Grote zeesluis cruciaal voor Gent PZC Vogelaars tegen de gevestigde orde Elke notabele heeft iets te verbergen Scholen en wethouder nog niet in gesprek over Axelsestraat Slavenschepen wijt tegenvallende overslag in 2005 aan kleine doorgang in Terneuzen Drankrijder komt goed weg 13 loete na rijden d iet slok op Directeur van Woongoed vindt beeldvorming over corporaties fout Robotarm niet in strijd met beleid CDA Sluis wil meer openheid Aanhouding na diefstal en heling Bridgen voor pater Swinne zaterdag 21 januari 2006 wWnut Ba rem an 0T - De Vlaamse regering Ooet zich net zo hard inspannen wor de bouw van een nieuwe besluis in Terneuzen als ze tot t toe voor de verdieping van jt Schelde heeft gedaan. Want par de verdieping voor Antwer- een zaak van levensbelang is de nieuwe sluis dat voor jjjt. De toekomst van die ha ai staat of valt met de nieuwe eritieme toegang. gvenschepen D. Termont van it liet er gisteren in zijn jwjaarstoespraak geen enkel jsverstand over bestaan. De jaar tegenvallende cijfers van jgoederenoverslag in 2005 in JJ ijn' haven zijn voornamelijk te jten aan de te kleine zeesluis Terneuzen. Het jaar 2006 idt voor Gent cruciaal. Ter- pat wees erop dat medio art de uitslag wordt ver- icht van een onderzoek naar mogelijkheden om de nau- the toegankelijkheid van het maal verder te verruimen. De ju- thnische Scheldecommissie jft binnenkort ook opdracht or andere 'verkennende', ©overschrijdende studies, nstreeks 1 juli beslissen de Ne- ;e en Vlaamse Regering rice 1c over de uitvoering van maat- jappelijke kosten-baten ana- se voor een nieuwe sluis. Vol- bs de overeenkomst tussen bei- landen moet op 1 juli 2008 de loop definitief worden doorge- 11. prominenter nnont: „Het is onze vaste wil i de haven van Gent promi- a Dterm beeld te brengen bij de Édsmakers in dit land. Het aniet zo zijn dat enorme bud- Eüen bijna uitsluitend naar ihaven en één stadsregio blij- i. Investeringen in infra- uctuur, en de werkgelegen- die dit met zich mee t, moeten het hele land ten nede komen. Alle havens moe- hun deel krijgen van de ■HiJdt" >i die ene haven doelde Ter- li; ont op Antwerpen. Hij reken- IDDELBURG - Een 35-jarige toner van Terneuzen is giste- idoor de Middelburgse poli- rechter veroordeeld tot 480 ara boete voor dronken rijden. ot'! ie verdachte gaf toe dat hij vo- jaar april in Terneuzen was an rijden terwijl hij tien bier- s op had. Het alcoholgehalte 520 microgram, waar microgram is toegestaan. drinken van één glas whis- j- F- vorig jaar op Koninginne- :te een 4 7 - j arige Temeu- oaar gisteren een boete van euro. Met een score van 295 rogram zat de man boven de ent- set. Een 32-jarige inwoner Zaamslag kreeg dezelfde Kte opgelegd. De man blies aart vorig jaar in Terneuzen 5 microgram. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge- ^'ende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 ac terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Rsnévan Stee Fn'ts Bakker (sport) 5audeloo16 Postbus 62 B hulst lal: (0114)372776 Fox: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes kl: (0113)315500 (0113)315669 '■mail: redactie@pzc.nl 'nterimet ^■pzc.nl ri: web@pzc.nl de fijntjes voor dat onderhoud van de verdiepte Westerschelde jaarlijks een kleine honderd mil joen euro vergt. „Voor de prijs van tien jaar onderhoud kun je een nieuwe zeesluis in Terneu zen bouwen." De schepen dreig de dat, als de Vlaamse regering en het parlement de Gentse wen sen niet snel serieus nemen, er andere stappen zullen worden ondernomen. „Een mars naar Brussel organiseren, is mis schien iets overdreven, maar als we inderdaad geen gehoor krij gen, zullen we toch op een vol doende duidelijke manier van ons moeten laten horen." De havenschepen verwacht een dezer dagen ook uitsluitsel over de mogelijkheden tot samenwer king tussen havenschap Zee land Seaports en het Gents Ha venbedrijf. De gezamenlijke stu die daarnaar, uitgevoerd door de universiteiten van Amster dam en Gent wordt momenteel afgerond. Termont: „Het is be kend dat ikzelf een groot voor stander ben van een echte struc turele samenwerking tussen de beide havenschappen. Wanneer wij onze krachten kunnen bun delen, zouden wij samen veel sterker staan." door René van Stee TERNEUZEN - De beeldvor ming onder met name landelijke politici over woningcorporaties is volgens directeur C. Rein- houdt van Woongoed Zeeuws- Vlaanderen onjuist. Hij zei dit gistermiddag bij de opening van het nieuwe kantoor van Woon goed, op een van de mooiste zichtlocaties aan de Communica tielaan in Terneuzen. Reinhoudt typeerde Woongoed als een maatschappelijke onder- neming die niet louter zijn ver mogenspositie sterk in de gaten houdt, maar volop initiatieven ontplooit die de veelzijdigheid van een moderne woningcorpo ratie benadrukken. Hij somde tal van projecten op die Woongoed uitvoert of op de rol heeft staan. Dit zijn onder meer de bouw van Hooge Platen (de vervanger van woonzorgcen trum Ter Schelde in Breskens), de fasegewijze verbouwing van verzorgingshuis Antonius in Kloosterzande tot modern zorgcentrum, de ontwikkeling van een nieuwbouwplan in Graauw en het bouwplan voor twee groepswoningen voor de Stichting Tragel in Oostburg. Woongoed is ont staan uit een fusie van de Regio nale Zeeuwsch-Vlaamsche Wo ningbouwvereniging in Axel en de Algemene Woningbouwver eniging West- Zeeuwsch-Vlaan deren in Breskens. Terneuzen is gekozen als nieuwe vestigings plaats vanwege haar centrale lig ging. Inclusief de werkplaats in Axel werken er tachtig mensen. Verspreid over veertig kernen in Zeeuws-Vlaanderen heeft Woon goed 6500 verhuureenheden. Hiervan zijn 97 procent wonin gen. Sinds 1 januari zijn pu- blieksbalies gevestigd in de stad huizen van Axel en Oostburg. Het oude kantoor in Breskens staat te koop. Het voormalige kantoor in Axel wordt waarschijnlijk een gezondheidscentrum, waarin huisartsen, fysiotherapie en an dere zorgverleners onderdak krijgen. Reinhoudt: „Meer kan ik daar niet over zeggen, want alles verkeert nog in een zeer pril stadium. Peter Maas (links) en George Sponselee, pioniers bij natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. door Jan Jansen HENGSTDIJK - De kijkers zwenken mee met een troepje vriesganzen dat in V-formatie gakkend over onze hoofden scheert. Niks bijzonders, deze waarne ming hier bij De Putting achter Hengst dijk. Ganzen zitten tegenwoordig over al, in alle maten en soorten, het hele jaar door. Meer dan menigeen lief is. Nee, dan vroeger... Peter Maas, van kindsbeen af actief in De Steltkluut, natuurbeschermingsvere niging voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen, weet het nog. „De Putting was destijds hèt ganzengebied. Van de kolgans dan, en die kwam alleen in de winter." Ge orge Sponselee, in 1956 mede-oprichter van de vereniging, vult aan: „Uit heel Nederland kwamen ze kijken naar onze ganzen." Pioniers waren het. Alles was nieuw. Zij brachten onontgonnen gebied in kaart, zij vijzelden de kennis op van het regionale vogelleven en brachten die over op de eerste excursiegangers, voor wie een wereld openging. Wie elke eend altijd had bestempeld als de zoveelste piel, wie nog geen kraai van een 'klamper' kon onderscheiden, geen spreeuw van een merel en geen mus van een vink, die wist voortaan be ter: daar zwemt een slobeend, kijk, de blauwe kiekendief is weer in de lucht en hoor 's, dat is een compositie van de tjiftjaf. Het duo Maas/Sponselee verhult nauwe lijks dat het ook wel leuk was om in de contramine te zijn. Zij namen het op voor de vogels en hun biotoop en daar was de tijdgeest niet rijp voor. Ze trof fen boeren, jagers, waterschap, gemeen ten en andere overheden op hun oorlogs pad. Dat roept de spanning van een jon gensboek op, dat schept een band. Sa men tegen de gevestigde orde! Dat is nu ondenkbaar. Jarenlange strijd heeft er toe geleid dat de vogelbeweging een woordje meespreekt. Geen voorkook commissie voor nieuwe plannen, of er zit wel een vogelaar in; geen blauwdruk verlaat de burelen zonder zijn stempel. „Toen ik voorzitter was", zegt Sponse lee, „hadden we met iedereen ruzie, maar dat is voorbij. Nu zijn we ingekap seld. Hoe moet je het noemen? Inge lijfd." Goed nieuws eigenlijk, maar toch klinkt er een vleugje spijt in door: vroeger was het misschien niet beter, maar wel spannender. De strijd is niet voor niets geweest. In spraak volop. En het Zeeuws-Vlaamse vogelbestand mag er nog altijd wezen, al zijn er ook minpunten. „Met de wei de- en akkervogels gaat het in Zeeuws-Vlaanderen slecht. Dat heeft aanwijsbaar te maken met aantasting van hun biotoop. Kijk alleen maar naai de afname van de veldleeuwerik", stelt Maas spijtig vast. Er valt ook minder te juichen over nieuwe waarnemingen, het is minder druk bij excursies, geen der tig man meer zoals toen. „Toen was het een ontdekkingsreis. Nu is het gewo ner", denkt Sponselee. „En er is de con currentie van tv. De programma's van National Geographic bijvoorbeeld. Waar je hier een hele dag voor op pad moet, dat krijg je daar in vijf minuten te zien en dan nog van veel dichterbij. Op dat vlak is de natuur wel ontgon nen." Het weer was bar en boos, in februari 1956, de geboortemaand van De Stelt kluut, toen van de ene op de andere foto Camile Schelstraete nacht de thermometer min vijftien aan wees. „Dat was precies de aanleiding tot de oprichting", weet Sponselee. „Veel vogels kwamen toen in moeilijk heden. Er moest bijgevoerd worden, maar er was geen organisatie om dat te doen. Toen heeft de toenmalige officier van justitie Lebret het initiatief geno men om ook in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren een vogelwacht te beginnen." In het kader van het jubileum biedt De Steltkluut, naast een aantal regionale activiteiten, in samenwerking met de WV Zeeuws-Vlaanderen de gelegen heid kennis te maken met de streek. Er zijn twee bustochten gepland. De eer ste tocht wordt gehouden op zaterdag 27 mei en de tweede op zondag 28 mei. Deskundige gidsen vertellen alles over de natuur, cultuur, landschap en histo rie van Zeeuws-Vlaanderen. Op zaterdag 27 mei wordt het westelijk deel tot en met de Braakman verkend, op zondag 28 mei het oostelijk deel tot aan het Verdronken Land van Saeftin- ge, het grootste brakwater schorrenge- bied van Europa. Aanmelden kan bij de VW-Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen. Op beide dagen beginnen de natuurtoch- ten om 11.00 uur bij het busstation in Terneuzen. door Wilma Valk OOSTBURG - Een heel bijzon dere toneelervaring is ieder jaar de voorstelling in het dialect van Cadzand, die De Plattelan ders geven in het Ledeltheater in Oostburg. Dit jaar is gekozen voor de komedie Pjotr Ivanov in een bewerking van regisseur Eric Wijffels en Rini Fenijn. „Het is een mooi verhaal, al heb ben we alleen de basis ge bruikt", zegt Fenijn. „Het is een Russisch toneelstuk uit de ne gentiende eeuw. We hebben de titel verzonnen en het stuk be werkt." Het verhaal speelt in het Rusland ten tijde van de tsaar. De notabelen van een klein dorpje worden opge schrikt door een brief van die tsaar: er komt een controleur langs. In het kleine stadje heb ben niet alleen de burgemeester, maar ook de rechter, de doktor en de onderwijzer wel iets te ver- doezelen.„Het stuk gaat niet over corruptie, maar over men sen die zich beter voordoen. Over steekpenningen, dingen naar elkaar toeschuiven, alle maal net op het randje van het geoorloofde. Iedereen wil zijn ei gen stukje voordeel", aldus Fe nijn.De première van Pjotr Ivan ov is op vrijdag 10 februari in het Ledeltheater in Oostburg. Verder zijn er voorstellingen op 11, 17,18, 24 en 25 februari. Al le uitvoeringen beginnen om 20 uur. Op woensdag 22 februari is er een matinee, aanvang 14 uur. MIDDELBURG - Een 46-jarige drankrijder uit Sas van Gent kwam gisteren in Middelburg met cle schrik vrij. De man had zijn baan op het spel gezet door voor de tweede keer in korte tijd onder invloed van alcohol te rijden. Poli tierechter A. Gaakeer veroordeelde de man tot 1400 euro boete en een jaar voorwaardelijke rijontzegging, zodat de man zijn rijbewijs mag houden. De Sassenaar veroorzaak te 29 oktober vorig jaar iri Zaamslag een eenzijdig onge val en was daarn,a naar huis gegaan. De politie stond vijf minuten later aan de deur van zijn huis in Vogelwaarde, waar hij toen woonde. De man vertelde thuis voor de schrik een glas wijn te hebben gedronken. De nadronk werd op de uitkomst van de blaastest in mindering ge bracht. Het alcoholgehalte werd zodoende vastgesteld op 648 microgram: bijna drie keer zoveel als toegestaan. De officier van justitie wilde de verdachte niet brodeloos ma ken. Ze zocht compensatie door een hogere boete te eisen. TERNEUZEN - Het ophalen van kliko's met een robotarm is niet in strijd met het rijksbeleid voor kansar me en langdurig werklozen. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vragen van raadslid C. Freeke (LCF). Die wijst op het beleid om langdurig werk lozen aan een baan te helpen, terwijl zo'n robotarm juist arbeidsplaatsen bespaart. Het college betoogt dat de ro botarm op de vuilniswagen de arbeidsomstandigheden voor de beladers sterk verbetert. „Gevolg hiervan is dat medewerkers ook op hogere leeftijd fysiek in staat zijn de ze werkzaamheden uit te voeren", aldus B en W. „De in voering van de huisvuilauto met robotarm is een gevolg van ons streven om de inzameltaken zo voordelig moge lijk uit te voeren zonder concessies te doen aan de kwali teit. Dit beleid komt ten goede aan de burgers die via de afvalstoffenheffing de inzameling van huisvuil betalen." SLUIS - Het CDA in de gemeente Sluis pleit voor meer openheid van bestuur in de nieuwe raadsperiode. Lijst trekker L. Flik weert vraagt het college de notulen van de wekelijkse vergaderingen van het dagelijks gemeentebe stuur openbaar te maken. Ook wil ze het presidium, cle maandelijkse vergadering van de fractievoorzitters, toe gankelijk maken voor alle belangstellenden. Deze verga dering is momenteel nog besloten. „Wij streven er met zijn allen naar de politiek dichter bij de burger te bren gen. Ik vind dat we daar zo veel mogelijk kansen voor moeten benutten", zegt Flikweert. Ze bouwt wel een res trictie in. Bij het openbaar maken van de college-notulen moet zeer zorgvuldig worden omgegaan met gevoelige za ken. Dat geldt ook voor het presidium. Flikweert stelt voor gevoelige zaken niet tijdens een openbare zitting van het presidium te behandelen, maar in het besloten senio renconvent. VLISSINGEN - Twee Walchenaren zijn gisteravond aan gehouden voor diefstal en heling van een dvd-speler. Een 21-jarige Vlissinger zou de dvd-speler uit een winkel in de Walstraat hebben gestolen. Een 48-jarige Middelbur ger is aangehouden op verdenking van heling van de spe ler. Beiden zijn voorgeleid. door Paul Begijn TERNEUZEN - Er is nog altijd geen overleg geweest tussen de scholen voor voortgezel onder wijs De Rede en het Zel- denrust-Steelantcollege en wet houder P. Hamelink (openbare werken) over de heringerichte Axelsestraat in Terneuzen. Beide Temeuzense scholen kla gen al langer over de onveilige verkeerssituatie op de Axelse straat. Eerder liet Hamelink we ten open te staan voor sugges ties van beide onderwijsinstel lingen. Volgens verkeerscoördinator J. van Gulick van De Rede is het niet aan de scholen om het initia tief te nemen voor een gesprek met de wethouder. „De Axelse straat is eigendom van de ge meente Terneuzen. Wij hebben als school de onveilige verkeers situatie al verschillende keren aangekaart. Je mag van een wet houder verwachten dat hij op zijn minst eens bij ons aanklopt voor een gesprek." Verkeerscoördinator F. Cramers van het Zeldenrust-Steelantcol- lege sluit zich bij die woorden aan. „Hamelink heeft al eerder aangegeven dat hij de situatie in de Axelsestraat veilig vindt. Over een gesprek heb ik nooit iets gehoord. Die hele straat deugt niet." Vreemd De wethouder geeft aan nog al tijd open te staan voor een ge sprek. „Maar", benadrukt hij, „het is toch vreemd dat de scho len mij nooit persoonlijk bena derd hebben. Er zijn verschillen de inspraakavonden geweest. Ik heb daar nooit iemand van de scholen gezien Hamelink voegt er aan toe dat er verder weinig klachten zijn binnengekomen van omwonen den. „Het is bovendien niet goed om een plan meteen af te keuren. De herinrichting is nog niet zo lang achter de rug. Je moet iets wel de tijd geven om zich te bewijzen." Toch ziet ook de wethouder in dat niet alles deugt aan de herin richting van de Axelsestraat. Er wordt een aantal dingen veran derd. Zo komt er een drempel tussen de wijk Triniteit en zorg centrum De Blide. Ook wordt het kruispunt tussen de Dokweg en de Zuidlandstraat opnieuw onder de loep genomen. CLINGE - In het gemeenschaps centrum Malpertuus wordt zon dag 29 januari een bridgedrive gehouden voor het goede doel. De opbrengst komt ten goede aan Pater Cyriel Swinne uit Sint - Jansteen, die in de slop penwijken van de Colombiaanse havenstad Barranquilla werkt. De kaarten worden vanaf 10.30 uur geschud. Er wordt gespeeld in drie lijnen naar sterkte. Het inschrijfgeld bedraagt 13 euro per paar. Aanmelden kan tot 26 januari op nummers 0114- 315309,314295 en 311710. (Advertentie) Den Dekker •\fcll I Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) De Plattelanders brengen een Russisch verhaal in het dialect van Cadzand. foto Camile Schelstraete het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71