pzc SRun op uitkering voor kinderen van illegalen Berlijn laakt optreden VS in Uruzgan Plein in Feijenoord te onveilig voor Rita Ver donk Parlement versterkt positie van slachtoffer seksuele intimidatie Gevolg van rechterlijke uitspraak Roep om terugkeer Wiegel klinkt weer op a dan ontkent erkrachting •Oudwoude I I Eer voor Nobel winnaars Man verliest benen op station Geuzenpenning Syrische activist Bioscoopabonnement slaat aan Diploma's worden gedigitaliseerd Onderzoek naar cadmium in Budel Verdubbelen collegegeld masterstudenten bepleit door Henk van Lierop en Fons Kockelmans ALPHEN A/D RIJN - Veel WD' ers hopen op een snelle terug keer van partijcoryfee Hans Wie gel in de nationale politiek. Ruim tweehonderd afdelingen steunen een oproep aan Wiegel om zich beschikbaar te stellen de uitkomst van het onderzoek een rol zal spelen in de persoon lijke afwegingen van Wiegel. Een 'charismatische' lijsttrek ker kan de WD in een stroom versnelling brengen, aldus Blom. De laatste twee verkiezin gen hebben voor de VVD niet de gewenste resultaten opgeleverd en met Van Aartsen als aanvoer- m jgjajlkSteenwijk )EN HAAG - Gemeenten heb ei de afgelopen maanden hon- ill den aanvragen gekregen van Llo, die aanspraak maken len kinderuitkering. Door voorlopige uitspraak van de ^Jirale Raad van Beroep heb- „kinderen van illegaal in Ne- Ierland verblijvende personen hel bar recht op. Diverse gemeen- o» inzijn vooruitlopend op de de- tB pilieve uitspraak overgegaan ,3 ituilbetaling. s'tj Legt de Stichting Los, een (rechtse belangenvereniging 51W fcr illegalen en uitgeprocedeer- wdt fasielzoekers. Volgens woord- adaii eerder R. Ederveen betalen de in2a meenten Leiden, Abcoude en er» koningen al uitkeringen van earn SO euro per maand aan kinde- chlc_, ai van illegalen. Dat gebeurt te- n de zin van minister Verdonk naW! freemdelingenzaken) die hulp a,K jnillegalen expliciet verbiedt. Ienffi| ndere gemeenten zoals Ensche- w<i !Zijn door de rechter verplicht it betaling. De meeste gemeen- ivachten volgens de stich- ig af wat de definitieve uit raak wordt van de Centrale 1 aad van Beroep. Die wordt vol- inde week dinsdag verwacht, j in hebben vooral uitgeproce- eerde vluchtelingen die veel ,tI! intact hebben met noodop- Advertentie vanginstellingen een beroep ge daan op de regeling. Straks ko men alle illegalen naar de balies van gemeentehuizen. Ik schat dat het dan om tienduizenden kinderen kan gaan", aldus Eder veen. Europees verdrag Ook woordvoerder H. Weste rink van de stichting Fabel van de Illegaal, die gezinnen van ille gale in Leiden heeft bijgestaan, verwacht een grote toename van het aantal aanvragen. Volgens hem durven veel families nog niet te geloven dat zij nu plotse ling ergens recht op hebben. Zo dra het bekend wordt, zullen ook zij die stap gaan wagen, denkt hij. De Haarlemse advocaat P. Fi scher die de zaak in augustus vo rig jaar aanzwengelde, heeft goe de moed dat de Centrale Raad van Beroep zijn eerdere beslis sing zal bekrachtigen. De raad oordeelde dat kinderen op grond van het Europese verdrag van de rechten van het kind recht hebben op zorg en dus een inkomen als hun ouders daar niet in kunnen voorzien. GPD als lijsttrekker bij de Kamerver kiezingen. Initiatiefnemer is fractievoorzit ter Blom van de WD in de ge meenteraad van Alphen aan den Rijn. Hij heeft fracties en bestu ren benaderd en kreeg van 204 afdelingen een reactie. „Daar van reageerde 89,7 procent posi tief", aldus Blom. Hij hoopt dat der blijft de partij in de peilin gen steken op 26 zetels, aldus Blom. Wiegel liet gisteren weten zelf 'een passend moment' te wil len kiezen om zijn beslissing kenbaar te maken. Partijvoorzit ter Van Zanen vindt het initia tief van Blom 'buitengewoon dom'. Ze wekt volgens hem de indruk dat de WD geen vertrou wen heeft in Van Aartsen. ANP 31 EEUW ARDEN - De 25-jarige >25s ian die is opgepakt op verden- 23,1! ling van verkrachting van een - 13-jarige meisje in het Friese - ndwoude, spreekt die aantij- 12;t ing tegen. „Hij zegt dat hij er iiets mee te maken heeft", zei advocaat J. de Vries gisteren. Iet slachtoffer werd zondag in >325 et bos bij Oudwoude van haar !3,$5 aard getrokken en seksueel 12.50 isbruikt. Dat gebeurde op 13® tee kilometer van de plek win 1999 Marianne Vaatstra 3jjj erd verkracht en vermoord e advocaat stelt dat de man Jtijwillig DNA afstond, zodat t kan worden vergeleken met et erfelijk materiaal van de da- er. Uit die test zou ook moeten lijken of hij iets te maken heeft letdezaak-Vaatstra. Overdachte werd maandag op- fjj jfpakt op basis van een beschrij- J ing van de dader door het meis- ips en recherchewerk. De zegt dat hij zondag bij zijn dendin was. ANP Minister Verdonk vraagt bij buurthuis de Arend allochtone en autochtone Rotterdammers naar hun mening over integratie. door Frank Hendrickx ROTTERDAM - Minister Verdonk vroeg Rotterdammers gistermiddag naar hun mening over de integratie in de stad. Het moest wel in een rustige straat, want de markt was te gevaarlijk. „Triest dat het zover is gekomen", zei Verdonk. De drie met kogelvrije vesten uitgeruste bewakers oordelen op het allerlaatste mo ment dat het Afrikaanderplein in de Rot terdamse wijk Feijenoord een no-go-area is voor minister Verdonk van Integratie. Het is te druk, te onoverzichte lijk, te gevaarlijk. De bewindsvrouw moet maar in een rustige zijstraat gaan enquêteren. „Zo is het leven", zegt de altijd streng be veiligde Verdonk. „Maar het zal me er niet van weerhouden verder te gaan op de ingeslagen weg." De minister, die vroeger een bijbaantje heeft gehad als enquêteur, gaat voort varend aan de slag met de vragenlijst van het integratieproject Rotterdam Mee!. Ze vraagt aan een Surinamer, een Turk en een Nederlandse („Mijn etnische achtergrond? Rotterdams") hoe ze den ken over de integratie in de stad. De ant woorden zijn over het algemeen positief. Volgens de 52-jarige Turk is de stad zelfs met sprongen vooruitgegaan de afgelo pen twee jaar. „Vroeger was het hier le vensgevaarlijk. Nu voel ik me weer thuis." Verdonk schudt de man de hand. Ze is een warm voorstander van de Rotterdam se methode (kansarmen weren uit arme foto Evert-Jan Daniels/GPD buurten, verplicht inburgeren, dubbele wachtlijsten op scholen), die ze om schrijft als: mouwen opstropen en geen woorden, maar daden. „Rotterdam geeft hele duidelijke signalen aan mensen die niet willen meedoen. Daar gaat mijn voorkeur naar uit." De minister vindt wel dat Nederlan ders ook moeten meehelpen bij de integratie. „Mensen die mee willen doen, moeten ook het gevoel krijgen dat dat gewaardeerd wordt", aldus Verdonk. GPD door Bouke Bergsma DEN HAAG - De hoogste mili tair van Nederland, comman dant der strijdkrachten gene raal Berlijn, heeft kritiek op het Amerikaanse optreden in de Af ghaanse provincie Uruzgan. ACH NOU JA ,6 REÊTJE H£T IS VWJJN. „Het optreden van de Amerika nen heeft weinig tot geen effect gehad. De Taliban werden wel aangepakt - dat was ook nodig - maar het land werd er niet sta bieler door", meldt Berlijn in het weekblad Elsevier. Berlijn waarschuwt voor Twee de Kamerleden die zich te gede tailleerd willen bemoeien met de operationele kant van de mis sie naar Uruzgan. „Ik vind het niet zo goed als Kamerleden in allerlei militaire overwegingen treden. Dan ontstaat een situa tie dat mensen in de Haagse fau teuil een column lezen en op eens extra troepen of bewape ning willen sturen." Nadat over die uitspraak com motie was ontstaan bij Kamerle den, liet Defensie weten dat Ber lijn aan zijn opmerkingen had toegevoegd: „Maar gelukkig valt het wat dat betreft mee." Die zin zou Elsevier hebben weg- gelaten.Berlijn legt in Elsevier nog eens uit wat de Nederlandse militaire aanpak in conflictge bieden, de Dutch Approach, in houdt: „Wij weten dat je niet al leen in tanks met gesloten koe pel door de straten kunt rau zen." Hij stelt verder dat sommi ge landen in conflictgebieden on nodig hard optraden en daar door weerstand opriepen. „Wor den Nederlandse troepen met ge weld uitgedaagd, dan brengen ze de discipline op om het eigen tempo vol te houden. Dan blij ven we de lokale cultuur respec teren. Dan is het niet opeens: boerka's omhoog en fouilleren maar. In Irak hebben we nooit vrouwen en kinderen gefouil leerd." Ook zegt Berlijn dat de Na- vo-commandant die de baas is over de Isaf-missie, activiteiten van de Amerikaanse jacht op ter roristen (Operatie Enduring Freedom, OEF) kan verbieden. „Het kan niet zo zijn dat wij de ene dag wederopbouw leveren en dat de volgende dag de bull dozers van OEF alles weer ver pletteren." En: „Er is nog overleg over de commandolijnen, maar duide lijk is dat OEF niet ten koste gaat van Isaf." Dat lijkt in strijd met de Amerikaanse opvattin gen over de commandostruc tuur. De Amerikaanse topdiplo maat Kurt Volker zei dinsdag nog dat er voor OEF 'geen geo grafische grenzen' zijn. Ook be nadrukte hij dat Isaf en OEF uit eindelijk onder het commando van de hoogste Navo-generaal in Europa staan, de Amerikaan se generaal Jones. PvdA'er Koenders is geïntri geerd door Berlijns opmerking dat de Navo-commandant OEF-acties kan verbieden. „Maar doet hij het ook als de Ne derlandse commandant de prio riteit legt bij de wederopbouw? Dat is nog onduidelijk. De Ne derlandse aanpak moet voor rang hebben, dan moet OEF maar wachten. "ANP pagina 4 column Van Rossem DEN HAAG - Nederlandse Nobelprijswinnaars zijn vereeuwigd in een momuraent in het ministe rie van Onderwijs. Dat werd gisteren onthuld in aanwezigheid van de vier laatste Nederlandse winnaars: Simon van der Meer (natuurkunde 1984), Paul Crutzen (scheikunde 1995), Gerardus 't Hooft (natuurkunde 1999) en Martinus Veltman (natuurkunde 1999). foto Inge van Mil I/ANP donderdag 19 januari 2006 DEN HAAG - De spoorwegpolitie zoekt getuigen van een incident dinsdagmiddag op station Hollands Spoor in Den Haag waardoor een man beide benen is kwijtge raakt. Ze wil ook graag in contact komen met de beller die het ongeval meldde. Dat heeft een woordvoerder van het korps landelijke politiediensten, waar de spoorwegpo litie toe behoort, gisteren gezegd. De 23-jarige treinpassagier uit Roermond kwam rond tien over vier vlak voor het station onder de intercity Ven- lo-Den Haag terecht nadat hij uit een raam van de rijden de intercity was gesprongen. De man heeft tegen de poli tie verklaard dat hij bedreigd werd door vier mannen en daarom sprong. In het ziekenhuis zijn beide benen van het slachtoffer geamputeerd. ANP VLAARDINGEN - De Syriër Haitham Maleh krijgt de Geuzenpenning 2006 voor zijn 'moedige' inzet voor de rechten van de mens. Dat heeft de Stichting Geuzenver- zet 1940-1945 gisteren bekendgemaakt. Met het uitreiken van de penning wil de stichting de men senrechtenactivisten in Syrië steunen en erkenning vra gen voor hun strijd. Maleh ontvangt de Geuzenpenning maandag 13 maart in Vlaardingen. Hij zet zich in voor on afhankelijke rechtspraak, tegen de doodstraf en voor de vrijlating van politieke gevangenen. ANP AMSTERDAM - Bioscoopketen Pathé is tevreden over de belangstelling voor zijn initiatief waarbij filmfans maan delijks voor 17,50 euro onbeperkt toegang hebben tot alle reguliere voorstellingen. Het bioscoopabonnement is sinds 14 november verkrijg baar en inmiddels zijn er ruim 10.000 abonnees, meldde Pathé gisteren. ANP GRONINGEN - De Informatie Beheer Groep (IB Groep) digitaliseert miljoenen diploma's van het voortgezet on derwijs en het beroepsonderwijs. Wie zijn diploma is kwijtgeraakt of niet terug kan vinden, kan daardoor aan zienlijk sneller een bewijs krijgen dat hij de desbetreffen de opleiding met succes heeft afgerond. Een woordvoer der van de IB Groep maakte dat gisteren bekend. Volgens de woordvoerder gaat het in totaal om acht mil joen diploma's. ANP EINDHOVEN - Naar aanleiding van een rapport over de relatie tussen cadmium en longkanker rond zinkfabrie- ken in België, zal ook aan de Nederlandse kant van de grens onderzoek worden ingesteld. Tot het onderzoek is gisteren besloten in overleg tussen onder meer het ministerie van Vrom, de GGD en de pro vincies Noord-Brabant en Limburg Uit Belgisch onderzoek is gebleken dat omwonenden van de zinkfabrieken in Overpelt, Lommei en Balen een vier maal hogere kans op longkanker hebben dan de gemiddel de Belg. Onderzocht wordt nu hoe de situatie is rond de zinkfabriek in het Noord-Brabantse Budel. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Het wordt voor mensen die slachtoffer zijn van seksuele intimidatie op het werk makkelijker om aangifte te doen. Een rechter kan straks beslissen de bewijslast om te draaien: de verdachte moet dan bewijzen dat het niet gebeurd is. Een meerderheid van de Tweede Kamer ging gisteren ak koord met dit voorstel. De wetswijziging is omstreden. Werkgeversorganisaties waar schuwen dat beklaagden hun on schuld nooit kunnen bewijzen als een werknemer kwaad wil. Volgens minister De Geus van Sociale Zaken zal dat wel mee vallen. Volgens hem kan een rechter niet lichtvaardig beslis sen de bewijslast bij de beklaag de te leggen: „Dat kan alleen wanneer er gerede gronden zijn te veronderstellen dat de klager gelijk heeft." De wetswijziging vloeit voort uit Europese regel geving over de gelijke behande ling van man en vrouw. Een Ka mermeerderheid steunt die, om dat seksueel misbruik nu vaak onbestraft blijft wegens gebrek aan bewijs. „Doordat de bewijs last straks bij de dader komt te liggen, wordt het voor slachtof fers ook makkelijker aangifte te doen", verwoordde D66-afge- vaardigde Koser Kaya de menin gen in de Kamer.SGP-fractie- voorzitter Van der Vlies was sceptischer: „Inderdaad onder vinden veel slachtoffers nu moei te wanneer ze een klacht willen indienen. Maar door hun rechts positie te versterken, verzwak ken we die van de onterecht be schuldigde partij." GPD (Advertentie) Terpstra nu dat studenten voor alle masters 3000 euro college geld betalen. Zo kunnen er meer goedkopere hbo-masters op po ten worden gezet, waar ook de overheid geld in steekt. Terpstra vindt dat het hard no dig is dat er meer hbo-masters komen om het aantal hoger op geleiden op te kunnen schroe ven. Nu moet een afgestudeerde hbo'er naar de universiteit als hij nog verder wil studeren, maar die stap is vaak te groot. Met hbo-masters wordt dit be zwaar weggenomen. Studentenvakbond LSVb ziet helemaal niks in het voorstel van Terpstra. „Hij snijdt in zijn eigen vingers", vindt voorzitter J. Mijs. „Met een hoger college geld werpt hij juist een hogere barrière op voor studenten om een master te gaan volgen." Staatssecretaris Rutte (Onder wijs) wil zich niet uitlaten over een hoger collegegeld. ANP door John Hermse en Guus Mater DEN HAAG - Het wettelijk vast gestelde collegegeld voor master studenten moet worden ver hoogd van 1500 euro naar 3000 euro per jaar. Met de verhoging wil de voorzitter van de HBO-raad, D. Terpstra, het ver schil tussen hogescholen en uni versiteiten gelijktrekken. In tegenstelling tot de universi teiten kent het hoger beroepson derwijs slechts enkele masterop- leidingen waarvoor ze geld krij gen van de overheid. De student betaalt hiervoor het wettelijk collegegeld van 1500 euro. De meeste hbo-masters (vervolg op de vierjarige bacheloroplei ding) worden niet door de over heid bekostigd. Studenten zijn hier duizenden euro's college geld aan kwijt. Om aan de onge lijkheid een einde te maken wil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3