Ritme ontbreekt bij PSV PZC Wie is nu de beste schaatser? Walkapitein Heiner apetrots sa m Sister Act wordt waanvoorstelling De Nooijer denkt nog aan nieuwe profclub AZ kiest voor echte grasmat Verbeek langer bij Heerenveen Roy Hendriksen zet comeback in Koploper heeft moeite met RKC Lobont per direct naar Fiorentim Jan Bos rijdt 500 meter alleen l» Chovanec voorzitter Sparta Praaj Longa bereikt laatste vier Bijltjesdag in Wijk aan Zee Juffermans Eerste schorsing voor Adriaanse Hoofdrol Mido Tennis gestoptj wegens hitte door Peter van der Meeren LELYSTAD - Snorrend van tevredenheid volgde Roy Hei ner gisteravond en vannacht de ontknoping van de tweede etappe van de Volvo Oceaan race. De sportief-directeur van team ABN Amro had alle reden om zijn big smile te to nen. 'Zijn' twee boten zijn vannacht als eerste en tweede in Melbourne door de finish gevaren. „We hebben gewoon alles goed geregeld", aldus Heiner. In zijn kantoor te Lelystad - tevens de plaats waar de bei de 70-voeters zijn gebouwd - volgde Heiner de laatste uren van de onder Nederlandse vlag varende boten. Uiterlijk onbewogen, maar onmisken baar trots. De viervoudig deel nemer aan de Olympische Spelen (één medaille, brons, in 1996 in de Finn) was im mers de stuwende kracht ach ter de pogingen om vanuit ons land weer eens mee te doen aan de bekendste race om de wereld. Slikken Dat Heiner van de sponsor zelf niet mee mocht varen, was even slikken. „Ik mis het nog altijd", aldus de 45-jarige geboren Zuid-Afrikaan. Als sportief-directeur heeft hij er op de wal voor gezorgd dat zijn teams verreweg het beste voorbereid aan de start van deze 11.000 kilometer lange race zijn verschenen. Die voorbereiding is de basis van het succes, zegt de walka pitein Heiner. „Zeventig pro cent van wat wij nu preste ren, hebben we te danken aan wat wij in de anderhalf jaar voor de start gedaan hebben. Testen, trainen, varen, niets aan het toeval overlaten. Dat betaalt zich nu uit. Tegen de meeste schade die nu de ande re teams treft, zijn wij in de voorbereiding al aangelo pen." Mede door het winnen van de 'tussensprints' in de tweede etappe (die op 2 januari start te in Kaapstad) heeft Heiners eerste boot, Black Betty, een straatlengte voorsprong geno men in het klassement. De tweede Nederlandse boot is opgerukt naar de tweede plaats. Op deze boot varen de Nederlanders Hans Horre- voets, Simeon Tienpont en Gerd Jan Poortman. De Gro ninger Tienpont vierde giste ren zijn 24e verjaardag. Om dat de rantsoenen zo goed als op waren - de etappe heeft vijf dagen langer geduurd dan verwacht - bleef het bij handenschudden en gezang. Heiner vliegt komende week naar Australië, om toe te zien op de reparatieklussen. „Bij ons gaan ook spullen kapot, maar wij kunnen dat behap pen." Op 4 februari staat de havenrace van de derde etap pe op het programma. GPD ALKMAAR - AZ speelt in het nieuwe DSB Stadion voorlopig op natuurgras. Dat hebben be stuur en directie van de voetbal club besloten. De Alkmaarse club voorziet wel dat op langere termijn kunstgras in het stadion wordt gelegd. Donderdagavond laat hakte AZ de knoop door. Het vijftal Sche- ringa (voorzitter), Neelissen (penningmeester), Gerbrands (al gemeen directeur), Van Gaal (trainer) en Brands (technisch di recteur) zei unaniem 'ja' tegen gras. „Dus ook Van Gaal, ja", al dus Brands. „Dat hij een voor stander is van kunstgras, is dui delijk. Maar zijn voornaamste wens is dat er een topveld in het stadion komt. Daar moeten we nu voor gaan zorgen." ANP/GPD HEERENVEEN - Gertjan Ver beek blijft langer aan als trai ner-coach van SC Heerenveen. De Friese voetbalclub brak het contract open en verlengde het tot en met juni 2008. De 43-jari- ge Verbeek kwam in de zomer van 2004 naar Heerenveen, als opvolger van Foppe de Haan. ANP SITTARD - Roy Hendriksen leidde gisteravond de revival in van Helmond Sport. De Middel burgse voetballer zorgde na ruim uur voor de aansluitings treffer tegen Fortuna Sittard (2-1), waarna Calabro en Van der Ven de Brabantse zege zeker stelden (2-3). Ex-Hoek-speler Hendriksen maakte zijn eerste seizoensgnal, in zijn tweede duel na zijn ren tree, uit een strafschop Bij For tuna Sittard viel Middelburger Lionel Lord in de 67e minuut in. Zijn team kwam voor de 25e op eenvolgende keer niet tot winst, een record in de eerste divisie. De koplopers Excelsior en VW verloren verrassend. ANP zaterdag 21 januari 2006 Jf jjctie: f#PZC rjil:re situs: ifien ofd-ei fUWS"' fanaa AMSTERDAM - Ajax en Fiorentina hebben overeen^» ming bereikt over de transfer van Bogdan Lobonti |terd overgang van de Roemeense doelman naar de Italia club, de nummer drie van de Serie A, gaat per direct Willem II wil Nourdin Boukhari voor de rest van zoen huren. De Marokkaan wil echter het seizoen' Ajax afmaken, laat zijn zaakwaarnemer André weten. GPD heis HEERENVEEN - Jan Bos heeft het bij de loting voor^ '01 WK sprint in Heerenveen niet getroffen. De schaafsel Jer P Team Telfort moet vandaag op 500 meter in zijn eentje^ den. De naam van Bos kwam bij de loting als eerste uit) koker. Aangezien er een oneven aantal deelnemers y in van kreeg de Hierdenaar geen opponent. Tijdens het ob>, pisch kwalificatietoernooi eind december reed Bos# tweede 500 meter ook in zijn eentje, omdat Simon Es pers zich had afgemeld. Bos won clie afstand en kwalg Srachi ceerde zich voor de Winterspelen. Op de 1000 meter schaatst Bos in de 25e en laatste rit gen de Canadees Jeremy Wotherspoon. ANP PRAAG - Jozef Chovanec, tussen 1988 en 1991 spelen; PSV, is voorzitter geworden van Sparta Praag, de rijkj voetbalclub van Tsjechië. Sparta was dit seizoen nog genstander van Ajax in de Champions League. Het afg pen seizoen was Chovanec trainer bij het Krasnodar. Sparta Praag verkeert in een diepe crisis. De recoi pioen van Tsjechië staat bij de winterstop negende nationale competitie. GPD LICHTENVOORDE - De volleybalsters van Longa '59 zijn er gisteravond alsnog in j ste vier in het toernooi om de Top Teams De ploeg uit Lichtenvoorde versloeg het Zürich in opnieuw een bloedstollende vijfsetter: 25-21 28-26 20-25 15-13. Longa en Zürich sloten donderdag af op 3-2 in voordeel. In Zürich hadden cle Nederlandse dezelfde cijfers gewonnen. Beslissend is echter dit het puntentotaal en dat bleek precies gelijk: 212 De herkansing bleek Longa'59 gunstig gezind. ANP Quizvraagje: Wie is de regerend Eu ropees sprintkampioen bij het mannen-schaatsen? Voor wie niet met een het antwoord paraat heeft, is vergif fenis op zijn plaats. Er zijn in een paar wintermaanden zó veel titels te verge ven, dat je je als schaatser bijna moet schamen als je daarin ten minste niet één keer op het podium eindigt. In de winter van 1996 werd het schaats seizoen een puzzel. Daarvóór kon ieder een het zonder woordenboek af. Jo- hann Olav Koss werd in 1991 wereld kampioen allround en was daarmee voor een jaar de beste schaatser van de wereld. Geen probleem. Eén kantteke ning: naast Koss was er nóg een wereld kampioen. Igor Zjelezovski, de snelste sprinter. Eén seizoen, twee wereldkampioenen. Dat kon het korte-termijngeheugen wel aan. Maar vanaf 1996 werd het schaatsen ook opeens per afstand be twist. En daarom moesten we in 2005 bijvoorbeeld zeven wereldkampioenen onthouden. Zeven! En dat was alleen nog maar bij de mannen. Kent u ze nog? In willekeurige volgorde: Davis, Wennemars, Kato, Wetten, Stordal, Hedrick en De Jong. Overigens, met de ploegenachtervol- ging erbij (wie bedenkt zoiets?) moeten ook de namen van Carl Verheijen, Mark Tuitert en nog een keer die van Wennemars onthouden worden. Wie dat allemaal kan, gaat het vast lastig krijgen met de podiumklanten van de verscheidene EK's, NK's, World Cups en natuurlijk de onvermijdelijke ska- te-offs. En laten we Olympische Spelen niet vergeten. Ja, wie is nü de beste schaatser van de wereld? De sleutel om het allemaal wat inzichte lijker te maken, ligt bij de Olympische Spelen. De Spelen zijn het summum voor elke topsporter. Vierjaarlijkse cy cli bepalen de trainingsschema's. Alles voor die gouden plak. En in welke disci plines zijn die waardevolle plakkaten af te halen? Op de losse afstanden 500, 1000,1500, 5000 en 10.000 meter. Dus niet in een allroundvariant en ook niet op de sprintvierkamp, zoals die dit weekeinde wordt gereden. Met het schrappen van deze wedstrij den zouden de Olympische Spelen en het schaatsseizoen veel beter op elkaar zijn afgestemd. De opbouw naar de Spe len zou stukken logischer zijn. Zoals bij vrijwel elke andere sport. Histo risch gezien doet deze oplossing pijn, want het schaatsen is met zijn allroun- ders groot geworden. Maar de praktijk is, dat de allrounders in de schaduw van de specialisten zijn komen te staan. Tot slot nog even terug naar de quiz- vraag. De Europees sprintkampioen bij de mannen. Enig idee? Het was een in stinker. In een schaatsseizoen waarin het aantal te verdelen internationale titels niet op vijf handen te tellen is, be staat dit Europese sprintkampioen schap helemaal niet! Benieuwd hoeveel mensen in die brij van wedstrijden nog zó veel overzicht hadden... Rudy Boogert door Leo van de Ruit door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - PSV heeft de slag nog steeds niet te pakken. Ook met zes wisselingen in de opstelling kreeg de ploeg giste ren het lek niet boven. Het kam pioensritme ontbreekt bij de ti telhouder, die zich in eigen sta dion met minimale inspannin gen niettemin ontdeed van RKC Waalwijk: 2-0. Waar PSV een jaar geleden on breekbaar was, daar blijft dit team te zeer afhankelijk van op levingen en ingevingen. De ijze ren wil om te winnen is minder zichtbaar, de stalen zenuwen ontbreken (en daarmee een stuk van het zelfvertrouwen) en de defensie is geen granieten muur meer. Het zijn vooral de krachtige all rounders, de tempobeulen, die PSV node mist om zonder angst de drukste maanden van het jaar in te gaan. Van Bommel, Park en Lee waren spelers, die altijd de zweep hanteerden en nooit verzaakten. Die een tegen stander konden slopen. Dit elf tal heeft fysiek en mentaal min der inhoud. Daarom is elke tegenstander voor PSV als een taai stuk vlees. Het is nooit meer hap-slik-weg. Gisteren leek het daar overigens wel op. RKC Waalwijk hing al na vier minuten tegen de tou wen. Een uitstekende combina tie'tussen Culina en Vennegoor of Hesselink brak het duel open. KRYNICA-ZDROJ - De Neder landse shorttracker Cees Juffer mans is bij de Europese titel strijd in het Poolse Kryni- ca-Zdroj als zesde geëindigd op de 1500 meter. Daarmee voldeed hij aan de laat ste kwalificatie-eis voor de Olympische Winterspelen van Turijn. Juffermans had voldoende aan een finaleplaats op de 1500 me ter. Die bereikte hij als derde in zijn halve finale. ANP WIJK AAN ZEE - Een slachting in het nooi gisteren tijdens de zesde ronde. De nummer van het klassement won van de nummer één en nummer twee ging eraan. Koploper Anand verloor Kamsky en Ivantsjoek legde het af tegen Adams, drie bracht niet meer dan een schamel half pu: Topalov remiseerde met Tviakov. Uitgerekend Gata Kamsky, jarenlang van het neel verdwenen wegens een rechtenstudie, riep than Anand een halt toe. De Indiër won een ronde met een opgerukte vrijpion, dit keer was het de kaan die hèm op die manier opbracht. ANP MELBOURNE - Een paar jaar geleden vormden Serena en Ve nus samen de top van de wereld ranglijst. De Williams Sisters, atletisch en krachtig, leken voor jaren het vrouwentennis te zul len domineren. In een handvol grandslamfinales voerden zij hun 'Sister Act' op, toptennis op zijn scherpst. Hun heerschappij duurde echter niet lang. De top van de wereld ranglijst, waarvoor zij jarenlang vanuit zwarte achterstandswij ken in Los Angeles moesten knokken, bleek de bovenkant te zijn van de glijbaan richting grond. Na de grootste successen, gepaard aan welstand, kwam de verzadiging. De trainingsarbeid minderde, het wedstrijdschema werd kleiner en kleiner, blessu res stapelden zich op. Vorig jaar wonnen ze beiden nog een grandslam; Serena het Australi an Open, Venus Wimbledon. Dit jaar zetten de Williams Sis ters in als een schim uit hun hoogtijdagen. De Sister Act transformeerde Down Under tot een waanvoorstelling. Venus vloog er in de eerste ronde uit te gen de jonge Bulgaarse Tsveta- na Pironkova, titelhoudster Se rena volgde in de derde ronde. Daniela Hantuchova, 22-jarige spriet uit Poprad in Slowakije, joeg Serena Willams Melbourne Park uit: 6-1 7-6 (5). Hantucho va maakte een abrupt einde aan een serie van zestien overwinnin gen van de 24-jarige Serena Wil liams, die geen moment de in druk kon wekken dat ze zeven voudig grandslamwinnares is. Haar overwinnares treedt in de achtste finales aan tegen de Rus sin Maria Sjarapova. Wedstrijdritme De Williams Sisters speelden voor de Australian Open geen enkel toernooi. Het ontbrak hen totaal aan wedstrijdritme. Ook wekten beiden de indruk verre van fit te zijn. Serena worstelde in de eerste ronde al met haar tennis en tegenstandster Li Na uit China. De tweede ronde won zij iets gemakkelijker van de Fran?aise Camille Pin en leek zij op weg naar herstel en in het toernooi te groeien. Tegen Hantuchova speelde zij opnieuw dramatisch slecht. In de eerste set wist zij niet een- Lange Jan zag in een oogopslag dat Farfan er veel beter voor stond dan hij en bediende de Pe ruaan op maat: 1-0. Niet veel la ter droomde Culina even van de 2-0; hij kopte een vrije trap van Cocu echter in de handen van doelman Van Dijk. Beslissing De redelijk vlotte start van PSV - en feitelijk de beslissing van de wedstrijd - was mede te dan ken aan de veranderde bezet ting, met name op het midden veld en links voorin. Met Afel- lay zit er meer voetbal in de ploeg en ook Vayrynen, voor het eerst dit seizoen aan de aftrap, speelde aanvankelijk vlot mee. Afellay keerde terug na zes we ken blessureleed, de Fin verving Simons, de enige speler die nog geen wedstrijd had gemist, maar nu kampte hij met spie'r- klachten. Het ontbreken van Simons was voor het oog niet merkbaar; de Belg speelt altijd kort op zijn de fensie, terwijl Hiddink gisteren koos voor een middenveld waar bij de centrale man (Afellay) kort op de aanval speelde. Zoals het een topclub eigenlijk ook be taamt. Daarnaast had Hiddink nog twee spelers opgesteld die de laatste maanden nauwelijks in actie waren gekomen. Reiziger stond de vorige acht wedstrij den niet in de basisopstelling, Ball speelde sinds half septem ber één volledige wedstrijd. Bei de backs kenden een gemakkelij ke avond. Het ging PSV lange tijd sowieso te gemakkelijk af. Na twintig minutén had de ploeg op 2-0 moeten komen, maar Vennegoor of Hesselink miste een open kans. Over het team daalde een gevoel, dat minimale inspannin gen voldoende zouden zijn voor het maximale resultaat. In de op bouw was PSV slordig. Dat bleef zonder gevolgen; RKC was mat en bezat zonder de gebles seerde Hoogendorp geen enkele stootkracht. Vlak na rust kreeg Vennegoor of Hesselink wéér een gouden kans. Fraai vrijge- speeld door Cocu maaide hij de bal (met zijn linkervoet) wild de tribune in. De Ceulaer ant woordde met de beste kans die RKC kreeg. Hij wilde de bal in de bovenhoek duwen en stuitte op Gomes. PSV ging steeds slor diger spelen. De automatismen ontbraken en dus verdween gaandeweg steeds meer het rit me uit het spel. Farfan had een geweldige kans, ook hij faalde. Invaller Beasley brak na een sterke actie van Ooijer uiteinde lijk de spanning: 2-0. GPD Jefferson Farfan, gisteravond maker van het eerste PSV-doelpunt, haalt uit op het doel van RKC Waalwijk. foto Ruud Voest/GPD door Jan Dagevos OOST-SOUBURG - Gérard de Nooijer heeft een vervolg van zijn loopbaan in het betaalde voetbal nog niet uit zijn hoofd gezet. Nu zijn contract bij FC Dordrecht officieel is ontbon den, zou de 36-jarige verdediger dit seizoen nog best voor een paar maanden aan de slag wil len bij een andere profclub. PORTO - Voor het eerst in zijn twintigjarige loopbaan als voet baltrainer zit Co Adriaanse van avond tijdens de wedstrijd Por to-Naval een schorsing uit. De Nederlandse oefenmeester kreeg een bankverbod van vijf tien dagen en een boete van 150 euro opgelegd vanwege ver meend wangedrag tijdens een eerder treffen tussen Porto en Naval op 11 januari, in een wed strijd om de Portugese beker. Twee minuten voor het einde van die wedstrijd riep Adriaan se scheidsrechter Bruno Paixao in het Engels toe dat er in zijn ogen een overtreding op een spe ler van Porto was gepleegd. Daarbij zou Adriaanse enkele centimeters buiten de lijnen van de dug-out zijn gestapt. Voor scheidsrechter Paixao - die in Porto-kringen niet geliefd is - reden genoeg om de Nederland se oefenmeester bij de Portugese voetbalfederatie voor te dragen voor een disciplinaire maatre gel. GPD De Nooijer heeft tot en met dins dag 31 januari de tijd om onder dak te vinden. Op die dag loopt de transferperiode af. „Ik reken nergens op, maar je weet het maar nooit. Het blijft een gek wereldje", zegt de Souburger. „Ik wil de komende maanden ge woon lekker voetballen. Niks doen is niets voor mij." Gérard de Nooijer heeft de za ken met FC Dordrecht, waar hij vorige week opnieuw in aanva ring kwam met trainer Jurrie Koolhof, afgehandeld. „We zijn in goed overleg uit elkaar ge gaan", stelt de Souburger. „Ik heb vandaag de stukken toege stuurd gekregen en daarin word ik bedankt voor mijn inzet. De waardering is groot geweest. Ik heb ook geen probleem met Dor drecht gehad, ik had een pro bleem met de trainer." Mocht zich de komende weken geen profclub melden, dan hoopt De Nooijer tussentijds naar de amateurs van RCS over te kunnen stappen. De Soubur ger heeft inmiddels bij het dis trict Zuid I van de voetbalbond geïnformeerd naar de mogelijk heden van een overgang. „Ik heb mijn situatie uitgelegd", zegt hij. „Bij mij ligt het wat in gewikkeld. Maar maandag ga ik een officieel verzoek indienen. Ik krijg in elk geval alle mede werking van FC Dordrecht. Als de overschrijving op niets uit loopt, zal ik tot volgend seizoen moeten wachten." Gérard de Nooijer wordt komend seizoen trainer van zaterdag-derdeklas ser Dauwendaele. Op zondag zal hij uitkomen voor RCS, de club waar hij opgroeide. CAIRO - Egypte is overtuigend begonnen aan het toernooi om de Afrika Cup. Het gastland won gisteravond in Cairo met 3-0 van Li bië. Oud-Ajacied Mido (uiterst rechts op de foto) speelde een belang rijke rol bij de thuisploeg. De spits van Tottenham Hotspur opende na ruim een kwartier de score en miste in de 78e minuut een straf schop. In de rebound maakte Ahmed Hassan er alsnog 3-0 van. De tweede treffer van Egypte kwam op naam van Aboutrika, die fraai scoorde uit een vrije trap. foto Goran Tomasevic/RTR MELBOURNE - De wedstrijd ding van het Australian Of heeft gisteren alle tennis tijnen op de buitenbanen li lijk gestopt wegens extrenieWj te. De temperaturen in Melb" ne Park waren op dat moi opgelopen tot boven de 40 P*] den celsius. In de reglementen van de Au stralian Open staat een bepahf over extreme warmte, vanaf graden. Die regel bepaalt®- partijen die al zijn begonr^ moeten worden afgemaakt. Michaëlla Krajicek onden® geen vertraging door het uP van de wedstrijden. Zij was haar tweede ronde dubbel# al klaar en had zich reeds ve# kerd van voortzetting in hd A* stralische grand slam. ANP Serena Williams maal haar servicebeurten in mewinst om te zetten. Wi was wel tot knokken de tweede set nam zij de lei met 4-2. Doordrukken was niet bij. „Ik maakte enorm veel fo erkende Serena Williams ach# af. „Ik kon mijn slagen nietc- den. Wat ik ook probeerde,als pakte verkeerd uit. Het was® dag dat alles tegenzit. I'- off-day." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 68