)oemscenario voor dorpshuizen PZC Ga door met gedichten en hun kleur Het Schouws Dichterscollectief opereert tussen muziek en taal Nieuw plan voor infocentrum orpsraad Zonnemaire ziet gitzwarte toekomst voor verenigingen 11 agenda itvoering door rassband Apollo luderenbond Bijeenkomst Nut en Genoegen over tsunami GOESE RESTANTEN 3 daagse Winkelinbraak in Middelburg Nieuw fietspad Oudelande uitgezet Goes dicht gat integratiecursussen Klachten over politieoptreden Verzoek geluidswering A58 Rilland Verplaatsen berging lost probleem te smal pad op vrijdag 27 januari 2006 wAli Pankow NNEMAIRE - Voorzitter ioemans van de dorpsraad incmaire spreekt over 'de kleun van het jaar' en doelt rmee op het besluit van de icenle de dorpshuizen te ver wethouder R. van der kk_en schetst Goemans een te somber perspectief. Hij >r niet te veel woorden aan maken. De wethouder ver tilt dat de praktijk zal uitwij- dat het allemaal wel mee- uurpnjzen dorpsraadsvoorzitter is daar iralsnog niet van overtuigd, (t vrijwilligerswerk loopt irdeze verkoop een gevoelige Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 •300 AB ZIERIKZEE iel: 0111-454647 ?ax: 0111 -454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl internet ''ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dreun op. De huurprijzen zullen enorm stijgen, van 10 naar 25 eu ro per vierkante meter." Vol gens Goemans wordt het ge bruik van het dorpshuis vooral voor een kleine groep zoals de bejaardensoos dan veel te duur. Van der Wekken kan zich niet vinden in de berekeningen van Goemans, maar ook als die zou den kloppen, hoeft dat in de ogen van de wethouder niet het einde van de bejaardensoos te betekenen. „Stel dat die huur prijs nou 800 euro op jaarbasis zou worden. Als je dan 15 leden hebt, komt dat neer op 53 euro per lid per jaar. Dat wil dus zeg gen dat je voor de prijs van één kopje koffie elke week droog en warm en in een goed verlicht ge bouw soos kunt hebben", rekent de wethouder voor. Kerntaak „Zo kan ik ook nog wel een paar berekeningen bedenken", ver zucht Goemans. Hij blijft ervan overtuigd dat de gemeente op basis van onjuiste berekeningen beslissingen neemt. Bovendien beschouwt hij de beschikbaar heid van betaalbare dorpshui zen als een kerntaak van de ge meente. De voorwaarde dat de accommodaties allemaal nog minstens tien jaar open blijven, boezemt de dorpsraad geen ver trouwen in. Goemans voorziet een neergaan de spiraal: „Kleine verenigingen zullen het loodje leggen. Voor de gemeente betekent dat min der huuropbrengst en voor de beheerder minder inkomsten van het buffet. Gevolg hiervan is weer dat er dorpshuizen zul len moeten sluiten. Dat is niet de schuld van de gebruikers, be heerders en stichtingsbesturen, doch uitsluitend van de gemeen teraad zelf. Ze vallen door dit besluit in hun eigen zwaard." Massaal protest Het verbaast Goemans dat niet veel meer dorpsraden en dorp huisbesturen tegen dit beleid ageren. Volgens hem is er met een massaal protest wellicht nog iets te bereiken, maar in zijn optiek moet dat dan wel snel gebeuren. Vooral in het licht van het dorps- huizenbeleid acht het bestuur van de dorpsraad Zonnemaire het navrant dat er nu, vooraf gaand aan de gemeenteraadsver kiezingen, uitnodigingen van de politieke partijen binnenkomen voor discussiebijeenkomsten over de leefbaarheid op Schou- wen-Duiveland. Het dorpsraad- bestuur heeft besloten daar toch gehoor aan te geven. OUWERSHAVEN - Brass- id Apollo uit Brouwershaven ill onder leiding van dirigent van Nieuwenhuijze morgen iet Tonnemnagazijn zijn jaar- se concertuitvoering. muziekprogramma begint een optreden van de drum- :d van Apollo. De mars Har- iique wordt daarin samen tide brassband gespeeld, leden van de brassband heb- seen gevarieerd concert inge- deerd. Zo worden stukken ge- seld als Knight Trail, een par- uit drie delen waarbij het ve- lin de staart zit. Verder prij- onder meer Flower Power de mars Blades of Steel op [programma. de pauze mogen de jongeren [en horen waartoe ze op muzi- tal gebied in staat zijn. Onder van Carla Bakker en met dersteuning van een gelegen- dsorkest spelen zij de stuk die ze het afgelopen jaar ge- rd hebben op de Muziek- ool. De jaaruitvoering begint 19.30 en wordt afgesloten teen bal. STREEKACTIVITEITEN iEISCHOR - Dorpshuis, 20.00 uur: Bij- nlomst Vereniging Nut en Genoe- W. Jeremiasse vertelt over werk iRampen Identificatie Team; ELTJE JANS - Delta Plaza, 20.00 Benefietconcert Pakistan Actie. IDDELBURG - In Middel- itg wordt een afdeling van de Itholieke Bond voor Ouderen gericht. :bond wil de belangen van Éren op lokaal niveau behar- jen. Verder wil de afdeling Éren van informatie voor- ai en wil ze activiteiten orga- Eeren. e oprichtingsvergadering is op februari om 19.00 in het Palet, iet-leden zijn welkom vanaf '00 uur voor informatie over lbond. Leerlingen van de Pontes Scholengroep bekijken inzendingen van de gedichtenwedstrijd. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Water als onderwerp leek hem wel wat. Het contrast tussen zoet en zout bood brugklasser Koen van der Veer vervolgens een handvat om zich in woord en beeld creatief te mani festeren. Tot genoegen van de driekoppi ge jury van de gedichtenwedstrijd voor eersteklassers die door de bibliotheek in Zierikzee was georganiseerd. Ook zij toonden zich van hun creatieve kant: de spelfouten die de jonge dichter had gemaakt, werden door de vingers gezien. Sterker nog: „Dat heeft in dit ge val, bij deze wedstrijd, als gevolg gehad dat wij het gedicht extra spannend von den", meldde cultuurwethouder W. Ren den. Het is ook een plaatje, dat werk van Van der Veer. In groene en blauwe tin ten zijn twee golven op papier gezet. Eén aanvallend, de ander verdedigend. Een origineel thema in een verhalend gedicht vervat. Evenwichtig, oordeelt de jury. Op doorzichtig plastic - ook in golfvorm - schetst de Zierikzeese brug klasser (afdeling havo/vwo) de strijd tussen uitersten. 'Zoet zij tegen zout, we moeten/het water delen/ik ga naar het westen/jij gaat naar het oosten/ik dacht het niet, zij zout/al het water is voor mij.' De taalfouten kunnen even goed deel uitmaken van het gedicht, geeft dichter Dieuwke Parlevliet - met Renden en beeldend kunstenaar Kees van de Wetering vormt zij de jury - des gevraagd aan. Het geeft de lezer iets om uit te knobbelen: want wat wordt er nu eigenlijk gezegd? Van de Wetering vertelt hoe uitzonder lijk het is dat een jongen van de leeftijd van Koen al zo in staat is te vereenvou digen op beeldend vlak. „Dat maakt hem tot schilder in plaats van teke naar", prijst hij het talent van Koen. Ook Esmee Blok, die in de categorie vmbo de eerste prijs in de wacht sleept, laat zien sterk te zijn in eenvoud. Een in heldere kleuren en simpele lijnen neer gezette vrouw spettert van het papier. Duidelijke beeldtaal. Gedicht en beeld zijn een mooi geheel en het gedicht An ders kent prachtige zinnen, meldt de ju ry in het rapport. „Een mooie haarlok waar veel beloften achter schuilgaan. Ga door Esmee." Verwondering Die boodschap geeft Renden ook na drukkelijk af aan de rest van het stel. Ook als je geen prijs hebt gewonnen, moet je doorgaan met gedichten en hun kleur, geeft hij aan. „Wat wij hier ge zien hebben is dat er op Schouwen-Dui- veland veel jongeren met talent voor dichten (en schilderen en tekenen) rond- foto Marijke Folkertsma lopen." Zoals Lars van Mourik (tweede voor havo/vwo) die zo basic zijn verwon dering weergeeft in de woorden: Op va kantie ben ik. Op vakantié in/Italië. Op vakantie in Japan/Ik vraag me af hoe dat/allemaal kan. Een sober silhouet onder parasol naast een eenvoudig emmertje met schep maakt het beeld compleet. Chantal Kra mer sleept - in de categorie havo/vwo - de derde prijs in de wacht. Bij de vm- bo-groep was de tweede prijs voor Joe- ra Pankow en de derde prijs voor Cynthia Boogert. De Zierikzeese bibliotheek heeft de ge dichtenwedstrijd voor brugklassers van de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman opgezet in het kader van de Landelijke Gedichtendag. De werkstuk ken zijn gemaakt tijdens de lessen cultu rele en kunstzinnige vorming. Deze zijn beoordeeld op gedicht, vormgeving en de meerwaarde die de combinatie biedt. Een selectie van het werk is nog tot en met maandag in de Zierikzeese biblio theek te zien. DREISCHOR - De Vereniging tot Nut en Genoegen houdt van avond een bijeenkomst in het dorpshuis van Dreischor. De avond staat in het teken van het werk van het Rampen Identifica tie Team (RIT) en Sri Lanka. M. Jeremiasse uit Burgh-Haam- stede vertelt over zijn werk bij dit team, dat het afgelopen jaar werd ingezet na de verschrikke lijke tsnunami die zuid- oost-Azië ruim een jaar geleden teisterde. Door de ramp die vooral Sri Lanka en het Indonesischje ei land Atjeh zwaar trof, vielen meer dan 180.000 doden; daar naast worden nog steeds bijna 50.000 mensen vermist. Tevens zal tijdens de bijeen komst in Dreischor aandacht worden gegeven aan het hulp project van Kumary Bevelander uit Zierikzee. Mede dankzij haar hulpactie zijn op Sri Lanka projecten op gezet in de vorm van een baby kliniek, een maaltijdvoorzie ning en de bouw van de zogehe ten 'Kumaryflats'. De Nutsavond begint om 20.00 door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Een gedicht kan dingen afbakenen en extra kracht geven", zei initiatief neemster Agaath van Zeventer bij de aftrap van het Schouws Dichterscollectief gistermiddag tijdens de Nationale Dichters- dag bij boekhandel De Vries in Zierikzee. Het gaat om een va riant op het fenomeen stadsdich ter, waarbinnen ruimte is voor zowel serieuze poëzie als light verse. „We vertoeven in een gebied er gens tussen muziek en taal in", omschrijft Van Zeventer de werkwijze van de groep waar in middels dertien deelnemers bij betrokken zijn. Wethouder W. Renden van Cul tuur heeft de initiatiefneemster aangemoedigd verder te gaan met de ontwikkeling van haar idee toen ze ongeveer een jaar geleden bij hem aanklopte en het dichterscollectief lanceerde. „Mijn zus heeft het plan geschre ven, zelf kan ik mijn ideeën niet zo goed op papier zetten", er kent zij nu enkele maanden la ter. Voor Renden doet die beken tenis niks af aan het idee. Het spreekt hem zeer aan en hij heeft er met plezier een kleine bijdrage van 500 euro namens de gemeente voor beschikbaar gesteld. Uit dat budget worden voornamelijk kleinere admini stratiekosten betaald. De hoog te van een bedrag voor het leve ren van een gedicht wordt dooi de vrager en de schrijver zelf be- Renden sluit met de start van dit dichterscollectief niet uit dat er tevens binnen afzienbare tijd toch nog een stadsdichter wordt aangesteld. „Ik wil dat in goed overleg met mevrouw Agaath doen en bezien of daar naast dit initiatief nog ruimte voor is", zegt de wethouder. Hij wenst het dichterscollectief in elk ge val veel succes toe. Boeket „Zoals een spreeuw denkt dat hij kan zingen, zo doe ik soms ra re dingen", begint Van Zeven- ters rijmpje waarmee ze Renden een boeket aanbiedt als dank voor zijn openingsspeech. Zij hoopt na een jaar proefdraaien de wethouder op 26 januari 2007 een bundel namens het col lectief te kunnen aanbieden. Terugblik Aansluitend geeft ze een met rij melarij gelardeerde terugblik op de ontwikkeling van haar ini tiatief. Ze heeft daarbij ervaren dat dichters zich niet massaal op de voorgrond plaatsen maar als vogels tussen het riet gevon den moeten worden. Dichten in groepsverband spreekt Van Ze venter zeer aan. „In je eentje ben je zo alleen. Dat is niet pret- (Advertentie) 26 - 27 - 28 januari door de hele goese binnenstad MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een winkelpand op de Markt in Mid delburg. De toegang werd geforceerd en er zijn rookwa ren ter waarde van enkele duizenden euro's weggenomen. OUDELANDE - Het fietspad dat langs de Dierikweg tus sen Oudelande en de doorgaande weg Ovezande-'s-Gra- venpolder moet komen, wordt deze week al uitgezet met paaltjes. Waterschap Zeeuwse Eilanden laat dit doen zo dat landbouwers weten tot waar zij de gewassen kunnen inzaaien. De aanleg van het fietspad aan de oostkant van de Dierikweg begint in mei, juni. Het werk moet voor de zomervakantie klaar zijn. GOES - Om te voorkomen dat zogeheten oudkomers tot juli geen integratiecursussen kunnen volgen, vraagt de ge meente Goes voor twintig personen geld aan bij het Rijk. Het gaat om een bedrag van 126.000 euro. Er dreigt op dit gebied een gat tussen de oude regelgeving en de nieuwe Wet Inburgering te vallen. Die zou per 1 januari ingaan, maar de invoering is uitgesteld tot 1 juli. Er is een nood wetje aangenomen, maar gemeenten moeten wel voor de eerste helft van dit jaar apart subsidies voor integratietra jecten aanvragen. Sommige gemeentne wachten tot de nieuwe wet er is, anderen zoals Goes willen op het gebied van inburgeringscursussen geen pas op de plaats maken. MIDDELBURG - Twee jongens uit Middelburg dienen een klacht in tegen de politie van die stad. Ze vinden dat ze onnodig slachtoffer zijn geworden van geweld met wa penstokken, toen de politie daarmee de Markt schoon- veegde. Aanleiding voor de schoonveegactie was de arres tatie van een 18-jarige Arnemuidenaar. Die had zich vol gens de politie lastig gedragen in een kroeg, maar liet het niet zitten bij zijn aanhouding. Hij mishandelde twee agenten. Daardoor ontstond op de Markt een 'grimmige sfeer', zoals de politie het omschrijft. Zij zou met bierfles sen zijn bekogeld en paste daarom wapenstokken toe, om het plein schoon te vegen. De twee jongens zeggen echter dat zij zonder reden met de wapenstok zijn geslagen; daar om hebben ze nu een klacht ingediend. De politie geeft geen commentaar en wacht de uitspraak van de onafhan kelijke klachtencommissie af. RILLAND - Bewoners van de Kapucijnenweg in Rilland hebben opnieuw om geluidswerende voorzieningen ge vraagd langs de A58. De vervanging van het oude wegdek door het stillere zoab-asfalt is volgens hen tenietgedaan door een sterke toename van het verkeer, met name vrachtwagens. Vanaf 1991 zijn bewoners van de Kapucij nenweg al bezig om iets gedaan te krijgen om de overlast te beperken. Tot nu toe zonder succes. Hun hoop richt zich nu op Rijkswaterstaat, dat eerder heeft aangegeven klachten van bewoners van de Kapelse buurtschap Evers- dijk over toenemende geluidhinder door de A58 serieus te bekijken en te bezien welke maatregelen mogelijk zijn. door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - Het dagelijks bestuur van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) bekijkt op nieuw de kansen op aanleg van een informatiecentrum op Neel- tje Jans. Geen dure voorziening in en om de reservepijler van de stormvloedkering, maar een een voudig gebouwtje op land. Dat moet dan komen in de buurt van de zogeheten getijde poelen (waarin het onderwater leven in de Oosterschelde te zien is). De beheerders van deze poelen, stichting Het Zeeuwse Landschap en Vereniging Na tuurmonumenten, hadden zelf al het plan om daar een eenvou dige voorziening voor bezoekers te maken. Die kan nu wellicht gecombineerd worden met het informatiecentrum van het Na tionaal Park. Eerder richtte voorzitter J. Lili- paly van het NPO zich op een vrij groot informatiecentrum in de reservepijler, die in het Oos- terscheldewater bij Neeltje Jans staat. Daarvoor maakte het ate lier van de rijksbouwmeester een fraai plan. Bouw en beheer bleken te duur te zijn en het idee verdween in een la. Het bestuur van het NPO wil echter toch graag een informa tievoorziening op Neeltje Jans van de grond krijgen. In combi natie met de getijdepoelen lijkt dat nu kansrijk te zijn. De be doeling is het gebouwtje aan de buitenzijde te voorzien van pa nelen en folderautomaten, zodat bezoekers daar altijd informatie kunnen halen. Toezichthouder De binnenkant is alleen toegan kelijk als er een toezichthouder beschikbaar is. Bijvoorbeeld wanneer excursies naar de getij depoelen en het duingebied op Neeltje Jans worden georgani seerd. Om te beoordelen of het haal baar is, moet eerst overlegd wor den met de gemeente Veere (waaronder Neeltje Jans valt) .en Rijkswaterstaat. Ook de natuur organisaties die het Oosterschel- degebied actief zijn (naast Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten ook Staatsbosbe heer) worden erbij betrokken. tig, besefte ik plotseling. Toen ik Bob Dylan hoorde zingen in Everybody ynust get stoned wist ik ineens dat ik een collectief wilde opzette", schetst ze. „Niet dat u allemaal stoned moet wor den, maar het gaat wel om het samen doen", stelt ze de deelne mers gerust. Het programma biedt vervolgens ruimte aan het voorlezen uit eigen werk dat de regionale dichters zowel op ver zoek als op persoonlijk initiatief hebben gemaakt. Wie een beroep wil doen op het Schouws Dichterscollectief kan een verzoek inleveren bij boek handel De Vries of bellen naar Agaath van Zeventer: 0111-416480. den, betoogde de fractie, hand havend moeten optreden in plaats van Zeeuwland een bouw vergunning te verlenen waar door rechten van burgers wor den geschonden. „Het college kiest de weg van de minste weer stand", luidde het verwijt van de raadsfractie. De familie Bom zat ondertussen ook niet stil en tekende bezwaar aan tegen de door de gemeente verleende vergunning. Tijdens de vergadering van de commis sie beroep- en bezwaarschriften kwam Zeeuwland met een voor stel om uit de impasse te gera ken. Zeeuwland-directeur A. de Ceuster: „Wij wilden het er niet op aan laten komen en hebben voorgesteld een berging te ver plaatsen zodat het achterpad verbreed kan worden van 90 cen timeter naar 1,20 meter en daar is de familie Bom mee akkoord gegaan." Voor Zeeuwland bete kent het dat een nieuwe - aange paste - bouwvergunning moet worden aangevraagd. door Piet Kleemans SEROOSKERKE (S) - Het pro bleem met het te smalle achter pad bij nieuwe woningen aan Dorpsweg en Dorpshuisstraat in Serooskerke is opgelost. Wo ningbouwcorporatie Zeeuwland heeft besloten een berging te ver plaatsen. Op initiatief van Zeeuwland zijn aan de Dorpsweg en de Dorpshuisstraat in Serooskerke zes levensloopbestendige wonin gen gebouwd. De bij die woningen behorende bergingen werden dusdanig ge plaatst dat voor de bewoners van Dorpsweg 23 een achterpad van 90 centimeter overbleef. Aan de krappe kant in de visie van een van de bewoners, de fa milie Bom. Minste weerstand Zij vonden de fractie van Alert! aan hun zijde. Alert! stelde er vragen over aan het college. Bur gemeester en wethouders had-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31