drillen jeugd krijgt bijval ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Chirac suggereert gebruik Europa groeit kernwapens tegen terreur PZC PZC Haïtianen lijden onder straatgevechten Auto Politie ondervraagt Gretta Duisenberg nskforce wil kanslozen discipline leren in kazernes A Q9 raymondomaandmenu 23,501 s erdachte wil f aag langer in vangenis zitten Soullegende overleden Traumaheli ook 's avonds 21 Drankverbod jeugd lijkt kansloos Kernenergie onvermijdelijk Tapijt van internationale allure Breuk Wennemars en Orie Ue jaargang no. 17 gad 20 januari 2006 nummer 1,25 ochtend ZJ zw 5 11 middag Vooraf een Als hoofdgerecht Het dessert is carpaccio van gebakken tilapiafilet een klassieke tonijn met een met een saus crème brülée mosterd-limoen van doperwtjes met Zeeuws dressing babbelaarijs cel. (01 18) 441 441 www.raymondo.nl internet: www.pzc.nl BianMiimNHnaMnaHMBHnaMHHMnaMMBa i,,, radactie binnenland KHAAG - Staatssecreta- i'anHoof van Sociale Za- ijet wel iets in het idee voorzitter De Boer van 1 Taskforce Jeugdwerk- deid om kansloze jonge- londer werk of oplei- j in een kazerneachtige |eving discipline bij te Ijen. „Hij begrijpt de ge il He", aldus zijn woord- ister gisteren. van Defensie, llsseeretaris Van der Knaap, iw.i e](t van een sympathiek Maar behalve het beschik- stellen van overtollige ter- jn en gebouwen, ziet hij imogelijkheden voor Defen- jm mee te werken. „De in- in 5» mm van nieuwe militairen gt al zoveel instructiecapaci- dat we daar niet nog eens iro jenden probleemjongeren bij to? men hebben", zei een woord- jstervan Van der Knaap, vroeg gisteren extra dacht voor circa 40.000 jongeren. Het kabinet ie vorig jaar al dat gemeen- dropouts tot en met 23 jaar i; is naar school kunnen stu- Maar de weigerachtigen .en volgens De Boer hard ac: idenaangepakt. aarstomen to' wp-één-begeleiding is niet nïc |elijk, omdat het om grote lallen gaat. Daarom pleit De ervoor hen in grote groe- fi1 (Advertentie) Bent u de Controller (m/v) die Accountants- en Adviesgroep Rijkse zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van fee of één van de vele andere vacatures. pen op te vangen om ze discipli ne bij te brengen. Dat moet hen klaarstomen voor school of werk. De Boer denkt aan kazernes die leegkomen. Hij wil een training van driekwart jaar tot een jaar. Het benodigde geld is volgens De Boer beschikbaar. Gemeen ten en het Rijk hebben er een budget voor. De Boer komt met zijn idee in de week dat het Sociaal en Cultureel Planbu reau meldde dat van de allochto ne jongeren 40 procent werkloos is. Het idee van De Boer valt bij een meerderheid in de Tweede Kamer in goede aarde. Het moet nog wel goed worden uitge werkt, zei WD-Kamerlid Örgu. Het CDA vindt het naadloos aansluiten bij de mogelijkheid voor gemeenten om jongeren tot 23 jaar een leerplicht op te leg gen. Wie zich daaraan onttrekt, kan worden aangepakt, stelt Ka merlid Hijum. Zo werkt de Rot terdamse CDA-wethouder Ge luk aan een plan om jongeren die niet meer op school zitten en geen diploma of werk hebben, verplicht te laten werken. De PvdA ziet er ook iets in, maar vraagt zich af wat er te recht is gekomen van een toezeg ging van het kabinet eind 2003 over een soortgelijk initiatief. Er zou met gemeenten gewerkt worden aan uitbreiding van het project De Uitdaging, waarbij probleemjeugd uit grote steden een defensieberoepsopleiding volgde in een kazerne in Bus- sum. Verder wil PvdA-Kamer- lid Bussemaker dat werkgevers die kansarme jongeren perspec tief bieden, worden beloond en werkgevers die discrimineren een boete krijgen. GroenLinks vindt het idee kortzichtig. De kansloze jongeren kunnen vol gens deze partij beter aan het werk worden gezet in de bouw van nieuwe jeugdcentra in pro bleemwijken, dan worden geïso leerd in kazernes. ANP pagina 3 sergeanten kunnen drop-outs drillen •Q'frAector Dooms IDELBURG - Waar kon hij jbeter thuis voelen dan in de f? ilentiaire inrichting De To- in Middelburg? De 44-ja- man zonder vaste- woon of ijfplaats reageerde giste- io k idan ook verbaasd toen recht- ^Jlkpresident R. Reinarz naar adres vroeg. woon in het Huis van Bewa- jnatuuiiijk en dat bevalt me i. Laat me daar zitten, me een paar jaar gevange- r af", liep hij alvast vooruit ïjn strafzaak. m verdachte gaf grif toe vorig zomer dertien woninginbra- te hebben gepleegd: zeven ""elburg, vijf in Oost-Sou- één in Vlissingen. Offi- van Justitie R. Jeuken eiste s.'-rPiaar gevangenisstraf. Deo verdachte was tien jaar niet ■i;; 'aanraking geweest met jus- omdat hij een vaste baan Toen hij zijn werk ijtraakte ging het mis. De van de woninginbraken be- onder meer uit gsm-tele- jjj5 is, camera's, bankpasjes en 2.0' hield de man aan toen op een gestolen fiets reed. idsmanH. Dunsbergen vroeg gevangenisstraf te matigen. vindt het wel best maar het moet wel een zijn", zei de strafpleiter cy- PORT-AU-PRINCE - Personeel van Artsen zonder Grenzen verzorgt patiënten in het overvolle Sint Jozef-ziekenhuis in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. Honderden burgers zijn het slachtoffer van gevechten tussen bewapende groepen in de stad. Volgens ooggetuigen wordt er ook gericht geschoten op burgers die part noch deel hebben aan de strijd.In het straatarme Haïti is het al bijna twee jaar on rustig. Na de gewapende opstand tegen de democratisch gekozen Aristide trad een tijdelijke regering aan. De VN stuurde een vredesmacht van 7500 man, die nog al tijd geen controle heeft over Port-au-Prince. Donderdag vielen bij de grens tussen Haïti en de Dominicaanse Republiek twee doden toen een menigte Haïtianen pro beerde het buurland binnen te dringen. Spaanse VN-militairen openden daarop het vuur. De Haïtianen waren woedend over de dood van 25 landgenoten. Men sensmokkelaars hadden die laten stikken in een vrachtwagen. foto RTR fechtbank doet 1 februari spraak. door Hans Heijt en Patrick Selbach BREST - Frankrijk houdt zich het recht voor nucleaire wapens in te zetten tegen een staat die een terreuraanslag tegen het land uitvoert. President Chirac maakte dat gisteren duidelijk tij dens een bezoek aan het noord westen van het land, waar nucle aire onderzeeërs van Frankrijk liggen. Chirac zei dat Frankrijk hard moet kunnen terugslaan tegen een staat die terreurmiddelen ge bruikt op Franse bodem. Daar bij doelde hij onder meer op de inzet van massavernietigingswa pens tegen Frankrijk. „Het ant woord kan conventioneel zijn, maar ook van een andere orde", zei Chirac. De president verklaarde dat Frankrijk zijn nucleaire wapen arsenaal zo heeft ingericht dat flexibel op elke dreiging kan worden gereageerd. De presi dent noemde geen naam van een land waartegen de waarschu wing mogelijk was gericht. Ook liet hij zich niet uit over het eventueel inzetten van kernwa pens tegen terreurgroepen, hij sprak alleen over terroristische staten. De leider van het terroristische Al Qaeda-netwerk, Osama bin Laden, heeft gezegd dat er nieu we aanslagen in de Verenigde Staten 'in voorbereiding' zijn. Bin Laden verklaarde dat op een geluidsopname die gisteren door de Arabische nieuwszen der Al Jazeera is uitgezonden. Volgens de omroep is de opna me in december gemaakt. Ex- perts van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA zeiden dat het zeer waarschijnlijk om Bin La den gaat op de tape. Bin Laden biedt de Amerikanen ook een 'langdurig bestand 'aan onder de voorwaarde dat de VS zich uit Afghanistan en Irak te rugtrekken. Hij verwees naar opiniepeilingen in de VS die uit wijzen dat steeds meer Amerika nen pleiten voor terugtrekking uit Irak. Het Witte Huis in Was hington zei gisteren het voorge stelde bestand te verwerpen en 'niet met terroristen te onder handelen'. De laatste keer dat de geboren Saoediër Bin Laden van zich liet horen, was op 27 december 2004, ook via een geluidsopna me. ANP/AFP/RTR/EFE LOS ANGELES - De Amerikaanse soulzanger Wilson Pickett is gis teren op 64-jarige leeftijd overleden. Hij bezweek aan een hartaan val, meldde zijn manager. Pickett scoorde hits als Mustang Sally en In The Midnight Hour. Op de foto Pickett tijdens zijn optreden op het Jazz in Vienne-festival van juli 2000 in Frankrijk. foto EPA DEN HAAG - De Rotterdamse traumahelikopter kan vanaf 1 fe bruari bij ernstige ongelukken in Zeeland ook 's avonds wor den ingezet. Daarover zijn na ja renlang gepraat afspraken ge maakt met minister Hooger- vorst (Volksgezondheid). De traumahelikoptercentra zijn gevestigd in Rotterdam, Gronin gen, Amsterdam en Nijmegen. Toyota Prius parkeert op eigen houtje Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) krijgt onvoldoen de politieke steun voor het door hem voorgestelde alcohol verbod voor jongeren onder 18 jaar. Politieke partijen en deskundigen denken dat een verbod niet is te handhaven. In plaats daarvan wordt ge- hamerd op de opvoedende rol van ouders. In de ogen van de nieuwe Delta-directeur P. Boerma is kernenergie onvermijdelijk. Hij ziet Zeeland als plek voor een nieuwe kerncentrale wel zitten. „Het is een econo misch sommetje. In Zeeland staat al een centra le en er is nog ruimte naast voor een tweede." r-Tj Boei-ma volgt dit jaar D. Luteijn op bij Delta. Fotograaf Bruce White maakt een foto van het ta pijt 'Zierikzee'. Binnenkort is duidelijk of het naar New York gaat voor een ex positie van de belangrijkste tapijten. 1 w Drie weken voor het begin van de Olympische Winter spelen in Turijn hebben schaatser Erben Wenne mars en coach Jac Orie de samenwerking verbroken. Het vertrou wen in elkaar is weg. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Redactie en Reac tie: 20; Auto: 21 en 23. BRUSSEL - De Europese Unie kampt met een groeiend over schot aan suiker. De suikerberg groeit dit jaar naar zo'n 1,5 mil joen ton, voorspelden gisteren Brusselse deskundigen. De berg groeit omdat de export naar landen buiten de EU tegen valt. Europees Commissaris Fi scher Boel broedt op maatrege len, bevestigde haar woordvoer der. Een omstreden optie is om de productielimieten voor ko mend seizoen nog te verlagen. De EU-landen besloten in no vember om de steun voor Euro pese telers van suikerbieten af te bouwen. Ze willen minder prijssteun geven en meer suiker toelaten van buiten de EU, voor al uit Brazilië. Het Europees Parlement adviseerde gisteren positief over het besluit tot her vorming. In Zeeland bestaat de vrees dat deze ingreep duizend banen zal kosten. ANP door Sander Kuypers AMSTERDAM - De politie in Amsterdam ondervraagt van daag Gretta Duisenberg over haar omstreden uitspraken in het televisieprogramma Het Zwarte Schaap. Als gast maakte ze daar in no vember een opmerking over vrouwen uit de Joodse gemeen schap in Amsterdam. Duisen berg zei over hen: „Ze annexe ren niet alleen de Palestijnse ge bieden, maar ook de restaurants van Oud-Zuid." Een aantal mensen uit de Jood se gemeenschap deed daarop aangifte bij de politie, wegens belediging. Justitie bekijkt of Duisenberg strafrechtelijk voor deze opmerking moet worden vervolgd. De raadsman van Duisenberg, V. Koppe, bevestigde gisteren dat zijn cliënte met de Amster damse politie zal praten. Hij ver wacht niet dat het uiteindelijk tot een straf rechtelijke aanpak komt. Koppe: „Ik heb de uitzen ding bekeken en het lijkt mij evi dent dat mevrouw Duisenberg geen uitspraken heeft gedaan die je als strafbaar kunt kwalifi ceren. Ik ga er dan ook vanuit dat de officier van justitie na het verhoor zal besluiten Gretta Duisenberg niet te vervolgen." Het is niet voor het eerst dat het OM zich buigt over een omstre den uitspraak van Duisenberg. Federatief Joods Nederland (FJN) deed in 2003 aangifte we gens haar uitspraak dat de Is raëlische bezetting van de Pales tijnse gebieden erger was dan de nazi-bezetting van Neder land. Ook vroeg FJN justitie eer der zich te buigen over Duisen- bergs uitspraak dat ze zes mil joen handtekeningen wilde op halen voor Stop de bezetting. Met dit aantal zou ze refereren aan het aantal joden dat de na zi's hebben vermoord. ANP (Advertentie) Het team uit Nijmegen zal met zijn helikopter in principe 24 uur paraat zijn. In feite gaat het om een proef. Er komt een anderhalf jaar ver gend onderzoek naar onder meer noodzaak en gezondheids winst van de nachtelijke inzet. De minister besluit daarna of die uitbreiding wordt voortge zet. ANP jTummejv_ postco plaats. telefoon; e-mail: (postlbankrekenmgnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proelabonnemenl gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,55)" CU per kwartaal met automatische incasso 59.75)* O per iaar met automatische incasso 229.201*. mei gratis PZC-paraplu Kijk op www.pic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 W8 Goes s'Tmssnssssso1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1