^uurwerk van en voor Baghdatis Kim Clijsters moet geblesseerd opgeven Warm welkom voor Van Hooijdonk De wereld vergaat niet zonder Kalou in het Nederlands elftal Krappen vreest voor toekomst vrouwendarten Guinee en Tunesië verder in Afrika Cup 17 ekent bij HSV Kim Clijsters betast bezorgd haar pijnlijke enkel nadat ze in haar partij tegen Amelie Mauresmo onderuit is gegaan. igel de Jong 'ennissensatie maakt van Australia Day voor één keer Cyprus Day Voorwaardelijke straf Rumsas Hoogendorp gaat naar Wolfsburg NAC huurt Leonardo en Sno Uefa klaagt Cristiano Ronaldo aan Tomas Galasek vertrekt bij Ajax Devers keert terug op atletiekbaan 'esde nationale itel Heideman vrijdag 27 januari 2006 MSTERDAM - Nigel de Jong irtrekt per direct naar Ham- urger SV. De Duitse club, aar ook Rafael van der Vaart Khalid Boulahrouz onder ntract staan, neemt de mid- nvelder over van Ajax, waar ij nog een verbintenis had tot il einde van dit seizoen. 'Jong (21) stond in de belang- iling van veel clubs nadat hij Ajax had aangegeven zijn ntract niet te verlengen. Hij erd ondermeer met Tottenham ltspur, Sevilla en Borussia ortmund in verband gebracht, ijaxzou een bedrag van één mil- euro ontvangen voor de iddenvelder. ANP door Gertjan van Geen MELBOURNE - Tennisster Amelie Mau resmo krijgt voor de tweede keer in haar leven de kans op een grandslamtitel. De Francaise zag Kim Clijsters in de derde set van de halve finale van de Australian Open opgeven, nadat ze door haar enkel ging. Mauresmo treft morgen Justine Henin-Hardenne. Het was voor de tweede keer dit toernooi dat Mauresmo een tegenstander voortij dig de baan zag verlaten. Eerder over kwam het haar in de derde ronde tegen de door de hitte bevangen Michaëlla Krajicek. Clijsters kampte het hele toer nooi al met fysiek ongemak. Haar deelna me was onzeker door een dijbeenblessu re. De 22-jarige Limburgse kreeg onder meer ook aan de andere heup last. Het weerhield haar er niet van op pure klasse de laatste vier te halen. Mauresmo's tegenstand dwong haar tot meer fysiek werk. In de tweede set was al helder dat Clijsters steeds slechter be woog. Een onverwachte manoeuvre bij 2-2 in de derde set deed haar door de rechterenkel klappen. De fysiotherapeut kwam het gewricht ijzen en van nieuwe tape voorzien, maar na de eerste rally in de zesde game feliciteerde Clijsters haar tegenstandster. „Ik hoorde het kraken", zei Clijsters. „Als ik had kunnen doorspe len, had ik dat gedaan." Zeven jaar gele den stond Mauresmo in haar eerste en enige grandslamfinale, ook op Melbour ne Park. Destijds werd ze gefileerd door Martina Hingis. Ook werden randver schijnselen uitvergroot. Twijfelaar Mauresmo kwam openlijk uit voor haar seksuele geaardheid en had haar vrien din in de player's box zitten. Maar Mau resmo bleek ook een twijfelaar op de baan. Iemand die haar zenuwen op be langrijke momenten niet de baas was. Ze vindt dat ze zich op dat punt heeft verbe terd. „Ik heb meer ervaring en weet hoe ik in bepaalde situaties met stress moet omgaan. Ik gebruik elk onderdeel van mijn spel beter dan voorheen. Ik ben meer in controle en pas het gebruik van foto Darren Whiteside/RTR mijn wapens aan de tegenstander aan." Vooralsnog behoudt Mauresmo de twij felachtige reputatie van beste speelster op aarde zonder grandslamtitel. Wellicht dat morgen voor haar de sterren einde lijk eens gunstig staan. Henin-Hardenne worstelde zich in twee uur en 26 minuten langs de Russische ten- nisdiva Maria Sjarapova: 4-6, 6-1. 6-4. Sjarapova nam brutaal de leiding, voor dat Henin zich aanvallender opstelde en het initiatief naar zich toetrok. „Ik stond te ver achter de baseline", erkende de Waalse. „Dat brak me in de eerste set op." Eenmaal naar voren tennissend pro duceerde ze in de laatste twee sets zes tien winners, tegenover Sjarapova acht. Het was de sleutel tot de zege. GPD i rar jar Nalbandian rekende niet i de nooit eerder vertoonde ;ks 0-10, 9-1, 0-8,12-1: dever- imeling punten die gemaakt l ei'd tot 5-4 in de vijfde set. Nal- Jj indian maakte de eerste tien inten in een set die misschien d de meest bizarre uit de ten- shistorie is. Van de volgende ai maakte Baghdatis er im- ers negen. Nabaldian kwam f. a acht punten op rij op 4-2, aar wie dacht dat de Cyprioot klopt was, had het mis. Drie imes later (12-1) serveerde hij :orde wedstrijd. bof het allemaal niet op kon, ■WiJjrfos Baghdatis is de eerste nrioot in een Grandslamfina- k£ Zijn naam wordt in gouden ters bijgeschreven in de 101e ilie van de Australian Open. ijs al wint hij zondag niet. ^Gertian van Geen :w ELBOURNE - Melbourne uk kent menige historische mndpartij. Maar wat Marcos gratis en David Nalbandian lieren presteerden in de halve ale van de Australian Open, "i [(te elke beschrijving. ghdatis was al opgegeven na eerste twee sets (3-6, 5-7). De in die door zijn vele fans een itbalsfeer creëerde in een ten- stadion, zou zijn graf vinden de Rod Laver Arena. Het lurwerk ter ere van de nationa- feestdag Australia Day was - or het open dak van de arena J zien, alsof Melbourne de twee- IGrandslamfinale van Nalban- in reeds luister bijzette. jar Baghdatis haalde de vijf set (6-3, 6-4) en dat was feno- «naai. Goed ook voor het pu- iek, dat de laatste andex-halve eek steeds meer op cle hand ia 3S van de 20-jarige Cyprioot, "i sar zou het, zo was de ver- jj achting, bij blijven. De num- er 54 van de wereld strijdend sonder tegen de 24-jarige Ar- ntijn, die zijn ervaring zou inspreken, een versnelling ho- zou schakelen en Baghdatis eervol afscheid zou geven. zorgde regen bij 15-15 voor een onderbreking van ruim twintig minuten. De sfeer in het sta dion, toch al kokend van genot, werd er alleen maar beter op. Zingende en dansende Grieken daagden de Argentijnse fans uit hun stem te laten horen. De on- dertalsituatie was niet te win nen. Het was Cyprus Day, een feestdag voor dat kleine eiland in de Middellandse Zee. „Het leek wel een teken van bo ven", zei Baghdatis. „Alsof ik mentaal nog sterker moet wor den. Ik werd erg nerveus, ging lopen nadenken over wat er na afloop zou gebeuren. Ik vroeg mijn coach wat ik moest doen. Hij zei dat hij zich geen zorgen om mij maakte, maar meer om Nalbandian. Dat was ook een te ken." Baghdatis kwam naar buiten, serveerde nog vier keer en ver kreeg zijn tweede matchpoint. Waar zijn eerste opslag hem in de vijfde set volledig in de steek liet, sloeg hij nu een ace en zeeg op zijn knieën: 6-4. Het was zijn derde zege in vijf sets op de Au stralian Open en de zesde in to taal. Nooit verloor hij een potje over het maximale aantal sets. Nooit ook kwam hij terug van een 0-2-achterstand. Maar Bagh datis leeft in Melbourne in een roes na een wonderbaarlijke ont snapping in vijf sets tegen Ra- dek Stepanek en klinkende ze ges op Andy Roddick en Ivan Ljubicic. In 2005 werd hij Man van het Jaar in Cyprus. Hij is het nu al voor 2006. „De mensen op Cyprus worden craaaaazyyy", lachte Baghdatis. „Iedereen stopt met werken als ik moet spelen en ze dansen in Limassol allemaal in de fontein. Dit is een sprookje." GPD Mauresmo krijgt tegen Henin nieuwe kans op grandslamtitel BONNEVILLE - Een rechtbank in het Franse Bonneville heeft de Litouwse wielrenner Raimondas Rumsas wegens het invoeren van verboden middelen veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk. Zijn echtgenote Edita kreeg de zelfde straf, plus een boete van 3000 euro. Rumsas werd derde in de Tour de France 2002. Vlak daarna werd zijn wouw bij de Franse grens aangehouden met een auto vol dopingmiddelen, als Epo en groeihormonen. AFP/ANP WAALWIJK - RKC'er Rick Hoogendorp (31) vertrekt per direct naar cle Duitse club VfL Wolfsburg, waar ook Ne derlander Kevin Hofland speelt. Hoogendorp had bij RKC nog een contract tot medio 2007. ANP BREDA - NAC huurt per direct de Feyenoorders Leonar do en Evander Sno. De 22-jarige Braziliaan Leonardo kampte de laatste jaren met veel blessures, al verweten de coaches Ruud Gullit en Erwin Koeman hem ook een ge brek aan mentaliteit. In de afgelopen vier seizoenen kwam hij niet verder dan elf duels in de eredivisie. De aanvaller wordt gehuurd tot het eind van het seizoen, hoogstwaarschijnlijk tekent hij daarna een éénjarige ver bintenis. Evander Sno (18) stapte afgelopen zomer over van Ajax naar Feyenoord en wordt naar verluidt gehuurd voor de rest van het seizoen, met een optie tot koop. GPD LONDEN - De Europese voetbalbond Uefa heeft Cristia no Ronaldo van Manchester United in staat van beschuldi ging gesteld wegens het maken van een obsceen gebaar na een Champions Leagueduel met Benfica. De Portugese aanvaller (20) stak in Lissabon zijn middelvinger op naar een vak met Benfica-supporters. Cristiano Ronaldo speel de voor zijn tijd bij ManUnited voor Sporting Lissabon, een concurrent van Benfica. Op 2 februari wordt Ronaldo bij de Uefa verwacht voor een hoorzitting. ANP/RTR AMSTERDAM - Tomas Galasek verlaat Ajax aan het eind van dit seizoen. Het contract van de middenvelder loopt in juni af. De Tsjech was met Ajax in onderhande ling over een nieuw contract, maar dat liep stuk. Behalve Galasek vertrekken ook Hans Vonk, Yannis Anastasiou, Maxwell, Trabelsi, Steven Pienaar en Nourdin Boukhari transfervrij uit Amsterdam. Gisteren tekende wel doel man Maarten Stekelenburg bij tot 2010. GPD NEW YORK - Na meer dan een jaar keert de Amerikaan se Gail Devers terug op de atletiekbaan. Dat gebeurt tij dens de Mill rose Games in New York op 3 februari waar ze de 60 meter horden loopt. Devers liet afgelopen jaar het indoor- en outdoorseizoen schieten. Tijdens de Spelen in Athene, haakte ze af met een kuitbeenblessure. Devers won de 100 meter bij de Spelen van 1992 en 1996. Ze was drie keer wereldkampioene 100 meter horden. ANP ECIIENDORF - Schaatser Jan taarten Heideman heeft giste- tQ het Open Nederlands kam- iocnschap op natuurijs gewon- tn. Hij was na een tocht van tO kilometer over de Oosten- ijkse Weissensee de snelste in ^massasprint. a 2 uur en 36 minuten bleef tfideman Lars Hoogenboom en rd Alderts voor. Heideman «ft nu zes nationale titels, aarvan drie op kunstijs en drie p natuurijs. laniëlle Bekkering won voor de ierde keer op rij bij de vrou- rcn. Ze was na 60 kilometer de ®lste in een massaspurt. Bek- fling schaatste de rit in een tjd van 1 uur en 39 minuten, inda Verdouw eindigde als teede in de sprint en Jolande angeland als derde. ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Normaal ge sproken heeft Dirk Kuijt de grootste moeite om het trainings veld van Feyenoord te bereiken. De spits is vrijwel dagelijks een gewild object voor handtekenin genjagers en fans die met hem op de foto willen. Gisterochtend ging het Kuijt wat makkelijker af, want alle aandacht werd op gezogen door de laatste aan winst van de Rotterdammers: Pierre van Hooijdonk. Hoewel de gevoelstemperatuur ver onder het nulpunt lag, voel de de entree als een warm bad voor de van NAC overgekomen aanvaller. Ruim vierhonderd supporters hadden zich buiten de poort van het stadion opge steld om Van Hooijdonk wel kom te heten. Op het moment dat de Brabander voor het eerst zijn gezicht liet zien, klonk een luid applaus. Het populaire 'Put your hands up for Pi-Air' met de bijbehorende armbeweging golfde vervolgens over het sta dionplein. Onder begeleiding van stewards moest Van Hooij donk naar het veld geloodst wor den. Voor Van Hooijdonk was zijn eerste training bij Feye noord een weerzien met veel oude bekenden. Een groot aan tal fans had een vrije dag opge nomen om de man die in 2002 een groot aandeel had in het winnen van de Uefa Cup, weer in actie te zien. „Ik had wel wat mensen ver wacht, maar niet zo veel als er hier stonden", zei Van Hooij donk na de training. „Vooral om dat het vandaag heel erg koud is. Het geeft me wel een heerlijk, warm gevoel en dat geldt ook voor het feit dat ik hier weer op het veld kon staan." In Rotterdam wil de 36-jarige routinier het slechte gevoel kwijtraken dat hij aan het afge lopen halfjaar bij NAC over- Pierre van Hooijdonk poseerde al voor zijn eerste training bij Feye noord met supporters van de Rotterdamse voetbalclub. foto Ed Oudenaarden/ANP hield. De eerste aanzet daarvoor werd gisteren gegeven, want Van Hooijdonk werd met open armen ontvangen. Zondag zit de pinehhitter in Almelo tegen Her acles vrijwel zeker voor het eerst op de bank. Trainer Erwin Koeman heeft dan eindelijk de beschikking over een invaller die een wedstrijd open kan bre ken. Aan de andere aanvallers zal Van Hooijdonk niet al te lang moeten wennen. In de eerste kwalificatiewedstrijd voor het WK, die Nederland bijna ander half jaar geleden met 2-0 won van Tsjechië, zorgde Van Hooij donk voor beide doelpunten. Hij vormde in het team van Marco van Basten destijds een voorhoe de met Dirk Kuijt en Romeo Cas- telen, twee spelers die nu weer zijn ploeggenoten zijn. |t minder dan een halfjaar tot p WK voetbal is Feyenoord- F Salomon Kalou nog altijd mzeker van een plek in Oran- l Gisteren boog de Raad van he zich over het naturalisatie- tnoek van de Ivoriaan. Centra- waag: is voetbal een 'uitzon- lijfc groot staatsbelang'? gor Jan Salden EN HAAG - Landsadvocaat ftit Hoogvliet is geen voetbal- te. Natuurlijk, als Salomon ou op het WK voor Oranje te, springt ook hij omhoog. j'aar om nou te stellen dat met 'terne van Kalou aan het wfnooi een uitzonderlijk groot tebelang is gediend? Nee! Minister Verdonk van vreemde lingenzaken denkt er volgens Hoogvliet net zo over. „Een Oranjegek zal er vast en zeker anders tegenaan kijken. Maar de vraag is of dat wel objectief gerechtvaardigd is." Met minder dan een half jaar tot aan het WK is de Ivooriaanse Feyenoord-spits niet zeker van een plek in Oranje. Minister Ver donk weigerde tot twee keer toe hem een Nederlands paspoort te geven. Maar de Rotterdamse rechtbank floot de bewinds vrouw in december terug. Ver donk had de afwijzing van Ka- lou's aanvraag 'ondeugdelijk ge motiveerd'. De minister ging te gen die uitspraak in beroep. Gisteren werd tijdens de twee uur durende zitting bij de Raad van State in Den Haag gepro- beex'd meer van Verdonks motie ven helder te krijgen. Landsad vocaat Hoogvliet zette de toon. De minister vindt deelname van Kalou met Oranje aan het WK volgens hem niet zo belangrijk. Of in zijn eigen woox'den: „De wereld vergaat er niet door." Kleiduivenschieter Die woorden brachten x-aadslid Van Wagtendonk in een filosofi sche bui. Met welke sport, vroeg hij zich af, vergaat de wereld wel? Met welke sport is wel een uitzonderlijk groot belang ge diend? En maakt een voetballer evenveel kans als een kleiduiven- schieter? Hoogvliet kon er geen antwoord op geven. „Het is een afweging die de minister iedere keer opnieuw moet maken." Jelle Kroes, advocaat van Ka lou, betoogde dat Verdonk zich aan het voox-geschreven beleid door Bauke Boersma GOES - Met het vervallen van het vrouwentoernooi van de World Darts Trophy, vreest Karin Krappen voor de toe komst van het vrouwendarten. „Er blijft zo langzamerhand niets meer over voor ons", zegt de Vlissingse, die het evenement in Utrecht in 2005 nog won. Behalve dat de mondiale darts bonden BDO en PDC hun al der tien jaar voortslepende conflict eindelijk hebben bijgelegd, werd woensdag ook bekend dat de organisatie van de World Darts Trophy, een van de groot ste toernooien ter wereld, heeft besloten door te gaan met een jeugd- in plaats van een vrou wentoernooi. „In feite houden wij nu alleen de Lakeside als groot toernooi over", stelt Krappen. „En dat is verontrustend. Door het schrap pen van het vrouwentoernooi van de WDT zal er vermoedelijk voor alle toppers sprake zijn van inkomstenderving. Ga maar na, een sponsor zal zich wel twee keer bedenken voor hij geld steekt in een dartster die amper op televisie te zien zal zijn. En dan moet je je serieus af vragen waarvoor je het allemaal nog doet." Kx-appen, die al vernam dat de verontwaardiging en verontrus ting bij andere toppers ook groot is, voelt het besluit als een onderwaardering van haar sport. „Het zal zijn omdat de or ganisatie het vrouwendai'ten niet interessant vindt. Alsof wij niet kunnen darten. Alsof wij er niet minstens zoveel voor doen en laten als de mannen om op wereldniveau te presteren." De Vlissingse heeft nog geen idee hoe het nu verder moet. „Laten we in elk geval hopen dat de organisatie van de Lakesi de niet besluit tot een dergelijke ingreep. En wie weet, komen er nieuwe initiatieven om een groot vrouwentoernooi van de grond te tillen. Ik neem ook aan dat wij vrouwen de koppen nog wel bij elkaar zullen steken." Een piepklein lichtpuntje in het schrappen van het vrouwentoer nooi in Utrecht ziet Krappen ook. „Ik ga de geschiedenisboe ken in als laatste winnares van de WDT", lacht de Vlissingse wat zuurtjes. „Maar even se rieus, ik had veel liever mijn ti tel kunnen verdedigen." moet houden. Volgens hem vol doet Kalou aan alle voorwaar den om een beroep te mogen doen op een uitzondering en moet hij een paspoort krijgen. „En dat voetbal niet belangrijk is, kan ik simpel weex-leggen. Ik hoef maar te herinneren aan de euforie na het gewonnen Eux-o- pees Kampioenschap in 1988." Gelaten Kalou, aanwezig in de rechts zaal, hoorde het gelaten aan. Hij wist zich gesteund door de bondscoach.es Marco van Basten en John van 't Schip. Of zij Ka lou mee kunnen nemen naar Duitsland horen ze binnen een paar weken, als de Raad van Sta te uitspraak doet. GPD door Antal Crielaard ALEXANDRIA - Guinee en Tu nesië hebben gisteravond de kwartfinales van de Afrika Cup bereikt. Guinee won met 2-1 van Zambia. Tunesië versloeg la ter op de avond Zuid-Afrika met 2-0. Guinee stelde de overwinning te gen Zambia pas in de slotfase van de wedstrijd veilig. Pascal Feindouno scoox-de in de 92e mi nuut met een afstandsschot, dat via de onderkant van de lat maar net over de doellijn stuit te. Eerder had de voetballer van de Fx'anse club St. Etienne al ge scoord vanaf de strafschopstip. In de 74e minuut maakte hij van af elf meter de gelijkmaker. Voor rost verzorgde Elijah Tana namens Zambia de openingstref fer. Tunesië, met Ajacied Hatem Tra belsi als aanvoerder, maakte in de eerste helft van de wedstrijd gebruik van een enorme blunder van de Zuid-Afrikaanse keeper Calvin Max-lin. De tot Tunesiër genaturaliseerde Braziliaan Francileudo Dos Santos zag een slap schot plotseling in het Zuid-Afrikaanse doel verdwij nen: 1-0. In de eerste wedstrijd van Tune sië (4-1-overwinning tegen Zam bia) had Dos Santos al drie doel punten gemaakt. Na de pauze verdubbelde Selim Benachour met een prachtige treffer de sco re tot 2-0. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17