Tienerseks wordt kouder en grover PZC Gevoelskant van seks onderbelicht Zeeuwse jeugd is seksueel actiever en vrijt onveiliger Seks onder 25 Internet maakt jeugd vroegwijs zaterdag 21 januari 2006 Yuri Ohlrichs van de Rutger Nisso Groep: „De laatste jaren is er met name aandacht geweest voor de nega tieve aspecten van seks: soa's, onge wenste zwangerschappen. De gevoels kant van seks is tot nu toe onderbe licht gebleven." Wanneer ga je met iemand naar bed? Hoe geef je je grenzen aan? Hoe houd je het leuk? Volgens Ohlrichs moet daar meer aandacht voor komen. Voor al op scholen. „Ik begeleid jongeren die van de rechter een leerstraf seksua liteit opgelegd hebben gekregen. Dat zijn uiteenlopende zaken, van jonge ren die in een zwembad een meisje hebben betast tot aan jongeren die mee hebben gedaan aan een groepsver krachting in een garagebox. Bij dat soort zaken heb je meestal een leider, de andere jongeren volgen hem blinde lings uit angst om af te gaan." Vaak heeft het slachtoffer in een ande re situatie al eens vrijwillig seks ge had met een van hen. De jongen denkt dat het meisje ook wel seks wil met zijn vrienden. Groepsverkrachters hebben volgens Ohlrichs geen idee van de machtsverhoudingen en besef fen soms de ernst van het delict niet. „Het aantal zedenmisdrijven bij jonge ren is gestegen, maar of er daadwerke lijk meer delicten voorkomen dan vroeger is moeilijk te zeggen. Er is veel veranderd: seksueel geweld is uit de taboesfeer gekomen, er is een grote re aangiftebereidheid en politie en jus titie besteden er meer aandacht aan." Scoop, het Zeeuws Instituut voor Sociale en Culturele Ontwikke ling, heeft in de Jeugdmonitor aan dacht besteed aan seksualiteit onder Zeeuwse jongeren in de derde klas van het Voortgezet Onderwijs. Zeeuw se tieners blijken vaker seks te hebben dan hun leeftijdgenoten elders. Maar ook vrijen ze vaker onveilig. Bijna vierduizend leerlingen van veer tien en vijftien jaar oud hebben meege werkt aan het onderzoek. Van de Zeeuwse derdeklassers is, met uitzon dering van leerlingen van reformato risch onderwijs die niet aan het onder zoek hebben meegewerkt, 24 procent wel eens met iemand naar bed ge weest. Hiermee zijn ze seksueel actie ver dan tieners in de rest van Neder land. Ruim eenderde van de leerlingen die seks hebben, gebruikt hierbij niet al tijd een condoom. Meisjes vrijen iets vaker onveilig dan jongens (38 tegen over 32 procent). In vergelijking met landelijk onderzoek onder derdeklas sers, is het condoomgebruik door zo wel Zeeuwse meisjes als jongens la ger. Landelijke cijfers wijzen uit dat 28 procent van de meisjes en 18 pro cent van de jongens geen voorbehoed smiddel gebruikt. Leerlingen van praktijk- en speciaal onderwijs zijn, naar verhouding tot andere onderwijs- typen, seksueel het actiefst. Daarente gen vrijen zij wel veiliger dan leerlin gen van hogere onderwijsvormen. Over de leeftijd waarop Zeeuwse jon geren voor het eerst geslachtsgemeen schap hebben, is nog niets bekend. Scoop wil in 2007 een nieuwe Jeugd monitor opstellen waarin dit onder werp mogelijk wel aan de orde komt. Medio vorig jaar verscheen het on derzoek Seks onder je 25ste, een rapport van de Rutger Nisso Groep en Soa/aids Nederland. Bijna vijfdui zend jongeren van twaalf tot en met 25 jaar zijn hiervoor ondervraagd. De gemiddelde leeftijd waarop Ne derlandse jongeren voor de eerste keer seks hebben is 16,6 jaar. Zeven procent van de 12- tot en met 14-jari- gen heeft ooit geslachtsgemeenschap gehad. Jongeren die op deze leeftijd al seks hadden, beschermen zich minder goed tegen geslachtsziekten en zwan gerschap. Jongeren die afspraakjes maken via internet hebben vaker de ervaring dat ze gedwongen zijn of dat ze zelf iemand gedwongen hebben tot seksu ele handelingen. Marokkaanse jongens hebben va ker dan andere jongens wel eens ie mand gedwongen. Meisjes krijgen vaker te maken met seksuele dwang dan jongens. Achttien procent van de meisjes is wel eens gedwongen om iets te doen of toe te staan op seksueel gebied. Van de on dervraagde jongens geeft vier procent aan wel eens te zijn gedwongen tot seks. Meisjes beginnen over het alge meen later aan seks dan jongens. Een op de twintig meisjes heeft wel eens aan seks via internet gedaan, tegen over een op de tien jongens die erva ringen met cyberseks hebben. Nederlandse jongens van twaalf tot en met zeventien jaar hebben min der vaak ervaring met seks met een partner dan jongens van Marokkaan se, Turkse, Surinaamse of Antilliaan se afkomst. Jongeren weten al heel veel over seks. Internet speelt daar een be langrijke rol in. „De technische kant van seks, daar hoef je ze niets meer over te vertellen," zegt Simone van Bergen, sociaal verpleegkundige van de afdeling soa-bestrijding van de GGD Hart voor Brabant. Volgens haar is er niet echt sprake van een verschuiving van de seksuele moraal. „Vroeger had je ook meisjes die makkelijk met iedereen naar bed gingen. Er zijn nog genoeg jongens en meiden die elkaar eerst beter willen leren kennen en dan pas met elkaar naar bed gaan. Uit onderzoek blijkt dat er gemiddeld tussen de allereerste zoen en de eerste geslachtsgemeen schap twee jaar zit. Dat gemiddelde is niet veranderd." Van Bergen kent de verhalen over gangbang-weekeinden en jonge mei den die erg makkelijk met verschillen de jongens naar bed gaan. „Ik schrik nergens meer van, maar waarom mag een 25-jarige wel met verschillende jongens voor de lol naar bed en een 15-jarige niet? Het is bij dit soort dis cussies altijd lastig om je eigen seksu ele normen en waarden los te laten." Collega Bianca Vos van de afdeling ge zondheidsbevordering geeft vaak voor lichting op scholen. De vragen die ze krijgt zijn soms wel erg expliciet. „Ik merk ook wel dat sommige jongeren denken dat ze op een bepaalde leeftijd van alles al moeten doen. Ze vinden het moeilijk om hun grenzen aan te ge ven." Een vijftienjarig meisje dat drie jon gens voor de camera bevredigt. Met het filmpje wordt ze gechanteerd. Een eveneens vijftienjarig meisje uit Sint Jan steen dat naaktfoto's maakt van zichzelf en die vervolgens tegen haar gebruikt wor den. Groepsverkrachtingen. De seksuele moraal onder jongeren verandert. „Het wordt kouder, harder en grover.Het hart speelt steeds minder mee. Voornamelijk jongerenwerkers in achterstands wijken en de politie signaleren steeds meer sek suele excessen onder jongeren, tieners vaak nog. De leeftijd van 'de eerste keer' zakt steeds verder, hun 'balboekje' bevat ook steeds meer namen, als ze die tenminste nog weten of ooit geweten hebben. Seks is niet altijd meer speciaal, maar een recreatieve be zigheid. En een middel om erbij te horen. Dennis was dertien toen hij voor het eerst met een meisje naar bed ging. „Gewoon voor een avondje." Of hij zenuwachtig was? Een stoer antwoord: „Ach, het werk moet gedaan worden." Inmiddels is de zes tienjarige jongen uit Tilburg met ongeveer zes mei den naar bed geweest, maar precies zegt hij het niet bij te houden. Veilig vrijen? „De eerste keren niet, toen wist ik daar nog niks van. Nu wel." Sammy, een meisje van nu vijftien, was ook dertien. „Ik kende die jongen al een tijdje. Ik ben nog niet met veel jongens naar bed geweest, vijf maar." Voor Sandy Verschuuren, al jaren jongerenwerkster in Tilburg-Noord, zijn het bekende verhalen. „Jon geren beginnen eerder aan seks. Dertien, veertien, dat is normaal. Meiden zien er ouder uit. Ze kleden zich uitdagend: korte rokjes, strakke truitjes, strings boven hun broek. Vaak hebben ze geen idee wat voor gevoelens dit bij jongens kan oproepen." Bubbeling Tijdens de meeste discoavonden van het Tilburgse jongerenwerk is bubbeling (het dansend tegen el kaar aanschuren) dan ook niet meer toegestaan. Ook Farna Elkadmiri, jongerenwerkster in Den Bosch, vindt dat de omgang tussen jongens en meis jes verandert. „Het wordt kouder, harder, grover." Elkadmiri schrikt regelmatig van het gebrek aan zelfrespect bij meisjes. „Sommige meisjes hunkeren zo naar liefde, ze zijn bereid daar alles voor te doen." Dat bewijst ook de zaak in Sint Jansteen. Een toen vijftienjarig meisje maakte op verzoek van haar vriendje zeer expliciete naaktfoto's van zichzelf. Ze waren ook voor haar vriend bestemd, maar kwamen desondanks ook in handen van een andere jongen. Die plaatste de foto's vervolgens op internet, uit wraak, om een onzinnige ruzie tussen hem en het slachtoffer. De opnamen doken vervolgens op tien tallen nationale en internationale websites op. Hoewel het in dit geval niet zo was, gaat het vaak om meisjes uit probleemgezinnen. Juist zij zijn over gevoelig voor extra aandacht. Elkadmiri: „Ze zijn ook een makkelijke prooi voor jongens die er echt op uit zijn om zo'n meisje uit te buiten." Gaby (15) vindt dat meiden net zo erg zijn. „Zij scheppen ook op over hoeveel jongens ze gepakt heb ben." Zelf is ze nog maagd. „Het hoeft voor mij nog niet." Zo denkt Jennifer (15) er ook over. „Ik wil eerst een vaste relatie. Waarom zou je het meteen na een week met een jongen gaan doen? Ik maak wel eens geintjes over allerlei standjes, maar dat is het." Vol gens Verschuuren vrijen veel jongeren niet veilig. „Ik geef meisjes wel eens een condoom, maar dat vinden ze niks. Als je een condoom bij je hebt, den ken ze meteen dat je een hoer bent, zeggen ze dan." De jongerenwerkster vreest dat het aantal seksueel overdraagbare ziektes in haar wijk onder een be paalde groep jongeren schrikbarend hoog is. Een tijd geleden kreeg ze elf jongeren zover om zich te laten testen op soa's. Het resultaat was schokkend: liefst negen van de elf hadden een geslachtsziekte. „Ik hou mijn hart vast. Ze mogen dan alles weten over de technische kanten van seks, over soa's we ten ze helemaal niets." Trendvolger Leo Meijaard, verpleegkundige en voorlichter veilig vrijen van de GGD Zeeland, meldt 'uit de losse pols' dat ook in Zeeland het aantal jongeren met een soa toeneemt. „Zeeland is over het algemeen toch de trendvolger." Wat de seksuele moraal onder Zeeuw se jongeren betreft, vindt Meijaard dat er geen re den is tot paniek. „Zeeuwse jongeren gaan over het algemeen op een gezonde manier om met seks. Na tuurlijk houden wij de risicogroepen (zoals dak- en thuisloze jongeren en allochtonen) scherp in de ga ten, maar eigenlijk gaat het best goed. Er wordt heus wel geëxperimenteerd met seks, maar is dat niet van alle tijden?" Het Jongeren Informatie Punt (JIP) Middelburg-Veere stelt dat hen nog geen schrijnende of opvallende verhalen ter ore zijn geko men. Maar aangezien er bij het JIP meerdere men sen op verschillende dagen werken, is dat geen volle dig beeld. Ook in Zeeland, in ieder geval in Terneu- zen en op Walcheren, is bekend dat er loverboys ac tief zijn. Jongens die meisjes ronselen voor de prosti tutie. Uit een onderzoek van Scoop, het Zeeuws Instituut voor Sociale en Culturele Ontwikkeling, blijkt dat Zeeuwse tieners seksueel actiever zijn dan hun leef tijdgenoten elders in het land, maar specifieke gege vens ontbreken. Veel scholen zijn zich bewust van de veranderende moraal. Er wordt steeds vaker een beroep gedaan op de lespakketten als 'Lang Leve de Liefde' van GGD en Rutgers Nisso Groep. GGD Zeeland heeft ook het lespakket 'Relaties en Seksualiteit' samenge steld. Speciaal gericht op basisscholen. Het lespak ket gaat in op het hebben van respect voor anderen en zelfrespect. Wat zelfrespect betreft, zeggen jongerenwerkers re gelmatig verhalen te horen van meisjes die op een avond met meerdere jongens naar bed gaan. Elkad miri: „Ik ken verhalen van meisjes die bij een vriend langs gaan, met hem naar bed gaan en daar na mogen zijn vrienden ook een keer." Jennifer en Gaby hebben geen medelijden met zul ke meisjes. Jennifer: „Zij willen dat toch zelf? Ze hebben gewoon zin in seks." Er zijn volgens Gaby nog genoeg meiden die net als zijzelf) wel wachten tot ze een serieus vriendje hebben. „Niet iedereen doet het op haar veertiende. Het ligt gewoon aan je zelf." Peter Rens, chef zeden van de Tilburgse politie, zegt zeker een verschuiving te zien optreden in de seksu ele moraal onder jongeren. „De daders van aanran ding of verkrachting worden steeds jonger. Jongens van negen en tien jaar soms. Het gaat niet om een tik op de billen, maar om aanranding. Jongens die meisjes betasten in het zwembad of aanranden. De daders en soms ook de ouders hebben niet eens door wat ze fout hebben gedaan." Twee weken geleden werd in Tilburg een meisje van veertien in een kleed hokje in een zwembad door een jonge dader ver kracht. „Die meisjes schamen zich vaak zo erg dat ze geen aangifte doen", zegt Rens. De Zeeuwse politie zegt dat zich in Zeeland tot nu toe geen seksuele excessen onder jongeren, zoals groepsverkrachtingen, hebben voorgedaan. Er is in ieder geval nog geen aangifte gedaan. Daarnaast is bij de Zeeuwse zedenzaken geen sprake van een ge leidelijke verjonging van de daders. De Tilburgse politie stelt ook geen meldingen van groepsver krachtingen te hebben gehad. „Maar", stelt Rens „ik ben ervan overtuigd dat ze ook hier voorkomen. Het is een grijs gebied en wij zien slechts het topje van de ijsberg." Jessica Maas en Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24