orsele begint grote schoonmaak Symbool Beatrixschool gestolen Vrouwenpolder in de ban van overval Ruilverkaveling Poortvliet afgerond Goes dicht gat integratiecursussen \rmoeden van bodemvervuiling op bijna duizend plaatsen voor ocentrum €i sterschelde S Neeltje Jans P- Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Eerste paal voor Goese school Jongen gewond bij aanrijding Defect licht en te veel vermogen Nieuw fietspad Oudelande uitgezet leoluxbang&olufsen casamilanobaxstersahco royalbo ania EG! tribuversusluxaform loew rolfbenzdutchoriginals PARETPILATPILAT grandearred: rossum dedoncorogloster sunfurnituretopform zeeuwse almanak Gewoon editie Bevelanden-Tholen frank Balkenende - Nee, aangifte van dief- pat hij niet doen, maar fat je is anders. Waarschijn- Jgelopen weekeinde heb- 3pnbekenden het symbool e voormalige Goese Bea- fhool - een verweven alp- i en een vis - van de [gehaald en meegenomen. Ërclt het schoolgebouw de- Te wel gesloopt, mede-eige naar A. Verheijke van sloopbe drijf Sturm en Dekker BV vindt het toch een brutale streek. „Ze moeten met z'n tweeën zijn geweest en ladders hebben ge bruikt, want het symbool hing drie, vier meter hoog, weegt wel wat en is een meter in door snee", zegt Verheijke. Zolang bij voorgenomen sloop van een gebouw niemand zich meldt als gegadigde voor karakteristieke elementen, vallen die automa tisch toe aan het sloopbedrijf. Nu wordt Sturm en Dekker 'een leuk diengetje' door de neus ge boord, een gevelornament dat het christelijk geloof symboli seert. „Ze hadden het op zijn minst kunnen vragen of ze het symbool mochten hebben", mop pert Verheijke. Aangifte gaat hij niet doen, hij heeft de diefstal wel gemeld bij de gemeente. Ver heijke hoopt stiekem dat de da ders hun buit netjes terugbren gen. Tot 2002 zat de protestants- christelijke Beatrixschool in het pand aan de Tomatestraat in Goes-Zuid. Eind van dat jaar verhuisde de basisschool naar De Symfonie, de brede school in de wijk Ou verture. Daarna werd het ge bouw onder meer gebruikt als atelier door kunstenaarscollec tief G2A en voor opslag van hulpgoederen voor Roemenië. De voormalige school ruimt nu het veld voor de bouw van twin tig appartementen. Het ontvreemde symbool van de voormalige Beatrixschool in Goes. [je; 0113-315649 pzc.nl [redactie@pzc.nl s 31,4460 AA Goes entie-exploïtatie: ,en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; iaa|: 020-4562500. 27 januari 2006 Een gemaskerde man heeft gisterochtend een overval gepleegd op supermarkt Pryma Melse aan de Dorpsdijk in Vrouwenpolder, door Selma Osman VROUWENPOLDER - Op de deur van supermarkt Melse in Vrouwenpolder hangt donder dag rond het middaguur een handgeschreven briefje: 'We gens omstandigheden vandaag gesloten'. In het café aan de overkant van de straat komen de tongen los. „De straten afge grendeld, mannen die op het dak lagen. Zoiets maak je in een klein dorp als Vrouwenpolder niet elke dag mee." De bewoners komen even na half twaalf voorzichtig weer uit hun huizen. „Hebben jullie hem?", roept een vrouw naar een groepje vertrekkende agen ten. Het antwoord stelt haar niet gerust. „Nee? Dat is eigen- lijk erger. Nu loopt hij dus nog rond." De deur van haar woning slaat weer dicht. Op straat wordt intussen druk gespecu leerd. „De supermarkteigenaar is op vakantie. Dat uitgerekend nu iemand zijn zaak overvalt, kan geen toeval zijn", zegt een man die zich richting de winkel spoedt. Al snel wordt duidelijk dat Vrouwenpolder zich niet zo maar laat overvallen. Een groep van ongeveer zeven mannen en vrouwen heeft voordat de poli tie arriveerde rond het pand van de supermarkt gestaan om de in- en uitgangen in de gaten te houden. „Een pluim voor de po litie want die waren er binnen vijf minuten",' zegt Herman Nuijten, die 112 belde. Hij woont bij zijn café tegenover de supermarkt en werd rond kwart over acht gewekt door keihard gegil. Hij aarzelde geen mo ment, schoot in zijn spijker broek en ging kijken wat er aan de hand was. „Ik zag op straat het supermarktpersoneel, dat overstuur was. Ze gilden dat ze een overval hadden en dat ik 112 moest bellen. Pas later hoor de ik dat de man gewapend was en dat hij mogelijk nog binnen was." Samen met zijn moeder stond hij in de groep die de su permarkt in het oog hield tot de politie er was. Op veilige afstand volgt Nuijten later vanuit het café de verdere ontwikkelingen. „Het leek net foto Ruben Oreel een film vertelt hij. „De poli tie riep om dat de man zich maar beter kon overgeven." Volgens Nuijten is één van de be dreigde supermarktmedewerk sters net die nacht oma gewor den. „Wat een dag voor haar." De pers wordt aan het begin van de Dorpsdijk op een afstand ge houden. Vanaf kwart over tien komen één voor één de auto's van het arrestatieteam aan- scheuren. De kofferbakken gaan open en de kogelvrije ves ten en helmen komen tevoor schijn. De mannen kleden zich om in een schuur. Ze bespreken hun tactiek en rukken veertig minuten later op naar de super markt. Na 24 minuten kraakt een mobilofoon en volgt het ver lossende bericht. „Er is hier nie mand aangetroffen." door Cornelleke Blok POORTVLIET - Het heeft even geduurd, maar na 25 jaar is de ruilverkaveling in de Scherpe- nissepolder klaar. De Landin richtingscommissie Poortvliet sloot het proces gisteren feeste lijk af. De procedure voor de ruilverka veling begon in 1981. De kavels van de grondeigenaren in de Scherpenissepolder lagen ver snipperd over het gebied. Daar moest verandering in komen. Door het landschap opnieuw in te richten, kon de grond efficiën ter gebruikt worden. „Die effi ciëntie is het belangrijkste doel van de ruilverkaveling. Daar naast zijn er een aantal deeldoel- stellingen, zoals natuurbehoud, recreatie, landschap en verkeers veiligheid. Dat zijn allemaal za ken waar je rekening mee moet houden", aldus M. Geuze, voor zitter van de Landinrichtings commissie. En dan komt er ook nog een deel persoonlijk belang bij kij ken. „Het is niet alleen het rui len van grond. Die grond brengt emotie met zich mee. Het zit vaak al heel lang in de familie en het is toch je broodwinning", zegt Geuze, die zelf boer is in het gebied. De Landinrichtingscommissie Poortvliet is in het leven geroe pen om het hele proces te leiden. In de commissie waren boeren uit het gebied, de Dienst Lande lijk Gebied (DLG), het kadaster en Waterschap Zeeuwse Eilan den vertegenwoordigd. Dertig procent Als resultaat van de ruilverkave ling is bijna dertig procent van de 2770 hectare grond tussen grondeigenaren geruild. Daar door is de afstand van de be drijfsgebouwen tot aan de ka vels verkort met achthonderd meter per eigenaar. Het gemid delde aantal kavels is gedaald van gemiddeld 5,5 naar vier. Bij het hele proces waren zo'n 200 grondeigenaren betrokken. Naast het ruilen van de kavels is er nog veel meer gebeurd. De rondweg van Poortvliet is aange past aan het proces, de uitritten op de provinciale weg zijn opge heven en er is een buitendijks fietspad aangelegd. Ook het landschap heeft veran deringen ondergaan: de vlied berg van Westkerke is in zijn oorspronkelijke vorm terugge bracht, er is 7,5 hectare dorps- bos aangelegd en 172 hectare van de Scherpenissepolder is omgevormd tot natuurgebied. De hele operatie heeft ruim drie miljoen euro gekost. Het groot ste gedeelte daarvan is gesubsi dieerd door de provincie en het rijk. „Van de werken die betrek king hadden op de grondeigena ren, hebben ze ongeveer eender de zelf betaald." In de toekomst zal ruilverkave ling steeds meer vervangen wor den door kavelruil. Bij kavelruil worden kavels geruild tussen een klein aantal partijen, met de bemiddeling van DLG. „Dat is veel eenvoudiger, kleiner en effi ciënter." Geuze: „Het proces van ruilver kaveling werkt niet meer; het duurt veel te lang. De maat schappij is veranderd." In Zeeland heeft de provincie als regisseur samen met de ge meenten, die een gezamenlijke projectgroep hebben ingesteld, verdachte locaties in kaart ge bracht. In Borsele zijn dat er 993. Als het gaat om de onder zoeken is de provincie verant woordelijk voor de verdachte plaatsen in het buitengebied, de gemeente voor locaties binnen de bebouwde kommen (464 loca ties). De gemeente Borsele, die er vroeg bij is, laat het onder zoek niet dorpsgewijs uitvoeren. De eerste vijftig brieven zijn be land op adressen in bijna alle kernen. Voor het zogeheten his torisch bodemonderzoek komen er in eerste instantie geen man netjes in de tuin spitten. Mede werkers van het ingehuurde bu reau Mitec beperken zich tot het raadplegen van archieven - wel ke activiteiten vonden er ooit plaats en was er een vervuilend bedrijf gevestigd? - en een ver kennend bezoek op de kavel. Iedere inwoner die een brief heeft ontvangen, wordt vooraf telefonisch op de hoogte gesteld van de komst van een onderzoe ker. Als alle adressen zijn beke ken, wat voor juli dit jaar moet zijn gebeurd, volgt een schif ting. De overgebleven verdachte locaties worden nader onder zocht, waarbij het mogelijk is dat grondmonsters worden geno men. Vervolgens wordt afgewo gen of het noodzakelijk is de bo dem te saneren, waarbij het risi co voor de volksgezondheid doorslaggevend is. Een gemeen tewoordvoerder onderkent dat schoonmaakoperaties op ter mijn ongemak voor bewoners zullen inhouden. Mogelijk moet de tuin worden afgegraven en, in het ergste geval, ook de grond onder het huis. „Er zijn ook voordelen. Je weet dat daarna dat de bodem schoon en gezond is en je onroerend goed groeit waarschijnlijk in waarde." De saneringskosten komen voor re kening van het Rijk als de ver vuiler niet kan worden getra ceerd of allang overleden is. In de meeste gevallen zal het daar op uitdraaien. Gemeenten krij gen tot 2015 de tijd om onderzoe ken af te ronden. Voor de daar op volgende saneringen is vijf tien jaar ingeruimd. 3 lat om een landelijk onder- an het Rijk, het zogeheten dekkend Beeld Bodemsa- |(LDB). Het doel ervan is 1030 allerlei verontreinig- H iatsen schoon te maken. I inisterie van Volkshuisves- I Ruimtelijke Ordening en I i(Vrom) wil met dit pro- één klap afrekenen met ;rontreinigingen, waar- jde meeste gevallen de ver ier niet meer is te achter lij nieuwe bodemveront- igen is dat bijna altijd geval en moet de vervui- ;osten betalen. ■21 Rinus Antonisse 'JE JANS - Het dagelijks van het Nationaal Park schelde (NPO) bekijkt op- de kansen op aanleg van [ormatiecentrum op Neel- is. Geen dure voorziening ira de reservepijler van de floedkering, maar een een gebouwtje op land. ïoet dan komen in de [van de zogeheten getij de- (waarin het onderwater- in de Oosterschelde te leerclers van deze poelen, ing Het Zeeuwse Land en Vereniging Natuurmo- nten, hadden zelf al het I3i om daar een eenvoudige iening voor bezoekers te n. Die kan nu wellicht ge- "t)j, ineerd worden met het in- tiecentrum van het Natio- richtte voorzitter J. Lili- ran het NPO zich op een root informatiecentrum in servepijler, die in het Oos- leldewater bij Neeltje Jans voor maakte het atelier de rijksbouwmeester een plan. Bouw en beheer ble- e duur te zijn en het idee reen in een la. •estuur van het NPO wil rtoch graag een informa- prziening op Neeltje Jans le grond krijgen. In combi met de getijdepoelen lijkt kansrijk te zijn. De be ng is het gebouwtje aan de inzijde te voorzien van pa ren folderautomaten, zodat .1 kers daar altijd informatie m halen. ichthouder nnenkant is alleen toegan- I als er een toezichthouder likbaar is. Bijvoorbeeld 'eer excursies naar de getij den en het duingebied op |e Jans worden georgani- p beoordelen of het haal- |s,moet eerst overlegd wor- Nt- de gemeente Veere Einder Neeltje Jans valt) en Jvaterstaat. |de natuurorganisaties die (Osterscheldegebied actief naast Het Zeeuwse Land- en Natuurmonumenten natsbosbeheer) worden er- rokken. rank Balkenende KENSZAND - Honder- orselenaren wacht de ko- i jaren een zogeheten histo- idemonderzoek. Een eer- iche van vijftig brieven is [s verstuurd. Locaties die jk zijn vervuild, worden ;5 onderzocht. Daarna vol- idzakelijke saneringen. Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 RISICOBEHEER GOES - Met een paar fikse klappen is donderdagmiddag de eerste paal geslagen voor een nieuwe school aan het Stationspark in Goes. De WBU bouwt voor het orthopeda gogisch en didactisch centrum De Vliedberg een school in vier lagen met twaalf lokalen en een aantal specifieke ruimten. De Vliedberg is een school voor voortgezet spe ciaal onderwijs, die ook andere scholen in de Oosterschel- deregio ondersteunt bij de begeleiding van leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. De Vliedberg is nu nog gehuisvest aan de Tiendendreef, waar het verouderde ge bouw vele malen is uitgebreid met noodvoorzieningen die slecht voldoen. De nieuwe school kost ruim drie miljoen euro, maar De Vliedberg maakt wel een mooi gebiedje vrij voor stadsvernieuwing. Naar verwachting kunnen de leerlingen volgend voorjaar naar hun nieuwe school ver huizen. OVEZANDE - Een jongetje van zeven jaar is gisteren om streeks half zes aangereden in de Hoofdstraat in Ovezan- de. De jonge inwoner van' de gemeente Borsele raakte daarbij gewond aan zijn been. Een 38-jarige automobiliste uit dezelfde gemeente reed over de Hoofdstraat in de richting van Driewegen een ge parkeerde vrachtwagen voorbij, toen het jongetje opeens de straat op rende. De vrouw kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen klapte tegen de motorkap, waarbij hij waarschijnlijk zijn been brak. Hij werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De auto raakte bescha digd. 's-GRAVENPOLDER - De politie heeft gisteren bij een verkeerscontrole in 's-Gravenpolder drie bromfietsers, vier automobilisten en zes fietsers beboet. Eén automobi list reed door het rode licht, twee reden te hard en een vierde had defecte verlichting. De bromfietsen bleken een te hoog vermogen te hebben. Zes fietsers kregen een boete voor defecte verlichting. OUDELANDE - Het fietspad dat langs de Dierikweg tus sen Oudelande en de doorgaande weg Ovezande-'s-Gra- venpolder moet komen, wordt deze week al uitgezet met paaltjes. Waterschap Zeeuwse Eilanden laat dit doen zo dat landbouwers weten tot waar zij de gewassen kunnen inzaaien. De aanleg van het fietspad aan de oostkant van de Dierik weg begint in mei, juni. Het werk moet voor de zomerva kantie klaar zijn. door Frank Balkenende GOES - Om te voorkomen dat zogeheten oudkomers tot juli geen integratiecursussen kun nen volgen, vraagt de gemeente Goes voor twintig personen geld aan bij het Rijk. Het gaat om een bedrag van 126.000 euro. Er dreigt op dit gebied een gat te vallen tussen de oude regelge ving en de nieuwe Wet Inburge ring. Die zou per 1 januari in gaan, maar de invoering is uitge steld tot 1 juli. Er is een nood wetje aangenomen, maar ge meenten moeten wel voor de eer ste helft van dit jaar apart subsi dies voor integratietrajecten aanvragen. Sommige gemeente wachten tot de nieuwe wet er is, anderen zoals Goes willen op het gebied van inburgeringscur- sussen geen pas op de plaats ma ken. Wethouder D. van Ewijk (GroenLinks, welzijn) vindt het belangrijk dat de integratietra jecten doorlopen. „Oudkomers die willen integreren moet je niet frustreren." De integratie trajecten zijn puur bedoeld voor oudkomers: mensen die onder de oude wetgeving naar Neder land zijn gekomen en geen asiel procedure hoeven te doorlopen. De grootste groep vormen vrou wen die zich hebben herenigd met hun al langer in Nederland verblijvende allochtone echtge noten. Deelname is vrijwillig, omdat oudkomers niet tot inbur- geringscursussen kunnen wor den verplicht. Via het allochto- nenplatform en de plaatselijke afdeling van Vluchtelingenwerk worden oudkomers benaderd om zo'n traject te doorlopen. Advertentie Geniet van onze uitverkoop - t - 10% t/m -.0% kertine AI Binnenuit Schouwersweg 7 Morgen laatste kans! J-f Heinkenszand 0113 561482 De buurvrouw deed onlangs verslag van een feestje bij een van haar kennissen die aan het Goese Meer woont. Ja, het was erg gezellig en druk. Er waren wel twintig mensen, allemaal woonachtig aan het Goese Meer en - voeg de ze er aan toe - 'vier gewone mensen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23