pzc Kermis Souburg nog niet zeker PZC Landschap wordt weer zoals vroeger We moeten nuchter en neutraal zijn Grotere sluis bij Terneuzen cruciaal voor haven Gent Vaste locatie aan Burgemeester Stemerdinglaan kan niet gebruikt worden 113 l Open dagen fitnessclub Vrijburgbad Concert Onda liefstal en heling Politiek wil behoud station Dorpsstraat Gapinge afgesloten Wietteler krijgt werkstraf Aanhanger met stro brandt uit zaterdag 21 januari 2006 4, rtiSi-SOUBURG - Het zou et kunnen dat Souburg het dit ^zonder kermis moet stellen. Ie gebruikelijke plek gaat op schop, misschien al voor pink en. Een alternatief is er niet. k; pinksterweekend is steevast f,'kennisweekend in Souburg, l'iaren staan de wagens op het jkeerterrein tegenover voet- ilclub RCS aan de Burgemees- Stemerdinglaan. Maar dat trein moet plaats maken voor panAmbachtsveld: een me- sch centrum, zorggroep wonin- jen patiowoningen, ei plan moet klaar zijn in 2007 ,de voorbereidingen beginnen jicht al voor pinksteren. „Ze- jj weten doen we dat niet", laischuwt wethouder P. van jr Maden. „Het hangt af van oever we tegen die tijd zijn." ocht naar een alternatie- ie, maar die is niet ge- „Het Oranjeplein gaat ;<t evenmin als de Vlissingse- iaat en de Burcht. Dus als het L jrein in gebruik is voor heien dergelijke, kunnen kermisex- oitanten niet uitwijken naar jandere plek. Ze zijn daar al Bezorgklachten: 5800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur Redactie WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 <330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Eelma Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: 10113)315500 [a*: (0113)315669 fmail: redactie@pzc.nl "ïïernet '^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van op de hoogte. Ze kunnen er wel mee leven." Voor het bouwjaar 2007 gaat de gemeente verder speuren naar een andere plek. „Daar overleg gen we ook over met de klank bordgroep van het Oranjeplein en het Dorpsplatform, die daar in is vertegenwoordigd." Niet leuk meer In Souburg zelf lijkt niemand er om te malen. Rick van Leeuwen is met zijn 14 jaar in de kermis- leeftijd, maar voor hem geen bot sautootjes meer. Hij zou er toch al niet mee naartoe gaan. „Dat had ik vorig jaar al besloten. Er wordt toch alleen maar gevoch ten. Dat is niet leuk meer." En datzelfde zeggen Chalana en haar vriendinnen Niki en Milou. De tieners gaan ieder jaar even, maar dan alleen om een oliebol te halen. „Dan snel wegwezen. Er is altijd een hoop gezeik. Elk jaar weer. 's Middags zie je soms wat kinderen, maar 's avonds lopen er allemaal on gure types." Dan zou je denken dat die klei ne kinderen het op zijn minst jammer zouden vinden. Die van Wendy Blommaert echter niet. „Kermis weg? Geweldig!", zegt de jonge moeder. „Dan kunnen we tenminste weer lekker rustig slapen. Er komt altijd zoveel la waai van die kermis. Ik heb het idee dat de jeugd er meer rond hangt, dan dat ze daadwerkelijk in de attracties zitten. Daarbij, zoveel stelt die kermis nou ook weer niet voor. Elk jaar staat er hetzelfde. Wij zullen hem in elk geval niet missen." Jammer, zegt Maaike Walraven van de Partij Souburg Ritthem. „Maar stiekem kan ik me wel in hun meningen vinden. Er wordt inderdaad gerotzooid. Kleine op stootjes zijn er altijd. Een groot gemis zal ïxet dus niet zijn. Maar voor basisschoolkinderen is het toch altijd wel leuk om er even naartoe te gaan. Mijn eigen kin- deren zitten in de leeftijd van ze ven tot tien jaar en met hen ga ik er altijd wel een keer naartoe. Die vinden het magnifiek." Ze betreurt het alleen wel dat er niets over is bespi'oken met het dorp zelf. Gaat haar partij er po litiek nog iets mee doen? „Dat ligt aan het dorpsplatform. Als die van de mensen horen dat ze niet zonder kermis kunnen, dan kunnen we ons daar wel hard voor maken. En anders slaan we gewoon een jaartje over." ^MIDDELBURG - De fit- nessclub in het Vrijburg- bad in Middelburg houdt ag en morgen open dagen. Optisport Health Club geeft beide dagen tus- 00 en 15.00 uur uitleg over fitness en demonstra lies van sporttoestell en. Be zoekers kunnen ook ge bruikmaken van de nieuw ste fitnessapparaten die de dub heeft. Mensen die de h open dagen bezoeken, kun nen hun kinderen voor een laten zwemmen in het Vrijburgbad. ^BelBUBG - Brassband On- geeft vanavond in wijkcen- m Het Palet in Middelburg Httn nieuwjaarsconcert. tl jeugdorkest, onder leiding ïnArian de Visser, en de brass- geleid door Gert Blom, tre- p. Eric de Bruijne speelt so- op althoorn. Het concert be nt om 19.30 uur en is gratis fgankelijk. USSINGEN - Twee Walchena- nijn gisteravond aangehou- voor diefstal en heling. trso en 21-jarige Vlissinger zou een ra-speler uit een winkel in de alstraat in zijn woonplaats te óben weggenomen. Een 48-ja- je Middelburger zou de speler- '.eeld hebben. Met de plantmachine worden op het land van hobbyboer Peter van Es meidoorns, sleedoorns, wilgen en hazelaars geplant. door Selma Osman VROUWENPOLDER - Achter de Pol- redijk kent hij een weitje dat door mei doorns wordt omzoomd. Dat heeft hij altijd heel mooi gevonden. Over een paar jaar grazen de schapen op het land van hobbyboer Peter van Es uit Vrou wenpolder ook achter een haag. Walche ren wordt weer een heggenlandschap. Gisteren zijn daarvoor bij Vrouwenpol der en Oostkapelle de eerste heggen aan geplant. Vijfenhalfduizend plantjes gaan vrijdag en zaterdag de grond in. De stichting Het Zeeuwse Landschap wil heggen te rugbrengen in het landschap. Samen met de boeien en eigenaren van een flin ke lap grond planten ze bomen en strui ken, die op basis van een meerjarige overeenkomst onder-houden worden. Met de stichting Landschapsbeheer Zee land is deze week een aparte stichting voor het heggenproject opgericht, onder de naam d'Aegen. Die keex-t vergoedin- gen uit aan de deelnemers. De pi-ovincie betaalt de aanlegkosten en bijkomende kosten zoals archeolo gisch onderzoek. Ook de gemeente Veere heeft een bijdi-age toegezegd. Het streven is dat Walcheren sti-aks acht kilometer aan heggen rijker is. Het landschap wordt verder aangekleed met drie poelen en hakhoutbosjes. In vroeger tijden gebruikten Walchenaren dit 'geriefhout' voor het maken van be zemstelen of als brandhout. Vroeger Voox-al in het noorden van Walchex-en kwamen vroeger veel heggen voor. Het Zeeuwse Landschap is niet van plan om daar een reconsti-uctie van te maken, meldt Charlotte Poppe. „We willen ge deeltes terugbrengen. Het liefst zo dicht mogelijk bij elkaar. Anders valt het in het niet." Voor de heggen wordt streek eigen beplanting gebruikt zoals mei- doox-n (als er geen fruittelers in de buurt zijn), sleedooi'n en hondsroos. Peter van Es ziet de heggen graag op zijn land aan de Rijkebuurtweg komen. Misschien zijn ze een beetje stekelig en daardoor wat lastig te snoeien, denkt hij. Maar verder is hij een enthousiast voor-stander van het idee om Walcheren weer in de originele staat tei-ug te bren gen. De heg is niet alleen functioneel als af rastering, Van Es ziet er ook een enor me waarde in voor de vogels. „Aan de kanten van de B-weg zie je soms hele ko lonies kramsvogels door die hagen gaan om bessen te eten. Dat vind ik mooi." Hij hoopt met zijn eigen heg misschien zelfs een positieve bijdrage te kunnen leveren aan de partijzenstand op Wal cheren. „We hebben er maar een paar. Daar ben je zuinig op." Van de vergoe ding die hij kiïjgt, wordt hij niet rijk. foto Lex de Meester „Maar het is prettig dat je een bijdi-age in de kosten krijgt." Ook bij overbuurman Piet Melis wordt een heg geplant. Het spreekt hem aan om een stukje Walcherse historie terug te halen. Dat heeft hij eerder al gedaan door de authentieke luiken van zijn boei-dei-ij en ornamenten terug te plaat sen. De heggen zitten aan de perceelran- den en zijn goed in te passen in zijn be drijf. „Vroeger stonden die middenin het land om te vee af te scheiden." Dat zou voor boer Melis niet praktisch zijn. Rendement Voor de akkerbouwer telt de vergoe ding zwaarder dan voor Van Es. „De vierkante meters die ik kwijtx-aak, moe ten ook hun rendement opbrengen," zegt hij. De bijdrage die hij krijgt voor het beschikbaar stellen van grond en het ondei-houden van de haag stemmen hem positief. Hij kent de roep om het landschap aantrekkelijk te houden. „Wij als boeren zorgen daarvoor. Meest al doen we dat voor niks, maar nu staat er een mooie vergoeding tegenover." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is geen makkelijke opdracht, die Jan te Veldhuis, oud-Tweede Kamer lid (WD) heeft gekregen. Sa men met twee anderen moet hij ervoor zorgen dat Middelbur gers straks een goede keuze kun nen maken tussen de mogelijke bouwlocaties voor een nieuw theater. „Het belangrijkste is dat we de informatie en de vragen zodanig fox-muleren dat niemand ons kan verwijten dat we zitten te stux-en. Omdat het onderwerp zo gevoelig is en omdat het zo nauw luistert, is dat niet makke lijk. Het is niet voor niets dat het gemeentebestuur mensen ge vraagd heeft die gewend zijn om met dit soort dingen om te gaan." De commissie die aan het referendum - of burgerad- vies - gaat werken, zal naast Te Veldhuis bestaan uit de oud-bur gemeester van Vlissingen Jaap van der Doef (PvdA) en oud-ge deputeerde Lous Coppoolse (CDA). De gemeentei'aad beslist maan dagavond of het referendum Jan te Veldhuis: „We moeten nuchter, neutraal en afstandelijk zijn." foto Lex de Meester door-gaat en welke locaties wor den voorgelegd: het Molenwa ter, de Zuidsingel, de Mortiere of Miniatuur Walcheren. Ook een verbouwing van de huidige schouwbux-g kan nog tot de mo gelijkheden behoren. Als de raad ja zegt, kan de comissie echt aan de slag. Tot nu toe heeft Te Veldhuis het werk al leen gedaan. Hij is nu al benaderd door men sen die invloed op hem uit wil len oefenen, door actievoerder Cees Meijers die voorstander is van doorbouwen aan de Zuidsin gel bijvoorbeeld, maar ook door tegenstanders. Hij legt die ver- zoeken naast zich neer. „We wil len niet pressiegroep één of pres siegroep twee ten dienste staan. De commissie moet niet op de stoel van het gemeentebestuur gaan zitten. We moeten objec tief zijn, de varianten zo presen teren dat alle mensen zich een oordeel kunnen vormen. We moeten nuchter, neutraal en af standelijk zijn." Discussie De vraagstelling mag geen enke le discussie oproepen, vindt Te Veldhuis. „Dat moet niet en dat mag niet." Ook de informatie die wordt verstrekt moet neu traal en feitelijk zijn. Te Veld huis heeft er vertrouwen in dat hij alle informatie die beschik baar is, zal krijgen. „Ik kan me niet voorstellen dat iemand het zou aandurven om ons niet de in formatie te vex-stx-ekken die no dig is. Ik kan me ook niet voor stellen dat het dan stil blijft in de gemeenteraad. Iedereen heeft er belang bij dat dit burger-ad vies op een open en eerlijke ma nier zal ver-lopen." Hij heeft af- spx-aken gemaakt over wat er moet gebeuren met de uitslag. De uitspraak van de bevolking wordt niet vanzelfsprekend overgenomen. Daar zijn voor waarden aan verbonden: de op komst moet hoger zijn dan vijf tig pi-ocent, de voorkeursvariant moet minimaal veertig procent van de stemmen hebben be haald of vijftien procent meer dan de nummer twee. En dan nog heeft de gemeenteraad het laatste woord. „Maar stel dat er vier opties wor den voorgelegd, dat rekent mak kelijk, wat doe je dan als ze alle maal 25 procent halen? In de ge meenteraad was de stemverhou ding vijftien-veertien. Stel dat deze gemeentex-aad echt de be volking vertegenwoordigt, dan zit het allemaal dicht bij elkaar. Stel dat één variant wint met 28 procent? Wordt die het dan? Of wil je dan een tweede ronde tus sen de hoogst scorenden? Er moet een voi-m van politieke en morele binding zijn. Die zal in derdaad groter zijn bij een afge tekende uitslag. Als dat zo is, moet je van goeden huize komen om daar nog van af te wijken." ARNEMUIDEN - De Middelbui-gse gemeenteraad px-otes- teei't tegen de voorgenomen sluiting van het NS-station in Axnemuiden. De raad neemt maandag, vermoedelijk unaniem, een motie aan met die strekking. De raad wijst daarin ook op de sterk verslechterde busvei-binding van en naar Arnemuiden. Tot twee jaar geleden reed er nog elk uur een bus, nu rijden er nog maar vijf uur per dag. Vooral voor schoolgaande kinderen is het wegvallen van de treinverbinding een gemis. GAPINGE - De komende maanden ligt de Dorpsstraat in Gapinge open. De gemeente Veere begint maandag met het vervangen van cle riolering. Als de rioleringswerk- zaamheden zijn afgex-ond, worden de klinkertjes vei-van- gen door asfalt. Dat gebeurt omdat de klinkerverharding trillingshinder vex-oox-zaakte. Het project kost ruim 315.000 euro. Half april zijn de werkzaamheden klaar en gaat de Dox-psstraat weer open voor ver-keer. MIDDELBURG - Officier van Justitie M. Overmeer eiste gisteren in Middelbui*g tegen een 41-jarige inwoner van Renesse voor hennepteelt 164 uur werkstraf. Het meeste pijn deed de ontnemingsvordering die de officier aan de hand van een berekening over twee oogsten door de poli tie op 16.370 euro vaststelde. De man had ook buitenom de meter stx-oom afgetapt. Met Delta was hij een schik king van 2.000 euro overeengekomen. Politierechter G. van Unnik vei-oordeelde verdachte tot 100 uur werkstraf. In de ontnemingszaak doet de politie rechter over twee weken schriftelijk uitspraak. Bij de Ren- essenaar werd 1 februari vorig jaar in de achtertuin van de woning in een container 180 hennepplanten aangeti-of- fen. Het getuigde van een pi'ofessionele kwekerij. Volgens de officier kon bewezen worden dat cle man ze ven maanden wiet had geteeld, maar dat werd door raads man H. Dunsbex-gen bestreden. „De periode is koi-ter ge weest. Hij heeft sinds 1 november één oogst gehad. Die is gestolen." De strafpleiter hield er een andere berekening op na, waarbij de kosten hoger uitvielen dan de winst die zijn cliënt met de hennepteelt zou hebben gemaakt. De politierechter was het eens met de raadsman dat de pe riode korter is geweest en stemde daarop de strafmaat (100 uur werkstx-af) af. AXEL - De Tractaatweg is in de nacht van donderdag op vrijdag ter hoogte van de afslag met Axel enkele uren af gesloten geweest. Oorzaak was een brandende aanhang wagen, geladen met stro. Het incident deed zich tegen middex-nacht voor. De be- stuurder van de vrachtwagen met aanhanger, een 51-jari- ge man uit Goes, werd door een passerende automobilist met knippex-ende lichten gewaai-schuwd dat er iets loos was. De man stopte dix*ect, controleerde de wagen maar reed na het inschatten van de brand door tot de uitvoeg- strook van afslag Axel. Daar ontkoppelde hij de aanhan ger en zette die deels over de weg, om het brandende stro uit de wind te houden. Intussen waren politie en brand weer gewaarschuwd. De politie zette de weg af, de brand weer bluste het vuur. door Wout Bareman GENT - De Vlaamse regering moet zich net zo hard inspannen voor de bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen als ze tot nu toe voor de verdieping van de Schelde heeft gedaan. Want waar de verdieping voor Antwer pen een zaak van levensbelang is, is de nieuwe sluis dat voor Gent. De toekomst van die ha ven staat of valt met de nieuwe maritieme toegang. Havenschepen D. Termont van Gent het er gisteren in zijn nieuwjaax-stoespraak geen enkel misver-stand over bestaan. De zwaar tegenvallende cijfers van de goederenoverslag in 2005 in 'zijn' haven zijn voox-namelijk te wijten aan de te kleine zeesluis in Terneuzen. Het jaar 2006 wordt voor Gent cruciaal. Termont wees erop dat medio maax-t de uitslag wordt verwacht van een onderzoek naar de mogelijkheden om de nautische toegankelijkheid van het kanaal ver-der te verruimen. De Technische Scheldecommis- sie geeft binnenkort ook op dracht voor andere 'verkennen de', grensoverschrijdende stu dies. Omstreeks 1 juli beslissen de Ne derlandse en Vlaamse Regering ook over de uitvoering van maat schappelijke Oosten-baten ana lyse voor een nieuwe sluis. Vol gens de overeenkomst tussen bei de landen moet op 1 juli 2008 de knoop definitief worden doorge hakt. Termont: „Het is onze vaste wil om de haven van Gent promi nenter in beeld te brengen bij de beleidsmakei-s in dit land. Het kan niet zo zijn dat enorme bud getten bijna uitsluitend naar één haven en één stadsregio blij ven gaan. Investeringen in infra structuur, en de werkgelegen heid die dit met zich mee brengt, moeten het hele land ten goede komen. Alle havens moe ten hun deel kx-ijgen van de koek." Met die ene haven doelde Ter mont op Antwerpen. Hij reken de fijntjes voor dat onderhoud van de verdiepte Westerschelde jaarlijks een kleine honderd mil joen euro vergt. „Voor de prijs van tien jaar onderhoud kun je een nieuwe zeesluis in Terneu zen bouwen." De schepen dreigde dat, als de Vlaamse regering en het parle ment de Gentse wensen niet snel serieus nemen, er andere stappen zullen worden onderno men. „Een max-s naar Brussel or ganiseren, is misschien iets over dreven, maar als we inderdaad geen gehoor krijgen, zullen we toch op een voldoende duidelij ke manier van ons moeten laten horen." De havenschepen verwacht een dezer dagen ook uitsluitsel over de mogelijkheden tot samenwer king tussen havenschap Zee land Seaports en het Gents Ha venbedrijf. De gezamenlijke stu die daarnaar, uitgevoerd door de universiteiten van Amster dam en Gent wordt momenteel afgerond. Termont: „Wanneer wij onze krachten kunnen bun delen, zouden wij samen veel sterker staan." (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13