Cruisen door het Kieler Kanal W17 RelsiDoeken Inside Out Venetië Noordwaarts zaterdag 21 januari 2006 Op het eerste gezicht lijken ze veel bijzonders, die kleine ïtadsgidsjes in de reeks Inside ^tvan Nilsson Lamm, maar leen nadere beschouwing val- ze 100% mee. We kregen de stadsgids Venetië uitde reeks waarin eerder al Minburg, Kopenhagen, Madrid, toblin, Milaan en Brussel ver benen. compacte en gebruiks- ^endelijke gidsjes waar echter ',e' het meest belangrijke in •iaat voor een eerste kennisma king dan wel kort bezoek. Met "ij voorbeeld handige, als een soort ster opgevouwen, platte- jïondjes en nuttige praktische belangrijkste bezienswaar- ^gheden staan erin, met tips voor winkelen, eten, slapen en drinken en suggesties hoe je de stad in twee dagen kunt ontdek ken. Verwacht geen achtergron den en diepgravende wetens waardigheden. Maar past wel De Belgische reisjournalist Aart de Zitter is zo'n beetje z'n hele leven in de ban van noordelijk Europa. Voor diverse (Belgische) kranten en tijdschriften maakte hij daarover reportages die nu gebundeld zijn in 'Noord waarts'. Aan de hand van vier thema's (Licht, Stad, Actie en Droom) zwerven we met hern door landen als Zweden, Dene marken, Groenland, Polen, Noorwegen, Finland en Rus land. Die thema's komen niet echt uit de verf: het boek blijft toch een verzameling losse ver halen. Niet altijd even goed ge schreven, want De Zitter ver mengt soms sfeer en impressies met feiten en citaten en dat komt niet overal de leesbaar heid ten goede. Uit de persoonlijke en levendige verhalen blijkt wel De Zitter's prima in de binnenzak. Venetië, in de reeks Inside Out van Nilsson Lamm, 64 blz. op zakfor maat, 12,95 euro, ISBN 1-84139-715-6, www.nilsson-lamm.nl grote kennis van dit koudere deel van Europa en omdat hij er zo vaak geweest is - hij heeft er zelfs gewoond - komt hij met verrassende invalshoeken. Leuk initiatief van de uitgever is dat er liefst 50 bladzijden aan kleu renfoto's - op glanzend papier - zijn afgedrukt. Waardoor de ver halen van De Zitter nog meer gaan leven. Dat de uitgever echter niet de moeite heeft genomen voor de Nederlandse markt ook Neder landse adressen voor informatie af te drukken, is slordig. Polen bijvoorbeeld heeft behalve een toeristisch kantoor in Brussel er ook een in Amsterdam. En waar om vanuit Brussel vliegen? Sto rend is dat nagenoeg elk hoofd stuk wordt afgesloten met een verwijzing naar slechts één luchtvaartmaatschappij of reis- AART DE ZITTER Reizen Vat) Groenland lot Noord-Rusland organisator. Vast en zeker de sponsors. 'Noordwaarts, reizen van Groenland tot Noord-Rusland', door Aart de Zit ter. Uitgeverij Lannoo, 208 blz., 17,95 euro, ISBN 90-209-6017-2, www.terralannoo.nl GERARD CHEL K"fl De 'Kieler Kanal-cruise' maakt deel uit van het programma W Silversea Cruises op de markt brengt, waarin ook tal van msfgg&i andere cruises in alle werelddelen staan, Silversea heeft vier schepen in de vaart, waaronder de Silver Whisper. De (voor een deel) beschreven cruise van Kopenhagen via Kieler Kanal, Hamburg, Amsterdam, Zeebrugge, Honfleur, Saint Malo en Falmouth naar Sout hampton, duurt 9 dagen en kost, afhankelijk van de suite, van iets min der dan 6000 euro tot ruim 15.000 euro. Agent voor Silversea in Neder land is Royal Hansa Voyages Cruises www.rovalhansa.nl RP Holidays kijkt over de grens In navolging van Center Pares en Landal Green- Parks zoekt RP Holidays - de nieuwe naam van Roompot Vakanties - het buitenland op om ver der te groeien. Eind juni opent in Cochem/Ediger Eller, in het populaire Moezel gebied, een splinternieuw bungalowpark an nex golffesort. In totaal worden er 400 luxe bungalows neergezet, gebouwd in de Duitse vakwerk-stijl en geschikt voor 4 tot 14 perso nen. Naast vertrouwde parkvoorzieningen als speeltuinen, overdekt zwembad, restaurants en shops krijgt het nieuwe park een 9 en 18-ho- les golfbaan en een driving range. De ANWB gaat allerlei golfarrangementen aanbieden. Ook bestaat de mogelijkheid om ter plekke het golfvaardigheidsbewijs (GVB) te halen. RP Holdidays wil de komende jaren flink groeien. In totaal heeft de organisatie meer dan 65 bungalowparken en campings, bekend onder de submerken Roompot (25 parken), Eu- roase (11 parken). Zilverberk (17 parken) en Molecaten (5 parken). Sinds 1 januari is ook Klein Vink in Arcen onder de vlag van RP Holi days gekomen. www.cochemresort.com Meer internationale treinen Voor de Nederlandse Spoorwegen kan 2006 niet snel genoeg voorbij zijn. Want in 2007 gaat het pas echt gebeuren wat betreft interna tionaal treinen. Dat jaar moet - eindelijk - de HSL gaan rijden, of beter gezegd de HST want NS laten niet na om fijntjes te melden dat het niet de lijn maar de trein is die straks in iets meer dan drie uur van Amsterdam naar Parijs gaat flitsen. In datzelfde jaar hoopt Frankrijk zijn fameuze TGV-net verder uit te breiden in oosteüjke rich ting. De zogeheten TGV Est Europeen brengt Parijs uren sneller bij plaatsen als Straatsburg, Reims en Metz. Ook komt er een verbinding met Luxemburg en - natuurlijk - Stuttgart en Zürich. Deze nieuwe TGV gaat met een snel heid van 320 km per uur rijden. Sinds eind vorig jaar is er ook een Nederlands talige site in de lucht waarop alle hogesnel heidstreinen naar Frankrijk direct geboekt kunnen worden. Die site trok in de eerste maanden al honderdduizenden bezoekers zon der dat er ruchtbaarheid aan werd gegeven. www.tqv.com en www.tqvesteuropeen.com Sites over vogelgriep De vogelgriep blijft voor veel vragen zorgen bij vakantiegangers en -zoekers. Zo veel dat de ANVR, het verbond van reisondernemingen, wat essentiële informatie op een rijtje heeft ge zet. Moraal van het verhaal: er is absoluut geen reden tot paniek maar omdat de situatie snel kan veranderen is het verstandig om de laatste informatie van WHO, ministeries en na tuurlijk het ANVR in de gaten te blijven hou den. Voor die info en andere tips is een waslijst aan websites te raadplegen. Blauwe Gids vernieuwd Een handicap en toch op vakantie? Het kan, na tuurlijk, maar het kost vaak wel extra moeite en veel zoeken om de juiste trip of touropera tor te vinden. Maar dan biedt de Blauwe Gids uitkomst want daar staat zo'n beetje het com plete aanbod in van reizen voor mensen met een handicap. De vernieuwde gids, vorige week gepresen teerd op de Vakantiebeurs in Utrecht, is dit jaar een coproductie van de branchevereni ging van aangepaste vakanties (NBAV) en Aan- Zet, het tijdschrift voor mensen met een handi cap. In de gids staat onder andere het reisaan bod van het Rode Kruis, de Zonnebloem, het Prinses Beatrix Fonds, het Epilepsiefonds en Reumafonds. De Blauwe gids, oplage 60.000 stuks, is al ruim hartig verspreid onder de doelgroep. Aanvra gen kan bij Ango, postbus 850, 3800 AW Amersfoort of telefonisch: 033 - 465 43 43. Cruises worden in Europa vooral op de Middellandse Zee gemaakt. Of op de Oostzee en langs de Noorse kust. Af en toe is er een cruise die afwijkt van het gangbare. Zoals die van Kopenhagen, dwars door het Kieler Kanal, via onder meer Hamburg, Amsterdam, Zeebrugge en het Franse Saint Malo naar Southampton. Hnnr ROB DE VRIESi De Silver Whisper ligt te blakeren in de middag zon, aan de kade van de haven van de Deense hoofdstad Kopenhagen. Op een rijtje, samen met andere cruiseschepen. Stuk voor stuk arriveren de passagiers bij de loopplank. Ze komen uit alle windstreken: vooral uit Amerika, maar ook uit Venezuela, Japan, Aus tralië, Zuid Afrika, Engeland, Spanje, Canada. Het zijn er niet eens zoveel, een paar honderd. De maximum passagierscapaciteit van de Silver Whisper blijkt 382 perso nen te zijn. En het is toch een flink uit de kluiten gewassen schip: 182 meter lang, ruim 20 meter breed, 10 verdie pingen hoog. Conclusie: je hebt als cruiseklant aan boord van deze Silver Whisper behoorlijk de ruimte, ook in je 'hut', al is dat woord haast een bele diging voor de comfortabele en ruime accommodatie die je op dit 6 ster ren-schip tot je beschikking hebt. Bij de rederij noemen ze het dan ook 'sui tes'. Daar moet uiteraard een behoorlijke prijs voor betaald worden; voor negen dagen varen met de Silver Whisper in de eenvoudigste suite moetje een klei ne 6000 euro neertellen, maar daar zit dan ook letterlijk alles bij in: uiter aard de (copieuze) maaltijden, maar ook alle drankjes. Als je bij wijze van spreken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat aan boord champagne zou willen drinken, dan kan dat, al lijkt het niet verstandig. Maar het is in elk geval kosteloos. Golfles Fooien hoefje ook niet te betalen, het enige waar je geld voor mee moet brengen zijn de extraatjes aan boord zoals een massage (100 dollar) in de voortreffelijk uitgeruste spa, of voor golfles die je kunt krijgen in een wat ruim uitgevallen visnet op het boven dek. 's Avonds kun je er zelfs bij kunst licht leren hoe je moet afslaan en 'put ten'! En wat er verder nog bijkomt zijn uiteraard de kosten van de excur sies. En die zijn populair: vanaf de ka de in Hamburg lom je 'even' een dag op en neer naar Berlijn, vanuit onze hoofdstad is onder meer een trip naar Edam (bij iedere wereldburger be kend om z'n kaas) een geliefd uitstap je. Maar deze cruise begint dus eigen- Golfliefhebbers die ook wel eens een balletje in het buitenland willen slaan, wordt het sinds kort wel erg makkelijk gemaakt. Via de websi te golfreiswijzer.nl is in één oogopslag te zien wat er overal ter wereld zoal aan banen ligt. Extra service is dat voortaan ook meteen wordt aangegeven via welke touroperator die mooie bestemming c.q. baan geboekt kan wor den. Want daar gaat het, behalve het balletje putten, natuurlijk om. www.qolfreiswijzer.nl Website voor golfen in buitenland De Silver Whisper aan de kade van de haven van de Deense hoofdstad Kopenhagen. Foto's GPD Kieler Kanal Kopenhagen'-1 DENEMARKEN ^rèlleborg Flergburg Rendsburg0 0 Kieler Kanal Kiel BrunsbütteP Een van de vele pontjes die mensen en hun voertuigen het kanaal overzetten. lijk pas écht bij het opvaren, via mach tige sluizen, van het Kieler Kanal, aan de Oostzeekant. Dat gebeurt 's och tends vroeg, de dag na het vertrek uit Kopenhagen. Het kanaal is vrij breed, maar wordt ontzettend druk bevaren en de Silver Whisper is net klein ge noeg om er op te kunnen. Want bij het tegemoetkomend scheepvaartverkeer blijken naast al lerlei zeïljachtjes en motorboten ook machtige containerschepen te zitten en het elkaar passeren vraagt nogal wat van de manoeuvreerkunst op de brug van het schip. Het hele Kieler Ka nal, en het duurt toch wel tot in de late middag voor je er doorheen bent, is er dan ook verplicht een loods aan boord. Maar het is bijzondere ervaring, die deze cruise zo uniek maakt: vanaf 'tien hoog', vanaf het bovendek, links en rechts het fraaie, groene landschap aan je voorbij te zien trekken: weilan den, boerderijen, dorpjes met de voor dit deel van Duitsland zo karakteristie ke uit rode baksteen opgetrokken huisjes, stukken bos, pontjes die men sen en hun fiets, auto of camper naar de overkant van het kanaal brengen. Puzzelen Is zo'n dag op dat kanaal een beleve nis waarbij het vertier je als het ware op een presenteerblad wordt aangebo den, als je daarna weer echt op zee zit Bedrijvigheid dan moetje je vermaak weer een beet- rond zwem- je zelf opzoeken. Als de zon schijnt en bad en whirl- het niet te hard waait kun je lekker pools: barbe- met een drankje aan het zwembad cue! en opvallend veel groepen zwanen dicht tegen de kanaaloever aan. Langs het hele Kieler Kanal lopen trou wens aan beide kanten voet- en fiets paden, waarop mensen even stoppen om te zwaaien naar de passagiers op het cruiseschip. De afwisseling, de in timiteit van het varen op zo'n kanaal met al z'n levendigheid erop en er omheen, maakt dit onderdeel van de cruise tot een plezierig dagje 'bootje kijken' vanaf een gezellig, varend ter ras. Het Kieler Kanal werd trouwens al in 1895 geopend. Het was gegraven om de route van Oost- naar Noordzee aan zienlijk te bekorten; voordien moest om de 'kop' van Denemarken heen ge varen worden, via het bijna altijd stormachtige en daardoor buitenge woon gevaarlijke Skagerrak. gaan liggen, maar als het buiten grijs, grauw en koud is kun je maar beter 'binnendelcs' blijven. Waar het schip langs vaart kun je toch wel zien, op de tv in je suite. Op de voorplecht van het schip is een ca mera gemonteerd die de hele route vastlegt. Mogelijkheden om je te ver maken zijn er genoeg. Vanaf half acht 's ochtends, zo leert de scheepskrant: een ochtendwandeling en een stretch- sessie, daar begint het allemaal mee en dan kun je vervolgens nog mee doen aan een quiz, je kunt kruis woordpuzzelen, leren bridgen, com puterinstructie krijgen, wijnproeven, een spelletje shuffleboard of tafelten nis op het buitendek spelen, leren bal- lroomdansen, zwemmen, yogales vol gen en ook leren hoe je afkunt vallen. Dat laatste lijkt niet helemaal besteed aan twee gezellige Australiërs, die hun ontbijt al 'opleuken' met een ste vige steak en lamskoteletjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43