Tegelkachel als alternatieve cv Mala Multra werkt puur op gevoel Las Malas kiest voor muziektheater Kamer toetst convenant Borssele Fietsverlichtingscontrole Luisterhoeken in Thoolse bieb Beeldschermen gestolen Klacht over entree appartementen Stralingswarmte jootAli Pankow oil donderdag 19 januari 2006 DEN HAAG - De Tweede Kamer wil de besluitvorming over de sluitingsdatum van de kerncentrale Borssele be gin april hebben afgerond. Voorafgaand aan de finale Ka merdebatten wordt een hoorzitting georganiseerd. Ook gaat de parlementsadvocaat het convenant bestuderen waarin staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) met de aandeelhouders Delta en Essent en exploitant EPZ heeft afgesproken dat de kerncentrale uiterlijk eind 2033 dicht gaat. Kamerlid Duyvendak (Groenlinks) heeft dat voor stel gisteren gedaan in een procedurevergadering. „Het gaat om een lange tijd, om veel geld en een onomkeerbare constructie", verklaart hij. „Wat als in 2023 de internatio nale regelgeving over kernenergie verandert waardoor het convenant moet worden opengebroken? Als Kamer willen we graag een oordeel over dat soort aspecten." Voor de hoorzitting zal de Kamer vooral juridische ex perts oproepen, meer dan deskundigen op het gebied van kernenergie. MIDDELBURG - Bij een fietsverlichtingscontrole aan de Koudekerkseweg in Middelburg zijn gisterochtend 24 be keuringen uitgeschreven. De controle werd gehouden tus sen zeven uur en kwart over acht. Een bekeuring ging naar iemand die zijn legitimatiebe wijs niet kon laten zien en de rest was voor het niet voe ren van fietsverlichting. THOLEN - In de bibliotheek van Tholen zijn sinds kort luisterhoeken te leen. Zowel jeugdboeken als literatuur voor volwassenen zijn te leen op geluidsragers. Inmiddels zijn ruim dertig populaire titels in voorgelezen vorm op schijfjes beschikbaar. De bibliotheek werkt aan een uit breiding van het luisteraanbod. NIEUWERKERK - Bij een inbraak in een winkel aan de Oude Noordstraat in Nieuwerkerk is in de nacht van dins dag op woensdag voor een nog onbekend bedrag aan TFT-beeldschermen en computersystemen gestolen. Een medewerkster die tegen drie uur die nacht nog boven de winkel verbleef, werd gealarmeerd door glasgerinkel. Ze ging beneden kijken en zag de daders er nog net vandoor gaan. Ze kwamen het pand binnen door een ruit in te slaan. HULST - De gemeente Hulst heeft een klacht ontvangen over de bereikbaarheid van appartementencomplex Tivo- li Gardens in Hulst. Volgens de briefschrijfster moet het complex beter bereikbaar worden gemaakt voor minder mobiele mensen. Een afgevaardige van de gemeente heeft hierover gesproken met de Vereniging van Eigenaren (WE) van het complex. Uit dit gesprek blijkt dat de be reikbaarheid van het complex aan de Willem Alexander- straat alleen kan worden verbeterd door het verlagen van het trottoir. Het perceel is echter in eigendom van de WE en aanpassingen aan de stoep moet de vereniging dan ook zelf bekostigen. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het kost de Vlis- singse kunstenares Mala Multra enige moeite om over haar werk te praten. Ze wil er niet te veel over theoretiseren, omdat schil deren voor haar vanzelfspre kend is, iets wat ze volledig van uit haar gevoel doet. En dat is nu eenmaal moeilijk onder woor den te brengen. Desondanks doet ze een dappere poging. „Het schilderen is eigenlijk al tijd bij mij aanwezig geweest", zegt Multra (1965), die oorspron kelijk afkomstig is uit Mauritius maar al vele jaren in Vlissingen woont. „Al van jongs af was ik erg bezig met kleuren. Iets wat wit is, móet ik nu eenmaal be schilderen." Links en rechts, onder meer in Brussel, was eerder al een enkel werk van haar te zien, maar nog niet verzameld in een soloten toonstelling. Ton Veraart en Bi- anca Baake konden haar die mo gelijkheid wel bieden, doordat zij - voor andere doeleinden - een pand hebben gehuurd naast hun woning in de Nieuwstraat in Vlissingen. Doordat het nog even leeg staat, kan het dienen als gelegenheidsgalerie, in eer ste instantie voor tweeënhalve week. De tentoonstelling werd gistermiddag geopend. De werken van Mala Multra val len vooral op door hun formaat. De woonkamer is bijvoorbeeld gevuld met drie enorme doeken. „Ik maakte aanvankelijk kleine re schilderijen, maar daar raak te ik op den duur op uitgekeken. Ik houd van grote, weidse geba ren. Het dynamische element in mijn werk komt meer tot leven op een groot doek." Haar schilderijen zijn opeensta pelingen van kleuren, soms dun maar vaak ook pasteus aange bracht, de ene keer transparant en de andere keer dekkend. Tal loze kleurvariaties schemeren voortdurend door elkaar heen. Wie er langer naar kijkt, merkt dat de doeken vele mogelijkhe den bieden voor associaties en betekenissen, die voor iedereen verschillend zullen zijn. Ongeduldig Uitgangspunt is steeds kleur. „Ik begin altijd met enkele kleu ren die niet gestructureerd zijn. Daar groeit geleidelijk iets uit. Ik gebruik acrylverf, omdat die snel droogt. Ik ben ongeduldig, wil niet wachten, maar steeds doorwerken." Elk werk heeft een eigen sfeer. Het ene is ook beduidend don kerder van tint dan het andere, al zijn er altijd duidelijke licht punten zichtbaar. „Als ik mijn penseel pak, bestaat er niets an ders meer voor mij. Ik ga dan volledig op in wat ik doe. Dat is echt een genot. De meeste schil derijen zijn daardoor voor mijn gevoel vrolijk. Maar het sombe re moet ook kunnen bestaan in een schilderij. Juist die tegen strijdigheid maakt het werk naar mijn idee dieper." Haar ge voel zegt haar wanneer een werk af, wanneer het goed is. Ze is vooral tevreden met de drie grote doeken in de woonkamer. „Dat zijn mijn favoriete doeken. Ze zijn goed afgewerkt. In de manier waarop ik naar een schil derij kijk, klopt het. Het is har monieus." De toeschouwer mag in haar werk zien wat hij wil. „Dat laat ik aan ieders verbeelding over. Ik heb niet de intentie om iets te laten zien, niet bewust althans. Ik werk puur op gevoel. Kleuren zijn nu eenmaal emoties." Expositie: 'Warm', schilderijen van Mala Multra, t/m 5 februari in het pand Nieuwstraat 31, Vlissin gen. Geopend: onregelmatig, maar veelal in het weekeinde en op af spraak (0118-416644). ZlERIKZEE - In een huis ach- !t de dijk wonen drie mensen, lit Jadcr Johannes ergert zich aan «zei van de buurman, moeder mia maakt zich druk over lupi- 'es en dochter Ka is flink aan J1{tpuberen. In dit gezin gaat al- pi- met de botte bijl. Iedereen W steeds opnieuw zijn plekje veiligstellen. personages treden aan in muziektheaterstuk 'Kaatje - verdronken' van Alex van armerdam. Theatergroep Las .Malas gaat zaterdag 28 januari f DP°dium Brogum in Zierikzee Kt deze productie in première maakt er vervolgens een kor- !eetournee door de provincie is Abators achter Las Malas J^ns voor 'verdorven vrou- 't J® Marijke Reuser uit imkzee en haar dochter Lara •wès Reuser uit Middelburg. 3njke Reuser is lange tijd met P-Kier verbonden geweest aan Theatergroep Zierik. „Naast ar tistieke ambitities spelen bin nen een vereniging sociale richt lijnen mee. Om de zoveel tijd moet bijvoorbeeld iedereen een keer kunnen spelen. Dat snap ik best, maar ik wilde wat anders: kiezen voor een stuk dat me aan spreekt en daar dan de passende bezetting bij zoeken", zegt Reu ser. Zij besloot daarom samen met haar dochter een eigen stich ting op te richten, waarbinnen ze zelf produceert, regisseert en speelt. Na enkele succesvolle eenakters vindt ze het nu tijd voor een avondvullende voorstelling, waarbij ze zelf de regie voert. „Ik heb specifiek gekozen voor muziektheater omdat ik graag een productie met meerdere dis ciplines wilde maken." Volgens Reuser is 'Kaatje' een typisch Van Warmerdam-stuk. De mensen daarin lijken bij hem in eerste instantie heel nor maal, maar zijn toch ook een beetje weird. „De dialogen zijn zo goed, vaak komisch, maar ook wrang. Dan wordt het bijna gênant als je er om moet lachen. Er wordt gemept, gescholden, gehuild, hilarische en gevoelige momenten wisselen elkaar af", zegt de regisseur. Reuser is blij met de cast die zij heeft kunnen samenstellen. Naast haar dochter vertolken Pim Lokerse van het Middel burgs Theater en Larissa de Keijzer van De Zeeuwse Kome die in Vlissingen er een rol in. Verder toont gastspeler Robb Dijkstra zich bereid er weke lijks voor uit Rijswijk te komen. Voor composities, toetsen en zang tekent Josie Kneepkens en Els van Zutphen verzorgt de per cussie. Gouden tand Vader, moeder en Kaatje als de drie mensen in het huis achter de dijk lijken tot elkaar veroor deeld. Hun dagen worden ge vuld met onmacht, verveling en met elkaar het leven zo zuur mo gelijk te maken. Totdat de man met de gouden tand hun leven binnenstapt. Wie is hij? Wat wil hij? Reuser kiest voor een gestileer de vormgeving. Tot in ver door gevoerde details kiest zij voor de kleur blauw in verschillende variaties. Daarmee tilt zij zowel verhaal als beeld boven het rea lisme uit ter ondersteuning van de thematiek. Op de vraag hoe ze dat thema zou willen om schrijven, trekt ze even een frons en zegt dan: „Het gaat mis als je mensen die niet goed bij el kaar passen, dwingt toch bijeen te blijven." 'Kaatje is verdronken' wordt opge voerd op zaterdag 28 januari in Po dium Brogum, Zierikzee, donder dag 9 februari in Podium 't Beest, Goes, zaterdag 11 februari in 't Vestzaktheater, Vlissingen, zater dag 18 februari in Dorpshuis Re- nesse en zaterdag 4 maart in 't Spiegeltheater, Middelburg. De voorstelling in 't Vestzaktheater begint om 20.15 uur, de overige op voeringen beginnen om 20.30 uur. Kaarten kunnen gereserveerd wor den via telefoonnummer: 06-40174701. w scène uit het muziektheaterstuk Kaatje is verdronken. foto Dirk-Jan Gjeltema De Vlissingse kunstenares Mala Multra: „Als ik mijn penseel pak, bestaat er niets anders meer voor mij. Ik ga dan volledig op in wat ik doe." foto Ruben Oreel Sietze Leeflang uit Breskens zweert bij stralingswarmte met behulp van een tegelkachel. foto Peter Nicolai len laten zien dat mensen ook heel veel zelf kunnen doen met eenvoudige middelen", zegt Sietze Leeflang. Radiator Dat neemt natuurlijk niet weg dat hij hoopt dat zoveel mogelijk mensen zijn visie in de praktijk brengen. In zijn huis is geen radiator, of beter-gezegd luchtverwarmer, te bekennen, Leef lang zweert bij stralingswarmte. De lucht? Die moet je ongemoeid laten, vindt hij. „Het klinkt misschien gek, maar ik heb het liefst koude lucht in huis. Buitenlucht-is duizend procent gezonder dan binnenlucht die niet kan worden geventileerd. Ventileren is een absolute noodzaak. Doe je het niet, dan help je je gezondheid naar de knoppen. Maar doe je het wel, dan gaat er veel warmte verloren. Opge warmde lucht kan gevolgen hebben voor de gezondheid. De geribbelde of gegolfde plaatijzeren verwarmingsele menten van de centrale verwarming staan hun warmte af door het opwar men van de lucht. Daardoor ontstaat een opstuwing van verwarmde lucht, en een aanzuiging van koele lucht. Dat zorgt voor een constante luchtcir- culatie in huis, waardoor huisstof voortdurend in zwevende toestand wordt meegenomen. Dat kan, in com binatie met het drogend effect van warme lucht, resulteren in hoofdpijn. Wij vinden het luchtverwarmingssys- teem een knoeiboel. En het jaagt men sen die een nieuw huis willen kopen nu ook nog eens op extra kosten", zegt Leeflang. Infrarood De familie Leeflang is overtuigd van een systeem dat warmte verschaft door infraroodstraling. Om die natuur lijke warmte op een verantwoorde en veilige wijze in huis te krijgen, hebben Sietze en Anke Leeflang het gros van de muren in hun huis voorzien van slangen, waardoor warm water wordt geleid. De muren zorgen dus voor warmte, die wordt aangevoerd door een tegelkachel in de huiskamer. Een spiegellaag in de muur weerkaatst de warmte naar de woon- en slaapka mers. Stijgwarmte „De kachel staat los tegen de muur en is niet met de slangen verbonden. Hij straalt de dichtstbijzijnde muur warm, waardoor het water in de slan gen ook op temperatuur komt. Als ge volg van stijgwarmte begint het water te circuleren, waardoor ook de boven verdiepingen worden verwarmd. De kachel werkt op hout, maar kan bin nen vijf minuten overschakelen op gas. Dat maakt het gebruik voor men sen die vaak van huis zijn net iets praktischer. We hebben daarom een milieuvriendelijke gasbrander ontwik keld, die vanuit de stookruimte van de kachel dienst doet. Maar de eigenlijke bedoeling is hout te stoken, op een ge zonde, schone manier. Deze tegelka chel verhit blokken hout niet vanon der naar boven (zoals in een open haard), maar andersom. Op die ma nier geeft het blok geen houtgassen prijs en krijg je optimale warmte. Je zet het blok recht overeind in de stook ruimte. Daarboven stook je een vuur tje, waarna het anderhalf uur duurt voordat het eerste blok is opgebrand. Deze kachel heeft per dag een kleine zeven kilo hout nodig om een door snee eengezinswoning van beneden tot boven te verwarmen." Bakkerij De familie Leeflang wil de komende tijd een voormalige bakkerij achter hun woning inrichten als een soort in formatiecentrum voor geïnteresseer den. „Mensen die een tegelkachel wil len hebben, moeten wel zelf aan de slag. Bij ons kunnen ze informatie krij gen hoe en met welk materiaal ze een tegelkachel kunnen maken. De eerlijk heid gebiedt wel te zeggen dat de gas brander in dit verwarmingssysteem geen veiligheidskeurmerk heeft. Onze verzekeraar heeft de brander in ons huis als veilig aangeduid. Met de kant tekening dat als er onverhoopt toch iets gebeurt, wij voor de kosten op draaien." Meer informatie op www.del2ambach- ten.nl Raymond de Frel Nieuwe woningen worden gemid deld vier- tot vijfduizend euro duurder, omdat zij sinds dit jaar aan strengere milieueisen moeten voldoen. Volgens directeur J. Fokkema van de Vereniging van Nederlandse Project ontwikkeling Maatschappijen is de «oedkoopste manier om nieuwe hui zen aan de eisen te laten voldoen een ventilatiesysteem dat de warmte uit et: vieze lucht van binnen afgeeft aan ver- ui; se lucht van buiten. Biologisch bouw- pionier Sietze Leeflang uit Breskens las die uitspraak in de krant, waarna tij zijn haren recht overeind gingen slaan. Het kan namelijk ook anders. Leeflang stond in 1976 samen met zijn wouw Anke aan de wieg van Stich- n.1 (jng De Twaalf Ambachten in Boxtel, cen technisch centrum dat zich inzet ikd iVOOr experimenten met ecologische els technieken. En al die uitvindingen die nen ook nog eens te geschieden met zo (eenvoudig mogelijke middelen op een Ki ambachtelijke, simpele wijze. De Twaalf Ambachten wil dat iedereen minder afhankelijk wordt van moderne, technische systemen. De mens kan namelijk ook heel veel zelf oplossen, betoogt de fa- Imilie Leeflang. Het reilen en zeilen van De Twaalf [Ambachten in Boxtel hebben Sietze Anke Leeflang inmiddels overge- igen aan hun dochter. Het echtpaar verhuisde vier maanden geleden naar waar het hoopt meer men sen te overtuigen van het nut van ener giebesparing. Vooropgesteld, niet om er financieel beter van te worden, het gaat hen er om alleen om hun idealen uit te dragen. „Wij willen echt geen be- iging voor bedrijven zijn. Sterker j, meestal worden wij als 'goedaar dig gek' beschouwd. Het is niet onze om winst te maken. Wij wil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41