afstand volgt Nuijten later vanuit het café de verdere ontwikkelingen. „Het leek net een film vertelt hij. „De poli tie riep om dat de man zich maar beter kon overgeven." Volgens Nuijten is één van de bedreigde su permarktmedewerksters net die nacht oma geworden. „Wat een dag voor haar." Arrestatieteam De pers wordt aan het begin van de Dorps- dijk op een afstand gehouden. Vanaf kwart over tien komen één voor één de auto's van het arrestatieteam aanscheuren. De koffer bakken gaan open en de kogelvrije vesten en helmen komen tevoorschijn. De mannen kleden zich om in een schuur. Ze bespreken hun tactiek en rukken veertig minuten later op naar de supermarkt. Na 24 minuten kraakt een mobilofoon en volgt het verlos sende bericht. „Er is hier niemand aange troffen." zaterdag 27 en zondag 28 januari 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 {geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. {0111412906, geopend za. 09.00-I2S uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-l2j; uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen- Duiveland voor spoedgevallen ber» baar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelscha dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 Openbaarmaking kandidatenlijsten waterschapsverkiezi ngen De dijkgraaf van waterschap Zeeuwse Eilanden maakt bekend dat hij, ten behoeve van de op 7 maart 2006 te houden waterschapsverkiezingen, ingevolge artikel 13 van het Kiesreglement waterschappen provincie Zeeland per categorie van belanghebbenden en per kiesdistrict een lijst van kandidaten heeft opgesteld. Deze lijsten liggen vanaf heden op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur voor een ieder ter inzage in het hoofdkantoor van het waterschap, Kanaalweg 1 te Middelburg. Algemene vergadering en commissies De dijkgraaf van waterschap Zeeuwse Eilanden maakt bekend dat een openbare vergadering van de algemene vergadering plaatsvindt op woensdag 15 februari 2006 in het waterschapskantoor. Kanaal- weg 1 in Middelburg. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere de Actua lisatie van het Operationeel Plan Zuiveringsbeheer. Voorafgaand aan de vergadering zijn er openbare bijeenkomsten van functionele commissies. Bij deze bijeenkomsten heeft u de gelegenheid direct na opening van de vergadering uw mening over een punt op de agenda uiteen te zetten. In de kolom hiernaast vindt u een overzicht van deze commissievergaderingen, die worden gehouden in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. Waterbeheer: dinsdag 31 januari 2006 om 17.00 uur. Algemeen Bestuurlijke Zaken: dinsdag 31 januari 2006 om 19.30 uur. Financiën: vergadering gaat niet door. Waterkeringen en Wegen: woensdag 1 februari 2006 om 19.30 uur. De vergaderbundel ligt vanaf maandag 30 januari 2006 ter inzage op het hoofdkantoor in Middelburg. Ook in de bibliotheken te Goes, Zierikzee en Tholen kunt u de stukken inzien. Ontwerp lozingsvergunning voormalige stortplaats Tuttelhoek te Scherpenisse. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 2 november 2005 gemeente Tholen op de hoogte gesteld van het volgende voornemen: de op 10 februari 2000 door het waterschap Zeeuwse Eilanden verleende vergunning, voor het lozen van afvalwater afkomstig van het composteren van bermmaaisel en plantsoenafval en van de voormalige stortplaats Tuttelhoek aan de Gatweg te Scherpenisse, wordt ambtshalve gewijzigd. Wij zijn van plan de vergunning onder het stellen van voorschriften ambtshalve te wijzigen. Ter inzage De aanvraag, het besluit en andere bijbehorende stukken liggen vanaf 30 januari tot en met 13 maart 2006 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur en na afspraak (tel. 0118-621284), buiten de werkuren van 18.00 tot 21.00 uur; op de secretarie van de gemeente Tholen in Sint Maartensdijk, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.00 uur. Na de genoemde periode van zes weken blijven de stukken ter inzage liggen bij de afdeling Juridische Zaken, Vergunningverlening en Handhaving van het waterschap (elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur) tot de termijn is verstreken waarbinnen tegen het besluit beroep kan worden ingesteld. Zienswijze Vanaf 30 januari tot en met 13 maart 2006 kan iedereen een schriftelijke zienswijze inbrengen tegen het ontwerpbesluit. Deze zienswijze moet worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Degene die een schriftelijke zienswijze inbrengt, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tijdens deze periode is het ook mogelijk met ons van gedachten te wisselen over het ontwerpbesluit en om een mondelinge zienswijze in te brengen. Hiervoor kan telefonisch een afspraak worden gemaakt (0118-621284). Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 -621000 Fax 0118 - 621990 info@wze,nl www.wze.nl a Mensen met kanker leven tegen woordig niet alleen langer, ook de kwaliteit van hun leven is verbeterd. Dankzij het wetenschappelijk onder zoek naar betere behandelingen is bijvoorbeeld de kans dat iemand met kanker de eerste vijfjaar overleeft, jaarlijks met een half procent geste gen. Momenteel betreftdatal ruim 50 procent van de patiënten. Bij kin deren is de gemiddelde overlevings kans zelfs 70 procent. En zeker is ookde kwaliteit van leven vooruitgegaan. De diagnose kanker zet lang niet altijd een punt achter iemands leven. Betere behandelingen Inderdaad, de behandelingen tegen kankerzijn vaakfysieken emotioneel bijzonder zwaar voor kankerpatiën ten, en hun dierbaren.Toch is de afge lopen jaren veel verbeterd. Bijvoor beeld bij de strijd tegen misselijkheid bij chemotherapie. Ook is er meer aandachtvoorde psychische gevol gen van kanker. Behalve genezing is ookde kwaliteit van leven belangrijk; hoe ondervindt de patiëntzo min mogelijk tijdelijke en blijvende gevol gen van de behandeling. KWF Kankerbestrijding KW F Kankerbestrijding is in 1949 op gericht op initiatiefvan Koningin Wil- helmina.Overal waar we kunnen, gaat KWF Kankerbestrijding de strijd aan tegen kanker. Doorwetenschappelijk kankeronderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedigen van een gezonde leefstijl en goede voorlich ting te geven. Dooronsinte zetten vooralle kankerpatiënten en voorde bestrijding van alle soorten kanker. KWF Kankerbestrijding is ervoor iedereen die met kankerte maken krijgt. Ookals kankerwei heteinde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen in Nederland zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. KWF Hulp-en informatielijn 0800 - 022 66 22 (gratis) KWF Geversl ij n 0900-2020041 (o,ói p/min) Giften kunt u overmaken op giro 26000, of doneer direct via onze site; www.kwfkankerbestrij- ^bf| ding.nl jubilerend Diabetes Fonds plaatst uw gezondheid centraal 99 Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes bestaat nog steeds. Helaas neemt het probleem jaarlijks toe, onze jubileumwens luidt daarom: de groei van het aantal diabe tespatiënten moet vanaf nu afnemen. Helpt u ons daarbij? Lees a.u.b. hieronder onze informatie en tips. Dan hebt u een goede kans om diabetes te voorkomen als u nog geen dia betes hebt; extra jaren langer te leven, als u (onwetend) al diabetespatiënt bent. Tip: check uw kans op diabe tes. Dat kan via www.langzal jeleven.nl. Deelnemers maken kans op een jubileumverras sing! U vindt daar info over dia betes en praktische Leef-Lan- ger-Adviezen. Al 850.000 mensen met diabetes in Nederland Het Diabetes Fonds benadrukt in haar jubileumjaar dat diabe tes ongemerkt is uitgegroeid tot een ware volksziekte. De levensverwachting van velen wordt door diabetes ernstig bedreigd. Wereldwijd zijn er al 1 77 miljoen patiënten. Neder land telt minstens 850.000 mensen met diabetes; daarvan weten ruim 400.000 zelfs niet dat zij diabetes hebben. In ons jubileumjaar willen wij graag ook die onbekende diabeten opsporen, ledereen kan daar om gratis zijn gezondheid tes ten via www.langzaljeleven.nl. Help ons de onderschatting van diabetes in Nederland te bestrijden. Een stille epidemie "Nederland wordt steeds dik ker", door ongezonde eetge woonten en onvoldoende li chaamsbeweging. Diabetes is - met overgewicht als een be langrijke oorzaak - een stille epi demie geworden. Diabetes treft 1 op de 20 Nederlanders en de verwachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. De oor zaak voor de snelle stijging is een combinatie van vergrijzing, overgewicht, ongezonde voe ding en te weinig beweging. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. Trof je vroeger meestal type 2 diabe tes aan bij mensen ouder dan 50 jaar, tegenwoordig zien we dat het al gewoon is geworden onder veertig- en dertig jari gen. Er zijn zelfs tieners met type 2 diabetes. Diabetes: sluipmoordenaar Gemiddeld wordt diabetes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als hart- en vaatziekten, nieraan doeningen, aantasting van het gezichtsvermogen, erectie stoornissen en been- en voe tamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uitein delijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Tip: Laat u bij twijfel testen door uw huisarts. Met één druppeltje bloed stelt de huis arts vast of u diabetes heeft. Een Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek Waarom krijgt de ene persoon met overgewicht wel diabetes en de ander niet? Wanneer we dit weten kan wellicht de grote toename van mensen met type 2 diabetes stoppen. Daarom starten we een groot Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek waarin 4000 Nederlanders mi- nimaal 5 jaar worden gevolgd door wetenschappers. Hier voor, net als voor andere onderzoeken, is veel geld no dig. Wij hopen dat u daaraan een jubileumbijdrage kunt leveren. Help diabetes de wereld uit Het Diabetes Fonds heeft uw hulp nodig. Alleen dan kunnen we: onderzoek blijven uitvoeren om meer te leren over dia betes werken aan preventie en ge-1 nezing van deze zeer ern-j stige ziekte het steeds groter wordend aantal mensen met diabetes; stoppen het aantal onbekende diabe- j ten drastisch verminderen ledereen kan diabetes krijgen, daarom gaat diabetes ons alle- j maal aan. Een gift aan het Diabetes Fonds is écht een investering in de gezondheid van uzelf. Helpt u? Diabetes moet de we reld uit! (CBFj Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 139, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om jezelf G i l"0 5 766

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32