Leven op platteland beter PZC Strategie blijft Zeeuws en zelfstandig Axelse leraar krijgt prijs project over genocide Remkes stelt Zeeland geld voor veiligheid in het vooruitzicht populairste studie aan hogeschool 13 Mensen buiten steden positiever over hun omgeving Terneuzense kan niet ophouden met stalken van ex-vriend Overal stemmen in vijf gemeenten Vrouwen in Goes mishandeld Duwbootcombinatie in problemen Kettingbotsing op A58 Bejaarde fietser gewond Sociaal Werk joorRenlSchner ÏUSSINGEN - De opleiding So- daal Werk is aan de Hogeschool Zeeland veruit de populairste studierichting- In totaal 23,03 procent van de nieuwe studen ten heelt dit schooljaar gekozen voor die opleiding. Onder Sociaal Werk vallen: So- Pedagogische Hulpverle ning, Maatschappelijk Werk en Dienstverlening en MBO-Social Work. Voor deze richtingen hebben res pectievelijk 138,71 en 92 studen ten gekozen. Buitenlandse stu ken hebben zich niet voor de- vrijdag 20 januari 2006 Oude tweede plaats, qua popu lariteit aan de Hogeschool Zee- jrnd. komt de Pabo opleiding jötleraar in het basisonderwijs, ret 14,31 procent (187 in totaal) m de nieuwe studenten. is de opleiding Economie a Management met 11,48 pro cent (150 in totaal) van de nieu we studenten. Onder deze oplei- vallen Bedrijfseconomie, Commerciële Economie en Inter nationale Business en Manage ment Studies. Deze laatste rich ting is het populairst bij buiten landse studenten (243 van de in 276 buitenlandse studen- len). ïerpleegkunde In volgorde van populariteit vol len verder Zorg en Welzijn (Ver- ileegkunde) met 8,34 procent, techniek (6,5 procent), Recht en Bestuur (6,04 procent), Perso en Arbeid (5,28 procent), Communicatie (4,97 procent), Maritiem (4,28 procent) en Infor matica (3,29 procent). Op de internetsite van de «j| Hogeschool Zeeland kunnen ynkomende studenten zich Bïënteren op de aanbod van de chool. Gelet op het gebruik van deze genoemde studiekiezer, gaat ie meeste belangstelling uit a maar Zorg en Welzijn, daarna Economie en Management, jq Onderwijs, Techniek, Sociaal j Werk, Maritiem, Communicatie, Informatica, Architectuur en louw en Toerisme. loor Aector Dooms IDELBURG - Een 28-jarige iw uit Terneuzen blijft door met het stalken van een laan. Vorig jaar mei werd ze ging van de Terneuze- veroordeeld door de politie- iter en werd haar tevens con- tverbod met het slachtoffer Nog geen maand later rifl de vrouw haar (ex)vriend wer lastig met brieven en tele- Iwntjes. Ook hield ze zich op lij zijn woning, belde ze aan en lel een zoenafdruk van lippen stift achter op het naamplaatje. DeTerneuzense werd weer opge pakt en zit inmiddels drie maan- tn in voorarrest. De (nieuwe) lalkingszaak diende gisteren ij de rechtbank in Middelburg. Officier van justitie R. Jeuken ond het lastig om een passende isle formuleren. Hij eiste een i® gevangenisstraf, waarvan «At maanden voorwaardelijk. Daaraan moet de voorwaarde ïorden verbonden dat verdach ts bij haar zuster in Zevenaar gat wonen. De officier vroeg de roeftijd voor twee maanden tonvaardelijke gevangenis je met een jaar te verlengen, feder moet contact- en straat- ■Kbod haar ervan weerhouden teweer in de fout te gaan. 'trdachte zei twee jaar geleden hem verliefd te zijn gewor- fcuneen discotheek in Terneu- Toen de man de relatie Eindigde nam ze daar geen ge- mee. „Het is al ander- i® jaar bezig. Ik moet serieus Wnvegen om te verhuizen, wat agenlijk belachelijk is", vertel- de Terneuzenaar tijdens de plting. De vrouw verzekerde meer van hem te houden, jj®rdat bleek niet uit de (lief- tejbrief die ze amper anderhal- week geleden vanuit de ge- *nngenis naar hem had ge stuurd. slachtoffer oeg 500 euro ®artengeld. Raadsman A. Sol p^nde dat de schadevergoe- ngniet ontvankelijk moet wor- 7verklaard. Hij beweerde dat jaangifte van de man niet hele- JJJbetrouwbaar was. Sol ver- Efder naar de gebrekkige Ming bij zijn cliënte, die hem het verstand van «Puber heeft. Sol vond dever- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Hel leven op het platteland is beter dan in de stad. Maar als plattelandsstre ken met elkaar worden vergele ken, is de leefsituatie in Zee land, Groningen, Drenthe en Friesland wat minder dan el ders in Nederland. Dat blijkt uit de studie 'Thuis op het platteland' die gisteren is gepresenteerd door het Sociaal Cultureel Planbureau (CPB). Daarin is de leefsituatie van het platteland vergeleken met die van de stad. De ruim zes miljoen Nederlan ders die in weinig of niet verste delijkt gebied wonen (in Zee land worden alleen Goes, Mid delburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee daar niet toe gere kend) zijn tevredener over hun leefsituatie dan stedelingen. Plattelanders wonen over het al gemeen ruimer en vrijer, zijn ge zonder, hebben minder stress, voelen zich veiliger, zijn tevre den met hun inkomen en heb ben betere contacten met hun buren. Het onderzoek 'bevestigt groten deels het traditionele idyllische beeld' van het platteland, aldus het SCP, maar enige nuancering is op zijn plaats. Het werk op het platteland is relatief vaak fy siek zwaar, de werkomstandig heden zijn niet altijd gezond, ba nen hebben een relatief laag ni veau en de werkgelegenheid loopt terug. Gepensioneerden De ontgroening - uittocht van jongeren - van het platteland houdt gelijke tred met de vergrij zing. Onder de werkenden stijgt het percentage hoogopgeleiden minder snel dan in de stad. In de landelijke gebieden vestigen zich relatief veel vroegtijdig ge pensioneerden. Voor bedrijven is het daardoor mogelijk minder interessant zich daar te vestigen. Vergeleken met andere platte landsgebieden is de kans op werkloosheid in Zeeland, Fries land, Groningen en Drenthe gro ter. Er komen relatief veel tijde lijke contracten voor, het aantal zelfstandigen is kleiner en er zijn meer deeltijdbanen. In de noordelijke provincies en Zee land is de kans op zwakke scho len bovendien groter en blijken kinderen slechter te presteren dan elders. Overigens heeft het spreken van streektaal geen na delige invloed op leerprestaties. Verder zijn op het platteland de voorzieningen minder. Mensen moeten grotere afstanden afleg gen naar de supermarkt, het postkantoor, de huisarts of het ziekenhuis. Plattelanders zijn daardoor wel mobieler. Het auto gebruik is de afgelopen twaalf jaar sterk gestegen en het ge bruik van de plattelandsbus af genomen. Het bezit van meerde re auto's 'blijkt een fenomeen van het platteland', aldus het SCP. Een op de drie huishou dens bezit er meerdere auto's, te gen één op de vijf in heel Neder land. Aangezien cle verwachting is dat de verschraling van het voorzie ningenniveau en het openbaar vervoer doorgaat, zijn plattelan ders zonder auto in het nadeel. Ze worden ook zeldzamer. De echte 'vervoersarmoede' beperkt zich tot een kleinere groep al leenstaanden, voornamelijk oudere vrouwen zonder rijbe wijs. Geschiedenisleraar Dirk Roodzand met Michelle Lambert (rechts) en Evelien Dekker. foto Wim Kooyman door Paul Begijn TERNEUZEN - De Universiteit van Amsterdam onderscheidt ge schiedenisleraar Dirk Roodzant van het Zeldenrust-Steelantcol- lege in Terneuzen binnenkort met de Nederlandse educatie- prijs. Zijn onderwijsproject over genociden en holocaust wordt als het beste van Neder land betiteld. De Universiteit van Amster dam lanceerde een wedstrijd idee voor een onderwijsproject over genociden, oftewel volke renmoorden. De Universiteit van Amsterdam sprong daar mee in op de wereldwijde dag van holocaustherdenking, op 27 januari, die door secreta ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties in het leven is geroepen. Alle scholen in Nederland kon den aan de wedstrijd meedoen. De in Axel woonachtige Rood zant hoefde niet lang over deel name na te denken. „Het is een onderwerp dat in mijn straatje ligt. Ik heb al eerder soortgelij ke projecten over genociden ge daan. Ik heb me daarbij vooral verdiept in de Armeense genoci den." De Armeense genocide is de naam voor de moord op hon derdduizenden tot miljoenen Ar meniërs in het Ottomaanse Rijk, tijdens het regime van de Jonge Turken (1915 tot 1917). Roodzant zelf blijft bescheiden onder alle eer die hem ten goede komt. „Winnen is bijzaak", gaf de geschiedenisleraar vooraf al aan. Roodzant heeft nog niet ge hoord waarom zijn project de hoofdprijs heeft gekregen, al heeft hij wel een idee. „Veel onderwerpen over geschie denis zijn vaak te algemeen en oppervlakkig. Ik heb mij meer toegelegd op het microniveau van de genociden. Zo moesten de leerlingen zich maandenlang voorbereiden op een werkstuk door het lezen van verslagen van getuigen. Ik bedoel: twaalf honderd doden is maar een cij fer, maar elke getuige heeft een verhaal over de gebeurtenis sen." Rillingen Roodzant gaf het project vorig schooljaar aan de leerlingen van atheneum vijf. De leerlingen Mi chelle Lambert (17) en Evelien Dekker (18), nu atheneum zes, hebben goede ervaringen met het project. Samen maakte ze een werkstuk waarin ze de geno ciden in Rwanda en Burundi ver geleken met de holocaust in Duitsland. Het getuigenverslag van een slachtoffer uit een geno cide maakte bij Evelien de nodi ge emoties los. „Bij het lezen van zulke verhalen krijg je toch kippenvel en gaan er koude ril lingen door je lijf." Vrijdag 27 januari reist Rood zant samen met een aantal leer lingen af naar Amsterdam om de prijs in ontvangst te nemen. Op de Universiteit van Amster dam krijgt Roodzant de prijs overhandigd door Jules Schel vis, een overlevende van de holo caust. Peter Boerma volgt David Luteijn op als directeur energiebedrijf Delta 'g naar het gezin van haar tt wel een goed voorstel. Opraak op 1 februari. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta heeft een nieuwe di recteur. Peter Boerma (51) is door de raad van commissaris sen benoemd als opvolger van David Luteijn. Die vertrekt op 1 juni als algemeen directeur. Zijn opvolger gaat al op 1 maart aan de slag om zich in te wer ken. Boerma is zijn loopbaan in 1978 begonnen bij Shell Internatio nal. Als kersvers afgestudeerd mijnbouwkundig ingenieur aan de TU Delft ging hij direct aan het werk voor Shell Internatio nal Petroleum in Aberdeen, Lon den en Brunei (Zuid-Oost Azië). Van 1991 tot 2005 heeft hij ver schillende managementfuncties bekleed bij Stork. Zo was hij on der meer algemeen directeur van het consortium bedrijven dat zich bezighield met de reno vatie van het aardgasveld in het Groningse Slochteren. De afge lopen twee jaar was Boerma di visiedirecteur van Stork Work- sphere. Boerma - van plan om in Zee land te komen wonen - wil het huidige beleid van Delta voort zetten. „De strategie van Delta is uitstekend. De afgelopen ja ren heeft het bedrijf het finan cieel goed gedaan en heeft het zich omgevormd van een nutsbe drijf naar een commerciële on derneming. Uitgangspunten zijn Zeeuws en zelfstandig en het aanbieden van een volledig pak ket aan diensten. Aan die strate gie wil ik vasthouden. Het aan bieden van zoveel mogelijk dien sten maakt het bedrijf sterk. On danks investeringen en veel za kelijke klanten buiten de provin cie is het vanzelfsprekend dat Delta Zeeuws is en blijft. Ik kan me niet voorstellen dat het hoofdkantoor uit Middelburg vertrekt." Het kabinetsvoorstel om de ener giebedrijven op te splitsen in een commerciële en netwerktak wijst Boerma van de hand. „Het is niet logisch de energiebedrij ven te splitsen. Waar andere in dustrieën doen aan ketenverlen ging, worden de energiebedrij ven juist uit elkaar gehaald. Dat is bij de Nederlandse Spoorwe gen ook gebeurd." trales vindt Boerma passé. „Technisch zijn kernreactoren enorm verbeterd en veiliger ge worden. Problemen met het af val? Wat doen we dan met het af val van gas, kooldioxide? Dat probleem is veel groter dan het vraagstuk van het kernafval. Sommetje Peter Boerma: Op de langere termijn is kernenergie onvermijde lijk." foto Delta Boerma denkt, net als Luteijn, dat Nederland het moet hebben van drie energiebronnen: scho ne fossiele brandstoffen, kerne nergie en duurzame energie. Geen alternatieven „Gas is nu een belangrijke ener giebron. Op korte termijn zie ik geen andere alternatieve ener giebronnen. Op de langere ter mijn is kernenergie onvermijde lijk. Als we geen kerncentrales bouwen, moeten we stroom im porteren. Dan komt er hoogst waarschijnlijk elektriciteit van kerncentrales uit Frankrijk bin nen." Discussies over de veiligheid en het afvalprobleem van kerncen- De nieuwe Delta-directeur ziet Zeeland als plek voor een nieu we kerncentrale wel zitten. „Het is een economisch sommetje. In Zeeland staat al een centrale en er is nog ruimte naast voor een tweede. Al is het wel afhankelijk van de afzetmogelijkheden. Maar de vraag of er één moet ko men is een politieke. Pas als daarvoor draagvlak is, volgt de economische discussie." Voor de lange termijn moet Del ta ook blijven inzetten op duur zame energie, vindt Boerma. „Door te investeren in de biocen- trale in Delfzijl en de kippen- mestcentrale in Moerdijk doen we kennis op over nieuwe tech nieken. Door die relatief in het klein te testen kan Delta er op lange termijn haar voordeel mee doen." GOES - Bijna de helft van de Zeeuwse kiezers mag bij de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart stemmen in een willekeurig stemlokaal in de eigen gemeente. Vijf Zeeuw se gemeenten (Borsele, Goes, Middelburg, Noord-Beve land en Vlissingen) verstrekken hun kiesgerechtigden een stempas in plaats van de gebruikelijke oproepingskaart. Met die pas kan in elk stemlokaal binnen de gemeente worden gestemd. De vijf Zeeuwse gemeenten doen mee aan een landelijk experiment met stemmen in een willekeurig stemlokaal. Minister Pechtold van Bestuurlijke Vernieuwing heeft gis teren gemeld dat in totaal 239 gemeenten eraan deelne men. Als de proef een succes wordt wil hij de stempas lan delijk invoeren. GOES - Een 33-jarige vrouw uit Goes is in de Van Hogen- dorplaan in haar woonplaats mishandeld. Ze werd door een man op de grond gegooid en tegen het hoofd geslagen. Ook twee vrouwen die haar vergezelden liepen klappen en schoppen op. Een omwonende en twee passerende stadswachten probeerden de zaak te sussen. Uiteindelijk werd de politie gewaarschuwd. De 33-jarige vrouw liep een pijnlijke nek en zwellingen aan haar hand en hoofd op. Ze moest zich onder doktersbehandeling stellen. Vol gens de politie moet de oorzaak in de relationele sfeer worden gezocht. HANSWEERT - Een duwbakcombinatie is gisterochtend even na tien uur op de Westerschelde bij Hansweert in de problemen gekomen. De duwboot van de duwbakcombinatie, de IJsselmeer, kon niet meer voor- of achteruit. De schipper dacht zijn schroef verloren te hebben. Het schip was een week eer der op een werf onder handen genomen. Bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert schoot te hulp met de sleper Bravo en wist de combinatie met twee duwbakken (gela den met cokes en grond) naar de voorhaven van Hans weert te brengen. Het transport raakte daarbij door de stroming nog even de havendam. Een duikonderzoek wees later uit dat de schroef nog aan de duwboot vastzat. Een elektrische storing in de schroefkoppeling bleek de oorzaak van de problemen. De duwbakcombinatie was on derweg van Antwerpen naar Terneuzen. HEINKENSZAND - Gistermiddag waren zes auto's be trokken bij een ongeval op dë autosnelweg A58 ter hoogte van Heinkenszand. Er raakte niemand gewond. Ooi-zaak van het ongeval was een doos die van een aanhanger viel. Een achteropkomende automobilist moest remmen. Drie auto's die hier weer achter reden konden de remmende wagen niet ontwijken. AXEL - Op de Kinderdijk in Axel is gisteravond om zes uur een 81-jarige man uit die plaats met zijn fiets geval len. Hij is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. door Emile Calon DEN HAAG - Minister Remkes (Binnenlandse Zaken) heeft gis teren de Zeeuwse bestuurders duidelijk laten weten dat hij vindt dat een regio als Zeeland meer Haags geld moet krijgen voor veiligheid. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen (voorzit ter van de Zeeuwse veiligheids regio) toonde zich blij verrast door die stellingname, zo zei hij na afloop van het bezoek van de burgemeesters en de commissa ris van de koningin aan de minis ter. Lonink beseft dat er nog een fik se weg te gaan is voor de minis ter daadwerkelijk extra geld kan overmaken. Remkes laat mo menteel onderzoeken of de hui dige verdeling van het geld voor veiligheid wel rechtvaardig is. Het aantal inwoners van een re gio telt nu zeer zwaar bij de ver deling en niet de daadwerke lijke risico's. De minister verwacht dat over enkele maanden het onderzoek is afgerond en dat hij over een jaar plattelandsregio's en stre ken met veel potentiële risico's extra kan bedelen, zo liet een woordvoerder weten. Zo'n her ziening kan zeker financieel na delig uitpakken voor middelgro te steden met weinig zware in dustrieën. Lonink verwacht dan ook dat van die kant er fiks ver zet zal komen tegen een nieuwe verdeelsleutel. Remkes liet de Zeeuwse delega tie weten dat zijn ministerie steun wil en kan geven bij het opzetten van de nieuwe veilig heidsregio. Met name man kracht en geld voor specifieke projecten. Burgemeester Lonink toonde zich blij met die toezegging. Hij beseft dat de minister geen geld kan geven voor de Zeeuwse vei ligheidsregio in z'n algemeen heid omdat dan alle regio's om soortgelijke ondersteuning ko men vragen. Serieus Op hun beurt lieten de Zeeuwen de minister weten dat ze veilig heid serieus nemen. Ze beloof den dat de rampenbestrijdings plannen voor de negentien (pe trochemische bedrijven voor 1 juli gereed zijn. Die hadden al klaar moeten zijn maar de ge meenten hebben uitstel gekre gen. Daar wordt nu hard aan ge werkt. Ook beloofden ze dat het optuigen van de veiligheidsre gio met voortvarendheid wordt opgepakt en ook op 1 juli is afge rond. Versterken De minister merkte ook op dat de gemeenten de lat hoog moe ten leggen bij het versterken van de hulpdiensten. Dat gaat fiks wat geld kosten, aldus Lo nink. Hij beseft dan ook dat de Zeeuwse gemeenten voor moei lijke keuzes staan en dat er niet aan te ontkomen volt om hier en daar te bezuinigen om zo geld vrij te maken voor het verster ken van diensten als de regiona le brandweer en de Geneeskun dige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR). Oefeningen Tot slot waarschuwde de minis ter van Binnenlandse Zaken dat er fiks geoefend moet worden. Vooral gezamenlijk. Zodat vei ligheidsdiensten als politie, brandweer, GHOR en gemeen ten leren hoe het is om in crisis situaties samen op te trekken. Hij hield de Zeeuwse delegatie voor dat zijn ministerie geld be schikbaar heeft voor het opzet ten en uitvoeren van zulke oefe ningen. (Advertentie) 3, öe \a-e'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13