amer eist openheid over missie CIA vervoerde gevangenen wel illegaal door Europa PZC PZC WINNAARS Italianen mogen op inbrekers schieten erneuzense man reigt met kanon COLLECTIE 5 DOLLE DWAZE DAGEN wo r HALVE PRIJS Boeken voor nóg leukere boeken 'mp wil alleen gekuist rapport Uruzgan aan fractievoorzitters voorleggen ft HAAG - De Tweede mer eist volledige inzage let rapport van de mili- te inlichtingendienst MI- over Afghanistan. Geen rtij neemt er genoegen sdat minister Kamp van [eusie alleen de fractie- orzitters een gekuiste ver- uril laten zien. De PvdA rijt de missie naar Uruz- D niet te steunen als er iDopenheid komt. ttse arbeiders licht in lezen Elfstedensfeer bij primeur Huisjesmelkers verdienen fors Meisje gewond na aanrijding met lijnbus '4 Aantal snelheidsboetes gestegen Engelen injecteren zakenleven Voetbal symbool herstel Angola postkantoor bruna zaag/öi op de gehele WINTERCOLLECTIE (1\)DE PANTALON Zondag 29 jan. v.a. 13.00 geopend JEANS CENTER ST. JACOBSPASSAGE 26 VLISSINGEN OOST-SOUBURG - Negenhonderdvijftig Souburgers hebben zomaar hun telefoon boek afgegeven. Hun oude weliswaar. En het was nog voor een goed doel ook. Kin deren van basisschool De Burcht-Rietheim waren door De Telefoongids uitgeko zen om mee te doen aan de actie 'Boeken voor Boeken'. Zoveel mogelijk telefoonboeken moesten ze verzamelen, om daar vervolgens twin tig cent per boek voor terug te krijgen. En daar mag hun school dan weer nieuwe lectuur voor kopen. Davy Venema en Veronique Kapaan zijn ook langs de Souburg- se deuren gegaan. Samen met hun schoolgenootjes hebben ze 190 euro gespaard. Daar gaat hun school Bavi-boeken voor in huis halen. Dat zijn boeken die meer ge richt zijn op de beleving van het verhaal: nog leuker dus. En al die telefoonboeken? „Die verdwijnen bij het oud papier", laat de school weten. Toppunt van recycling. foto Ruben Oreel door Hans Geleijnse ROME - Onder gejuich van cen trumrechtse parlementariërs is gisteren in Rome een wet aange nomen die het recht geeft om uit zelfverdediging een inbreker neer te schieten. „Eindelijk zijn we bij een situatie waarin het slachtoffer niet als dader wordt behandeld", zei minister Castel- li van Justitie. Volgens de centrumlinkse oppo sitie echter dreigt met deze 'wildwest wet' een spiraal van geweld. „Mensen gaan het recht in eigen hand nemen", waar schuwde een afgevaardigde. De nieuwe wet is het geestes kind van Castelli's partij, de Le- ga Nord. De Lega is voor drasti sche aanpak van misdaad en pleitte onlangs voor castratie van verkrachters. Volgens Cas- telli werkt de wet afschrikwek kend. „Inbrekers of berovers lo pen nu niet alleen de kans op ge vangenisstraf, maar ook op de tranen van verdriet of pijn die anders alleen bij hun slachtof fers stromen", zei hij. GPD öDEN - Bijna de helft van al- Britse arbeiders heeft het j- en schrijfniveau van een betreft twaalf miljoen vol- üsenen die zich niet verder Iben ontwikkeld dan een ge- iidelde elfjarige. GPD Advertentie ■rftank Hendrickx grote fracties vinden het on- vaardbaar dat hun buiten- èpecialisten geen toegang $n tot de informatie over Afghaanse provincie Uruz- iKamp is bang dat geheime Sinnatie wordt gelekt bij ver ding onder 'gewone' Ka rleden. Hij schrapt ook passa ble bij openbaarmaking het atsbelang kunnen schaden dat het rapport naar de frac- roorzitters gaat. iicovol PvdA vindt het cruciaal dat 3D die beperkingen intrekt, ader dat rapport kunnen wij sgeen oordeel vormen en kun- rwede missie niet steunen", jus PvdA-leider Bos. Het is voldoende dat de Kamerle- aehter gesloten deuren mo- ipraten met de baas van de it, zoals Kamp voorstelt. 1QVD beoordeelt de operatie twnplex en risicovol. Uruz- isinstabiel en onveilig. Vol- gens de MIVD dient er rekening gehouden te worden met gewa pend verzet van de Taliban. Mili tairen zullen er zwaar bewa pend moeten optreden om hun werk goed uit te kunnen voeren. De missie ligt gevoelig in de Ka mer. Er is nog geen duidelijke meerderheid voor of tegen. Vol gens D66 is het te gevaarlijk voor de militairen om er te doen wat zij voor de Navo moeten gaan doen: het wederopbouwen van de provincie. Daarom is de ze coalitiefractie tegen. Opposi tiepartijen GroenLinks, LPF en SP zijn eveneens tegen. De LPF wil eventueel nog wel meedoen, maar dan moet de missie van kortere duur 'zijn dan de twee jaar die er nu voor staat. Het CDA neigt naar een ja, de WD is zeker voor. De Kamer bepaalt volgende week donderdag of zij de operatie steunt. Nederlandse commando's in het zuiden van Afghanistan zijn in het afgelopen weekeinde voor het eerst betrokken geweest bij een vuurgevecht. Hierbij over leed een Afghaan en raakten er twee gewond. Aan Nederlandse zijde vielen geen slachtoffers. Dat maakte het ministerie van Defensie gisteren bekend. GPD Paul Begijn KNEUZEN - De politie heeft :htend rond de plaatsing seen UMTS-mast in Terneu- éên actievoerder meegeno- Q. De man dreigde een kanon It zetten. de woorden: „Als je die '3n niet snel weghaalt, knal jou en je kraan weg met mijn probeerde actievoerder Haanraads een medewerker telefoonprovider Vodafone 3 te maken. Die plaatste een j!TS-mast op de flat aan de ■iard Grieghof in Temeuzen, Side zin van omwonenden, firaads' echtgenote had ge beerd een gesprek aan te net de medewerker; die dat, waarna haar man tekst en uitleg vroeg. De mede werker voelde zich bedreigd en belde de politie.Later op de och tend kwam de politie poolshoog te nemen. Enigszins geschrok ken stuitten de twee agenten op een antiek kanon in de berging. Haanraads is schietinstructeur en gebruikt zijn kanon bij wed strijden en oefeningen. Zijn ka non en wapenvergunning zijn in beslag genomen. Hij betreurt zijn optreden niet. „Als je iets doet, moet je daar ook de conse quenties van inzien. Dat heb ik gedaan." Maar dat zijn actie zo veel commotie zou veroorzaken, was niet zijn bedoeling. „Ik wil hiermee de schietsport niet in een kwaad daglicht zetten." katern Zeeland plaatsing zendmast overvalt wijk Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Een zevenjarig meisje uit Burgh is gisteren zwaargewond geraakt, nadat ze was overreden door een lijnbus. Het slachtoffer is in kritieke toestand overgebracht naar het Sophia Kinderzieken huis in Rotterdam. Het meisje was even na het mid daguur op de fiets van school op weg naar huis. Ter hoogte van het asielzoekerscentrum aan de Hogeweg sloeg ze plotseling linksaf de straat over. Een bus van Connexxion wilde haar net inhalen; de chauffeur, een 57-ja- rige man uit Oost-Souburg, pro beerde haar nog te ontwijken, maar slaagde daar niet meer in. Het meisje belandde met haar onderlichaam onder het achter wiel. Twee ambulances, de trau mahelikopter en de brandweer werden ingeschakeld om het slachtoffer te helpen. HAULERWIJK - Het leek wel een Elfstedentocht in het klein. Het Friese dorpje Hauler wijk had zich gisteren verzekerd van de eerste schaatswed strijd op natuurijs deze winter. Niet alleen 47 schaatsers uit heel Nederland en bontgemutste dorpelingen, maar ook de media waren massaal uitgerukt. De komende dagen blijft het vriezen, 's nachts licht tot matig, maar de kans op een dikke ijslaag op meren en vaarten is klein. Vrijdag komt er meer bewolking en vanaf zaterdag stijgt de tem peratuur overdag tot boven het vriespunt. foto Kees van de Veen/GPD Zeeuwse Nachten: Muziektheater over identiteit van Nederland door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Amerikaanse in lichtingendienst CIA heeft de af gelopen jaren ruim honderd ge vangenen vervoerd door het Eu ropese luchtruim en via Europe se vliegvelden. Het is 'hoogst on waarschijnlijk' dat Europese re geringen, of op zijn minst hun geheime diensten, daar niets van af wisten. Maar er is geen enkel bewijs voor het bestaan van geheime gevangenkampen in Roemenië, Polen of welk an der Europees land dan ook. Tot die conclusie komt de Zwit serse senator Dick Marty, die sinds november het bestaan van een geheim netwerk van CIA-ge- vangenissen onderzoekt. Hij doet dat in opdracht van de Raad van Europa, de organisa tie van 46 landen voor mensen rechten en democratie die zetelt in Straatsburg. Het onderzoek is nog niet afgerond, maar een gisteren gepresenteerd tussen- verslag maakt korte metten met de onduidelijkheid over CIA-vluchten. Volgens Marty is er 'veel en sa menhangend bewijs' voor het be staan van een systeem van illega le uitleveringen. „Het staat vast dat mensen werden vervoerd en vastgehouden op een illegale ma nier en zonder rechten zijn over gedragen aan landen waar wordt gemarteld", zei hij. Uitbesteden De Verenigde Staten hebben al tijd erkend dat de CIA rond de wereld vliegt met vermeende ter roristen, maar zij ontkennen dat gevangenen naar Arabische lan den zijn gestuurd waar zij wor den gemarteld. Onderzoeker Marty spreekt echter van 'het uitbesteden van marteling'door de CIA. „Dat is in strijd met de wetten die beschaafde landen hanteren." Marty verwacht half maart klaar te zijn met zijn werk. Maandag ontving hij gedetail leerde vluchtinformatie en satel- lietbeelden, waaronder materi aal over locaties in Roemenië. De onbevestigde speculaties over kampen in Roemenië en Po len zijn voor Marty reden zijn werk voort te zetten. GPD Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij bovenstaande verkooppunten. U ontvangt 2,55 korting op een boek uit de Winnaars Collectie. een., www.winnaarscollectie.nl het alfabet van Zeeland Huisjesmelkers verdienen grof geld aan de illegale huisvesting. Al jaren probe ren de grote steden de ille gale kamerverhuur aan ille galen, gastarbeiders en au tochtonen met geldproble men aan te pakken. Maar keer op keer vinden de huis jesmelkers nieu we panden en JÊ klanten. Het aantal boetes voor snelheidsovertredingen in Zeeland is vorig jaar met 22 procent gestegen. Zeeland zit daar mee boven het landelijk gemiddelde. Dat con cludeert het landelijk bureau Verkeershandha- «#gj j£™ ving van het Openbaar Ministerie (BVOM). Het verschijnsel is van alle tijden: de geldschieter die een startende ondernemer voorziet van durfkapitaal. Veelal blijft zo'n weldoener op de achtergrond. Maar hij heeft in middels wel een gezicht: dat van de 'business an gel'. Het begrip is overgewaaid uit de Verenigde Staten, en doet nu ook Zeeland aan. M Drie decennia werd Angola verscheurd door een burger oorlog. De bevolking leefde in de wetenschap dat elke dag de laatste zou kunnen zijn. Langzaam krabbelt het straatarme land over eind. Het nationale voetbal team staat sym bool voor het A herstel. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 25, 26 en 27 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20.55)'. O per kwartaal met automatische incasso 59,751' O per jaar met automatische incasso (€229,20)'. met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland J nummer: postcc i plaats telefoon: e-mail: (post)bankrekenmgnummer: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens* i In de colofon leest u er meer over. Kijk op vAw.pzc.n/abonneren, bel gratis t 0800 0Z31231 of stuur deze bon naar: J PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. -1460 WB Goes Deze bon is geldig voor alle boeken uit de collectie o,a. verkrijgbaar bij Naam: V'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1