zc itarter moet geduld hebben PZC Van jongste boer naar oudste bestuurder Optimisme lijkt terug te keren bij mosselvissers b 13 ffS kan pas over twee jaar goedkope koophuizen in Goes aanbieden Pemeldingenaar It voor jgen rechter oete na rijden slok op Onderzoek vernielingen Hansweert Man bekent diefstal uit zorghuis Politiek wil behoud station Werkstraf voor vernielen bouwkeet Chauffeur gewond bij aanrijding zaterdag 21 januari 2006 vFrank Balkenende - De Regionale Woning- hereniging Samenwerking 1$) kan op dit moment j onge in starters moeilijk aan een (aaibaar huis helpen. Direc- jjjl. Sas denkt de eerste star- isnoningen pas te kimnen bou- min de nieuwe wijk Mannee, jin 2007/2008 wordt ontwik- !l(l. ^hebben nu geen geschikte DDELBURG - Een 43-jarige Wner van Wemeldinge is gis- in Middelburg voor het ■en van huisvredebreuk en mishandeling veroordeeld zestig uur werkstraf. De ispeelde 14 mei vorig jaar in irde voor eigen rechter door de woning van de ex-partner zijn dochter binnen te drin- Daar trof hij om negen uur morgens op de slaapkamer de met zijn dochter in bed aan. rdachte sloeg met een breek- waarmee hij de achterdeur i opengebroken, een paar het bed en raakte een en van de man. De Wemeldin- ar zei te zijn geschrokken hij op de hoogte werd ge acht van de hereniging. Hij ilde zijn dochter in bescher- ing nemen tegen de man, met er eerder de nodige proble- in waren geweest. [icier van Justitie M. Over- cr hield rekening met het snco strafblad en de achter end van de problematische re de. Zij eiste negentig uur ïkstraf. Raadsman E. Smit Kg de rechter een boete op te ;en. Daarvoor vond politie- ïter A. Gaakeer het incident ernstig. De man kreeg zestig werkstraf opgelegd. Het rhtoffer diende een schade- iimvan 3200 euro, maar die cd niet ontvankelijk ver- lard. [DDELBURG - Een 35-jarige nvoner van Terneuzen is giste- tn door de Middelburgse poli- irechter veroordeeld tot 480 no boete voor dronken rijden, verdachte gaf toe dat hij vo- jaar april in Terneuzen was an rijden terwijl hij tien bier- op had. Het alcoholgehalte roeg 520 microgram, waar 0 microgram is toegestaan. 1 drinken van één glas whis- vorig jaar op Koninginne- i kostte een 47-jarige Terneu- :aar gisteren een boete van 0euro. Met een score van 295 krogram zat de man boven de net. Een 32-jarige inwoner m Zaamslag kreeg dezelfde Kie opgelegd. De man blies aart vorig jaar in Terneuzen 5 microgram. Bezorgklachten: 00-0231231 op maandag t/m vrijdag 9edurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeiwtholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel. 0113-315670 Fax:0113-315669 ••mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 A goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "ww.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl locaties voor goedkope wonin gen en kunnen dus niet alle doel groepen bedienen. Dat is frustre rend." De RWS kreeg gisteren gepeper de commentaren in de Goese ge meenteraad. Raadslid R. Weststrate van de SGP/ChristenUnie keek afgun stig naar de buurgemeenten Bor- sele, Reimerswaal en Kapelle, waar wel betaalbare koophui zen verrijzen voor beginners op de woningmarkt. Een centrum gemeente als Goes mag daar niet bij achter blijven. Weststrate vond dat de gemeen te de RWS, met wie zij prestatie afspraken heeft gemaakt, des noods moet dwingen om voor mensen met een kleine beurs wo ningen te bouwen. Ook CDA, D66 en Groenlinks vinden dat de 'onderkant' van de woning markt onvoldoende wordt be diend. Appartementen Sas trekt zich die kritiek aan. „Natuurlijk hebben wij het ook liever anders, maar op de loca ties die we nu in Goes ontwikke len, komen vrijwel alleen appar tementen. Daar is zeer veel vraag naar, vooral van senioren en van mensen die geen starter meer zijn. Starters willen door gaans een eengezinswoning. Wel is het zo dat als die apparte menten worden betrokken, er el ders in de stad huizen vrijko men. Van die doorstroming kun nen ook starters profiteren." De RWS is volop bezig om bouw- plekken te verwerven of deel te nemen in vernieuwingsprojec ten. De wijk Mannee is de eer ste, uitgelezen mogelijkheid om starterswoningen te bouwen. Verder is de corporatie betrok ken bij de vernieuwing van het Bleekveld, waar flink wat wo ningen komen, onder meer in de schil van de parkeergarage. Wellicht zijn er ook aan het Hol- landiaplein mogelijkheden voor mensen met een lager inkomen. De RWS heeft recent met de aan koop van het voormalige Land bouwcentrum ook een strook met garageboxen verworven, die ze wil bebouwen. Welke hui zen er komen, wordt nog beke ken. Verder liggen er kansen in de nieuw te bouwen wijk Zuid-Oost in 's-Heer Arendsker- ke. De gemeente heeft daar ka vels voor zeven starterwoningen gereserveerd. Noord-Beveland De RWS-directeur erkent dat die plannen nog moeten worden ontwikkeld en dat starters dus nog even geduld moeten heb ben. De woningbouwvereniging onderneemt wel elders pogingen om starters iets te bieden. Dat gebeurt op Noord-Beveland, waar vier nieuwe huizen in Kamperland en twee in Geers- dijk worden aangeboden met een korting van 25 procent. Zo daalt de prijs van de nieuw bouwwoning van 160.000 naar 120.000 euro. Wil de eigenaar verhuizen, dan moet die de wo ning eerst aanbieden aan de RWS. De waardevermeerdering wordt gedeeld: zestig procent voor de bewoner en veertig voor de corporatie. Sas wil deze zogeheten koopga- rantformule in de loop van dit jaar gaan beproeven in Wol- phaartsdijk. Het hoeft niet daar bij alleen om nieuwbouw te gaan, ook op bestaande huurhui zen en appartementen kan de formule worden toegepast. In de Nehalenniatempel in Colijnsplaat kun je tussendoor nog wat cultuurhistorische kennis opsnuiven. door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - In deze tijd van glo balisering, keiharde concurrentie en marktwerking, is bescheidenheid geen deugd. De Sociëteit Noord-Beveland realiseert zich dat terdege. Wie niet hard roept, zich duidelijk manifesteert, gaat ten onder, al valt er nog zoveel moois te halen. Noord-Beveland is een 'product' en dat moet 'in de markt wor den gezet'. De Sociëteit, die maatschap pelijk ondernemen nastreeft, is daarom een logo-offensief begonnen. Aly Wisse, prominent sociëteitslid en motor achter het logo-offensief, weet natuurlijk ook wel dat Noord-Beveland gewoon een lief en gastvrij eilandje is. Met veel rustig en ruim agrarisch cul tuurlandschap, mooie natuur en veel schoon water. „Toen we een paar jaar geleden de countryside-exchange had den, waarin plattelanders uit verschil lende landen naar eikaars kansen en mo gelijkheden kijken, viel het onze gasten op: we hebben zoveel maar we dragen het niet naar uit. Het is te veel versnip perd." Een voorbeeld: iemand komt naar het eiland, op vakantie, bijvoorbeeld in Co lijnsplaat. Hij heeft het geweldig naar zijn zin, gaat varen, eet vis en garnalen, geniet van het strand, van het land schap en de rust. Hij snuift zelfs cultuur historische kennis op in de Nehallennia- tempel of in de haven. Maar als hij thuis komt, in Meppel, in Mechelen of in Munster, is hij in Colijnsplaat ge weest, niet op Noord-Beveland. En dat moet, volgens Aly Wisse, veranderen. „Niet alleen op het gebied van recreatie heeft het eiland een heel pakket te bie den maar ook voor de Noord-Beveland- se producten hoeven we ons niet te scha men. Noord-Beveland mag een merk naam worden en daarom hebben we een nieuw, kleurig logo laten ontwikkelen. Het eiland met het water, in drie ele mentaire kleuren. Dat kan het beeld merk worden, maar dan moet het wel door de ondernemers worden gedra gen." En dat wordt het. Campinghouders, ho recabedrijven, boeren: wie ook maar iets met het publiek te maken heeft, ge- foto Willem Mieras bruikt het logo op briefpapier, geeft spullen mee in het met het nieuwe logo bedrukte tasje of hangt het gezellig aan de muur. De bedoeling is natuurlijk dat je het logo op den duur in heel Europa tegenkomt en daar kunnen de burgers aan meehelpen. „We hebben een nieu we actie verzonnen. Alle Noord-Beve- landse gezinnen hebben een brief gekre gen met een sticker erin. Die kimnen ze overal plakken waar ze willen, maar de bedoeling is op de auto. De Sociëteit gaat nu elke maand een auto met een sticker fotograferen. De foto komt in het gele gemeentekrantje. Wie met het betreffende kentekenbewijs komt, krijgt een prijs, die zal bestaan uit hele lekkere Noord-Bevelandse bieren uit de Emelissebrouwerij en nog wat andere streekproducten." Aly Wisse is er ge rust op: Noord-Beveland wordt een be grip met een louter positieve lading. door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - Kees Schip pers mag dan maar vijf jaar wet houder zijn in Noord-Beveland, hij heeft wél een belangrijke dreiging helpen afwenden. Aan het begin van de lopende ambts termijn werd er hardop aan ge twijfeld of Noord-Beveland nog wel een zelfstandige gemeente kon blijven. „Het liep slecht, dat is gewoon waar, en overal hoorde je de term 'herindeling' vallen. We waren er zelf met z'n allen ook serieus ongerust over, al was de raad het er roerend over eens dat het nooit mocht gebeuren." De herindelingslust in Den Haag begon op dat moment een beetje te luwen en dat Noord-Be veland niet zo aantrekkelijk was voor een overnamepartner, had er wellicht mee te maken. „Dat is nu anders. Noord-Beve land is een rijke gemeente met talloze mogelijkheden. We kun nen de belastingen omlaag doen en we zaten al in de midden moot. Ze zouden ons nu wel graag willen, maar omdat het nu prima marcheert, zijn we ook sterk. De nadelen van een kleine gemeente hebben we kun nen ombuigen tot voordelen." Kees Schippers: „Ik wil nu proberen de mooiste tuin te maken en de mooiste reizen." In de rommelige bestuurssfeer van vijf jaar geleden nam Schip pers voor een jaar de wethou- derspost over van partijgenote Addie Dees. Daadkracht „Ik zat toen drie jaar in de raad voor de WD en dat vond ik ei genlijk wel genoeg werk. Met een zelfstandig boerenbedrijf heb je zat te doen. Al snel daar na ben ik met boeren opgehou den. Op mijn achttiende was ik de jongste boer van Noord-Beve land en ik had er intussen dus al 42 jaar op zitten. Zo kwam het dat ik als wethouder de over gang van een monistisch naar een duaal stelsel kon meema- foto Willem Mieras ken. Ik vind dat dat goed heeft gewerkt. Wij wethouders voeren uit wat de raad ons opdraagt. We passen wel op de winkel in de vorm van het raadprogram- ma, maar de raad bepaalt het be leid. Dat heeft rust en daad kracht opgeleverd. Het bestuur is constructief bezig en dat werkt gewoon prettiger." HANSWEERT - De politie heeft drie jeugdige inwoners van Reimerswaal gehoord over een reeks van vernielin gen gedurende de afgelopen maanden in Hansweert. Om dat duidelijk is dat de groep verantwoordelijken groter is dan drie personen, vraagt de politie de medewerking van de dorpsbewoners. Wie iets gezien heeft in de afgelopen periode wordt verzocht contact op te nemen met het poli tiebureau in Kruiningen. Opheldering wordt gevraagd over de volgende feiten: vernielingen aan lichtmasten in Hansweert en Schore, vernielingen op een schoolplein aan het Keten, een bejaardencomplex aan de Veerweg, een parkeerterrein, een ingeslagen of ingegooide ruit van een woning aan de Polderstraat, vandalisme aan de kerk aan de Dijkstraat, het kapot maken van een bloembak en boompjes in de Merwedestraat en de bekladding van het jeugdhonk. Ook wil de politie te weten komen wie een tuinbank bij een woning in de Pluimpot heeft gestolen en wie deze vervolgens tijdens de nieuwjaarsnacht heeft op gestookt. ROTTERDAM - In Rotterdam is donderdagavond een 51-jarige man zonder vaste woonplaats aangehouden. De man heeft bekend dat hij de afgelopen maanden pasjes en geld weggenomen heeft van mensen uit zorginstellingen in Terneuzen, Goes en Middelburg. De man is een beken de van de politie. Hij is overgedragen aan de Zeeuwse po litie en ingesloten. ARNEMUIDEN - De Middelburgse gemeenteraad protes teert tegen de voorgenomen sluiting van het NS-station in Arnemuiden. De raad neemt maandag, vermoedelijk unaniem, een motie aan met die strekking. De raad wijst daarin ook op de sterk verslechterde busverbinding van en naar Arnemuiden. Tot twee jaar geleden reed er nog elk uur een bus, nu rijden er nog maar vijf uur per dag. Vooral voor schoolgaande kinderen is het wegvallen van de treinverbinding een gemis. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 23-jarige man uit Tholen voor een vernieling tot twintig uur werkstraf. De man had 14 november 2004 op de Markt in Tholen na een avondje stappen samen met zijn drie vrienden een bouw keet omver gegooid. „Ik heb er geen herinnering aan", zei hij. Omstanders hadden hem in opgefokte toestand de ver nieling zien plegen. De schade aan de bouwkeet bedroeg 987 euro. De Tholenaar moet zijn deel van de schade, 246 euro, vergoeden. SLUISKIL - Een 61-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is gistermiddag rond drie uur gewond geraakt bij een aanrijding op de N252 in Sluiskil. Een 32-jarige Belgische automobiliste had daar te laat in de gaten dat haar voorganger afremde, en botste er tegenaan. De 61-ja- rige man die voor haar reed, is met nekletsel per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. van alles fout gegaan." Om ver volgens blijk te geven van opti misme. Van Damme prees milieu- en na tuurorganisaties 'voor het feit dat zij verantwoordelijkheid wil len dragen voor de dingen die wij ondernemen'. Van de mosselsector wordt de komende jaren onder meer ge vraagd dat zij werk maakt van alternatieve technieken om mos selzaad in te zamelen - dus niet alleen van de bodem opvissen - én om de resultaten van de mos- selkweek op de bodem te verbe teren. Experimenten met alternatieve invangtechnieken zijn bezig. Het op grote schaal toepassen van levensvatbare technieken is echter nog niet geregeld. Het gaat dus goed in de kleinste gemeente van Zeeland, maar er zijn wel degelijk zorgen. De ak kerbouw, van oudsher de pijler onder het Peeland, wordt ern stig bedreigd en ook daar moet het bestuur nadelen in voorde len zien om te buigen. „Dat kan best. Noord-Beveland heeft veel potentie. Boeren kunnen neven activiteiten zoeken in de sfeer van recreatie maar het is ook goed mogelijk dat ze in de zilte teelten gaan. Binnenkort wor den wij omringd door het zoute water. Op de slechtste grond, ge kweld door zoute kwel, zou je goed kunnen boeren in gewas sen en producten die ze niet overal elders goedkoper en meer kunnen produceren. Voor al die alternatieven moet het bestuur de ruimte zien te scheppen." Mooi geweest Dat klinkt allemaal erg enthou siast. Waarom doet Schippers zelf niet meer mee? „Ik was ooit de jongste boer, maar nu ben ik de oudste bestuurder van Noord-Beveland. Zoiets reali seer je je ineens. Ik wil nu probe ren de mooiste tuin te maken en de mooiste reizen. Bovendien moet je plaats maken voor jonge ren. In mei ben ik 64 jaar. Het is wel mooi geweest met werken." door Harmen van der Werf YERSEKE - Een gevoel van op timisme lijkt teruggekeerd in de mosselsector. Voorzitter J. van Damme van vissersvereniging Yerseke straalde dit gisteren uit in zijn jaarrede. De mosselsector heeft moeten wennen aan de situatie waarin zij terecht is gekomen. Om op mosselzaad te mogen vissen is het sinds vorig jaar nodig dat aan de Europese Vogel- en Habi tatrichtlijn wordt voldaan. Er moet worden aangetoond dat de visserij geen schade aan het mi lieu in de Oosterschelde of Wad denzee veroorzaakt. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State. Van Damme stak in zijn jaarre de niet onder stoelen of banken dat de mosselkwekers zich daar door flink hebben moeten aan passen. Zij moeten noodgedwon gen met natuur- en milieuorga nisaties praten om te kunnen vis sen. Het afgelopen jaar is dat ook ge beurd en dit is niet tegengeval len, gaf Van Damme aan. Het lukte om met de in de sector vaak verguisde natuur- en mi lieuorganisaties tot afspraken te komen. Op koers Van Damme was daarover te spreken. „Het feit dat wij niet bij de Raad van State zijn ge weest, geeft aan dat we redelijk op koers liggen", zei de Yersek- se vissersvoorman. Hij hield wel een slag om de arm. „We zijn er nog niet. Het is lastig laveren en zolang de uter- ton niet is gepasseerd, kan er Verfijnen Het ministerie van Landbouw moet daarover op korte termijn helderheid verschaffen, aldus Van Damme, zoals er ook ruim te moet komen om de mossel- kweek te verfijnen. Uit de jaarrede van Van Damme sprak een hernieuwd vertrou wen in de sector, wat bleek uit zijn woorden: „Iemand zei eens tegen mij: 'Je moet een droom hebben'. Die heb ik, de maat schappij overtuigen dat mossel cultuur en natuurbeheer hand in hand gaan." Advertentie Den Dekker I Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57