Burgemeesters praten met GS PZC Museum De Vier Ambachten in geldnood Middelburg heeft weer nieuwe locatie op het oog voor schouwburg Drugsdealers zouden goede verkopers zijn Onduidelij kheden tijdens vergadering dorpsraad Koewachi Problemen en kansen Zeeuws-Vlaamse regio onder de loep genomen Gezamenlijke aanpak van wateroverlast Voetbalclub oliebollen slijt i Lezing afgelas lezers schrijven J Recht Vogels spotten met gids in natuurgebied Scherpenisse Fietspad donderdag 19 januari 2006 door Wout Bareman TERNEUZEN - De burgemees ters van de drie Zeeuws-Vlaam- s.e gemeenten hebben binnen kort een gesprek met Gedepu teerde Staten over de positie van de regio in de provincie. Het overleg vindt plaats op verzoek van de burgemeesters, die de kracht van de gezamenlijke ge meenten nog eens willen bena drukken en hun visie op de toe komst willen uiteenzetten. Initiatiefnemer van het overleg is burgemeester J. Lonink van Terneuzen. Hij licht toe: „Wij komen gedrieën op voor de be langen van Zeeuws-Vlaanderen. Het is goed die eenheid nog eens te benadrukken en samen met het dagelijks provinciebestuur te bekijken hoe we in gezamen lijkheid de wezenlijke proble men én kansen kunnen benade ren. Hoe kun je bijvoorbeeld het huidige voorzieningenniveau handhaven en naar een hoger ni veau tillen?" Als aandachtspunten noemt hij de ontwikkelingen in de zieken zorg, het onderwijs, het toeris me en de economie. In zijn nieuwjaarstoespraak stipte hij de goede samenwerking tussen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren is opnieuw in beeld als mogelijke locatie voor een nieuw theater in Middelburg. De gemeente onderhandelt met de eigenaren over verplaatsing naar bedrijventerrein de Mortie- re. Ruim vijf jaar geleden liepen onderhandelingen over verplaat sing van het attractiepark stuk op geld. De discussie over de plaats van het nieuwe theater lijkt volkomen vast te zitten. Dat was voor burgemeester K. Schouwe- naar de aanleiding om opdracht te geven voor een onderzoek naar een referendum over de kwestie. Gisteren werd tijdens overleg tussen fractievoorzitters over het referendum duidelijk dat ook de locatie Miniatuur weer een serieuze optie is. Ver moedelijk wordt die locatie ook als keuze voorgelegd aan de Mid delburgers wanneer die hun me ning mogen geven. Een meerderheid van CDA, PvdA, WD, Lijst Damman en D66 is voorstander van een refe rendum over het theater. De PvdA stelt wel als eis dat de com missie die het referendum voor bereidt alle beschikbare informa tie onder ogen krijgt. Ook de re sultaten van lopende onderzoe ken naar de mogelijkheid om een theater te bouwen aan het Molenwater en naar de parkeer garage aan de Zuidsingel moe- CLINGE - Waterbedrijf Evides, de gemeente Hulst en Water schap Zeeuws-Vlaanderen gaan gezamenlijk de wateroverlast in Clinge aanpakken. De gemeente en het waterschap kampen met te veel water in de Clingepolder, Evides heeft juist een tekort aan industriewater. Door de handen nu ineen te slaan, denken de drie partijen ie der voordeel te halen. Het noord-westelijk deel van Clinge kampt al jaren enerzijds met hoge grondwaterstanden en anderzijds met rioolwater op straat. Het huidige riool kan niet genoeg water bergen en moet worden aangepast. B en W zagen vorig jaar in de aanleg van zogenaamde wadi's de beste oplossing tegen de wa teroverlast. De bewoners van de Kennedylaan zagen echter niks in de aanleg van de met gras be groeide greppels in hun plant soen en de plannen voor wadi's werden definitief geschrapt. Gekozen is nu voor een alterna tief, waarbij de afvoer van het hemelwater ondergronds wordt geregeld. De plantsoenen blij ven ongemoeid. Om het water te kunnen afvoeren, worden apar te riolen aangelegd onder de Kennedylaan en de De Ruyter- laan. Ook de aanleg van een bergbezinkbassin op de hoek van de Frans Halsstraat en de Beukelszstraat is onderdeel van de oplossing. Het opgevangen water wordt vervolgens via een sloot langs de Frans Halsstraat naar de hoofdwatergang van het waterschap geleid. Het schap kan de grote hoeveel heid water echter niet bergen en moet de sloten verbi'eden. Evi des heeft wel interesse in het overtollige water uit Clinge. Het bedrijf vooi'ziet de regio van in dustriewater, maar kampt al een tijdje met een tekort. De Spaarbekkens in de nabijgele gen watei'wingebieden zijn vaak leeg. Door het aanleggen van een pompgemaal en vervolgens een persleiding naar het water wingebied bij Kapellebrug, kan Evides aan extra water komen. Hulst, het watei'schap en Evides hebben een projectgroep opge richt waarbinnen de gezamenlij ke aanpak van de waterproble- matiek woi'dt geregeld. De kos ten worden ook verdeeld. De werkzaamheden aan de riole ring beginnen in mei en zijn ver moedelijk aan het eind van het jaar gereed. ten aan die commissie worden voorgelegd. De inwoners van Middelburg kiezen uit vijf op ties. Behalve Miniatuur Walche ren zijn dat: het theater aan de Zuidsingel afbouwen, nieuw bouw op de plaats van de schouwburg aan het Molenwa ter, verbouwing van de huidige schouwburg en nieuwbouw in de Mortiere. Informatie D66 maakt zich zorgen over de infoimatie die de commissie krijgt. „Die is flink te sturen", zei R. van Eijkelenburg. „Ik ver trouw de commissie wel, maar ik vertrouw de informatie1voor ziening naar de commissie niet. De commissie bestaat uit oud-tweede kamerlid J. te Veld huis (WD), oud-gedeputeerde L. Coppoolse (CDA) en oud-bur- gemeester van Vlissingen J. van der Doef (PvdA). Voor die men sen is gekozen omdat ze goed op de hoogte zijn van de kwestie, maar wel voldoende afstand tot de lokale politiek hebben. Schou- wenaar heeft toegezegd het trio alle informatie krijgt en dat het college van B en W zich niet met de informatievoorziening be moeit. In het najaar van 2000 liepen de onderhandelingen over verplaat sing van Miniatuur Walcheren op niets uit. De voornaamste re den was dat de gemeente en de directie het niet eens konden worden over de hoogte van de overnamesom. Bovendien maakten omwonen den bezwaar tegen de komst van Miniatuur. Het plam was toen om het attractiepark te verplaatsen naar een stuk grond tussen de Noord weg en de President Rooseveltlaan. De di rectie van Miniatuur Walche ren wil nog geen toelichting ge ven op de nieuwe onderhandelin gen. de drie gemeenten onlangs al aan, maar hij wees tegelijkertijd op de te afstandelijke opstelling van 'Middelburg'. Lonink: „Het gaat nu niet aan weer te begin nen over Calimero-effecten en dergelijke, want daar draait het helemaal niet om. Nee, het gaat om de kracht, die Zeeuws-Vlaan deren in zich heeft. Die moet worden geaccentueerd." Dinsdag, tijdens een werkbe zoek van Gedeputeerde Staten aan Hulst, kwam Calimero des ondanks even om de hoek kij ken. Burgemeester J. F. Mulder: „Maar dat was maar heel zijde lings, tijdens het gesprek tussen ons college en GS. Dat Calime- ro-gevoel hebben wij als Hulst in elk geval niet. En bovendien hebben we de goede samenwer king tussen de drie gemeenten nog eens benadrukt. Vóór de her indeling was die ver te zoeken; nu is er sprake van een een heid." Verwarring In bestuurlijk Zeeuws-Vlaande ren ontstond gisteren verwar ring over vermeende uitspraken van commissaris der koningin W. van Gelder, na afloop van het werkbezoek. Hij zou met na me de recente klaagzang van burgemeester Lonink van Ter- neuzen hebben gehekeld. Van Gelder ontkende gisteren derge lijke uitspraken te hebben ge daan; zijn woorden zijn, volgens hem, verkeerd geïnterpreteerd. Van Gelder: „Tijdens het bezoek aan Hulst heb ik de Zeeuws- Vlaamse regio als geheel gecom plimenteerd en dat geldt dus ook voor de gemeente Terneu zen. Ik heb gezegd blij te zijn dat sinds de gemeentelijke herin deling we van het onderlinge ge krakeel van gemeenten verlost zijn. Daarnaast heb ik de hoop uitgesproken dat ook het Cali- mei'o-complex zal verdwijnen. Zeeland is één regio, een een heid en daar willen we mee naar buiten treden." OOSTBURG - Jeugdspelers van voetbalvereniging Oostburg hou den zaterdag 28 januari een olie bollenactie. Zij proberen huis-aan-huis olie bollen te slijten om de kas van de jeugdafdeling te spekken. De opbrengst wordt gebruikt om het nieuwe jeugdhonk in te rich ten met enkele nieuwe spellen. De Antilianen Andy Mardenborough (links) en Leo Constancia waarschuwen dat de media door berichtgeving over Antillianen meewerken aan een negatieve spiraal waarin de Antilliaanse gemeenschap in terecht komt. foto Wim Kooyman door Jan van Zuilen TERNEUZEN - De Antilliaanse gemeenschap in Nederland wordt steeds verder in het ver domhoekje gedreven. Dat kan niet straffeloos door blijven gaan. Nederland moet echt uit kijken dat hier geen Parijse toe standen ontstaan. Die waarschuwing komt van An dy Mardenborough uit Axel en Leo Constancia uit Temeuzen, beiden van Antilliaanse af komst. De twee beklagen zich over de in hun ogen voortduren de stroom van negatieve berich ten over Antillianen. Marden borough em Constancia doelden met name op de verhalen in de media over groepsverkrachtin gen door jonge Antillianen. „Die verhalen op zich mogen dan helaas waar zijn, het gevolg is wel dat de hele Antilliaanse gemeenschap erop aan wordt ge keken. Daardoor komen we in een negatieve spiraal terecht en wordt de situatie voor met name de jongere Antillianen steeds uit- zichtlozer. Als dat niet veran dert, loop je het ïïsico dat het ook hier een keer tot een uitbars ting komt." Geen zin Ook in Zeeuw-Vlaanderen ja, be vestigt Mardenborough. „Hier hebben Antillianen ook steeds meer moeite om wei'k te vinden. Ik weet waar ik over praat. Via mijn werk ben ik betrokken bij de begeleiding van langdurig werklozen en in mijn vrije tijd help ik jonge Antillianen bij sol licitaties. Maar ik krijg steeds vaker te horen 'wat heeft het voor zin om een brief te schrij ven. Als ze zien dat ik een Antil liaan ben, nemen ze me toch niet aan'." De deze week gepresenteerde alarmerende cijfers over de ho ge werkloosheid onder jonge al lochtonen onderstrepen wat Mardenborough bedoelt. „En ik vrees dat de werkloosheid onder Antillianen zelfs nog groter is dan uit die cijfers blijkt. Veel Antillianen zijn namelijk niet eens geregistreerd." Mardenborough en Constancia zeggen het frustrerend te vinden dat de problemen voortdurend wel worden benoemd, maar dat er niet of nauwelijks wordt ge sproken over oplossingen. „Meer scholing, wordt dan ge zegd. Ja natuurlijk begint het daarmee, maai' dan moet er wel kans op werk zijn na die scho ling en daar mankeert het aan. Daar moet dus ook iets aan wor den gedaan en dat kunnen wij als Antilliaanse gemeenschap niet zelf. Daar moet de hele Ne derlandse samenleving aan mee werken, te beginnen de werkge vers." Talent Die zouden ervan doordrongen moeten worden dat het ook in hun eigen belang is om meer al lochtonen in dienst te nemen, stellen Mardenborough en Con stancia. „Want het is niet alleen een probleem dat jongeren de criminaliteit in gaan, het is ook een probleem dat daarmee een hoop talent verloren gaat. Wat denk je van die jongens die drugsdealer worden; reken maar dat dat in potentie stuk voor stuk goede verkopers zijn, waar ieder commercieel bedrijf blij mee zou zijn." Desnoods, zo vinden Mardenbor ough en Constancia, moet werk voor allochtone jongeren maar via wet- en regelgeving worden afgedwongen. „Net zo goed als ze jonge Antillianen willen dwingen om scholing te volgen, zou ik me kunnen voorstellen dat werkgevers vei'plicht wor den om een bepaald pei'centage allochtonen in dienst te nemen. Je zou kunnen beginnen bij de overheid. Hierin Zeeuws-Vlaan deren zouden de gemeenten het goede voorbeeld kunnen geven, want zoveel allochtonen werken daar nog niet." door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst moet meer geld uittrekken voor de instandhouding van het streekmuseum De Vier Ambach ten. Anders wordt het lastig het museum voor Hulst te behou den. Dat is het standpunt van de oudheidkundige kring De Vier Ambachten, waar het museum onderdeel van is. Het bestuur van de kring wil het museum overigens onder gaan brengen in een zelfstandige stichting, zo blijkt uit een brief die gestuurd is aan het gemeen tebestuur van Hulst. „Wij willen ons museum loskop pelen van de kring om sneller adequate beslissingen te kun nen nemen, om onafhankelijk met meerdere partijen te kun nen samenwerken, en omdat dat beter aansluit bij de andere mu sea in Nederland." Wil Hulst zijn streekmuseum behouden, dan moeten er daarnaast nog dingen veran deren, betoogt het bestuur van de Vier Ambachten in de brief. „In de eerste plaats zal de finan ciële situatie moeten verbete ren. Hulst scoort het laagst bij subsidie hiervoor. De musea in buurgemeenten bijvoorbeeld krijgen jaarlijks een veelvoud. Het subsidiebedrag van 4850 eu ro gaat vrijwel volledig op aan energie voor het museum en aan fiscale heffing van Hulst zelf." Geld voor preventief onderhoud en restauraties aan de collectie is er daardoor niet. „Om nog maar te zwijgen over investerin gen in onze educatieve taak." Het streekmuseum heeft vol gens de oudheidkundige kring verder grote behoefte aan een depot. „Vlijwel onze hele collec tie wordt nu tentoongesteld. Het museum is daardoor rommelig en onoverzichtelijk. Graag zou den we de tentoonstelling regel matig willen wisselen. We kun nen dan onderhoud plegen aan de voorwerpen in depot en mu- seumbezoek blijft zo steeds nieuw en interessant." Om die doelstellingen te realise ren, is de hulp van de politiek volgens het kringbestuur hard door Gino van den Broecke KOEWACHT - Was er eerst nog onduidelijkheid over het al dan niet doorgaan van het fietspad Bonte Koe in Koewacht, inmid dels is alle onduidelijkheid door gedeputeerde Poppelaars wegge nomen. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de dorpsraad in gemeenschapscen trum de Vlaschaard, waar ook gesproken werd over de 30-kilo- meterzone in de dorpskern. Doi'psraadvooi'zitter G. Baert was na een gesprek met wethou der J. van Schaik niet meer hele maal gerust op een goed verloop van de plannen voor het aan te leggen fietspad richting de krui sing Bonte Koe. Naar aanleiding van de geuite ongerustheid nam hij contact op met, gedeputeerde A. Poppelaars om duidelijkheid van zaken te krijgen. „En die heb ik ook ge kregen. De gedeputeerde verze kerde mij, dat het plan voor het fietspad gewoon doorgang zal vinden, dus dat is een hele op luchting", aldus Baert. Het feit dat de provincie beter zicht wilde hebben om zodoen de aanvullende berekeningen en metingen te kunnen verrichten is volgens Baei't de reden dat het pi'oject wat is vertraagd. „De bladeren moesten van de bo men zijn om zodoende een bete re kijk op de looplijnen van het fietspad te krijgen. Daarom duurt het allemaal wat langer, niets meer en niets minder", be- nadrukte de doi'psi'aadvoorzit- ter. Het is echter volgens Baert wel zo, dat er nog enkele knelpun ten in het project zitten, maar die komen tijdens de tweede in spraak- en informatieavond nog maals aan de orde. „Poppelaars heeft toegezegd, dat de provin cie voor eind februari naar Koe wacht komt om aan de dorpelin gen hun bevindingen en stand van zaken over het fietspad voor te leggen en toe te lichten." De dorpsraad sprak gisteravond ook over de 3 0-kilometerzone in de Koewachtse dorpskern. Daar blijft onduidelijkheid over den van de dorpsraad en dj meente Temeuzen vindend* eenduidige regels moeten men aangaande de snel^ maatregel. Na de reconsh van de Nieuwstraat werd hele dorpskern een 30-kfl^ terzone. Na een aantal haclg ke situaties op de kruii Eikenlaan/Emmabaan besl de gemeente de oude voorn»» regel te herinvoeren. Nu bl dat de regels voor het zeer onduidelijk zijn. „Er moet wel sprake zijn eenduidigheid, want anderij ven we zwalken en zweven de duidelijkheid voor de - gers en weggebruikers ooi- ten goede komt", aldus weta derP. Hamelink gisteravond De gemeente denkt erova voorrangskruising weer w« halen en de standaard® voor de 30-kilometerzone x» in te voeren. „Zo werken we in heelde! naar dezelfde regels toe, are krijg je teveel uitzondering dat willen we juist voorkop aldus Hamelink. De dorpsraad begreep het st punt van de gemeente, maan op de algemene ledenveigj ring van 15 maart het punt; de dorpelingen voorlegge dan tot een besluit komen, willen dan ook 3VO uitnodig om uitleg te geven over deifê binnen een dergelijke 30-kfe terzone. Dan kunnen we hst; sluit vooi'leggen aan de bins en zien wat de uitkomst ïs.lfe dat er eenduidigheid moet» men daar zijn we het voEs aldus Baert. mee eens GOES - De dialezing die ma dag 23 januari zou worden j p houden voor de Goese KBO-r deling gaat niet door. P. Sloof van het Stichting; di Zeeuwse Landschap, die de zing zou verzoi'gen, is doom te geveld. Een nieuwe dat wordt later bekendgemaakt, pn Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de ii schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De re tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent n» de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschip Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord» redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Gaarne wil ik reageren op heel de opstelling van het raadslid C. Freeke en op de vergadering van de Terneuzense raad op- woensdag 11 januari. Ik ben sa men met wijkgenotenen naar die bijeenkomst geweest waar gesproken werd over de umts-mast aan de Edvard Grieg- hof in Terneuzen. Het optreden van Freeke keuren we niet altijd goed niet altijd goed wij van de wijk Oudelandse Hoeve gaan in derdaad liever niet met hem ver der. Maar hij heeft dikwijls wel gelijk als hij het heeft over ja- kinkker en achterkamertjespoli tiek. En vooral heeft hij gelijk als hij zegt dat er te weinig naar de burger wordt geluisterd. Wij ondervinden dit nu zelf rond de zendmast. Wat de umts betreft had Freeke absoluut geen ongelijk. Wij het actiecomité zijn dus teleurge steld van de raadsvergadering weggegaan. Zoals ze zelf al aan geven weten ze in de gemeente Tei'neuzen maar al te goed dat ze beter naar de burger moeten luisteren.Maar wij als actiecomi té vinden dat dit nog te weinig gebeurt. Het gata wel om een burgerrecht mevr. E Fieret de Jaeger Berliozhof 97 Terneuzen de Blikstraat met alle hol en kuilen kun je daarna sche roulette gaan proberen je overeind te houden in di gorsstraat met alle snelheid! veis die de veters uit je schw rijden. Als dat allemaal lukt, is het te hopen dat je niet wordt tiggevallen door dealen drugsgebruikers langs de van de weg. Dit alle wijl er vanaf de fabrieken aan Axel een perfect gead teei'd fietspad ligt, zonder verlichting maar a scheiden van de rijweg. F maken mensen zich druk l een klein stukje ontbreb fietspad. Ineke Stof Spoorstros Sla SCHERPENISSE - Wie heeft om talloze eenden, gaf en roofvogels te spotten, b zich aanmelden voor een esff sie in de Scherpenissepoli (plan Tureluur). nodig. „Wij zouden het dan ook toejuichen dat u dit alles op uw agenda zet." Wethouder F. van Driessche er kent dat het gebrek aan opslag ruimte een groot probleem is voor het museum. Hij spreekt er binnenkort over tijdens bestuur lijk overleg met gedeputeerde H. van Waveren. Meer gemeente lijk subsidie geven voor de ex ploitatie van het museum is vol gens Van Driessche een zaak van de nieuwe gemeenteraad, bij de vaststelling van het subsi diebeleid voor 2007. In de krant van zaterdag 14-01 las ik in verbazing een artikel dat de gemeente zich er druk over maakt dat de fietsers rich ting het bedrijf Elsta in Terneu zen geen fietspad hebben. Deze fietsers kunnen over een nette asfaltweg rijden waar zelfs hier en daar verlichting is. Wat een luxe. Ikzelf fiets dagelijks van Sluiskil naar Axel via de rijks pont langs de fabrieken en de Sassing. Deze weg wordt in maai't gesloten en dan moet ik via de Blikstraat en Koegorspol- der gaan fietsen. Deze route zou worden aangepast zodat daar op een veilige manier gefietst zou kunnen worden. Helaas is met aanpassingen tot op heden nog niet eens begonnen. Als er al aanpassingen komen zal dat zeker nog maanden gaan duren. Moet je voor de lol eens probe ren in het donker (geen enkele lantaarnpaal te vinden) Als je nog niet flink bent gevallen in Dat gebied ligt aan de zukfe van Tholen. De excursies!? een initiatief van Staatsbos» ta heer en de Natuurveren^ Tholen. De tochten zijn allemaal ops terdagmiddag. De eerste exti i sie van deze winter staat? pland op zaterdag 29 Ja®* ook op 25 februari en zijn er tochten. Als er sneeuw en ijs ligt,P de Scherpenissepolderinde* ter bezocht door duizenden es den, ganzen en Waar grote concentraties v<# verblijven, zijn ook vaak M zerds, kiekendieven en slecht"-- ken te vinden. Een gids van StaatsbosbeB wijst deelnemei's de weg-; tochten duren ongeveer aft- - half uur en beginnen om uur vanaf de voormalige sing Platteweg/Gatweg/ScP5 dorpseweg in Scherpenisse formatie via VVV in Sint tensdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40