In ons gezin waren te veel lieve mensen Liever modder dan make-up PZC Mr. Incredible kan goed verpulveren GEBOEKT Huiswerk: zoek porno 1 WÊsm WvMmm. H WW& i PlayStation 2 zaterdag 21 januari 2006 Omslagillustratie van Zomerzeer Als Gerd op ziekenbezoek bij haar hartsvriendin per-ongeluk-expres een glas wa ter omgooit en een doos choco laatjes van het nachtkastje stoot, ziet ze dat Kajsa een beter- schapskaart kreeg van het meis je waarmee ze op een nogal onge lukkige manier kort daarvoor samen kennis maakten. Dat komt aan. \s/ Vm/ Zomerzeer is het derde boek van de Noorse schrijfster Hilde Hagerup en na Golfbewegingen (verschenen in 2000 bij Pirami de) haar tweede in het Neder lands. De poëtische titel en de omslagillustratie met een meisje dat op een mountainbike vrolijk van een helling tussen de bomen naar beneden suist, doen een an der verhaal verwachten dan de aangrijpende geschiedenis die het bij lezing blijkt te zijn. Maar zo'n wervend buitenkantje is niet per se verkeerd. Gerd Anette Larsen is twaalf en als geen ander in staat iedereen tegen zich in het harnas te ja gen. Ze koestert zelfs haar spe ciale talent. „Ik had een sacherij- nig toontje. Dat had ik al heel lang voordat papa verdween. Ik had het sinds ik leerde praten. Schei eens uit met dat toontje, zei mama dan, ze begreep nooit waarom ik zo'n temperament had. Maar papa wel. Wie als laatste in een gezin komt, moet zich met ellebogenwerk een plekje veroveren. Er waren te veel sympathieke, lieve mensen in ons gezin toen ik werd gebo ren, maar er was een grote, lege, prima plek voor een sacherijni- ge, vervelende snotneus, en die plek pikte ik in." Haar vader is een paar jaar gele den bij onweer op zee veronge lukt. Gerds twee jaar oudere zus Siv was erbij toen het gebeurde, maar over het hoe en wat heeft ze nooit één woord gezegd. Wel zingt ze sinds de dag dat ze na tien uur dobberen op een blau we plastic deksel aan land spoel de. „Ze zingt de hele tijd. Als ze eet. Op de wc. Als ze huiswerk maakt. Ze zingt in haar slaap." Gerd vindt haar zus vreemd en sneu, maar ze is vooral jaloers Kikker in de wind illustratie Max Velthuijs op wat Siv kan en op hoe ze is en nog het meest omdat juist zij op die ongeluksdag in juni mee naar zee mocht. Het is bijna onmogelijk ook maar iets van sympathie voor Gerd te voelen: Ze doet veronge lijkt, provoceert en slaagt er moeiteloos in met haar scherpe tong precies op het verkeerde moment altijd iets 'zwarts uit haar mond te laten stromen'. Het bitterst is ze naar Kasja, tot de komst van. een nieuw buur meisje haar hartsvriendin. Bui tengewoon gehaaid weet ze eerst de vriendschap van Maja (in haar ogen een 'bioscooprecla me') te winnen, om daarna Kaj sa harteloos te laten vallen: „Het was Maja en ik. Ik en Maja samen, twee tegen één, wij twee ën alleen." Of Gerd het loeder is dat ze zo graag wil zijn? Het heeft er in ieder geval alle schijn van. Onge hoord giftig is bijvoorbeeld hoe ze Kajsa overlevert aan ieders spot door op school het geheim ste wat haar vriendinnetje ooit heeft gedaan aan de grote klok te hangen. Maar dan slaat tijdens een kam- peerweekend met Maja de blik sem in: „Ik lag bovenop Maja, ik timmerde en sloeg en kneep er op los, en ik wist niet dat er zo veel kracht in mijn rode, koude, natte handen zat." „Als. Jij. Aan. Mijn. Zus. Komt. Dan. Maak ik je af. Heb je dat begre pen? Heb je dat begrepen Ma- ja?" De angst iedereen in haar omge ving te verliezen, het opgekrop te verdriet en de machteloze woede van Gerd die in gehaaste rusteloze zinnen het verhaal ver telt van die beloftevolle zomer grijpen je bijna tweehonderd pa gina's achtereen bij de keel. En oh wat kun je dan gelukkig zijn met wat ze in de laatste alinea zegt over herinneringen die ver dwijnen om plaats te maken voor 'één ding dat elke dag hel derder wordt'. Kikker Volgende week woensdag zal het precies een jaar geleden zijn dat Max Velthuijs (1923-2005) overleed. Hij was in die tijd be zig aan wat zijn laatste prenten boek zou worden. Kikker in de wind is nu uitgebracht zoals hij het op zijn werktafel achterliet; de voorlopige zwartwitschetsen met daarbij het verhaal in hand schrift. Het bijzonderste van het in een fraaie linnen band uitgegeven boek met een alleraardigst ver haal is dat het nog meer dan je kon vermoeden laat zien hoe uit- gepuurd de taal is in zijn andere prentenboeken over het populai re personage dat Kikker inmid dels wereldwijd is. Jan Smeekens Hilde Hagerup: Zomerzeer - Querido; vanaf 12 jaar; 13,50. Max Velthuijs: Kikker in de wind - Leopold; 14,95. Broer en zus fietsen alle bei. Natalie en Jacob de Roo kunnen er geen ge noeg van krijgen. Ze lopen over van de ambitie om ho gerop te komen. Niet zo gek, want het is met de pap lepel ingegoten. De fameuze wielrenner Jo de Roo be hoort tot de familie en komt regelmatig met het jonge duo over hun hobby klet- Als Natalie de Roo (18) een fiets ziet staan, dan begint het van binnen langzaam te krie belen. „Dan wil ik nog maar één ding. Trappen! Hup op het za del en wegwezen. Op de weg, pri ma, maar het liefst knal ik door de modder." „Ploeteren door de bagger. Ik heb bij wijze van spreke liever modder op mijn gezicht dan ma- ke-up. Lekker klimmetjes ma ken en dan afdalen. Hoe ruiger hoe mooier, hoe steiler hoe be ter. Wow, fietsen? Da's echt kek." Broer Jacob (15) is het helemaal met haar eens. Ook hij is ver slaafd aan het stampen op de pe dalen. „Mountainbiken of veldrijden, het maakt niet uit, op een zadel voel ik me pas echt in mijn element. Als wegrenner voel ik me wat minder op mijn gemak. Rijden in een groep, die op drift is geslagen, vind ik wat te heftig." Familie de Roo en fietsen. Niet zo'n vreemde combinatie als je weet, dat de fameuze wielrenner Jo de Roo tot de familiekring be hoort en op steenworp afstand van de ouderlijke boerderij in Kapelle woont. Jacob: „Jo loopt hier regelmatig binnen. Zitten we te kletsen over van alles en nog wat. Nee, echt niet over zijn prestaties in Parijs-Roubaix of zijn overwinning in de Ronde van Vlaanderen. Die tijd is voor hem geweest, vind-ie zelf", al dus Jacob. „Fietsen doet hij nog steeds, maar puur voor de lol. Vorig jaar reed ik samen met hem een koppeltijdrit in Wemel- dinge. De Roo in het kwadraat dus, maar ik had moeite om in zijn wiel te blijven. Hij rijdt nog steeds als een speer." Natalie - lid van wielerclub Theo Middelkamp - is bezig aan een opmerkelijk seizoen. In de strijd om de Zeeuwse ATB Cup eindigde de Kapelse renster vori ge maand heel verrassend ach ter Baukje Doedee op een twee de plaats in het eindklassement. „Baukje is nog steeds een klasse apart. Die rij je niet zomaar naar huis. Toch heb ik het haar knap lastig kunnen maken. In Wemeldinge en in Vlisssingen werd ik eerste. Dat parcours in Vlissingen was op mijn lijf ge schreven. Een heel technisch parcours met veel bochten en klimmetjes en niet teveel rechte stukken. Daar pakt Baukje na melijk altijd haar winst." Veldrijder Ook Jacob heeft met de derde plaats in de eindrangschikking uitstekend gepresteerd. Naast het mountainbiken neemt hij ook nog als veldrijder deel aan de West-Brabant competitie. „Veldrijden is een discipline, die me heel goed ligt. Ik kan re delijk meekomen in het veld, want na elf wedstrijden sta ik op een derde plaats in het tus- senklassement. Volgende maand wil ik zeker ook meedoen aan het NK bij de nieuwelingen. Of het wat wordt? Afwachten, de zege krijg je nooit kado." Natalie richt haar aandacht voorlopig op de landelijke wed strijden. „Ik kom daarin uit voor het team van Beebikes. In principe wil ik alle wedstrijden rijden als het kan. Vorig jaar heb ik voor het eerst hieraan meegedaan en dan merk je dat het niveau stukken hoger is dan hier in de regio. In ieder geval wil ik ook starten tijdens het NK mountainbike volgende maand. Kijken of ik mee kan ko men in het veld." Limburg Deze zomer wil ze zich ook in de kijker fietsen bij het NK op de weg. „In 1999 werd ik elfde tij dens het NK in Limburg. Dat is nog steeds één van mijn mooiste wielerherinneringen. Dit jaar wordt het lastiger. Ik ben nu 18 jaar en dan ben je voor de KNWU een dame. Dat betekent, dat je als broekie tussen toppers moet rijden. Een echt hoge klas sering zit er denk ik nu nog niet in." Achter in de schuur staat het fietsenpark van broer en zus de Roo. Sleutelen en poetsen neemt Jacob meestal voor zijn reke ning. „Broederliefde hè," grijnst hij breeduit. „Bandjes verwisse len, ketting vervangen, versnel ling stellen, ach, waarom ook niet. Natalie heeft door haar stu die weinig tijd en bovendien in teresseert het haar ook niet zo." „Klopt," geeft ze onmiddellijk toe. „Van techniek heb ik geen verstand en ik vind het wel mak kelijk om dat zo te laten met zo'n handige broer in de buurt, toch?" Hans Segboer Aan het eind van de film-hit The Incredibles was te zien dat de familie Incredible nog niet klaar was met het bestrij den van akelige types die de sa menleving bedreigen. Dat blijkt duidelijk uit de nieuwe game The Incredibles, de opkomst van de Ondermijner. Daarin gaat mr. Incredible niet met zijn ongelooflijke gezin, maar met zijn onderkoelde vriend Frozone op pad om de stad te bevrijden van de akelige mechanische supermol Onder mijner. Die poogt met een heel leger graafrobots en immense graaf machines de hele stad en op den duur de hele wereld te ondertun- nelen en te veroveren. Maar dan heeft-ie buiten de superkrach ten van mr. Incredible en de ij zige trucs van Frozone - die vol gens het testteam wel erg veel lijkt op een grote deodorant-rol ler - gerekend. Mr. Incredible kan goed meppen, smijten, sprin gen en verpulveren. Frozone weet enge robots te bevriezen, ijsbruggen te maken, of hele snelle bewegingen te maken door snel een ijsbaantje aan te leggen. Je kunt het spel in je eentje spe len, maar het nadeel daarvan is dat je regelmatig snel van perso nage moet wisselen om bepaal de eigenschappen te kunnen ge bruiken. Omdat je steeds meer toetsen kunt gebruiken - als je het op de pc speelt - om bepaal de functies te activeren, wü je door dat wisselen de weg nog wel eens kwijtraken op je toet senbord. Daar heb je geen last van als je met z'n tweeën speelt, het tweekoppige testteam had daarom veel plezier met de ga me. Grafisch oogt het spel prima, het zit heel dicht tegen de beken de Pixar-kwaliteit van de film aan. Tegelijkertijd is de game ook op het gewelddadige af met veel spektakel, vuur, rondvlie gende objecten, dus voor kinde ren ver onder de geadviseerde leeftijd van 7 is het geen aanra der. Jammer is het dat alleen de hoesteksten in het Nederlands zijn vertaald. Vooral voor jonge re kinderen zijn de Engelstalige teksten moeilijk te volgen, laat staan de spitse dialoogjes tussen door. Jan van den Oord The Incredibles: de Opkomst van de Ondermijner. Beschik baar voor PlayStation 2, Micro soft Xbox, Nintendo Gamecube, Gameboy Advance, Nintendo DS en (getest op) PC en Mac. Mi nimumsysteemeisen Win 98/OSX, 800 Mhz processor, 256 Mb ram. Prijzen vanaf 29,99 (pc/mac) tot 49,99 euro (PS2, Xbox, NGC). Zie ook www.thq.com/incredibles Mr. Incredible: veel spektakel, vuur en rondvliegende objecten komt u vaneen andere planeet, of zo Een leraar in de Amerikaan se staat Ohio heeft zijn leer lingen wel een erg omstreden huiswerkopdracht meegegeven. Een onderzoekje 'porno op inter net'. De leerlingen, allemaal 14- en 15-jarigen, moesten thuis uit leggen waarom ze hun huiswerk uren door moesten brengen op pornosites. De leraar wilde dat zijn klas zelf op onderzoek uit ging in de wereld van 'digitale porno'. De opdracht was het ver zamelen van acht feiten omtrent pornografisch materiaal op in ternet. Leerlingen moesten hun ervaringen en persoonlijke visie op het geheel opschrijven. Ouders protesteerden massaal. De directeur van de betreffende middelbare school heeft de taak inmiddels uit het huiswerkroos- ter geschrapt. Hij vond het even eens zeer ongepast, ook al was bij de leraar geen sprake van kwade bedoelingen. Jacob en Natalie de Roo zijn allebei gek op fietsen. Broerlief pleegt het onderhoud aan de mountainbikes. „Handig toch?!", zegt Natalie foto Willem Mieras KEN PIXA R OM DE OPKOMST VANgDE ONDERMUNER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38