Si éS 1 Bedrijf vreest voor voortbestaan Een biertje is gezellig PZC Kleine huisjes blijven, de poppetjes ook AUTO HUREN! V.A. 15,- PER DAG Miniatuur Walcheren verkast naar nieuw amusementspark Zep www.autosturm .nl Het moet blijven zoals het is PvdA vraagt GS Delta te overreden Aanrijding door paard op de weg Gemeente zoekt oefenruimten Blikbak weg uit straatbeeld Goes Vergadering seniorenraad strenge bepalingen bestemmingsplan leggen Wandel Infrabouw aan banden door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren vertrekt met een be drag van twee miljoen euro naar bedrijventerrein de Mortiere. De gemeente Middelburg en de directie maakten de verhuizing gisteren bekend. Door de verhuizing komt de ka vel aan het Molenwater vrij voor de bouw van een theater. Het miniatuurpark komt in het toekomstige amusementspark Zep, vlakbij de afslag Middel burg van de A58. Zep moet op tweede paasdag 2008 de deuren openen. Het is een combinatie van vrijetijdsbesteding en win kelen. Het voetbalmuseum krijgt er een plaats, er komt een discotheek en er komen winkels. Juist die combinatie van func ties was voor Miniatuur Walche ren reden om in te gaan op het aanbod van de gemeente. De directie van Miniatuur Wal cheren is al sinds begin vorig jaar in gesprek met de gemeente over een mogelijke verhuizing. De onderhandelingen kwamen in een stroomversnelling toen duidelijk werd dat er een refe rendum over het theater zou worden gehouden. „Toen werd er minder moeilijk gedaan", al dus E. Angelini, een van de twee directeuren. Woningen Het oude Miniatuur Walcheren gaat in september 2007 dicht. Als er geen theater op de kavel wordt gebouwd, is de kans groot dat er woningen komen. Ook als het nieuwe theater wel op de plaats van Miniatuur komt, is er waarschijnlijk nog ruimte om woningen te bou wen, zei wethouder H. Kool-Blokland (CDA). De overnamesom van twee miljoen euro wordt deels betaald uit de opbrengst van de kavel. Het an dere deel wordt betaald uit de opbrengsten van het amuse mentspark. Het attractiepark hoopt op de nieuwe locatie meer bezoekers te kunnen trekken. Dat was aan het Molenwater onmogelijk. In de omgeving zijn niet genoeg parkeerplaatsen en ook het park zelf werd zo langzamer hand te krap. Omdat Miniatuur nu midden in een woonwijk ligt, moesten de ondernemers bovendien rekening houden met de belangen van omwonen den. Alle miniaturen verhuizen mee naar de Mortiere. Naast de be kende Miniatuur-attracties wordt een tweede park geopend dat meer het karakter krijgt van een pretpark. Dat wordt in elk geval geen indoor-speelpaleis, zegt de directie van Miniatuur-. „Daar zijn we nu al mee bezig in het oude zwembad van Vlis- singen. Het moet elkaar aanvul len." Bezwaren De komst van Zep is nog steeds niet helemaal zeker. De provin cie heeft bezwaren tegen uitge breide detailhandel aan de rand van de stad. Het komende half jaar moet daar overeenstem ming over bereikt worden, kon digde wethouder Kool-Blokland aan. Als Zep niet doorgaat, biedt de gemeente Miniatuur Walcheren toch een kavel op de Mortiere aan. Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd van Middelburg naar Goes Amundsenweg 15 Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl (Advertentie) door Melita Lanting RENESSE - „Dit is echt onzin." Tim, Taco en Juri hebben geen goed woord over voor het plan van minister Hooger- vorst van Volksgezondheid om jongeren onder de achttien jaar te verbieden alco hol te kopen. De jongens (16 en 17) ver tellen in het weekend wel eens een bier tje te pakken. „Pilsje, zakje chips erbij, dat is gewoon gezellig." Minister Hoogervoorst lanceerde zijn plannen gisteren op een congres over al coholcampagnes. Hij vindt dat jongeren te veel alcohol drinken en dat moet min der. Patrick (16) en Ezra (15) vinden het idee van Hoogervorst maar een slecht plan. „Af en toe een biertje mag toch wel?" Ze erkennen dat er jongeren zijn die wel eens teveel drinken. „Maar voor de mensen die de grens wel weten is het wel jammer als je moet wachten tot je achttiende." Horecaondernemer Koen Jachmann uit Renesse is ook tegen. „Als je illegaal al coholgebruik wilt stimuleren, moet je dit doen", zegt hij. „Ze halen hiermee het alcoholgebruik uit de professionele sfeer. Jongeren gaan thuis in de schuur drinken of op de camping, en dan is er geen enkele controle meer." Volgens Jachmann is het juist belangrijk dat jon geren in de gaten gehouden worden. „Er is geen horecaondernemer bij ge baat als een jongere zich te pletter zuipt." De Renesser horeca heeft veel ervaring met preventie van alcoholmisbruik. Twee jaar geleden hebben alle onderne mers leeftijdspolsbandjes ingevoerd. Op die manier wordt aan de bar gecon troleerd of iemand wel zestien jaar is. Maar ook is in samenwerking met de ge meente al veel aan preventie gedaan door onderzoek en alcoholpreventiepro jecten. Boetebeleid Hoogervorst wil niet alleen de leeftijds grens opschroeven, hij wil ook het boete beleid veranderen. Tot nu toe is het zo dat alleen kroegeigenaren een boete krijgen als iemand onder de zestien in zijn of haar café een biertje drinkt. Hoo gervorst wil dat niet alleen de kroeg eigenaar beboet wordt, maar ook de jon gere zelf. Patrick en Ezra vinden dat wel prima. „Ik vind dat beiden bekeurd moeten worden", zegt Ezra. „Als ik be trapt zou worden, zou ik het gewoon toegeven - zo ben ik", zegt Patrick. Ze kennen wel de manier om in de kroeg een biertje drinken terwijl je nog geen zestien bent. „Iemand geeft ge woon een rondje." De horeca protes teert al tijden tegen het huidige boetebe leid. „Als ik een auto koop en ik rij te hard, dan krijgt de dealer toch ook geen bekeuring?", zegt Jachman. Volgens hem zit de oplossing niet in dit soort maatregelen, maar moet de minis ter de horeca aanpakken op kwaliteit. „Laat hem de slechte ondernemers maar aanpakken. Dan blijven alleen de goede ondernemers over en die kunnen er aan bijdragen dat het alcoholpro bleem beperkt blijft." In Renesse wordt al het nodige gedaan om te jonge klanten van de alcohol te houden, waaronder een systeem met polsbandjes: wie er geen heeft, krijgt ook geen drank. foto Dirk-Jan Gjeltema vrijdag 20 januari 2006 sll MIDDELBURG - De Statenfractie van de Zeeuwse PvdA wil dat het college van Gedeputeerde Staten bij nutsbe drijf Delta aandringt op compensatie voor de onderne mers in Oost- Zeeuws-Vlaanderen die schade hebben on dervonden van de langdurige stroomstoring eind vorig jaar. De ondernemers hebben volgens de PvdA veel scha de geleden, terwijl Delta 'niet van zins lijkt te zijn om hiervoor een aanvullende voorziening te verstrekken'. De sociaal-democraten in de Staten vinden het 'weinig klantgericht' dat het nutsbedrijf niet meer wil doen dan zij op grond van haar algemene voorwaarden verplicht is. Alleen bedrijven met een zware elektriciteitsaansluiting krijgen op basis daarvan 910 euro vergoed. „Gezien de maatschappelijke verantwoording die het nutsbedrijf Delta in Zeeland heeft en de behoorlijke winst die jaarlijks wordt gemaakt, verzoeken wij het colle ge van Gedeputeerde Staten hierover toch een gesprek aan te gaan met de directie van Delta", aldus de PvdA. GRIJPSKERKE - Twee auto's zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen door een paard dat de rijbaan opliep. Een 22-jarige automobiliste uit de gemeente Veere reed over de Middelburgseweg in de richting van Middelburg. Voor haar op het naast de rijbaan gelegen fietspad liep een paard met ruiter. Toen het paard plotseling de rijbaan opliep remde de be stuurster waardoor een 36-jarige automobilist uit diezelf de gemeente op de achterkant van haar auto botste. Er was alleen blikschade. De politie vraagt de paardrijdster contact op te nemen met de politie via 0900-8844 of het politiebureau in Serooskerke. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland neemt een aansporing van de provincie, om voorwaarden te scheppen voor jonge popmuzikanten, uiterst serieus. Als bandjes en andere popmuzikanten zich niet verder kun nen ontwikkelen wegens een gebrek aan oefenruimte, wil de gemeente daar iets aan doen. Maar eerst moet dan dui delijk worden of er al oefenruimten zijn, waar die zijn en of er behoefte is aan meer. De gemeente vraagt jonge mu zikanten te melden welke faciliteiten ontbreken. Dat kan via de mail: b.beutink@noord-beveland.nl, de telefoon: 377303, of met een brief naar het gemeentehuis in Wissen- kerke. GOES - De dertien blikbakken verdwijnen uit het straat beeld in de gemeente Goes. Volgens de gemeente heeft geen zin meer om apart blik in te zamelen, omdat metalen bij verbrandingsinstallaties via magneten worden geschei den van het andere afval. Goesenaren kunnen hun blik dus voortaan gewoon de grijze container kwijt. Een andere reden om ermee te stoppen is dat de blikbak ken aan vervanging toe zijn, wat toch weer 20.000 euro kost. Goes verwacht straks wel iets meer geld kwijt te zijn aan hogere afvalverwerkingskosten, maar dat bedrag wordt i'uimschoots gecompenseerd doordat de inzamel en vervoerskosten van blik vervallen. Per saldo levert dat een besparing van 2000 euro op. HKZEE - De Seniorenraad liomven-Duiveland houdt aandagochtend 30 januari een pbare vergadering in kamer II van het gemeentehuis in Zie- ikzee. lerwerpen die tijdens deze enkomst aan de orde komen, onder meer: de nieuwe Wet itschappelijke Ondersteu- eg(WM0), woningbouw en ar- oedebeleid. ze vergadering wordt ook icht gegeven aan het proef- n;ect Preventief Gezondheids- Kereoek voor Ouderen op Èouwen-Duiveland en aan de ut van de website van de se- orenraad. fe vergadering begint om 9.30 Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND iebl«i Grachtweg 23a wOO AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee pzc. n I Marcel Modde (chef) PietKleemans IPankow feme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 «60 AA goes Tel: (0113)315500 fe*: (0113)315669 femail: redactie@pzc.nl ■NTERNET Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren verhuist, maar blijft hetzelfde. De Lange Jan gaat mee naar de Mortiere, het stad huis van Vlissingen ook. Zelfs de poppetjes, zegt directeur Sven van Rijswijk. „En daar mag je ook op de Mortiere nog steeds niet aankomen." Het is wel jammer, geven Van Rijswijk en mede-directeur Ed gar Angelini toe. Miniatuur en het Molenwater zijn in de loop van ruim vijftig jaar met elkaar vergroeid: het geluid van het treintje, de Lange Jan die boven de struiken uitsteekt, herinne ringen aan een schoolreisje lang geleden. „Jammer", zegt Van Rijswijk. „Maar vooral ook ge lukkig dat we in Middelburg kunnen blijven." Want het ging niet goed met het park, zegt Angelini. „De laatste jaren hebben we steeds in een bouwput gezeten. En als er op het Molenwater een schouw burg zou komen, hadden we daar weer last van gehad. Toen we in 1999 begonnen hadden we een grote parkeerplaats aan de overkant. Die is nu volge bouwd en dat merken we aan de bezoekersaantallen. Die blij ven rond de honderdduizend schommelen, terwijl we willen groeien." Inundatie Uitbreiden op het oude park was haast onmogelijk. Angelini: „Toen we met onze giechel-goo chel show begonnen, stond de volgende dag meteen de gemeen te op de stoep. Eén van de buren had geklaagd." Van Rijswijk: „Je kunt daar ook niets bouwen. Er ligt allemaal puin uit de men. Er komt een hoofdgebouw met een kassa en een restaurant, we zijn het hele jaar door open. Dat is beter voor de continuï teit." Ruim vijf jaar geleden ketste de besprekingen over een verhui zing van Miniatuur naar een per ceel achter de Noordweg af. Niet alleen op geld, zegt Van Rijswijk. „We krijgen nu een be tere kans. Dat Zep-verhaal was er toen nog niet. Als je Minia tuur Walcheren in zijn eentje neerzet, zijn de kansen veel min der dan als je bij andere attrac ties zit. We hebben veel vertrou wen in die plek." Hoe het park er precies uit gaat zien en wat er allemaal te doen zal zijn, is nog onduidelijk. Van Rijswijk: „Ik heb allerlei ideeën, maar daar mag ik nog niet te veel over zeggen van Ed. Er ko men in elk geval twee parken. Eén met miniaturen ën een pret parkachtig iets." De nieuwe ka vel biedt mogelijkheden, mij mert Angelini. „We kunnen een Westerschelde maken. En een strand. We krijgen daar de kans om veel meer met water te doen." Van Rijswijk: „Of met een lightrail over de miniaturen rijden. Dat kon echt niet in de oude binnenstad." Ze hebben er zin in. In het ver zinnen van nieuwe dingen, in de samenwerking met andere on dernemers en het voetbalmu seum. Lachend: „Wij houden al lebei erg van voetbal." Het wor den drukke tijden voor de twee ondernemers, die nu hard bezig zijn met het bouwen van een in door speeltuin in het oude zwem bad van Vlissingen. Dan be denkt van Rijswijk ineens een klusje voor de komende tijd. „We moeten wel nu onze bonsai boompjes gaan uitsteken." borAlifankow leV1 pWERKERK - Aannemings- Ljrijf Wandel Infrabouw en Be- ^BV voelt zich door strenge yingen van de provincie be- 1 fci«d in zijn voortbestaan. Het Hverp-bestemmingsplan 'Be- jnjventerrein Nieuwerkerk' jjnl volgens directeur A. Wan- geen recht aan de bestaande jhiatie en biedt geen enkele mo- plijkheid tot uitbreiding in de indtj loekomst. ten Hollander Advocaten ver arden de bezwaren namens bedrijf in een zienswijze op r4l Et betreffende ontwerp-bestem- i in van de gewraakte punten ulrefl de omschrijving dat de alleen voor lokale be- S*»2 n Ar; A. Cornelissen kan bestaande aannemingsbe- JJ lijf van Wandel niet als lokaal edrijf getypeerd worden en aist deze wijze van bestem- •n in tegen de huidige situatie brengt het de rechtszeker- id voor deze onderneming in nar. iantoorruimte ander strijdpunt betreft de pervlakte aan kantoorruimte e specifiek nodig is voor het umemingsbedrijf. Volgens ontwerp-bestemmingsplan j die maximaal 50 vierkante jer bedragen. Wandel be ukt echter over totaal 330 ïkante meter, verdeeld over ree verdiepingen. Volgens Cor- gaat het hier om be lande, legale kantoorruimte positief bestemd dient te irden. Een deel van de beschikbare imte hier wordt gebruikt door oreau Wandel BV. Dit bedrijf, door de echtgenote van de Kr A. Wandel wordt uitgeoe- jll( end. legt zich toe op onder eer het certificeren van bedrij en, projectbegeleiding en het pstellen van risicoanalyses", hrijft Cornelissen in de ziens- |e, iethouder R. van der Wekken in Ruimtelijke Ordening zegt te maken te hebben met strikte voorschriften van de provincie. Die houden volgens hem onder meer in dat het bedrijventer rein in Nieuwerkerk uitslui tend plaats mag bieden aan lo kale bedrijven. Bovendien staat de provincie niet toe dat over tollige kantoorruimte voor een andersoortig bedrijf wordt ge bruikt. Gedogen „Ook in Zierikzee komen we ge vallen tegen waarin meer kan toorruimte wordt gebruikt dan strikt noodzakelijk is, maar dat betreft dan toch tijdelijk gedo gen. Bij het ontwerp van een nieuw bestemmingsplan kun je die situaties niet handhaven", volgens de wethouder. Verder kan Wandel zich niet vin den in het verbod op detailhan del. Hij wil de mogelijkheid openhouden op zijn grond een tankstation te vestigen. De ge meente verleende daar in het verleden reeds toestemming voor, maar werd op dat punt door de Raad van State terugge floten nadat concurrenten van Wandel bezwaar maakten tegen die vergunning. „Daar heb je als gemeente van geleerd en we gaan deze zaak nu na twee jaar natuurlijk niet weer onderzoeken ten behoeve van het nieuwe bestemmings plan", zegt Van der Wekken. De beide directeuren van Miniatuur Walcheren Edgar Angelini (1) en Sven van Rijswijk hebben veel vertrouwen in de nieuwe locatie voor het attractiepark. Van Rijswijk: „Miniatuur Walcheren blijft be staan, maar op een betere manier en op een betere locatie." foto Ruben Oreel Tweede Wereldoorlog in de bo dem. Dat krijg je alleen weg met een graafmachine." Angelini: „En als de tuinman een spa in de grond steekt, is de kans groot dat hij een leiding raakt." Bij een fikse regenbui wordt de inundatie van Walcheren in het klein overgedaan. Angelini: „We konden deze zomer drie keer het park niet op." „Miniatuur Walcheren blijft be staan", zegt Van Rijswijk. „Maar op een betere manier en op een betere locatie. We kun nen al onze ideeën en creativi teit erop loslaten. De kleine huis jes blijven nog steeds de basis en de kleine poppetjes ook. En daar mag je straks op de Mortie re ook nog steeds niet aanko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33