«c Frankrijk in het klein VakantieStunt - Brazilië al vanaf €219/-! www.vakantiestunt.nl W §L<3. Vraag antwoord Reis in 5 clicks zaterdag 21 januari 2006 ADVERTENTIE Corsica is net een aardbeienijsje. Als je één likje hebt gehad, wil je meer. Corsica is Frankrijk in een notendop, verpakt in een cocon vol weerbarst en eigenzin. Wel een beetje lastig in de omgang, die Corsicanen. Zoals alle eilanders. Maar met een Porto-Vecchio hemelse verering voor Maria en de eigen moeder. .léria .Solenzara Bonifacio op de rotsen. tjnnr GERARD CHEL I <w/ ij houden van onze moeders, ze zijn het middelpunt van het gezin, alles draait om hen. Als we Maria vereren dan ver eren we eigenlijk onze moeder.' Niet iedereen is het eens met Pascale, onze gids, geboren in Duitsland, geworteld in Corsica. Al is het ontegenzeggelijk waar dat Maria alom aanwezig is. De heilige beschermvrouwe van het ei land heeft haar eigen processiefees ten, kapellen en is op aarde terugge keerd in het volkslied. De kinderen van Pascale spreken Cor- su, naast het verplichte Frans. Frans staat voor dat andere land, licht jaren weg, waar ze eigenüjk helemaal niet bij willen horen. Frankrijk wordt gedoogd, meer is het niet. Komt de president wel eens op bezoek? Ze moe ten er even over nadenken, hier bij de lokale radio. Ja, een lceer bij de begra fenis van de vermoorde perfect Erignac. 'Acht mensen zijn daarvoor tot levenslang veroordeeld. Schande, acht onschuldige Corsicanen.' Maar ach, Corsica heeft z'n eigen president, sinds het eiland door Parijs enige auto nomie werd gegund. Het is alweer een paar jaar geleden, die laatste aanslag. In het dorpje Cervioni, als een klodder verf tegen de heuvels gekwakt, sterft de eigen cultuur nooit uit. Niet in het museum, niet in de kerk, niet bij-Ade- cec, die waakt over het Corslcaans cul tureel erfgoed en niet bij de lokale ra dio, die dagelijks uitzendt in het Cor- su. 'Oh nee', zeggen ze daar, 'dit heeft niets te maken met nationalisme, maar met onze. identiteit. Die wil Pa rijs onderdrukken. We kunnen niet functioneren zonder onze eigen taal.' Niets voor niets heet de radio 'Voce Nustrale', onze stem. En noemen de traditionele zangers - bijna a capella want alleen begeleid door de cetera, de gitaar - zich 'I Cerviuninchi', de mensen uit Cervioni. Steeds meer jon geren spreken Corsu, juicht het stad je, dat zich erbij heeft neergelegd dat het eiland nooit meer los zal komen van La France. Het moederland dat echter nimmer als 'La Douce' vertroe teld zal worden. Daarvoor is er te veel gebeurd. Vangnet Bijvoorbeeld toen het eiland als vang net werd gebruikt voor 16.000 Algerij nen, bijvoorbeeld toen de Corsicaanse mannen, samen met Senegalezen, als Corsica is een veelzijdige va- ^kantiebestemming met fraaie zandstranden (voor al in het oosten), ruige rots kusten, beboste heuvels en bergen - tot over de 2500 meter. Bestrooid met schilderachtige dorpjes en druk ke havenplaatsjes. Er zijn uitgebreide mogelijkheden voor actieve vakan ties. Zo kent het eiland bij voorbeeld diverse lange afstandpaden (waar onder de Grand Randonneé 20). En keuze zat voor dagtripjes, boottocht jes (o.m naar Sardinië) stadswandelingen (Ajaccio en Bastia) en historisch of archeo logisch vermaak. Het eiland is per vliegtuig te bereiken, vanuit Amsterdam met tussenstops naar hoofdstad Ajaccio, Bastia of Calvi Met de veerboot vanuit Frankrijk (Marseille, Nice, Savone, Toulon) of - doorgaans goedkoper èn korter onderweg - vanuit Italië (Ge nua, Livorno, La Spezia). Voor algemene informatie over Corsica, zie bijvoorbeeld www.visit-corsica.com of www.corsica-isula.com of informeer bij Maison de la France, tel. 0900-1122332 www.francequide.com Reisgidsen van onder meer Nelles, Elmar, Lannoo en Capitool. eersten naar het front werden ge stuurd. En üggen de lonen hier niet 20 procent lager dan op het vasteland en deyverkloosheid 15% hoger. En dat ter wijl alles hier een stuk duurder is? Eigenzinnig en weerbarstig, die Corsi canen, net zoals het landschap. Moes ten vroeger al niets hebben van de re formatie. Licht ontvlambaar, zoals nog onlangs bleek in de havens toen het verzet tegen de privatisering hoog oplaaide. Niet zo makkelijk toeganke lijk ook, 'n beetje nors, teruggetrok ken en dus niet het meest vriendelijk tegenover de toerist. Kastanjes Cervioni ligt in Castagniccia, kastanje- land. Tamme kastanjes. Ooit geïmpor teerd door de Genuezen en belangrijk voedsel voor de armen. Daarna in ver val geraakt, maar de laatste decennia weer gekoesterd èn belangrijke ingre diënt voor lokale gerechten, jams, sausjes en patés. Zoals ook de vijgen, hazelnoten en uiteraard de schapen en geitenkaas. In potjes en pakjes op iedere straathoek te koop. En zelfs in het lokale bier Pietra zitten kastanjes. Ze groeien in een mooi heuvelland schap waar de maquis, het kreupel hout, als een dictator heerst. Wij rij den een stuk van de 'Routes des sens authentiques' die ons, over soms smal le en kronkelige weggetjes, voert langs de basiliek van Pedicroce, langs het eeuwenoude bronwater van d'Orezza, langs de 'campanile', de klokkentoren, van Stazzona en langs de kerkruïne van Campana. We hou den halt in A Porta, waar de bewoners het leefritme van hun voorvaderen in ere houden. Pleisterplaats van jagers, die de cafés met hun sterke verhalen en soortgelijke drankjes opvrolijken. Prooi ruikende jachthonden, jankend van wilde geuren aan de leiband, dik ke en met bloed bevlekte zwijnen in de laadbak van hun piclc-ups. Ajaccio De twee grote steden, hoofdstad Ajac cio (spreek uit Ajaksio) in het zuidwes ten en Bastia in het noordoosten bie den bijkans wereldlijk vermaak. Waar bij Ajaccio trots is op zoon Napoleon en Bastia op de citadel. Kleinere stad jes als Corte, Calvi, Porto Vecchio en Bonifacio proberen het evenwicht te houden tussen het eigen karakter en oprukkend toerisme. Dat lukt niet al tijd en overal. Zo is in Porto Vecchio het karakteristieke Place de la Républi- que bijna bezweken onder terrasjes en giga-parasols en liggen er meer bui tenissige jachten dan roestige vissers- bootjes in de haven van Bonifacio. We maken er een boottocht langs de steile krijtrotsen, met stalactieten be hangen grotten en de verscholen baai Corsicanen soms lastig in de omgang van Fazzio. En schuifelen een tijdje door de mooie oude bovenstad. Hier in het zuiden groeit de kurkeik. Eenmaal per tien jaar kan de barst van de boom worden gepeld waarna de schors goed is voor het dichten van de wijnfles. Waarbij ons er fijntjes op wordt gewezen dat inmiddels 80% van de wijnen 'Appellation Controlé' is. De vers gepelde kurkeiken, roodbruin van onderen, zijn een opvallend detail in het groene landschap waar door gaans de Corsicaanse den heerst - bij ons bekend van de duinen. Nog zo'n fraaie route voert ons langs de zuidkust. Ooit geliefd decor voor autotests en dito reclamespotjes. Haakse bochten om grimmige rotsen en een wijds uitzicht over de Mediter- rané. Stoffige zandweggetjes brengen ons naar beneden, naar geheime baaien en strandjes waar het witte zand contrasteert met het groenblau we water. En ook hier, zoals op veel plaatsen langs de kust, oude Genuaan- se torentjes. Sporen van een niet altijd even vredig verleden. Menhirs Verder terug in de tijd gaat Filitosa, 8000 jaar oude prehistorische beziens waardigheid, uit dezelfde cultuur die we kennen van Stonehenge. Filitosa heeft vijf prachtige menhirs, religieu ze ruïnes en restanten van vestigings- werken. Sla Astérix er maar op na. Even oud zijn de moeflons, die zich op de heuvels schuil houden, maar soms ook op bergweggetjes onverwacht voor je auto op kunnen duiken. Het overkomt ons tussen het oude bergdorp Sartène en het mondaine ha venstadje Porto Vecchio. Een slinge rende D-weg die typische dorpjes als St. Lucie, Levie en Zonza aandoet voor dat 'ie de donkere bossen van l'Ospé- dale induikt. Vijfentwintig jaar gele den nog een donkere zandweg, inmid dels geasfalteerd, verbreed en ont daan van al te scherpe kantjes. Geluk kig is het wild gebleven en beschikt onze huurauto over goede remmen. Exclusieve aanbiedingen van uw Italië specialist voor de lezers van deze krant! Wat dacht u van een citytrip Rome? o/9.05 vliegt naar Rome waar u ter plaatse I wordt opgehaald. Gedurende uw reis zal onze chauffeur u met eigen Pelikaan touringcar meenemen door deze indrukwekkende stad. dag 1 vlucht Eindhoven - Rome l|ag2 stadsrondrlt Rome (met gids) fog 3 stadswandeling Antiek Rome fog 4 Ostia Antica (facultatief) fog 5 terugvlucht '"begrepen: vlucht Eindhoven Rome w, vervoer ter plaatse Met chauffeur/reisleider. 4* ontbijtbuffet, 4x diner, excursies met Nederlandstalige 8ds, toeristenbelasting. I Vertrekdata: 128 mei -1 en 5 juni - 7,11, 1^,21 en 25 sept - 2 en 9 okt 9 dagen Toscane t betoverende Toscane; 3 prachtige regio n heerlijk klimaat! 1 naar Zuid-Duitsland dag 2 vfa Zugspftze naar Montecatinf dag 3 bezoek aan Ftorence (met gfds) dag 4 eiland Elba (facultatief) dag 5 Vind, San Gimignano en Votterra dag 6 bexoek aan Pfea dag 7 Sienna (&ds) en Rtscaanse lunch dag 8 bezoek aan \ferona dag 9 terug in Nederland tfü* to' m vervoer per luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/reisleider, 8 nachten hotels (halfpenslon), excursiepakket met Nederlandstalig© gidsen, toeristenbelasting. 3T| t- 4 1Ü Vertrekdata: 28 april -19 mei - 2 juni - 7 juli - 4 aug y «v 8 en 22 sept -13 okt J rr 1 FVÏÏIr T rijp rim. Ontdek het veelzijdige Italië van noord naar ',97 r zuid tijdens de reis "Klassiek Italië". Tijdens deze reis brengt u een bezoek aan vele Italiaanse hoogstandjes die u nooit meer zult vergeten! dag 1 overnachting Zuid-Duitsland dag 2 via Brenner naar Montecatini Terme dag 3 bezoek Florence (met gids) dag 4 toren van Pisa en marmergroeven dag 5 Slenna (gids), naar Rome dag 6 bezoek aan Rome (gids) dag 7 Pompeï (facultatief) dag 10 hele dag Venetië dag 8 vrije dag in Rome dag 11 naar Duitsland dag 9 via Assisi naar Venetië dag 12 terug in Nederland Inbegrepen: vervoer per luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/reisleider. 11 overnachtingen in ***hotels, ontbijtbuffet en 3-gangen diners, uitgebreid excursiepakket met Nederlandstalige gidsen, toeristenbelasting. I Vertrekdata: 26 april -10 en 24 mei - 7 juni - 5 en 19 juli 2,16 en 30 aug -13,20 en 27 sept - 4 okt Profiteer van onze lezereactie! Als lezer van deze krant krijgt u extra korting, 1% maal bet aantal maanden dat u voor vertrek boekt. Uw korting kan oplopen tot vrel 10%! Boek dus snel. des te hoger is uw korting! pbatsl Maak gehnrik van onze unkrin twhmfre on iaat u thuis ophalen! Voor informatie en boekingen bel: 0168329633 of kijk op www.pelikaanreizen.nl /M Leukste vakantiebelevenis ledereen heeft wel vakantiebe levenissen die nooit meer verge ten worden. Verliefdheid, span nende avonturen, feesten of in drukwekkende uitzichten. Wat was het leukste dat u op een vakantie heeft meege maakt? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Schóón hotel Viezigheid in het hotel wekt grote er gernis volgens de laatste Graadmeter. U ergert zich ook aan defecte appara ten en aan doorzakkende hotelbed den. De uitslag: Viezigheid 29% Defecte apparaten 22% Slecht bed 21% Geluidsoverlast 13% Ongedierte 10% (fij Geen warm water 5% Wat gebeurt er als mijn reisorganisatie failliet gaat? Markus van Tol van de ANWB: 'Het kan voorko men datje niet meer op reis kunt en ook nog je geld kwijt bent. Dit kan alleen gebeuren als er geen garantieregeling is, zoals de SGR. Dit hoort de overheid te controleren, maar dat ge beurt niet. Daarom hebben wij onlangs een brief gestuurd naar het Ministerie van Econo mische Zaken, waarin wij aandringen dat de overheid gaat controleren dat reisorganisaties een garantieregeling hebben. Anders kan het voorkomen datje op vakantie bent en dat blijkt dat het hotel of de terugvlucht niet be taald is.' Peter Silbermann van SGR: 'Als er sprake is. van een aansluiting bij de SGR en de reisorgani satie gaat failliet, komt de verantwoordelijk heid bij ons te liggen. Als de klant nog niet ver trokken is krijgt hij zijn geld terug. Als men reeds op vakantie is, worden de openstaande rekeningen van bijvoorbeeld het hotel en de te rugvlucht door ons betaald.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. De welbekende Vakantiebeurs zit er weer op. Maar dat wil niet zeggen dat mensen die van reisbeurzen houden nu niets meer te doen heb ben. Er zijn dit jaar nog verschillende beurzen die met reizen te maken hebben. Zo kunnen kampeerfans vandaag en morgen terecht op Kamperen Recreëren in Rosmalen. Een maand later kunnen wandelaars en fietsers in Amsterdam naar de Fiets- en Wandelbeurs. Vrije tijd, recreatie en vakantie staan op deze beurs centraal. Spannende avonturen beleven kan eveneens in februari, op de Adventure Af fair in het Belgische Genr. In Utrecht is er in oktober speciaal voor de caravan- en camper liefhebbers de Kampeer Caravan Jaarbeurs. Maar tegenwoordig hoefje niet eens meer de deur uit om een reisbeurs te bezoeken. Reisbeurs.nl heeft daar voor gezorgd. Kamperen Recreëren www.kamperenenrecreeren.nl Fiets en Wandelbeurs www.fietsenwandelbeurs.nl Adventure Affair www.adventureaffair.be Kampeer Caravan Jaarbeurs www.kampeercaravaniaarbeurs.nl Online Reisbeurs: www.reisbeurs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41