De verbeelding van alledag J PZC ctie het alfabet van Zeeland vrijdag 27 januari 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het nieuws dat de Provinciale Zeeuwse Courant over enige tijd zal verschijnen op tabloid-for maat heeft wel iets losgemaakt bij de lezers. Er kwamen direct veel reacties, positief en nega tief getint. Zo gaat dat. Wie da gelijks aan velen haar gezicht laat zien, kan rekenen op ruim commentaar als ze een bezoek aan de plastisch chirurg aankon digt. Ik heb de lezers die reageerden op berichten over het toekomsti ge formaat van de krant laten weten dat veel vragen nog niet beantwoord kunnen worden om dat het gaat om plannen die nog moeten worden uitgewerkt. De kanttekeningen van de lezers worden verzameld en in deze ru briek Redactie Reactie zal ik binnenkort melden wat er zoal bekend gemaakt kan worden over de operatie tabloid. Ik ben me ervan bewust dat dat niet voor iedereen een bevredigende mededeling is. Maar herhaald te horen krijgen horen dat wij het nog niet weten zal de lezer nog minder bevallen. Pamfletje Vooruitlopend op nadere be richtgeving: per fax kregen we een pamfletje met een parafrase op onze slogan. Die was veran derd in: PZC, het halfabet van Zeeland. Leuk. Maar half werk hoeft nie mand van ons te veiwachten. door A.J. Snel Tot de opvattingen waarmee journa listen regelmatig worden geconfron teerd, behoort deze: „Jullie geven een vertekend beeld van de werkelijkheid. De media laten een andere wereld zien dan zoals die er in het echt uitziet. Het leven is lang niet zo onrustig en sensa tioneel als jullie doen voorkomen." Die beweringen komen niet uit het niets. Ze worden vaak gedaan door men sen die veel informatie tot zich nemen en die, om zich heen kijkend, het gevoel krijgen dat het bestaan van alledag in weinig opzichten overeen komt met de wereld zoals die wordt getoond door de journalistiek. Er is een wellicht niet historisch verant woorde maar niettemin aardige anekdo te over een ontmoeting tussen Pablo Pi casso en een Amerikaanse militair. De soldaat ziet schilderijen die Picasso maakte van zijn vrouwen. Hij vindt ze maar vreemd, vooral die waarvoor Do- ra Maar model heeft gestaan. „Zo ziet geen enkele vrouw er toch in het echt uit", werpt de militair Picasso voor de voeten. De grote meester geeft hem geen antwoord. Of toch. Als de soldaat later tijdens hun gesprek met enige trots een foto van zijn fiancee laat zien, neemt Picasso die in de hand en zegt: „Wat is ze klein. En ze weegt haast niets. Zo iemand heb ik nog nooit in het echt gezien." Traag Feiten zijn feiten, maar een waarheids getrouw beeld van de complete werke lijkheid die ons omringt, kan niet wor den geboden. Niet door welke schilder dan ook, niet door journalisten. De eni ge Nederlandse schrijver, die heel kort bij zijn alledaagse toestand in de we reld bleef, is naar mijn beste weten J.J. Voskuil. Die legde in de romanserie 'Het Bureau' minutieus zijn wedervaren op kantoor vast. Trage herkauwers schijnen er veel ge noegen aan beleefd te hebben. Lezers in mijn omgeving konden de verveling niet aan en haakten, als ze al zo ver kwamen, in deel twee af. Weinig mensen zijn er op de lange duur tegen bestand naast hun dagelijks leven een film te bekijken op de snelheid van het bestaan. Mensen die journalistiek doende zijn bij radio, televisie, kranten of andere media weten dat. Zij zijn er niet op uit de volledige werkelijkheid te Verontrustend beeld: een tent waar een vermoorde man onder ligt. schetsen, die trouwens door geen nieuwsconsument te verstouwen zou zijn. Angst Dus geven ze een compact beeld. De mensen die dat signaleren storen zich daar vooral aan als het ze niet aanstaat. Bij voorbeeld doordat het beangstigend is, onrust teweeg brengt of doordat ze een spiegel voorgehouden krijgen waar in ze liever niet kijken. Vooral voor beel den zijn ze gevoelig. De tent waarin de vermoorde man ligt, zien ze liever niet. Soms is er sprake van overkill. In het spoor van de Amerikaanse president Bush hebben nogal wat Nederlandse po litici de neiging het gevaar van het ter rorisme proporties toe te kennen die niet in verhouding staan tot de reële om vang. De media geven in een aantal ge vallen toe aan de neiging zich in het kielzog van de politiek te laten meevoe ren. Over het algemeen echter wordt melding gemaakt van feitelijke gebeur tenissen: dagelijks worden mensen ver moord, woeden oorlogen, vallen doden in het verkeer, zijn er haat en nijd en voltrekken zich natuurrampen. De ver beelding van alledag is in de media wei nig alledaags. Zij berichten over alles wat afwijkt. Dat is vaak angstaanjagend of tenmin ste nerveus makend. Het beroerdste deel van de waarheid wordt getoond. Het andere deel is dat iedere dag op nieuw haast iedere automobilist onge schonden thuiskomt, dat grote delen van de wereld welvarend zijn, dat Nederland al decennia gevrijwaard bleef van natuurrampen, dat de medi sche zorg veel tevreden cliënten kent en dat relatief weinigen in dit land op gewelddadige wijze aan hun einde ko men. Consumenten van het nieuws, ook ang- foto Lex de Meester stige en verontruste, weten heel goed dat ze niet dagelijks geboeid zouden blijven als de media permanent zouden herhalen wat er allemaal goed gaat in de samenleving. Deining De meeste mensen leven in een omge ving zonder een overmaat aan schokken de zaken. De media voegen daaraan rim peling, deining en andere nukken van het noodlot toe. Daarmee wordt aan consumenten van nieuws een blik ver schaft op een wereld die wel degelijk be staat, maar waarvan ze vaak het gevoel hebben dat het de hunne niet is. Dat kan het gevoel geven dat er wordt uitvergroot en vertekend. Sommigen kunnen daar niet goed mee omgaan en ontwijken het nieuws. De meeste men sen weten onderscheid te maken tussen de wereld vol rumoer en hun eigen, be trekkelijk rimpelloze bestaan. Veranderingen stuiten altijd op weerstand. Die wijsheid wordtdj managers en aanverwante verschijningen nogal eens misbruikte hun gelijk te halen. Zij constateren dat er weerstand is en redent. ren dat die wel moet voortkomen uit een gebrek aan vernieuwing gezindheid. Wie niet vernieuwingsgezind is, die is behoudend. M5 conservatisme komt niemand heel ver. En dus kan de slotsom woi den getrokken dat de voorgestelde' verandering heel goed is. Hoe meer weerstand, des te voortreffelijker de beoogde vernieuwing,| trachten de managers zichzelf en anderen wijs te maken. Bij de redactie van deze krant zijn we niet zo verrukt van dit si gemankeerde redeneerkunde. Een enkele keer voeren we wel eein een verandering door die op veel weerstand stuit bij de lezers ei daaruit leiden we niet zomaar af dat wij het dan wel bij het recht; eind moeten hebben. Het weer De wijziging die een aantal weken geleden werd doorgevoerd in'j berichtgeving over het weder ontmoette veel kritiek. De lezers ten van alles en nog wat en lieten dat ons luid en duidelijk weten. Voor de redactie was dat aanleiding nog eens goed naar ons weert richt te kijken en met deskundigen te overleggen. Het resultaat is dat de krant binnenkort met een opnieuw aangepaste vorm vani* richtgeving over het weer komt. Er moet nog wat aan gesleuteld worden maar het is eerder een kwestie van dagen dan van weken voor de door de lezers gewenste veranderingen zichtbaar worden 'q In grote lijnen zal de berichtgeving er zó uitzien: Zes dagen per week verschijnt op pagina 2 een op Zeeland toegesi Ir den weersverwachting in de vorm van tekst. Dagelijks komt er een kort, geschreven nautisch bericht, speciaal ,r voor de PZC vervaardigd. Iedere verschijningsdag staat op de voorpagina een korte tekst de verwachtingen voor Zeeland. De redactie heeft niet de illusie dat daarmee iedereen tot in het la— ste detail wordt tevredengesteld. Wel menen we dat in redelijkhe aan de wensen van de lezers tegemoet gekomen wordt. Site Dan is sinds kort op het internet een vernieuwde site te vinden vs de PZC (www.pzc.nl). De toegang tot de site is eenvoudiger ge maakt, de knoppen zijn makkelijker te vinden en het nieuws, dal C permanent wordt ververst, wordt overzichtelijker gepresenteerd De eerste reacties van gebruikers zijn intussen binnen. In grote meerderheid zijn de bezoekers heel tevreden. Zo schrijft Sandra Scherpenisse, webmaster van de NV Westerscheldetunnel: „Aller- K eerst de complimenten voor jullie vernieuwde website, het ziet er erg goed uit." Daar staat tegenover een berisping van Caroline va der Mandele: „Jullie nieuwe website is vreselijk onoverzichtelijk' Goed Nieuws: het digitale archief is binnenkort, na het oplossen van een storing, weer te raadplegen. Wellicht voor sommigen mit der goed nieuws: we zetten een selectie op de site, niet de compk papieren PZC. Die blijft meer verdieping en achtergrond geven. "la Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezen om door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbaar is, staat linksboven in het colofon van Redactie Reactie. Citaat: Een aforisme is een grote leugen, verpakt in een kleine waarheid. Gaby van den Berg 1 Dampende paarden, eelt en klei gaan nu in milieuvriendelij ke voordeelzakken. Friet. Vijf minuten op 180 graden. PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18