rzc Éekenhuis werkt wachtlijst weg Bouwdrukte bij de Blaauwe Hoeve Pleidooi voor korting op rit door Westerscheldetunnel Belanghebbenden Hedwigepolder vervuld van hoop VINTERSPORT MAGAZIJNLEEGVERKOOP tot70% KORTING gfe-sL Vlaamse specialisten trekken naar Zeeuws-Vlaanderen 'miws- Vlaamse dokters willen elektronisch beraad met Gentse collega's 'vd A vraagt om Delta overreden PARKETPH. ATPILAT GRANDEARREDO CORO TO FORM Verzet tegen verbod aal visserij PvZ tegen sluiting stations CDA Sluis wil geen koffieshops zeeuwse almanak Geboorte SCHOENEN JACKS KLEDING ^011*315649 mrtentie-eKploitatie. 7'' Midden-Zeeland: 0113-315520; I Baanderen: 0114-372770; *[020-4562500. ijdag 20 januari 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen arPenéyan Stee pUii^N - Ziekenhuis mffS-Vlaanderen is erg in ij Vlaamse medisch specia- Zeven van de elf artsen ,ket laatste jaar zijn aange ven, komen uit Vlaanderen. I^en is een derde van de n 75 specialisten in zieken- s Zeeuws-Vlaanderen van Belgische komaf. Directeur pa tiëntenzorg, J. van der Heide, verklaart die ontwikkeling met name door het geringe aantal specialisten dat in Nederland wordt opgeleid, terwijl er in Vlaanderen een overschot aan afgestudeerde medici is. „Bovendien liggen wij gunstig ten opzichte van onze zuiderbu ren", aldus Van der Heide gister middag bij de kennismaking met de nieuwe specialisten. Hij verwacht op termijn een geringe re instroom van Belgische spe cialisten, omdat de opleiding in Nederland een inhaalslag maakt en Vlaanderen de in stroom van studenten tegelijker tijd terugbrengt. Zeven van de elf nieuwe specia listen zijn vrouw. Hieruit blijkt een een verdere feminisering van de zorg, dat volgens keel-, neus- en oorarts, M. Beel, te ver klaren is door meer mogelijkhe den om in deeltijd te werken. In totaal zijn zeven openstaande vacatures ingevuld. Vier andere specialisten zijn aangenomen in verband met uitbreiding van het ziekenhuis. Het betreft de afde lingen orthopedie en nefrologie (nierziekten) - die begin vorig jaar startte - en klinische geria trie, geneeskunde die zich richt irdaudiaSondervan KNEUZEN - Ziekenhuis iims-Vlaanderen wil 'wacht- (vrij' worden. Het investeert jaar miljoenen euro's in het perken van wachtlijsten, igheidsbeleid, elektronische entfoto's en doktersberaad over de grens. zet in op het weg gen van wachtlijst door een iere werkwijze en door uit- ading van het aantal specia- en. Afgelopen jaar zijn elf tialisten, waarvan zeven Vla aangenomen. Lang is onwenselijk uit mtmendelijk oogpunt, maar uit medische overwegingen, t het ziekenhuis: een kwaal idanig verslechteren. besteedt dit jaar stwee miljoen euro aan verbe- ing van de patiëntveiligheid. wil in 2007 een gecertifi- ad veiligheidsmanagements- Advertentie van de reepe SCHOENMODE I PSTISCH AFGEPRIJSD J. van de Heide, gisteren aan. De digitale beelden zijn straks direct na het maken te zien op de beeldschermen van de specia listen in de ziekenhuizen in Ter- neuzen, Oostburg en Hulst, maar ook bij de specialisten van het Universitair Ziekenhuis Gent, waar het ziekenhuis een samenwerkingsverband mee heeft. Het ZorgSaamziekenhuis wil dat die raadpleegmogelijkheid via de computer ook praktijk wordt voor de elektronische pa tiëntendossiers en dat specialis ten elkaar kunnen spreken via videoconferencing. Het is één van de actiepunten die volgens Van der Heide op de nieuwe samenwerkingsagenda komt, die het ziekenhuis wil af spreken met Universitair Zie kenhuis Gent. Op die agenda staan ook de ver dere verdieping van medische specialismen en opleidingskan sen in het ziekenhuis in Temeu- zen. Daarnaast wordt gezocht naar een oplossing voor het probleem van de Terneuzense specialisten dat zij voor bepaalde aandoenin gen te weinig patiënten zien om hun behandelvaardigheid op peil te houden. iddendit jaar moet het zieken- af zijn van de röntgenfilm lorden alle beelden die van Sénten gemaakt worden elek- üisch opgeslagen. Het sys- kost vijf milj oen eurokon- ;Se directeur patiëntenzorg, UELBURG - De Statenfrac- van de Zeeuwse PvdA wil il het college van Gedeputeer den bij nutsbedrijf Delta ringt op compensatie voor ondernemers in Oost- iuws-Vlaanderen die schade then ondervonden van de igdurige stroomstoring eind rigjaar. ondernemers hebben volgens MA veel schade geleden, ffif Delta 'niet van zins lijkt zijn om hiervoor een aanvul de voorziening te verstrek- al-democraten in de tón vinden het 'weinig klant- icht' dat het nutsbedrijf niet er wil doen dan zij op grond haar algemene voorwaar- verplicht is. Alleen bedrij ft een zware electriciteits- Bluiting krijgen op basis irvan 910 euro vergoed. de maatschappelijke intwoording die het nutsbe- f Delta in Zeeland heeft en behoorlijke winst die jaar- s wordt gemaakt, verzoeken i het college van Gedeputeer den hierover toch een ge daan te gaan met de direc- vanDelta", aldus de PvdA. Een gespecialiseerd bedrijf haalt de asbestonderdelen uit de oude Blaauwe Hoeve. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr HULST - Slopers en bouwvakkers ne men langzaam bezit van het terrein van verpleeg- en verzorgingshuis De Blaau we Hoeve aan de Truffinoweg in Hulst. Het grote sloopgeweld begint volgens di recteur Lex Janse van de stichting Cura- mus pas volgende week, maar de afgelo pen tijd zijn de voorbereidingen voor de nieuwe fase van de nieuwbouw op het terrein al in volle gang. Zo liggen her en der al kabelsleuven en doet het keukenpersoneel al sinds enige tijd zijn werk in de noodkeuken naast het gedeelte van het gebouw dat nu te gen de vlakte moet. Deze week zijn me dewerkers van een bedrijf dat gespecia liseerd is in de verwij dering van asbest bezig het te slopen gebouw te strippen ter voorbereiding op het grovere sloop werk. Ook de ingang van de kapel is al voorbe reid op de sloop en afgesloten met hou ten platen. De kapel blijft gespaard en wordt ingepast in het nieuwe gebouw dat op de plaats van het oude verzor gingshuis komt te staan. Het nieuwe ge bouw wordt een (para)medisch centrum waar zich op de begane grond een huis artsenpraktijk en een apotheek gaan vestigen. Ook een kapsalon en een su permarkt krijgen gelijkvloers ruimte, evenals de facilitaire dienst van De Blaauwe Hoeve. Daarnaast is in dit gebouw ruimte gere serveerd voor (para)medische voorzie ningen zoals fysio- en ergotherapie. Op de eerste verdieping wordt de gecom bineerde huisartsenkliniek en een 'low-cure herstelafdeling' onderge bracht. Die afdeling krijgt gestalte in nauwe samenwerking tussen Curamus, het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en de huisartsen in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Op de afdeling, met ruimte voor twintig patiënten, kunnen mensen -niet alleen ouderen- na een operatie in het zieken huis herstellen. De tweede verdieping wordt ingericht met ruimten voor revali datie. De bouw van het (para-)medisch cen trum, evenals zes groepswoningen die in deze fase ook worden gebouwd, moet over anderhalf jaar gereed zijn. Daarna volgt de laatste fase: de bouw van een pand dat ruimte biedt aan de keuken, het restaurant, de recreatie ruimte en een bruin café. Op de eerste verdieping komen logeerappartementen en vergaderruimten. De tweede verdie ping is onder andere gereserveerd voor terminale patiënten. Als alles volgens plan verloopt, is de vernieuwing van De Blaauwe Hoeve eind 2008 afgerond. door Peter Opgei TERNEUZEN - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen moeten te gen een gereduceerd tarief ge bruik kunnen maken van de Westerscheldetunnel. Het Ter neuzense raadslid G. van Boom (TOP) vindt dat plaatselijke en regionale bestuurders daarvoor stevige druk moeten uitoefenen op de Tweede Kamer en Provin ciale Staten van Zeeland. Van Boom ergert zich in toene mende mate aan de 'tol' die in woners van Zeeuws-Vlaanderen moeten betalen voor de geografi sche ligging, de 'natuurlijke bar rière' Westerschelde in het bij zonder. Hij vindt dat de kortingsrege ling die de Provinciale Stoom boot Diensten (PSD) ten tijde van de veerdiensten voor Zeeuws-Vlamingen hanteerde in ere moet worden hersteld. Via zogeheten waax'dekaarten golden destijds voor inwoners van deze regio kortingen op het standaardtarief tot wel 75 pro cent per overtocht. Voor het ge bruik van de Westerscheldetun nel is alleen een korting van kracht bij gebruik van een t-tag. Ook daarvoor geldt sedert begin dit jaar overigens minder korting: de aanvankelijke 25 procent op het standaardtarief is met 2,3 procent verlaagd. Van Boom vergelijkt inwoners van Zeeuws-Vlaanderen met die van het eiland Texel. De bewo ners van dit eiland krijgen voor een reisje naar het vasteland een korting van 50 procent. Het TOP-raadslid dringt er bij B en W van Terneuzen op aan bij de Tweede Kamer ook een be roep te doen op deze eilandrege ling. Want: „Ten opzichte van Neder land zijn ook wij als eilanders te beschouwen." (Advertentie) Geniet van onze uitverkoop LEOLUXBANG&OLUFSEN CASAMILANOBAXSTER3AHC ROYALBOTANIA TRIBUV LUXAFORM LOEW ROLFBENZOUTCHORIGINAL. 10% t/m 40% korting BinnenUit Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 Vlissingen Goes Middelburg Zierikzee op ouderen met complexe ziekte problemen. Gelet op de sterke vergrijzing in Zeeuws- Vlaande ren, het hoogst in Nederland, voorziet dit specialisme in een grote behoefte. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen wil verder uitbreiden en is nog op zoek naar een kinder- en een oogarts. Ook wordt de intensive care en de afdeling kinderpsy chologie versterkt. Wat de samenwerking van zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen met de andere twee Zeeuwse zie kenhuizen betreft, zegt Van der Heide het tweede rapport van de zorgregisseur voor de zieken huiszorg, prof. P. Vierhout, af te wachten. Dat wordt in het late voorjaar verwacht. DEN HAAG - Nederland verzet zich tegen een voorstel van de Europese Commissie om vijftien dagen per maand het vissen op aal te verbieden. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) wil het voorstel van tafel hebben en wordt daar in, zo bleek gisteren, gesteund door de Tweede Kamer. Brussel wil dat aalbeheerplannen worden opgesteld voor de districten Schelde, Rijn, Maas en Eems. Zolang die er niet zijn, zou vijftien dagen per maand niet mogen wor den gevist op aal, om de visstand te beschermen. Volgens de Tweede Kamer heeft dit desastreuze gevolgen voor de beroepsvissers. Veerman is het daarmee eens. Hij vindt dat Europese lan den zelf moeten aangeven hoe ze de problemen met de aal stand oplossen. In het IJsselmeer zijn daarvoor al maatre gelen genomen. TERNEUZEN - De Statenfractie van de Partij voor Zee land (PvZ) gaat zich met hand en tand verzetten tegen het plan van de Nederlandse Spoorwegen (NS) om drie Zeeuwse treinstations te sluiten. De NS maakte de plannen woensdag bekend. De sluiting betreft de stations in Arnemuiden, Krabbendijke en Ka- pelle-Biezelinge. De PvZ wil de huidige dienstregeling on verkort handhaven. „De NS heeft een vervoersplicht, ook in gevallen waax*in het aanbod wat terugloopt. Zeeland is nu eenmaal dunbevolkt. Op een tweede intercity zit Zee land niet te wachten, het gaat om behoud van de eigen ele mentaire voorzieningen. Treinstations horen daarbij. So ciaal gezien zijn die in verband met onder meer werk, stu derende jeugd en ziekenhuisbezoek van wezenlijk be- lang." SLUIS - Het CDA in de gemeente Sluis wil geen gedoog de koffieshop. „Een koffieshop trekt alleen maar Belgen en Fransen aan. Dat willen we niet", zegt lijsttrekker L. Flik weert. Ontmoedigen van het drugsgebruik is een van de speer punten van het CDA in het verkiezingsprogramma. Con troles moeten strenger en gerichter en preventie moet drugsgebruik onder jongeren ontmoedigen. Met het niet toestaan van een gedoogde koffieshop wil het CDA drugs toeristen buiten de deur houden. Volgens het Terneuzense raadslid C. Freeke werkt het ge doogbeleid rond de verkoop van drugs in Terneuzen ave rechts. Het trekt volgens hem alleen maar meer drugstoe risten aan, terwijl het gedogen in de eerste plaats was ge richt op de lokale markt. Uit onderzoek blijkt echter dat 85 procent van de softdrugs aan buitenlanders wordt ver kocht. door Sheila van Doorsselaer HULST - De ZLTO, Stichting De Levende Delta en bewoners in en grondbezitters van de Her togin Hedwigepolder zijn tevre den over de standvastigheid van de Tweede Kamer; geen ontpol- dering. Minister Veerman is het niet gelukt de meerderheid van de partijen in de Tweede Kamer te overtuigen van het nut en de noodzaak de Hedwigepolder te ontpolderen. CDA, WD, ChristenUrxie en SGP vroegen Veerman om nade re uitleg van zijn plannen. De brief heeft de partijen, sinds ze zich in december ook al verzet ten tegen de voorgestelde ontpol- dering, niet overgehaald. Voor E. Baecke, akkerbouwer in de Hedwigepolder, strijder te gen de ontpoldering en woord voerder van bewoners en arbei ders in het gebied, kwam de reactie van de partijen in de Ka mer niet als een verrassing. „Veel Kamerleden zijn afgelo pen zomer nog op bezoek ge weest in de polder en hebben met eigen ogen gezien hoe mooi het hier is. Toen al zeiden ze geen voorstander te zijn van de ontpoldering en ze hebben voet bij stuk gehouden." Of dit ook voldoende is om de polder in de huidige staat te behouden, daar durft Baecke geen voorspelling over te doen. „We hopen het." Het standpunt van de Tweede Kamerleden heeft F. Kuijpers, lid van de ZLTO regioraad Zee land, juist wel verrast. „Ik dacht dat het slechts een forma liteit was dat Veerman nadere uitleg moest geven, maar dat was dus niet het geval. Ik hoop dat de partijen hun poot stijf houden, maar eerlijk gezegd ver wacht ik dat niet. De plarxnen met de Hedwigepolder behoren tot het contract dat Nederland met België heeft afgesloten en je kunt niet zomaar op één ondex-- deel tegen dat contract stem men." Kuijpers stelt wel dat het moei lijk is de Hedwigepolder alsnog terug te geven aan de natuur. „De vloedhoogte is de laatste honderden jaren alleen maar ge stegen, het niveau van de polder is gelijk gebleven. Als de polder teruggegeven wordt aan het wa ter, dan is de waterstand zo hoog, dat zich geen jong schor kan vormen. Of de polder moet kunstmatig worden opge hoogd." Verbeteren Kuijpers zou liever zien dat het Verdronken land van Saefting- he een kwaliteitsimpuls krijgt. „Verbeter wat we al hebben in plaats van nieuwe natuur te wil len creëren. Helaas is dit voor stel altijd onbespreekbaar ge weest." Stichting De Levende Delta laat bij monde van de secretaris W. de Landgraaf weten „buitenge woon blij" te zijn met het feit dat de voornoemde vier partijen de rug recht houden. „Het is aan Veerman om met argumenten te komen die de fracties alsnog kunnen overtuigen. Dat lijkt ons niet makkelijk, want ons in ziens zijn de bepaalde uitgangs punten van Veerman niet met el kaar te rijmen. Laat hem maar aantonen waarom ontpoldering van de Hedwigepolder zo nodig moet.Wij wachten wat komen gaat, gespannen af." Twee jaar is Thorn nu en hij lijkt sprekend op zijn moeder, was de eenstemmige conclu sie van de visite. „Ja hij is nog aardig opgedroogd", rea geerde zijn moeder. „Direct na zijn geboorte was het wel even schrikken." Toen leek Thom wel erg op een ander fa milielid. „Ik zag hem en mijn eerste reactie was: Ik heb mijn vader gebaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37