Christendom niet beter dan islam ■jp ïüïïïïïür Een partij van niks i PZC Staatsen was man van Sport7 PZC Treinen Alle religies beweren volgens ethicus Wils de zin van de wereld te kennen 'm 21 januari 1956 zaterdag 21 januari 2006 Jean-Pierre Wils, ethicus en theoloog bij de Radboud Univer siteit Nijmegen, onderzoekt de relatie tussen religie en geweld. Hij schreef daarover het boek Sacraal Geweld. Vrijdag 27 ja nuari houdt hij daarover een le zing in Ravenstein. doorTwan van Lierop Al zetten kerken zich in voor uitgeproduceerde asielzoe kers, hongerigen en verdrukten, al roepen ze de wereld op tot vrede en gerechtigheid, al bie den ze miljoenen mensen troost bij verdriet en tegenslag, voor Jean-Pierre Wils laat dat onver let dat religies ook een duistere kant hebben. „Religie wordt als een zachtmoedig systeem ge zien, maar dat is slechts de hal ve waarheid. Er is een duidelijk verband tussen religie en ge weld. Ook religie en moraal staan vaak op gespannen voet met elkaar." Jean-Pierre Wils, ethicus en theoloog bij de Radboud Univer siteit Nijmegen, doet al jaren on derzoek naar de relatie tussen religie en geweld, een onder werp dat zeker na de aanslagen van 11 september 2001 zeer ge voelig ligt. Twee jaar geleden publiceerde hij zijn bevindin gen in zijn boek Sacraal Ge weld. Op vrijdag 27 januari houdt hij een lezing over religie en geweld in studiecentrum Soe- terbeeck in Ravenstein. Wils houdt niet van de 'gemak zuchtige onschuldfantasie' dat religieus geweld het werk is van mensen die religie misbruiken. „Je kunt geen onderscheid ma ken tussen religie en hoe men sen daarmee omgaan. Zuivere religie bestaat niet. Religie is zelf het werk van mensen. Men sen kunnen nog zo stellig bewe ren dat de koran geen geweld predikt, ze kunnen niet uitwis sen dat het islamitisch geweld in naam van de Koran wordt ge pleegd. De Koran staat vol met geweldteksten, evenals de Bij beltrouwens." Het christendom is volgens Wils geen haar beter dan de islam. Jean-Pierre Wils, ethicus en theoloog bij de Radboud Universiteit Nijmegen, publiceert zijn bevindingen over de relatie tussen religie en geweld in zijn boek Sacraal Geweld. „Religies houden niet van mensen die hun eigen keuzes maken." foto Bert Beelen/GPD Hij wijst op de kruistochten, de inquisitie, talrijke godsdienst oorlogen, en benadrukt dat het zachtmoedige karakter van de kerk in de samenleving histo risch gezien heel recent is. „Onze blik is vertroebeld door dat de kerk zich nu vooral richt op zingeving en daardoor een zachte uitstraling heeft. In onze samenleving zijn religies en daardoor ook het religieus ge weld aan banden gelegd. Ik ben ervan overtuigd dat het reli gieus geweld terugkeert als de politieke verhoudingen in de maatschappij veranderen." Geweld ligt volgens Wils op de loer, omdat religies de absolute waarheid in pacht menen te heb ben en die ook gestalte willen geven. „Religies beweren de zin van de wereld te kennen en te weten wat moreel juist is, wat zuiverheid is, wat gehoorzaam heid is." Een buitenwereld met andere opvattingen bedreigt de samen hang en moet daarom worden bestreden. „Het bijbelverhaal van Kaïn en Abel is veelzeg gend: de geschiedenis van de mensheid buiten het paradijs be gint meteen met moord." Eigen keuzes Juist daarom vormt religie een bedreiging voor de moderne sa menleving, meent Wils. „Religies houden niet van men sen die hun eigen keuzes ma ken. Ze hebben mensen nodig die bereid zijn zich te conforme ren en liefst orthodox zijn in hun geloof. Het is tekenend dat paus Benedictus XVI de moder ne cultuur heeft veroordeeld als 'een dictatuur van het pluralis me'. Voor religies is het naast elkaar bestaan van meerdere opvattin gen geen deugd. „Het is bedrei gend hoe religies radicaliseren. In de Verenigde Staten zijn art sen vermoord omdat ze in een abortuskliniek werkten. In Keu- van onze redactie binnenland Oud-voorzitter betaald voet bal van de KNVB en voor malig burgemeester van Gronin gen Jos Staatsen is gisteren op 62-jarige leeftijd in zijn woon plaats Haarlem overleden aan de gevolgen van 'een ernstige on geneeslijke ziekte'. Dat deelde adviesbureau Boer en Croon mee. Staatsen was vanaf 1991 tot zijn terugtreden drie jaar ge leden werkzaam bij Boer en Croon, waarvan sinds 2001 als bestuursvoorzitter. Jos Staatsen was een gezien bur ger en hooggewaardeerd mana ger, maar kon in de periode dat hij zich met het profvoetbal be moeide (van 1993 tot 1997) wei nig goed doen. De emoties lie pen soms zo hoog op, dat hij werd vergeleken met Al Capone en de wrede Romeinse keizer Ca ligula. Hij kreeg de gruwelijkste verwensingen over zich heen. Maatschappelijk gezien was Staatsen uiterst succesvol. Hij was directeui-generaal Binnen lands Bestuur, hoogste baas bij Boer en Croon raadslid, wethou der en burgemeester (van 1985 tot 1991) van Groningen. In 1993 werd hij gevraagd voor zitter te worden van het sectie- bestuur betaald voetbal. Vanaf dat moment ging het mis. Johan Cruijff zou bondscoach worden om het Nederlands elftal naai de wereldtitel van 1994 te lei den, maar de communicatie tus sen Staatsen en Cruijff liep spaak. Zijn plannen om het KN- VB-hoofdkwartier in Zeist te re organiseren strandden. Vi- ce-voorzitter Miel Maessen ver oordeelde het 'solistische ge drag' van Staatsen en nam ont- slag. Staatsen was een zachte man met een ijskoude uitstraling. Zijn jeugd was hard. Vader had een wasserij. Toen die overleed nam junior het bedrijfje over en saneerde het tot een gezonde on derneming. In het voetbal ging er veel mis, vooral rond Sport7. „We gaan iets helemaal nieuws doen", zei hij bij de aankondiging van de zender, die 18 augustus 1994 de lucht in ging en al in december sneefde. In samenwerking met Endemol, Philips en KPN dreig de het betaalde voetbal door Sport 7 achter de decoder te ver dwijnen, wat alom protest op riep. De kabelbedrijven zagen niets in het te duur geachte 'pay per view' en ook niet in abonnemen ten. Staatsen werd in 1997 uit het sectiebestuur gezet. Latei- dook hij nog even op om NAC te saneren. Loopbaan Mr. A.A.M.F. (Jos) Staatsen (30 januari 1943) studeerde, na zijn examen Gymnasium B rechten in Utrecht en Groningen, waar hij tussen 1968 en 1972 weten schappelijk medewerker staats en bestuursrecht was. In 1970 werd hij lid van de Groningse ge meenteraad, was daar van 1972 tot 1974 wethouder en vervol gens, van 1985 tot 1991 burge meester. Daarna trad hij in dienst als consultant en interim manager van Boer en Croon. Eerder was Staatsen plaatsver vangend directeur-generaal Mi lieuhygiëne bij het Ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en directeur-generaal Binnenlands Bestuur bij Binnen landse Zaken. Ook was hij voor zitter van het Verbond van Ver zekeraars. Jos Staatsen was daarnaast on der meer voorzitter van het be stuur van de Stichting Neder lands Philharmonisch Orkest, lid van de Raad van Advies van de Vereniging voor Overheids management, voorzitter van het bestuur van de Stichting Zee sleepboot Holland en lid van de Raad van Advies van SOS Kin derdorpen. GPD SB ?3 15 a«mwi«gnjg£( D66 heeft een jaar of tien geleden, schijnt het, een moment overwo gen zich te profileren als een 'partij van niks'. Als partij die onorthodox te werk gaat, niet gevangen zit in klassie ke, belemmerende vooroordelen, maar fris tegen de dingen aan kijkt. Als par tij die onbevangen van geval tot geval bekijkt wat het beste voor het land is. Als partij die verrassend uit de hoek komt. Na enig aarzelen heeft de partijtop, na me na ingrijpen van Hans ('Mr. D66') van Mierlo, het als een te riskant avon tuur afgeblazen. Het zou kiezers maar op verkeerde gedachten brengen. Alsof D66 een leeg vat was, alsof de partij van zichzelf niks te melden had, alsof het een stelletje opportunisten was. Toch was het zo'n gek idee nog niet. In de hele Haagse affaire over het al dan niet uitzenden van militairen naar een onherbergzame, rebellerige provin cie in Zuid-Afghanistan is D66 één van de weinig partijen die onorthodox de goede vraag stelt: wat heeft Nederland er te zoeken? Is een militaire missie on der omstandigheden als in Uruzgan wel uitvoerbaar? Heeft het zin een tijd je voor schietschijf te spelen? Kan Ne derland een daadwerkelijke bijdrage aan stabiliteit, aan wederopbouw, aan herstel van vrede in Afghanistan leve ren? Dat is de kern van wat al op voor hand de kwestie-Uruzgan is gaan he ten. Het zou in elk geval de kern moe ten zijn. Dat het dat niet is, dat een las tige buitenlands politieke vraag, een bloedserieuze zaak van oorlog en vre de, een kwestie van leven en dood ont aardt tot een plat spelletje spierballen- vertoon achter de Hofvijver - dat is evenzeer terug te voeren op een onor thodoxe actie van D66. Over het Afghaanse jongleren van het D66 is al voldoende de staf gebroken om het nog eens dunnetjes over te doen. Het optreden van het duo Dit- trich Pechtold verdient geen schoon heidsprijs. Wat vooral zo'n onaangena me bijsmaak geeft, is dat van meet af aan de indruk ontstond dat soldaten werden uitgewisseld tegen kroonjuwe len. Alsof het niet doorgaan van een reeks democratische hei-vormingen en bestuurlijke vernieuwingen - een oude hobby van D66 - moest worden gecom penseerd door het blokkeren van een militaire missie naar Afghanistan. Het bijsmaakje was extra laf omdat D66 een reputatie van internationalisme had opgebouwd. Te midden van de soms meest benepen nationalistische opwellingen heeft iemand als Van Mier lo er steeds blijk van gegeven te besef fen dat het Nederlands belang niet op houdt bij Zevenaar of Wuustweezel. Maar vermoedelijk zijn de Democraten aan het einde van vorig jaar bevangen geraakt door scoringsdrift, een kans uit duizend om te laten zien dat de partij er wel degelijk toe deed. Sinds de ter nauwernood bezworen kabinetscrisis over de gekozen burgemeester loopt D66 zwalkend rond. Kennelijk hebben Dittrich en zijn club het prangende ge voel steeds weer aan zichzelf, aan hun partijgenoten en aan de rest van Neder land te moeten uitleggen waarom ze na het opstappen van minister/partij leider Thom de Graaf zijn blijven door regeren. Met name minister Pechtold, De Graafs opvolger op Binnenlandse Za ken, is misschien tegen wil en dank het symbool van die schieten-op-al- les-wat-beweegt taktiek geworden. En wie zo z'n problemen denkt op te los sen, maakt ze alleen maar groter. Het doet precies het tegenovergestelde van wat bedoeld is: overtuigen dat de partij op het goede spoor zit. 't Is alsof je in een vlek wrijft. D66 heeft zichzelf kapotgeregeerd Maar die halve Haagse crisis rondom Uruzgan is meer dan een onorthodoxe uitspatting van een coalitiepar- tij-in-ademnood. Nee, het illustreert dat Balkenende II op een dood punt is terechtgekomen. Wat het zaakje bijeen houdt is de angst voor Wouter Bos. Ook als centrum-rechts na een eventueel op stappen van D66 als minderheidskabi net doorgaat, zal het dobberen blijven. Al een tijdje maakt de coalitie de in druk te zijn uitgeregeerd. Het heeft, ook naar eigen zeggen, de Hervormings agenda afgewerkt. Het is klaar met de zelf opgelegde klus. Dat D66 het 'oogst jaar' aan het verstieren is, is een lelijke tegenvaller voor premier Balkenende. Maar het is de vraag of een vertrek van D66 zo bevrijdend zal werken dat de coalitie fris en vrolijk het rijtje verkie- zingen-in-het-verschiet zal afwerken. Voor zo'n vooral mentale doorstart ont breekt de puf. Of er zou zoiets als een len verklaarden radicaal-katho lieke jongeren kortgeleden dat staten die abortus toestaan 'on- rechtstaten' zijn, een naam die je toch eerder voor dictaturen verwacht. Het zijn allemaal voorbeelden van de religieuze strijd tegen de 'decadentie' van onze samenleving. Dat we ons zo ongemakkelijk voelen bij het moslimfundamentalisme, komt volgens mij niet enkel door de dreiging van terreur, maai- voor al ook door de toenemende druk van de religieuze kritiek op de moderniteit en onze indi viduele vrijheid." Verbieden Jean-Pierre Wils wil niet zo ver gaan om terwille van de veilig heid religies maar gewoon te verbieden. „Als je religies uitbant, ban je miljoenen mensen uit. Boven dien hebben religies vaak een positieve invloed op de samenle ving. Dat neemt echter niet weg dat het me zinvol lijkt mensen goed te informeren over de dub belzinnigheden van religies. Het is goed om ons voor ogen te houden dat religie twee kanten heeft, een zachtmoedige maar ook een gewelddadige kant. Ge lovigen moeten wel beseffen dat ze niet de wil van God kunnen vertolken, omdat ze altijd óver God spreken en het nooit God zélf is die via hun monden spreekt. Alleen dan is er ruimte voor discussie, voor twijfel en voor de mogelijkheid om stand punten te herzien, en juist dat zijn de grote deugden van de de mocratie." „Spijtig genoeg hebben religies daar grote moeite mee en me nen ze te spreken met een godde lijke autoriteit. Daardoor zul len religies eerder een discussie verharden dan de dialoog bevor deren. Het is te hopen dat reli gies niet te veel politieke macht krijgen. Ik ken geen voorbeel den van samenlevingen waar dat tot iets goeds heeft geleid." GPD Sacraal geweld, Jean-Pierre Wils. Uitgeverij Koninklijke Van Gorcum BV, Assen. 2004. 189 !P Drie kleine Zeeuwse stations moeten NS Reizigers is van plan met ingang va de dienstregeling 2008, over krap t* 16 jaar, Arnemuiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbk dijke te sluiten, waar tegenover staat dat op 2 andere stations in Zeeland voortaan in beide ri^ tingen twee keer per uur een trein stopt. Van de huidige stoptreinstations zal alleen Rj| f land-Bath daarvan profiteren, want dat is de ai ge stoptreinhalte die overblijft. En Kruininf Yerseke blijft open. Dat station komt de ii ty-status al niet meer toe sinds het wegvallen het veer Kruiningen-Perkpolder in 2003. Onder het NS-gras zit nog een addertje. 2008 rijdt de sneltrein Vlissingen-Amsterdamnj meer over luchthaven Schiphol, maar over Hag lem. Wie op Schiphol wil komen, zal in het vend 5 in Rotterdam Centraal op de waarschijnlijk du® 1 dere hogesnelheidslijn moeten overstappen óf een langere reistijd over Haarlem voor lief mo«( nemen. Dat Schiphol niet meer direct vanuit Zeeland^ reikbaar zal zijn, is door de voorgenomen sluitj van de kleine stations ondergesneeuwd. Dat is« logisch. Wat dichtbij gebeurt, leeft het meest, i zoals verwacht trapt iedereen onmiddellijk opc !n rem. In 1993 gebeurde exact hetzelfde, toen N i» Reizigers voorstelde vijf van de negen Zeeland te sluiten. Ook Kruiningen- Yerseke enRÉr land-Bath moesten eraan geloven. In ruil voor c 'J, offer stelde NS Reizigers de komst van twee scs treinen per uur in het vooruitzicht. Na een stou a van protest verdween het voorstel ijlings in deiis kast waaruit het nu is gehaald. Actie voeren, met name door politici, had suco in 1993. Het is onwaarschijnlijk dat dit opniea lukt. De NS willen per se twee sneltreinen per ui om meer reizigers te trekken. Hoe zich dit ve l houdt tot het sluiten van stations en het schrappi van de directe verbinding met Schiphol, ist kwestie van hogere bedrijfskunde. Zwaard weegt dat de NS in de Randstad elk kwartiers 5 sneltrein willen laten rijden. De Zeeuwse lijn verknoopt met dit plan. Dat maakt het veellasitfr ger dan in 1993 om iets te wijzigen. -3 De NS maken zich er wel erg gemakkelijk vam jk door te stellen dat de mogelijkheden van altera W tief vervoer voor de te sluiten stations 'nader uj® den onderzocht in overleg met de provincie', wordt niet toegezegd. Komt dat er niet, dan kift dit alleen maar ten koste gaan van het busvera elders in Zeeland. WOONBOTEN - Drie woonbo ten zijn afgelopen nacht in Am sterdam door een hevige storm gezonken. Twaalf van de bewo ners in de Vlothaven in Amster dam-West verlieten overhaast hun drijvende huis, van één moest de politie tot ontrui ming overgaan. JACOB CATS - In Brouwersha ven is het fundament gevon den van een rond 1600 gebouw de burgerwoning. De bouwres ten werden gevonden ten zui den van de Nederlands Her vormde Kerk. In oude rechtsre gisters van de stad staat dat daar in 1577 Jacob Cats gebo ren werd achter de kerk,(N vraagt men zich af, of helmis schien hier en niet in het keu rig gerestaureerde Ouderhui is, dat Cats geboren werd, DELTAPLAN-In de veri ring van Vissersverenigit Helpt Elkander in Ziente heeft burgemeester A.C. lem sen uit Yerseke de Schouw ir se vissers opgeroepen, zijnac tie tegen het Deltaplan te steal is nen. „Wij zullen vechten de Oosterschelde open te hout hc den of geperforeerde dammai il te doen aanleggen", zei hij,Zo niet, dan moet er een goods schadevergoeding komen, Staatsen heeft ook een lange bestuurlijke carrière achter de rug. Op 12 juni 1990 was hij als burgemeester van Groningen aanwezig bij de opening van het nieuwe PTT-hoofdkantoor in zijn stad, waarbij ook koningin Beatrix van de partij was. foto ANP wonder moeten gebeuren. Het bijzonde re van Haagse toestanden is dat het bui tenland het altijd als eerste merkt. Zo dra de machinerie aan het Binnenhof vastloopt, begint de buitenlandse poli tiek te stagneren. Van nature toch al uitgerust met een weinig gelukkige hand in internationale kwesties waar het er toe doet - van de dekolonisatie van Indonesië tot Srebrenica, van Suri- name's onafhankelijkheid tot kruisra ketten - brengt een haperend 'Den Haag' niet meer de kracht op om over de grens een heldere koers te blijven va ren. Misschien is dat het lot van kleine naties met een groot verleden: het wil nog wel, maar het kan niet meer. De kwestie-Uruzgan past prachtig in dat rijtje. Aan de ene kant speelt er iets mee van een nationale missie om ook internationaal 'goed' te doen, aan de an dere kant is er de even grote vrees om vuile handen te maken. Dat is steeds zo'n delicate balans dat er maar weinig voor nodig is om het evenwicht te ver storen. Zoals de vraag of Nederland er echt iets kan betekenen. Misschien heb je wel 'een partij van niks' nodig, een partij die onorthodox de goede vragen stelt, om je te realise ren dat alles niet zo vanzelfsprekend is als het soms lijkt. Maar het is wel lastig regeren. Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor W einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitge*^- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgW de Regelen voor het Advertentiewereld Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gor» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorDenouoen Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem l» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gobruiiktv (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten^, ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge" de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4