Meubels willen vertellen Niet alle zaad moetje begraven Beurs in Keulen heeft een concurrent Schuren Pergola Luxe ligbad zaterdag Fauteuil Schaman van Eric Jourdan voor Ligne Roset De terugkeer van zwart en wit, een toefje roze en een behoorlijke dosis nos talgie. Het zijn de opvallend ste trends tijdens de Interna tionale Meubelbeurs in Keu len. Maar echte vernieu wing blijft uit. Het huis als een tempel, met in het hart een comfortabe le fauteuil waarin het prettig ontspannen is. Het is de functie die meubelproducenten de afge lopen jaren aan de woning heb ben toegekend. Het moet boven al een plek zijn waar het goed toeven is en waar de bewoners zich kunnen afschermen van de hectische, soms dreigende bui tenwereld. En dat heeft consequenties voor het uiterlijk van de meubelcol lecties. Net als voorgaande ja ren ligt de nadruk daarbij op comfort. Want om optimaal te kunnen genieten van de eigen woning moet de mens op de eer ste plaats kunnen ontspannen. Dus zijn de zogenaamde leefei- landen - vaak samen te stellen uit verschillende onderdelen - nog altijd populair. Het is de echo van wat vijf jaar geleden nog loungen heette. In het ver lengde daarvan ligt ook bij fau teuils, eetkamerstoelen en bed den het accent nadrukkelijk op comfort. Klassiek Maar in dit verlangen naar rust staat de nog altijd eigenwijze consument centraal. Dat bewe ren in ieder geval zes ontwer pers die in opdracht van de orga nisatie van de Internationale Meubelbeurs in Keulen de trends voor het komende jaar op papier hebben gezet. Volgens de zes - waaronder ontwerpers Tom Dixon en Eero Koivisto - kiest de consument voor 'meubi lair met een verhaal'. Op die ma nier ontstaat een individueel in terieur dat niet vergelijkbaar is met dat van de buren. Het beeld tijdens de Internatio nale Meubelbeurs wijkt dan ook nauwelijks af van dat van voor gaande jaren. Stilistisch gezien zoeken producenten het in de breedte. Strakke ontwerpen met een knipoog naar het minimalis me, staan naast meubilair waar voor inspiratie is geput uit on der meer de jaren vijftig, zestig en zeventig. Bijzondere ontwer pen uit die decennia duiken zelfs opnieuw op in.de collec ties. Slow Rider van Bretz Bloemenprints bij Swedese Fauteuil Gisa van Leolux In totaal presenteren in Keulen 1333 be drijven uit 52 landen nu hun nieuwe collecties tijdens de Internationale Meu belbeurs. In totaal beslaat de beurs een oppervlak van bijna zestig voetbalvel den. Over pakweg drie maanden zal een deel van die collecties verkrijgbaar zijn in de Nederlandse woonwinkels. Met 57 exposanten - vorig jaar waren het er 59 - is Nederland opnieuw goed verte genwoordigd. Maar opvallend is dat een aantal bedrij ven ontbreekt. Die zijn vertrokken naar Design Post. Deze permanente expositie in het voormalig en imposante postkan toor van Keulen is vergelijkbaar met Post Amsterdam, de tijdelijke expositie in het oude postkantoor van Amsterdam waar 23 bedrijven vertegenwoordigd zijn. Design Post is dan ook een Nederlands initiatief. Directeur Paul van den Berg van Montis en zijn collega Wim van Ast van Arco kochten het gebouw en benader den producenten uit binnen- en buiten land om er te exposeren. Deelnemers zijn onder meer Montis, Arco, Brand Van Egmond, Classicon, Extremis, Linteloo, Metaform, Moooi, Moroso, Pastoe, Pran- dina en Quinze Milan. Het initiatief is deels een reactie op de veranderingen op de beursvloer. „De or ganisatie bepaalt bijvoorbeeld waar je staat", aldus Paul van den Berg. „Wij wil den bovendien een permanente plek in Duitsland waar we hét hele jaar door con sumenten en dealers kunnen ontvangen." Van den Berg en Van Ast hebben nadruk kelijk gekozen voor variatie. Dus niet al leen aandacht voor meubilair, maar ook voor verlichting en stoffering. Keerden klassieke elementen vo rig jaar voor het eerst schoorvoe tend terug in het eigentijdse in terieur, die ontwikkeling krijgt dit jaar een vervolg. Dat blijkt onder meer uit de toepassing van stoffen met bloemmotieven, maar ook uit de rijke details die in steeds meer ontwerpen aan wezig zijn. Qua stoffering heeft vilt dit jaar een stapje terugge daan. Maar nog steeds kiezen producenten veelal voor de zoge naamde tactiele stoffen; materia len die soms ruw, soms zacht aanvoelen. Niet zelden zijn het kunstvezels die het mo'gelijk ma ken om meubilair zowel binnen als buiten te plaatsen. Om die zelfde reden is ook kunststof nog volop in de collecties aanwe zig. Evenals de combinatie van glas en metaal. Opvallend is wel dat hout in veel collecties weer een steeds prominentere rol krijgt. Noten, zebrahout (beter bekend als zebrano) en palissander zijn dit seizoen de populairste hout soorten. Oranje, groen en bruin zijn nog altijd volop aanwezig, maar dan wel naast roze dat in opvallend veel collecties opduikt. Die kleur sluit dan weer perfect aan bij zwart en wit. Leek het na de jaren tachtig voorgoed gedaan met deze fantasieloze tinten, nu zijn ze weer helemaal terug. Zo als over ongeveer drie maanden zichtbaar zal zijn in de Neder landse woonwinkels. Paul Geerts en Anja Sparidaans Tendenz Opulenz: barok van Kare Design Lounge-meubel uit de collectie van Walter Knoll 21 januari 2006 W3 Houten wanden, deuren of kozij nen opschuren kost behoorlijk wat energie. Niet in de laatste plaats omdat de meeste klussers vaak te veel druk zetten. Skil komt met een schuurmachine die aangeeft of te veel druk wordt uitgeoefend. Schuurma chine type 7365 is uitgerust met drie groene en een rood led-lichtje. Springt de meter op rood, dan is de druk te groot. Een andere nieuwkomer, type 7360, regelt zelf de juiste schuur- snelheid. Beide apparaten kos ten 39,95 euro. In een grote tuin zorgt een pergo la voor een welkome onderbre king, in een kleine tuin voor een aangenaam schaduwplekje. Om dat het niet in iedere tuin moge lijk is een pergola te bevestigen, komt Collstrop Garden met M.O.O.S.E. Dat staat voor Modu lar Outdoor Open Structure Ele ment. Eigenlijk is het niet meer dan een (uitbreidbaar) houten kader dat in de tuin kan worden geplaatst. Het basisframe is 2,74 bij 2,74 bij 2,10 meter. Het is ge maakt van Zweeds grenenhout en roestvrij stalen kabels. Ver krijgbaar vanaf 1985 euro. Infor matie: www.collstrop.com Het is de spreekwoordelijke klap op de vuurpijl, het bad 500 dat de Italiaanse architect Anto nio Citterio ontworpen heeft voor Keramag. Het luxe bad vormt het sluitstuk van de gelijknamige serie die Keramag in 2005 op de markt bracht. Bij de verschillende ontwerpen is Citterio uitgegaan van ruimtebe sparing. Dat geldt ook voor het bad. De inhoud is 200 liter, toch meet het bad 'slechts' 163 bij 75 bij 56,5 centimeter. Het kan wor den ingebouwd, maar ook wor den voorzien van door Citterio ontworpen houten panelen. Het bad is leverbaar vanaf 946 euro. Informatie: www.keramag.com Hoewel ik nooit de ambitie gehad heb om een planten- dokter te worden, blijkt het in de praktijk toch moeilijk om vra gen over ziekte en dood in de plantenwereld te ontlopen. Je nipt aan een glaasje goedkope wijn op een nieuwjaarsreceptie en je gesprekspartner brengt het gesprek al gauw op zijn zieke vuurdoorn die merkwaardige knobbels op de takken vertoont. Of je staat bij een viskraam op je beurt te wachten en een wild vreemde medewachtende spreekt je aan. Nu hij je toch ziet neemt hij de gelegenheid te baat om je te consulteren over zijn troebele vijverwater. Nu klaag ik daar niet over; ik com municeer graag; anders zou ik niet in de krant schrijven. Maar het is frustrerend om altijd maar weer uit te moeten leggen dat je niet over helderziende ga ven beschikt. Waarom wil de blauweregen van mevrouw A. niet bloeien? Joost mag het weten; misschien staat de plant te veel in de scha duw, of krijgt hij te weinig wa ter. Of staat hij koud drie maan den in de grond terwijl de mees te blauweregens pas na vijf jaar gaan bloeien. Welk ongedierte knaagt er ongezien aan de blaad jes van mijnheer B's orchidee? Geen idee; een konijn zal het niet zijn, op de vensterbank; mis schien een rups, of anders een slak, of een oorwurm. Als de vragensteller geen duide lijke omschrijving kan geven van de vraatsporen, dan laat het antwoord zich lastig raden. Toch heb ik in de loop der jaren aardig leren gokken, want veel plagen komen relatief vaak voor. Verschijnen er pluizige witte plekken op het blad van de druif, dan is de boosdoener bijna altijd de druivenviltmijt, een onooglijk klein beestje dat ons land in ijltempo koloniseert. Worden de knoppen van de rodo dendron bruin in plaats van dat ze opengaan, dan is de boosdoe ner waarschijnlijk een cicade, zo'n spuugbeestje dat in zijn klodder schuim veilig is voor el ke gifspuit. En als er een deel van de coniferenhaag plotseling bruin wordt, dan kun je er don der op zeggen dat dat een gevolg is van phytopthora, een schim melziekte die nauwelijks te be strijden valt. Ontkiemen Een heel aparte categorie van plantenproblemen is het niet ontkiemen van zaad. Iemand heeft een flink bedrag aan za den uitgegeven en eist op veront waardigde toon een antwoord op de vraag waarom er van al dat zaad bijna niets is opgeko men. Nu moet ik zeggen dat de aan wijzingen op de zakjes vaak wel erg summier zijn. Neem sierta- bak. 'Zaaien van maart tot juni' staat er op het zakje, maar er staat niet bij dat tabak een licht- kiemer is - een plant waarvan het zaad alleen kan ontkiemen als het aan licht wordt blootge steld. Begraaf je dit zaad door er grond over te strooien, dan zal er nooit één tabaksplantje ontkiemen. Ook over de temperatuur waar bij gezaaid moet worden zou de leverancier wel wat uitgebrei der kunnen zijn. 'Binnen zaaien' of 'buiten zaaien' is wel erg wei nig informatie, alsof je in een kookboek alleen maar 'in de oven' of 'in een pan' vermeldt. Veel zaden van vaste planten hebben een vorstperiode nodig om überhaupt te kunnen kie men; als je die na de winter zaait, dan gebeurt er niets. Andere zaden hebben juist een hoge temperatuur nodig. Zaden van de wonderboom, Ricinus communis, moeten boven de cen trale verwarming worden ge zaaid; als de temperatuur lager dan 20 graden is verrotten de boonvormige zaden in plaats van dat ze ontkiemen. De wonderboom, die in één sei zoen wel twee meter hoog kan worden, is een echte koukleum en moet binnen worden opge kweekt, totdat de temperatuur buiten ook zomers is. Pas dan kan de plant naar buiten. Houd de boontjes buiten bereik van kinderen; twee zaden kunnen al dodelijk zijn. Romke van de Kaa Wonderboom, Ricinus communis Pia, Cio, Gambo D, Bambo B en Tjao. Dat zijn de namen van een aantal nieuwe porseleinen lam pen in het programma Steng Licht. De lampen zijn gemaakt door ontwerper Stefanie Hering die handig gebruik heeft ge maakt van de doorschijnende ei genschappen van porselein. Daardoor is iedere lamp uniek. De collectie bestaat uit hang-, plafond- en muurlampen en een kroonluchter. Te koop vanaf 150 euro. Informatie: ww.steng.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29