Geld voor renovatie vakschool Partijen zoeken het in de nuance PZC PZC Nostalgische ervaring in museum Goes Met de verkiezingen in zicht wil iedereen wel een puntje scoren AUTO HUREN! V.A. 15,- PER DAG www.autosturm .nl (j0es stemt in met huisvesting De Wissel en De Kring aan Bergweg Informatieavond aanpak N656 bij Oud-Vossemeer Gemeente zoekt oefenruimten Verzet tegen verbod aal visserij PvdA vraagt GS Delta te overreden Vlaamse specialisten naar Zeeland agenda vrijdag 20 januari 2006 bil k Balkenende «S-Goes trekt dit jaar ruim miljoen euro uit om de scho- 0e Wissel eli De Kring on- brengen in de voormalige -j „isjesvakschool aan de Berg- ®j ^in Goes. jade scholen namen het initia al om samen naar de Bergweg verhuizen. Het was wachten jhet 'ja'-woord van de gemeen- Daterisnu. pe renovatie van de oude vak- dmol is opgenomen in het on- ènvijshuisvestingsprogramma wr 2006. De commissie maat- ij( :happelijke ontwikkeling en de "ij meenteraad moeten dat pro- nog wel goedkeuren, el, een school voor prak- met 109 leer lin en De Kring, een school ïr speciaal voortgezet onder is ijs met 72 leerlingen, kampen langer met ruimtegebrek, i Wissel is een soort stadsno- litj Bdegeworden. De school heeft diverse plaatsen in Goes en en huist momenteel in voormalige Wilhelmina- ïool aan de Lijnbaan en hun kleine pand aan de Industie- raat. De Kring is gevestigd in au-permanente lokalen aan sTiendendreef. Die gebouwen ja met meer geschikt voor het •rdendaagse onderwijs. De Wissel het pand aan de dnstriestraat verlaat, dan ?ki daar waarschijnlijk de Del- m school voor zeer moeilijk le- (Advertentie) Bezorgklachten: 0300-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij d-zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen ispark 28 Postbus31 iAGOES ebte] Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl hank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevander Jagt RohPaardekam boende Vries (sport) [termen van der Werf centrale redactie ■Stationspark 28 I Postbus 31 j «60 AA goes lT«t (0113)315500 I! ^x: (0113)315669 Pmail: redactie® pzc.nl 'nternet lWvw.pzc.nl D P-mail: web@pzc.nl rende kinderen in. De Del taschool, die 52 leerlingen telt, zit nu aan de Naereboutstraat in een oud schoolgebouw uit 1954, dat volstrekt niet meer vol doet. Het schoolbestuur heeft een aanvraag voor nieuwbouw ingediend, maar kan ook leven met verhuizing naar de Indus triestraat op de Poel IV. De ge meente zet daar voorlopig haar kaarten op. De Sprienke, school voor gehan dicapte en chronische zieke leer lingen, mag aan het Vivaldipad twee semi-permanente lokalen bijbouwen op basis van de voor ziene groei van 164 naar 184 leerlingen. Daarmee is een klei ne vier ton gemoeid. Het is de bedoeling dit jaar ook de nood te lenigen van de open bare Stamperiusschool in Wil- helminadorp. Er is bijna drie ton opzij gezet om een in 1998 geplaatst noodlokaal te vervan gen door een permanent lokaal. De school heeft daar op grond van de leerlingenprognoses recht op. Het college van burgemeester en wethouders wijst een aanvraag van de protestants-christelijke Ichtusschool in Wolphaartsdijk af. Die wil het schoolgebouw uit breiden om er een vijfde groep te kunnen huisvesten. De Ichtus school brengt die leerlingen nu onder in een lokaal van de aan grenzende reformatische Johan nes Calvijnschool. Zolang dit soort medegebruik van schoolge bouwen mogelijk is, is uitbrei ding volgens de gemeentelijke richtlijnen niet aan de orde. De Ichtusschool kan over enkele ja ren wel alle leerlingen onder één dak lesgeven. Het huisves tingsprogramma voor het onder wijs voorziet in nieuwbouw in 2008. Een kleine zes ton gaat er naar het Goese Lyceum voor voortge zet onderwijs aan de Van Dussel- dorpstraat. Het gaat om een ver goeding voor de bouw van het open leercentrum, dat het Goese Lyceum heeft voorgefinancierd. Het Goese Lyceum gaat in 2008 de helft van het complex vervan gen door nieuwbouw. De school streeft er wel naar een deel van de uit de jaren dertig stammen de Van Dusseldorp-mavo te be houden. Van den Dongen PARKETVLOEREN Wij zijn verhuisd m Middelburg naar Goes Amundsen weg 15 Tel. 0113-233365 «wn.vandendongcnparket.nl I luders doen icroep op emeente ÏRIKZEE - De gemeente thouwen-Duivcland moet verantwoordelijkheid ne- mn voor de veiligheid binnen locaties van Kinderopvang Jdiouwen-Duiveland. Die har- «nkreet uitte een delegatie van mtrale oudercommissie gister- rand tijdens het raadsleden- peekuur. a incident bij de kinderop- mggroep aan de Calandweg in iaikzee in oktober vorige jaar derstreept volgens de ouders noodzaak van een jaarlijkse ntrolevan de huisvesting. Een "jarig meisje liep ernstige indwonden op toen zij met handjes het metaal van een erwarme radiator aanraakte. Vanuit Walcheren werd de PZEM-kabel naar Züid-Beveland gelegd. door Mieke van der Jagt GOES - Je hoeft helemaal niet zo heel oud te zijn om voortdurend 'Oh ja' te roepen bij de tentoonstelling Bevelan- den onder stroom, die vanaf 28 januari in het Historisch Museum in Goes te zien is. Over elektriciteit gaat het en je hoeft niet jong te zijn om je erover te verbazen dat dat nog maar driekwart eeuw gemeengoed is. Frank de Klerk, die een begeleidende brochure schreef, zag ook zijn halve jeugd passeren en hij weet zeker dat ook anderen die nostalgische ervaring zullen hebben. Het gaat dan over de pe riode na de Tweede Wereldoorlog, toen de productie van elektrische apparaten een enorme vlucht nam. Maar het begon al veel eerder. In de laatste helft van de negentiende eeuw had je petroleum en gas, en dat was het. In de stad brandden de lampen en de fornuizen op gas en ook in sommige dor pen werden gasfabrieken gebouwd. Hansweert, Kruiningen en Krabbendij- ke hadden bijvoorbeeld een eigen gasfa briek, die net als die in Goes, een vuile erfenis hebben nagelaten. Wie in het buitengebied zat, of ver weg van de gas buis, was klant bij de olieboer. Het is dan ook niet verwonderlijk dat daar de eerste stroom werd opgewekt, toen het fenomeen aan het begin van de twintigste eeuw zijn magische opwach ting maakte. Boeren en bedrijven richt ten coöperaties op, om kolen- en diesel- gestookte generators te laten draaien. Gemeenten deden hetzelfde en weldra waren overal stokers aan de slag die het apparaat van 's ochtends zeven tot 's avonds tien uur aan de pruttel hiel den. Een paar minuten voor tienen ver oorzaakte de stoker een dipje, ten teken dat het hoog tijd werd om in de bedstee te duiken of om de petroleumlamp op te zoeken. Wonder In Goes had ondernemer Van Liere een apparaat aangeschaft voor de fabrikage van ijs. De overcapaciteit verkocht hij aan de bioscoop en enkele cafés, waar het gewone volk het wonder kwam aan schouwen. Zoiets moois wilde iedereen wel: lampen die niet van de tocht te lij den hadden, waar geen vlammetje aan te pas kwam en waar zulk mooi licht uit straalde. Toen de Provinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij (PZEM) in 1929 de Bevelandse gemeenten polste, deed dan ook bijna iedereen mee. De gemeenten die zelf een gasfabriek hadden of pas geinvesteerd in een eigen apparaat, wachtten soms nog even af. maar op de meeste plaatsen kon het feest van het licht beginnen. Vanuit Walcheren, waar de Vlissingse centrale stroom uit kolen opwekte, werden kabels gelegd en daar ging Beveland: op weg in de vaart der volkeren. In de opstelling die het museum heeft gemaakt uit eigen bezit, bruiklenen van andere musea en particulieren, is duide lijk te zien hoe razendsnel na de oorlog een fenomeen als marketing ontstond. Philips, goede bondgenoot van de PZEM, sprong in het gat in de markt en maakte het fluks groter. Aanvankelijk werden voorlichtingsavonden gehouden maar reclame in tijdschriften en kran ten deed het ook prima. Waren het in het begin radio-ontvanger en spullen voor in de keuken; al snel kwamen er haardrogers, klokken en andere gemak ken met snoeren op de proppen. De ad vertenties laten er geen twijfel over be- foto Zeeuws Documentatiecentrum staan: vlot en modern ben je pas als je in je gesteven, aangerimpelde rok de keukenprinses uithangt tussen zo veel mogelijk stopcontacten. Wennen Voor de meeste mensen was het even wel behoorlijk wennen, zo blijkt uit de verhalen die De Klerk heeft opgetekend in zijn brochure. „Een vrouw op Wal cheren had een kookplaat en een elektri sche ketel aangeschaft, maar het wilde maar niet lukken. Telkens als ze water wilde koken ging het vreselijk stinken. De leverancier kwam erbij en vroeg haar dan toch eens voor te doen hoe ze het deed. Ze zette de kookplaat aan, plugde de ketel in en zette die bovenop de kookplaat. Bij mensen die nooit zon der vuur hadden gekookt, ging het er ge woon niet in dat het mogelijk was: zo veel warmte uit een draadje." Dat verklaart ook de aanvankelijke angst voor elektriciteit, die er bij veel mensen zeker was. Maar het wende. Toen pas in 1957 door toedoen van NS-topman, de Zeeuw Frans den Hol lander, het spoor geëlektrificeerd werd, waren de Goesenaren zo dankbaar dat de Stationstraat naar hem werd ge noemd. De tentoonstelling blijft in het Museum tot en met 17 juni. door Mieke van der Jagt KORTGENE - Wat is het toch moeilijk om een verkiezingscam pagne te voeren als je het roe rend met elkaar eens bent. De vertegenwoordigers van alle par tijen die aan de verkiezingen in Noord-Beveland meedoen, moes ten het gisterenavond zoeken in de nuances en daar zet je nu een maal geen knokpartij mee op po ten. De vertegenwoordigers van WD, CDA, NBB, SGP en PvdA lieten zich echter niet verleiden tot mooie beloften of boude uit spraken. Het ging over natuur, landschap, recreatie en de agra rische sector en daarover be staan in de gemeenteraad van Noord-Beveland geen grote me ningsverschillen. Het was de Sociëteit Noord-Be veland die de mannen had uitge nodigd om in De Korenbeurs in Kortgene onder leiding van Ca- thrien Koster hun tanden te la ten zien. Het publiek wilde weten wat er in ogen van de politici de meeste kansen moet krijgen: de recrea tie of de landbouw. Geen van beide, vond het forum gevijven. Recreatie is niet ondergeschikt aan de landbouw en het is ook niet andersom. De gemeente Noord-Beveland is erop uit om de twee elkaar te la ten versterken. A. van der Maas, lijstrekker voor de SGP en kan didaat om opnieuw wethouder te worden, wilde nog wel een knuppel in het hoenderhok gooien door zich uit te spreken voor een peilverlaging in het Veerse Meer. Het veroorzaakte geen gekakel. Groen-blauwe slinger Een dame in het publiek sprak haar zorgen uit over de zoge naamde groen-blauwe slinger. In een zóne die zich van oost naar west over het eiland slin gert, wil de gemeente Noord-Be veland uiteenlopende recreatie ve en andere kleinschalige ont wikkelingen mogelijk maken. Zodoende moeten de boeren in dat gebied de kans krijgen om nevenactiviteiten en nieuwe eco nomische kansen te ontwikke len. De dame had tegen die plannen weerstand ontmoet bij recrean ten en tweede-huisbezitter. Die vrezen dat het open landschap verloren gaat. Op dat vlak schemerde een nu ance door in de standpunten. P. de Putter (WD) vindt dat de bouw van buurtschapjes rond om boerderijen, huisjes voor wo nen en recreren, goed kan in de groen-blauwe slinger. A. Ouds hoorn (NBB) ziet in de keur van mogelijkheden wel het gevaar dat iemand een poldertje volzet met meer dan honderd bunga lows. C. Quinten (PvdA) heeft bij de bevolking nog niet anders dan positieve reacties op de slinger gezien. K. van der Weele wil de mogelijkheden beperken tot ini tiatieven van boeren: mensen die grond .bezitten of pachten op Noord-Beveland. Dat recrean ten en tweede-huisbezitters nog niet zozeer aan het woord ge weest zijn over de slingerplan nen, komt doordat je op Noord-Beveland nu eenmaal sneller een zaaltje vol krijgt met boeren en andere ondernemers, dan met recreanten en weekeind- bewoners. De man die donderdagavond een keuze wilde maken op wie hij zijn stem gaat uitbrengen, zal het met accentverschillen moeten doen. OUD-VOSSEMEER - De provin cie houdt woensdag 25 januari in Oud-Vossemeer een informa tieavond over onder meer de aanleg van een vrijliggend fiets pad langs het wegvak Oud- Vossemeer Broekseweg. Ook het deel van de provinciale weg N656 dat door Oud-Vosse meer loopt, wordt aangepakt. De maatregelen moeten de over last van het verkeer voor aanwo- nenden verminderen. De verhar ding en riolering worden vervan gen. De provincie wil ook snel- heidsremmende voorzieningen aanbrengen. Op de informatie avond die van 19.30 tot 21.30 uur in dorpshuis De Vossenkuil WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland neemt een aansporing van de provincie, om voorwaarden te scheppen voor jonge popmuzikanten, uiterst serieus. Als bandjes en andere popmuzikanten zich niet verder kun nen ontwikkelen wegens een gebrek aan oefenruimte, wil de gemeente daar iets aan doen. Maar eerst moet duide lijk worden of er al oefenruimten zijn, waar die zijn en of er behoefte is aan meer. De gemeente vraagt jonge muzi kanten te melden welke faciliteiten ontbreken. Dat kan via de mail: b.beutink@noord-beveland.nl, telefoon: 377303, of 'n brief naar het gemeentehuis in Wissenkerke. DEN HAAG - Nederland verzet zich tegen een voorstel van de Europese Commissie om vijftien dagen per maand het vissen op aal te verbieden. Minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) wil het voorstel van tafel hebben en wordt daarin, zo bleek gisteren, ge steund door de Tweede Kamer. Brussel wil dat aalbeheer- plannen worden opgesteld voor de districten Schelde, Rijn, Maas en Eems. Zolang die er niet zijn, zou vijftien dagen per maand niet mogen worden gevist op aal, om de visstand te beschermen. Volgens de Kamer heeft dit desas treuze gevolgen voor de beroepsvissers. Veerman is het daarmee eens. Hij vindt dat Europese landen zelf moeten aangeven hoe ze de problemen met de aalstand oplossen. In het IJsselmeer zijn daarvoor al maatregelen genomen. MIDDELBURG - De Statenfractie van de Zeeuwse PvdA wil dat het college van Gedeputeerde Staten bij nutsbe drijf Delta aandringt op compensatie voor de onderne mers in Oost- Zeeuws-Vlaanderen die schade hebben on dervonden van de langdurige stroomstoring eind vorig jaar. De ondernemers hebben volgens de PvdA veel scha de geleden, terwijl Delta 'niet van zins lijkt te zijn om hiervoor een aanvullende voorziening te verstrekken'. De sociaal-democraten in de Staten vinden het 'weinig klantgei'icht' dat het nutsbedrijf niet meer wil doen dan zij op grond van haar algemene voorwaax-den verplicht is. Alleen bedrijven met een zware electriciteitsaansluiting krijgen op basis daaxwan 910 euro vergoed. „Gezien de maatschappelijke verantwoording die het nutsbedrijf Del ta in Zeeland heeft en de behoorlijke winst die jaai'lijks wordt gemaakt, verzoeken wij het college van Gedepu teerde Staten hierover toch een gesprek aan te gaan met de directie van Delta", aldus de PvdA. TERNEUZEN - Ziekerxhuis Zeeuws-Vlaandei'en is erg in trek bij Vlaamse medisch specialisten. Zeven van de elf artsen die het laatste jaar zijn aangetrokken, komen uit Vlaanderen. Intussen is een derde van de ruim 75 specia listen in ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen van Belgische komaf. Directeur patiëntenzorg, J. van der Heide, ver klaart die ontwikkeling door het geringe aantal specialis ten dat in Nedexdand wordt opgeleid, temijl er in Vlaan deren een overschot aan afgestudeerde medici is. Hij verwacht op termijn een geringere instroom van Bel gische specialisten, omdat de opleiding in Nederland een inhaalslag maakt en Vlaanderen de instroom van studen ten tegelijkei-tijd terugbrengt. door Frank Balkenende GOES - Met de gemeenteraads verkiezingen in zicht krijgen raadsleden plotseling peper in de kont. Het regent ineens mo ties, schriftelijke vragen en ini tiatiefvoorstellen, want je moet je als partij natuurlijk profile ren om in de gunst van de kiezer te komen. Zo waren politici in de gemeen te Reimerswaal, Kapelle en Mid delburg er gisteren als de kip pen bij om schriftelijk, al dan niet in vraagvorm, hun ongenoe gen uit te spreken over de voor genomen sluiting van NS-sta- tions in Krabbendijke, Kapelle en Arnemuiden. Ook de Goese raadsfracties zijn deze week buitengewoon werk lustig. De WD stelde schriftelij ke vragen over het uitbreidings plan van Hotel Goes Van der Valk, waaraan de gemeente on nodig zware eisen zou hebben gesteld. D66 ontfermde zich over zagerkwekerij Topsy Baits in Wilhelminadorp. Of Goes toch wel voldoende meewerkt aan uitbreiding van dat bedrijf? Eigenlijk een onnodige actie, omdat de gemeente al eerder in stemde met een proef om zagers te kweken op de landerijen van een boer in Wolphaartsdijk. In de Goese gemeenteraad was er gisteren een rijke oogst aan initiatiefvoorstellen en moties. Een door het college overgeno men initiatiefvoorstel van de PvdA, dat overigens al in decem ber was ingediend maar toen was aangehouden, om minima vijf euro korting te geven op een aanvullende ziektekostenverze kering, werd raadsbx-eed om armd. De SGP/ChristenUnie boekte een succesje met haar motie, die behelst dat in de Goese biblio theek een jongereninformatie- punt moet komen. GroenLinks deelde mee in de feestvreugde, want haar initia tiefvoorstel om de verkiezings editie van het gemeentelijk blad Samenspel door TGP huis-aan-huis te laten versprei den, kreeg royaal bijval. Ge woonlijk wordt Samenspel door bezorgers van de Woonkrant be zorgd, maar die doen lang niet alle adressen aan. De bezorgers klaren de klus wel voor 600 eu ro, terwijl bij TPG dik 3000 eu ro moet worden afgetikt, maar dan heb je ook wat. Ook tevreden WD-ers. Hun mo tie om de Nansenbaan direct door te trekken en niet te wach ten totdat de gemeente de zuide lijke ontsluitingsweg, die aan sluit op de Nansenbaan, rond heeft, werd aangenomen met de kleinst mogelijke meerderheid: 12-11. Het CDA vond de motie overbodig, maar steunde die toch. Na de verkiezingsstrijd moet je weer een coalitie sme den en dan kun je maar beter vriendjes zijn. wordt gehouden, kunnen belang stellenden op de plannen reage ren. De provincie zal op basis van de reacties de plannen zo mogelijk aanpassen. Het deel door de bebouwde kom wordt dit jaar na de zomervakantie op de schop genomen. De aanleg van het fietspad laat langer op zich wgchten, tot eind 2007. Er moet nog grond worden vei*wor- ven en het bestemmingsplan moet worden aangepast. STREEKACTIVITEITEN BAARLAND - The Cameronian, 19.30 uur: blijspel toneelvereniging Baarland. ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje, 20.00 uur: Zeeuwse avond met Hans Dinge- manse. Jan Gunter, Engel Reijnhoudt; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; Het Snooker Centrum, 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: voor jeugd 12 t/m 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29