>zc Huisartsenposten voorlopig gered Axel krijgt twee bergbezinkbassins Kerk Steen in de steigers Maak nu kans op een TomTom Hulst verliest beroep, maar wint slag met twee varkensboeren Aalscholvers zijn niet bang voor zwarte zwanen 17 lap's Zeeuws-Vlaanderen krijgen extra geld van het Rijk Automobilist mishandeld in Sluis Geen straf voor mishandeling VVD: ook geld Vlissingse daklozen Bijboot binnenvaartschip gestolen Vrouw betrapt speelgoeddieven zeeuwse almanak Boom ^0113-315649 SS'ctie@pzc.nl JLjl 4460 AA Goes £»tie-exploltatie: S.„ Midden-Zeeland: 0113-315520: iVlaanderen: 0114-372770; Jl: 020-4562500. 19 januari 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen jrRaymond. de Frel j[jGE - Aalscholvers zijn I bang voor zwarte zwanen. van Roomen van vo- beschermingsorganisatie So- jjnBeek, bij Nijmegen. p Roomen doet de veronder- f als een broodjeaapver- verwacht daarom ook [dat de vogels voortaan de Zestigvoetkreek in Clinge zul len mijden. Visclub De Clingse Hengelaars dropte daar onlangs zes zwarte, plastic zwanen in zijn visput, omdat de visstand de laatste jaren flink is afgeno men. Oorzaak: frequente bezoek jes van aalscholvers, een vogel soort die dagelijks een halve tot hele kilo vis tot zich neemt. De visliefhebbers lazen in het blad van de Organisatie voor de Bin nenvisserij dat aalscholvers bang zijn voor zwarte zwanen. En dus startten de Clingse hen gelaars een experiment met dob berende, zwartgeschilderde kunststofzwanen. „Het is mij niet bekend dat aal scholvers bang zijn voor knob belzwanen", zegt Van Roomen. Van Roomen kan niet zeggen of het aantal aalscholvers in Zee land het afgelopen jaar is geste gen. Het voorbije weekend hield Sovon vogeltellingen in Neder land, maar de definitieve cijfers laten nog een tijd op zich wach ten. „In januari 2005 telde Zee land duizend aalscholvers. Deze vogel overwintert in toenemen de mate in Nederland, maar ik vind het te ver gaan om van een explosieve stijging te spreken." Voorzitter A. Wieland van de Vogelwerkgroep van natuurver- rHarold de Puysseleijr JNEUZEN - De huisartsen- Kien (hap's) in Zeeuws-Vlaan- renzijn voorlopig uit de finan- leproblemen. De posten krij- i extra geld van het rijk om begrotingstekorten over 2005 2006 weg te werken. directeur L. Vosters ede huisartsenpost voor Mid- en Oost-Zeeuws-Vlaande- die in Terneuzen is geves- De hap in Terneuzen kamp- rolgens Vosters met een jaar gat van 400.000 euro, om- het geld dat beschikbaar i gesteld via het College Ta- ren Gezondheidszorg (CTG) oereikend was om de werke- ekosten te dekken. Soortge- e problemen speelden bij de sartsenpost in Oostburg, ir het tekort zelfs nog groter „Inmiddels is Zeeland ech- erkend als bijzonder gebied, isnu duidelijk dat de huidi- egelgeving niet toereikend is i de huisartsenposten te laten taan. In afwachting van nog der onderzoek is al extra geld gekend, waardoor de begro- ;en over de jaren 2005 en 6 sluitend af kunnen worden loten", aldus Vosters. De brandbrief die de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten eind december aan het CTG heb ben gestuurd, is daarmee min of meer achterhaald, zegt de direc teur van de hap in Terneuzen. Namens zijn collega's in Terneu zen en Sluis deed wethouder P. Weemaes van de gemeente Hulst in die brief een klemmend beroep op het CTG om snel met noodmaatregelen te komen om het voortbestaan van de hap's in Zeeuws-Vlaanderen te garande ren. „De huidige normering voor de huisartsenposten levert blijvend een groot structureel tekort op. Daarom is een heroverweging van de norm op zijn plaats. Het CTG moet rekening houden met de specifieke problematiek die speelt in uitgestrekte plat telandsgebieden met een lage bevolkingsdichtheid zoals Zeeuws-Vlaanderen", aldus Weemaes. Vosters is niettemin blij met de steun van de drie gemeenten, omdat de kou volgens haar nog niet helemaal uit de lucht is. „In de loop van dit jaar vindt een landelijk onderzoek plaats om meer inzicht te krijgen in de kosten van de huisartsenposten. Wij hopen dat dit onderzoek er- ©RVKKERY I :en/eernu (0118 - 886 886) I :n exemplaar van IGuld Waerrelt r| wondere huisnaam wereld j (Middelburg door :1e Graaf J verschijnen (28 januari) 19.50 daarna €35,00 navond vanaf 17.30 uur rasseriemenu witlof-camembertsoep, 'filet met ontbijtspek of 'njevan spinazie en polen- in American pancakes 2,50of€10,00 (vegetarisch) serveren: 0118 - 886 866 tentoonstellingen 'im zonder titel I lm Hofman uur der begoochelingen Aan de Kinderdijk in Axel wordt een ondergronds bergbezinkbassin aangelegd. foto Wim Kooyman Seer Huybers door Jean-Lou de Gucht AXEL - Om bij zware regen buien het vieze rioolwater te kunnen opvangen, legt de ge meente aan de Kinderdijk en aan de Zuidsingel in Axel twee bergbezinkbassins onder de grond aan. Zo'n bergbezinkbassin is een overstort en is niet meer dan een grote betonnen bak. Als het heel hard regent, kunnen de riolen al dat hemelwater niet snel genoeg afvoeren en raken overvol. Het water blijft dan bijvoorbeeld in de straat staan of loopt in een sloot. Om dat te voorkomen, legt de gemeente zo'n bassin aan dat tijdens een plensbui extra water kan opvangen. Zo dra het weer droog is, en het ge wone riool weer plek heeft, wordt het bassin dan leegge pompt en gaat het water terug het riool in. Onderaan het talud van de Kin derdijk, zuidelijk van de roton de, wordt een bergbezinkvoorzie- ning aangebracht met een in houd van 500 kubieke meter. Ter hoogte van het trapveldje aan de Zuidsingel komt een berg bezinkbassin met een inhoud van 600 kubieke meter. De voor zieningen verdwijnen onder de grond, zodat er alleen enkele put deksels in het zicht komen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Terneuzen duren de werkzaamheden tot eind april. Door de aanleg van de twee bergbezinkbassins en een aantal kleine aanpassingen aan het rioolstelsel in Axel komt de eer der geplande bergbezinkvoorzie- ning onder het Bosplein te ver vallen. Het plein wordt wel herin gericht met meer groen. De werkzaamheden beginnen in maart. (Advertentie) Word nu óók lid van de ANWB met Wegenwacht-service, al voor 49,75. Dat is nog geen 1,- per week. Bovendien maken nieuwe leden deze maand kans op één van de TomTom navigatiesystemen. Kijk voor de actievoorwaarden op anwb.nl. Goede reis anWö door Harold de Puysseleijr SINT-JANSTEEN - Gespeciali seerde aannemers knappen de komende twee maanden het dak van de parochiekerk in het cen trum van Sint-Jansteen op. Dat verkeert in slechte staat van on derhoud. Uit een inspectie die samen met het bisdom een aantal jaren ge leden is gehouden, bleek dat dringend groot onderhoud moest worden gepleegd aan het dak. Volgens J. Smulders, de bouw- coördinator binnen het kerkbe stuur, werd toen ook duidelijk dat het financieel onhaalbaar was om het dak meteen in zijn geheel aan te pakken. „Toen hebben we een deelplan ge maakt, maar ook dat moesten we nog opsplitsen in verband met de kosten die met de renova tie gepaard gaan", legt hij uit. De Heilige Johannes de Do- per-kerk in Sint-Jansteen da teert van 1850. Aan het gebouw is meer dan dertig jaar geen groot onderhoud gepleegd. Het houtwerk onder het leitjesdak is op sommige plaatsen rot en de koperen haakjes waaraan de lei tjes ophangen zijn zo dun, dat het gevaar bestaat dat ze eraf glijden. De vernieuwing van het dak kost volgens Smulders vele tien duizenden euro's, geld dat de pa rochie zelf niet in kas heeft. Het kerkbestuur is daarom blij met bijdragen van de gemeente en de provincie. Daarnaast is de pa rochie verguld met de bijdrage van 7500 euro die de plaatselij ke Rabobank in het restauratie fonds stort. „Verder verwachten we veel van Jan Bos zit bij Team Telfort lekker in z'n vel Het dak van de rooms-katholieke kerk in Sint-Jansteen wordt on derhanden genomen. foto Camile Schelstraete eniging De Steltkluut heeft ook niet het idee dat de aalscholver in Zeeland veel terrein wint. „Deze vogel heeft het tot tien jaar geleden moeilijk gehad van wege waterverontreinigingen. Daarna kwam er meer aan dacht voor het milieu, met als gevolg dat het aantal aalschol vers weer toenam. De laatste ja ren is het dat aantal stabiel ge bleven. toe leidt, dat de normering voor Zeeland naar boven wordt bijge steld. Dat neemt echter niet weg, dat het goed is dat de ge meenten in de streek ook druk houden op het CTG, om die structurele oplossing voor de fi- nancieringsproblematiek te be werkstelligen." SLUIS - Een 65-jarige automobilist uit Sluis is gistermor gen rond elf uur in zijn woonplaats mishandeld. De Slui- senaar is in de Hoogstraat door een 32-jarige man uit de gemeente Gent in zijn gezicht geslagen. Aanleiding was het weggebruik van beide automobilisten. Het slachtoffer liep een gebroken neus, een gebroken tand en een wond onder zijn oog op. De man uit Gent is aangehouden. MIDDELBURG - Een 67-jarige inwoner van Kloosterzan- de moest in Middelburg als verdachte van een mishande ling voor de politierechter verschijnen. De rechter oor deelde dat de man fout was geweest, maar meende dat er geen straf moest volgen. Op 16 september ging de man de mist in, toen hij zich ergerde aan een man die zijn honden uitliet. Een van de honden kwam op hem af, terwijl hij voor zijn woning stond te praten. „Houdt die rothonden bij je", had hij geroepen. Dat pikte de hondenuitlater niet. Die verkocht hem een klap, waarna de Kloosterzan- denaar terugmepte. „Bij mij ging het licht uit", zei hij. Toen de hondenbezitter de 67-jarige man op een karate trap trakteerde voelde hij zich nog meer genoodzaakt om terug te schoppen en te slaan. „Ik heb me verdedigd", vond hij. „U had zo naar binnen kunnen gaan, want de voordeur stond open", reageerde officier van justitie G. Oosterveld. De man kon zijn emoties niet meer bedwin gen. De officier en de pollitierechter hielden rekening met de omstandigheden van het incident, het blanco strafblad en de rol van het slachtoffer. VLISSINGEN - De Vlissingse WD fractie vindt dat de ge meente ook in aanmerking moet komen voor een bijdrage voor opvang van dak- en thuislozen. Ze draagt het college van B en W op om er bij het kabinet op aan te dringen dat Vlissingen recht heeft op extra geld. Minister Zalm heeft onlangs bekendgemaakt dat hij 170 miljoen euro uittrekt voor medische behandeling en dagopvang aan daklozen in de vier grote steden. De motie wordt vanavond in de ge meenteraadsvergadering van Vlissingen ingediend. THOLEN - De bijboot van een binnenvaartschip is vorige week in de nacht van woensdag op donderdag gestolen. De schipper heeft daar gisteren aangifte van gedaan bij de waterpolitie. De diefstal vond plaats in de vluchthaven van Tholen. De 47-jarige schipper uit Korendijk kwam op 13 januari na enkele vrije dagen weer aan boord en zag dat de bijboot niet meer op het dak van de woning van zijn schip lag. door Harold de Puysseleijr DEN HAAG - De gemeente Hulst heeft een belangrijke over winning geboekt in de jarenlan ge juridische strijd over de vesti ging van twee varkenshouderij en, in Vogelwaarde en Hengst dijk. De gemeente verloor bij de Raad van State (RvS) in Den Haag weliswaar het hoger be roep dat ze zelf had aangespan nen in de kwestie. Het ging hier om de uitspraak van de be stuursrechter, dat Hulst onzorg vuldig was omgesprongen met het bezwaar van de varkenshou ders tegen de intrekking van eer der verleende bouwvergunnin gen voor de varkensstallen. Volgens de rechters bij de RvS betekent dat echter niet, dat de gemeente het besluit tot intrek king van de bouwvergunningen moet herroepen. Wel moet zij het bezwaar tegen de intrekking van de vergunningen opnieuw behandelen. Hulst heeft name lijk eerder de belangen van de varkenshouders onvoldoende af gewogen, zo sluit de Raad zich aan bij eerdere uitspraken van de rechtbank Middelburg. Van groter belang voor Hulst is de uitspraak die de Haagse ma gistraten eveneens gisteren de den over de rechtszaak die de varkenshouders aanspanden te gen het nieuwe bestemmings plan Buitengebied Noord van de gemeente. Dat plan blokkeert de nieuwvestiging van intensie ve veehouderijen en dwars boomt daarmee de plannen van de Brabantse varkensbedrijven Lavi en Welvaarts. Die willen stallen bouwen voor ongeveer 7000 varkens aan de Rummers- dijkstraat in Hengstdijk en aan de Kamperweg in Vogelwaarde. De varkenshouders vochten de goedkeuring aan die de provin- 1 cie gaf aan het bestemmings plan. De RvS komt echter tot de conclusie, dat die goedkeuring terecht is verleend, voor zover het de vestiging van nieuwe var kenshouderijen betreft. De argumenten waarop het nieu we bestemmingsplan is gebar seerd, zijn volgens de Raad van State niet in strijd met een goe de ruimtelijke ordening. Wethouder B. Pauwels was giste ren inhoudelijk nog niet tot in detail op de hoogte van de uit spraken, maar toonde zich opge lucht dat Hulst na een strijd van ruim twaalf jaar nu toch aan het langste eind lijkt te trekken. Ad vocaat J. van Groningen van de varkenshouders was gisteren niet bereikbaar voor een reactie. VLISSINGEN - Een 22-jarige Vlissingse heeft gistermiddag twee mannen betrapt die uit haar schuur speelgoed hadden gestolen. De vrouw liep in de Bonedijkestraat in haar woon plaats toen ze twee mannen zag lopen met hetzelfde speelgoed als zij in de schuur had liggen. De vrouw volgde het tweetal en belde naar huis om na te gaan of het speelgoed inderdaad uit de schuur verdwenen was. Toen dat het geval bleek, belde ze de politie die de mannen, een 29-ja- rige en een 36-jarige Vlissinger, heeft aangehouden. de actie Kerkbalans die momen teel loopt", aldus Smulders. „We hopen dat onze parochia nen gul zijn met hun bijdragen onder het motto die de actie dit jaar heeft: 'een kerk is heel wat waard'." Een deel van de noordzijde van het dak is in 2003 al hersteld. Nu zijn twee bouwbedrijven uit Middelburg begonnen het ge deelte aan die kant boven het priesterkoor te vernieuwen. De verdere renovatie van de kerk moet in de loop van de ko mende jaren zijn beslag krijgen. Opa en oma uit Zeeland wa ren afgelopen weekeinde op bezoek bij hun oudste zoon in een lieflijk dorpje in de Rand stad. Samen met de kleinkinderen wandelden ze langs één van de vele sloten. Treurwilgen aan de oever van het water stonden stram voorovergebo gen. „Kijk 's oma", reageerde de jongste van zes, „een hele rij slap-zielig-bomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37