Streng alcoholbeleid geen zegen Soares stevent bijna zeker af op debacle Rapport voor gedrag PZC PZC -11 Rituele dansen Aanpak drankgebruik jongeren in Scandinavische landen en VS scoort mager 20 januari 1956 vrijdag 20 januari 2006 Minister van Volksgezondheid Hans Hoogervorst wil een alco holverbod voor jongeren onder de achttien. Geen drankje meer in de kroeg of een kratje bier ko pen bij de slijter. In Scandinavië en de Verenigde Staten gelden al langer strenge maatregelen te gen alcoholgebruik door jonge ren. Maar met matig succes. door Windy Kester en Hans de Bruijn Met een hoge leeftijdsgrens, een straffe prijspolitiek en een staatsmonopolie voor wijn en sterke drank, proberen de Scandinavische landen alcohol misbruik tegen te gaan. Met be perkt succes. Een biertje op je achttiende moet kunnen, maar iets sterkers krijg je in Noorwe gen niet mee voor je twintig bent. Op IJsland moet je zelfs twintig zijn om bier of wijn te mogen bestellen. Deze twee landen verkopen met een ook de duurste alcohol van Europa. Een liter sterke drank kost de IJslanders 37 euro en de Noren zelfs 52 euro. Die borrel moeten ze, net als wijn en bier met een hoger alcoholpercenta ge dan 2,5, in een staatswinkel halen. Ook de reclamewetgeving is streng. Alcoholreclame op tv of in de bioscoop, advertenties in bladen, uithangborden: het is al lemaal niet toegestaan. „De Scandinavische alcoholpolitiek is goed voor de gezondheid", concludeert het Noorse bureau voor alcohol en drugsonderzoek tevreden. Op het eerste gezicht lijkt het te kloppen: volgens cijfers van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) drinken Zweden, Noren en IJslanders gemeten in pure alcohol beduidend minder dan bijvoorbeeld de Fransen en Oost-Europeanen. Toch slaan verschillende ministeries alarm: jongeren drinken vaker en meer. De Scandinaviërs tot twintig jaar drinken zelfs bijna twee keer zo veel als tien jaar geleden. Moderne jongeren ver werpen de traditionele code dat je je in het weekeinde klem mag zuipen, als je de rest van de week maar niks drinkt. „Met de intrede van breezers en cider zijn het vooral meisjes die va ker dronken worden", staat in een Noors rapport over de alco- holproblematiek. Zeventienjari gen komen het café misschien niet in, maar er is altijd wel een manier te vinden om de dorst te lessen. De hoge prijzen lijken wel een effectief wapen tegen drankmis- bruik. Toen Finland twee jaar geleden de accijns verlaagde, steeg de alcoholverkoop meteen met tien procent. Aan de andere kant jaagt de dure drank men sen naar het buitenland. De De nen slaan in Duitsland in en de Finnen doen boodschappen in de Baltische landen. Noorse en Zweedse jongei-en zijn ondertus sen graag geziene gasten op 'zuipcruises' naar Denemarken. Amerikaan Tien jaar geleden was Carter Loar tegen wil en dank even een bekende Amerikaan. De 17-jarige scholier uit Loudon County in Virginia haalde het nieuws nadat hij geschorst werd door Park View High School omdat hij... zijn mond met een fris mondwatertje had gespoeld, vlak voor een af spraakje. Het mondwatertje be vatte alcohol, en dat was in strijd met het 'zero toleran- ce'-beleid van zijn school tegen alcoholgebruik. De jongen moest als onderdeel van zijn straf ook nog een driedaagse cursus tegen alcoholmisbruik volgen. Een ook volgens veel Ameiïka- nen bizarre straf, maar het te kent de manier waarop in de VS tegen alcoholgebruik door jon geren wordt aangekeken. En jongeren betekent: onder 21. Amerika is het enige land waar de leeftijdsgrens voor het kopen van alcohol op 21 ligt. Elke jon ge Europese toerist in de VS on dervindt het al snel na aan komst: in geen café krijgt hij of zij een biertje of iets sterkers, als hij al woi'dt toegelaten. Een cafébaas die toch aan jongeren schenkt, kan zijn vergunning kwijtraken. En jong uitziende dertigers moeten in supermark ten soms aantonen dat zij écht ouder dan 21 zijn, als ze een 'six- pack' willen kopen. Het betekent overigens niet dat het drinken van een wijntje of biertje overal helemaal verbo den is. In zeven staten mag een jongere helemaal niets drinken, in veel andere staten zijn er uit zonderingen, zoals 'thuis, mits onder begeleiding van een ouder'. Maar 'publiek' drinken is taboe. De federale regering en die van veel staten willen het liefst een 'zero-tolerance'-beleid. Geen druppel alcohol voor minderja rigen, hoe of waar dan ook. Is dat omdat Amerikaanse jonge- ren zo ontzettend zuipen? Nee, zij drinken echt niet meer dan hun leeftijdgenoten in 'vrijere' landen. En helpt het? Volgens de statistieken neemt het aantal jongeren dat drinkt elk jaar iets af, maar slechts met tienden van procenten achter de kom ma. Maar verboden vruchten smaken nu eenmaal het lek kerst en dus zetten veel jonge ren-het in de weekeinden stie kem op een zuipen. Binge-drin- king, waarbij in korte tijd enor me hoeveelheden alcohol naar binnen worden geslagen, is daardoor in de VS wél een pro door Hans Heijt Veel Portugezen vragen zich af wat hem bezielt. Al we kenlang reist de 81-jarige Ma rio Soares stad en land af om campagne te voeren voor de pre sidentsverkiezingen van zon dag. Het lijkt vergeefse moeite. In de peilingen ligt het voorma lige staatshoofd en de kandi daat voor de Socialistische Par tij (PS) ver achter bij de cen trumrechtse kandidaat en oud-premier Anibal Cavaco Sil- va. Volgens een peiling van het on derzoeksbureau Marktest dat de ze week is gepubliceerd, krijgt Cavaco Silva zondag in de eer ste ronde de steun van bijna 55 procent van de kiezers. Als de 66-jarige kandidaat van de ge matigd conservatieve PSD (So ciaal-Democratische Partij) in derdaad die score bereikt, wordt een tweede ronde overbo dig. Voor het behalen van het presidentschap in de eerste ron de moet een kandidaat zeker 50 procent plus een van de stem men halen. In de prognoses moet Soares ook de politieke geestverwant Manuel Alegre laten voorgaan. De 69-jarige dichter en volksver tegenwoordiger Alegre komt in de peilingen uit op 18,5 procent. Soares moet het doen met de steun van 13,2 pi*ocent van de kiezers. In een interview met de Spaanse krant El Pais benadrukte Soares dat hij niet van plan is zich uit het veld te laten slaan door de voor hem slechte prog noses. „Mijn instinct zegt me dat ik op 22 januari voor een grote verrassing zou kunnen zor gen", aldus de politieke vete raan. Ook van de hardnekkige gelui den dat hij te oud is om op nieuw het pi'esidentschap uit te oefenen is hij niet onder de in druk. „Ik voel me nog altijd jong. Bovendien heb ik een goe de genetische basis. Mijn vader overleed pas op 92-jarige leef tijd." Soares was tussen tussen 1986 en 1996 al president van Portugal. Daai-voor was hij tot drie keer toe premier van het Zuid-Europese land. Hij is een partijgenoot van het huidige staatshoofd, Joi"g Sampaio, die zich niet verkiesbaar kan stel len. Sampaio heeft er bijna twee opeenvolgende termijnen als president opzitten. Volgens de Portugese grondwet is het niet toegestaan drie opeenvolgende termijnen te vervullen. Negen jaar geleden versloeg Sampaio de favoriet voor ko mende zondag, Cavaco, in de presidentsverkiezingen. Cavaco trok zich daarna terug uit de po litiek, maar hoopt zich nu als nog op de socialisten te revan cheren. De 66-jarige Cavaco was van 1985 tot 1995 premier. Een jaar na zijn aantreden als regerings leider ti*ad Portugal toe tot de Europese Unie en brak voor het Zuid-Europese land een econo mische bloeiperiode aan. Economie Op dit moment zit de Portugese economie echter in het slop. De regering van de socialistische premier Jose Socrates voorspel de aanvankelijk voor 2006 een economische groei van 1,2 pro cent, maar heeft dit percentage na enkele tegenvallers naar be neden bijgesteld tot 0,8. Hoewel het presidentschap in Portugal vooral een ceremoniële functie is, denken de meeste inwoners van het land dat de hoogleraar economie Cavaco beter dan de stokoude Soai-es in staat is om samen met het team van Socra tes de economie er bovenop te helpen. Ook de Portugese media hebben aanmerkelijk meer ver trouwen in Cavaco dan in Soares. Het tijdschrift Visao liet blijken uitermate verbaasd te zijn dat de socialisten de oude politicus opnieuw van stal heb ben gehaald. „In het voetbal komt toch ook niemand op het idee om de 53-jarige Eusebio weer voor Benfica te laten spe len?", aldus Visao. ANP Op een dag, ik was een jaar of twaalf, hep ik na de pauze terug naar het klaslokaal in het priestersemi narie waar ik mijn middelbare-school- opleiding volgde. Ik liep voor de leer kracht uit, een pater gekleed in een lang wit habijt, waarover een stola, eveneens wit, was geslagen. Vlak voor de ingang van het klaslokaal draaide ik me om, maakte een diepe buiging en zei: „Dames gaan voor!" Het volgende dat ik me herinner is, dat ik met een enorme trap het klaslokaal in werd gelanceerd. Wat ik me ook nog herinner is dat ik op mijn volgende rap port een onvoldoende voor gedrag had. Het was op dat seminarie gebruik om, behalve voor de 'reguliere' vakken, ook cijfers te geven voor vorderingen, vlijt en gedrag. Dat gebeurde zes keer per jaar, op drie tussenrapporten en drie trimesterrapporten. Voor die drie bij zondere 'vakken' werden aan het eind van het jaar zelfs prijzen uitgereikt. Voor vorderingen en vlijt heb ik ver scheidene kei'en een prijs in de wacht weten te slepen. Maar voor gedrag is me dat nooit gelukt. Overigens hadden wij als leerlingen ook geen duidelijk idee hoe dat moest. Er werd nooit concreet uitgelegd waar om je cijfer op dit rapport hoger dan wel lager was dan op het vorige of waarom de een wel en de ander geen prijs kreeg. Toch hield het ons wel bezig wie waar om een hoog gedragscijfer of een ge- dragsprijs kreeg. In zoverre hadden de paters-leerkrachten goed gezien dat voor kinderen gedrag een betekenisvol le categorie is. Zoals ze ook goed gezien hadden dat je daarover met regelmaat feedback moet geven. Wat ze niet goed gezien hadden, was dat feedback op ge drag pas effectief is, dat wil zeggen tot verandering prikkelt, als duidelijk wordt gemaakt om welke gedragingen het precies gaat en wat daar goed aan is, respectievelijk aan verbeterd kan worden. Bovendien moet de feedback niet alleen schriftelijk worden gegeven, maar bij tijd en wijle ook mondeling toegelicht. Maar stel nu eens dat de paters het over de hele linie wel goed hadden aan gepakt. Dan hadden ze aangegeven dat de gedragscijfers gebaseerd waren op aspecten als 'toont respect voor de leer krachten', 'behandelt medeleerlingen goed en pest, bedreigt of intimideert hen niet', 'is behulpzaam jegens (zwak kere) medeleerlingen', 'gaat zorgvuldig met de spullen van anderen en van school om', 'doet mee aan respectieve lijk organiseert (mede) buitenschoolse activiteiten', 'houdt zich aan afspra ken', enzovoorts. Kinderen zijn er heel gevoelig voor als ze middels een lijst van dit soort ge dragsaspecten regelmatig te zien en te horen krijgen hoe anderen hen ervaren, als ze daarbij complimenten krijgen voor wat ze goed doen en aanwijzingen voor wat ze in het vervolg aan hun ge drag kunnen verbeteren. Maar als dat zo is, waarom is het op de middelbare scholen dan niet allang ge woonte om met gedragsi-apporten te werken? Want als er één probleem is, waarmee alle middelbare scholen, zij het de een meer dan de ander, worste len, dan is het wel onprettig, onfatsoen- bleem. En de meeste jongeren hebben al vroeg een auto, waar door een ongeluk onder invloed gauw is gebeurd. Waarna de be houdende krachten pleiten voor nóg strengere maatregelen. Wetenschappers pleiten overi gens al geruime tijd voor een wat soepeler houding, omdat je jongeren beter kunt léren op een verantwoorde manier met drank om te gaan, dan het rond uit te verbieden. GPD In een interview met de Spaanse krant El Pais benadrukte de Portugese presidentskandidaat Soares dat hij niet van plan is zich uit het veld te laten slaan door de voor hem slechte prognoses. „Mijn in stinct zegt me dat ik op 22 januari voor een grote verrassing zou kunnen zorgen", stelt de politieke vete raan. foto Nacho Doce/RTR lijk of problematisch gedrag van leer lingen. Bovendien is er een verband tussen de mate waarin leerlingen hun gedrag le ren 'disciplineren' en hun schoolpresta ties. Tenslotte, door het regelmatig geven van gedragsfeedback wordt snel helder welke leerlingen wel en niet van feed back lei'en. Niet leren van feedback is een heel belangrijk 'symptoom'. Onder degenen die dat niet of te weinig doen, bevindt zich een aanzienlijke groep met ernstige gedragsproblemen, die bij zondere aandacht behoeven. Maar zelfs voor hen geldt, dat als ze om ringd worden door medeleei'lingen met meer gedragsdiscipline, hun gedrag po sitief wordt beïnvloed. Conclusie? De minister van Onderwijs moet snel gedragsrapporten in het VO verplicht stellen. Rene F.W. Diekstra in 1 doo Irol Het verzet dat een meerderheid van del? de Kamer volhoudt tegen ontpoldeiii langs de Westerschelde, lijkt de laalsl; tuele dans te worden rond de komende verd» van de vaarweg naar Antwerpen. CDA, Wd j en Christenunie plegen voor de vorm nog 'f stand. CDA en VVD hadden eerst ook kritifj een nieuwe verdieping. Die is verstomd. Vla ren wil de Antwerpse haven bereikbaar houd Nederland kon als goede buur die wens nietaü zen, luidde de slotsom. Om tot overeenstemming te komen over ping is door Nederland en Vlaanderen een kj-; aan afspraken gemaakt. Over de verdieping; over natuurherstel langs de Schelde en Wtj schelde én over geld voor Zeeland voor de a^L van dubbelbaanswegen van en naar de scheldetunnel. Her en der is stroop gesmeerde; dereen te vriend te houden en om juridischepj p dures te voorkomen. m Opnieuw verdiepen en zeker ontpolderen xvareK de provinciale politiek lange tijd taboe, maü aangeboden buidel met geld voor de tunnehf r deed wonderen. Hetzelfde geldt voor de Zeen u Milieufederatie (ZMF). Onder aanvoering vaj fl. PvdA-gedeputeerde Thijs Kramer trok deZlü ie 1996-'97 nog ten strijde tegen de vorige ven F- ping. En de ZMF won. Het Rijk moest een aunI wet uit de kast halen om het plan te redden, t1311 les is ter harte genomen. De ZMF is nu tevreda steld met een natuurpakket waarvan het ten van het schorrengebied langs de West de met zeshonderd hectare door ontpoldei™ hoofdmoot vormt. Besluit een Kamermeerderheid het laatste deti het Vlaams-Nederlandse akkoord te schrap^ dan valt een zorgvuldig opgebouwd kaarted in elkaar. De ZMF heeft in dat geval alle rede alsnog in verzet te komen tegen de verdiepiq sar het politieke en ambtelijke voorwerk is dan' niets geweest. Antwerpen kan voorlopig naa: volgende verdieping fluiten en Zeeland naa: toegezegde wegengeld. Zover zullen CDA enï het niet laten komen. Nederland zou zich tg jT over Vlaanderen laten kennen als een onbeto gn bare partner. Opvallend is dat CD A-gedeputeerde Toine Po; laars inmiddels een akkoord heeft bereikt mf23 landbouw over investeringen die zijn aan de verdieping. Zo lijkt een ooit verguisd: ject voor Antwerpen langzamerhand een worden voor Zeeland. DIJKEN - De geplande verste viging van de dijken in Zeeuws-Vlaanderen heeft voor sommigen in Breskens nadeli ge gevolgen. Na de ooi'log zijn op de Scheldekade moderne panden neergezet, waardoor de Breskense kade een boule vardachtig aanzien kreeg. Nu ziet het er naar uit dat de be zoekers van de winkels en res taurants op termijn niet meer op de Westerschelde, maar op een betegelde dijk van 1.70 me ter uitkijken. TANKS - Het machtseven wicht in het Midden-Oosten is niet verstoord door de levering Df van enkele honderden w. derde Blitse tanks en Egypte, zo heeft de B regering verklaard. De |]j zouden te onbetrouwbaa ondoelmatig zijn voor ooi voering. GEMEENTEHUIS - Di§w meente Hoedekenskerke een nieuw gemeentehuis bouwen. Rijk en pro vinei:: ben daarvoor toestemrair.; tri geven. De verwachting ooi de eerste schop in maar. isc grond in kan en dat de" ciële opening van het pand in november kan pk hebben. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. acceptgiro Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvee* einde van de betaalperiode PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% EHW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uüp5 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoi de Regelen voor het Advertentie*®* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintje»): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroen Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc. ill lal Sin, öe. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.l*Ja aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebru®** (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevantedenstr ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9* de derden. Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk mekten Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4