Havenarbeiders krijgen bijval Vroeg aanvangsuur Duitse scholen staat ter discussie Premier bezoekt India Nederland houdt Thailand aan belofte over doodvonnissen Herdenking begonnen van vier eeuwen Nederland-Australië Hoe zit het met mijn koopkracht? Samenwerking tegen wateroverlast moet Europees Parlement verwerpt voorstel liberalisering werkzaamheden ixtra miljoenen egen vogelgriep 'sjechisch-Duitse uzie over Elbe Ben de Graaft tapijt&parket Gehandicapte jaren opgesloten Illegalen verdrinken tijdens vlucht Sloopwerk New Orleans begint Doodstraf na moord op toeriste Start Pluto-sonde weer uitgesteld donderdag 19 januari 2006 loorCor de Horde ijjfontina van der Meer IIRAATSBURG - Het Euro pees Parlement heeft een om- e deden voorstel voor libera- ing van het werk in de ha- gisteren met ruime meer- cid volledig van tafel ge- d, In de Europese zeeha- was grote onrust ontstaan het plan om de scheepsbe- ïanning ook het laad- en los- lensa rerk te laten doen. Een protest an havenwerkers in Straats- nrg mondde maandag uit in pre rellen. liet alleen de linkse partijen in et Europarlement verwierpen .liberalisering. Ook sommige t te beralen en christendemocraten rags eerden zich tegen het idee, om Heenlopende redenen, eiga [et het parlementaire nee is de nzièi !tiè ïti BRUSSEL - De Europese landen moeten beter samenwer ken om overstromingen te voorkomen en te beperken. De meeste rivieren stromen im mers door meerdere EU-lan- den, De Europese Commissie heeft daarvoor gisteren nieuwe regels voorgesteld aan de EU-landen en Europees Parle ment. Het voorstel is gericht op zowel rivieren als kusten. De laatste jaren deden zich tientallen gro te overstromingen voor van de Maas, Donau en Elbe. Door het stijgende waterpeil lopen steeds meer mensen gevaar om het water aan de lippen te krij gen. „Desastreuze overstromingen bedreigen levens en kunnen zware economische verliezen veroorzaken", zei Europees Commissaris Dimas (Milieu). „Deze richtlijn verzekert dat EU-landen samenwerken in hun gedeelde rivieren en kus ten." Voorbeeld van een mogelijke maatregel is een verbod op hui zenbouw in risicogebieden. Ook het inrichten van overloop- gebieden voor hoogwater is een mogelijkheid. Nederland heeft al sinds de hoogwatergolven in 1993 en 1995 tal van internationale af spraken gemaakt op het gebied van rivierbeheer. Het Neder landse ministerie van Verkeer en Waterstaat tekende al in 1997 een samenwerkingsover eenkomst met de Duitse part ners om maatregelen in het stroomgebied van de Rijn op el kaar af te stemmen. Vorig jaar presenteerde de Duits-Nederlandse Werkgroep Hoogwater een rapport met aanbevelingen voor de komen de vijftien jaar. Afspraken over ingrepen in de regenrivier de Maas worden on der meer gemaakt in de werk groep Irma (Interregionale Rijn Maas Activiteiten). ANP missie, de bedenker van het plan, besluiten om het toch nog voor te leggen aan de EU-minis- ters van transport. Maar elk be sluit heeft uiteindelijk wel goed keuring nodig van het Europar lement. Verantwoordelijk Eurocommis saris Barrot wilde niet precies aangeven wat de volgende stap pen zijn. Hij wil overleg voeren met de sector. Volgens hem is het hoe dan ook nodig met EU-regels voor havens te ko men. „Ik wil de antwoorden ge ven die de Europese havens no dig hebben", zei hij na de stem ming. Het Duitse Europarlemenslid Jarzembowski is teleurgesteld over het nee. Hij had liever ge zien dat de parlementsleden het voorstel hadden gewijzigd. „In ben ontluisterd door de blokka- depolitiek van socialisten en groenen." Hij schat dat het nog zo'n drie tot vier jaar zal duren voor er iets nieuws ligt. „Al die tijd is er rechtsonzekerheid" voorspelde hij. Ook Barrot betreurde het dat niet gesproken is over de veran deringen. „De amendementen zouden velen met bepaalde ang sten gerustgesteld hebben." Zo lag er een voorstel om de omstre den zelfafhandeling door de scheepsbemanning te verbieden. Wat over zou blijven, was een re geling om overslagbedrijven toe stemming te geven hun diensten in alle Europese zeehavens aan te bieden. Nu is dat niet altijd mogelijk, vooral niet in Zuid-Eu ropa. De verladersorganisatie EVO is dan ook teleurgesteld dat de havenrichtlijn is afgewe zen. „De vakbeweging is erin ge slaagd de discussie zo op scherp te stellen dat het Europees Parle ment aan de gehele richtlijn de vingers niet wilde branden." De huidige regelgeving belemmert volgens de verladers vooral in Zuid-Europa de concurrentie tussen en in havens 'en is daar mee een sta-in-de-weg voor be tere dienstverlening en lagere ta rieven'. Havenbestuurder N. Stam van FNV Bondgenoten spreekt van een klinkende overwinning voor de havenwerkers. „Dit toont aan dat knokken voor je werk loont." De reders van de EVO mogen volgens hem niet klagen. „De meeste havens in Europa werken zeer con currerend en als ze zich tekort voelen gedaan in Zuid-Europa, kunnen ze naar het Europees Hof. Maar dat doen ze niet, omdat in die havens toch al met lage tarieven wordt gewerkt." ANP beralisering voorlopig van de kan de Europese Com- EK1NG - Een donorconferen- ein Peking waar geld werd ge- voor een gecoördineerde anpak van de vogelgriep, heeft toé totaal 1,9 miljard dollar opge- Verd, in miljard daarvan was al in »neerder stadium toegezegd. commissaris voor Ge- indheid Markos Kyprianou aakte gisteren de afloop be nul. De Wereldbank en de EU iddenom 1,2 tot 1,5 miljard ge- ANP 1RESDEN - De Duitse autori- idira eiten zijn boos op hun Tsjechi- ïvos ie collega's over de vervuiling in de rivier Elbe met cyanide. joa fe Saksische milieuminister Til- met ch zei pas maandag informatie d it Praag te hebben ontvangen, jna een week nadat de vervui- ng optrad bij Kolin, ten oosten 30T] an Praag. De Tsjechen verwer- kaas ïnde Duitse kritiek. De Povo- Na iLabe (PV), de instantie die terhetElbewater gaat, had de eisii fuitsers moeten informeren, en zegsman van PL: „Wij kon en de Duitsers pas op de hoog- brengen toen wij wisten wat doodsoorzaak van de vissen GPD BANGALORE - Premier Balkenende krijgt bloemen omgehangen in het paleis van de gouverneur van Karnataka. Volgens de minister-president - die momenteel een driedaags werkbezoek brengt aan Bangalore en New Delhi - hoeft Europa niet bang te zijn voor India als nieuwe economische grootmacht. Daar zijn inmiddels ruim honderd Nederlandse bedrijven actief. De angst dat steeds meer banen uit Ne derland zouden verdwijnen ten gunste van goedkopere landen als India vindt de premier ongegrond. Ons land is de zesde exporteur in de wereld en kan die positie alleen behouden door op te trekken met bloeiende economieën die hun markten openen. Uit onderzoek is gebleken dat Nederland hooguit 1 a 2 procent banen ver liest aan goedkopere landen, zei Balkenende gisteren. foto Juan Vrijdag/ANP tor Bert Steinmetz DEN HAAG - Nederland wil toppen ondernemen tegen Thai- *4 nu de hoogste rechter in Bangkok vasthoudt aan de dood- tof voor twee Nederlanders, Tang en Li Yang. Het Thai- arrest staat haaks op de toe- Sging die minister Bot van Bailenlandse Zaken twee jaar Wen kreeg van de Thaise re ling- Tijdens het staatsbezoek "'koningin Beatrix, in januari ;904, werd Bot verzekerd dat de if voor Tang en Yang worden omgezet in levens- ring - hoogst ongebruikelijk - vorig jaar september schriftelijk verklaard dat Kuijts cassatie echt binnen een halfjaar zou worden behandeld. Edy Tang (41) en Li Yang (26), twee Rotterdammers van Chine se afkomst, hadden in Thailand een kamer gehuurd. Toen hun huisbaas werd opgepakt wegens drugshandel in zijn eigen wo ning, werden ook beide huur ders gearresteerd. Bij hen werd wat hasj voor eigen gebruik ge vonden. Tang en Yang ontkenden iets te weten van de activiteiten van hun huisbaas en werden in 2001 vrijgesproken. In april 2003 be sloot een hogere rechter, zonder nader onderzoek, echter tot de doodstraf. Sindsdien zitten bei de Rotterdammers, permanent geboeid, in een dodencel in de beruchte Bangkwang-gevang'e- nis in Bangkok. Strubbelingen Nederland heeft van meet af aan protest aangetekend tegen de vonnissen. Omzetting in le venslang redt Tang en Yang niet alleen het leven, maar biedt ze ook de mogelijkheid via een ver drag met Thailand na acht jaar naar Nederland te worden over gebracht. Ook dat verdrag is ge regeld tijdens het staatsbezoek van januari 2004. Door strubbe lingen trad het pas 1 april vorig jaar in werking. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Omdat Duitse scho len vroeg beginnen, zitten veel leerlingen te doezelen in de klas en zijn ze niet in staat om infor matie te verwerken. Om acht uur 's morgens, als de schoolbel len klinken, verkeren de meeste kinderen biologisch nog in een 'diepe slaap', blijkt uit recent wetenschappelijk onderzoek. „Onze scholieren krijgen prak tisch midden in hun subjectieve nacht onderwijs", aldus onder zoeker Till Roenneberg van de Universiteit München. Vooral bij adolescenten is de 'in nerlijke klok' niet afgesteld op het vroege opstaan. Bij hen wordt het slaaphormoon melato- nine pas 's avonds laat aange maakt. Daardoor vallen ze latei- in slaap en zijn 's morgens om een uur of zeven nauwelijks wakker te krijgen. Kinderen die een lange weg moe ten afleggen naar school en daar om vaak al voor zes uur op staan, ontwikkelen een chro nisch slaapgebrek. Dit kan, waarschuwen de onderzoekers, leiden tot slechtere prestaties. Hoewel door velen veraf schuwd, is vroeg opstaan in Duitsland een hardnekkige tra ditie. Sommige scholen begin nen tot verdriet van menig ouder en leerling al om kwart over zeven (de 'nullte Stunde'). Politici beginnen echter in te zien dat vroege vogels niet altijd slimme vogels zijn. CDU-pre- mier Günther Oettinger van de deelstaat Baden-Württemberg pleit voor een later aanvangstijcl- stip. Daarmee zou Duitsland zich aanpassen aan de tijden in andere West-Europese landen. Half negen, of zelfs negen uur lijkt Oettinger een goed tijdstip. De invloedrijke columnist Franz Josef Wagner van het bou levardblad Bild viel Oettinger om de hals. „Ik prijs bijna nooit iemand, maar wel. Ik ben zelf een slachtoffer van de barbarij van het 8-uur onderwijs. Een Advertentie Het moet niet veel gekker worden! De hele maand januari is het weer Crazy Sales bij Ben de Graaft. Belachelijk hoge kortingen op tapijt, laminaat, karpetten, gordijnen en nog veel meer. Bezoek dus nu de showroom van Ben de Graaft en profiteer van die superkwaliteit voor krankzinnig lage prijzen. TERNEUZEN, Schoolweg 8, telefoon 0115-697111 VLISSINGENr Koudekerkseweg 9, telefoon 0118-418414 OOK GEVESTIGD IN BERGEN OP ZOOM BREDA CULEAABORG EINDHOVEN 's-HERTOGENBOSCH SPRANG-CAPELLE TILBURG deel van mijn biografie is com pleet uitgewist. Ik weet hele maal niet meer wat ik om 8 uur leerde. Ik weet alleen dat mijn moeder mij om 7 uur uit mijn slaap rukte. En zoals alle scho lieren was ik chronisch moe." Later dicht Woordvoerders van de Gewerk- schaft Erziehung und Wissen schaft ondersteunen Oettingers voorstel. „Het onderwijs begint bij ons onredelijk vroeg. Voor goede resultaten hebben we kin deren nodig, die uitgeslapen zijn", zei woordvoerder Rainer Dahlem. Maar lerarenorganisa ties voorzien problemen als de scholen later beginnen. „Dat be tekent dat ze ook later dicht gaan", waarschuwt Heinz-Peter Meidinger van het Deutsche Phi- lologenverband. Wegens de typisch Duitse om standigheid dat het meeste on derwijs rond half één 's middags alweer ophoudt, beschikken veel scholen - vooral in het Wes ten van de Bondsrepubliek - niet over de mogelijkheid om leerlingen ook 's middags te be geleiden. In de Duitse traditie horen de kinderen tussen de middag thuis warm te eten, om de rest van de dag door hun niet-werkende moeders te wor den verzorgd. De maatschappe lijke weerstand tegen deze - in ternationaal afwijkende - situa tie groeit. GPD ROME - Een wouw uit het Italiaanse Pescara heeft haar geestelijk gehandicapte dochter dertig jaar lang in de bad kamer opgesloten om haar voor de buitenwereld te verber gen. Zij deed dat omdat zij zich voor haar schaamde. De nu 52-jarige dochter moest in cle piepkleine ruimte op een stretcher slapen, kreeg haar eten in een hondenbak en werd eenmaal in de maand met koud water uit de tuin slang afgespoeld bij wijze van douche, meldden Italiaan se media gisteren. ANP/DP A PIARARE - Zeker elf Zimbabwanen zijn bij een vluchtpo ging naar het buurland Zuid-Afrika verdronken in de grensrivier Limpopo. Ze zijn waarschijnlijk meegesleurd door de sterke stroming. Dat maakten de Zimbabwaanse autoriteiten gisteren bekend. Illegale immigranten steken meestal in groepjes de woes te rivier aan de zuidelijke grens over om zich te bescher men tegen de krokodillen die in het water leven. Tiendui zenden Zimbabwanen ontvluchten jaarlijks hun land waar door wanbeleid en economische crises zeventig pro cent van de beroepsbevolking werkloos is. ANP/AFP NEW ORLEANS - Met behulp van bulldozers wordt bin nenkort begonnen met het slopen van tweeduizend tot 2500 panden in New Orleans die vorig jaar zijn verwoest door orkaan Katrina. Dat kon niet eerder gebeuren om dat eigenaren van verwoeste huizen naar de rechter wa ren gestapt, aldus The New York Times van gisteren. De huizenbezitters eisten dat ze tijdig zouden worden in gelicht over de komst van de bulldozers. Na bemiddeling van een rechter is besloten dat getroffenen nu tien tot der tig dagen voor de werkzaamheden ingelicht zullen wor den via de krant en een website. ANP SURAT THANI - Een Thaise rechtbank heeft gisteren twee vissers ter dood veroordeeld wegens de 'onmenselij ke' verkrachting en moord van een 21-jarige Britse toeris te op nieuwjaarsdag, meldde de BBC gisteren. De moeder van de 21-jarige Katherine Horton had de rechter ge vraagd de daders te veroordelen tot levenslang. De studente uit Wales werd omgebracht op het eiland Sa- mui. De verdachten, 23 en 24 jaar oud, hebben beide mis drijven bekend. Door DNA-materiaal stond vast dat zij de daders waren. ANP/AFP CAPE CANAVERAL - De lancering van de eerste ruimte sonde naar Pluto is gisteren met zeker een etmaal uitge steld. Het controlecentrum in Maryland, op 1600 kilome ter afstand van de lanceerbasis Cape Canaveral in Flori da, ligt plat door een stroomstoring. Dat liet de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA weten. De lancering van de draagraket Atlas V met de sonde New Horizons stond voor dinsdag gepland. De start werd- toen wegens harde wind uitgesteld tot gisteren. De sonde moet halverwege 2015 de negende en verste pla neet in ons zonnestelsel bereiken. AJNP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Australië en Ne derland herdenken dit jaar dat zij vierhonderd jaar betrek kingen met elkaar onder houden. Hoewel, betrekkingen: het was weliswaar de zee man Willem Jansz die in het voorjaar van 1606 als eerste Eu ropeaan vanuit Nederlands-In- dië de noordkust van wat nu Au stralië heet ontdekte, verkende en in kaart bracht. Maar hij dacht toen nog dat het om een uitloper van Nieuw-Guinea ging- Met zijn VOC-schip 'Duyfken' voer Jansz enkele maanden door de Australische kustwateren. Daarna lieten de Nederlanders het nieuw ontdekte gebied echter lang voor wat het was. Toch grijpen beide landen nu dit historische feit aan om een jaar lang de onderlinge relaties uitgebreid in het zonnetje te zet ten. Zowel in Nederland als in Au stralië worden de komende maanden tientallen culturele en economische evenementen ge houden. Gisteren gaf de Austra lische ambassadeur in Neder land, Stephen Brady, in Den Haag de aftrap van het herden kingsjaar. Coryfeeën Officieel gebeurt dat nog eens op 30 januari in de Ridderzaal in Den Haag, in aanwezigheid van onder meer prins Wil lem-Alexander en prinses Maxi ma, premier Jan Peter Balkenen de en coryfeeën uit de Neder landse en Australische samenle ving, zoals Guus Hiddink (coach van PSV en van het Australi sche voetbalteam), zwemmer Pieter van den Hoogenband en de Australische ex-zwemkapioe- ne Dawn Fraser. De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken Alexander Downer komt er speciaal voor naar Neder land. Pogingen om ook de Australi sche zwemkampioen Ian Thorpe naar Nederland te halen, zijn mislukt. Balkenende gaat dit voorjaar op officieel bezoek naar Australië, en in de zomer doen Wil- lem-Alexander en Maxima dat ook nog eens. In Nederland worden 35 cul turele manifestaties en ten toonstellingen gehouden rond het thema. In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden loopt al enige tijd de expositie 'Australië, het land en de mensen', en vanaf aanstaande zondag is in het Aboriginal Art Museum in Utrecht de tentoon stelling 'Open Doors' te zien over de originele inwoners van het zesde continent die er, zoals ambassadeur Brady gisteren be nadrukte, 'al 50.000 jaar wo nen'. GPD (Advertentie) (Advertentie) vSZW nl Dan weet u het snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5