Orie breekt met Wennemars irajicek treft Mauresmo na vinst op Mirza Rojas brengt zaal in vervoering Goede gevoel Sluiter komt wellicht later Hewitt en Pierce al klaar in Melbourne www.autosturm .nl 17 Schaatser nu zonder succescoach naar Olympische Spelen Nog volop tickets voor Spelen Eenhoorn selecteert Jones Kiplagat gaat naar WK veldlopen Oltmans neemt Schot op in selectie Audina in kwartfinale SPECTACULAIRE PRIJZEN! vrijdag 20 januari 2006 Coach Zwolle neg na flinke bedreigingen ZffOLLE - Vanwege ernsti ge bedreigingen van sup- Jortcrs heeft Hennie Spij kerman gisteren zijn func tie als trainer van FC Zwol le neergelegd. Zowel op het „erk als in de privé-sfeer voelde de coach zich onvei lig, Dit ging zelfs zover dat Spijkerman een periode persoonlijke beveiliging neeg. Spijkerman stelde de club leiding gisteren voor een voldongen feit na een on derhoud met zaakwaarne mer Jan Reker, directeur r5n de Coaches Betaald Voetbal (CBV). Hij diende B)n ontslag in. Voorzitter Ronald van Vliet reageerde verbijsterd. „Het mag niet i dat terreur-, want zo ik het, aanleiding is jol deze breuk. Maar het is belaas wel de waarheid." Een klein deel van de Zwol se supporters had het al >r gemunt op de trai- die verantwoordelijk weid gehouden voor de ma tige resultaten van de laat ste maanden. FC Zwolle in de laatste vijf wedstrijden slechts één Hint. Na de grote neder- (0-5) tegen Excelsior an vorige week escaleerde desituatie zodanig dat Spij kerman onder politiebege- naar huis werd ge bracht. geregeldheden heb ben inmiddels geleid tot vier stadionverboden, in lengte variërend van ruim twee jaar tot negen jaar vanwege ernstige bedrei- an een steward. Van Vliet noemde de situa te gisteren buitengewoon betreurenswaardig. „Spij kerman is het slachtoffer geworden van respectloos gedrag, een ander woord is er met voor. Het optreden van enkele supporters afge lopen vrijdag is te treurig voor woorden." Spijkerman was gister avond onbereikbaar voor commentaar. door Peter van der Hulst en Gijs van Oosten DEN HAAG/HEERENVEEN - Jac Orie heeft drie weken voor het begin van de Olympische Spelen het vertrouwen opge zegd in schaatser Erben Wenne mars. De relatie is volgens de coach geschaad. Een verdere sa menwerking is uitgesloten. Wen nemars is met stomheid gesla gen. „Ik vind dit superheftig." Op initiatief van Wennemars voerden beiden maandag een ge sprek. De schaatser steekt al maanden slecht in zijn vel en had het gevoel dat het met hem de verkeerde kant opging. „Ik heb mijn onvrede geuit", aldus Wennemars. „Ik heb gezegd dat ik geen vertrouwen meer in zijn aanpak had. We gingen uit el kaar met de afspraak dat we op weg naar Turijn goed zouden sa menwerken." Orie deelde Wennemars een dag later mee dat de samenwerking ten einde was. Wennemars: „Jac belde me en vertelde dat hij mijn coach niet meer was. Heel gek, ook omdat daarna geen con tact meer mogelijk was. Ik heb hem niet meer gesproken. Be middeling had ook geen zin." Orie is ogenschijnlijk gekwetst door de kritiek van Wennemars maar doet zijn best zich op de vlakte te houden. „In vertrou wenskwesties doe ik geen con cessies", aldus Orie. „Als je niet met het volle vertrouwen met een sporter naar de Spelen gaat, dan is het gedoemd te mis lukken. Ik vind het verschrikke lijk wat er is gebeurd en ik heb er slapeloze nachten van ge had." Onomkeerbaar Voor Orie is het een onomkeer baar proces. Het management van de Postcode Loterij-schaats ploeg handelt de kwestie verder af. Wennemars: „Het is snel ge gaan. Ik was er een paar dagen gelaten onder, maar nu dringt het besef tot me door. Het is nooit mijn intentie geweest'öm een breuk te forceren. Jac heeft mijn kritiek als een motie van BrGertjan van Geen iLBOURNE - De eerste echte i!p is daar, nu is het tijd voor grote vis op de Australian en. Michaëlla Krajicek mag in een van de twee gro- >tadions van Melbourne Park en zien wat ze echt waard is. p Amélie Mauresmo, de mmerdrie van de wereld. ajicek toonde gisterochtend oeg dat er echt rekening met irgehouden moet worden. Ze pteSania Mirza, de nummer van de wereld met 6-3 7-5. zelfs met minder hor- en stoten gepaard dan haai de ronde tegen Kristina ndi. „Krajicek is nu de eer- Nederlandse vrouw bij de &32 in Melbourne sinds Mi- ®0remans in 2000. De enige ooit de laatste 16 bereikte Brenda Schultz in 1995 en k Krajicek, in 2006 in offi- k toernooien nog zonder ne- foag, is het nog niet zo ver. ioltz bereikte de toptien, die Krajicek dichtbij lijkt, nog ver weg is. Hoewel ze prestatie van vorig jaar - «laag in de tweede ronde - róeterde, stijgt ze door deze overwinningen nog altijd "aar een plek bij de beste gvan de wereld. Dat ze haar leeftijd al ver is, staat fbuiten kijf. «winning op de negentien- Mirza, de eerste Indiase r die de tophonderd be- ieft wat dat betreft wel 'ot nadenken. Mirza maak- jfn fabuleus 2005 door en is a wereldster in eigen land, die zonder bodyguards over Balkan. Door Serena Willi- ria Sjarapova, haar ^vinnaars in respectievelijk Australian Open en US Open "J? jaar, werd haar een grote *t voorspeld, ïansdat Krajicek, sinds tien p zeventien jaar, die woor- zaterdag van Mauresmo te Erben Wennemars (links) en Jac Orie, hier tijdens een van de laatste wereldbekerwedstrijden, werken niet meer samen. Het onderlinge vertrouwen is weg. foto Olaf Kraak/AN P wantrouwen geïnterpreteerd." Hoewel de breuk dinsdag al een feit was, werd die gisteren pas wereldkundig gemaakt. „Ik vind dit klote voor mij en klote voor Jac. We hebben samen vijf wereldtitels gewonnen. Ik zal Jac altijd dankbaar zijn en zal niets slechts over hem zeggen. Onze meningsverschillen waren ook niet zó groot." Orie: „Ik heb nog steeds_ het idee dat Erben in TurijïT goed is voor een medail le. Als sportman heb ik respect voor hem." Orie, opgeleid als bewegingswe tenschapper, maakt sinds 2002 naam met zijn beredeneerde be nadering van het schaatsen. Wennemars ging daarin mee, maar plaatste ook vragen bij die aanpak. Opvallend was dat in december 2004, op aandringen van de schaatser, het trainings programma rigoureus werd om gegooid. Wennemars werd een maand later wereldkampioen sprint. Ook dit seizoen waren er ver schillen van inzicht. Wenne mars stapte in oktober over naar de schaatsschoen van het Amerikaanse merk Marchese. Op gezag van Orie moest hij in december, na de slechte presta ties in de wereldbekerwedstrij den in Turijn, terug naar de Vi king-schoen. Wennemars trok vorige week op met de TVM-rijders in Hamar in het kader van de voorbereiding op de olympische ploegachter volging. Orie ging akkoord, zij het met tegenzin. Het laatste dis cussiepunt was de deelname aan de wereldbekerwedstrijd in Col- lalbo volgende week. Orie wilde daar niets van weten, Wenne mars stond erop dat hij in Italië een wedstrijd zou rijden. Het laatste gesprek met Orie, die vond dat Wennemars al een tijdje raar op hem reageerde, pakte voor de schaatser slecht uit. Wennemars: „Dit valt rauw op m'n dak. Maar ik moet me er bij neerleggen dat Jac mijn coach niet meer is. Ik wil snel weer aan één ding denken: de Olympische Spelen." Orie biedt alle medewerking in de zoektocht naar een oplossing. „Ik wil Erben niets in de weg leggen. Ik hoop dat er een zo goed mogelijk model komt. We zullen hem ook alle faciliteiten bieden. Ik zal alleen niet meer als zijn trainer optreden." Ab Krook, topsportcoördinator van de schaatsbond KNSB, heeft de komende dagen de re gie over de toekomst van Wen nemars. „Ab weet wat ik nodig heb", aldus Wennemars. Van zijn (voormalige) ploeggenoten bij Postcode Loterij heeft hij niets meer gehoord. Alleen assis tent-coach Jakko Jan Leeuwangh heeft hem gebeld. „Dat vind ik ook zo raar, er is geen enkele reactie. Ik vind dit superheftig, heel moeilijk alle maal. Ik voel me ook erg alleen nu." GPD Michaëlla Krajicek heb nog nooit tegen haar ge speeld, dus ik heb geen idee. Maar ze staat niet voor niets in de derde ronde, dus het zal zwaar en interessant worden. Na zaterdag kan ik meer zeg gen", aldus Mauresmo. Om daaraan lachend toe te voegen: „Pas als ze zo serveert als haar broer, is het zaak om bang te worden." Krajicek speelde in haar korte carrière nog niet tegen een top tienspeelster. Natalie Dechy was tot nu toe, op papier, de bes te. In Hasselt won Krajicek van de, destijds, mondiale nummer 13. Het verschil met de echte top is onvergelijkbaar, zeker op een Grand Slam. Hoe dan ook, het voornemen van Krajicek om na haar bereikte doel - winst in de tweede ronde - te gaan genieten in Melbourne, behoeft geen revi sie. Tegen Mirza was ze twee sets lang de bovenliggende par tij, die vanaf het eerste punt haar intenties duidelijk maakte. Op het moment dat ze de deur tot ontsnappen op een kier zag staan, zwaaide Krajicek deze met een ferme zwaai dicht. „Ik heb ervan genoten", lachte Michaëlla Krajicek. „Dit is ge weldig. Ik ga zeker nog meer ge nieten. En dat ik zaterdag in de Rod Laver Arena of het Vodafo- ne Stadion sta, is helemaal su per." GPD TURIJN - Wie volgende maand de Olympische Winterspe len in Turijn wil bezoeken, hoeft nog niet te wanhopen. De organisatie maakte gisteren bekend dat er nog driedui zend hotelkamers en 370.000 kaartjes beschikbaar zijn. In totaal zijn er 1 miljoen tickets. Budgettair loopt de kaartverkoop naar verwachting. Woensdag meldde het organisatiecomité TOROC dat 81 procent is verkocht van het totaal dat was begroot. Boven dien zijn de organisatoren optimistisch. „Dit is een land waar het meeste op het laatste moment gebeurt", zei een woordvoerder hoopvol. ANP NIEUWEGEIN - Bondscoach Robert Eenhoorn van de na tionale honkbalploeg heeft sterspeler Andruw Jones van Atlanta Braves opgenomen in de voorselectie voor de World Baseball Classic. Dat toernooi is van 3 tot en met 20 maart in Japan, Puerto Rico en de Verenigde Staten. Oranje honkbalt in Puerto Rico en, afhankelijk van de prestaties, in de VS. Andruw Jones, van Antilliaanse komaf, was afgelopen sei zoen in de Amerikaanse profcompetitie de meest pro ductieve slagman met 51 homeruns. Eenhoorn heeft zes tig spelers opgeroepen, maar er blijven uiteindelijk dertig internationals over. Tijdens de World Baseball Classic treft Oranje in de voorronde Puerto Rico, Cuba en Pana ma. ANP GROET - Lornah Kiplagat heeft het WK veldlopen, dat begin april in het Japanse Fukuoka plaatsheeft, aan haar wedstrijdprogramma toegevoegd. De atlete uit Groet, die zich medio december in Tilburg nog tot Europees veld loopkampioene kroonde, heeft de Nederlandse atletiek- unie (KNAU) gisteren van haar besluit op de hoogte ge bracht. Het is de tweede keer dat Kiplagat, die vorig jaar in Edmonton eveneens WK-zilver op de halve marathon veroverde, voor Nederland op het WK cross zal uitkomen. Bij haar primeur in 2004 in Brussel eindigde ze als zesde, de beste prestatie ooit in de historie van de Nederlandse, crossatletiek. GPD UTRECHT - Bondscoach Roelant Oltmans van de Neder-' landse hockeymannen heeft de Schotse speler Laurence Docherty in zijn selectie opgenomen. De aanvaller van Klein Zwitserland zit momenteel in een naturalisatiepro cedure. Docherty (25) woont inmiddels langer dan vijf jaar in Nederland. Oltmans verwacht dat Docherty dit jaar speelgerechtigd is voor de Champions Trophy (Span je) en het WK (Duitsland). ANP BIRMINGHAM - Mia Audina is gisteravond bij de All England in Birmingham doorgedrongen tot de kwartfina les. De Nederlandse badmintonster won in de derde ron de in drie games van de Chinese Jiang Yanjiao. De partij duurde bijna een uur: 11-5 6-11 11-6. Audina staat van daag tegenover de als derde geplaatste Wang Chen uit Hongkong. ANP door Gertjan van Geen MELBOURNE - Misschien dat hij er over een week met een goed gevoel op terugkijkt. De Australië-campagne van Rae- mon Sluiter was immers allesbe halve een deceptie. Maar na de nederlaag op de Australian Open tegen Igor Andrejev kocht de Rotterdammer daar natuur lijk helemaal niets voor. „Ik heb best dichtbij gezeten te gen de nummer 26 van de we reld. Dat is aan de ene kant fijn, maar in de tweede ronde van een Grand Slam in vijf sets (6-3 3-6 6-7 6-2 2-6) verliezen is tege lijkertijd heel vervelend." Sluiters ouverture van 2006 moet hem hoop geven op een mooi jaar, dat hem zo veel meer kan brengen dan het vorige. Hij verlaat Down Under met vijf ze ges en twee nederlagen. Niets liever dan wat dan ook wil hij weer een tennisser zijn die res pect afdwingt in het circuit. Daar hoort een fatsoenlijke ran king bij. En niet de positie van 103 waar hij nu staat. Dus keek hij alweer naar volgen de week. Sluiter staat ingeschre ven bij een challenger in het Duitse Heilbronn. Eigenlijk is dat gekkenwerk. „Als ik ook maar iets voel aan mijn lichaam, zeg ik af", zei hij daai- om. „Het is een kwestie van er heen rijden, een handje geven en teruggaan. Er is vast wel een arts te vinden, die constateert dat ik iets aan mijn neus heb." Voor spelers als Sluiter liggen de dilemma's voor het oprapen. Hij is in goede vorm, kan in Heil bronn significante punten sco ren voor de wereldranglijst, maar hij moet ook op zijn fysiek letten. Een week na Heilbronn bereidt het voltallige Davis Cup team zich bij een challenger in Frankrijk immers voor op de ontmoeting met Rusland. Het schema zit daarmee overvol voor Sluiter. „En mijn lichaam heeft nu een behoorlijke op doffer gekregen van die vijf sets. Het probleem alleen is dat ik hier niet zó'n goed resultaat heb neergezet, dat ik zomaar een toernooitje kan afzeggen." GPD Met vier ballen, met zes ballen, met zeven lege wijnglazen op het biljart; het maakt de Mexicaanse kunststoter Roberto Rojas allemaal niets uit. foto Wim Kooyman Biljartballen met glijmiddel, trickshots om van te ivatertanden en uitleg in het Spaans, Nederlands, Engels en Vlaams. De ruim 150 biljartliefhebbers genoten gisteravond met volle teugen tijdens de lezersavond van de PZC in Sluiskil. De conclusie was na afloop simpel en eensluidend: laat de worldcup maar beginnen! door Barry van der Hooft SLUISKIL - Lange band, korte band, lange band, korte band. En dat drie keer in één stoot! Het is opletten geblazen, want het gaat snel als Roberto Rojas begint te tove ren met zijn keu. De Mexicaanse biljarter verzorgt bij hotel-restaurant Dallinga een magnifieke show, die het publiek in vervoe ring brengt. Het commentaar van Martin Spoormans wordt keer op keer met een luid applaus beaamd door een bomvolle zaal: bravo, bravo, bravo! Tijdens de door de PZC aan de vooravond van de worldcup georganiseerde lezers avond blijken Rojas en Spoormans al snel een ingespeeld duo te vormen. De wereld kampioen kunststoten van 2002 is de absolu te smaakmaker, de Belgische biljarter van Delta/Ockenburgh praat het geheel op stijl volle wijze aan elkaar. Het publiek kan er maar geen genoeg van krijgen. Twee Zeeuwse biljarters zijn in de gelukki ge omstandigheid dat ze deze avond een masterclass krijgen van Rojas en Spoor mans. Silvia Eckel uit Hansweert en Bram Sandee uit Nieuw- en Sint Joosland mogen na de introductie van het tweetal aan de ta fel verschijnen en krijgen bruikbare tips. Als een moeilijke bal van Spoormans mis lukt, praat de Belg zich er met een dosis hu mor eenvoudig uit. In Sandee heeft hij op dat gebied zijn gelij ke gevonden. Op de vraag van Spoormans aan Eckel wie haar tegenstanders zijn tij dens de worldcup, moet ze de helft van het antwoord schuldig blijven. „Berry Dallinga en Pierre... Sorry, ik weet het even niet." Sandee weet het wel: „Van Hooijdonk!" En als het Rojas soms niet lukt een carambole te maken, weet Spoormans ook hoe dat komt: „Er zit wat glijmiddel op de ballen van Roberto, om ze beter te laten rollen..." Lege wijnglazen Rojas laat Eckel ook een carambole met de achterkant van haar keu maken en de Mexi caan speelt even later een kort partijtje drie banden tegen Spoormans. Rojas sluit voor de pauze af met een paar fantasiestoten en laat 25 minuten later zien wat hij nog alle maal in huis heeft. Daar is slechts één woord voor: magnifiek. Met vier ballen, met zes ballen, met zeven lege wijnglazen op het biljart; het maakt hem allemaal niets uit. De ene na de andere prachtige stoot ver trekt vanaf zijn 520 gram wegende keu. Blote handen Bij één van de pogingen sneuvelt dan toch een glas, maar dat neemt iedereen voor lief. Het applaus wordt steeds luider, omdat de stoten steeds mooier worden. Zelfs zonder keu en met enkel zijn blote handen maakt Rojas een aantal caramboles. „Ik heb al veel gezien, maar dit nog nooit", zegt Patrick Vasseur uit Cadzand. Het genieten duurt tot de klok van kwart voor elf en wordt afgesloten met een vrouw op het biljart. Priscilla Dallinga mag over de breedte van het laken gaan liggen en Ro jas zal de bal eroverheen stoten om een ca rambole te maken. Pas bij de negende po ging wordt de jongedame uit haar lijden ver lost. Wat volgt, is wederom een alleszeggend ap plaus. van onze sportredactie MELBOURNE - Tennismin- nend Down Under beleefde gis teren een domper. De Argentijn se tennisser Juan Ignacio Chela schakelde publiekslieveling Lleyton Hewitt uit in de tweede ronde van de Australian Open. De nummer drie van de plaat singslijst, vorig jaar finalist in Melbourne, verloor in vier sets: 4-6 4-6 7-6 2-6. Het duel tussen de driftkikkers Chela en Hewitt verliep dit keer zonder incidenten. Vorig jaar was er veel ophef nadat de Ar gentijn bij het wisselen van baanvak in de richting van de Australiër spuugde. Het kwam Chela op een forse boete te staan. Nu vocht de Australische publieksspeler vooral tegen zich zelf. Hewitt kwam absoluut niet in zijn spel en slaagde er maar niet in om breekpunten te benut-' ten. Het eerste Grand Slamtoernooi van 2006 raakte op de vierde speeldag ook de als vijfde ge-; plaatste Franse tennisster Mary Pierce kwijt. Zij verloor in de tweede ronde van de Benesova. De 22-jarige Tsjechische mepte Pierce in twee sets van de baan: 6-3 7-5. Benesova verloor vorige week nog de finale van Hobart van de Nederlandse Michaëlla Krajicek. ANP (Advertentie) DE MOOISTE OCCASIONS VOOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17