Strijd kitebuggyen niet gestreden PZC PZC Machteloos tegenover sluiting azc Walchers landschap wordt weer als vroeger latuur- en Vogelwacht vecht weigering aanpassing strandzones aan 13 Stadsraad Brouwershaven pleit voor eigen plek jeugd Autoinbraken in Vlissingen Werkstraf voor vernielen bouwkeet Acht jongeren aangehouden Man bekent diefstal uit zorghuis Chauffeur gewond bij aanrijding Actiegroep dringt aan op drukrioleringssysteem Eenheidsdienst >?i y zaterdag 21 januari 2006 -.Pipt Kleemans jgGH-HAAMSTEDE - De om het kitebuggyen op „Jkkerstrand bij Burgh- ^mstede is nog niet gestre- De Natuur- en Vogelwacht l een bezwaarschrift inge stegen de weigering van de ^eente Schouwen-Duivelaud «voor extreme sporten als het jebuggyen een andere locatie weken. Verklikkerstrand, het indgedeelte tussen overgan- Duinhoevepad en Watergat, door de gemeente aangewezen -jtrandgedeelte voor extreme ten, waaronder het kitebug- j, Dit zeer tot verdriet van Veranderen de Natuur- en Vo- jwacht. Bij het kitebuggyen jvdt een eenpersoonskarretje voortgetrokken door pi'ge vlieger (kite). Dat e(tin de visie van de Natuur- i Vogelwacht niet alleen over ig slvoor de overige strandbezoe- 'fs, maar verstoort ook de na- invaarden van dit volgens de jieniging kwetsbare gebied. Natuur- en Vogelwacht >jt de gemeente daarom ge- een andei'e locatie te zoe- 3ivoor het kitebuggyen, maar laaLrisde gemeente niet op inge- te- san. Tegen dat besluit is door Natuur- en Vogelwacht be- ïaar aangetekend, gemeente houdt echter voet jsluk, zo blijkt uit een raads- ief. De locatie is, stelt de ge- snte, tot stand gekomen in overleg met de Nederland- Kitesurfvereniging en het iegerforum. Er spelen tevens snomischebelangen. oeristisch product egemeente: „Wij zijn van me- 'm dat de markt van extreme jrten van belang is voor het sistisch recreatief product Schouwen-Duiveland. Wij yisen dergelijke activiteiten larom met op voorhand uit te iilen." natuurwaarden van het Ver- jkkerstrand hebben volgens de Jpeente niets te vrezen van de 'ers. „Ons inziens vindt Zangvereniging Dosterland houdt ipen repetitie PSTERLAND - De christe- Igemengde zangvereniging iosterland houdt maandag 30 muari een open repetitie- tond. fet koor is op zoek naar nieuwe den, zowel mannen als vrou- ii te christelijk gemengde zangve- auging treedt regelmatig op, ijvoorbeeld tijdens kerkdien- ïn en in verzorgingshuizen. learnaast heeft het koor in de- - eanber opgetreden in Paradiso Amsterdam. De leiding is in van Willem-Dirk van iBei'g open repetitieavond begint a20.00 uur in dorpshuis Oos- ïhof. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting iert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES kl: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'ntermet 'WAv.pzc.nl E-mail: web pzc. n I geen verstoring van beschermde natuurwaarden plaats", aldus het gemeentebestuur. Daar wordt aan toegevoegd dat de pro vincie met Natuurbeschermings wet en de Habitat- en Vogelricht lijn in de hand akkoord is ge gaan met het aanwijzen van het Verklikkerstrand tot zone voor extreme sporten. Een ondoor dacht besluit, volgens G.J. Buth van de Natuur- en Vogelwacht. Volgens hem dient aan de aan wijzing van een stuk strand voor extreme sporten op z'n minst een 'natuurtoets' vooraf te gaan. „Naar ons idee kan het kitebug gyen eigenlijk overal behalve op het Verklikkerstrand. Dat is nou net die plaats waar het niet kan." De klacht van de Natuur- en Vo gelwacht dat tijdens het kitebug gyen op het strand veel auto's, scooters, kampeerwagens en ca ravans 'geparkeerd' worden, zegt de gemeente serieus te ne men. Zonder ontheffing is het strikt verboden met auto's en an dere gemotoriseerde voertuigen op het strand te komen „Wij zul len hiertegen dan ook handha vend optreden", belooft de ge meente. Buth is vooralsnog niet onder de indruk. „Prima dat ze dit zeggen, maar ik moet nog zien of ze het ook daadwerkelijk doen." De strandzonering komt maan dag 30 januari aan de orde tij dens de vergadering van de com missie Openbare Ruimte. De ver gadering wordt gehouden in de Burgerzaal van het gemeente huis. Aanvang 19.30 uur. door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - De jeugd van Brouwershaven moet een ei gen hangplek krijgen. De stads raad gaat hiervoor pleiten bij het gemeentebestuur. De jonge ren hangen nu nog rond in een buskotje aan de Zuidwal en dit geeft veel overlast. „Ze willen alleen maar een over kapping en een licht er in, meer hoeft het niet te zijn", zegt L. van der Mark van de stads raad. De nieuwe hangplek zou ergens achteraf op het industrieterrein gezet moeten worden. „Het liefst in combinatie met de nieu we skatevoorziening die ook maar niet van de grond komt.' De huidige plek aan de Zuidwal is de inwoners een doorn in het oog. „Ze doen geen vlieg kwaad, maar het komt gewoon heel be dreigend over." Volgens Van dei- Mark zijn de regelmatige vernie lingen aan het bushokje dan ook niet allemaal toe te schrijven aan deze groep jongeren. „Er ko men ook groepen jongeren uit andere kernen die hier de boel komen verstieren en daarvan krijgt de lokale jeugd de schuld." De jongeren wordt ook verwe ten dat ze te veel met opgevoer de en herrieschoppende brom mertjes door de stad scheuren. Volgens Van der Mark is dat in middels minder geworden om dat de jongens onderling heb ben afgesproken dat het alle maal wat rustiger moet. Volgende week heeft de stads raad een afspraak met kernbe stuurder Houtekamer over het verzoek om een nieuwe hang plek. Hatidzja (links) en Anna zitten voor de laatste uurtjes samen in de klas bij obs De Kirreweie. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Amina Sa- banovic (33) is de nog jonge moeder van een Kosovaars-Bosnisch gezin. Ze pro beert zich flink te houden, maar begint toch zachtjes te huilen als ze naar haar zevenjarige dochtertje Hatidzja kijkt. Het meisje moet dinsdag afscheid ne men van Anna, haar beste vriendinne tje, dat op die dag wordt overgeplaatst naar het asielzoekerscentrum (azc) in Papendrecht. Hatidzja is daar intens verdrietig over. Amina zou haar doch tertje deze pijn zo graag besparen, maar staat zelf ook machteloos tegenover het geen het Centraal Orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) over haar gezin beslist. „Ik heb lange tijd hoop gehouden op een betere toekomst, maar die heb ik verloren nu ik voor de zevende keer er gens afscheid moet nemen", zegt Ami na. Zij en haar echtgenoot Miralem zijn bang geworden voor de officiële instan ties. Ze hebben op last van het COA al heel wat omzwervingen door Nederland moeten maken. Nu ook het azc in Burgh-Haamstede per 31 maart sluit, wacht de volgende onbekende bestem ming. De meeste bewoners krijgen slechts 48 uur van te voren te horen waar ze naar toe moeten. Dat kan naar elke andere opvangplek in Nederland zijn. Volgens directeur K de Visser van Vluchtelingenwerk Zeeland maakt het COA afdeling Zuid, Zeeland, Zuid-Holland op dit moment nog gebruik van vrijkomende plaatsen binnen het eigen cluster. Dat houdt in de praktijk in dat de bewoners van het centrum in Burgh-Haamstede vooral te recht komen in de azc's in Middelburg, 's Gravendeel en Papendrecht. „In een latere fase neemt de centrale vestiging in Rijswijk die verhuizing over en dreigt er minder rekening te worden ge houden met individuele belangen", zegt De Visser. Hij uit geen kritiek op de huidige gang van zaken en heeft de indruk dat het COA toe nu toe zo goed mogelijk reke ning houdt met de individuele belangen van bewoners. „Er wordt op gelet of er familie in dit gebied woont, of er medi sche verzorging beschikbaar is en of kin deren aan het einde van het schooljaar examen moeten doen", meent De Vis- Kil en zakelijk Sectormanager A. Klein-Zoeter van So ciaal-Cultureel Werk De Lichtboei is wat sceptischer. „Het COA stelt zich zo kil en zakelijk op. Bovendien beloven ze wel te proberen rekening te houden met medische indicaties, maar in de prak tijk lukt dat blijkbaar lang niet altijd. Het gaat er hen toch vooral om dat een vrijkomend bed in een ander azc binnen 48 uur weer bezet is", zegt Klein. De ontruiming van het centrum in Burgh-Haamstede is inmiddels begon nen. Volgens directeur B. de Ruiter- foto Marijke Folkertsma Schott van openbare basisschool De Kirreweie grijpt dat diep in op school. „De Kirreweie wordt anders", luidt haar verwachting. Verdeeld over alle klassen zullen er in totaal 25 asielzoe kertjes vertrekken. „Na de kerstvakan tie waren er plotseling al twee kinderen weg zonder dat we daarover geïnfor meerd waren. We hebben nu zwart op wit de afspraak met het COA dat wij als school ook tenminste 48 uur van te vo ren op de hoogte worden gesteld van een vertrek", zegt de directeur. Bij De Kirreweie wordt dinsdagmiddag in elke klas op speciale wijze stilgestaan bij het vertrek van de vluchtelingetjes de ko mende weken. Voormalig Groen Links-raadslid H. de Vries trekt zich het lot van de azc- bewoners zeer aan. Zowel zij als wet houder G. Houtekamer onderhouden contacten met deze mensen. Beiden moeten echter constateren machteloos te staan tegenover de schrijnende kan ten van de landelijke bureaucratie. „Er blijven bitter weinig mogelijkheden over voor de gemeente", aldus Houteka- door Selma Osman VROUWENPOLDER - Achter de Polredijk kent hij een weitje dat door meidoorns wordt om zoomd. Dat heeft hij altijd heel mooi gevonden. Over een paar jaar grazen de schapen op het land van hobbyboer Peter van Es uit Vrouwenpolder ook ach ter een haag. Walcheren wordt weer een heggenlandschap. Gis teren zijn daarvoor bij Vrouwen polder en Oostkapclle de eerste heggen aangeplant. Vandaag en morgen gaan 5500 plantjes de grond in. De stich ting Het Zeeuwse Landschap wil heggen terugbrengen in het landschap. Samen met de boe ren en eigenaren van een flinke lap grond plant ze bomen en struiken. Met de stichting Land schapsbeheer Zeeland is deze week een aparte stichting voor het heggenproject opgericht, on der de naam d'Aegen. Die keert vergoedingen uit aan de deelne mers. De provincie betaalt de aanlegkosten en bijkomende kosten. Ook de gemeente Veere heeft een bijdrage toegezegd. Het streven is dat Walcheren straks acht kilometer aan heg gen rijker is. .Het. landschap wordt verder aangekleed met drie poelen en hakhoutbosjes. In vroeger tijden gebruikten Wal- chenaren dit 'geriefhout' voor het maken van bezemstelen of als brandhout. Vooral in het noorden van Wal cheren kwamen vroeger veel heggen voor. Het Zeeuwse Land schap is niet van plan om daar een reconstructie van te maken, meldt C. Poppe. „We willen ge deeltes terugbrengen. Het liefst zo dicht mogelijk bij elkaar. An ders valt het in het niet." Voor de heggen wordt streekeigen be planting gebruikt zoals mei doorn, sleedoorn en hondsroos. Peter van Es ziet de heggen graag op zijn land aan de Rijke- Met de plantmachine worden op het land van hobbyboer Peter van Es meidoorns, sleedoorns, wilgen en hazelaars geplant. foto Lex de Meester buurtweg komen. Misschien enthousiast voorstander van het zijn ze een beetje stekelig en idee om Walcheren weer in de daardoor wat lastig te snoeien, originele staat terug te brengen, denkt hij. Maar verder is hij een De heg is niet alleen functioneel als afrastering, Van Es ziet er ook een enorme waarde in voor de vogels. „Aan de kanten van de B-weg' zie je soms hele kolo nies kramsvogels door die hagen gaan om bessen te eten. Dat vind ik mooi." Hij hoopt met zijn eigen heg misschien een po sitieve bijdrage te kunnen leve ren aan de patrijzenstand. „We hebben er maar een paar. Daar ben je zuinig op." Ook bij overbuurman Piet Melis wordt een heg geplant. Het spreekt hem aan om een stukje Walcherse historie terug te ha len. Dat heeft hij eerder al ge daan door de authentieke luiken van zijn boerderij en ornamen ten terug te plaatsen. De heggen zitten aan de perceelranden en zijn goed in te passen in zijn be drijf. Hij kent de roep om het landschap aantrekkelijk te hou den. „Wij als boeren zorgen daarvoor. Meestal doen we dat voor niks, maar nu staat er een mooie vergoeding tegenover." VLISSINGEN - In de Breewaterstraat en de Kenau Hasse laarstraat in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in twee auto's. In de Breewaterstraat is een radio-cd-speler ter waarde van enkele honderden euro's uit de auto gestolen. Dat mis lukte bij de andere autoinbraak, die werd gepleegd aan de Kenau Hasselaarstraat. Daar zijn wel de autopapieren meegenomen. MIDDELBURG - Vernieling van een bouwkeet is een 23-jarige man uit Tholen gisteren bij de Middel burgse politierechter te komen staan op twintig uur werk straf. De man had 14 november 2004 op de Markt in Tholen na een avondje stappen samen met zijn drie vrienden de keet omver gegooid. „Ik heb er geen herinnering aan", zei hij. Omstanders hadden hem in opgefokte toestand de vernie ling zien plegen. De schade aan de bouwkeet bedroeg 987 euro. De Tholenaar moet zijn deel van de schade, 246 eu ro, vergoeden. KAPELLE - De politie heeft acht jongeren uit de gemeen te Reimerswaal, Kapelle en Hoog'erheide aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een mishandeling in Kapelle. Zaterdagavond 7 januari werden in de Kapelse Stations straat twee inwoners van 36 en 75 jaar belaagd door jongeren die aan het racen waren op. het pleintje aan de Stationsstraat. De twee Kapellenaren vroegen hen daar mee te stoppen in verband met het lawaai dat ze produ ceren. De 36-jarige man werd daarop in het gezicht ge slagen. De jongeren reden bij het vertrek volgens de politie be wust in op beide mannen, die net op tijd wegsprongen. De acht aangehouden jongeren, in leeftijd variërend van 14 tot 21 jaar, zaten in de twee auto's waarmee de mannen belaagd werden. ROTTERDAM - De politie heeft in Rotterdam donderdag avond een 51-jarige man zonder vaste woonplaats aange houden. De man heeft bekend dat hij de afgelopen maanden pas jes en geld weggenomen heeft van mensen uit zorginstel lingen in Terneuzen, Goes en Middelburg. De man is een bekende van de politie. Hij is overgedragen aan de Zeeuw se politie en ingesloten. SLUISKIL - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is gistermiddag rond drie uur gewond geraakt toen hij betrokken raakte bij een aanrijding op de N252 in Sluiskil. Een 32-jaxrige Belgische automobiliste had daar te laat in de gaten dat haar voorganger afremde, en botste er tegen aan. De 61-jarige man die voor haar reed, is met nekletsel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Ter- door Ali Pankow ZIERIKZEE - De bewoners van Provinciale Weg, Nieuwe Kool- weg, Brasweg en Zandweg in het buitengebied rond Zierikzee dringen met klem aan op de aan leg van een drukrioleringssys teem. Zij hebben zich daartoe verenigd in de actiegroep. De actiegroep verzet zich tegen de plaatsing van zogeheten Indi viduele Behandeling Afvalwa ter-systemen (IB A-systemen). Het dagelijks gemeentebestuur houdt echter vast aan dit soort veredelde septic tanks en heeft laten weten dat drukriolering in dit gebied veel te duur is. Volgens woordvoerder D. Klap wordt er met die bewering met twee maten gemeten en hij ver wijst naar locaties die even ver in het buitengebied liggen, maar wel op drukriolering zijn aange sloten. De bewoners binnen de actiegroep begrijpen niet waar om het systeem destijds niet is doorgetrokken en er plotseling is gekozen voor IBA's. „Het gaat hier in natuuropzicht toch ook om een kwetsbaar gebied", bena drukt Klap. Hij legde donderdagavond in het raadsledenspreekuur aan de hand van gedetailleerde kaarten uit waar het allemaal om draait. Het grootste bezwaar tegen de IBA-zuïvering betreft het feit dat dit systeem zich lastig laat uitbreiden. „Die tank wordt in gegraven en dan moet je het doen met de bestaande capaci teit", zegt Klap. Voor hem als pensioneigenaar en voor een mi ni-campinghouder in hetzelfde gebied is dat een extra pro bleem. Beiden hebben juist be hoefte aan een systeem met flexi bele capaciteit. Bij aansluiting op persriolering hebben zij wel de garantie van goed functioneren. Volgens de woordvoerder doen zich dan geen problemen met waterstan den voor en vinden er in het ge heel geen lozingen op het opper vlaktewater plaats. Volgens Klap leefden de betrok ken bewoners lange tijd in onze kerheid over mogelijke verplich te afvoer- en zuiveringssyste men. „Iedere investering die we zelf pleegden, zou teniet worden gedaan bij een verplichte aan sluiting", aldus de woordvoer der. Binnen het actiecomité leeft de opvatting dat de panden van de dertien betrokken bewoners als een soort 'bezemwagen' worden behandeld. „Een deel van het buitengebied heeft drukriole ring en wij moeten het doen met IBA's waar heel veel kosten en bezwaren aan kleven", aldus Klap. BURGH-HAAMSTEDE - De vier protestantse gemeenten van Burgh, Haamstede en Renesse houden samen met de rooms-ka tholieke parochie Schouwen- Duiveland morgen de zogeheten eenheidsdienst 2006. Thema van de bijeenkomst is 'Waar twee of drie mensen in Mijn naam samen zijn, ben Ik in hun midden'. Deze dienst, waarin alle betrok ken voorgangers afwisselend voorgaan, is geïnspireerd op de Ierse oecumenisch liturgie. Een Taizézang'groep, aangevuld met zangers van de deelnemen de kerken, verleent muzikale me dewerking. De eenheidsdienst begint om 10.00 uur. Advertentie Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63