Kalm meldt behoorlijke neevaller Mysterieuze campagne van Verdonk is nu al omstreden PZC Nierpatiënten Vereniging Nederland waarschuwt voor organen uit China GEBRUIKTE NISSAN-TIN0 KOPEN LTO vraagt Brussel om vermindering van suikerproductie Aantal illegale arbeiders ligt fors lager Jos Staatsen overleden Ook Rotterdamse loodsen aan de swath fan Aartsen ij aan zij net Wiegel janaal sterkere economie Leraar levert drugs aan jongeren Aantal hartoperaties AZN daalt Veel kankerpatiënten goedgekeurd Onderzoek chaos A28 duurt weken Douane stuit op vals geld Man bekent verkrachting 13-jarig meisje www. a u tost urm .nl CÏFMcHTEN ?n Aartsen is dan lijsttrekker, mijl Wiegel wordt gepresen- ird als kandidaat-premier, pen in de WD bevestigden iteren dat Van Aartsen dit sce- met Wiegel heeft bespro- Viegel lijsttrekker wordt au de liberalen dan wordt de jps aanzienlijk groter dat men ie WD gaan stemmen, pblijkt uit onderzoek van Mau- s de Hond in opdracht van INOS Journaal. fepartijcoryfee is goed voor cir- lien tot vijftien meer zetels in Tweede Kamer dan de 22 tten die de WD nu zou seo- a bij verkiezingen. Als Wiegel Ifsn lijsttrekker wil worden lat de voorkeur van de kiezers naar minister Verdonk toemdelingenzaken). ANP ROTTERDAM - Een schipper van de Rotterdamse loodsendienst demonstreert de mogelijkheden van het nieuwe swath-vaartuig. Prinses Margriet verrichtte giste ren de doop van dit schip van het Nederlands Loodswezen. De swath is een vaartuig met twee drijflichamen dat onder bijna alle weersomstan digheden kan worden ingezet. Het vaartuig is op volle zee zeer stabiel, wat het over stappen op een ander schip makkelijker en veiliger maakt. Swath staat voor small waterplane area twin hull. De loodswezens in het Wester- scheldegebied beschikken sinds oktober vorig jaar over een swath. Deze boot, de Cetus, wordt voorlopig alleen nog gebruikt als opleidingsschip. Na de aanschaf van nog een swath en een moederschip wordt naar verwachting vanaf 2008 een nieuw systeem van beloodsing toegepast in de monding van de Wes- terschelde. foto Lex van Lieshout/ANP Minister Verdonk is begonnen met een peperdure campagne om de integratie te verbeteren. Allochtone rolmodellen, door de minister gevraagd om mee te werken, zijn negatief. „Dit is potsierlijk. door Frank Hendrickx DEN HAAG - Bij muziekzender MTV, op internetsites voor jon geren en bij popconcerten, over al duikt het teken op: de myste rieuze Het teken staat sym bool voor een tien miljoen euro kostende campagne van minis ter Verdonk om de integratie te bevorderen. T-shirts met de moeten collector's items wor den. Ze zijn nergens te koop, al leen te verdienen door iemand die via www.en.nl 'een goed &-voorbeeld' weet op te geven. Zo is er op de site een blanke borstkas te zien met daarop de tatoeage Rashida en is er een fo to van een zwarte vrouw die een gouden ketting met de naam Tjeerd draagt. In een filmpje ver tellen de multiculturele mede werkers van een supermarkt over hun gemeenschappelijke uitjes. Allemaal voorbeelden van geslaagde integratie, vol gens de site. Communicatiebureau Pleon, be denker van wil niets kwijt over de campagne. Het is de be doeling dat er eerst 'een buzz' ontstaat rond de Pas op 31 ja nuari zal minister Verdonk dui delijk maken dat zij achter de elipjes en foto's schuil gaat, zegt een woordvoerster. Mohammed Benzakour, publi cist van Marokkaanse afkomst, vond tot zijn eigen verbazing een brief op de deurmat die door de minister persoonlijk was ondertekend. Verdonk wil de graag dat Benzakour zou meewerken aan de campagne als ambassadeur. „Ik moest in filmpjes op tv de lieve vrede gaan prediken", zegt Benza kour. pelijk. Je hoort een draaiorgel en Marokkaanse muziek en als het afgelopen is, heb je geen idee waar het over gaat. Het is Potsierlijk De schrijver heeft in een column bedankt voor de eer. „Ik wil me niet voor het karretje laten span nen van een minister waar ik ab soluut niet in geloof", zegt Ben zakour. „Zo'n campagne draagt niets bij. Die potsierlijke dipjes op MTV zijn volstrekt onbegrij- Eerder weigerde ook cabaretier Najib Amhali medewerking te verlenen, omdat hij het oneens is met Verdonks beleid. „Ik ben op mijn eigen manier met inte gratie bezig", liet de komiek we ten. Volgens Benzakour heeft de minister, die in haar wervings- brieven om discretie vraagt, al vaker bot gevangen. Ambassadeurs die wel hebben toegezegd, zijn ex-tennisser Ri chard Kraijcek, de band Di-rect en de rappers Ali B. en Brace. Als het aan Benzakour ligt, blijft het daar bij. „Ik roep op tot een boycot. Het is beter dat die tien miljoen euro worden ge bruikt voor banen of een paar voetbalveldjes." De Tweede Kamer is evenmin blij met „Het is een gemiste kans", zegt CDA-Kamerlid Sterk. „Het ziet er allemaal wel eigentijds uit, maar ik vraag me af of het helpt." GPD Advertentie irirt en beschrijvingen van Voor een compleet overzicht_e |w Nederland I alle hbo enwobacnei13>5^ Te bestellen via www.schoolweb.nl/shop DEN HAAG - Het aantal illega le werknemers in Nederland ligt hoogstwaarschijnlijk fors lager dan tot nog toe werd aangeno men. Dat blijkt uit een gisteren bekendgemaakt onderzoek ver richt in opdracht van het minis terie van Sociale Zaken. Het onderzoek werd in het voorjaar van 2005 uitgevoerd door het onafhankelijke bureau Regioplan Beleidsonderzoek. De onderzoekers schatten dat in het voorafgaande jaar 65.000 tot 90.000 buitenlanders in Ne derland in dienst waren zonder dat ze beschikten over de ver eiste vergunningen. Andere on derzoekers raamden het aantal in 2004 nog op 100.000 tot 180.000. Staatssecretaris Van Hoof heeft het onderzoek laten doen omdat hij een ijkpunt no dig heeft om zijn beleid te toet sen. ANP RIJSWIJK - Oud-burgemeester van Groningen en voormalig KNVB-bestuurder Jos Staatsen is gisteren op 62-jarige leeftijd in zijn woonplaats Haarlem overleden. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente Groningen laten weten. Staatsen was al enige tijd ziek. Hij was van 1985 tot 1991 PvdA-burgemeester van Groningen en van 1993 tot '97 voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. ANP pagina 4 Staatsen was man van Sport? door Floor Liqtvoet DEN HAAG - De Nierpatiënten Vereniging Nederland (NVN) waarschuwt haar leden voor nie ren uit China die op internet worden aangeboden. Voorzitter Gerard Boekhoff denkt dat Chi nese terdoodveroordeelden wor den geëxecuteerd naar gelang van de vraag in de orgaanhan- del. Al jaren maakt de Chinese over heid gezonde gevangenen die worden geëxecuteerd tot onge vraagd orgaandonor. Er is een lucratieve wereldhan del ontstaan in hun nieren, le ver, longen, alvleesklier en hart. Onlangs gaf de Chinese vice-pre mier Huang Jiefu de wijdver breide verkoop van organen toe. Transplants International is een bedrijf dat bemiddelt tussen de Chinese nieraanbieders en de wanhopige patiënten die in hun eigen land op een lange wacht lijst voor een transplantatie staan. Op de website van Transplants International wordt geen ge heim gemaakt van de herkomst van de organen. Daar staat dat het om organen van dode Chine se gevangenen gaat. Tegen beta ling kunnen patiënten binnen enkele weken voor de operatie terecht in een ziekenhuis in de Zuid-Chinese stad Guangzhou. De snelheid waarmee in China een nier vrijkomt die overeen komt met de bloedgroep en weef- selkenmerken van een patiënt vindt VNV-voorzitter Gerard Boekhoff 'verdacht'. Hij sluit niet uit dat het land gevangenen met een nier waar meer vraag naar is 'eerder afschiet' dan an deren. Tot dusver zijn er geen gevallen bekend van Nederlanders die in China een niertransplantatie on dergingen. De Britse zondags krant The Observer meldt wel dat waarschijnlijk tien Engel sen vorig jaar een Chinese nier kregen. De NVN vreest dat na de Engelsen nu ook Nederland se patiënten snel van de commer ciële markt in organen gebruik zullen maken. „Het komt nu wel erg dichtbij", aldus Boekhoff. Zieke Nederlanders zullen een aanbod op internet zeker over wegen, verwacht hij. „Een nier patiënt staat vaak met zijn rug tegen de muur. Als je de dood in de ogen kijkt, loop je alle opties af." Maar de NVN keurt de han del in organen van gevangenen die zelf geen toestemming heb ben gegeven nadrukkelijk af. De vereniging is tegen elke vorm van commerciële orgaan donatie. GPD fENHAAG - WD-fractievoor- ËiterVan Aartsen wil met Wie- I naast zich de verkiezings tijd aangaan. hifPmiilce Tamsma HAAG - Minister Zalm (Fi- incién) heeft gisteren een nieu- 5 meevaller over 2005 van 2 25 miljard euro bekendge- tokt, De meevaller komt bo- op de ruim 3 miljard waar w kabinet eerder mee kwam. (sar volgens Zalm is het onze- I, of de nieuwe meevaller in i ook betekent dat er netto li overblijft. echter niet te vrezen voor finan ciële maatregelen, zegt Zalm. „We zitten in de veilige zone." Een debat met de Tweede Ka mer over het verdelen van deze meevallers heeft weinig zin, zei de bewindsman gisteren in een tioelichting. GPD staan dit jaar nog forse extra Igaven te wachten, die de mee kers mogelijk teniet doen. jis vorig jaar door de proble- atiekmet vuile lucht een groot ulal wegen- en woningbouw- ujecten stil komen te liggen. I geld daarvoor is op de rnk blijven liggen, maar Alt in de komende jaren als- :gbesteed. Zalm: „We kunnen Kt zo goed een begrotingspro- ismbij hebben." sin het voorjaar - na de ge- snteraadsverkiezingen - ver- scht Zalm in beeld te hebben 'iemeevallers zich dit jaar zul- iherhalen. |t Centraal Plan Bureau heeft orj 2006 een begrotingstekort n 1,5procent geraamd. „Geen iwindend cijfer", vindt de vi- premier, „zeker als je be- iktdat het tekort vorig jaar Eiar0,75 procent was." Ie meevallers zijn wel een sig- ial voor een sterker wordende pomie, aldus Zalm. Ie jongste meevaller is het ge il» van extra belastinginkom- (en (0,5 a 1 miljard) en lagere itgaven bij de departementen ,5 a 2 miljard). Maar daar jat een tegenvaller tegenover öordat gemeenten meer heb- Eü uitgegeven. adat het begrotingstekort be- rkt blijft, hoeven gemeenten zaterdag 21 januari 2006 VEENHUIZEN - Een leraar techniek wordt verdacht van het leveren van harddrugs aan gedetineerden van jeugdin richting de Veenpoort in Veenhuizen. De leraar, in dienst van het Noorderpoortcollege, is geschorst. Drie weken geleden bleek dat in de Veenpoort speed werd gebruikt. Verklaringen van gebruikers leidden naar de le raar techniek. GPD NIJMEGEN - Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St Radboud voerde in het laatste kwartaal van 2005 tiental len hartoperaties minder uit dan gebruikelijk. Dat is het directe gevolg van een uitgelekte e-mail van een hoogle raar hartchirurgie, die schreef dat hij in zijn eigen zieken huis niet geopereerd zou willen worden. Volgens een woordvoerder worden er normaal gesproken circa vijftien patiënten per week opgenomen op de afde ling Hartchirurgie. Sinds de affaire rond de e-mail is het aantal opnames met een derde teruggelopen. ANP UTRECHT - Bij de herkeuring van WAO'ers lijken de ar beidsmogelijkheden van (ex)-kankerpatiënten te worden overschat. Dat concludeert de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NFK) uit een meidactie over ervaringen van (ex)-kankerpatiënten. Vóór de herbeoordeling was 70 procent van de mensen die meededen aan de actie volledig arbeidsongeschikt. Na de keuring werd driekwart in staat geacht te werken, 30 procent zelfs in een voltijdbaan. De meesten die voor een groter deel arbeidsgeschikt werden verklaard, vinden dat zij meer moeten werken dan zij aankunnen. De resultaten zijn gebaseerd op de antwoorden van ruim 150 mensen. De NFK meent dat zij een redelijke afspiegeling vormen van de hele groep WAO'ers met kanker. ANP ASSEN - Het Openbaar Ministerie in Assen denkt zeker twee weken nodig te hebben om het onderzoek naar de oorzaak van de kettingbotsing op de A28 eerder deze week af te ronden. Dit zei een woordvoerder gisteren, Een woordvoerder van de marechaussee, die ook onder zoek doet, kon gisteren nog niks zeggen over de bevindin gen. De marechaussee is bij de zaak betrokken omdat het gebruik van rookpotten bij een militaire oefening moge lijk de kettingbotsing heeft veroorzaakt. ANP ZEVENAAR - De douane heeft gisteren bij de grensover gang bij Bergh-Autoweg een 26-jarige Duitser betrapt die een tas met tienduizenden euro's bij zich had. Tussen de biljetten zat ook een hoeveelheid vals geld. De man is volgens de politie in verzekering gesteld. De uit Münster afkomstige man was net de grens met Ne derland gepasseerd, toen hij op een controle op de snel weg A12 (Oberhausen-Arnhem) stuitte. Bij de controle za gen douaniers de tas met geld. De man probeerde een val se naam op te geven en had bovendien geen geldig rijbe wijs. De politie vermoedt dat hij zich bezighoudt met wit waspraktijken en onderzoekt de zaak verder. ANP door Kees Bos en Famke van Loon DEN HAAG - Landbouworgani satie LTO-Nederland vraagt Brussel om dit jaar 10 procent minder suiker te laten telen. De boeren willen met dit zeer onge bruikelijke verzoek voorkomen dat ze de suiker later niet kwijt kunnen. Ondanks precieze limieten voor cle teelt van suikerbieten, kampt Europa met een groeiend over schot aan suiker. De opslag in schuren kan binnenkort op lopen tot twee miljard kilo. „Waarom zouden we telen voor de voorraad?", zei LTO-voor- man Aike Maarsingh gisteren. „Liever horen we nog voor het zaaien in maart dat het zo'n 10 procent minder kan. Dan bespa ren we veel kosten aan zaai goed, opslag en heffingen. De grond kunnen we dan gebruiken voor bijvoorbeeld graan." Het suikeroverschot ontstond een jaar geleden, voor het eerst in twintig jaar. Oorzaken zijn de goede oogst, lastige export door de dollar en een onverwacht grote voorraad in Oost-Europese landen bij hun toetreding tot de EU. Minister Veerman van Land bouw het eerder weten wel oren te hebben naar de snelle quo tumkorting. Die snelle verla ging van de suikerproductie mag echter niet de afspraken (Advertentie) "Verlaag uw energieverbruik met HR++ glas" Vraag ons om advies een vrijblijvende offerte PAUL KRUGERSTRAAT 288, 4381 WR VLISSINGEN Poslbus 38, 4380 AA Vllssingen T. 0118-413351, F. 0118-419882, www.prins-glas.nl van de hervormingen van het Europese suikerbeleid, bijvoor beeld die over cle compensatie voor de bietentelers, in het ge drang brengen. Europees Commissaris Fischer Boel (Landbouw) beseft dat het komend seizoen bijzonder moei lijk kan zijn wat betreft de ba lans in productie en verkoop. „De Europese Commissie onder zoekt alle middelen om de markt te beheersen en het uit zonderlijke overschot kwijt te raken en de vorming van nieu we te voorkomen", zo het de commissaris gisteren weten in reactie op het LTO-verzoek. De Europese Commissie zal over de maatregelen beslissen zodra het besluit over hervor ming van het Europees suikerbe leid definitief is. Dat besluit is gepland rond 20 februari. ANP LEEUWARDEN - De 25-jarige verdachte van de verkrachting van een 13-jarig meisje in het Friese dorp Oudwoude, afgelo pen zondag, heeft een bekente nis afgelegd. Uit een dna-vergelijking door het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) in Rijswijk is boven dien gebleken dat het dna van de inwoner Van Westergeest overeenkomt met de sporen die zondag op de plaats van het mis drijf zijn gevonden. Het dna komt echter niet over een met sporen die in mei 1999 op het lichaam van de vermoor de Marianne Vaatstra (16) zijn gevonden. De man blijft nog ze ker veertien dagen in voorar rest, zo heeft de rechter-commis- saris in Leeuwarden gisteren be sloten. Op verkrachting staat een maximale gevangenisstraf van twaalf jaar. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3