Traag door oneindig laagland PZC het alfabet van Zeeland vrijdag 20 januari 2006 D®(§(a] GTlOdQJMi Aangezien mij uit de kring der lezers deze week geen goed nieinp uit Zeeland werd aangereikt, zoek en vind ik het elders in hetlanj en over de grens. Het Algemeen Nederlands Persbureau leverden, kele aardige berichten. Over de werking van de neus te Deventer» over een Brusselse misdadiger met een geweten. Vrijwel iedereen weet wat een krachtige uitwerking een geur ka; hebben op de herinnering. Een kennis van mij keert in gedachte, als hij een bepaald soort aftershave ruikt, altijd terug naar de Si- naï-woestijn waar hem koekjes werden aangeboden die net zo'n luchtje hadden. De odeur van wijn kan een mens terugvoeren die fantastische maaltijd in Normandië. Ikzelf heb een heel plat- vloerse associatie. Patatlucht doet mij altijd denken aan spijbt' Dat deed ik tientallen jaren geleden met overgave. Waarbij ik schutting zocht in een friteszaak. Zo is patat voor mij gelijk aan gaal verzuim. En aan Elvis Presley, wiens schone zangen aan kebox in die fritestent van mijn jeugd ontstegen. Ruiken Bij de Nederlandse Spoorwegen weten ze er van. Een geur kansfe verhogend werken en omdat het op stations ruikt naar een van pis en non-descripte metalen, dachten ze bij de NS dat de perrons aangenamer toeven kan zijn als er eens een andere wi zou waaien. Om te weten of dat werkt, voeren de Nederlandse Spoorwegen op het station in Deventer een proef uit. Niet met een koeklucht, wat je toch zou denken in Deventer. Nei wordt gewerkt met vanille en iets wat aan een frisse voorjaarsbik doet denken en de reizigers wordt gevraagd wat die daar van da ken en of ze er opgewekter van van worden. Halverwege dit jaar evalueren de spoorwegen de test. Het zou aanbeveling verdienen ook in Zeeland met lekkere lucht te gaan werken. Liefst ter ondersteuning van de pogingen om de beeldvorming van Zeeland wat te verbeteren. Op het stationKn ningen-Yerseke zou men om de andere dag de geur van hutspot die van gekookte mosselen kunnen verspreiden. Kapelle ruikt uit aard naar appelen. Te Goes zou men de reiziger de lucht vaneen verse bolus kunnen laten opsnuiven, in Arnemuiden moet het na tuurlijk vis zijn en in Middelburg, zo oppert men vanuit Vlissings kouwe kak. In Vlissingen, zo oppert men opnieuw vanuit Vlissic- gen, hebben ze geen kunstmatig geproduceerde geuren nodig.Da ruikt het, ook op het station, altijd naar de zee. Jatwerk Een heel fijn bericht uit Brussel. Daar kreeg een autodief berou» nadat hij de auto had gestolen van een non. Hij was in de van de kloosterzuster gesprongen, toen die was uitgestapt om® stratenbord te raadplegen. De dief belde daarop met de alarmca trale en biechtte zijn daad op. „Wilt u zuster F. melden dat ik ha- auto - met gsm, portemonnee en 200 euro - achterlaat in deDikk- beuklaan? Ik ben katholiek en kan het niet over mijn hart krijga iets te stelen van een nonneke dat zich elke dag inzet voor haars demensen". Het voertuig stond inderdaad op de aangegeven pk; Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lezen om door te geven aan andere lezers. Hoe hij bereikbaar is, staal linksboven in het colofon van Redactie Reactie Citaat: Een debat is een veelal verhit gesprek waarbij twee mensen tegen elkaar praten en naar zichzelf luisteren. Cees Buddin Lezersredacteur AJ. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur©pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. In Middelburg woont een lezer die ons aangenaam hinderlijk volgt. Tot nu toe concentreerde hij zich op koppen in de krant die zijns inziens soms te ongenu anceerd zijn. Deze week voegde hij daarbij een vriendelijk gestel de berisping over het journalis tieke onvermogen ordentelijk met cijfers om te gaan. Deze week opende de Provincia le Zeeuwse Courant met een arti kel onder de kop 'Situatie jonge allochtonen hopeloos'. De kriti sche lezer uit de Zeeuwse hoofd stad: „Weer een kop die niet klopt. Zou hopeloos vervangen worden door 'schokkend', dan zou ik er vrede mee hebben. Als de koppenmaker het rapport van het SCP gelezen hebben, dan had hij kunnen zien dat de werkloosheid onder allochtone jongeren in 1994 bijna even hoog was als nu, terwijl in 2001 die werkloosheid tot ongeveer een kwart (8%) gedaald was. Wat is hopeloos derhalve Getallen Dan gaan we vaak niet goed om met statistiek en kansbereke ning, luidt het tweede verwijt, dat wordt gevolgd door het ad vies de redactie eens een cursus wiskunde te laten volgen. De kans dat zoiets gebeurt, is niet zo geweldig groot. De kans dat veel journalisten het ver zou den brengen in de mathematica is heel klein. door A. J. Snel Kwaadwillige onderwijsgevenden die beogen jonge mensen een gron dige afkeer van de politiek te bezorgen, hebben het maar makkelijk. Ze hoeven slechts een excursie naar een vergade ring van de Provinciale Staten te organi seren om daar de zaag het werk te laten doen. Jongelui die enkele uren zo'n bij eenkomst hebben bijgewoond, poetsen voortaan liever thuis wekelijks alle schoenen dan dat ze ooit nog eens naar een dergelijk debat moeten luisteren. Peter van der Geer, deskundige van Debat Dialoog, bezocht een commis sievergadering van de Staten. Het Inter provinciaal Overleg (IPO) had gevraagd om een oordeel over de kwaliteit van het gebodene. De bevindingen van Van der Geer zullen de gemiddelde politicus niet tot vreugde strekken. De Statenle den kennen de spelregels voor het debat niet of ze houden zich er niet aan. Ze stellen zich niet voor ogen welke indruk eventuele luisteraars overhouden. Herinnering De verschijning van het rapport van de expert bracht mij terug naar de tijd, al decennia geleden, dat ik als verslagge ver de vergaderingen in kolommen vat te. Het leverde een herinnering op als die van een toeschouwer bij een cricket wedstrijd; het tempo waarin het gras groeit is welbeschouwd het opwindend ste onderdeel van het evenement. Zeker, je kwam in het wild, in de wan delgangen, geweldig aardige en leuke politici en een enkele zeer charmante ambtenaar tegen. Maar zodra er werd gedebatteerd, leek een soort verlam ming in te treden. Het leek of de acteurs en actrices een tableau 'vivant verzorg den op basis van die tekst van Marsman over breede rivieren die traag door on eindig laagland gaan. Een ongezonde vermoeidheid maakte zich gaandeweg meester van spelers en toeschouwers. Aan het eind van de dag was je bekaf door het gebrek aan geestelijke en licha melijke beweging. Hoe zit dat met verslaggevers die van daag de bewegingen van het provincie bestuur van Zeeland registreren? Ad Hagesteijn die zulks voor Omroep Zee land doet, is niet verbaasd over de rap portage van de onderzoeker van Debat Dialoog. „Het is niet altijd zo erg hoor, maar vooral in commissievergade ringen zouden Statenleden er goed aan Zeeuwse Staten; mooie zaal, saaie sprekers. doen wat meer to the point te komen. Zo gauw ze de vrije hand krijgen, en j; dat gebeurt nogal eens, weiden ze L enorm uit. Er worden heel veel woorden a gebruikt voor wat in twee zinnen ge- v zegd kan worden. Dat komt de helder- heid niet ten goede. En soms gaat de 1 boodschap verloren in cynisme of sar- casme. Of je vergaderingen direct, als s nieuws zou kunnen uitzenden? Een C paar jaar geleden hebben we dat met z het debat over de Westerschelde Contai- z ner Terminal wel gedaan en dat was ge- 1 loof ik wel een succes. Maar in het alge- c meen denk ik dat je luisteraars niet e lang zult vasthouden door een vergade- l ring van de Staten uit te zenden. Het is j saai en er is voor niet-ingewijden vaak t geen touw aan vast te knopen. Het zou 1: allemaal aardiger, strakker, sneller kun- nen. Het is nu voorspelbaar. Als verslag- I gever weet je na een paar jaar wel zo'n 1 beetje hoe de vergadering gaat lopen. c Verrassend is het zelden. Toen ik vier jaar geleden begon, vond ik het heel leuk. Dat enthousiasme is verminderd, als ik eerlijk ben. Het wordt wel wat ge woontjes." Langdradig Volgens Rinus Antonisse, provinciever slaggever van de Provinciale Zeeuwse Courant, heeft Van der Geer goed ge zien dat maar weinig Statenleden kans zien beknopt en helder hun verhaal te houden. „Op een enkele uitzondering in de reformatorische hoek na lijkt ieder een te denken dat het belangrijker is hoe lang je aan het woord blijft dan hóe je je standpunt onderbouwt en over brengt. Ze vragen zich blijkbaar niet af hoe ze overkomen. Het is langdradig, de Staten zijn in zichzelf gekeerd." Naar de inschatting van Antonisse is het voor persmensen wat minder saai dan voor de gemiddelde belangstellen- foto Dirk-Jan Gjeltema de. „Wij zijn bezig; bekijken wat nieuwswaardig is en vatten de debatten zo kort en zo begrijpelijk mogelijk sa men samen. Toen ik een paar jaar gele den ziek thuis zat en via Omroep Zee land dat WCT-debat hoorde, viel me op hoe taai het is als je er verder niets mee hoeft te doen. Ik ga uit van de goede be doelingen van de Staten en van hun be trokkenheid bij de samenleving maar in het debat klinkt daar niet veel van door. Je vraagt je daar in de Statenzaal wel eens af wanneer die schildjes met de gemeentewapens een keer van verve ling van de muren zullen vallen." Een remedie hebben de verslaggevers niet bij de hand. „Meer nadenken over de manier waarop je overkomt", oppert Antonisse fijntjes, maar veel verder komt hij niet. Misschien zou een debat over het debat wat zijn. „Mijnheer de voorzitter, ik zal het kort houden Wij Inburgering? Van wie? i;,;. ■I PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42