peel zeewering onvoldoende Stemadvies voor vrouw verdeelt Staten vlissingen komt PZC Klein binnen groot houdt boel bij elkaar AUTO HUREN! V.A. 15,- PER DAG K Zeeuwse jeugd drinkt meer dan goed is Zeeland bloedt als Sea Invest niet naar wwiiif.au tost urm .nl 15 luizencomplex Terneuzen en gemaal Cadzand ook zwakke schakel BS voelen niets wr Zeeuws ltaplan tone lucht KSG verzacht inkomensderving Bescherming kustplaatsen Geld voor fonds architectuur Telefonische hulp even uit de lucht IÜtM*LlAI2.M /if'm^/Hè( Terug in historie kerken van Goes zaterdag 21 januari 2006 prngt_.lan Rozendaal DES - Het is een hardnekkig sverstand dat jongeren in Zee- ■i minder drinken dan in de „dstad. Het omgekeerde is 1, stelt hoofd versla- zorg L. Veenhuizen van ïiureel van het Sociaal en Planbureau (SCP) i fit uitgewezen dat het alcohol- JOU«t jjruïk onder jongeren tussen i de 12 en 18 jaar op het platte land aanmerkelijk hoger is dan in de stad. Op het platteland ge bruikt 21,3 procent van de jonge ren dagelijks of enkele keren per week alcohol, tegen 14,7 pro cent in de stad. Het grotere alcoholgebruik heeft wellicht te maken met het verschijnsel van drinkketen voor jongeren in landelijke ge bieden, aldus het SCP-rapport 'Thuis op het platteland'. In Zee land zijn dat vooral caravans, geeft Veenhuizen aan. De situatie in Zeeland wijkt vol gens hem niet in gunstige zin af van andere plattelandsgebie den. „Ik werk nu vijftien jaar in de preventie en al vijftien jaar hoor ik dat het alcoholgebruik onder jongeren in Zeeland min der is dan elders, terwijl onder zoeken uitwijzen dat het niet zo is." Veenhuizen refereert aan gelui den die klinken nu het alcohol gebruik onder, jongeren weer een veelbesproken onderwerp is. Deze week werd duidelijk dat jongeren die overmatig drank gebruiken een grotere kans lopen vroegtijdig de onge neeslijke geheugenstoornis Korsakov te krijgen. Bovendien heeft minister Hoo- gervorst (WD, Volkgezondheid) aangegeven dat hij leeftijdgrens voor het kopen van bier en breezers wil verhogen van zes tien naar achttien jaar. Veenhui zen pleit voor meer sociale con trole. „Wat doen we met jongeren van 13 of 14 die nu al fors drinken? Ouders moeten hun kinderen veel meer in de gaten houden. We moeten een gedragsverande ring teweeg brengen. Het is echt vijf voor twaalf." pagina 21: het is niet allemaal gloria, halleluja Wnut Bareman jrNEUZEN - Twee procent "S jde zeewering in Zeeland vol- niet aan de veiligheidsnor- blijkt uit de periodie- •tage van de twee wa- scbappen en Rijkswaterstaat. Zeeuwse dijken moeten be- jjd zijn tegen een stormvloed neen waterstand, die gemid- S!r^ ld eens in de 4000 jaar voor toetsingsrapportage maakt ielijk dat 61 procent van de jen voldoet aan de veiligheid sei] of daar na aanpassings- aan beantwoordt. Het «rende deel van de dijkvak- E moet aan een nader onder- worden onderworpen, j extra aandacht wordt l aan de stabiliteit en de rond. Maar daarvoor het ministerie van Verkeer Waterstaat eerst de ontbre- ide criteria voor waterstand golfhoogte vast te stellen. GS j to er bij het ministerie op gedrongen daar haast mee te jen, zodat die dijken bij een gende toetsing ook grondig fer de loep kunnen worden pen. dijken, waarvan nu al vast- •I dat ze niet voldoen, wor- i aangepakt in het kader van projecten Zeeweringen en akke Schakels (van de Noord- De waterschappen heb- iiook de waterkerende kunst- rken, zoals sluizen en gema- !E;' (getoetst. Daarbij kwam aan E (licht dat met name het slui- Komplex in Terneuzen en het gemaal in Cadzand niet voldoen aan de eisen. Hoofd afdeling wa terkeringen A. Provoost van het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren: „De sluizen zijn van Rijks waterstaat, maar we nemen ze wel mee in ons toetsingspro gramma omdat ze nu eenmaal onderdeel uitmaken van de wa terkering. Het gemaal valt on der onze eigen verantwoordelijk heid. Alle pijnpunten worden ge meld aan de provincie, die de rapportage vaststelt en vervol gens bij de minister indient." Die moet bepalen aan welke 'zwakke schakels' prioriteit wordt toegekend en voor welke projecten geld beschikbaar wordt gesteld. IDELBURG - Gedeputeerde len zien niets in een Delta- in Schone Lucht. De Staten- idie van GroenLinks pleitte Ier voor zo'n plan om lucht- mtreiniging in Zeeland Éiger aan te pakken. De sluizen in Terneuzen. foto Peter Nicolai VLISSINGEN - De Koninklijke Scheldegroep (KSG) in Vlissingen compenseert de negatieve effecten van de in voering van de nieuwe ziektekostenverzekering. Werkne mers die er meer dan 10 euro op achteruit gaan, krijgen extra geld uitbetaald. De invoering van het nieuwe ziekte kostenstelsel heeft voor sommige werknemers grote gevol gen. Degenen die particulier waren verzekerd gaan er flink op achteruit. De inkomensachteruitgang varieert van enkele honderden euro's tot 1700 euro per jaar. De KSG wil de gevolgen verzachten, aldus directeur- H. van Ameijden van Schelde Marinebouw. Dit jaar compenseert de KSG 80 procent van de inkomensderving. En dat per centage loopt af tot 40 procent in 2010. Daarna houdt de regeling op te bestaan. De regeling is tot stand gekomen in overleg met de ondernemingsraad. DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten de be scherming van dertien kustplaatsen, waaronder Vlissin gen en Cadzand, tegen hoog water te garanderen. Ook bij een stijging van de zeespiegel moet het beschermingsni veau op het huidige peil blijven. Als het nodig is, wordt daarvoor door Rijkswaterstaat extra zand opgespoten. De dertien badplaatsen hebben buitendijkse bebouwing die niet voldoet aan de veiligheidsnorm voor overstromingen. Voor de Boulevard in Vlissingen en de kustbebouwing in Cadzand is de kans op schade door een overstroming gro ter dan één keer in de vierduizend jaar - de Zeeuwse norm. Dat is geen bezwaar, maar staatssecretaris Schultz van Haegen (WD, Verkeer en Waterstaat) wil uitsluiten dat het beschermingsniveau daalt wanneer de zeespiegel als gevolg van klimaatverandering gaat stijgen. MIDDELBURG - Het Centrum voor Beeldende Kunsten. Vormgeving en Architectuur Zeeland (CBK) krijgt voor het eerst subsidie van het Stimuleringsfonds voor Archi tectuur. Met het bedrag van 18.500 euro gaat het lezin gen, debatten en exposities organiseren. Er staan dit jaar twee lezingen op het programma van het CBK. De eerste gaat over architectuur en film, de tweede heeft architec tuur en constructie als thema. Verder houdt het centrum vier debatten. Daarin praten deskundigen en beleidsma kers met elkaar en het publiek over zaken als de ontwik keling van een kenniswerf in Vlissingen, de zwakke scha kels in de Zeeuwse kust en gemeentelijke en provinciale welstandsnota's. Ook houdt het CBK twee exiDosities. In het voorjaar toont het centrum inzendingen van de prijs vraag Nieuw Tij. In het najaar richt het een tentoonstel ling voor architectuur in combinatie met beeldende kunst en vormgeving in. Het centrum heeft een eigen expositie ruimte in Middelburg. MIDDELBURG - Wegens werkzaamheden aan de tele fooncentrale zullen dinsdag 24 januari de SOS Telefoni sche Hulpdienst, de Kindertelefoon en het Steunpunt Hui selijk Geweld korte tijd onbereikbaar zijn. De Stichting Centrum voor Telefonische Hulpverlening Zeeland kan niet exact zeggen wanneer de lijnen uit de lucht zijn, maar schat dat de onderbreking hooguit 20 minuten zal duren. GS zijn de meeste lucht- lilende stoffen afkomstig idere provincies en het bui- nd. Maatregelen daartegen mop Europees niveau wor- aangepakt. Tegen vervui- die uit Zeeland komt, irdt al genoeg gedaan. js provinciebestuur daarbij speciaal op een ac- plan voor fijn stof, waaraan jpnteel wordt gewerkt. GS tanen dat de norm van de Eu- Rünie voor fijn stof op ver- ülende plaatsen in de provin- wordt overschreden. Dat i name voor de Kanaal- het Sloegebied en op öe wegen in de binnenste- L grote industriegebieden poleert de provincie of be- to zich houden aan Europe- Bjelgeving op het gebied van istof. Die geeft aan dat be- to zoveel mogelijk moeten om het ontstaan daarvan S® ie gaan. De aanpak van pstof in de steden is vooral /erantwoordelij kheid van __.Jhten, vinden GS. ft het algemeen valt het met luchtverontreiniging in Zee pest mee, betoogt het dage- 5 provinciebestuur. Voor ^stoffen geldt dat de niveaus ®der de desbetreffende nor- door Emile Calon MIDDELBURG - Ongewenste inmenging van de provincie in de gemeentepolitiek. Zo betitel de gistermiddag fractievoorzit ter W. Kolijn (SGP) het emanci- patievoorstel van de Statenfrac ties van PvdA, CDA, D66 en GroenLinks. Volgens hem geeft het geen pas dat de provincie een stemadvies geeft aan de kiezers die over en kele maanden een stem uitbren gen voor de gemeenteraad. Daarnaast, zo voerde hij tijdens de Statencommissie Sociale en Bestuurlijke Zaken aan, hoort W. Kolijn (SGP) de overheid zuinig om te gaan met gemeenschapsgeld en moet bij het vervullen van een vacatu re dus gekeken worden naar de kwaliteit en niet naar de sekse van een sollicitant. Het voorstel van de vier fracties voor onder andere het vervaardi gen van stickers met het advies op een vrouw te stemmen en po sitieve discriminatie bij het per soneelsbeleid wees de SGP'er dan ook van de hand. Ook de WD en de Partij voor Zeeland Heten bij monde van F. Streng en L. Waterman weten niets te zien in het voorstel van de be wuste fracties. Dat kwartet vindt dat er op het terrein van emancipatie nog heel wat gedaan moet worden. En dat de provincie daarbij het voortouw dient te nemen. Gedeputeerde H. Van Waveren vond aanvankelijk dat er vol doende was bereikt op het ge bied van emancipatie. Gisteren liet hij echter weten een in grote lijnen achter het idee van de vier fracties te staan. Hij hield hen echter wel voor het laten drukken van de stickers echt niet kan. Nu al hoort hij van de kant van de ge meenten tal van negatieve reac ties op dat idee. Daarnaast vroeg hij de voorstanders van verdere ondersteuning van de emancipatie de provincie de tijd te geven om de adviescommis sies te bemannen met minimaal veertig procent vrouwen. Hij merkte op dat de provincie in veel gevallen nauwelijks daad werkelijke invloed heeft op de samenstelling van die commis sies. De provincie vraagt im mers aan anderen om vertegen woordigers te sturen. De provin cie kan dus alleen maar vragen om meer wouwen af te vaardi gen, aldus Van Waveren. Verder bleek hij zich in grote lijnen wel achter het voorstel voor onder steuning van de vrouwenemanci patie te kunnen vinden. door Emile Calon MIDDELBURG - Klein binnen groot is de manier om in het Zeeuwse de boel bij elkaar te houden. Op die manier is het mo gelijk de regionale identiteit overeind te houden, zo betoogde gedeputeerde G. van Heukelom (sociale zaken) gisteren tijdens een discussie in de commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken. Gedreven verdedigde hij daar de nota De Driehoek Rond waar in een aanzet wordt gegeven voor een duurzame en evenwich tig ontwikkeling van het sociaal domein in de provincie. In de no ta wordt gesteld dat vele kleine eenheden tezamen kunnen zor gen voor een leefbare samenle ving. Als voorbeeld wees de ge deputeerde naar de plannen van de Hogeschool om bij de ver schillende ROC's een afdeling op te zetten. Ook stelde hij dat de fusies in het onderwijs en de gezondheidszorg zijn ingegeven om breed aanwezig te kunnen blijven in de regio. Die bestuur lijke samenvoegingen zijn vol gens hem bedoeld om een sterke backoffice (hoofdkantoor) te creëren zodat de verschillende vestigingen (frontoffices) elders kunnen blijven bestaan. De gedeputeerde ziet de nota als de basis voor het toekomstig be leid. Om te zorgen dat de ver schillende sectoren als bijvoor beeld economie, planologie en welzijn leren dat ze niet zonder elkaar kunnen. Dat de medewer kers van die afdelingen beseffen dat ze samen moeten optrekken, integraal werken, aldus Van Heukelom. Zweefgehalte De nota werd gisteren wisselend ontvangen door de verschillen de fracties. De WD was ronduit negatief. F. Streng vindt dat die nota, onder andere geschreven door decaan H. Adriaansens van de Roosevelt Academy, een zeer hoog zweefgehalte heeft. Hij mist concrete projecten. „Wat voegt deze nota toe?" Aan de an dere kant uitten CDA, SGP en GroenLinks lof. M. Wiersma (GL) vroeg zijn collega's om tij dens het komende Statendebat de nota te koppelen aan econo mische en ecologische projecten zodat de nota vertaald kan wor den in daadwerkelijk beleid. J. Hooymeyer (PvdA) pleitte ook voor actie. Volgens haar wordt er al te lang gepraat en wordt het de hoogste tijd dat er daadwerkelijk sociale projecten worden opgepakt en uitgevoerd. De gedeputeerde voerde aan dat het zeer moeilijk is om het so ciaal denken doorgevoerd te krij gen bij tal van afdelingen. Zo stond een provinciaal ingenieur zowat met zijn oren te klappe ren toen Van Heukelom hem vroeg wanneer hij voor het laatst een weg had aangelegd in verband met sociale veiligheid. „We moeten af van dat secto raal denken", voerde hij aan. Hij ziet de nota als de manier om sociale veiligheid en sociale zekerheid een plaats te geven in het provinciaal beleid. COR DE JONGE ■PMI WC in ZECWP .M HCDCRLMP MN =W tSf&moDDENFieilUf! HS k€ EEN KtCEEENPUIA Mw «jet. 2oieT(VJ 'CMNHH WIE BëJAALT DC KAW VANHa W/fiE EN Ha VCPWCPKBA VAN DE tSeOevSNS 7 sas PINKELTJE scHoaueHAAp KEEM T.O 8AH& PAT VECXoTC HENESH door Ben Jansen MIDDELBURG - Als het Haven bedrijf Rotterdam niet snel in stemt met de vestiging van Sea Invest/Zuidnatie in Vlissin- gen-Oost, kan de Zeeuwse eco nomie schade oplopen. De komst van de Vlaamse combina tie van havenbedrijven is niet al leen van belang omdat ze een be langrijke klant is, maar ook om dat ermee een stap wordt gezet in het streven van havenschap Zeeland Seaports een rol van be tekenis te spelen op het gebied van de overslag van containers. Volgens het dagelijks provincie bestuur, dat vragen over dit on derwerp van CDA-Statenlid B. Feijtel beantwoordt, had het Zeeuwse havenschap Sea Invest/Zuidnatie niet zelfstan dig kunnen binnenhalen, omdat de Scaldiahaven deel uit maakt van ESM, het samenwerkings verband van Zealand Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam. Zelfstandige acquisitie zou een inbreuk betekenen op de afspra ken die zijn gemaakt binnen ESM (voluit de Exploitatiemaat schappij Schelde Maas). Rotter dam had daar bezwaar tegen kunnen maken. Naar het oordeel van Gedepu teerde Staten heeft Zeeland Seaports zorgvuldig gehandeld bij de wei-ving van Sea Invest/Zuidnatie. Aan de ene kant is rekening gehouden met de wens van de klant discreet om te gaan met de plannen van de combinatie en anderzijds met die van ESM. Het dagelijks provinciebestuur legt uit dat het mogelijk is dat Rotterdam de gang van zaken in ESM-verband op een andere ma nier beoordeelt dan Zeeland Seaports. Het Havenbedrijf Rot terdam is een NV met een be perktere doelstelling dan Zee land Seaports, dat als gemeen schappelijke regeling een afge leide van de overheid is. Dat be tekent dat het Zeeuwse ha venschap meer dan het Havenbe drijf beslissingen mede baseert op het verwachte maatschappe lijke rendement, zoals de werk gelegenheid. De samenwerking binnen ESM tot dusver is zowel voor Zeeland Seaports als voor het Havenbe drijf onbevredigend. Het Zeeuw se havenschap vindt dat de band met Rotterdam te weinig heeft opgeleverd en topman H Smits van het Havenbedrijf heeft dat erkend. Niettemin wil Rotterdam de samenwerking voortzetten. In Zeeland gaan stemmen op er een punt achter te zetten. Twee onafhankelijke onderzoe kers (oud-voorzitter A. van der Hek van de Nationale Haven- raad en oud-bestuurdersvoorzit ter van Vopak - en Rotterdams Havenman van 2005 - C. van den Driest) zijn inmiddels aan de slag gegaan om te onderzoe ken of de samenwerking tussen Zeeland Seaports kan worden voortgezet en op welke manier. Daarbij zal ook worden beke ken onder welke voorwaarden ermee kan worden gestopt. GOES - De geschiedenis van drie kerken in Goes staat dins dagavond centraal tijdens een le zing in de Maranathakerk aan de Goese Bergweg. De drie kerken waarvan de his torie van 1690 tot 1800 onder de loep wordt genomen, zijn de her vormde gemeente, de Waalse ge meente en de Mennonieten-ge meente. Sprekers zijn A. Jobsen en J. Adriaanse. De avondlezing begint dinsdag 24 januari om acht uur en is de derde in een serie van vijf bijeen komsten die nog worden gehou den in het kader van Goes 600 jaar stad, onder de noemer 600 jaar kerken in Goes. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73