ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN hertrouwen in zorg daalt flink PZC gaat naar tabloidformaat PZC Fatah is vrijwel zeker van verkiezingszege Spookrijder (42) komt om het leven op A58 P J Tuurlijk... foto's gratis op CD! leeste verzekeraars verwachten van marktwerking geen betere behandelingen oge straffen eëist tegen lofstadgroep Leger VS kraakt in zijn voegen Veel zitvlees bij raadsleden Milieu is de dupe van regelzucht Zware bevalling voor Federer Veel ongelukken door plotse gladheid |*|WOT|?777iI7ï7777fi7ï TH ochtend middag 5) 4 milium in IJe jaargang no. 22 oderdag 26 januari 2006 inummer€ 1,25 PZC Bij inlevering van een digitaal bestand/filmrol in onze Kodak Express fotoservice wordt alles: 1 GRATIS OP CD GEBRANDS. D«!i «lle Is geldig lol I raoo.l 2006 - internet: www.pzc.nl door Selma Osman ARNEMUIDEN - Op de A58 bij Arnemuiden is gisterochtend rond twee uur een 42-jarige spookrijder uit Bussum om het leven gekomen. Hij botste op de zuidbaan, kort na de afslag Arnemuiden, fron taal op een bestelbus met twee inzittenden. De twee mannen, een 32-jarige Vlissinger en 44-jarige man uit Oost-Souburg, zijn met neklet sel naar het ziekenhuis in Vlis- singen gebracht. De politie gaat ervan uit dat de spookrijder zichzelf doelbewust van het le ven heeft beroofd. Dat is geble ken uit onderzoek. De man is op de plek van het ongeluk overle den. De spookrijder reed richting Vlissingen. De bestuurder van het busje zag hem, net na het viaduct bij de afslag Arnemui den, op zich afkomen. Om een botsing te voorkomen, week hij uit naar de linkerbaan. De spookrijder deed dat ook. Een frontale botsing was. het gevolg. door Rolf Bosboom GOES - De regionale dagbladen van uit gever Wegener, waaronder de PZC, stap pen vanaf komend najaar over op tabloid formaat. Daarnaast wordt bij de dagblad- groep een reorganisatie doorgevoerd waarbij ten minste driehonderd banen verdwijnen. Dat is ongeveer 15 procent van het huidige aantal arbeidsplaatsen. Behalve de PZC geeft Wegener BN/De Stem, De Twentsche Courant Tubantia, De Gelderlander, De Stentor, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad uit. Da lende oplagecijfers en teruglopende ad vertentie-inkomsten dwingen het con cern tot maatregelen. De voorlopige plan nen, die nog moeten worden uitgewerkt, werden gisteren bekend. Voornaamste verandering voor de lezers is het formaat van de krant. Dat veran dert in tabloid, half zo groot als het huidi ge formaat. Wegener speelt hiermee in op de voorkeur van lezers en adverteer ders. De overgang wordt na de zomer ingezet. Dat gebeurt als proef eerst met één krant, waarna - afhankelijk van de erva ringen - in stappen de andere zes volgen. Welke krant het voortouw neemt, is nog onduidelijk, maar volgens PZC-hoofdre- dacteur A. Oosthoek zal dat niet zijn krant zijn. Hij verwacht dat de PZC pas begin 2007 van formaat wijzigt. Achter de schermen gaan de betrokken kranten nauwer samenwerken. Er komt een centrale directie, ondersteunende diensten worden zo veel mogelijk gecen traliseerd en ook op redactioneel niveau gaan de dagbladen volgens dezelfde op zet werken en worden meer dan nu geza menlijk met-regionaal gebonden pagi na's en bijlagen vervaardigd. Wegener gaat ervan uit dat de kranten hierdoor hun regionale positie en functie versterken. De afzonderlijke titels blij ven bestaan, met een eigen hoofdredac teur die volledig verantwoordelijk blijft voor de invulling. Relatief klein PZC-hoofdredacteur Oosthoek wijst er op dat de reorganisatie het totale dag bladbedrijf van Wegener treft. „Maar een substantieel deel daarvan zal de re dactie zelf raken." Omdat de PZC een re latief kleine redactie heeft en veel onder steunende diensten al zijn gecentrali seerd, verwacht hij dat gevolgen voor Zeeland beperkt blijven. „Als ik kijk naar de huidige bezettinggraad, dan kom ik voor de PZC niet aan 15 procent ba nenverlies, bij lange na niet zelfs. Ik ga er niet van uit dat er gedwongen ontsla gen vallen." De overstap naar tabloidformaat is vol gens hem niet zonder gevaar. Weliswaar is een kleine meerderheid van de lezers daar voorstander van, maar vijf tot tien procent heeft aangegeven het helemaal niet te zien zitten. „Dat is een zeker afbreukrisico, waar we voorzichtig mee moeten omgaan. We zul len zo min mogelijk proberen te sleutelen aan de inhoud van de krant, om duidelijk te stellen dat de formule PZC blijft be staan." pagina 23 Wegener is geen desperate club O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - Q per maand met automatische incasso 20,55)*. O per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. per jaar met automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu Kijk op www.pic.nl/atmneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naar PZC. aldelmg leiersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"711688ll555530 het alfabet van Zeeland mm Dylan de Gruijl takia Gaster .VHAAG - Het vertrou- a van Nederlanders in de londheidszorg neemt af. akwart van de bevolking [0 verontrust over de lan- wachtlijsten en hoge rkdruk van het personeel t zij de gezondheidszorg der de maat vinden. Ook fcen Nederlanders zich ^enover het nieuwe stel- voor de volksgezond- i. blijkt uit het gisteren gepre- Krde rapport Zorg om Ver- living, waarin een enquête is women van het onderzoeks lij TNS-Nipo. TNS Nipo deert dat het vertrouwen in gezondheidszorg al zes jaar lÉ.In 1999 was vrijwel ieder- tevreden over de zorg, nu is aog maar driekwart. i artsen werden onder- igd. Deze beroepsgroep ft eveneens minder vertrou- üin de kwaliteit van de zorg. 1999 zei 35 procent 'zeer te- sien' te zijn, inmiddels is de- categorie geslonken tot 11 Kent. Artsen maken zich zal zorgen over de toenemen- bureaucratie en groeiende in- aivan niet-medici op de ge- dheidszorg. Verzekeraars, aagement en de politiek krij- sieeds meer te zeggen over ihoud van de gezondheids- dlend is dat 82 procent van de zorgverzekeraars verwacht dat marktwerking in de zorg - het nieuwe zorgstelsel - niet leidt tot betere behandelingen van patiënten. Zes jaar geleden waren de verzekeraars daar nog positiever over. Toen vond nog 'maar' 64 procent marktwer king een slecht idee. Nederlanders zijn ook veront rust over de kosten van het nieu we zorgstelsel. Zo'n 56 procent denkt zeker 850 euro per jaar duurder uit te zijn dan voor heen. Als gevolg daarvan ver wachten zij minder geld over te houden voor vakanties en eten tjes. Het blijft 'koffiedik kijken' hoeveel mensen op 1 maart een andere zorgverzekeraar hebben. Het lijkt erop dat 15 tot 20 pro cent, dus wellicht drie miljoen Nederlanders, overstappen. „Dat is nog nooit in enig land in Europa vertoond. Ik zou het heel wonderlijk vinden als dat in alle gevallen goed gaat", zei minister Hoogervorst van Volks gezondheid gisteren. Hoewel er al achterstanden zijn bij de ad ministratieafdelingen van de verzekeraars, is het volgens de minister nog te vroeg om daar conclusies aan te verbinden. GPD/ANP [•Frank Hendrickx :;rdi Schrooten ISÏERDAM - Justitie heeft •leren hoge straffen geëist te- dertien verdachten van de èladgroep, oplopend van itot twintig jaar voor de kop- dken. De overige verdachten den straffen tegen zich ei- van vijftien maanden tot 'jaar wegens lidmaatschap leen terreurorganisatie. §roep was er volgens justitie uit om met geweld de demo- te omver te werpen en een is- aitische staat te stichten, gepleegde misdrijven raken voortbestaan van de demo nische rechtsstaat in het hart, ■Dsde aanklagers. Het gedach- goedvan de groep druipt vol- s justitie van de 'oorlogs- „Geweld tegen ongelovi- :is een verplichting", haalt ilager A. van Dam aan. alA. en Jason W. verdienen tens justitie de langste tijde- te straf die Nederland kent: aligjaar cel. Justitie noemde granaataanval op een arresta- eam in het Haagse Laak- jrtier 'ongehoord en buiten proportie'. Een ander ver- ad kopstuk, Nouriddine el boorde tien jaar cel tegen dsen. Hij werd opgepakt een doorgeladen machine- teil. ;*n Mohammed B. eiste het geen straf, omdat hij al le- slang heeft gekregen voor de op Theo van Gogh. Wel ll justitie dat hij schuldig worden verklaard voor 'leidende rol binnen de Hof- Igroep. Met de andere kernle- lason W., Ismail A en Nou- UneelF. was hij volgens jus- 'Maar voor de dood', advocaten van de verdach- leageerden geschokt óp de aj «Buitensporig", oordeel- li' van der Horst, raadsman 'Ismail A. Hij had gerekend d, a vijftien jaar. if negen andere verdachten 'ben zich volgens justitie %steld aan het gevaarlijke -chtengoed van de harde - Door hand- en spandien- J 5 te verlenen en geen afstand i. 'iInen hebben ze zich 'vereen- "'gd met deze volstrekt anti septische en strijdlustige fittingen', De uitspraak is op teart. GPD IS mm® (Advertentie) Palestijnen staan in de rij om hun door Ad Bloemendaal RAMALLAH - De Fatah-bewe- ging heeft naar het zich laat aan zien de gisteren gehouden Pales tijnse parlementsverkiezing ge wonnen. Maar de Harnas kwam uit de bus als een sterke tweede. De officiële uitslag wordt pas in de loop van morgen verwacht. tem uit te brengen in Gaza-Stad. Een peiling gaf gisteravond Fa tah 63 van 132 zetels in het par lement, tegen Harnas 58. De opkomst was hoog. Toen gis teravond om zeven uur de stem lokalen sloten, had bijna 78 pro cent van de anderhalf miljoen Palestijnse kiesgerechtigden zijn stem uitgebracht. Palestijn se bestuurders en verkiezings waarnemers uitten grote tevre denheid over het vreedzame ver loop van de verkiezing. Achttienduizend waarnemers hebben gisteren toezicht gehou den in de stembureaus en contro leren nu het tellen van de stem men. Onder hen zijn tien Neder landers, onder wie een delegatie van de organisatie United Civi lians for Peace. Coördinator L. Wessels zei gisteravond dat zijn mensen geen om-egelmatighe den hebben vastgesteld. De ver kiezing is 'ordelijk, rustig en eer lijk' verlopen. Harnas heeft in Jeruzalem geen campagne mogen voeren, maar inwoners van de stad konden wel op de islamistische lijst foto Ahmed Jadallah/RTR stemmen. De Palestijnse presi dent Abbas zei dat zijn regering klaar is voor een hervatting van vredesoverleg met Israël, ook als Harnas zou toetreden. Ha- mas-leider M. Zahar verklaarde dat zijn beweging 'geen enkel woord' zal veranderen in haar handvest, dat oproept tot de ver nietiging van Israël. GPD De Amerikaanse land macht staat ernstig onder di'uk door de uitzendingen naar Irak en Afghanistan. Het tempo waarin de troe pen in Irak moeten worden gewisseld om de opstand in het land neer te slaan is niet vol te houden, aldus een uitgelekte studie van het Pentagon. Bijna een op de vier Zeeuwse kandidaten voor de raads verkiezingen van 7 maart zit dan al twaalf jaar of langer op het pluche. Vooral bij de PvdA en SGP blijken raadsle den gehecht aan hun zetel. Dë gemiddelde leef tijd van de kandidaten is hoog; slechts weinig JÊ plaatsen op de lijsten zijn voor twintigers. Nederland kent te veel regels voor milieubeleid; daardoor scoort ons land internationaal gezien matig als het gaat om milieubescherming. Dat zeggen Zeeuwse milieuken ners en beleidsmakers als reactie op de 27e plaats die Nederland inneemt op de milieu pres- *g C tatie index 2006. Tennisser Roger Federer heeft zich gisteren met moeite geplaatst voor de halve finales van de Austra lian Open. De Zwitserse nummer één van de wereld produceerde in zijn partij tegen de Rus Nikolai Davi- denko tal van missers, maar won uit eindelijk toch T1 in vier sets. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17,18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25 door Tom van Meerten DEN HAAG - Plotseling intre dende gladheid heeft gisteren tot een groot aantal verkeerson gevallen en valpartijen geleid. De Verzekeraarshulpdienst (VHD) registreerde bijna acht honderd aanrijdingen. Er was meestal sprake van blik schade. Toch vielen er ook ge wonden, van wie enkelen ern stig letsel opliepen. In Overijssel kwam een vrouw om het leven door een glijpartij met haar au to. De gladheid ontstond door re gen die op de bevroren bodem viel. Het KNMI had geen weeral- arm uitgegeven, maar wel ge waarschuwd voor de kans op gladheid door neerslag. De strook met neerslag trok van het noorden naar het zuiden. De eer ste meldingen van ongevallen kwamen uit de noordelijke pro vincies en Gelderland. Later werd veroorzaakt. Zij kwam in haar woonplaats in haar auto op de verkeerde weghelft in bot sing met een tractor. Bij ongelukken in Twello (Gel derland), Hoogeveen en Heeren veen raakten drie personen ern stig gewond. Een bestuurder van een auto in Twello werd ge schept door een slippende auto toen hij uitstapte om hulp te bie den bij een ongeval waarbij ze ven voertuigen waren betrok ken. De politie constateerde op de snelwegen dat slechts weini gen zich hielden aan de snel heidsbeperkingen wegens de gladheid. Veel vrachtwa genchauffeurs lapten inhaalver- boden aan hun laars. Ook veel fietsers, bromfietsers en voet gangers gingen onderuit door de gladheid. Het KNMI waar schuwt dat het door neerslag en opvriezende wegen opnieuw glad kan worden. ANP pagina 5 dodental in Europa stijgt kampten Utrecht en Noord-Bra- in Amsterdam en omgeving wa- Een 54-jarige vrouw uit Bath- bant met vele aanrijdingen. Ook ren meer botsingen dan nor- men kwam om door een ongeval in de kop van Noord-Holland en maal. dat mogelijk door gladheid Een automobilist raakt bij Hoogeveen van de weg en belandt in het water. foto Harm Meter/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1