Speculaties over locatie opvang CDA snijdt zichzelf in de vingers PZC Axelse dracht blijft bezoekers trekken Route kleitransport mogelijk aangepast leger des Heils hoopt snel een plek voor daklozen te vinden 11 luurtsport ferneuzen lonte avond «dorpshuis lieuwvliet Drugs in bloed nekt automobilist Vuilniszakken met een luchtje Aanhoudingen na vechtpartij Advocaat zorgt voor mildere straf Apollo geeft winterconcert agenda donderdag 19 januari 2006 (jorWout Bareman jbnpHoonhorst REUZEN - Het Leger des tils en de gemeente Terneuzen ,pen binnen enkele weken de jeklocht naar een geschikte lo- |tjeaf te ronden voor een nieu- dagopvang en een hostel ,ordak- en thuislozen. Het Le- des Heils heeft twee locaties hel oog, één waar nieuw- jiv zou moeten komen en één iar een bestaand pand zou onnen worden omgebouwd tot Ktliikt opvangcentrum. sn leegstaand gebouw aan de lationsweg - waar een aantal ildozen al enkele winters lang E" [en toe een slaapplaats zoekt - de meeste kans maken om onderkomen voor dak- en uislozen te dienen, ethouder C. Liefting liet zich ileravond - ondanks sterke iaj rijzingen uit het stadhuis - Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaaim deren WemAlexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ac terneuzen Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Pené Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Fret irii Bené van Stee Pots Bakker (sport) Baudeloo 16 «60 ab hulst kt: 10114)372776 fax: (0114)372771 E'Oiail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te|: (0113)315500 Pox: (0113)315669 f-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^w.pzc.nl P-oiail: web@pzc.nl nog niet uit over mogelijke op ties. Hij kondigde weliswaar vo rige week tijdens de vergade ring van de commissie samenle ving aan dat hij voor de gemeen teraadsverkiezingen een locatie voor een opvang hoopt te presen teren. Maar eerder meldde hij ook dat hij pas met een pand of locatie naar buiten komt, als voor honderd procent duidelijk is dat het beoogde pand ge schikt is te maken voor een op vangcentrum met een hostel functie voor tien dak- en thuislo zen. Bovendien wil Liefting eerst de buurt en de gemeenteraad inlich ten over een op te zetten voorzie ning. De wethouder voegde er gisteravond aan toe dat hij het college pas bij elkaar roept als Het Leger des Heils met een voorstel komt. R. Pons van de welzijnspoot van het Leger des Heils bevestigde onlangs dat zijn organisatie en kele locaties en panden in de buurt van de stadsrand tegen het licht houdt. Maar ook hij weigert namen en straten te noe men voor er volledige duidelijk heid is over de kansen van een plan. Zo moet een geschikte plek of een tot opvangcentrum om te bouwen pand in het bestem mingsplan passen. Een eerdere aankondiging dat het kantoorge bouw van de Stichting Thuis zorg Zeeuws-Vlaanderen, De Tij man recht tegenover het stad huis, een ideale plaats voor een opvangcentrum voor daklozen was, liep - behalve op bezwaren van omwonenden en bestuur ders - uiteindelijk stuk op de be stemming die nog op het kan toorpand lag. Om dergelijke pijnlijke situaties te voorkomen, houden Liefting en Pons de ka ken nu op elkaar. De wethouder wil nu wel kwijt dat eerder in het geruchtencircuit circuleren de locaties niet meer in beeld zijn of zelfs nooit in beeld wa ren. Zo is het voormalige Aldi- pand - waar Freijzer een woon inrichtingszaak zou willen voortzetten na het afstoten van de Trendhoppervestiging - niet in beeld geweest. Op de plaats van een voormali ge lampenzaak aan de Steen- kamplaan zijn appartementen voorzien en het definitieve ver trek van de Belastingdienst - van wier kantoorgebouw de vleugel aan de Axelsestraat ge schikt zou zijn als opvangcen trum - laat nog op zich wach ten. Liefting: „Ach, de wildste ge ruchten en speculaties doen de ronde. Als ik mijn auto ergens in of bij de binnenstad parkeer, gaat direct het verhaal dat er een opvangcentrum in de buurt komt. En ik ben vanmiddag na een bezoek aan het waterschap over de Stationsweg gereden. Maar goed, zodra er een verzoek van het Leger des Heils ligt, gaan wij als college aan de slag en vormen wij ons een oordeel." [KNEUZEN - Het buurtsport- (rk in de gemeente Terneuzen «int maandag weer. De fre- jMtie wordt verdubbeld van fee keer per week naar vier Kr per week. ageren kunnen wekelijks te- ét op pleinen en veldjes in di- rse kernen, 's Maandags is dit s van Gent, op woensdag in 4 wijk Oudelandse Hoeve in 'it meuzen, op donderdag in amslag en op vrijdag in 501 aek. De activiteiten beginnen kens om 15.30 uur. Deelna- en is vrijblijvend en gratis, isei de schoolvakanties is er geen )ba mrtsportprogramma. In aats daarvan worden uitge- eidere activiteiten zoals toer- oien en clinics gehouden. De ngeren dragen in dit geval zelf 'f1 rg voor de invullling. De lichting Welzijn Terneuzen eft ondersteuning in de vorm de uitvoering en benodigde ddelen. EUWVLIET - In dorpshuis Heerlijckheijt in Nieuwvliet ordt vrijdag 27 en zaterdag 28 ouari weer bonte avond gehou- ii. e deur van het dorpshuis gaat beide avonden open om 18.30 p. Om 19.00 uur is de mode- )w 'Stars on stage' van het inderclubwerk Nieuwvliet. tama speelt de accordeon van echte Sinte Pieren- Vervolgens is er een jfliwvlietse versie van Idols te 'jj a. Na de pauze speelt het jfdkorps van muziekgroep Ex- kior. De avond sluit met het i Een gekkenhuis in het zie- mte van de Sinte Pierse to- ïlgroep. Zaterdagavond is het afloop bal. Ineke van Avermate en Benny David richten de jubileumexpositie van het Land van Axel in. door René Hoonhorst AXEL - De hoerenkamer met Axelse drachten en de verzameling landbouw voertuigen en -gereedschappen blijven dé trekkers van het streekmuseum Het Land van Axel. Het eigen verleden blijft voor de bevolking uit de streek het meest bijzonder, stellen secretaris Benny David en penningmeester Ineke van Avermaete van de stichting Streek museum Het Land van Axel. Het Axelse streekmuseum viert volgen de week officieel dat het 25 jaar be staat. De officiële datum was weliswaar 4 juni 2005, maar midden in het tentoon stellingsseizoen was er weinig tijd voor een formeel feestje. Vandaar dat de Stichting Streekmuseum Het Land van Axel, de museumcommissie en de ge meente Terneuzen wijdag 27 januari - midden in het stille winterseizoen - even stilstaan bij het zilveren jubileum. Want memorabel is het wel dat het oude marktstadje 25 jaar een streekmu seum kent. Axel heeft namelijk lang moeten wach ten op een eigen museum. Een aantal no tabelen en heemkundig geïnteresseer den probeerde al in de jaren dertig een tentoonstellingsgebouwtje te vinden. Maar het duurde uiteindelijk tot 1980 voor er een pand kwam. Het toenmalige gemeentebestuur lijfde het voormalige postkantoor in de Noordstraat, in het hart van het stadje, in. Op de twee verdiepingen van het mu seum zijn onder meer een collectie ar cheologische vondsten, oud speelgoed, kerkelijke parafernalia, oude munten en een maquette van Axel te bezichti gen. „Allemaal zaken die in een streek museum thuishoren. Maar de kleder drachten en de oude boerenwagens zijn echt typerend voor het Land van Axel. Die kledij, voertuigen en gereedschap pen blijven daarom toch - na de wissel tentoonstellingen - de blikvangers. In de toekomst misschien nog wel meer, omdat steeds meer streekmusea zich gaan toeleggen op bepaalde thema's. Het streekmuseum van IJzendijke wordt bijvoorbeeld omgevormd tot Mau- ritsmuseum", verklaart Van Avermae te. Het streekmuseum werd in juni 1980 ook vooral geopend om het boerenverle- den onderdak te verlenen. In de jaren dertig van de vorige eeuw werd de Axel se Boerenkamer opgericht, omdat in die crisistijd een aantal mensen met lede ogen de ondergang van de Axelse dracht al voorzag. Den Ouwen Waogen verzamelde al sinds de jaren zeventig oude koetsen en gereedschappen. Beide instellingen vonden onderdak in het mu seum en zorgen samen dat het voor veel bezoekers aantrekkelijk blijft om af en toe binnen te stappen. Uitschieters Het Land van Axel trekt jaarlijks tus sen de drie- en vierduizend bezoekers. De wisseltentoonstellingen zijn veelal verantwoordelijk voor uitschieters naar boven of beneden. Zo trekken exposi ties over het eigen verleden van Axel en omgeving (oorlog en bevrijding, ansicht kaarten, het schoolleven) veel bezoe kers uit de streek. Landelijk bekende kunstenaars (of -volgens critici - am bachtelijke tekenaars) als Rien Poort foto Wim Kooyman vliet en Anton Pieck zorgden in het ver leden ook voor bezoekerspieken. Van Avermaete: „Vorig jaar was een gemid deld jaar met 3372 bezoekers. Met zo'n aantal zijn we teweden. Tenslotte zijn we ook maar ongeveer een half jaar open: ruwweg van april tot oktober, van woensdag tot en met zaterdag. En daarnaast op de zondag van het mu- seumweekeind en tijdens de kerst markt." Voorzitter Piet de Blaeij van de be stuurscommissie hoopt dat het bezoe kersaantal de komende jaren nog wat kan groeien. Een publiciteitsoffensief moet daan aan helpen en verder hoopt hij op een oplossing van het ruimtepro bleem. Zowel voor het uitstallen van de collectie als voor het opslaan van musea le stukken komt Het Land van Axel ruimte te kort. „Het overkappen van de binnenplaats en een andere indeling of aanpassing van kamers kunnen mis schien al verlichting brengen. We wil len daar nog eens over overleggen met de gemeente. We zijn twee jaar geleden officieel als museum geregistreerd door het Nederlands Museumregister als één van de weinige musea in de regio. Dat geeft toch wel aan dat wij intussen een serieus instituut zijn." Communicatie is al maanden het toverwoord bij het CDA in de gemeente Sluis. De twee wethouders Rein Leentfaar en Leen Kamphuis hebben de voor bije jaren veel te weinig met de achterban overlegd, stelde het CDA-bestuur in oktober. Weg met die kerels, tijd voor nieuw bloed, klonk het daarom ferm. door Raymond de Frel Kamphuis en vooral Leentfaar beten na dat voornemen nog een tijdje fel van zich af, maar toen het gros van de leden begin vori ge maand aangaf de mening van het bestuur te delen, dimde het duo. Leentfaar zegt na de ko mende verkiezingen uit onvrede zijn lidmaatschap van het CDA op, Kamphuis twijfelt nog. Het CDA-bestuur hield tijdens de te genaanval van de wethouders z'n mond. Over een nieuwe wet houderskandidaat werd al die tijd geheimzinnig gedaan. Op de dag dat voorzitter Pierre Cam- maert en bestuurslid Jan Ra- mondt hun dagelijks bestuur ders kapittelden, zeiden zij nog niet te weten wie hun nieuwe kandidaat zou zijn. Maar een dag later liet Ramondt desge vraagd weten - toen zijn naam in het geruchtencircuit opdoem de - dat er slechts een paar op ties waren. Hij was daar in elk geval niet bij. CDA-coryfee Eugene Wijffels achtte het diezelfde dag onwaar schijnlijk dat hij zou worden be naderd, omdat zijn naam niet bij de eerste kandidaten stond. In de wandelgangen pronkten di verse CDA-leden ondertussen al met 'hun nieuwe kandidaat'. Zonder namen te noemen, maar dat het een toppertje was, dat mocht als vanzelfsprekend wor den aangenomen. Het is dus meer dan waarschijn lijk dat er al in oktober een na menlijst was opgesteld. Cam- maert gaf eergisteren openheid van zaken. De beoogde man, de vijftigjarige Bert van de Wijn- ckel uit Eede, gaf er toch de voorkeur aan zijn adviesbureau voort te zetten. Een teleurstel ling, zo gaf de CDA-voorzitter aan, maar alle volgende kandi daten moeten vooral niet het idee hebben dat zij 'tweede analyse keus' zijn. De voormalige direc teur van ingenieursbureau Bra- venboer en Scheers was immers zeker niet de absolute nummer één. Mooi gezegd, maar het lij ken niet meer dan zalvende woorden voor de volgende kan didaten. Natuurlijk was Van de Wijnckel dé man, waarom laat je anders weten dat hij het na wijs beraad toch niet wil? Het bestuur had ook z'n mond kun nen houden tot het moment dat er wèl een kandidaat-wethou der was gevonden. Enerzijds is die openheid te prijzen, maar het CDA snijdt zichzelf er ook mee in de vingers. Want wie voelt zich nu nog geroepen om zijn of haar hoofd in deze strop te steken? De wethouderssoap begint steeds meer trekken van een langlopende dramaserie te krijgen. Eén ding hebben de christendemocraten daarmee in elk geval wel voor elkaar gekre gen: een onophoudelijke stroom van aandacht. De standvastige, stoere woor den uit oktober lijken nu juist te gen het CDA te gaan werken. Twee wethouders, die dolgraag nog een periode aan de slag wil den blijven, zijn resoluut aan de kant geschoven, het kandidaten- lijstje is nauwelijks nog iets waard en dus ontaardt de zo se reen gestarte zoektocht in haas- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Axel voor het rijden onder invloed van softdrugs en het veroor zaken van een verkeersongeval conform de eis 710 euro boete en een half jaar voorwaardelijke rijontzegging opge legd. De Axelaar snapte niet dat er sporen van cannabis in zijn bloed werden aangetroffen in het ziekenhuis, waar hij op 20 september na de botsing naatoe werd gebracht. „Ik heb die dag niet geblowd. Ik had wel in het weekein de een jointje gerookt", zei hij. Van Unnik ging af op het rapport van het Nederlands Forensisch Instituut dat in zijn bloed restanten van cannabis had aangetroffen. Het ongeval vond plaats op de kruising van Rijksweg N61 met de Koegors weg. De verdachte gaf geen voorrang" aan een auto. De 48-jarige bestuurster van die auto geraakte gewond. Zelf werd hij in bewusteloze toestand afgevoerd. MIDDELBURG - Een 68-jarige inwoner van 's-Graven- polder had er geen kwaad in gezien om vuilniszakken bij een growshop op verzoek van twee vrouwen naar de mi lieustraat te brengen. Toen een opzichter de man vroeg om de vuilniszakken open te maken bleken er 8 augustus vorig jaar restanten van hennepplanten (twintig kilo) in te zitten. „Er had een belletje bij u moeten gaan rinkelen. Als het zo gegaan is als u zegt, dan had u de inhoud van de vuilniszakken moeten nagaan", meende gisteren de Middelburgse politierechter G. van Unnik. Hij veroordeel de verdachte conform de eis tot tachtig uur werkstraf. Nadat de ambtenaar van OLAZ in Kruiningen de vuilnis zakken voor de politie in beslag had genomen was de man er in zijn auto vandoor gegaan. Aan de hand van het ken teken werd hij opgespoord. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren vier Middelbur gers, van vijftien tot en met zeventien jaar, aangehouden vanwege hun vermeende betrokkenheid bij een vechtpar tij op 11 januari. Op die dag werden in een horecabedrijf aan de Bosschaartsweg in Middelburg twee 19-jarige Vlis- singers aangevallen na een woordenwisseling. MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld was gisteren in Middelburg onverbiddelijk in de strafzaak te gen een veelpleger uit Kapelle. Ze eiste tegen de 42-jarige verdachte een maand gevangenisstraf voor een win keldiefstal. Verder vorderde de officier ook de vijf maan den gevangenisstraf waarvan de man in zijn proeftijd zat. Raadsman E. Smit meende dat de vijf maanden gevange nisstraf, die eerder voor geweldsdelicten zijn opgelegd, niet gerelateerd mochten worden aan het vermogensde lict. De advocaat vroeg om de verlenging van de proeftijd en stelde een werkstraf voor. Het betoog van de strafplei ter sprak politierechter G. van Unnik aan. De man uit Ka pelle werd veroordeeld tot vijftig uur werkstraf en de proeftijd van vijf maanden voorwaardelijke gevangenis straf werd met een jaar verlengd. De Kapellenaar had op 31 december vijf pakjes zalmfilet en een blikje krabsala de, ter waarde van twintig euro, bij een plaatselijke super markt gestolen. De jaarwisseling bracht hij in de gevange nis door. derhaven hebben hun bezorgd heid uitgesproken over de trans porten. De gemeente Hulst heeft deze opmerkingen ter harte ge nomen en heeft met Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gesproken over een eventuele alternatieve route om Kruispolderhaven te ontlasten. De alternatieve route kan lopen vanaf de haven van Walsoorden, onderlangs de zee dijk richting Paal. Op deze rou te staan weinig woningen en de ze staan verder van de weg. Het waterschap beraadt zich mo menteel of de route verlegd kan worden. door Sheila van Doorsselaer KRUISPOLDERHAVEN - Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen gaat de route voor kleitranspor- ten in het kader van het project Zeeweringen mogelijk aanpas sen. De vrachtwagens zullen dan niet via de buurtschap Kruispolderhaven rijden, zodat de inwoners daar worden ont- De zeewering bij het Verdron ken Land van Saeftinghe moet worden versterkt. De verster king van de dijkglooiing is on derdeel van het project Zeewe ringen, waarvan al een deel is uitgevoerd. De werkzaamheden bij Saeftinghe vinden plaats tus sen april en oktober en geduren de die tijd worden grote hoeveel heden klei aangevoerd en veel zand juist weer afgevoerd. Het transporteren van de klei en het zand gebeurt bij Emmadorp, langs de zeedijk. Daardoor heb ben de bewoners relatief weinig last van de vrachtwagens. Ook in Paal gaat de route via de zee dijk, het aantal woningen recht streeks grenzend aan deze weg is relatief laag. In Kruispolder haven is de situatie echter an ders. Daar staan alle woningen dichtbij de rijbaan en zullen de bewoners van de buurtschap de meeste hinder ondervinden van de kleitransporten. Enkele bewoners van Kruispol- SLUIS - Muziekvereniging Apollo uit Sluis houdt zaterdag 28 januari een winterconcert in multifunctioneel centrum De Keure aan de Kloosterstraat in Sluis. Aan het concert verlenen ook harmonie De Zeegalm uit Knok- ke en muziekvereniging OBK uit Hoofdplaat hun medewer king. De gezelschappen staan onder leiding van Hans Ver- meersch en Joop de Pooter. Het programma heeft als titel 'Op het spoor van de lichte mu ziek' en vormt een mix van pop, klassiek en filmmuziek. Het con cert begint om 20.00 uur. tig speurwerk. Want de tijd dringt. Ljsttrekker en huidig fractie voorzitter Lia Flikweert wordt het niet. Zij gaf al eerder te ken nen niet in te zijn voor de wet- houderspost. Maar wat is zo'n mededeling waard? Riep ze ook al niet eens dat ze aan haar laat ste periode als fractievoorzitter bezig was en de raad zelfs wilde verlaten? Na vele smeekbedes keerde ze op haar schreden te rug en werd prompt gebombar deerd tot lijsttrekker. Wat inten sieve communicatie niet ver mag... Zou Flikweert niet tóch, misschien, eventueel... Nee, niets is meer zeker. Op één ding na: de gebeurtenissen, die steeds meer weg hebben van een klucht, zullen de getergde wethouder Leentfaar een grim lach ontlokken. En dat lachje zegt meer dan duizend woor den. Over communicatie gespro ken. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten, handvaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halte, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; 13.30 uur: ANBO dan sen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten. Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur; Bridge; Pa- lazzolihuis, 14.00 uur: bijeenkomst (ex) kankerpatiënten en hun naasten; KLOOSTERZANDE Bibliotheek, 19.30 uur: Vertelavond in dialect; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Algemene ledenvergadering ANBO; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderen- soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: EHBO cursus, toneel; TERNEUZEN - De Hoeve, 20.00 uur Bingo; De Veste, 13.30 uur: Canasta, bil jarten, handwerken; Porgy Bess, 20.15 uur: Gedichtendag 2006; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak. 14.00 uur: Kaarten. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39